Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 59 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Αχ τι τέλεια νέα!!!! Μπράβο κορίτσι μου❤️

      Την ανέβασα,αυτό είναι από την Τετάρτη,δλδ μια εβδομάδα από την εμβρυομεταφορά.Εσενα είναι πιο έντονο? Μπορείς να το ανεβάσεις?

      Γιατί δε τη βλέπω??? Πάω στο προφίλ σου αλλά που είναι???? Γιατί το έχουν τόσο δύσκολο με τις φωτογραφίες?

Μανούλες Σεπτεμβρίου 2013


milinaki

Recommended Posts

Καλημέρα!!! Milinaki, τη μεγάλη έκανες. Εγώ θα την κάνω δυστυχώς την άλλη εβδομάδα. Και λέω δυστυχώς γιατί έχω ήδη κάνει τη μικρή με τα 50ml αλλά λόγω ζαχάρου στην προηγούμενη εγκυμοσύνη πρέπει να κάνω και τη μεγάλη. Πάντως, δεν την έκανες νωρίς, μια χαρά είναι και η νύστα που είχες είναι απολύτως φυσιολογική. Σου εύχομαι καλά αποτελέσματα!!


uyYMp3.png

PvjDp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 280
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δεν αρρώστησα τελικά!! Γιούπιιιι. Εμένα την εξέταση ζακχάρου μου την έγραψε για την 28η εβδομάδα, δεν ξέρω αν είναι νωρίς. Πάντως στις εξετάσεις μου μέχρι τώρα δεν φάνηκε τίποτα περίεργο, το σάκχαρο (φαντάζομαι αυτό κοιτάν πιο εξειδικευμένα) έβγαινε συνέχεια στα κατώτερα όρια ή λίγο πάνω από αυτά. Και δεν θα κάνω αυτήν που λέτε, θα πιώ λούκοζειντ που έχει γλυκόζη μέσα και θα εξετάσουν το αίμα μετά από μια ώρα. Αν αυτή η εξέταση δείξει κάτι, τότε θα κάνω κανονική καμπύλη. (και στην πρώτη εγκυμοσύνη το ίδιο είχα κάνει).

milliniaki, προσωπικά νομίζω ότι και το να μην αναπνέεις κάνει κακό στο μωρό, αφού δεν περνάει αρκετό οξυγόνο για να τραφεί... Αν συμφωνεί και ο γυναικολόγος σου μην το σκέφτεσαι καν. Και νομίζω ότι και εμείς και οι γιατροί γινόμαστε λίγο υπερβολικοί με τα φάρμακα (όχι αδίκως προφανώς..). Πάντως ξέρω κοπέλα που έκανε εγχείρηση στη χολή έγκυος, με ότι αυτό συνεπάγεται για φάρμακα και τέντωμα κοιλιάς, και τίποτα δεν πάθανε ούτε αυτή ούτε το μωρό της. (και πριν΄γίνει ενός το μωρό ξαναέμεινε έγκυος και έκανε και το δεύτερο, αλλά όσες σγκυμονείτε το πρώτο θα καταλάβετε για τί πράγμα μιλάω αφού γεννήσετε) :)


as1cJLP0g410000MDAwOGQ0fDAwMDMxODhkfEVpc2FpIG1hemkgbWFz.gif

as1cONE0g410000MDA4NDczZHwwMDAxMjM1ZHxZb3UgYXJlIHdpdGggdXM.gif

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε το κρεβάτι της κορούλας μου!! Το κανονικό της κρεβατάκι! πωπω, είναι τόσο μεγάλο, θα χάνεται το κοριτσάκι μου εκέι μέσα.. Πώς θα το γεμίσει όλο εκέινο; μια σταλιά παιδάκι είναι σε τόσο μεγάλο κρεβάτι. Το μεσημέρι που θα τη φέρουν πίσω οι παπούδες της, νομίζω θα κλαίω αν χαρεί (άτιμες ορμόνες). Της έστρωσα και σεντονάκι ροζ με παπάκια (αδυναμία μεγάααλη στα παπάκια) και από πάνω κουβερτούλα πικέ με την Μίνι (προς μεγάλη μου απογοήτευση όλα τα "μάγια" που έκανα δεν έπιασαν και η μικρή τρελαίνεται για την ξενέρωτη- αχώνευτη χαζομίνι). Μεγάλωσε το παιδάκι μου μωρέ..

Τρικ: Κάπου είχα διαβάσει, σε ένα μπλογκ, ότι όλα τα μωρά για απροσδιόριστο λόγο σεληνιάζονται μόλις δουν κίτρινο παπάκι. Και ρε κορίτσια, σε εμάς έτσι είναι, τρέλλα την έπιανε από τότε που άρχισε να καταλαβαίνει τον κόσμο γύρω της με τα κίτρινα παπάκια.


as1cJLP0g410000MDAwOGQ0fDAwMDMxODhkfEVpc2FpIG1hemkgbWFz.gif

as1cONE0g410000MDA4NDczZHwwMDAxMjM1ZHxZb3UgYXJlIHdpdGggdXM.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από μένα!

Σήμερα πήρα τα αποτελέσματα της καμπύλης σακχάρου, όλα καλά. Αυτό σημαίνει ότι μπορώ να εξακολουθήσω να τρώω γλυκάκια και παγωτάκια, ε; Ξέρω, με μέτρο πάντα αλλά και το μέτρο είναι λίγο σχετικό στην εγκυμοσύνη ;)

Thanoula, με 'γεια το κρεββατάκι! Για πες μας την αντίδραση της μικρής, της άρεσε; Όσο για τα παπάκια μέχρι κι εγώ τους έχω αδυναμία. Και το Πάσχα που πήγα λαμπάδα στο μικρό μου βαφτιστηράκι παπάκι είχε επάνω και πολύ του άρεσε. Να μην πω δε για το τραγούδι τα παπάκια... είναι αφασία τα μικρά όταν το χορεύουνε!


tt18a28c.aspx
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!! Thanoula καλορίζικο το κρεβατάκι!!! Περιμένουμε εντυπώσεις!! Πώς ήταν το πρώτο της βράδυ στο καινούριο κρεβατάκι; Milinaki, τέλεια με τις εξετάσεις!!! Δωστου να καταλάβει!!! Εμείς, πήγαμε χτες στη γιατρό μας και είδαμε το κοριτσάκι μας!!! Έχει φτάσει τα 1039 γρ!!! Είναι πολύ καλή η ανάπτυξη της!! Είναι ισχυακή και δεν μας αφήνει να δούμε το προσωπάκι της!!! πόδια, χέρια τα είχε στο κεφαλάκι της. Μου έδωσε να κάνω καμπύλη ζαχάρου στις 15 Ιουνίου καθώς και εξετάσεις για μεγαλοκυταρροιό και τοξόπλασμα. Α!!! Ο γιος μου βλέπει την κοιλίτσα, φιλάει τη μπέμπα και της κάνει κουπεπε!!! Λέτε να συνεχιστεί αυτό κι όταν τη δει;Μπαααααα......


uyYMp3.png

PvjDp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ήρθε το κρεβάτι της κορούλας μου!! Το κανονικό της κρεβατάκι! πωπω, είναι τόσο μεγάλο, θα χάνεται το κοριτσάκι μου εκέι μέσα.. Πώς θα το γεμίσει όλο εκέινο; μια σταλιά παιδάκι είναι σε τόσο μεγάλο κρεβάτι. Το μεσημέρι που θα τη φέρουν πίσω οι παπούδες της, νομίζω θα κλαίω αν χαρεί (άτιμες ορμόνες). Της έστρωσα και σεντονάκι ροζ με παπάκια (αδυναμία μεγάααλη στα παπάκια) και από πάνω κουβερτούλα πικέ με την Μίνι (προς μεγάλη μου απογοήτευση όλα τα "μάγια" που έκανα δεν έπιασαν και η μικρή τρελαίνεται για την ξενέρωτη- αχώνευτη χαζομίνι). Μεγάλωσε το παιδάκι μου μωρέ..

Τρικ: Κάπου είχα διαβάσει, σε ένα μπλογκ, ότι όλα τα μωρά για απροσδιόριστο λόγο σεληνιάζονται μόλις δουν κίτρινο παπάκι. Και ρε κορίτσια, σε εμάς έτσι είναι, τρέλλα την έπιανε από τότε που άρχισε να καταλαβαίνει τον κόσμο γύρω της με τα κίτρινα παπάκια.

καλοριζικο θανουλα καλους υπνους να κανει η μικρη σου.δε το ξερα αυτο με τα παπακια.εχω ψιλοαγχωθει με το θεμα κρεββατακι,καλαθουνα κτλ.δεν ξερω τι πρεπει να αγορασω.η θεια μου λεει παρε κατευθειαν κρεββατακι γιατι η κορη της που πηρε καλαθουνα δεν τη χρησιμοποιησε καθολου.και κατι αλλο ρε κοριτσια τα βρεφη μολις ερχονται απο το μαιευτηριο κοιμουνται στην καλαθουνα 'η τα παιρνουμε στο κρεββατι μας?

κατα αλλα εγω εχω επιστρεψει στο νησι και εχω μπει σε ενα προγραμμα πρωι -βραδυ βολτα με το σκυλο.προσεχω την διατροφη μου καλυτερα.και σιγα-σιγα θα παμε κ για μπανακια ,αφου παρω αδεια απο το γιατρο φυσικα.

ααα κ κατι αλλο ρε κοριτσια τα μωρα σας τα νιωθετε να σας κλωτσουν παρα παλυ ή λιγο.εγω λιγο το νιωθω,εχω ραντεβου την αλλη παρασκευη με το γιατρο μου.αυτα τα νεα μου!


Παναγίτσα μου Τσαμπίκα και Πανορμίτη σας ευχαριστώ!

Γιοκα μας,καλως ορισες στην ζωη μας ,λατρεια μας!!!:D:D

4TSMp3.png?R0gWxqoz

Link to comment
Share on other sites

καλοριζικο θανουλα καλους υπνους να κανει η μικρη σου.δε το ξερα αυτο με τα παπακια.εχω ψιλοαγχωθει με το θεμα κρεββατακι,καλαθουνα κτλ.δεν ξερω τι πρεπει να αγορασω.η θεια μου λεει παρε κατευθειαν κρεββατακι γιατι η κορη της που πηρε καλαθουνα δεν τη χρησιμοποιησε καθολου.και κατι αλλο ρε κοριτσια τα βρεφη μολις ερχονται απο το μαιευτηριο κοιμουνται στην καλαθουνα 'η τα παιρνουμε στο κρεββατι μας?

κατα αλλα εγω εχω επιστρεψει στο νησι και εχω μπει σε ενα προγραμμα πρωι -βραδυ βολτα με το σκυλο.προσεχω την διατροφη μου καλυτερα.και σιγα-σιγα θα παμε κ για μπανακια ,αφου παρω αδεια απο το γιατρο φυσικα.

ααα κ κατι αλλο ρε κοριτσια τα μωρα σας τα νιωθετε να σας κλωτσουν παρα παλυ ή λιγο.εγω λιγο το νιωθω,εχω ραντεβου την αλλη παρασκευη με το γιατρο μου.αυτα τα νεα μου!

ΟΧΙΙΙΙΙ. Δεν τα παίρνουμε στο κρεβάτι μας. Δεν θα θες κιόλας μόλις δεις πόσο μικρό είναι. Εμείς ήμασταν τόσο ψόφιοι που εν μας περνούσε καν από το μυαλό να κοιμηθούμε μαζί της, φοβόμασταν ότι θα την πλακώσουμε στον ύπνο μας και χαμπάρι δεν θα πάρουμε. Την κοιμήζαμε δίπλα μου σε παρκοκρέβατο, και μόλις ήρθε το βρεφικό της κρεβατάκι την μεταφέραμε εκεί.΄Καλαθούνα δεν πήραμε καν, λίκνο ούτε που ξέρω τι είναι. Το βρεφικό της κρεβάτι πάντως.. μέχρι προχτές εκεί κοιμότανε. Και είναι κάτι λιγότερο από 1 μέτρο ύψος τώρα.

Για το αν αισθάνεσαι το μωρό συνέεια έχει σημασία και η θέση του πλακούντα, εμένα που είναι κάτω (δεν ξέρω τι εννοεί με αυτό ο γιατρός) τον αισθάνομαι συνέχεια, είναι όλος ξαπλωμένος πάνω στην κοιλιά μου.

Άννα, άντε με το καλό και πάνω από τρία κιλά!! και εμένα ισχυακός είναι, το ένα τρίτο της φάτσας του είδαμε. Αν γυρίσει έχει καλώς, αλλοιώς.. στη γέννα.


as1cJLP0g410000MDAwOGQ0fDAwMDMxODhkfEVpc2FpIG1hemkgbWFz.gif

as1cONE0g410000MDA4NDczZHwwMDAxMjM1ZHxZb3UgYXJlIHdpdGggdXM.gif

Link to comment
Share on other sites

Το κρεβάτι τώρα: μόλις το είδε έμεινε κόκαλο. Όμηξε πάνω και έπαιζε με τρελλή χαρα. Και το βράδυ κοιμήθηκε εύκολα, αλλά...ξύπνησε στις δυόμιση. Χορτάτη από ύπνο. Πήγε τέσσερις για να ξανακοιμηθούμε, φυσικά όλοι μαζί στο δικό μας κρεβάτι. Και είμαι θυμωμένη μαζί της γιατί πήγα να την πάρω αγκαλιά και μου είπε "Όχι αγκαλιά. Ο μπαμπάς μου αγκαλίτσα. Μπαμπά, νάνι μαζί, αγκαλίτσα, μέσα..". Ναι, αυτό που καταλάβατε, ήθελε να κοιμηθεί με το μπαμπά της και εμένα ούτε να με χ.... Έσκασα στο κλάμα, μέχρι να ηρεμήσω πέρασε καμιά ώρα. Το καλό του να έχεις κορίτσια, ανάθεμα το οιδιπόδειό μου μέσα...


as1cJLP0g410000MDAwOGQ0fDAwMDMxODhkfEVpc2FpIG1hemkgbWFz.gif

as1cONE0g410000MDA4NDczZHwwMDAxMjM1ZHxZb3UgYXJlIHdpdGggdXM.gif

Link to comment
Share on other sites

ΟΧΙΙΙΙΙ. Δεν τα παίρνουμε στο κρεβάτι μας. Δεν θα θες κιόλας μόλις δεις πόσο μικρό είναι. Εμείς ήμασταν τόσο ψόφιοι που εν μας περνούσε καν από το μυαλό να κοιμηθούμε μαζί της, φοβόμασταν ότι θα την πλακώσουμε στον ύπνο μας και χαμπάρι δεν θα πάρουμε. Την κοιμήζαμε δίπλα μου σε παρκοκρέβατο, και μόλις ήρθε το βρεφικό της κρεβατάκι την μεταφέραμε εκεί.΄Καλαθούνα δεν πήραμε καν, λίκνο ούτε που ξέρω τι είναι. Το βρεφικό της κρεβάτι πάντως.. μέχρι προχτές εκεί κοιμότανε. Και είναι κάτι λιγότερο από 1 μέτρο ύψος τώρα.

Για το αν αισθάνεσαι το μωρό συνέεια έχει σημασία και η θέση του πλακούντα, εμένα που είναι κάτω (δεν ξέρω τι εννοεί με αυτό ο γιατρός) τον αισθάνομαι συνέχεια, είναι όλος ξαπλωμένος πάνω στην κοιλιά μου.

Άννα, άντε με το καλό και πάνω από τρία κιλά!! και εμένα ισχυακός είναι, το ένα τρίτο της φάτσας του είδαμε. Αν γυρίσει έχει καλώς, αλλοιώς.. στη γέννα.

εχω ακουσει καποιοι τα κοιμιζουν μαζι τους μεχρι 2μηνων,αλλα το θεωρω επικινδυνο να το πλακωσουμε το βρεφακι.μαλλον θα παω κατευθειαν για κρεββατακι με κουνουπιερα γιατι εδω εχουμε πολλα κουνουπια.

τωρα με το σκυλο μου τι θα κανω ενας θεος ξερει.ο πολυαγαπημενος μου σκυλος κυκλοφορει ελευθερα σε ολο το σπιτι και τον λυπαμαι να τον εγκλωβισω σε ενα μικρο χωρο.τον αγαπαμε πολυ.

αααχ μακαρι να βρεθει μια λυση που να μην στεναχωρησει κανεναν.

εε ναι ρε θανουλα δεν ξερεις τα κοριτσια εχουν δεσιμο με τον μπαμπα ,βλεπεις εχουμε το συνδρομο της ηλεκτρας σε αυτην την περιπτωση.αααχ περιμενω να δω και εμενα με το γιο μου τι εχει να γινει.ηδη τον αποκαλω αντρουλη μου και δεν ειναι σωστο για τον αντρα μου.θα νιωθει παρεμελημενος ο καημενος.


Παναγίτσα μου Τσαμπίκα και Πανορμίτη σας ευχαριστώ!

Γιοκα μας,καλως ορισες στην ζωη μας ,λατρεια μας!!!:D:D

4TSMp3.png?R0gWxqoz

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, κορίτσια!

Τι κάνετε, όλα καλά; Εμείς αρχίσαμε τις εξορμήσεις στα μαγαζιά για έρευνα αγοράς σε βρεφικά είδη. Έχουμε πελαγώσει κι εμείς τι να κάνουμε με το θέμα της κούνιας. Προσπαθούμε να βρούμε κάποια που να είναι από φυσικό ξύλο (δηλαδή όχι mdf) με βαφή ειδική για μωράκια (που να είναι ακίνδυνη ακόμα κι αν το μωράκι τη δαγκώνει), που να πληρεί και όλες τις προδιαγραφές ασφαλείας (να είναι σταθερή, να μην έχει κάγκελα που ανεβοκατεβαίνουν, να μην έχει βίδες που προεξέχουν και να έχει στρογγυλεμένες γωνίες) και μέχρι στιγμής δεν έχουμε βρει κάτι που να πληρεί όλα τα ανωτέρω κριτήρια και να είναι και σε λογική τιμή. Ειδικά το να βρεις κάτι που να είναι όλο από φυσικό ξύλο είναι αρκετά δύσκολο. Αν ξέρετε πουθενά που να έχει τέτοιες κούνιες, πείτε μου!

Εμείς, πήγαμε χτες στη γιατρό μας και είδαμε το κοριτσάκι μας!!! Έχει φτάσει τα 1039 γρ!!! Είναι πολύ καλή η ανάπτυξη της!! Είναι ισχυακή και δεν μας αφήνει να δούμε το προσωπάκι της!!! πόδια, χέρια τα είχε στο κεφαλάκι της. Μου έδωσε να κάνω καμπύλη ζαχάρου στις 15 Ιουνίου καθώς και εξετάσεις για μεγαλοκυταρροιό και τοξόπλασμα. Α!!! Ο γιος μου βλέπει την κοιλίτσα, φιλάει τη μπέμπα και της κάνει κουπεπε!!! Λέτε να συνεχιστεί αυτό κι όταν τη δει;Μπαααααα......

Άννα, συγχαρητήρια για τη μπουμπού! Τι γλυκός ο γιος σου, τον βλέπω να την έχει στα ώπα ώπα και να την προστατεύει τη μπέμπα!

και κατι αλλο ρε κοριτσια τα βρεφη μολις ερχονται απο το μαιευτηριο κοιμουνται στην καλαθουνα 'η τα παιρνουμε στο κρεββατι μας?

κατα αλλα εγω εχω επιστρεψει στο νησι και εχω μπει σε ενα προγραμμα πρωι -βραδυ βολτα με το σκυλο.προσεχω την διατροφη μου καλυτερα.και σιγα-σιγα θα παμε κ για μπανακια ,αφου παρω αδεια απο το γιατρο φυσικα.

ααα κ κατι αλλο ρε κοριτσια τα μωρα σας τα νιωθετε να σας κλωτσουν παρα παλυ ή λιγο.εγω λιγο το νιωθω,εχω ραντεβου την αλλη παρασκευη με το γιατρο μου.αυτα τα νεα μου!

Συμφωνώ με τη Θανούλα, τα βρεφάκια δεν τα βάζουμε στο κρεββάτι μας! Κι αυτό το λέω μετά από αρκετή έρευνα, γιατί σε κάτι σεμινάρια που έχω πάει λέγανε να τα βάζουμε στο κρεββάτι μας και ότι δεν υπάρχει κίνδυνος, αλλά μετά ανακάλυψα ότι αυτό έχει καταρριφθεί εδώ και πολλά χρόνια και ότι πλέον συνιστάται το μωρό να είναι στο δωμάτιό μας αλλά όχι στο ίδιο κρεββάτι με μας, γιατί αυτό αυξάνει τις πιθανότητες για σύνδρομο αιφνίδιου παιδικού θανάτου. Και για του λόγου το αληθές, παραθέτω τις σχετικές οδηγίες της Αμερικανικής Παιδιατρικής Ακαδημίας:

"Where Is The Safest Place For My Baby To Sleep?

The safest place for your baby to sleep is in the room where you sleep, but not in your bed. Place the babyʼs crib or bassinet near your bed (within armʼs reach). This makes it easier to breastfeed and to bond with your baby.

The crib or bassinet should be free from toys, soft bedding, blankets, and pillows." (βλ. http://www.healthychildren.org/English/ages-stages/baby/sleep/Pages/A-Parents-Guide-to-Safe-Sleep.aspx ). Να πω την αλήθεια, τσαντίστηκα πολύ όταν συνειδητοποίησα ότι αυτό που μας είπαν στο σεμινάριο δεν ισχύει, άμα είναι έτσι που ξέρουμε ότι και τα άλλα μας τα είπαν σωστά :confused:

Τώρα για το ερώτημα λίκνο, καλαθούνα ή κούνια, κάπου στο ίδιο site είχα διαβάσει ότι συνιστούν κατ' ευθείαν στην κούνια γιατί το μωρό δε θα χωράει στο λίκνο ή στην καλαθούνα μετά από μόλις λίγους μήνες και δεν αξίζει από οικονομικής πλευράς (αν κατάλαβα καλά δεν επικαλονταν κάποιο ιατρικό λόγο). Το πρόβλημα είναι ότι αν στο υπνοδωμάτιό σου δε χωράει η κούνια, αναγκαστικά θα πάρεις κάτι από τα προηγούμενα και η διαφορά είναι ότι η μεν καλαθούνα είναι μόνο για 3 μήνες περίπου, αλλά μεταφέρεται εύκολα, ενώ το λίκνο κάνει περίπου για 6 μήνες αλλά είναι ολόκληρο επιπλάκι και έτσι δε μεταφέρεται εύκολα (άντε να το μετακινήσεις από το ένα δωμάτιο στο άλλο, δεν είναι να το πάρεις μαζί π.χ. σε μια επίσκεψη). Οπότε διαλέγεις αυτό που σε βολεύει περισσότερο.

Το κρεβάτι τώρα: μόλις το είδε έμεινε κόκαλο. Όμηξε πάνω και έπαιζε με τρελλή χαρα. Και το βράδυ κοιμήθηκε εύκολα, αλλά...ξύπνησε στις δυόμιση. Χορτάτη από ύπνο. Πήγε τέσσερις για να ξανακοιμηθούμε, φυσικά όλοι μαζί στο δικό μας κρεβάτι. Και είμαι θυμωμένη μαζί της γιατί πήγα να την πάρω αγκαλιά και μου είπε "Όχι αγκαλιά. Ο μπαμπάς μου αγκαλίτσα. Μπαμπά, νάνι μαζί, αγκαλίτσα, μέσα..". Ναι, αυτό που καταλάβατε, ήθελε να κοιμηθεί με το μπαμπά της και εμένα ούτε να με χ.... Έσκασα στο κλάμα, μέχρι να ηρεμήσω πέρασε καμιά ώρα. Το καλό του να έχεις κορίτσια, ανάθεμα το οιδιπόδειό μου μέσα...

Ωχ, βρε Τhanoula... Σίγουρα σε αγαπάει εξίσου, απλά είναι μια φάση που περνάνε τα κοριτσάκια... Τα 'πε κι ο Freud, δες το σαν ένα φυσιολογικό και αναμενόμενο στάδιο στην εξέλιξή της και μη στενοχωριέσαι!

τωρα με το σκυλο μου τι θα κανω ενας θεος ξερει.ο πολυαγαπημενος μου σκυλος κυκλοφορει ελευθερα σε ολο το σπιτι και τον λυπαμαι να τον εγκλωβισω σε ενα μικρο χωρο.τον αγαπαμε πολυ.

αααχ μακαρι να βρεθει μια λυση που να μην στεναχωρησει κανεναν.

Janneta, πώς σε καταλαβαίνω - το ίδιο πρόβλημα έχουμε κι εμείς με το γατούλη μας. Παλιά κοιμόταν στο κρεββάτι μας και τώρα που τον έχουμε αποκλείσει από το υπνοδωμάτιο, για να συνηθίζει σιγά - σιγά, μας ξυπνάει κάθε δυο ώρες τη νύχτα γιατί γρατζουνάει την πόρτα και κλαίει για να του ανοίξουμε. Δεν αντέχουμε να τον ακούμε τον καϋμενούλη και όλη την ώρα σηκωνόμαστε, μία για να τον χαϊδέψουμε λίγο, μία για να του βάλουμε λίγο φαγάκι, μήπως και ξεχαστεί. Η μόνη συμβουλή που έχω είναι ότι αν είναι να αποκλείσετε το σκύλο σας από κάποιους χώρους, κάντε το από τώρα, πρώτον γιατί θέλει χρόνο για να το συνηθίσει και δεύτερον για να μην το συνδυάσει ότι ήρθε το μωρό και έχασε τα προνόμιά του. Ρωτήστε και τον κτηνίατρό σας μήπως έχει καμιά συμβουλή και καλό κουράγιο...


tt18a28c.aspx
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ααα κ κατι αλλο ρε κοριτσια τα μωρα σας τα νιωθετε να σας κλωτσουν παρα παλυ ή λιγο.εγω λιγο το νιωθω,εχω ραντεβου την αλλη παρασκευη με το γιατρο μου.αυτα τα νεα μου!

Janneta, ξέχασα να σου πω γι' αυτό ότι δε χρειάζεται να ανησυχείς. Εγώ το μπεμπάκο στην αρχή τον καταλάβαινα πολύ λίγο, τώρα τον καταλαβαίνω έντονα 1-2 φορές μέσα στη μέρα αλλά την υπόλοιπη μέρα καθόλου (θα κοιμάται ο υπναράς!) Έχω διαβάσει ότι από την 28η εβδομάδα και μετά πρέπει να παρακολουθούμε τις κινήσεις τους και να ανησυχούμε αν δεν γίνονται αισθητές, πιο πριν δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας. Ρώτα και το γιατρό σου, όμως, να σε καθησυχάσει.


tt18a28c.aspx
Link to comment
Share on other sites

Σας αντιγράφω τις μετρήσεις των γιατρών από το βιβλιάριο της μικρής για να δείτε πόσο γρήγορα μεγαλώνουν τα νεογέννητα:

23- 03 :(γέννηση) ύψος: 49 εκ, βάρος 2,550 κιλά

30- 03: 49 2,410 (όλα χάνουν μόλις γεννιούνται)

20- 04: 52 3,500

26- 05: 54 5,000

Νομίζω φτάνει τόσο. Μέσα σε δύο μήνες πήρε 5 εκατοστά και διπλασίασε το βάρος γέννησης. και γεννήθηκε και μικρούλα. Άρα θα χωρούσε στην καλαθούνα για... πόσο, ξέρω γω; Δείτε μόνες σας διαστάσεις καλαθούνας και συγκρίνετε.

Εμείς πάντως την είχαμε μαζί μας στο δωμάτιο μέχρι εξίμηση μηνών. Και το μετάνιωσα που την έβγαλά και την πήγα στο δικό της τόσο νωρίς, με έφαγαν τα δρομολόγια να σηκώνομαι τρεις φορές το βράδυ για να τη θυλάσω, χώρια αυτές που σηκωνόμουν για να δω αν είναι καλά. Χώρια που αντί να την ακούω μόλις αρχίσει να κουνιέται (σημάδι ότι ξυπνάει σιγά- σιγά και καλά θα κάνω να τη θυλάσω πρινα ξυπνήσει τελείως) την άκουγα αφού είχε ξυπνήσει και έκλαιγε πλέον. Αλλά αυτά θα τα δούμε εν καιρώ...


as1cJLP0g410000MDAwOGQ0fDAwMDMxODhkfEVpc2FpIG1hemkgbWFz.gif

as1cONE0g410000MDA4NDczZHwwMDAxMjM1ZHxZb3UgYXJlIHdpdGggdXM.gif

Link to comment
Share on other sites

Σας αντιγράφω τις μετρήσεις των γιατρών από το βιβλιάριο της μικρής για να δείτε πόσο γρήγορα μεγαλώνουν τα νεογέννητα:

23- 03 :(γέννηση) ύψος: 49 εκ, βάρος 2,550 κιλά

30- 03: 49 2,410 (όλα χάνουν μόλις γεννιούνται)

20- 04: 52 3,500

26- 05: 54 5,000

...

ΠΡΟΦΑΝΩΣ και δεν έβαλα στεναχωρημένη φατσούλα για τη γέννηση της καρδιάς μου!!!!!!!!!! Δεν ξέρω τι πάτησα!!!!!!!!!!!!!!


as1cJLP0g410000MDAwOGQ0fDAwMDMxODhkfEVpc2FpIG1hemkgbWFz.gif

as1cONE0g410000MDA4NDczZHwwMDAxMjM1ZHxZb3UgYXJlIHdpdGggdXM.gif

Link to comment
Share on other sites

Α, (ενα- ένα τα θυμάμαι, συγγνώμη για τα πεντακόσια μηνύματα), εντάξει με τη μικρή. Το ξέρω ότι με αγαπάει μωρέ, είμαι η μαμά της και δεν είμαι κακιά μαμά, απλά όταν σε ξυπνάνε στα μαύρα σκοτάδια, έχεις ορμόνες που χορεύουν, σκέφτεσαι "Ωραία, θα την πάρω και αγκαλίτσα, καλά έκανε και ήρθε" και μετά τρως την χλάπάτσα... ε, πολύ θέλει;

Σημειωτέον: σηκώθηκε από το καινούριο της κρεβάτι, άρχισε να κλαίει και να φωνάζει τον μπαμπά της και ο σύζηγος την βρήκε στο σαλόνι να τριγυρνάει και να κλαίει. Χάθηκε το καημένο...


as1cJLP0g410000MDAwOGQ0fDAwMDMxODhkfEVpc2FpIG1hemkgbWFz.gif

as1cONE0g410000MDA4NDczZHwwMDAxMjM1ZHxZb3UgYXJlIHdpdGggdXM.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!! Milinaki, μακάρι να είναι έτσι όπως το λες με τον γιο μου γιατί ειλικρινά δεν ξέρω τι θ' αντιμετωπίσω μόλις φέρουμε τη μπουμπού στο σπίτι!!! Janneta, το μωράκι καλύτερα να το έχετε δίπλα από το κρεβάτι σας. Βέβαια κι εμείς που το είχαμε ξέρεις τι πάθαμε; Ξυπνάμε ένα πρωι και ήταν ανάμεσά μας!!!!!!!!!!!!! Ούτε που θυμόμουν πότε τον πήρα και πότε τον έβαλα στο κρεβάτι μας!!!!!!!!!! Όσο για τις κλωτσίτσες του μωρού, μην ανησυχείς, μεγαλώνει και σιγά σιγά δεν θα έχει χώρο για εντονα χτυπήματα. Thanoula, τον γιο μου τον έβγαλα απ' το δωμάτιο μας μόλις χρόνισε. Με τη μικρή δεν ξέρω τι θα κάνω. Λέω να τη βγάλω πιο νωρίς για να μην έχουμε ζήλιες. Εσείς τι λέτε;


uyYMp3.png

PvjDp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...