Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 14 minutes ago, Angot said:

      χαχαχαχ παρούσα !

      Τι μέντιουμ είσαι εσυ …. Δώσε μες είχες μέλλουσα μαμά να μας πάνε κ ας όλα καλα !!! Δ περνάνε οι μέρες κορίτσι Παρασκευή έχω επίσημη πρεμιέρα χαχαχαχ εμάς εδώ στο εξωτερικό μας δίνουν περισσότερες μέρες περίπου 14 μετά την εμβρυομεταφορα ! 

ΠΡΟΧΩΡΑΜΕ...


Moments

Recommended Posts

Για τη ντοματα...

Επειδη ειχα μιλησει με διαφορους οταν ψαχνομουν αλλοι μου ειχαν πει να μη τρωω και ντοματα εσπεριδοειδη ξηρους καρπους και γενικα αλλεργιογονα και αλλοι να κοψω μονο οτι εχει σχεση με γαλακτοκομικα και μοσχαρι και τελικα αυτο εκανα και τα ξαναεβαλα σιγα σιγα τα υπολοιπα στη διατροφη μου..Τουλαχιστον για ενα διαστημα και αν συνεχιστει βλεπεις αργοτερα.Το να τα κοψεις ολα μαζι μονο κακο θα σας κανει.

Κοιτας απο τα συσκευασμενα τι περιεχουν; εχεις δει στο αλλεργιογκρουπ το αντιστοιχο αρθρο για τις πρωτεινες γαλακτος;

Θα ελεγα να συνεχισεις να τρως τα υπολοιπα.Και αν τρως μοσχαρι αντικατεστησε το με αρνι κατσικι κοτοπουλο ...εγω δε τα ετρωγα φαντασου μονο πασχα και ηταν μια περιοδος που ετρωγα συνεχεια αρνι γι αυτο το λογο! Μπλιαχ!Ειχα σιχαθι τη ζωη μου αλλα τουλαχιστον ειχα συνελθει σε σχεση με τον πρωτο καιρο που κοντευα να πεσω κατω γιατι δεν ηξερα τι να φαω...Βρες ενα τροπο να το μαγειρευεις που θα σου ειναι πιο προσιτος αν δε τα τρως. Και αν μπορεις να κανεις και ζωμους απο τα κοκκαλα ειναι καλο.Κι αυτο ψιλοαηδια αλλα δυναμωτικο και εχει και ασβεστιο.Εγω το κανω τωρα και για τη μικρη και της βαζω στο φαγητο της.Εχει στα αρχεια του αλλεργιογκρουπ οδηγιες και καλυτερα να μην ειναι απο μοσχαρι η χοιρινο τα κοκκαλα.Ζητα απο το χασαπη σας κοκκαλα για ζωμο αν εχει εκτος απ αυτα τα ζωα που σου ειπα.Και αν δεν εχει να σου κρατησει.Επισης το συκωτι απο τα αντιστοιχα ζωα ειναι δυναμωτικο..ουτε αυτο το τρωω κι εγω αλλα δε το εφαγα και ποτε τελικα χαχα!


[sIGPIC][/sIGPIC]

an1cJY2-M3-1210Mzc0MTJkfDU2NjU2NmhkYXxMaXR0bGUgQ2FyYW1lbGxvIGlzLi4u.gif

61b3139d1a.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 223
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καραμελακι ευχαριστώ πολύ που μπήκες στον κόπο να μου γράψεις όλα αυτά.

Εγώ που λες έχω κόψει ότι έχει σχέση με γαλακτοκομικά από ΠΑΝΤΟΥ,ψάχνω τα πάντα.Έχω διαβάσει σχετικά στο γκρουπ.Από κρέας έχω κόψει και το μοσχάρι και τρώω πολύ κοτόπουλο,κιμά γαλοπούλας,που και που χοιρινό και αρνί,κατσίκι(ευτυχώς δπου τα τρώω γενικά).

Αυτό με το ζωμό που έγραψες,κάπου το πήρε το μάτι μου στο γκρουπ αλλά δεν έδωσα βάση.Τωρα που μου είπες ότι έχει ασβέστιο,λέω να φτιάχνω για να βάζω στα φαγητά του Αλέξη γιατί λόγω του ότι έχουμε κόψει το γάλα εδώ και καιρό,ψάχνω συνέχεια τρόπους για να του δίνω το ασβέστιο που χρειάζεται.

Και ναι λοιπόν έφαγα και μια ωραιότατη ντοματοσαλατα σήμερα και το ευχαριστήθηκα βρε παιδί μου.

Η μικρή ρε γαμωτο πολύ φοβάμαι ότι έχει ΓΟΠ.Την πιάνει ορισμένες φορές και ειδικά το μετά τις 10 το βράδυ(που είναι στο πικ τους και οι κολικοί),και εκεί που τρώει, ξαφνικά στο 3λεπτο-4λεπτο ,βγαίνει από το στήθος,κάνει ότι πάει να καταπιεί και αρχίζει τα ουρλιαχτά.Το ίδιο κάνει και με το μπιμπερό,όταν της δίνω χαμομήλι.

το 5ωρο από τις 9 έως τις 2 περίπου που κοιμάται,είμαστε σε κατάσταση αμόκ.Άντε να δούμε ποτέ θα περάσουν όλα αύρα.


5oULp3.png

B2ZVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Νασυ μου μη το συζητας για τον κοπο.Τα εχω περασει και ειναι δυσκολη φαση.ΜΑκαρι καπως να σε βοηθαω και να μη μου στειλει κανενα απειλητικο μνμ ο αντρας σου καμια μερα χαχα!

Επισης λενε οτι στο δευτερο παιδι πολυ πιθανο η αλλεργια να ξαναυπαρχει και να ειναι πιο εντονη απο το πρωτο οποτε σε λιγο καιρο θα με παρηγορειτε εσεις!

Κατα τη γνωμη μου καλα κανεις και τρως τα υπολοιπα απλα μπορεις να κρατας ενα ημερολογιο τι εφαγες καθε μερα και πως ηταν οι κολικοι της και η Γοπ της μηπως βρεις και κατι αλλο που την πειραζει .

Για τη γοπ δυστυχως δε μπορω να σου πω κατι γιατι κι εμας δε μας περασε πριν ξεκινησουμε στερεες...Λενε οτι εχει σχεση με την αλλεργια καποιες φορες...αλλα δε νομιζω οτι ειναι επιβεβαιωμενο επιστημονικα.

Αν παιρνει το βαρος που πρεπει η μικρη σου μη σε ανησυχει.Απλα υπομονη...Αν εχετε προβλημα βαρους καποιες φορες δινουν ενα φαρμακακι οι γιατροι αλλα καλο ειναι να το αποφυγεις αν δεν εισαστε βαρια περιπτωση.

Ζωμους κανε ειναι καλοι.Κοιτα και τους συνδυασμους τροφων ομως.Να μη παιρνει τροφες που εχουν σιδηρο ταυτοχρονα με τροφες που εχουν ασβεστιο γιατι δε γινεται απορροφηση.Υπαρχει ενα σχετικο αρχειο παλισ το γκρουπ.Δλδ παραδειγμα ενα κλασικο λαθος που κανουμε ολοι ειναι φετα με φακες, σπανακορυζο με φακες...παει τρελα αλλα δε γιενται απορροφηση ουτε του σιδηρου ουτε του ασβεστιου.Δοκιμασε ταχινι στον μικρο μηπως του αρεσει.


[sIGPIC][/sIGPIC]

an1cJY2-M3-1210Mzc0MTJkfDU2NjU2NmhkYXxMaXR0bGUgQ2FyYW1lbGxvIGlzLi4u.gif

61b3139d1a.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκια μου γλυκά καλησπέρα σας έπειτα από αρκετό καιρό. Είμαι ακόμη στο χωριό και από χθες μόνη με τον μπέμπη.. Δυστυχώς δεν βρίσκω καθόλου χρόνο για να μπαίνω και να διαβάζω τα νέα σας μιας και ο μικρούλης μου είναι ιδιαίτερα απαιτητικός αλλά χαλάλι του.

Περνάμε όμορφα, μεγαλώνουμε, αναπνέουμε καθαρό αέρα και χθες τον πήγα και στη θάλασσα. Δεν τον έβαλα μέσα, αυτό από τον άλλο μήνα αλλά μόνο που ανέπνευσε θαλασσινό αέρα έκανε τη διαφορά. Χθες μου κοιμήθηκε σερί 9ωρο για πρώτη φορά και όπως καταλαβαίνετε σήμερα νιώθω θαυμάσια.


L2qIp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσάκια μου γλυκά καλησπέρα σας..

Σας γράφω από Αθήνα.. Επιστρέψαμε χθες γιατί σήμερα έχουμε να πάμε σε μια γαμοβάφτιση.. και έχουμε να κάνουμε και τα εμβόλια και διάφορες άλλες δουλειές. Έχουν έρθει και τα πεθερικά μου.. Εγώ αυτή τη στιγμή έχω βάψει το μαλλί και περιμένω να περάσει η ώρα να πάω να τα ξεβγάλω και επ' ευκαιρίας είπα να σας γράψω δυο κουβέντες..

Το μωρό έχει γίνει ψαράκι κανονικό. Λατρεύει το νερό και δεν φοβάται καθόλου είτε τη θάλασσα είτε το ντους στη θάλασσα.. Ειδικά το βράδυ όταν πλησιάζει η ώρα του μπάνιου χαλάει τον κόσμο.. Πήρε και το χρωματάκι του από την αντηλιά, έφτασε και τα 6.135 κιλά και γενικά είναι μια χαρούλα.. Στο χωριό περάσαμε τέλεια τα δυο μας και περιμένουμε όλο αγωνία να έρθει η Παρασκευή για να πάρει και ο μπαμπάς μας την καλοκαιρινή του άδεια και να φύγουμε όλοι μαζί. Θα έρθει και ο βαφτιστήρας μου μαζί (ετών 6) και όπως καταλαβαίνετε παιδιά, πεθερικά κι εμείς προβλέπεται πανικός..

Να περνάτε όμορφα και να είστε όλες πολύ καλά..


L2qIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια.

Δομνινα μου μια χαρα ο μικρούλης.Τον έκανες και μπάνιο στη θάλασσα βρε θηρίο.Νόμιζα ότι μετά τους 6 μήνες επιτρέπεται.Του αρέσει πολύ Ε?Εμένα ο Αλέξης ούτε φέτος προβλέπεται να κάνει μόνος του μπάνιο.Δεν του αρέσει γιατί κρυώνει.


5oULp3.png

B2ZVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Νασούλα μου προς το παρόν του έχω βρέξει τα πατουσάκια στη θάλασσα και τον έχω κάνει ντους στη ντουσιέρα της παραλίας. Μπανάκι από την άλλη βδομάδα αφού αύριο έχουμε τα δεύτερα εμβόλια. Το παιδί μου είναι ψάρι στο ζώδιο αλλά και ψαράκι κανονικό στο νερό!

Με τη μικρή πως τα πάτε;


L2qIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Και ο άντρας μου ψαρι είναι αλλά μόνο στο ζώδιο,χαχαχα.Δεν του πολυαρεσει η θάλασσα γιατί είναι βουνησιος,σε αντίθεση με μένα που τρελαίνομαι.Ο μικρός προς το παρών δείχνει να έχει μοιάσει στον πατέρα του.Ελπίζω η μικρή να πάρει από μένα.

Κατά τ'άλλα η μπέμπα τα ιδια με τους κολικούς.Δεν βοήθησε η αποχή ιδιαίτερα και μου είπε ο γιατρός δειλά δειλά να ξαναπροσθεσω τροφές και να βλέπω αντιδράσεις.Εγώ εντωμεταξύ έχω αρχίσει και βιταμίνες που μου έδωσε ο γυναικολόγος γιατί πρέπει να φτιάξω το ανοδοποιητικο μου γιατί έχω το ιό HPV και είναι σε μεγάλη έξαρση.Πρέπει να βοηθήσω τον οργανισμο μου να τον καταπολεμήσει γιατί μετά θα έχω θέμα.

Για αρχή έχω αρχίσει με την φέτα και δεν έχω δει επιδείνωση η κάποιο δείγμα αλεργιας.ΈΦαγα και μοσχάρι για να δω αν την προηγούμενη φορά ήταν τυχαίο που είχε γεμίσει παντού σπυράκια και τελικά αυτή τη φορά δεν έβγαλε τίποτα και έχουν περάσει 4 μέρες,ελπίζω να μην μου το παρουσιάσει μετά.

Το κακό είναι ότι δεν μπορούμε να πάμε πουθενά γιατί όταν αλλάζει περιβάλλον είναι μες στην γκρίνια και κλαίει συνεχεια.


5oULp3.png

B2ZVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καραμελλάκι μου στέλνεις το λινκ του αλλεργιογκρουπ που λες στη νασουλα; Για να δω τις συνταγές που λες.


Είμαστε ήδη 2 χρονών!

Σε ευχαριστώ Θεούλη μου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αχ βρε Νασούλα μου.. είναι τόσο δύσκολο το παιδί να έχει και κολικούς και να μην προσαρμόζεται εύκολα σε καινούργιο περιβάλλον.. Εμένα ευτυχώς ο μικρός προσαρμόζεται σχετικά ευκολότερα όσο μεγαλώνει. Όταν ήταν 40 ημερών και γυρίσαμε από το χωριό που είχαμε πάει για Πάσχα στην Αθήνα εκείνο το βράδυ νόμισα ότι κάτι είχε το παιδί από τη γκρίνια και το κλάμα. Και όντως είχε πάθει υπερένταση από το ταξίδι.. Τώρα που πήγαμε στο χωριό το πρώτο βράδυ είχε μια ελαφριά γκρίνια και τίποτε περισσότερο. Τώρα που ήρθαμε Αθήνα όλα μια χαρά.. από το πρώτο βράδυ ακολούθησε το πρόγραμμά του μια χαρούλα. Μάλιστα χθες μου κοιμήθηκε για δεύτερη φορά σερί οκτάωρο το βράδυ!

Σε παρακαλώ να προσέχεις τον εαυτό σου.. Είμαι σίγουρη ότι είσαι εξαντλημένη.. Πρέπει να είσαι εσύ καλά πρώτα απ' όλους για να είναι και όλοι οι υπόλοιποι και στο λέω με μεγάλη αγάπη..


L2qIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καραμελλάκι μου στέλνεις το λινκ του αλλεργιογκρουπ που λες στη νασουλα; Για να δω τις συνταγές που λες.

Ποιες συνταγες; για το ζωμο;

Το λινκ ειναι αυτο αλλα πρεπει να γινεις μελος αν δεν εισαι...

σου εχω ξαναστειλει μεμονομενα λινκ στο φεις απ αυτο το γκρουπ...

https://www.facebook.com/groups/213855202020976/


[sIGPIC][/sIGPIC]

an1cJY2-M3-1210Mzc0MTJkfDU2NjU2NmhkYXxMaXR0bGUgQ2FyYW1lbGxvIGlzLi4u.gif

61b3139d1a.png

Link to comment
Share on other sites

Νασυ μου πρωτα απ ολα ειναι η υγεια σου και εφοσον παρουσιαστηκε και το hpv καλο θα ειναι να προσεξεις τον εαυτο σου.Εγω απλα θα κανω μια μικρη παρατηρηση για να εχεις το νου σου.Κανοντας αποχη παιρνει ενα διαστημα να καθαρισει ο οργανισμος που μπορει να ειναι και πανω απο μηνα για να δεις βελτιωση.Οπως και το αντιστροφο διακοπτοντας την αποχη δε σημαινει οτι θα δεις αμεσως τα σημαδια.Δλδ Εφαγα μοσχαρι δεν εβγαλε σπυρακια ειμαστε οκ.Επειδη την ειχα πατησει γυρω στο 6μηνο και εφαγα διαφορα δεν ειδα αντιδραση και λεω ειμαστε καλα και το τσακισα το παιδι.Γυρισαμε 2 μηνες πισω.Και η αντιδραση δεν ηταν αμεση πηρε μερες μη σου πω και βδομαδες.Φυσικα εννοειται οτι δεν ειναι αναγκη να συμβει το ιδιο μπορει να πατε μια χαρουλα και το ευχομαι πραγματικα γιατι ειναι μεγαλη ταλαιπωρια αυτη η φαση.Στο λεω μονο να εχεις το νου σου οτι μπορει οι αντιδρασεις να καθυστερησουν.κανε ομως οτι λεει το ενστικτο σου και φυσικα οτι ειναι απαραιτητο για την υγεια σου.


[sIGPIC][/sIGPIC]

an1cJY2-M3-1210Mzc0MTJkfDU2NjU2NmhkYXxMaXR0bGUgQ2FyYW1lbGxvIGlzLi4u.gif

61b3139d1a.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοριτσάκια μου στα γρήγορα κι από μένα!

Πήγαμε χθες στην παιδίατρο. Ο μικρός σε 40 μέρες πήρε 1.5 κιλό και 5 πόντους! Η γιατρός τρομερά ευχαριστημένη με την εξέλιξή του, μου είπε ότι είναι πολύ δυνατό και γεροδεμένο παιδί και ότι δεν θα είναι γκρινιάρης αλλά υπερκινητικός.. Αλλοίμονο στην πεθερά μου που θα τον κρατάει! Κάναμε 2 εμβόλια μαζεμένα και ο μικρούλης μου είναι λίγο ζαβλακωμένος σήμερα (κοιμάται αρκετά) αλλά από όρεξη μια χαρά!

Μας έδωσε την άδεια να ξεκινήσουμε μπάνιο στη θάλασσα σιγά σιγά και έτσι προμηθευτήκαμε τις ειδικές πάνες (δεν θέλω να λερώνουμε τη θάλασσα αλλά θέλω να είμαι και σίγουρη ότι δεν θα μου πάθει καμιά ουρολοίμωξη)! Ήδη έχει πάρει χρωματάκι από την αντηλιά και μας συνέστησε 2 αντηλιακά.. Ένα της Avene και ένα της Frezyderm .. Τα ούλα του είναι φουσκωμένα και γι' αυτό τα σαλάκια και η γκρίνια..

Επίσης από 15 Αυγούστου ξεκινάμε φρουτάκι και τα επόμενα εμβόλια με το καλό τον Σεπτέμβρη!

Πήγα κι εγώ σήμερα και έκανα γενικές εξετάσεις (για συμπαράσταση στον μπεμπάκο μου) και περιμένουμε όλο ανυπομονησία το Σάββατο για να σηκωθούμε να πάμε στο χωριό.. Πλέον δεν κρατιόμαστε με τίποτε στην Αθήνα!

Σας φιλώ γλυκά!


L2qIp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...