Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 7 λεπτά , Eflenew είπε:

      Συγνώμη αν κάνω χαζή ερώτηση αλλά δεν έχω δει παλιότερα posts. Γιατί θα γεννήσεις μέσα στο μήνα? Πότε θα σε δει ο εμβρυολογος?

      Συμφωνώ! 🥰Το να φτάσω ποτέ 30 βδομάδες το θεωρώ απίστευτο και όνειρο!

      😁🙏

      ειμαι με περιδεση από 22η εβδομάδα λογω τραχήλου και με συσπάσεις από 17η ! ε λίγο αυτό λίγο το μωράκι είναι χαμηλά, λίγο ο γιατρός μου κάτι βλέπει και υπολογίζει τα δικά του! ε μου είπε μέχρι 35η εβδομαδα!  τρίτη εχω ραντεβού 

Πρωτακια 2013!!!


Recommended Posts

Καλημέρα!

Και εμείς έχουμε μπει σε ρυθμούς και πλέον σχολάνε κανονικά στις 2. Πήραμε και πρόγραμμα.:D

Είναι πολύ επιμελής αν και παραπονιέται ότι κουράζεται.

Συναντήσεις με τη δασκάλα έχουμε κάνει 1-2, αλλά δεν μίλησε για κάθε παιδί ξεχωριστά. Μας έλεγε γενικά πράγματα για τον τρόπο του μαθήματος, το διάβασμα στο σπίτι κτλ, οπότε δεν ξέρω τι γίνεται. Επίσης θα ήθελα κάποια στιγμή να δω και τους δασκάλους ειδικοτήτων...

Εσείς έχετε κάνει τέτοιου είδους συναντήσεις; Κάθε πότε γίνεται κανονικά ενημέρωση γονέων;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 304
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • mmdad

    mmdad 66 δημοσιεύσεις

  • ekavi_

    ekavi_ 52 δημοσιεύσεις

  • xanp

    xanp 31 δημοσιεύσεις

  • ΒΕΡΑ

    ΒΕΡΑ 31 δημοσιεύσεις

Συναντήσεις με τη δασκάλα έχουμε κάνει 1-2, αλλά δεν μίλησε για κάθε παιδί ξεχωριστά. Μας έλεγε γενικά πράγματα για τον τρόπο του μαθήματος, το διάβασμα στο σπίτι κτλ, οπότε δεν ξέρω τι γίνεται. Επίσης θα ήθελα κάποια στιγμή να δω και τους δασκάλους ειδικοτήτων...

Εσείς έχετε κάνει τέτοιου είδους συναντήσεις; Κάθε πότε γίνεται κανονικά ενημέρωση γονέων;

Ekavi εμας μας εκανε μια ενημερωση στις 15 μερες. Υποτιθεται οτι ηταν ολη οι ταξη αλλα 2 μαμαδες ειμασταν (οι οποιες λοιπαμε απο την ενημερωση του προνηπιο οπως σε 2 χρονια θα παμε στην ενημερωση της τριτης και θα λοιπουμε απο την ενημερωση της πρωτης). Απο εκει και περα εγω εχω ζητησει ραντευου για τις 23/10. Την βλεπω τις Τεταρτες που πηγαινω στο σχολειο αλλα εχει τονισει πολλες φορες οτιν δεν προλαβαινει να μας μιλησει την ωρα που θελει να βαλει τα παιδια στην ταξη. Φανταζομαι οτι αυτο το τελευταιο θα ισχυει και στην Ελλαδα (παντως με την νηπιαγωγο οποιος αντεχει να περιμενει μπορει να μιλαει καθε μερα)

Link to comment
Share on other sites

Ekavi εμας μας εκανε μια ενημερωση στις 15 μερες. Υποτιθεται οτι ηταν ολη οι ταξη αλλα 2 μαμαδες ειμασταν (οι οποιες λοιπαμε απο την ενημερωση του προνηπιο οπως σε 2 χρονια θα παμε στην ενημερωση της τριτης και θα λοιπουμε απο την ενημερωση της πρωτης). Απο εκει και περα εγω εχω ζητησει ραντευου για τις 23/10. Την βλεπω τις Τεταρτες που πηγαινω στο σχολειο αλλα εχει τονισει πολλες φορες οτιν δεν προλαβαινει να μας μιλησει την ωρα που θελει να βαλει τα παιδια στην ταξη. Φανταζομαι οτι αυτο το τελευταιο θα ισχυει και στην Ελλαδα (παντως με την νηπιαγωγο οποιος αντεχει να περιμενει μπορει να μιλαει καθε μερα)

Λες να πρέπει να ζητήσω εγώ ραντεβού;... Αλλά θα ήθελα κάποια στιγμή να δω και τους δασκάλους ειδικοτήτων...

Τέλοσπάντων ακόμα αρχή είναι... Ας περιμένω κανέναν μήνα ακόμα... Στην ουσία τις τελευταίες 1-2 βδομάδες μπήκαν σε πρόγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, τι κανετε? Εμεις προχωραμε επιτελους, εχουμε κανει με χρι το το τοπι και εχουμε ξεκινησει ορθογραφια απο την Παρασκευη μαζι με την αντιγραφη. Επισης οτι κανουν στην γλωσσα τους βαζει να το κανουν αναγνωση στο σπιτι. Mαθηματικα μεχρι τo εξι. Ολοημερο ακομα μεχρι τις 3:15 μου ειπε ο διευθυντης οτι μεχρι την αλλη βδομαδα θα ξεκινησει 4:15. Αντε να δουμε.


4fnbp3.png

fdBUp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λες να πρέπει να ζητήσω εγώ ραντεβού;... Αλλά θα ήθελα κάποια στιγμή να δω και τους δασκάλους ειδικοτήτων...

Τέλοσπάντων ακόμα αρχή είναι... Ας περιμένω κανέναν μήνα ακόμα... Στην ουσία τις τελευταίες 1-2 βδομάδες μπήκαν σε πρόγραμμα.

Τελικα χαθηκε το ραντευου. 'Η εγω μπερδευτικα (μα ειμαι σιγουρη οτι της ειχα πει Τεταρτη) ή κατι της ετυχε και απο χτες ειχε πει οτι δεν θα ειναι σημερα. Οποτε θα ξαναπαω αυριο χωρις ραντευου,

Και η ειρωνια ειναι οτι χτες που πηγα στο σχολειο εκτως προγραμματος, ηταν μαζι με την δασκαλα του μικρου. Χαζολογησα με την δασκαλα του μικρου οντας σιγουρη για το ραντευου, μετα την ειδα παλι στην πλατεια το απογευμα αλλα δεν συζητησα μαζι,

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

-mmdad, πήγαινε καλύτερα χωρίς ραντεβού για να μιλήσετε επιτέλους.

- Αύριο θα κάνουν γιορτούλες τα πρωτάκια σας;

Εμάς θα κάνει κάποιου είδους γιορτή το σχολείο (δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς), αλλά δεν θα συμμετέχουν τα πρωτάκια...

Link to comment
Share on other sites

Τελικα μιλησα και με τις δυο δασκαλες (βελγικο και ελληνικο σχολειο). γενικα ειναι ευχαριστημενες. Προσπαθει και δουλευει. Ειναι ομως και πολυ ατακτος,,, ακομη

Α! τελος νοεμβριου περνουμε ελεγχο!

Link to comment
Share on other sites

Και εμας εχουν αυριο γιορτη.Απ'ότι καταλαβα την εχουν αναλάβει η πέμπτη εκτη και τα υπόλοιπα παιδια θα παρακολουθησουν.

Α,αυτο με τους ελεγχους το ειχα βγαλει εντελώς από το μυαλό μου.Περνουν και εδω ελέγχους κανονικα?

Μπραβο για το πιτσιρικι σου mmdad!


eTeNp3.pngeTeNp3.png
Link to comment
Share on other sites

ΠΑιδιά εμάς προχωράνε πολύ αργά σε σχέση με όλου τους υπόλοιπους! Δεν έχουμε κάνει ούτε λέξεις ακόμα. Κάθε μέρα κάνουμε και από ένα γράμμα. Μας έχουν μείνει 2 ... φαντάζομαι μετά θα κάνουμε κι εμείς λίγη ορθογραφία.


azHYp2.png

JX4Np3.png

Link to comment
Share on other sites

Έκαναν τη γιορτούλα τους ωραία ήταν, είπαν έν τραγουδάκι τα πρωτάκια. μετά ρώτησα τη δασκάλα τους και μου είπε δεν έχει να κάνει καμία παρατήρηση και όλα καλά, ούτε έχει κάποιο θέμα που είναι στην ίδια τάξη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ΠΑιδιά εμάς προχωράνε πολύ αργά σε σχέση με όλου τους υπόλοιπους! Δεν έχουμε κάνει ούτε λέξεις ακόμα. Κάθε μέρα κάνουμε και από ένα γράμμα. Μας έχουν μείνει 2 ... φαντάζομαι μετά θα κάνουμε κι εμείς λίγη ορθογραφία.

Καλα ειστε αμε εχετε μονο 2 γραμματα. εμεις δεν εχουμε μαθει ουτε τα μισα. στο Βελγικο σχολειο. Ελληνικα εχουν αλλη δασκαλα την Τεταρτη και αλλη την Παρασκευη και θελω να δω πως θα συντονιστουν γιατι σημερα εκαναν παλι τα π,τ,ο και τιποτα απο το βιβλιο

Τωρα εχουμε μια βδομαδα διακοπες.

Link to comment
Share on other sites

Και εμας εχουν αυριο γιορτη.Απ'ότι καταλαβα την εχουν αναλάβει η πέμπτη εκτη και τα υπόλοιπα παιδια θα παρακολουθησουν.

Α,αυτο με τους ελεγχους το ειχα βγαλει εντελώς από το μυαλό μου.Περνουν και εδω ελέγχους κανονικα?

Μπραβο για το πιτσιρικι σου mmdad!

Κάθε γιορτή τη διοργανώνουν διαφορετικές τάξεις. Συνήθως τα πρωτάκια (μαζί με τη Δευτέρα) κάνουν τη γιορτή των Χριστουγέννων.

Α΄ και Β΄ δημοτικού δεν παίρνουν βαθμούς, Γ΄ και Δ΄ παίρνουν Α,Β,Γ και Ε και ΣΤ παίρνουν 1 έως 10.

ΠΑιδιά εμάς προχωράνε πολύ αργά σε σχέση με όλου τους υπόλοιπους! Δεν έχουμε κάνει ούτε λέξεις ακόμα. Κάθε μέρα κάνουμε και από ένα γράμμα. Μας έχουν μείνει 2 ... φαντάζομαι μετά θα κάνουμε κι εμείς λίγη ορθογραφία.

Εννοείς ότι δεν έχουν ξεκινήσει το βιβλίο της γλώσσας; Γιατί αν το έχουν ξεκινήσει και σας έχουν μείνει μόνο δύο είστε πολύ μπροστά.

Σε εμάς η δασκάλα τους προσπαθεί να τα κάνει πιο υπεύθυνα, δηλαδή τα παιδιά πρέπει από μόνα τους να λένε τι έχουν να κάνουν (δε σημειώνει κάπου κάτι). Εμένα προσωπικά με βρίσκει σύμφωνη κάποιες άλλες πάλι θεωρούν ότι τα παιδιά δεν είναι έτοιμα, ξεχνούν κλπ.

Η τάξη έχει κάθε ημέρα αντιγραφή και ορθογραφία τις λέξεις της αντιγραφής, ανάγνωση τις γαλάζιες φράσεις από το βιβλίο γλώσσας μαθηματικά και 2 φωτοτυπίες (μία με ασκήσεις για το γράμμα και μία με ασκήσεις για τον αριθμό που έμαθαν). Στη γλώσσα έφθασαν στο ρινόκερο και στα μαθηματικά τελείωσαν το 1ο βιβλίο και λογικά την Τρίτη θα τους δώσει το καινούριο που είναι στο ντουλαπάκι της τάξης. Το θετικό με το μικρό είναι επειδή στα μαθηματικά είναι πάρα πολύ καλός και αρκετά μπροστά αφού οι αριθμοί από μικρή ηλικία ήταν το πάθος του έχει το χρονικό περιθώριο να αφιερώνει περισσότερο χρόνο στη γλώσσα. Δηλαδή μαθηματικά αφιερώνουμε ούτε 5 λεπτά (ίσα να τσεκάρω τις παρεούλες των αριθμών και τη φωτοτυπία που την έχει ετοιμάσει στο ολοήμερο).

Η δασκάλα ήδη έχει αρχίσει προσωπικά ραντεβού με τους γονείς αλλά εμάς επειδή μας πέτυχε στη γιορτή την ώρα που ο μικρός μας έδειχνε την τάξη του μας τα είπε τότε. Μας είπε λοιπόν ότι ο μικρός είναι από τους καλύτερους της τάξης της, πολύ έξυπνος, πολύ καλό παιδί, ότι θα έχει μία πάρα πολύ καλή χρονιά μαζί του, ότι ευτυχώς είναι ακόμα "παιδί" και μας έδωσε συγχαρητήρια για αυτό. Εμείς μετά γίναμε κουκουβάγιες :mrgreen:. Από την άλλη όμως μας έπιασε απροετοίμαστους για ραντεβού και ότι απορίες είχαμε τις αφήσαμε για την επόμενη φορά :tongue:.


LlIEp3.pngvOfHp2.pngI46bp2.png
Link to comment
Share on other sites

Η τάξη έχει κάθε ημέρα αντιγραφή και ορθογραφία τις λέξεις της αντιγραφής, ανάγνωση τις γαλάζιες φράσεις από το βιβλίο γλώσσας μαθηματικά και 2 φωτοτυπίες (μία με ασκήσεις για το γράμμα και μία με ασκήσεις για τον αριθμό που έμαθαν).

..... Εμείς μετά γίναμε κουκουβάγιες :mrgreen:. Από την άλλη όμως μας έπιασε απροετοίμαστους για ραντεβού και ότι απορίες είχαμε τις αφήσαμε για την επόμενη φορά :tongue:.

Αν έχει γίνει δουλειά στην τάξη, λογικά είναι γνωστά αυτά στο παιδί και δεν θα είναι πολλά. Επίσης, αν το παιδί μπορεί να καθίσει μία ώρα να μελετήσει, πάλι είναι ΟΚ. Για το δικό μου παιδί, θα ήταν..... πανωλεθρία.

Καλά κάνετε και είστε ... κουκουβάγιες.:wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...