Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Just now, Angot είπε:

      ναι αλλά όσο περνάνε οι βδομαδες ειμαι πιο σίγουρη ! τώρα είμαι εκει που με ήθελε ο γιατρός υποτίθεται στις 30 ! και αντί να χαιρομαι περισσότερο νιώθω ότι μ φταίνε όλα! 

      Είναι η επίδραση των ορμονών,σε συνδυασμό με τους πόνους και την ψυχική κόπωση. Ο,τι νιώθεις είναι απολύτως φυσιολογικό.Ακομα και αν ξυπνήσεις μια μέρα και θέλεις να δείρεις όλο τον κόσμο,πάλι νορμάλ θα είναι. Είσαι σε καλό δρόμο,λίγες εβδομάδες έμειναν,κάνε υπομονή❤️

      • Λυπημένη/-ος 1

Cafe Νοεμβριου 2013


polixenh

Recommended Posts

kκοριτσακια μου ελπιζω να εισαστε ολες καλα!

δεν σας εχω διαβασει, μας συνεβει κατι πολυ δυσαρεστο, χασαμε την γιαγια μου δυστυχως, και ειμαστε για κηδεια αυριο. ο γιατρος με αφησε να παω, αφου του ορκιστηκα οτι θα πινω πολλα υγρα και δεν θα κρατιεμαι καθολου οταν θελω τουαλετα.

ο λογος που γραφω ειναι ο εξης: εχω αυριο on line σεμιναριο της Nutricia ανωδυνου τοκετου 12-2.

οποια ενδιαφερεται να το παρακολουθησει ας μου στειλει πμ να της δωσω τα στοιχεια μου ειναι κριμα να παει χαμενη η θεση!!

μετα ομως θα μου τα πει ολα ε???

φιλακια κοριτσακια μου

συλλυπητήρια μαδγα μου, να ζήσετε να τη θυμόσαστε.


nmDWp2.png

qeGop3.png

WWTqp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

maria*,

εγώ έχω επιλέξει γιατρό που κάνει φυσικό τοκετό (χωρίς ξύρισμα, χωρίς κλύσμα, χωρίς επισκληρίδιο, χωρίς ορό ωκυτοκίνης, χωρίς υποχρεωτική περινεοτομή), οπότε πάω για φυσικό τοκετό και είμαι σίγουρη πως αν τελικά κάνω καισαρική θα είναι επειδή όντως έπρεπε.

ιωαννα και ο δικος μου ο γιατρος εχει τετοιες αποψεις. τη προηγουμενη φορα που ειχα παει, μου λεει τι ειναι αυτο στην ελλαδα ( ηταν πολλα χρονια στην αγγλια) πας να γεννησεις και σε καλλωπιζουνε, ξυρισμα, κλυσμα κτλ. Λες και βγαινεις ραντεβου!Βεβαια εγω θα γεννησω με καισαρικη αλλα δεν εχει σημασια!

Να φανταστείς πως αν πας στην Αγγλία και ζητήσεις να γεννήσεις με καισαρική σε αντιμετωπίζουν σαν να είσαι άτομο που χρήζει ψυχολογικής υποστήριξης.....

Επίσης, αν ένας γιατρός έχει ποσοστό καισαρικών ανά συνολικές γεννήσεις μεγαλύτερο από 15% τον καλούν σε απολογία για να αιτιολογήσει το υψηλό ποσοστό καισαρικών... Είμαστε πολύ πίσω....


PVxKp2.png

MrMwp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια!!

Μαγδου συλλυπητηρια!!

Τι κανετε κοριτσια?ελπιζω ολες καλα!!εχετε γραψει πολλα και αδυνατω να τα παρακολουθησω!!

Εμεις μια χαρα πηγαμε στον γιατρο προχθες..1464 εχει φτασει η μικρη μας και ολα ειναι καλα!!

Τελειωσαμε και με τα ψωνια και τωρα απλα περιμενουμε!!Μονο το καθισματακι αυτοκινητου εμεινε!!!!!


cy09p3.png

Elehp2.pngdYzip2.png

Link to comment
Share on other sites

Πάντως οι περισσότερες είστε έτοιμες ήδη από τον 7ο, ε;;;;

Μόνο εγώ είμαι χαλαρουίτα και ψωνίζω τώρα;;;;;

Καλα κανεις για να περασει και ο τελευταιος καιρος πιο ευκολα!!


cy09p3.png

Elehp2.pngdYzip2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να φανταστείς πως αν πας στην Αγγλία και ζητήσεις να γεννήσεις με καισαρική σε αντιμετωπίζουν σαν να είσαι άτομο που χρήζει ψυχολογικής υποστήριξης.....

Επίσης, αν ένας γιατρός έχει ποσοστό καισαρικών ανά συνολικές γεννήσεις μεγαλύτερο από 15% τον καλούν σε απολογία για να αιτιολογήσει το υψηλό ποσοστό καισαρικών... Είμαστε πολύ πίσω....

ναι εχεις δικιο. μας εχει πει τοσες ιστοριες απο την αγγλια! επισης, στο εξωτερικο, εαν εχει ο γιατρος καποιο οφελος ( οικονομικο) απο καποιο νοσοκομειο η φαρμακο κτλ, οφειλει να στο αναφερει ( απο το νομο). φοβερο???

παντως, υπαρχει και η αλλη πλευρα. εχω μια παιδικη φιλη, που ταλαιπωρηθηκε παρα πολυ στην αγγλια που γεννησε. Εφτασε 42 εβδομαδων και τις ξεπερασε κατα καποιες μερες, το μωρο δεν ελεγε να βγει, ειχε παει 5.500 κιλα και της το τραβηξανε στο τελος με τις λεγομενες κουταλες - με προκληση βεβαια. αυτο προκαλεσε απιστευτη αιμορραγια, τις πρωτες 2 εβδομαδες δεν μπορουσε ουτε στη τουαλετα να παει. Μου λεει δεν χαρηκα τον πρωτο μηνα του παιδιου μου, ουτε να το φροντισω μπορουσα ουτε να το θηλασω απο την εξαντληση που ενιωθα. και αυτο το θεωρω παρατραβηγμενο παντως.


nmDWp2.png

qeGop3.png

WWTqp3.png

Link to comment
Share on other sites

Πάντως οι περισσότερες είστε έτοιμες ήδη από τον 7ο, ε;;;;

Μόνο εγώ είμαι χαλαρουίτα και ψωνίζω τώρα;;;;;

Μπα μην το λες.Εμεις δεν εχουμε παρει ΤΙΠΟΤΑ.Παει απο βδομαδα σε βδομαδα το θεμα.Μονο η μαμα μου εχει παρει μερικα ζιπουνακια και αν θυμαμαι καλα, πανες αγκαλιας, απο μια κουβερτουλα και απο ενα σετ σεντονακια.


zh9bp2.png
Link to comment
Share on other sites

χριστινα εαν επιτρεπεται, ποιο ειναι το προβλημα που θα σε οδηγησει στην καισαρικη? και εγω θα κανω καισαρικη γιατι ειχα κανει μια επεμβαση αφαιρεση ινομυωματος, και το ηξερα πριν ακομα κανω την επεμβαση!

Έχω δίδελφη μήτρα... που σημαίνει πρακτικά 2 μήτρες σε μικρότερο μέγεθος, 2 τράχηλοι και 1 κόλπος που είναι χωρισμένος στα δύο με ένα υμένα. Άρα φυσιολογικός τοκετός έχει μεγάλο ρίσκο αιμοραγίας... καθώς σχεδόν σίγουρα θα σκιστεί ο υμένας στον κόλπο... και ίσως και ο τράχηλος. Επίσης το μωρό θα πάρει πιο δύσκολα θέση, καθώς δεν χωράει να γυρίσει στη μήτρα. Βασικά η όλη εγκυμοσύνη αντιμετωπίζεται σαν να έχω δίδυμα. Επειδή ήμουν στην Αγγλία αρκετά χρόνια (και έκανα ΠΑΠ)... το ξέρω από τότε ότι δεν υπάρχει άλλη επιλογή. Πιθανόν να υπήρχε μία περίπτωση αν είχα αφαιρέσει τον υμένα... αλλά και αυτό ήταν επέμβαση χωρίς βέβαιο αποτέλεσμα.


kPAZp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μπα μην το λες.Εμεις δεν εχουμε παρει ΤΙΠΟΤΑ.Παει απο βδομαδα σε βδομαδα το θεμα.Μονο η μαμα μου εχει παρει μερικα ζιπουνακια και αν θυμαμαι καλα, πανες αγκαλιας, απο μια κουβερτουλα και απο ενα σετ σεντονακια.

Και εσείς τα χρειάζεστε όλα επί δύο :tongue::tongue::tongue:... αλλά έχετε χρόνο ακόμα...


kPAZp2.png
Link to comment
Share on other sites

ναι εχεις δικιο. μας εχει πει τοσες ιστοριες απο την αγγλια! επισης, στο εξωτερικο, εαν εχει ο γιατρος καποιο οφελος ( οικονομικο) απο καποιο νοσοκομειο η φαρμακο κτλ, οφειλει να στο αναφερει ( απο το νομο). φοβερο???

παντως, υπαρχει και η αλλη πλευρα. εχω μια παιδικη φιλη, που ταλαιπωρηθηκε παρα πολυ στην αγγλια που γεννησε. Εφτασε 42 εβδομαδων και τις ξεπερασε κατα καποιες μερες, το μωρο δεν ελεγε να βγει, ειχε παει 5.500 κιλα και της το τραβηξανε στο τελος με τις λεγομενες κουταλες - με προκληση βεβαια. αυτο προκαλεσε απιστευτη αιμορραγια, τις πρωτες 2 εβδομαδες δεν μπορουσε ουτε στη τουαλετα να παει. Μου λεει δεν χαρηκα τον πρωτο μηνα του παιδιου μου, ουτε να το φροντισω μπορουσα ουτε να το θηλασω απο την εξαντληση που ενιωθα. και αυτο το θεωρω παρατραβηγμενο παντως.

το τραγικό στην αγγλία είναι ότι δύσκολα βλέπεις γιατρό... στην εγκυμοσύνη σε κοιτάζει ο GP (που δεν έχει ειδικότητα) και στην γέννα η μαία... Οπότε αν είναι όλα καλά, δεν πειράζει... αλλά αν έχεις πρόβλημα, τότε πρέπει να πας ιδιωτικά... και εκεί το ιδιωτικά είναι υπερβολικά ακριβό!!!!


kPAZp2.png
Link to comment
Share on other sites

Έχω δίδελφη μήτρα... που σημαίνει πρακτικά 2 μήτρες σε μικρότερο μέγεθος, 2 τράχηλοι και 1 κόλπος που είναι χωρισμένος στα δύο με ένα υμένα. Άρα φυσιολογικός τοκετός έχει μεγάλο ρίσκο αιμοραγίας... καθώς σχεδόν σίγουρα θα σκιστεί ο υμένας στον κόλπο... και ίσως και ο τράχηλος. Επίσης το μωρό θα πάρει πιο δύσκολα θέση, καθώς δεν χωράει να γυρίσει στη μήτρα. Βασικά η όλη εγκυμοσύνη αντιμετωπίζεται σαν να έχω δίδυμα. Επειδή ήμουν στην Αγγλία αρκετά χρόνια (και έκανα ΠΑΠ)... το ξέρω από τότε ότι δεν υπάρχει άλλη επιλογή. Πιθανόν να υπήρχε μία περίπτωση αν είχα αφαιρέσει τον υμένα... αλλά και αυτό ήταν επέμβαση χωρίς βέβαιο αποτέλεσμα.

Αυτό δεν το είχα ξανακούσει!!! :!:


PVxKp2.png

MrMwp2.png

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν το είχα ξανακούσει!!! :!:

είναι εξαιρετικά σπάνιο!!!! Και ήμουν τυχερή που βρήκα γιατρό με εξειδίκευση στις ανωμαλίες της μήτρας... που είχε ξεγεννήσει ξανά κοπέλα με το ίδιο πρόβλημα. Γενικά είχα πάει σε γιατρούς που δεν φάνηκε να θέλουν και πολύ να με αναλάβουν!!!


kPAZp2.png
Link to comment
Share on other sites

Magdou συλλυπητήρια!!!

χριστινα εαν επιτρεπεται, ποιο ειναι το προβλημα που θα σε οδηγησει στην καισαρικη? και εγω θα κανω καισαρικη γιατι ειχα κανει μια επεμβαση αφαιρεση ινομυωματος, και το ηξερα πριν ακομα κανω την επεμβαση!

Είχα κάνει και εγω μια λαπαροσκόπηση για αφαίρεση κύστης αλλά δε μου εχει πει πει κατι για καισαρική. Μήπως παίζει ρόλο το οτι ήταν λαπαροσκόπηση? Θα τον ρωτήσω πάντως στο επόμενο ραντεβού.

Καλημερα κοριτσια!!

Μαγδου συλλυπητηρια!!

Τι κανετε κοριτσια?ελπιζω ολες καλα!!εχετε γραψει πολλα και αδυνατω να τα παρακολουθησω!!

Εμεις μια χαρα πηγαμε στον γιατρο προχθες..1464 εχει φτασει η μικρη μας και ολα ειναι καλα!!

Τελειωσαμε και με τα ψωνια και τωρα απλα περιμενουμε!!Μονο το καθισματακι αυτοκινητου εμεινε!!!!!

Μπράβο elenaki. Μια χαρά το μωράκι σου.

Πάντως οι περισσότερες είστε έτοιμες ήδη από τον 7ο, ε;;;;

Μόνο εγώ είμαι χαλαρουίτα και ψωνίζω τώρα;;;;;

Και εγω στο ίδιο club είμαι (και γεννάω πριν απο εσένα) :rolleyes::rolleyes::rolleyes: Τώρα αρχίσω να αγοράζω πράγματα και να συγκεντρώνω όσα θα μου δώσουν οι γύρω. Τα πιο απαραίτητα όμως δεν τα έχω ακόμη:tongue:


age.png

preg.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...