Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 10 ώρες πρίν, Eflenew είπε:

      Σήμερα είναι 9η ημέρα.. ήταν να κάνω αύριο χοριακη αλλά λόγω Κυριακής θα την κάνω Δευτέρα. Την προηγούμενη Παρασκευή εβαλα 2 βλαστοκυστες. Ξέρεις όμως τι με προβληματίζει? Ότι βγήκε τόσο αχνό 9η ημέρα...δεδομένου ότι κανονικά αύριο θα γινόταν η χοριακη θα έπρεπε να είχε πολύ πιο σκούρη γραμμή. Όχι τόσο αχνη μια μέρα πριν τη χοριακη...

      Καλημέρα! Πετάγομαι κι εγώ στη συζήτηση χωρίς να συμμετέχω ενεργά για να δώσω εμψύχωση... Κι εγώ την 9η μέρα έκανα τεστ και ήταν έτσι αχνή και τελικά έχω δίδυμα! Οπότε απόλαυσε το ότι ανιχνεύεται η χοριακή και μη σκας, όλα καλά θα πάνε! 🥰😇🥰😇

      • Μου αρέσει 1

Μανούλες Σεπτεμβρίου 2013


milinaki

Recommended Posts

Καλημέρα!!! Milinaki, μακάρι να είναι έτσι όπως το λες με τον γιο μου γιατί ειλικρινά δεν ξέρω τι θ' αντιμετωπίσω μόλις φέρουμε τη μπουμπού στο σπίτι!!! Janneta, το μωράκι καλύτερα να το έχετε δίπλα από το κρεβάτι σας. Βέβαια κι εμείς που το είχαμε ξέρεις τι πάθαμε; Ξυπνάμε ένα πρωι και ήταν ανάμεσά μας!!!!!!!!!!!!! Ούτε που θυμόμουν πότε τον πήρα και πότε τον έβαλα στο κρεβάτι μας!!!!!!!!!! Όσο για τις κλωτσίτσες του μωρού, μην ανησυχείς, μεγαλώνει και σιγά σιγά δεν θα έχει χώρο για εντονα χτυπήματα. Thanoula, τον γιο μου τον έβγαλα απ' το δωμάτιο μας μόλις χρόνισε. Με τη μικρή δεν ξέρω τι θα κάνω. Λέω να τη βγάλω πιο νωρίς για να μην έχουμε ζήλιες. Εσείς τι λέτε;

Ασ' το και θα δεις πώς θα πάει. Μην προδικάζεις από τώρα τι θα κάνεις. Εμείς πάντως αποφασίσαμε ότι αν η μικρή θέλει να έρχεται μαζί μας, δεν μπορούμε να της αρνηθούμε. Τι θα πούμε δηλαδή, "Εμείς θα κοιμόμαστε όλοι στο ίδιο δωμάτιο και εσύ θα είσαι μόνη σου μέσα"; Λέγεται αυτό το πράγμα; Θα δούμε και εμείς πως θα πάει και αναλόγως θα πράξουμε...

Θυμάμαι κάποια περίοδο που δεν τολμούσε να κουνηθεί ο άντρας μου στον ύπνο του και πεταγόμουν και τον άρπαζα, γιατί πίστευα ότι κοιμήθηκα θηλάζοντας το μωρό με εκείνο δίπλα μου και κουνιέται και θα πέσει. Μετά το έπαθε και ο άντρας μου όταν ξεκίνησε να μπουσουλάει και την βάζαμε στο κρεβάτι μας (λύγιζαν τα χέρια της και έπεφτε με το κεφάλι και ήταν καλοκαίρι...). Δεν τολμούσαμε να αλλάξουμε πλευρό στον ύπνο, όλο ο ένας άρπαζε τον άλλον. Και αυτά τα θυμήθηκα ξαφνικά όταν είπες ότι τον βρήκες ανάμεσά σας.. Πλάκα έχουν αυτά όταν έχει περάσει λίγο ο καιρός, δεν συμφωνείτε;


as1cJLP0g410000MDAwOGQ0fDAwMDMxODhkfEVpc2FpIG1hemkgbWFz.gif

as1cONE0g410000MDA4NDczZHwwMDAxMjM1ZHxZb3UgYXJlIHdpdGggdXM.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 280
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Έχεις δίκιο Thanoula!! Όντως έχουν πλάκα όταν τα σκέφτεσαι!!! Τέλοσπαντων, μας βλέπω να κοιμόμαστε και οι τέσσερις στο ίδιο δωμάτιο. Και λεω από μέσα μου:"Ας κοιμόμαστε όλοι μαζί γιατι θα μεγαλώσουν, θα φύγουν απ' τις αγκαλιές μας και θα μας λείψει όλο αυτό". Οπότε πάμε για αλλαγή κρεβατοκάμαρας....ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ....


uyYMp3.png

PvjDp3.png

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο Thanoula!! Όντως έχουν πλάκα όταν τα σκέφτεσαι!!! Τέλοσπαντων, μας βλέπω να κοιμόμαστε και οι τέσσερις στο ίδιο δωμάτιο. Και λεω από μέσα μου:"Ας κοιμόμαστε όλοι μαζί γιατι θα μεγαλώσουν, θα φύγουν απ' τις αγκαλιές μας και θα μας λείψει όλο αυτό". Οπότε πάμε για αλλαγή κρεβατοκάμαρας....ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ....

Μέχρι τώρα και σε απόλυτη συμφωνία με τον άντρα μου μεγαλώνουμε το παιδι μας με βάση αυτό το σκεπτικό. ότι δηλαδή "Πόσο ακόμα θα θέλει αγκαλιά; Άντε μέχρι τα 12, μετά ούτε να μας δει δεν θα θέλει". Όποτε θέλει έχει αγκαλιά, έχει πάααρα πολλά φιλάκια όποτε θέλει (και όποτε δεν πολυθέλει, ήδη άρχισε να μας σκουντάει και να λέει "όχι φιλάκια τώρα μαμά"). Μέχρι τώρα δεν το μετανιώσαμε, περάσανε δύο χρόνια και δεν το καταλάβαμε, σαν ανάσα περάσανε. Ίσως ζοριστούμε τώρα με το δεύτερο, ίσως και όχι γιατί έχει πάρει αγάπη παραπάνω από το "επιτρεπτό βάση οδηγιών της σύγχρονης παιδοψυχολογίας", και ξέρει ότι την αγαπάμε. Άκούει φυσικά και άπειρα όχι κάθε μέρα, δεν είμαστε δούλοι της ούτε της χαριζόμαστε. Μένει να δούμε τι θα γίνει. Αναλόγως θα δράσουμε, θα δούμε. Στην ανάγκη θα αλλάξουμε και κρεβατοκάμαρα, τι να κάνουμε :D:D:D


as1cJLP0g410000MDAwOGQ0fDAwMDMxODhkfEVpc2FpIG1hemkgbWFz.gif

as1cONE0g410000MDA4NDczZHwwMDAxMjM1ZHxZb3UgYXJlIHdpdGggdXM.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα κορίτσια!!! Τι κάνετε; Χαθήκαμε!!! Ελπίζω να είσαστε όλες super!!! Εμείς φουσκώνουμε κι αρχίζω να νοιώθω μια δυσφορία και δεν μπορώ να κοιμηθώ το βράδυ καλά. Αύριο φεύγουμε, θα πάμε μια εβδομάδα στο χωριό του άντρα μου, έξω από την Καλαμάτα για χαλάρωση γιατί μετά δεν πρόκειται να πάμε πουθενά!!! Σας φιλώ!!!


uyYMp3.png

PvjDp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Όντως χαθήκαμε! Ελπίζω να είστε όλες σε καμία παραλία γιατί αυτή η ζέστη δεν παλεύεται... Χτες πήρα μαγιουδάκι (έλεγα να πάρω ένα απλό αλλά τελικά διαπίστωσα ότι αυτά που είναι ειδικά για την εγκυμοσύνη, που καλύπτουν την κοιλίτσα, είναι πιο κομψά και δεν πέφτει και ο ήλιος στην κοιλιά, οπότε κατέληξα σε ένα τέτοιο τελικά) και σήμερα ελπίζω να πάμε για το πρώτο μπανάκι της σεζόν.

Άννα, καλές διακοπούλες! Είναι και πολύ ωραία τα μέρη εκεί κοντά στην Καλαμάτα και με ωραίες παραλίες, κάνε καμιά βουτίτσα και για μας που ψηνόμαστε στην Αθήνα!

Θανούλα, εμείς τελικά σκεφτόμαστε να πάρουμε ένα λίκνο co-sleeper για τον πρώτο καιρό - αυτά που είναι από τη μία πλευρά ανοιχτά και προσαρμόζουν στο κρεββάτι των γονιών για να έχεις άμεση πρόσβαση αλλά να έχει και το μωρό το δικό του χώρο και να μην έχεις το φόβο ότι θα το πλακώσεις. Ψαχνόμαστε για το μοντέλο, όμως, έχω εντοπίσει μερικά πολύ οικονομικά που μπορούμε να παραγγείλουμε από το εξωτερικό αλλά δυστυχώς δεν είμαι σίγουρη αν θα προσαρμόζουν στο δικό μας το κρεββάτι, οπότε τώρα σκέφτομαι μήπως το πάρουμε από Ελλάδα κι ας είναι πιο ακριβό αλλά τουλάχιστον να μπορούμε να συνεννοηθούμε με τον πωλητή στα ελληνικά...


tt18a28c.aspx
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια καλημερα!τι κανετε?ναι ψιλοχαθηκαμε μη πω χονδροχαθηκαμε.πως τα περνατε?εγω καλα.επεστρεψα στο νησι.εκανα και τις απαραιτητες εξετασεις που μου ειπε ο γιατρος(αιματος,ουρων και καμπυλη σακχαρου)ολα καλα ,εκτος απο τον χαμηλο αιματοκριτη(33) που παντα χαμηλο ειχα η αληθεια ειναι.το μωρακι μου το βρηκε λιγο μεγαλυτερο απο οτι πρεπει κανα 200γρ,δεν ειναι κακο λεει.κατα τα αλλα ψιλοβαριεμαι λιγακι και θελω να περασει ο καιρος να γεννηθει το μωρακι μου να ασχολουμαι μαζι του.αυτα απο μενα.καλημερα σε ολες!


Παναγίτσα μου Τσαμπίκα και Πανορμίτη σας ευχαριστώ!

Γιοκα μας,καλως ορισες στην ζωη μας ,λατρεια μας!!!:D:D

4TSMp3.png?R0gWxqoz

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!!! Πού είσαστε όλες;;;; Κάνετε βουτίτσες;;;; Εμείς καλά είμαστε, επιστρέψαμε! Πήγαμε και στη γιατρό μας και μας βρήκε 1600γρ!!! Έχουμε γυρίσει κιόλας με το κεφαλάκι προς τα κάτω!! Απλώς μου είπε να σταματήσω τη δίαιτα γιατί έχω χάσει αρκετά κιλάκια και δεν κάνει, τώρα θα παίρνει η μπέμπα. Από ψώνια πώς πάτε; Φιλάκια!!!


uyYMp3.png

PvjDp3.png

Link to comment
Share on other sites

Να' μαι και εγώ.. Αφου αρρωστήσαμε διαδοχικά η μικρή και εγώ, επανεμφανίζομαι. Άννα μπράβο για την εξέταση, άντε και στα δικά μας οι επόμενες!!

Αμάν ρε παιδιά με αυτό το λίκνο, αν πάω σε μαγαζί με παιδικά έπιπλα θα κοιτάξω να δω μπας και καταλάβω τι είναι. Πάντως φαίνεται καλή ιδέα να εφαρμόζει το κρεβάτι του μωρού στων γονιών, πιθανότατα θα βολεύει. πάω να φάω και δεν θα ξαναχαθώ!!


as1cJLP0g410000MDAwOGQ0fDAwMDMxODhkfEVpc2FpIG1hemkgbWFz.gif

as1cONE0g410000MDA4NDczZHwwMDAxMjM1ZHxZb3UgYXJlIHdpdGggdXM.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Γεια σας και πάλι μετά από πολύ καιρό... Έκανα το Ντόπλερ σήμερα και όλα καλά. Η μικρή μου έχει δυστυχώς ακόμη ισχιακή θέση. Εσάς;

Όσο για τη συζήτηση καλαθούνα ή όχι να σας πω την εμπειρία μου. Εγώ στο αγοράκι μου είχα ένα λίκνο σαν πολύ μεγάλη καλαθούνα. Έμεινε εκεί μέχρι 4 μηνών. Δεν το μετανιώνω που το πήρα (αν και κόστισε 190 ευρώ μαζί με το στρωματάκι και τη βάση με τις ρόδες). Το μετέφερα σε όποιο δωμάτιο με βόλευε, κάτι που δεν θα μπορούσα να κάνω με την κούνια. Ας πούμε το είχα στο σαλόνι όπου καθόμασταν. Αν γινόταν πολύ φασαρία το τσούλαγα μέχρι κάποιο άλλο δωμάτιο. Το βράδυ το έβαζα στο δωμάτιό μας γιατί η κούνια του μωρού δεν χώραγε.

Ωστόσο δεν θα έπαιρνα με τίποτα απλή καλαθούνα ή πορτ μπεμπέ γιατί εκεί το μωρό ζήτημα αν θα χωρέσει για δύο μήνες.. Το μεταφέραμε στα χέρια αγκαλιά από το μαιευτήριο μέχρι το καθισματάκι αυτοκινήτου. Ενώ στην πρώτη μας βόλτα από 6 ημερών χρησιμοποίησα το καρότσι μας.


hnnocbegeikn.png

MzaSp3.png

y1hhp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!!! Πολύ χαίρομαι που σας βρήκα....

Είμαι καινούργια στο parents και τώρα είδα το δικό σας forum. Ανήκω κι εγώ στο club του μήνα Σεπτεμβρίου μιας και έχω τελική προβλεπόμενη ημερομηνία τοκετού 27/9! Είναι η πρώτη μου εγκυμοσύνη και περιμένω αγοράκι!!! Είμαι από Αθήνα, αλλά τα τελευταία 2 χρόνια μένω μόνιμα Λαμία λόγω της δουλείας του άντρα μου...Θα γεννήσω Αθήνα και η γιατρός μου είναι και στο Ιασώ και στο Μητέρα, αλλά ακόμη δεν έχω αποφασίσει σε ποιο από τα δύο να πάω... έχετε κάποια άποψη εσείς? κάποια εμπειρία? έχω ακούσει και τα 2 είναι εξίσου καλά με τα θετικά και τα αρνητικά τους...

Εύχομαι όλες να έχουμε μια εύκολη γέννα και πάνω από όλα υγιέστατα μωράκια!!!!!

Σας φιλώ για την ώρα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα κορίτσια!! Tangobsession εμείς είχαμε καλαθούνα στο γιο μου και μας έβγαλε γύρω στους 4 μήνες. Τώρα βέβαια στη μικρή δεν θα τη χρησιμοποιήσουμε γιατί φοβόμαστε μη τη ρίξει ο αδερφούλης της!!! Μας έδωσε μια φίλη μου κούνια και θα τη βάλουμε κατευθείαν εκεί. Κάναμε και μεις χτες το Ντόπλερ και όλα μια χαρά. Η μικρή έχει γυρίσει σε κεφαλική προβολή αλλά δεν μας άφησε να δούμε τα χαρακτηριστικά της!!! Ourania 35 καλως ήρθες και με το καλό να έρθει και το αγοράκι σου!!! Εγώ γέννησα τον γιο μου στο Μητέρα και θα γεννήσω και την κόρη μου εκεί. Είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένη και από το περιβάλλον αλλά και από τις τιμές που τώρα έχουν πέσει αρκετα!! Τα υπόλοιπα κορίτσια τι κάνουν;


uyYMp3.png

PvjDp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μου με το καλο σε ολες να φερεται στον κοσμο τα μωρακια σας!!!

Ειμαι και εγω μανουλα σεπτεμβριου αλλα 2012 η κορουλα μου γεννηθηκε 6/9/2012

Μινακι μου απο εδω το ειδα οτι περιμενεις το τριτο σου αγγελουδι ποσο χαρηκα δεν λεγετε(και εμας το τριτο απο ατυχημα ηρθε :cool: )

Ποσες ομορφες αναμνησεις μου ξυπναει αυτο το καφε


:-D

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια τι κανετε?ευχομαι να ειστε ολες καλα!οπως επισης και τα μπεμπε σας!εγω την πρεοηγουμενη παρασκευη πηρα μια τρομαρα.δεν τον ενιωθα πηγα στον γιατρο κ ολα οκ.εντωμεταξυ εχει γυρισει με το κεφαλι προς τα πανω ,ενω στις 10/7 που ειχα παει παει στον γιατρο ηταν με το κεφαλι κατω.ετσι κανουν τα μωρα αλλαζουν συνεχεια θεση?

οσο για τα ψωνια δεν πηρα τιποτα ακομα?μαλλον θα παρω κρεββατακι και πορτ μπεμπε.

στο καροτσι απο ποσων μηνων ειναι καλα να τα βαζουμε?ειδα μια κοπελα που λεει απο 6ημερων.

αα εχετε να προτεινετε κανενα καλο και οικονομικο καροτσακι?

φιλακια σε ολες..


Παναγίτσα μου Τσαμπίκα και Πανορμίτη σας ευχαριστώ!

Γιοκα μας,καλως ορισες στην ζωη μας ,λατρεια μας!!!:D:D

4TSMp3.png?R0gWxqoz

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!!! Πολύ χαίρομαι που σας βρήκα....

Είμαι καινούργια στο parents και τώρα είδα το δικό σας forum. Ανήκω κι εγώ στο club του μήνα Σεπτεμβρίου μιας και έχω τελική προβλεπόμενη ημερομηνία τοκετού 27/9! Είναι η πρώτη μου εγκυμοσύνη και περιμένω αγοράκι!!! Είμαι από Αθήνα, αλλά τα τελευταία 2 χρόνια μένω μόνιμα Λαμία λόγω της δουλείας του άντρα μου...Θα γεννήσω Αθήνα και η γιατρός μου είναι και στο Ιασώ και στο Μητέρα, αλλά ακόμη δεν έχω αποφασίσει σε ποιο από τα δύο να πάω... έχετε κάποια άποψη εσείς? κάποια εμπειρία? έχω ακούσει και τα 2 είναι εξίσου καλά με τα θετικά και τα αρνητικά τους...

Εύχομαι όλες να έχουμε μια εύκολη γέννα και πάνω από όλα υγιέστατα μωράκια!!!!!

Σας φιλώ για την ώρα!

Ουρανια μου έχουμε ίδια ΠΗΤ ! Περιμένω το πρώτο μου,αγοράκι,κ θα γεννησω στο ιασω!!

Link to comment
Share on other sites

Ουρανια μου έχουμε ίδια ΠΗΤ ! Περιμένω το πρώτο μου,αγοράκι,κ θα γεννησω στο ιασω!!

Τέλεια !!! Με το καλό σου εύχομαι !!!Κι εγώ στο Ιασώ τελικά θα γεννήσω!! Να βρεθούμε λοιπόν εκεί να γνωριστούμε από κοντά!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...