Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 8 λεπτά , η ζωή είναι όμορφη είπε:

      Κορίτσια μπράβο τα καλύτερα σας εύχομαι μέσα από την καρδιά μου 9 μέρες με δύο βλαστοκυστες 28 11 μέρες έφτασε 68 να έχουμε ελπίδες;;; Νιώθω ότι απλά το τραβάμε είναι μικρός αριθμός για 11 ημέρες με βλαστοκυστες 

      Απτήν στιγμή που διπλασιάστηκε υπάρχουν ελπίδες.  

ΠΡΟΧΩΡΑΜΕ...


Moments

Recommended Posts

Μια γρήγορη καλημέρα κι από μένα..

Είμαι πολύ κουρασμένη, όχι από την αυπνία ευτυχώς μιας και ο μπεμπάκος μου κοιμάται πολύ καλά το βράδυ για τόσο μωράκι αλλά από τη συνεχή αγκαλίτσα μιας και ο παπαγαλάκος μου όλη την υπόλοιπη ώρα που μένει ξύπνιος θέλει να είναι επάνω μου.. Έχω γίνει σαν ανάποδο γαμώτο και πονάει πολύ η πλάτη και η μέση μου αλλά κανόνισα να κάνω φυσικοθεραπεία το Σάββατο και ελπίζω να φτιάξει κάπως η κατάσταση!

Φιλάκια πολλά!


L2qIp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 223
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μπήκα να πω ένα γεια.Σας διαβάζω αλλά δεν μπορω να σας γράφω πάντα..Μομεντακι ευχαριστώ.Με το καλο οι κρεμουλες σας.Εμείς αποστείρωση σταματήσαμε στον 3ο μηνα.

Δομνινακι σε καταλαβαίνω για τη μέση σου.Έτσι ήμουν στον Αλεξακο λόγω παλινδρόμησης.Τωρα στη μικρή με το σλινγκ είναι λίγο καλύτερα τα πράγματα.Εσύ έχεις?


5oULp3.png

B2ZVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εσείς με τους κολικούς τι κάνατε.Τους δίνατε κάτι?Εμείς προς το παρών κάτι σταγόνες,τις biogaia,αλλά δεν κάνανε και πολλά.Μπορεί να δοκιμάσω να δώσω και χαμομήλι ή στην έσχατη περίπτωση να δώσω και το infacolik αν το γράφω σωστά.Το έχει δώσει καμία σας?


5oULp3.png

B2ZVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Νασούλα μου σλινγκ δεν έχω.. έχω μόνο μάρσιππο αλλά και να είχα δε νομίζω ότι θα διορθωνόταν η κατάσταση μιας και έχω σοβαρό πρόβλημα στην πλάτη.. Έχω και κύφωση και σκολίωση αλλά και μια κάκωση στη σπονδυλική στήλη από ένα αυτοκινητιστικό ατύχημα που είχα πριν κάποια χρόνια. Έτσι οποιαδήποτε κούραση του οργανισμού μου αμέσως αντανακλά στην πλάτη μου.. Και με το σλινγκ ή τον μάρσιππο όλο το βάρος το επιβαρύνεται η πλάτη οπότε θα ήταν χειρότερα.. Ελπίζω σιγά σιγά μεγαλώνοντας να κάθεται λίγο περισσότερο στο ριλάξ.. ήδη βλέπω κάποια βελτίωση!


L2qIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εσείς με τους κολικούς τι κάνατε.Τους δίνατε κάτι?Εμείς προς το παρών κάτι σταγόνες,τις biogaia,αλλά δεν κάνανε και πολλά.Μπορεί να δοκιμάσω να δώσω και χαμομήλι ή στην έσχατη περίπτωση να δώσω και το infacolik αν το γράφω σωστά.Το έχει δώσει καμία σας?

Εμείς ξεκινήσαμε τις σταγόνες της biogaia όταν ήταν 15 ημερών. Πήγαμε πολύ καλά και δεν μου παρουσίασε κολικούς εκτός από 3-4 μέρες πριν από 25 μέρες περίπου που είτε τον είχαν πειράξει οι φράουλες που έφαγα είτε επειδή είχαμε σταματήσει τις σταγονίτσες εμφανίστηκαν πάλι. Τις ξαναρχίσαμε αμέσως και τις παίρνει ακόμη και τώρα και δόξα το θεό δεν είχαμε ξανά κάποια ενόχληση..


L2qIp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια εσείς με τους κολικούς τι κάνατε.Τους δίνατε κάτι?Εμείς προς το παρών κάτι σταγόνες,τις biogaia,αλλά δεν κάνανε και πολλά.Μπορεί να δοκιμάσω να δώσω και χαμομήλι ή στην έσχατη περίπτωση να δώσω και το infacolik αν το γράφω σωστά.Το έχει δώσει καμία σας?

Νασούκο μου εγώ έδινα infacolic στο μομεντάκι για αρκετό διάστημα...και μας βοήθησε πάάάάάάάραααααααααα πολύ!!!! Ελπίζω να σας βοηθήσει και σας γιατί άκουσα πως πολλούς δεν τους κάνει καμιά διαφορά!!!! Εμάς ήτανε αισθητή η διαφορά προς το καλύτερο!!!!


Είμαστε ήδη 2 χρονών!

Σε ευχαριστώ Θεούλη μου!

Link to comment
Share on other sites

Νασούλα μου σλινγκ δεν έχω.. έχω μόνο μάρσιππο αλλά και να είχα δε νομίζω ότι θα διορθωνόταν η κατάσταση μιας και έχω σοβαρό πρόβλημα στην πλάτη.. Έχω και κύφωση και σκολίωση αλλά και μια κάκωση στη σπονδυλική στήλη από ένα αυτοκινητιστικό ατύχημα που είχα πριν κάποια χρόνια. Έτσι οποιαδήποτε κούραση του οργανισμού μου αμέσως αντανακλά στην πλάτη μου.. Και με το σλινγκ ή τον μάρσιππο όλο το βάρος το επιβαρύνεται η πλάτη οπότε θα ήταν χειρότερα.. Ελπίζω σιγά σιγά μεγαλώνοντας να κάθεται λίγο περισσότερο στο ριλάξ.. ήδη βλέπω κάποια βελτίωση!

Ο αγκαλίτσας κούρασε λιγάκι΄τη μαμά ε; Αχ περαστικά σου!!! Καλό θα ήτανε δομνινάκι μου να αρχίσει σιγά σιγά να τον "προωθείς" να μένει περισσότερο στο ριλαξάκι του! Εμείς από μικρό τον έχουμεμ μάθει να είναι σε αυτό και έμαθε πια και είναι πολύ καλά! Μάλιστα είναι και πιο "διαδραστικό" γιατί κάθεται και μπορείς να παίξεις καλύτερα μαζί του!!!!


Είμαστε ήδη 2 χρονών!

Σε ευχαριστώ Θεούλη μου!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις κοριτσάκια μου.Τωρα που σας γράφω τρώμε και όλη την ωρα αφήνει το στήθος για να κάνει πορδουλες.Αχ ποτέ θα περάσουν αυτοί οι κολικοί επιτέλους.

Δομνινακι και εγώ προσπαθώ μα μην την παιρνω συνέχεια αγκαλιά παρά μόνο όταν κλαίει,εδώ που τα λέμε,όμως,κλαίει συνέχεια.Παρατήρησα λοιπόν ότι όταν την έχω απλά αγκαλιά με πεθαίνει η μέση και η πλατη ,ενώ όταν την βάζω στο σλινγκ δεν με πονάει καθόλου γιατί μοιράζεται το βάρος.Γιαυτο σου είπα για το σλινγκ.


5oULp3.png

B2ZVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοριτσάκια μου..

Χθες δεν εμφανίστηκα αλλά με τον μικρό ετοιμοπόλεμο δεν είχα καθόλου χρόνο.. ήρθε η κουνιάδα μου και τον κράτησε το πρωί και έτρεχα σε διάφορες εξωτερικές δουλειές (εφορία, ταχυδρομείο, τράπεζες).. μετά σπίτι να τον ταίσω, να παίξουμε και όταν κοιμόταν τελείωσα με τη φορολογική δήλωση για να τα δώσω έτοιμα στο λογιστή να τα περάσει..

Τελευταία ο μικρούλης μου έχει καθιερώσει ένα στοιχειώδες πρόγραμμα ύπνου και αυτό με βολεύει πολύ.. Χθες κοιμήθηκε λιγάκι στις 9 για κανένα μισάωρο, ξύπνησε και μετά ξανακοιμήθηκε στις 23 αφού μας έχεσε πατόκορφα δύο φορές!

Σήμερα περιμένω μια φίλη μου να έρθει με την οποία γνωριζόμαστε από την α' δημοτικού.. Νομίζω ότι είναι η πιο σταθερή αξία στη ζωή μου! Παρόλο που δεν βρισκόμαστε και δεν μιλάμε συχνά κάθε φορά που το κάνουμε είναι σαν να μην πέρασε μια μέρα..

Αύριο θα έρθει ο φυσικοθεραπευτής για το μασάζ που λέγαμε και τον περιμένω πως και τι..Θα βελάξω βέβαια από τον πόνο αλλά δεν πειράζει διότι θα ανακουφιστώ πολύ μετά..

Νασούλα μου εμένα με έχει σώσει η κούνια της Fisher-Price.. Μπορεί να κάτσει και 2 ώρες συνεχόμενα εκεί αλλά πόσο περισσότερο να τον αφήνω.. Και στο ριλάξ τώρα τελευταία έχει αρχίσει να κάθεται χωρίς να δυσανασχετεί.. Οπότε νομίζω ότι είμαστε σε καλό δρόμο!

Φιλάκια πολλά!


L2qIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσακια μου!

Νασουλα επειδη η καραμελλιτσα ειχε καιαυτη κολικους εδινα κι εγω biogaia το οποιο ομως δυστυχως ειναι ακριβο για την ποσοτητ και τη διαρκεια του.Ειχα δει μια μικρη βελτιωση αλλα θελει συνεχεια.ειναι προβιοτικα δεν ειναι φαρμακο.Οπως και το infacolic μη το φοβασαι.Δεν ειναι φαρμακο ειναι ενζυμο που βοηθαει στη διασπαση της λακτοζης που ειναι η κυρια αιτια των κολικων.Επισης δε θυμαμαι αν ειχαμε ξανασυζητησει για τη διατροφη σου.Τρως γαλακτοκομικα; οσπρια; λαχανικα οπως κουνουπιδι μπροκολο φασολακια και οτιδηποτε προκαλει σε εσενα αερια;Αν το ειχαμε ξανασυζητησει μη σε ζαλιζω.Παντως αναγωγες και διαρροιες η δυσκοιλιοτητα δεν εχει ε; Κι εγω ηθελα να τη μαθω να καθεται σε καλαθακι ρηλαξ κλπ αλλα ηταν αδυνατον μεχρι τους 4 μηνες μολις την ακουμπουσα καπου ηταν λες και την εβαζα σε αναμμενα καρβουνα.Μονο λιγακι το πρωι που ηταν πιο ξεκουραστη και δεν ειχε πονακια καθοταν ρεκορ 15-20 λεπτα.Το χρονομετρουσα! Η κουνια της φισερ πραις οντως κανει δουλεια αλλα ειναι ακριβουλα και ογκωδης αν λεμε το ιδιο.Το ειχαμε δοκιμασει σε μια φιλη και ηταν η πρωτη φορα που εκατσε καπου και κοιμηθηκε μονη της και οχι αγκαλια μου!Ηθελα να παω να την αγορασω αεσως αλλα ηταν ακριβη και δεν ειχαμε και χωρο.Οποτε αρχισα λιγο να την κοροιδευω με το καροτσι εκανα παρομοιο κουνημα κλπ εβαζα διακοσιες φορες την πιπιλα καποια στιγμη την καταφερνα.Οχι οτι δεν ειχα δοκιμασει κουνημα καροτσιου πριν...απειροοο...αλλα δε γινοταν πριν τους 4 μηνες.Οποτε τη βγαζαμε αγκαλιτσα στο μαξιλαρι θηλασμου η στο σλινγκ.Εκει αρχισε να νιωθει λιγο καλυτερα με κοιλιτσα.Δε τα βολευει αυτη η σταση ρηλαξ κλπ οταν πονανε.

Εγω ειχα δοκιμασει και το κιντερτε νασουλα και ειχα δει να τη βοηθαει μεχρι που δυναμωσαν περισσοτερο και δε της εκανε και πολλα.Αν και δε το θελα και καλα στον αποκλειστικο θηλασμο δε τα δινουν κλπ αλλα ειχα οκιμασει τα παντα.Εδωσα και χαμομηλι βιολογικο που δε το πουεπινε και γλυκανισο.Αυτο καπως το επινε δε θυμαμαι τωρα εβαζα μαζι με κιντερτε;..και μετα απο λιγο εκανε κακακια εβγαζε τα αεριακια και συνερχοταν.Αλλα ρωτα το γιατρο σου.Εγω το ειχα διαβασει σε καποιο φορουμ και το εκανα με δικη μου ευθυνη δε μπορω να σου πω καντο.Ζεστα μπαναια ζεστη στην κοιλιτσα ασκησουλες με τα ποδαρακια που θα βρεις στο ιντερνετ, πολυ θηλασμο και υπομονη...


[sIGPIC][/sIGPIC]

an1cJY2-M3-1210Mzc0MTJkfDU2NjU2NmhkYXxMaXR0bGUgQ2FyYW1lbGxvIGlzLi4u.gif

61b3139d1a.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καραμελιτσα θα σου πω λεπτομέρειες κάποια άλλη στιγμή για τη διατροφή μου,,γιατί τωρα δεν μπορώ.Θέλω όμως αν μπορείς να μου πεις μερικά πραγματάκια.Καταρχήν το κιντερτε χαμομήλι έδινες? Εμένα μου είπε ο γιατρός να της φτιάχνω το φυσικό χαμομήλι αλλά δεν το ρώτησα πως να το φτιάχνω,αν θα πρέπει να βράσω το νερό 10 λεπτά η δεν χρειάζεται και μετά πως το σουρώνουμε,γιατί ακόμα και με το πιο λεπτό σουρωτήρι αφήνει κάτι πολύ μικρά υπολείμματα,δεν ξέρω αν πειράζει.Οπότε θα πάρω το κιντερτε αν και ξέρω ότι έχει ζαχαρι.Και επίσης πόσες φορές της έδινες και ποσά ml?

Το ινφακολικ το ξεκινήσαμε και εμείς.Εσύ πως της το έδινες?

Έχουμε και εμείς ένα ριλαξ σαν της Φίσερ πραις αλλά άλλης εταιρείας.Όντως είναι τεράστιο αλλά την βάζω και κοιμάται τα μεσημέρια εκεί για καμία ωρίτσα.Τις άλλες ώρες ούτε να το δει δεν θελει.

Αχ δεν μπορώ να γράψω περισσότερα, γιατί σήμερα ήταν μια από τις πιο δύσκολες μέρες με πολύ κλάμα και τωρα είμαι πτώμα και με ημικρανία.Θηλάζω συνέχεια για να είναι λίγο πιο ήρεμη,μόνο έτσι σταματάει το κλάμα.


5oULp3.png

B2ZVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Νασουλα το κιντερτε της το χαν δωσει απο το μαιευτηριο χωρις να με ρωτησουν κι ολας ,τελοσπαντων, μια φορα που εκλαιγε απαρηγορητη ενω δε πεινουσε κλπ και εδειχνε να σφιγγεται και η μαια λεει εχει πονακια εγω τα χα ψιλοχασει γιατι ηταν η πρωτη φορα που εκλαιγε ετσι και δεν ξερα πως να την ηρεμησω και δεν ειπα κουβεντα που τηε εχωσε το κιντερτε και μετα απο λιγα λεπτα ηρεμησε της ετριψε την κοιλιτσα με λαδι και οινοπνευμα τη φασκιωσε και ξεραθηκε στον υπνο.Οποτε βλεποντας αυτο το θεαμα ποσο τη βοηθησε πηρα κι εγω και της εδινα στο σπιτι οταν αρχισανε τα δυσκολα...ποσο της εδινα χμμ...40-50 μλ; αργοτερα αρχισε να μη την πιανει βεβαια και δοκιμασα κι εγω το φυσικο χαμομηλι. βιολογικο, το σουρωνα σε σουρωτηρακι του τσαγιου με ενα βαμβακακι μεσα 2-3 φορες δεν εμενε τπτ αλλα δε της πολυαρεσε γιατι ειχε συνηθισει το γλυκο οποτε ισως καλυτερα να ξεκινησεις με το φυσικο για να μη μαθει τη ζαχαρη μηπως το συνηθισει πιο ευκολα.το ιδιο και με γλυκανισο και καποιο αλλο ρε γμτ που δε θυμαμαι..οχι μαραθο..ια υτο βοηθαει αλλα δεν ειχ βρει βιολογικο.αλλα πρωτα θα ρωτησεις τον παιδιατρο σας.Το ινφακολικ αν θυμαμαι καλα επρεπε να το δινουμε πριν να φαει 4-5 φορες τη μερα και εχει δοσομετρητη,κατευθειαν στο στοματακι.

Το νερο δε το εβραζα ποτε τοση ωρα.Το εχω ακουσει αυτο που λες.Οτι οσυ πει ο παιδιατρος κλαυτερα γιατι αλλοι λενε ετσι αλλοι αλλιως...


[sIGPIC][/sIGPIC]

an1cJY2-M3-1210Mzc0MTJkfDU2NjU2NmhkYXxMaXR0bGUgQ2FyYW1lbGxvIGlzLi4u.gif

61b3139d1a.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κοριτσάκια μου και καλή βδομάδα να έχουμε!

Είμαστε πολύ καλά παιδάκια.. Κοιμόμαστε μια χαρούλα το βράδυ, τρώμε όλο μας το φαγητό και έχουμε αρχίσει και καθόμαστε και στο ριλάξ αλλά και στον καναπέ και απασχολούμαστε κάπως δημιουργικά με ένα παιχνιδάκι που κάνει τον ήχο της αγελάδας!

Κάθε μέρα αλλάζει φατσούλα και τον ερωτεύομαι όλο και περισσότερο! Την Κυριακή που μας έρχεται γινόμαστε 3 μηνών άντρες και παρόλα αυτά που φαίνεται σαν ψέμματα.

Σήμερα πήρα και το ΟΚ από τη δουλειά μου και επισήμως γυρνάω στη δουλειά 1η Νοέμβρη και αρχίζω να πληρώνομαι από τέλος Ιουνίου.. Δόξα το Θεό διότι είχαν στριμώξει λίγο τα πράγματα και αν αναγκαζόμουν να πάρω το εξάμηνο θα δυσκολευόμασταν ακόμη περισσότερο.

Ο ΟΑΕΔ είναι τα ζώα μου αργά. Από 30 Απριλίου που έχω καταθέσει τα χαρτιά πήρα σήμερα τηλέφωνο και δεν ξέρουν ακόμη αν δικαιούμαι επιπρόσθετο ποσό διότι λέει δεν μπορούν να δούν τα ένσημα του Ιανουαρίου από το ΙΚΑ στο σύστημα (άσχετα αν τους τα έχω πάει εκτυπωμένα από τη δουλειά μου και σφραγισμένα). Έτσι την επόμενη βδομάδα θα πάρω τηλέφωνο και ελπίζω να έχουμε κάποιο καλό αποτέλεσμα.

Ο μπέμπης μου όσες φορές δοκίμασα να του δώσω κιντερτέ της Milupa μου το έφτυσε στη μούρη εκτός από ελάχιστες εξαιρέσεις.. Το περισσότερο που έχει πιει ποτέ είναι 80 γραμμάρια αλλά συνήθως πίνει μέχρι 40.

Νασούλα καταλαβαίνω απόλυτα την κούρασή σου. Ο συνεχόμενος θηλασμός σε συνδυασμό με το συνεχόμενο κλάμα ρίχνουν και την ψυχολογία σου αλλά και τις αντοχές σου.. Σιγά σιγά θα φτιάξουν τα πράγματα, θα το δεις..

Καραμελλίτσα πως πάτε από ζέστη; Εδώ άρχισε να γίνεται πολύ αισθητή.. Ευτυχώς το Σάββατο την κάνουμε οικογενειακώς για το χωριό και το περιμένω πως και τι!

Φιλάκια πολλά!


L2qIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καραμελιτσα ευχαριστώ που μου απάντησες.Έφτιαξα φρέσκο χαμομήλι αλλά θα της το δώσω σε καμια ωρα γιατί τωρα θηλάζω.Το έφτιαξα έτσι όπως μου είπες.το ινφακολικ τελικά εμείς της το δίνουμε κάθε φορά που τρώει αλλά επειδή την θηλάζω 9-10 φορές της δίνουμε τη μισή δόση.Ευτυχώς από εχθες που το ξεκινήσαμε κάτι δείχνει να κάνει.Τα πονακια και το κλάμα συνεχίζεται αλλά την βοηθάει να ρευεται,που σε αυτό είχαμε θέμα,ερχόταν σπάνια ενώ τωρα σε κάθε γεύμα.Ελπίζω να βοηθήσει και το χαμομήλι.

Δομνινακι γίνατε 3 μηνών?Μωρέ μπράβο....πως περασε ο καιρός.Θα πάτε και ταξιδάκι,,ωραία.Φιλάκια πολλά


5oULp3.png

B2ZVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς έτσι και με εμάς νασούκο μου! Πολύ ρέξιμο και πολλά ...αέρια! Βοηθούσε όμως όλος αυτός ο "εξαερισμός" και μετά παό μια δυο μέρες είχε αισθητή διαφορά το φουσκωμένο του στομαχάκι! Κι εμεις το δίναμε απευθείας στο στόμα με το δοσομετρητή πριν από κάθε γεύμα! Και μένα ο γιατρός μου είχε πει για το τσάι της κιντερτέ...Δεν του έδωσα όμως ποτέ τελικά...


Είμαστε ήδη 2 χρονών!

Σε ευχαριστώ Θεούλη μου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...