Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 17 ώρες πρίν, Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Αφού δεν ξαναείδες αυτό είναι καλό...όμως αν έχεις αμφιβολίες να πάρεις τον γιατρό και ας λέει τα δικά του. Σε ποια βδομάδα είσαι?

Cafe Νοεμβριου 2013


polixenh

Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Υπερηχος 4/10!

Να ρωτήσω,με έξι φορμακια σπιτιού-ύπνου βαμβακερα και δυο εξόδου βελουτε είμαι καλυμμένη λέτε;;;


Μάιος 2012, 1η Ivf : Βιοχημικη

Νοεμβριος 2012, 2η Ivf : Αρνητικη

Μάρτιος 2013, 3η Ivf : +++++:D

MKF0p3.png[/urlK2Ccp3.png

Link to comment
Share on other sites

Πολυξενη χαίρομαι που είσαι καλύτερα! Μακάρι ο καρδιολόγος να μη βρει τιποτα. Γενικά πάντως η παλμοί μας στην εγκυμοσυνη αυξάνονται.

Επισης μια χαρα θα προλαβεις να φτάσεις! Ακομα και να κανεις χαλαρωτικό ντουζ πριν φύγεις και να ξεκινήσεις με ησυχία ! Μακάρι να διαρκούσε ο τοκετος μόνο 2 ωρες απο την ωρα που φεύγουμε απο το σπιτι μας!

Για το λικνο με πείσατε τελικα! Γιουπιιιι ήθελα να πάρω ενα κλασσικό ξύλινο λικνο της casababy αλλα κατέληξα σε αυτο της chicco! Πιστεύω θα ειναι πιο πρακτικό και με το ύφασμα γύρω γύρω θα νιώθω ασφάλεια!

Το παραγγειλαμε σε γαλάζιο αν και εχουμε κοριτσάκι, να κάνει και αντίθεση με τα σεντονια που θα ειναι ολα ροζ!

Δεν μπορούσα να αντί σταθώ σε αυτο το γαλάζιο! Κόλλησα!

Maribell μήπως αυτο που σε τραβάει σε αυτο το καροτσι ειναι ο Φιογκος;

Εμένα αυτο με τράβηξε πολυ αλλα μετα αναθεώρησά΄ γιατι ο φιογκος μένει μόνο στο πορτμπεμπέ, μετα δε θα φαινεται πουθενά...

Olive να μη στεναχωριεσαι καθόλου για την προγραμματισμένη καισαρική , πανω απο ολα να είμαστε εμείς καλα και τα μωράκια μας!

Εγω εχω κόλλημα με τον φυσιολογικό τοκετό και ειναι το μόνο που σκέφτομαι για εκείνη την ωρα της γεννας. Μην τυχόν μου πει ο γιατρός έναν δήθεν λόγο για να ξεμπερδεύει...

Αντίθετα αν υπήρχε λόγος σοβαρός και δεν γινόταν αλλιώς, με ενημέρωνε εξ αρχής οτι θα κανω καισαρική προγραμματισμένα, δεν θα με πείραζε καθόλου.

Καλοδεχούμενη και η καισαρική , δεν θα το σκέφτομαι μερα νύχτα μετα, αλλα να ειναι για καλο δικό μου και του παιδιού, οχι του γιατρού η του νοσοκομείου/κλινικής...

Οι υπόλοιπες πως θα θέλατε να γεννήσετε;


unJ4p3.png
Link to comment
Share on other sites

Υπερηχος 4/10!

Να ρωτήσω,με έξι φορμακια σπιτιού-ύπνου βαμβακερα και δυο εξόδου βελουτε είμαι καλυμμένη λέτε;;;

Ναι λια πιστεύω είσαι μια χαρα καλυμμένη! Αυτα που χρειάζονται περισσότερα τελικα ειναι τα κορμακια για απο μεσα..

Εγω θα πάρω και μπλουζίτσες και κολάν και μολις παει η μπεμπούλα μας 1 -1,5 μηνών θα αρχίσω να τα φορέσω την ημέρα να την χαζευουμε! Να μην ειναι μερα νύχτα μόνο με φορμακια..μπορεί να με παιδέψει λιγο παραπάνω στο αλλαγμα αλλα χαλάλι!

Για αρχη λέτε να φορατε μόνο φορμακια για ευκολία ΄η θα αρχίσετε κα εσείς τα ρούχαλακια;

Α και να μη ξεχάσω, φυσικά ετοιμαζομαι να παραγγειλω χριστουγεννιάτικα ρούχαλακια με Άγιο Βασίλη κτλ!! Αχ τα μωρά μας θα ειναι τα Χριστούγεννα εδω!!!


unJ4p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πολυξενακι όλα καλα θα πανε!!μια χαρά θα προλαβεις όπως λέει κ η Μαρία αλλα αν δεν προλαβαινεις μπαίνεις σ ένα νοσοκομείο κ γεννας,σημαινει θα ναι πολυ εύκολο και απλά θα το "φτυσεις" το μωρο!!τωρα για τα αλλα νομίζω λίγο πολυ όλες θα την πάθουμε αυτή την παρακρουση!!

Μαρακι εσωρουχακια πήρα 15 σύνολο!εχω και ένα κολανακι...χιχιχιχ!αλλα ρουχαλακια νομίζω θα πάρω από 3-6 και μετά!ετσι κ αλλιώς που θα πάμε τον πρώτο καιρό;;ενώ μετά θα κατέβω και Πάτρα και όλο έξω θα είμαστε και πρέπει να έχουμε ρούχα να μοστραρουμε τη μούρη μας!χαχα!

Αυτό το λίκνο πήραμε και μεις!στο γκρι τελικά!το είδε από κοντά το χρώμα ο άντρας μου και δεν το συζητούσε για άλλο!!!περιμενουμε να μας έρθει!

Εγω από τοκετο θέλω φυσιολογικό!!φοβαμαι αρκετά τα χειρουργεια και γενικά δε θέλω αλλα σημάδια!αλλα αν αναγκαστουμε για κτ δεν πειράζει!το παιδάκι μου να ναι καλα και όλα τ αλλα ειναι μπανανοφλουδες!!οπως λέει κ μια φίλη μου θα χω ένα ροζ χαμογελάκι(την τομή) που από κει θα χει βγει το περιστερακι!! :) από βδομάδα θα κανόνισω μαθήματα ανωδυνου!

Δεν εχω διαβάσει τελικά κανένα βιβλίο θηλασμου,εχω παρακολουθήσει κάποια σεμινάρια,λένε και κάποια στα μαθήματα ανωδυνου,νομίζω θα τα καταφέρω ε;;το χω ένα άγχος!!


Μάιος 2012, 1η Ivf : Βιοχημικη

Νοεμβριος 2012, 2η Ivf : Αρνητικη

Μάρτιος 2013, 3η Ivf : +++++:D

MKF0p3.png[/urlK2Ccp3.png

Link to comment
Share on other sites

Υπερηχος 4/10!

Να ρωτήσω,με έξι φορμακια σπιτιού-ύπνου βαμβακερα και δυο εξόδου βελουτε είμαι καλυμμένη λέτε;;;

με 8 φορμακια στο συνολο νομιζω οτι εισαι πολυ καλα!

εγω εφτασα τα 12, απο υπερβολη ( 8 βαμβακερα, 3 βελουτε κσαι 1 εξοδου) και το εχω μετανιωσει.


nmDWp2.png

qeGop3.png

WWTqp3.png

Link to comment
Share on other sites

μαρια με γεια το λικνο! ειναι πολυ καλη επιλογη! εγω πηρα το μπεζ να ειναι πιο ουδετερο, αφου ολα τα σεντονακια κουβερτουλες ειναι λευκα και γαλαζια.

για τα ρουχαλακια, εγω προς το παρον εχω παρει μονο 0-3 μηνων, και μονο φορμακια. νομιζω πως στην αρχη, νεογεννητα αισθανονται καλυτερα με ολο τους το κορμακι καλυμμενο. εχω μια τετοια αισθηση. για αυτο και ρουχαλακια ( παντελονακι - μπλουζακι) θα παρω μετα τους 3 μηνες - στην επομενη φουρνια ρουχων!


nmDWp2.png

qeGop3.png

WWTqp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το λίκνο πήραμε και μεις!στο γκρι τελικά!το είδε από κοντά το χρώμα ο άντρας μου και δεν το συζητούσε για άλλο!!!περιμενουμε να μας έρθει!

το πηρατε τελικα το λικνο κικο? αντε με γειαααα! εγω πρεπει τωρα να βγαλω το υφασμα ( εχει φερμουαρ και βγαινει απο το σκελετο) για να το βαλω για πλυσιμο!

παντως δεν το λες και γκρι...εγω περισσοτερο για μπεζ - καφε το κανω!


nmDWp2.png

qeGop3.png

WWTqp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το λίκνο πήραμε και μεις!στο γκρι τελικά!το είδε από κοντά το χρώμα ο άντρας μου και δεν το συζητούσε για άλλο!!!περιμενουμε να μας έρθει!

το πηρατε τελικα το λικνο κικο? αντε με γειαααα! εγω πρεπει τωρα να βγαλω το υφασμα ( εχει φερμουαρ και βγαινει απο το σκελετο) για να το βαλω για πλυσιμο!

παντως δεν το λες και γκρι...εγω περισσοτερο για μπεζ - καφε το κανω!

Ναι και γω έτσι το βλέπω!!χαχα!καλυτερα!ομορφο χρώματακι!!και γω θέλω να ρθει να το πλύνω και αυτό τέλος του μήνα και να μαι έτοιμη!τωρα μένει μόνο να ψώνισω για μένα!δεν μου εχω πάρει τίποτε!!


Μάιος 2012, 1η Ivf : Βιοχημικη

Νοεμβριος 2012, 2η Ivf : Αρνητικη

Μάρτιος 2013, 3η Ivf : +++++:D

MKF0p3.png[/urlK2Ccp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


με 8 φορμακια στο συνολο νομιζω οτι εισαι πολυ καλα!

εγω εφτασα τα 12, απο υπερβολη ( 8 βαμβακερα, 3 βελουτε κσαι 1 εξοδου) και το εχω μετανιωσει.

Οταν λες ένα εξόδου τι εννοείς;;αυτά που ναι σαν μπουφάν;


Μάιος 2012, 1η Ivf : Βιοχημικη

Νοεμβριος 2012, 2η Ivf : Αρνητικη

Μάρτιος 2013, 3η Ivf : +++++:D

MKF0p3.png[/urlK2Ccp3.png

Link to comment
Share on other sites

Οταν λες ένα εξόδου τι εννοείς;;αυτά που ναι σαν μπουφάν;

αυτο πηρα http://www.clothingattesco.com/f+f-jersey-cute-onesie/invt/km321294/&bklist=icat,5,shop,catgkids,babywear-0-2-years,baby-boys

εχει και σαν επενδυση απο μεσα, κουκουλιτσα και μπορεις να βαλεις και βαμβακερο φορμακι απο μεσα. αυτο σκεφτομαι να του βαλω οταν θα βγαινουμε εξω. εναλλακτικα, και ενα βελουτε φορμακι με μια ζακετουλα πιστευω οτι θα ειναι μια χαρα.


nmDWp2.png

qeGop3.png

WWTqp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ναι και γω έτσι το βλέπω!!χαχα!καλυτερα!ομορφο χρώματακι!!και γω θέλω να ρθει να το πλύνω και αυτό τέλος του μήνα και να μαι έτοιμη!τωρα μένει μόνο να ψώνισω για μένα!δεν μου εχω πάρει τίποτε!!

εγω τελειωσα απο αυτα για μενα...νυχτικακια βρακακια σουτιεν θηλασμου κρεμες επιθεματα στηθους και ο,τι αλλο για το νοσοκομειο τα εχω μαζεψει και τα εχω πλυνει. μενει μονο να τα τοποθετησω στη τσαντα. τα πραγματα του μπεμπη θελουν ολα πλυσιματα, που ελπιζω να ξεκινησω το σκ....


nmDWp2.png

qeGop3.png

WWTqp3.png

Link to comment
Share on other sites

Υπερηχος 4/10!

Να ρωτήσω,με έξι φορμακια σπιτιού-ύπνου βαμβακερα και δυο εξόδου βελουτε είμαι καλυμμένη λέτε;;;

Μια χαρά είναι! Εγώ έχω περισσότερα, γιατί έχω άγχος με τα πλυντήρια. Έχουμε πολύ υγρασία και πέρσι το χειμώνα είχαμε τα ρούχα σε απλώστρα μπροστά στο τζάκι 2-3 μέρες για να στεγνώσουν. Οπότε ειδικά τον πρώτο καιρό δεν ξέρω αν θα έχω κουράγιο να βάζω και κάθε 2-3 μέρες...

Εγώ δεν είχα σκοπό να πάρω ρουχαλάκια... αλλά η κουμπάρα μου είναι στο Λονδίνο και πήγε να μου πάρει ένα δώρο και ξετρελάθηκε και τελικά μου πήρε άπειρα πράγματα... εκτός από φορμάκια... μου πήρε 2-3 κολανακια με μπλουζάκια :-)

Πολυξένη, λένε ότι στην πρώτη γέννα αργείς... επίσης τις περισσότερες φορές ξεκινάνε οι πόνοι πριν σπάσουν τα νερά... αλλά μπορεί και να πάνε όλα καλά και να φτάσεις την ημερομηνία σου χωρίς να σου έχουν σπάσει τα νερά και να σου κανονισει ο γιατρός ραντεβού (αυτό γίνεται πολύ συχνά ακόμα και στον φυσιολογικό τοκετό).

Εγώ δυστυχώς θα γεννήσω με καισαρική. Το ξέρω από τώρα ότι δεν έχω άλλη επιλογή, οπότε το έχω αποδεκτεί! Θα προτιμούσα φυσιολογικά, αλλά τι να κάνουμε. Πάντως είναι πολύ άσχημο να έχεις στο μυαλό σου ότι πας για φυσιολογικό τοκετό και τελικά τη μέρα πριν γεννήσεις να σου ξεφουρνίσει ο γιατρός καισαρική. Το έχουν πάθει αρκετές φίλες μου.

Όσο για το θηλασμό και εγώ δεν έχω διαβάσει βιβλίο αλλά έχω παρακολουθήσει σεμινάρια... Θέλω να τα καταφέρω, αλλά δεν έχω αγχωθεί καθόλου με αυτό. Θεωρώ ότι για όσο καιρό μπορέσω θα είναι καλό και για το μωρό μου και για μένα. Όμως μπιμπερό και ξένο γάλα σκοπεύω να έχω από την αρχή... εξάλλου δεν χαλάει. Καλύτερα να υπάρχει παρά να τύχει να κλαίει το μωρό όλο το βράδυ και να μην έχω εναλλακτική!!!! Είμαι πολύ αγχώδης γενικά :)


kPAZp2.png
Link to comment
Share on other sites

maria*,

εγώ έχω επιλέξει γιατρό που κάνει φυσικό τοκετό (χωρίς ξύρισμα, χωρίς κλύσμα, χωρίς επισκληρίδιο, χωρίς ορό ωκυτοκίνης, χωρίς υποχρεωτική περινεοτομή), οπότε πάω για φυσικό τοκετό και είμαι σίγουρη πως αν τελικά κάνω καισαρική θα είναι επειδή όντως έπρεπε.

Για αρχή έχω πάρει κορμάκια εσωρουχάκια και μερικά φορμάκια και όσοι έρθουν στο μαιευτήριο και με ρωτήσουν θα τους πω να μου πάρουν ρουχαλάκια, ότι θέλουν.

Έχω κάμποσα εσωρουχάκια γιατί μπορεί και να λερώνονται συχνά. Τα έχω πάρει όλα unisex για να τα χρησιμοποιήσω και στα επόμενα παιδιά.

Όσο για το τι θα φορέσουμε βγαίνοντας από το μαιευτήριο, ιδού! :D

http://imageshack.us/photo/my-images/600/atea.jpg/


PVxKp2.png

MrMwp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...