Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 39 λεπτά , Kiddo είπε:

      Όχι γιατί και στο ψυγείο μικρότερη θερμοκρασία των 25 είναι..!

      Ο δικός μου ο γιατρός τουλάχιστον για τις κλειστές ληγμένες μου είχε πει ότι μπορούν να χρησιμοποιηθούν μέχρι και 2-3 μήνες μετά χωρίς φόβο.. για τις ανοιχτές λόγω του ότι έχουν πάρει αέρα αλλοιώνεται η ουσία οπότε και μπορεί να χρησιμοποιηθεί μάξιμουμ μέχρι και ένα μήνα μετά άντε 2-3 μέρες δηλαδή παραπάνω από τις 28 που λένε στις οδηγίες αλλά ως εκεί.. μου είχε πει τουλάχιστον να μην την χρησιμοποιήσω αν είναι περισσότερο διάστημα ανοιχτή.. 

      Το ιδανικότερο είναι να ρωτήσεις το δικό σου γιατρό και ότι σου πει..!

      Με το καλό η αυχενική σας να είναι όλα καλά!!

      Να μην σε αγχωνει, τα συμπτώματα υποχωρούν μπαίνοντας στο δεύτερο τρίμηνο είναι απόλυτα φυσιολογικό! Τη προγεστερόνη σιγά σιγά θα στην σταματήσει τελείως γιατί πλέον αναλαμβάνει ο πλακούντας τα μωράκια.. μη σε φοβίζει, δεν είναι από αυτό! Τα συμπτώματα σχετίζονται με την χοριακη η οποία πλέον μειώνεται και σταθεροποιείται όπου και θα συνεχίσει στα ίδια επίπεδα στην υπόλοιπη διάρκεια της κύησης.. εξού και η υποχώρηση των έντονων συμπτωμάτων..!

      Για το οτιδήποτε όμως και αν σε ανησυχεί να μην διστάζεις να στέλνεις στον γιατρό σου, δουλειά του είναι και εσύ πρέπει να νοιώθεις ασφάλεια με ότι διαφορετικό και αν αισθάνεσαι ιδίως με διδυμακια..!

      Σε ευχαριστώ πολύ! 

      πρίν από 7 λεπτά , anast. είπε:

      Τα συμπτώματα συνήθως έρχονται και φεύγουν και κάποια στιγμή σταματούν..Εμένα για παράδειγμα από την 10η εβδομάδα είχαν σταματήσει. 

      Σ ευχαριστώ πολύ!!

      • Μου αρέσει 2

clearblue...θετικό/αρνητικό


Recommended Posts

ναι να ξερεις ομωσ κατι ...οτι ..εαν γινει κατι στο ιδιωτικο ...σε δημοσιο σε τρεχουν ...τυχαιο???

ιδιωτικεσ κλινικεσ ...ανοιγουν αλλα δεν σημαινει οτι εχουν και τουσ καλυτερουσ γιατρουσ...

οσο αφορα τιμη ..το ρωτησα σου λεω την προηγουμενη εβδομαδα...

ου ειπαν το 100αρι το δινω .,,δεν δικαιολογειται απο εοππυ η αμοιβη γιατρου..

καλα ..σ ευχαριστω παντωσ...θα μαθω ..πολυ καλυτερα οοοοοταν τ αποφασισω...

Έτσι λένε ότι για τα δύσκολα είναι το Αλεξάνδρας αλλά τώρα δεν ξέρω κατά πόσο είναι καλά με αυτά που ακούω. Εγώ τον Σεπτέμβρη που την έκανα είχα πάρει στο Λητώ, στη βιοκλινική και στο Ρεα. Στο Λητώ με είχαν μπερδέψει και δεν πήγα εκεί κάτι έλεγαν και σε αυτό για αμοιβή γιατρού αλλά κάποιο ποσό κάλυπτε ο εοπυυ. Στη βιοκλινική μου είχαν πει ότι δεν έχουν σύμβαση με τον εοπυυ για την σαλπιγγογραφία και έτσι αποφάσισα στο Ρεα.

Στο αρεταίειο που έπαιρνα τηλέφωνο να τους ρωτήσω για το σπερμοδιάγραμμα δεν απάνταγε κανένας και έτσι τα κάναμε όλα ιδιωτικά.

Πάντως πάρε σε πολλά μαιευτήρια πρέπει να υπάρχει και άλλο να καλύπτει μεγάλο ποσό.

Νομίζω ότι στο δημόσιο αν είσαι ασφαλισμένη πληρώνεις μόνο την συμμετοχή στο σκιαγραφικό το οποίο σου λένε να το έχεις φέρει εσύ...κάτι τέτοιο έχω διαβάσει.

Καλύτερα να την κάνεις για να σου φύγει κάθε υποψία!


POzcp3.pngal9Sp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

η φιλη μου επειδη ειχε στενωση και δεν τησ το ειχε πει ο γιατροσ τησ ...τησ κανανε ζημια...τρυπησαν μητρα...και ειχε ολοκληρη ιστορια η κοπελα ..και τελικα επειδη πρωτα εγινε η ζημια...δεν εκανε την σαλπιγγ..

ενω την ειχε προπληρωσει ...εκανε αμαν να απρει τα χρηματα πισω ..αφου δεν εγινε οπωσ σασ ειπα...

δλδ επανω στην εξεταση εγινε η ζημια και εγινε η σαλπιγγ. ποτέ

Σε αυτή τη περίπτωση είχε ευθύνη μεγάλη ο γυναικολόγος της που την παρακολουθούσε...έπρεπε να είχε ενημερωθεί από πριν ο ακτινολόγος ότι η κοπέλα είχε στένωση.

Εγώ λίγο πριν κάνω την σαλπιγγογραφία η μία από τις τρείς που μου κάναν την εξέταση πήρε το ιστορικό μου και σιγουρεύτηκαν αν έχω πάρει τα φάρμακα μου και τι παθήσεις έχω ή είχα στο παρελθόν. Αλλά εμένα ο γιατρός μου δεν είναι στο Ρέα οπότε εμένα ρώτησαν για τις πληροφορίες που ήθελαν. Δεν ξέρω ποια είναι η διαδικασία αν ο γιατρός σου εργάζεται για το Ρεα.


POzcp3.pngal9Sp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια!!τι κανετε;;εδω ριχνει τρελο χιονι απο το πρωι αλλα δεν το στρωνει καλα γιατι εβρεχε ολο το βραδυ.

Τέλεια ...κάτι ξέρεις που λες ότι μένεις στο βόρειο πόλο


POzcp3.pngal9Sp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όχι Εύη μου δεν είχε πυρετό μέσα στο 3μηνο. Τις αμυγδαλές τις έβγαλε πέρσι κ από τότε είναι μια χαρά δεν έχει ανεβάσει καθόλου πυρετό.

Περαστικά του αν και νομίζω ότι στη περίπτωση σας είναι νωρίς για τέτοιες εξετάσεις.

Κάνε λίγο υπομονή μπορεί να είσαι ήδη έγκυος! κάπου τώρα νομίζω συνήθως περιμένεις

αυριο περιμένω αλλά εχω αρνητικό τεστ

Δεν κοιμήθηκα...πάγωσε η οθόνη του υπολογιστή μου και δεν μπορούσα να τον φτιάξω.

Τώρα σειρά έχει να πάμε πάλι στον ουρολόγο με τα αποτελέσματα από τις εξετάσεις των ορμονών αλλά δεν τα έχουμε ακόμα την άλλη εβδομάδα.

Εγώ έχω καλή σαλπιγγογραφία αλλά δεν είχα καλή ποιότητα ωορηξίας μια φορά γι'αυτό είχαμε πει καλύτερα να κάνουμε πρόκληση. Αλλά μια φορά να μην κάνεις καλή ωορηξία είναι φυσιολογικό δεν είναι κάτι τραγικό.

Είχα πάει πριν μια εωδομάδα στον γιατρο και τον ρωτησα και γι αυτο που λες...αν πρεπει να δω με υπερηχο αν το ωαριο που κάνω είναι ωριμα (θυμόμουν αυτο που είπε ο δικος σου)...ξερω κι εγω βρε Μαρίτσα...μου είπε πως απ την στιγμη που γίνεται η ωορρηξία το ωαριο είναι ωριμο...αλλιως δεν σκαει το ωοθηλάκιο...η ποιότητα απο θεμα χρωμοσωμικών ανωμαλιων έχει σχεση με αποβολές ή βιοχημικες κυήσεις.

Link to comment
Share on other sites

αυριο περιμένω αλλά εχω αρνητικό τεστ

Είχα πάει πριν μια εωδομάδα στον γιατρο και τον ρωτησα και γι αυτο που λες...αν πρεπει να δω με υπερηχο αν το ωαριο που κάνω είναι ωριμα (θυμόμουν αυτο που είπε ο δικος σου)...ξερω κι εγω βρε Μαρίτσα...μου είπε πως απ την στιγμη που γίνεται η ωορρηξία το ωαριο είναι ωριμο...αλλιως δεν σκαει το ωοθηλάκιο...η ποιότητα απο θεμα χρωμοσωμικών ανωμαλιων έχει σχεση με αποβολές ή βιοχημικες κυήσεις.

Κάτσε να δούμε τι θα γίνει με τη περίοδο τα τεστ κάνουν και λάθη!

Ο γιατρός μου τότε με είχε προβληματίσει στην ουσία μου είπε ότι οι υπέρηχοι δεν ήταν αξιόπιστοι γιατί δεν έγιναν ενδοκολπικά οπότε οι μετρήσεις λογικά ήταν λάθος. Θα φρίκαρε φαίνεται από τις διαστάσεις του ωοθηλάκιου γιατί όπως είπες και εσύ λογικά πρέπει να ωριμάσει για να σπάσει. Απλά δεν μου τα εξήγησε και εγώ όλο έψαχνα στο ίντερνετ πληροφορίες με αποτέλεσμα να με βγάλω με πρόβλημα χωρίς να υπάρχει τελικά


POzcp3.pngal9Sp3.png

Link to comment
Share on other sites

πάντως απ οσα εχω διαβάσει λένε οτι θέλει 2-3 για να κρίνουν τη κατασταση....δεν κάνετε κι ενα αλλού?

Σε μια φίλη μου της είχαν πει οτι είναι οκ ,πέρασε 2 χρονια με σπερματεγχύσεις και τελικα είχαν κάνει λάθος στο εργαστηριο...σπερμα χαλια...εκαναν καποια θεραπεια και μετα εκαναν 2 παιδακια μόνοι τους

τεστοστερόνη κοιτάξατε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


θα βρεθει λύση Μαρίτσα είμαι αισιόδοξη!!!!

είναι καλύτερα που τπ πήρατε απόφαση να ξεκινήσετε και ξερετε τι πρεπει να κάνετε,απ τον να απογοητεύεστε κάθε μηνα...τόσο καιρο τόση στεναχώρια!!!

πάντως εχω δει και χειρότερες τιμες....

εμεις λετε τζαμπα θα προσπαθουμε μετα απο 39 πυρετό???εδω δε μπορούσαμε χωρις πυρετο......

Link to comment
Share on other sites

πάντως απ οσα εχω διαβάσει λένε οτι θέλει 2-3 για να κρίνουν τη κατασταση....δεν κάνετε κι ενα αλλού?

Σε μια φίλη μου της είχαν πει οτι είναι οκ ,πέρασε 2 χρονια με σπερματεγχύσεις και τελικα είχαν κάνει λάθος στο εργαστηριο...σπερμα χαλια...εκαναν καποια θεραπεια και μετα εκαναν 2 παιδακια μόνοι τους

τεστοστερόνη κοιτάξατε?

Πήγαμε σε εργαστήριο που είναι μόνο για το σπέρμα για να είναι πιο αξιόπιστο το αποτέλεσμα. Αλλά σίγουρα θα χρειαστεί και άλλο...το πότε ακριβώς όμως θα μας το πει ο γιατρός για να δει και τις ορμόνες πρώτα. Την άλλη βδομάδα αν βρούμε διαθέσιμο ραντεβού πιστεύω ότι θα πάμε πάλι στο γιατρό με τα αποτελέσματα των εξετάσεων.

Ο στόχος πάντως είναι να φτιαχτεί το πρόβλημα και να κάνουμε παιδάκι με φυσιολογικό τρόπο.


POzcp3.pngal9Sp3.png

Link to comment
Share on other sites

θα βρεθει λύση Μαρίτσα είμαι αισιόδοξη!!!!

είναι καλύτερα που τπ πήρατε απόφαση να ξεκινήσετε και ξερετε τι πρεπει να κάνετε,απ τον να απογοητεύεστε κάθε μηνα...τόσο καιρο τόση στεναχώρια!!!

πάντως εχω δει και χειρότερες τιμες....

εμεις λετε τζαμπα θα προσπαθουμε μετα απο 39 πυρετό???εδω δε μπορούσαμε χωρις πυρετο......

Και εγώ το πιστεύω ότι με επιμονή κ υπομονή θα διορθωθεί το σπέρμα. Είναι καλύτερα να σου βρούνε το πρόβλημα από το να υπάρχει ανεξήγητη υπογονιμότητα.

Εγώ λέω να προσπαθήσετε αν είναι να γίνει θα γίνει ακόμα κ μετά από πυρετό ποτέ δεν ξέρεις. Και εγώ αυτό το μήνα δεν παραιτήθηκα προσπάθησα κανονικά γιατί ακόμα και ένα σπέρμα μπορεί να κάνει δουλειά


POzcp3.pngal9Sp3.png

Link to comment
Share on other sites

Πήγαμε σε εργαστήριο που είναι μόνο για το σπέρμα για να είναι πιο αξιόπιστο το αποτέλεσμα. Αλλά σίγουρα θα χρειαστεί και άλλο...το πότε ακριβώς όμως θα μας το πει ο γιατρός για να δει και τις ορμόνες πρώτα. Την άλλη βδομάδα αν βρούμε διαθέσιμο ραντεβού πιστεύω ότι θα πάμε πάλι στο γιατρό με τα αποτελέσματα των εξετάσεων.

Ο στόχος πάντως είναι να φτιαχτεί το πρόβλημα και να κάνουμε παιδάκι με φυσιολογικό τρόπο.

δε στο λέω για παρηγοριά...πραγματικά νιωθω οτι θα διορθωθεί το πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

δε στο λέω για παρηγοριά...πραγματικά νιωθω οτι θα διορθωθεί το πρόβλημα

Μακάρι! Το καλό είναι ότι το εντοπίσαμε σε αυτή τη φάση που είμαι ακόμα 25χρονών οπότε έχουμε χρόνο να το στρώσουμε και να παλέψουμε για φυσιολογική σύλληψη...θα είναι σαν να αρχίζω από την αρχή την προσπάθεια όταν θα σιγουρευτώ ότι έφτιαξε. Τώρα είμαι σε μία φάση που προσπαθώ αλλά δεν ελπίζω για άμεσα θετικά αποτελέσματα


POzcp3.pngal9Sp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...