Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Just now, Angot είπε:

      ναι αλλά όσο περνάνε οι βδομαδες ειμαι πιο σίγουρη ! τώρα είμαι εκει που με ήθελε ο γιατρός υποτίθεται στις 30 ! και αντί να χαιρομαι περισσότερο νιώθω ότι μ φταίνε όλα! 

      Είναι η επίδραση των ορμονών,σε συνδυασμό με τους πόνους και την ψυχική κόπωση. Ο,τι νιώθεις είναι απολύτως φυσιολογικό.Ακομα και αν ξυπνήσεις μια μέρα και θέλεις να δείρεις όλο τον κόσμο,πάλι νορμάλ θα είναι. Είσαι σε καλό δρόμο,λίγες εβδομάδες έμειναν,κάνε υπομονή❤️

Cafe Νοεμβριου 2013


polixenh

Recommended Posts

Christina να μη στεναχωριεσαι καθόλου! Για να στο εχει πει απο τωρα ο γιατρός, θα υπάρχει λόγος για την καισαρική! Εχει και η καισαρική τα θετικά της! :wink:

Ιαζον σε ζηλεύω πραγματικά... Και εγω στην αρχη έψαχνα και ενημερώνουν για φυσικό τοκετό. Αλλα κατέληξα έστω στον φυσιολογικό, να κανω μαλλον επισκληριδιο (δεν ειμαι σίγουρη ακομα) να κάνω κλύσμα (δεν θελω να εχω το μυαλο και εκεί χαχα) και για την περινεοτομή θα το συζητησω με το γιατρο σε λίγες μερες που θα πάω. Θα προτιμούσα να αποφύγω την τομή αν δεν χρειαστει , αλλα φοβάμαι και το ανεξέλεγκτο...

Για τον ορό οκυτοκινης ειμαι κάθετη πως δεν θελω να γίνει χρήση, αλλα δεν εμαι και τόσο ενημερωμένη όσο πρεπει. Τον χρησιμοποιούν για να επισπευσουν τη διαδικασία σωστά; Εχω ακούσει αρνητικα και πως μπορεί να ειναι αιτία για να αρχίσουν να πέφτουν οι παλμοί του μωρου, αλλα δεν το εχω ψάξει αρκετά..


unJ4p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Christina να μη στεναχωριεσαι καθόλου! Για να στο εχει πει απο τωρα ο γιατρός, θα υπάρχει λόγος για την καισαρική! Εχει και η καισαρική τα θετικά της! :wink:

Ιαζον σε ζηλεύω πραγματικά... Και εγω στην αρχη έψαχνα και ενημερώνουν για φυσικό τοκετό. Αλλα κατέληξα έστω στον φυσιολογικό, να κανω μαλλον επισκληριδιο (δεν ειμαι σίγουρη ακομα) να κάνω κλύσμα (δεν θελω να εχω το μυαλο και εκεί χαχα) και για την περινεοτομή θα το συζητησω με το γιατρο σε λίγες μερες που θα πάω. Θα προτιμούσα να αποφύγω την τομή αν δεν χρειαστει , αλλα φοβάμαι και το ανεξέλεγκτο...

Για τον ορό οκυτοκινης ειμαι κάθετη πως δεν θελω να γίνει χρήση, αλλα δεν εμαι και τόσο ενημερωμένη όσο πρεπει. Τον χρησιμοποιούν για να επισπευσουν τη διαδικασία σωστά; Εχω ακούσει αρνητικα και πως μπορεί να ειναι αιτία για να αρχίσουν να πέφτουν οι παλμοί του μωρου, αλλα δεν το εχω ψάξει αρκετά..

Σε ευχαριστώ Μαρία... ξέρω το λόγο και είναι πολύ σοβαρός... οπότε κανένας γιατρός δεν θα μου έκανε φυσιολογικό τοκετό!

Αλλά να πω την αλήθεια, εγώ θα έκανα επισκληρίδιο, δεν νομίζω ότι είναι κακό να αποφύγεις μερικούς πόνους εφόσον είναι εφικτό. Επίσης και εγώ θα έκανα κλύσμα χαχαχα...(νομίζω κάνεις και στην καισαρική). Για ορό και εγώ δεν έχω ακούσει τα καλύτερα. Στη καισαρική σου βάζουν αρκετούς μετά την γέννα για να κάνει συσπάσεις η μήτρα και να αποβάλει το αίμα... και είναι αρκετά επίπονο!!!


kPAZp2.png
Link to comment
Share on other sites

maria*,

εγώ έχω επιλέξει γιατρό που κάνει φυσικό τοκετό (χωρίς ξύρισμα, χωρίς κλύσμα, χωρίς επισκληρίδιο, χωρίς ορό ωκυτοκίνης, χωρίς υποχρεωτική περινεοτομή), οπότε πάω για φυσικό τοκετό και είμαι σίγουρη πως αν τελικά κάνω καισαρική θα είναι επειδή όντως έπρεπε.

Για αρχή έχω πάρει κορμάκια εσωρουχάκια και μερικά φορμάκια και όσοι έρθουν στο μαιευτήριο και με ρωτήσουν θα τους πω να μου πάρουν ρουχαλάκια, ότι θέλουν.

Έχω κάμποσα εσωρουχάκια γιατί μπορεί και να λερώνονται συχνά. Τα έχω πάρει όλα unisex για να τα χρησιμοποιήσω και στα επόμενα παιδιά.

Όσο για το τι θα φορέσουμε βγαίνοντας από το μαιευτήριο, ιδού! :D

http://imageshack.us/photo/my-images/600/atea.jpg/

τι τέλειο είναι αυτό που θα φορέσετε!!!! Μια γλύκα θα είστε :tongue::tongue::tongue:


kPAZp2.png
Link to comment
Share on other sites

maria*,

από όσο έχω ενημερωθεί έχω καταλήξει πως δεν θέλω παρεμβάσεις στην διαδικασία.

Η γιατρός μου σε αφήνει να είσαι όρθια και να κάνεις διάφορες ασκήσεις, όσο μεγαλώνει η διαστολή και μέχρι να φτάσει σχεδόν στο 10. Κάποια στιγμή σε αυτή την ώρα, σου έρχεται και πας τουαλέτα και "αδειάζει" φυσικά το σύστημα (η φύση το έχει προβλέψει). Απλά, επειδή οι περισσότεροι γιατροί σε καθηλώνουν στην "άτιμη" καρέκλα, σου κάνουν και ένα κλύσμα γιατί δεν μπορείς να πας μόνη σου.

Εφόσον όσο μεγαλώνει η διαστολή σου δίνει ασκήσεις να κάνεις κλπ μπορείς να κοντρολάρεις καλύτερα τον πόνο. Επίσης, σε αφήνει να κάνεις και ντουζάκι εκείνη την ώρα για να ανακουφιστείς.

Περινεοτομή σου κάνει μόνο αν χρειαστεί, δεν ξεκινάει με προαπαιτούμενο την περινεοτομή.

Όσο για τον ορό, σιγά μην σε ρωτήσουν. Η δική μου γιατρός σου έχει μόνο την πεταλούδα, μην τυχόν και χρειαστεί να την έχει έτοιμη, χωρίς ορό όμως. Οπότε είμαι σίγουρη πως δεν θα μου βάλουν οτιδήποτε που δεν θα έχουμε συμφωνήσει. (Το έχεις ψάξει όσο χρειάζεται. Πολλές φορές με την χορήγηση ωκυτοκίνης οι συσπάσεις της μήτρας γίνονται βίαιες και δυσφορεί το μωρό, οπότε πας καρφωτή για καισαρική)

Επίσης, για την επισκληρίδιο, αρκετές φορές η επισκληρίδιος σταματάει τη φυσική εξέλιξη του τοκετού, κοινώς "σταματάει" τη διαστολή, επομένως σου χορηγούν ωκυτοκίνη για να προχωρήσει η διαστολή, που μπορεί και να σε οδηγήσει σε καισαρική.

Όσες ενδιαφέρεστε, διαβάστε και αυτό ;)

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=126742

τι τέλειο είναι αυτό που θα φορέσετε!!!! Μια γλύκα θα είστε :tongue::tongue::tongue:

Γονείς καραγκιόζηδες - μωρό καραγκιόζης! Όσο σκέφτομαι τις φωτογραφίες της με αυτό το φορμάκι! Γελάω από τώρα! :mrgreen::mrgreen::mrgreen:


PVxKp2.png

MrMwp2.png

Link to comment
Share on other sites

kκοριτσακια μου ελπιζω να εισαστε ολες καλα!

δεν σας εχω διαβασει, μας συνεβει κατι πολυ δυσαρεστο, χασαμε την γιαγια μου δυστυχως, και ειμαστε για κηδεια αυριο. ο γιατρος με αφησε να παω, αφου του ορκιστηκα οτι θα πινω πολλα υγρα και δεν θα κρατιεμαι καθολου οταν θελω τουαλετα.

ο λογος που γραφω ειναι ο εξης: εχω αυριο on line σεμιναριο της Nutricia ανωδυνου τοκετου 12-2.

οποια ενδιαφερεται να το παρακολουθησει ας μου στειλει πμ να της δωσω τα στοιχεια μου ειναι κριμα να παει χαμενη η θεση!!

μετα ομως θα μου τα πει ολα ε???

φιλακια κοριτσακια μου


s6Xpp2.png

Ff7Lp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

kκοριτσακια μου ελπιζω να εισαστε ολες καλα!

δεν σας εχω διαβασει, μας συνεβει κατι πολυ δυσαρεστο, χασαμε την γιαγια μου δυστυχως, και ειμαστε για κηδεια αυριο. ο γιατρος με αφησε να παω, αφου του ορκιστηκα οτι θα πινω πολλα υγρα και δεν θα κρατιεμαι καθολου οταν θελω τουαλετα.

ο λογος που γραφω ειναι ο εξης: εχω αυριο on line σεμιναριο της Nutricia ανωδυνου τοκετου 12-2.

οποια ενδιαφερεται να το παρακολουθησει ας μου στειλει πμ να της δωσω τα στοιχεια μου ειναι κριμα να παει χαμενη η θεση!!

μετα ομως θα μου τα πει ολα ε???

φιλακια κοριτσακια μου

Συλληπητήρια.

Να σε προσέχεις... Ζωή σε σας....


PVxKp2.png

MrMwp2.png

Link to comment
Share on other sites

αυτο πηρα http://www.clothingattesco.com/f+f-jersey-cute-onesie/invt/km321294/&bklist=icat,5,shop,catgkids,babywear-0-2-years,baby-boys

εχει και σαν επενδυση απο μεσα, κουκουλιτσα και μπορεις να βαλεις και βαμβακερο φορμακι απο μεσα. αυτο σκεφτομαι να του βαλω οταν θα βγαινουμε εξω. εναλλακτικα, και ενα βελουτε φορμακι με μια ζακετουλα πιστευω οτι θα ειναι μια χαρα.

αχ ομορφο πολυ!!με το καλο να μπει ο ζουζουνος!


Μάιος 2012, 1η Ivf : Βιοχημικη

Νοεμβριος 2012, 2η Ivf : Αρνητικη

Μάρτιος 2013, 3η Ivf : +++++:D

MKF0p3.png[/urlK2Ccp3.png

Link to comment
Share on other sites

maria*,

εγώ έχω επιλέξει γιατρό που κάνει φυσικό τοκετό (χωρίς ξύρισμα, χωρίς κλύσμα, χωρίς επισκληρίδιο, χωρίς ορό ωκυτοκίνης, χωρίς υποχρεωτική περινεοτομή), οπότε πάω για φυσικό τοκετό και είμαι σίγουρη πως αν τελικά κάνω καισαρική θα είναι επειδή όντως έπρεπε.

Για αρχή έχω πάρει κορμάκια εσωρουχάκια και μερικά φορμάκια και όσοι έρθουν στο μαιευτήριο και με ρωτήσουν θα τους πω να μου πάρουν ρουχαλάκια, ότι θέλουν.

Έχω κάμποσα εσωρουχάκια γιατί μπορεί και να λερώνονται συχνά. Τα έχω πάρει όλα unisex για να τα χρησιμοποιήσω και στα επόμενα παιδιά.

Όσο για το τι θα φορέσουμε βγαίνοντας από το μαιευτήριο, ιδού! :D

http://imageshack.us/photo/my-images/600/atea.jpg/

χαχαχα ενα παπακι!!!φοβερο!!

kκοριτσακια μου ελπιζω να εισαστε ολες καλα!

δεν σας εχω διαβασει, μας συνεβει κατι πολυ δυσαρεστο, χασαμε την γιαγια μου δυστυχως, και ειμαστε για κηδεια αυριο. ο γιατρος με αφησε να παω, αφου του ορκιστηκα οτι θα πινω πολλα υγρα και δεν θα κρατιεμαι καθολου οταν θελω τουαλετα.

ο λογος που γραφω ειναι ο εξης: εχω αυριο on line σεμιναριο της Nutricia ανωδυνου τοκετου 12-2.

οποια ενδιαφερεται να το παρακολουθησει ας μου στειλει πμ να της δωσω τα στοιχεια μου ειναι κριμα να παει χαμενη η θεση!!

μετα ομως θα μου τα πει ολα ε???

φιλακια κοριτσακια μου

κοριτσακι μου συλλυπητήρια!οσο πιο ηρεμη μπορεις να σαι!!

(το σεμιναριο θα το παρακολουθησωετσι κ αλλιως, οποτε αν θες μετα σου κανω ενα ρεζουμε)


Μάιος 2012, 1η Ivf : Βιοχημικη

Νοεμβριος 2012, 2η Ivf : Αρνητικη

Μάρτιος 2013, 3η Ivf : +++++:D

MKF0p3.png[/urlK2Ccp3.png

Link to comment
Share on other sites

kκοριτσακια μου ελπιζω να εισαστε ολες καλα!

δεν σας εχω διαβασει, μας συνεβει κατι πολυ δυσαρεστο, χασαμε την γιαγια μου δυστυχως, και ειμαστε για κηδεια αυριο. ο γιατρος με αφησε να παω, αφου του ορκιστηκα οτι θα πινω πολλα υγρα και δεν θα κρατιεμαι καθολου οταν θελω τουαλετα.

ο λογος που γραφω ειναι ο εξης: εχω αυριο on line σεμιναριο της Nutricia ανωδυνου τοκετου 12-2.

οποια ενδιαφερεται να το παρακολουθησει ας μου στειλει πμ να της δωσω τα στοιχεια μου ειναι κριμα να παει χαμενη η θεση!!

μετα ομως θα μου τα πει ολα ε???

φιλακια κοριτσακια μου

Κρίμα που δεν πρόλαβε να γίνει προγιαγιά... Ζωή σε σας!!!


kPAZp2.png
Link to comment
Share on other sites

magdou συλλυπητηρια.Να προσεχεις αυριο.

Εμεις θα παμε με καισαρικη, ηταν ξεκαθαρο αυτο απο το πρωτο ραντεβου που καναμε με το γιατρο.Το ποτε ακριβως, θα εξεαρτηθει απο την πορεια των κοριτσιων μου.ο στοχος ειναι να τις παρει μπαινοτας στην 37η.Μακαρι να πανε ολα καλα και να αντεξει το συστημα μεχρι τοτε.


zh9bp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


magdou συλλυπητηρια.Να προσεχεις αυριο.

Εμεις θα παμε με καισαρικη, ηταν ξεκαθαρο αυτο απο το πρωτο ραντεβου που καναμε με το γιατρο.Το ποτε ακριβως, θα εξεαρτηθει απο την πορεια των κοριτσιων μου.ο στοχος ειναι να τις παρει μπαινοτας στην 37η.Μακαρι να πανε ολα καλα και να αντεξει το συστημα μεχρι τοτε.

Μην ανησυχείς θα φτάσεις άνετα τις 37 :tongue::tongue::tongue::tongue:

Να σου πω την αλήθεια και εγώ με το πρόβλημα που έχω, ο γιατρός μου έλεγε ότι η εγκυμοσύνη μου έχει τους ίδιους κινδύνους με αυτούς των διδύμων... Μου είπε μεν ότι θα γεννήσω νωρίτερα, αλλά αισιοδοξεί ότι θα είναι μετά την 37 :tongue::tongue::tongue:


kPAZp2.png
Link to comment
Share on other sites

Magdou συλλυπητήρια πραγματικά...ελπίζω να ειναι όσο πιο ανώδυνο για σένα γινεται αύριο...

Σε ευχαριστούμε που μας σκέφτηκες αυτή τη δύσκολη ωρα! Εγω δυστυχώς αύριο θα πάω να κανω άλλη μια καμπύλη σακχάρου και τις υπόλοιπες εξετάσεις, ετσι θα λείπει απο το σπιτι. Αν ενδιαφέρεται κάποια άλλη κοπέλα για το σεμινάριο...

Anchelita θα αντεξεις ειναι σίγουρο! Ολα θα πανε καλα!τι τυχερη που είσαι με τα δίδυμα! Εχω ενα ένστικτο πως θα κάνουμε και εμείς δίδυμα και όσο δύσκολο και αν ειναι το θελω πολυ!!

Ιαζον αυτός ειναι και ο λόγος που δεν ειμαι σίγουρη για την επισκληριδιο...φοβάμαι μήπως επιβραδύνει τι διαδικασία και εχουμε αλλα...

Ασε που όσο να ναι ειναι μια ναρκωση και δεν μου εγγυάται κανεις οτι δεν θα περάσει στο μωρακι τόση ωρα που μπορεί να διαρκέσει ο τοκετος.

Θα δω και θα πράξη εκείνη τη μερα για την επισκληριδιο. Θα δω τ θα μου πει και ο γιατρός...θα του κανω ολες τις ερωτήσεις μαζεμενες στην επόμενη συνάντηση!


unJ4p3.png
Link to comment
Share on other sites

maria*,

εγώ έχω επιλέξει γιατρό που κάνει φυσικό τοκετό (χωρίς ξύρισμα, χωρίς κλύσμα, χωρίς επισκληρίδιο, χωρίς ορό ωκυτοκίνης, χωρίς υποχρεωτική περινεοτομή), οπότε πάω για φυσικό τοκετό και είμαι σίγουρη πως αν τελικά κάνω καισαρική θα είναι επειδή όντως έπρεπε.

ιωαννα και ο δικος μου ο γιατρος εχει τετοιες αποψεις. τη προηγουμενη φορα που ειχα παει, μου λεει τι ειναι αυτο στην ελλαδα ( ηταν πολλα χρονια στην αγγλια) πας να γεννησεις και σε καλλωπιζουνε, ξυρισμα, κλυσμα κτλ. Λες και βγαινεις ραντεβου!Βεβαια εγω θα γεννησω με καισαρικη αλλα δεν εχει σημασια!


nmDWp2.png

qeGop3.png

WWTqp3.png

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ Μαρία... ξέρω το λόγο και είναι πολύ σοβαρός... οπότε κανένας γιατρός δεν θα μου έκανε φυσιολογικό τοκετό!

Αλλά να πω την αλήθεια, εγώ θα έκανα επισκληρίδιο, δεν νομίζω ότι είναι κακό να αποφύγεις μερικούς πόνους εφόσον είναι εφικτό. Επίσης και εγώ θα έκανα κλύσμα χαχαχα...(νομίζω κάνεις και στην καισαρική). Για ορό και εγώ δεν έχω ακούσει τα καλύτερα. Στη καισαρική σου βάζουν αρκετούς μετά την γέννα για να κάνει συσπάσεις η μήτρα και να αποβάλει το αίμα... και είναι αρκετά επίπονο!!!

χριστινα εαν επιτρεπεται, ποιο ειναι το προβλημα που θα σε οδηγησει στην καισαρικη? και εγω θα κανω καισαρικη γιατι ειχα κανει μια επεμβαση αφαιρεση ινομυωματος, και το ηξερα πριν ακομα κανω την επεμβαση!


nmDWp2.png

qeGop3.png

WWTqp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...