Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 19 ώρες πρίν, Nima21 είπε:

      Καλησπέρα!

      Σήμερα εκανα τον 2ο υπέρηχο 10η μερα του κυκλου και 9η μέρα διεγερσης και απο εκει που επαιρνα γκοναλ 250 και cetrotide απο την 6η μέρα διεγερσης, από σημερα μου είπε να αυξήσω γκοναλ στις 300 και Τετάρτη θα ξανακάνω υπέρηχο. Γύρω στα 10 ωάρια τα οποία ομως πρεπει να μεγαλώσουν κ άλλο... Οιστραδιόλη στα 1528. Σάββατο με βλεπει για ωοληψία.

      Και ερωτώ εγώ: υπαρχει ξαφνικα κίνδυνος για υπερδιέγερση και με αυτόν τον αριθμό αυγών; Ή θα βλέπαμε κατι ήδη στον υπέρηχο; Δεν ξερω γιατι μου έχει καρφωθεί ο φοβος.. ισως απο αυτα που διαβάζω.. δεν έχω πολυκυστικές, γενικα η διεγερση παει καλά.. μονο βαρος χαμηλα και ενοχληση σαν να ειμαι στη μερα της ωορρηξιας ..στην ούρηση το ίδιο, σαν να ειμαι στη μερα της ωορρηξιας που υπαρχει μια δυσκολία, σαν κατακρατηση... Δεν πίνω βεβαια και πολυ νερο...

      Καλημέρα. Θα έλεγα να προσπαθήσεις να ηρεμήσεις, δεν θα συμβεί τίποτα κακό θα δεις 😊 Αυτό που περιγράφεις μοιάζει πολύ με τη δική μου τελευταία διέγερση, έπαιρνα συνολικά 225 μονάδες ημερισίως και κάπου στον 2ο υπέρηχο δεν ενθουσιάστηκα με τις μετρήσεις και πρότεινα μόνη μου να ανεβάσουμε λίγο τη δόση. Είχα κάνει άλλες 2 διεγέρσεις και τα χιλιοστά των ωοθυλακίων όπως και η οιστραδιόλη δεν ήταν στα ίδια επίπεδα και είχα ανησυχήσει. Ο γιατρός μου συμφώνησε. Τελικά πήγαν όλα καλά, πήραμε 12 ωάρια, ανάμεσά τους βρέθηκαν τα πιο πολλά ώριμα σε σχέση με τις προηγούμενες διεγέρσεις, και δεν έπαθα υπερδιέγερση. Όλα θα πάνε καλά 🤗

      πρίν από 2 λεπτά , Soho24 είπε:

      Καλημέρα. Θα έλεγα να προσπαθήσεις να ηρεμήσεις, δεν θα συμβεί τίποτα κακό θα δεις 😊 Αυτό που περιγράφεις μοιάζει πολύ με τη δική μου τελευταία διέγερση, έπαιρνα συνολικά 225 μονάδες ημερισίως και κάπου στον 2ο υπέρηχο δεν ενθουσιάστηκα με τις μετρήσεις και πρότεινα μόνη μου να ανεβάσουμε λίγο τη δόση. Είχα κάνει άλλες 2 διεγέρσεις και τα χιλιοστά των ωοθυλακίων όπως και η οιστραδιόλη δεν ήταν στα ίδια επίπεδα και είχα ανησυχήσει. Ο γιατρός μου συμφώνησε. Τελικά πήγαν όλα καλά, πήραμε 12 ωάρια, ανάμεσά τους βρέθηκαν τα πιο πολλά ώριμα σε σχέση με τις προηγούμενες διεγέρσεις, και δεν έπαθα υπερδιέγερση. Όλα θα πάνε καλά 🤗

      Και να προσθέσω ότι το σύνηθες είναι οι 300 μονάδες ημερισίως, τουλάχιστον από αυτά που ακούω και διαβάζω τα τελευταία χρόνια. Μην ανησυχείς με την αύξηση της δόσης, θα δώσετε μια ώθηση στα ωοθυλάκια μέχρι την ωοληψία. Εύχομαι πολύ καλή επιτυχία.

ΤΕΣΤ ΩΟΡΡΗΞΙΑΣ


MamaGiota

Recommended Posts

Γειά σας!

Είμαι μαμά ενός αγοριού 23 μηνών.

Είπαμε να ξεκινήσουμε για το δεύτερο παιδάκι μας.

Πήρα τεστ ωορρηξίας και συγκεκριμένα τα hometest.

Τελευταία περίοδος ήταν 26.08, κάνοντας τα τεστ στις 10.09 μου παρουσίασε τις δυο γραμμές αλλά δεν ήταν πιο έντονη όπως έδειχνε στις οδηγίες οπότε έκανα μια επανάληψη του τεστ το ίδιο βράδυ και εμφάνισε δυο έντονες γραμμές , δηλαδή στις 23.30 βράδυ 10.09.

Ήρθαμε σε επαφή το ίδιο βράδυ και το επόμενο, αλλά όχι στις 12 (το φυλλάδιο έλεγε ότι μπορεί να γίνει η ωορρηξία μετά από 48 ώρες.....).

Θα μου πείτε τι ρωτάω τώρα;;;

απλά αν έχει τύχει σε κάποια κοπέλα...κάτι παρόμοιο...........υπάρχει λέτε πιθανότητα;;;;

σας ευχαριστώωωωωωωωωωω

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 69
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλησπέρα,κοριτσια!!!

εχω μια ερωτηση,τα τεστ ωορρηξιας τα θεωρειτε έγκυρα;κανω τεστ εδω & 2 χρονια.επίσης,θα ηθελα να μου πειτε αν ισχύει οτι 14 μερες πριν την ημερα που ηρθε η περιοδος,ηταν η γονιμη;αυτο ισχυει παντα;;τα τεστ μου δινουν αλλες μερες ωορρηξιας & αλλοτε ερχεται η περιοδος!εχω μπερδευτει!


ECV6p3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
καλησπέρα,κοριτσια!!!

εχω μια ερωτηση,τα τεστ ωορρηξιας τα θεωρειτε έγκυρα;κανω τεστ εδω & 2 χρονια.επίσης,θα ηθελα να μου πειτε αν ισχύει οτι 14 μερες πριν την ημερα που ηρθε η περιοδος,ηταν η γονιμη;αυτο ισχυει παντα;;τα τεστ μου δινουν αλλες μερες ωορρηξιας & αλλοτε ερχεται η περιοδος!εχω μπερδευτει!

Καλησπέρα. Εγώ εχω ήδη ενα κοριτσακι 4 ετων και ξεκίνησα τον Νοέμβριο για το δευτερο αλλα δεν καθόταν με τίποτα, τον Ιούνιο πήρα τα τεστ ωορρηξιας ψηφιακό clearblue με το χαμόγελο ειναι ακριβό αρκετά και εχει δέκα μέσα, τον Ιούνιο ξεκίνησα την δεκάτη μερα και την έντεκατη μου βγηκε το χαμόγελο, είχαμε επαφες για τρεις μερες σερί αλλα δεν έκατσε, τον Ιούλιο όμως , ξεκίνησα την ενδέκατη μερα γιατι την δεκάτη το ξέχασα, την δωδέκατη Τσούπ η φατσούλα εμφανίστηκε είχαμε επαφη την ίδια μερα και την μεθεπόμενη και ΝΑΤΟ το φασολάκι μου το έπιασα και τώρα ειμαι 7 εβδομάδων και 3 ημερών. Τους προηγούμενους μηνες με τίποτα δεν προσπαθουσαμε τόσο νωρίς, συνήθως απο την 14 μερα και μετα. Άρα το υποστηρίζω το συγκεκριμένο 100%. Καλή επιτυχία σου εύχομαι. Επίσης εγώ αδιαθέτησα την 19 μερα μετα το θετικο τεστ ωορρηξιας του Ιουνίου.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Βαλσαμουλα,ευχαριστω για την απαντηση!να σε ρωτησω & κατι αλλο;τα τεστ ωορρηξιαε δειχνουν 100% οτι κανουμε ωορρηξια;γιατι εχω ακουσει για περιοδο που ερχεται χωρις να κανεις ωορρηξια δηλαδη περιοδο οπου γινεται για ορμονικους λογους.αν ξερεις βεβαια!ευχαριστω!

.


ECV6p3.png

Link to comment
Share on other sites

Βαλσαμουλα,ευχαριστω για την απαντηση!να σε ρωτησω & κατι αλλο;τα τεστ ωορρηξιαε δειχνουν 100% οτι κανουμε ωορρηξια;γιατι εχω ακουσει για περιοδο που ερχεται χωρις να κανεις ωορρηξια δηλαδη περιοδο οπου γινεται για ορμονικους λογους.αν ξερεις βεβαια!ευχαριστω!

.

Κοιτά πιστεύω αφού εκανα την ημέρα πριν το θετικο και έβγαινε κενός κυκλος και την επόμενη βγηκε η φατσούλα σημαίνει οτι ανίχνευσε την ορμόνη πριν την ωορρηξια αλλα ίσως να μην γινεται μέχρι 48 ώρες που λέει αλλα να παίρνει και λίγο παραπάνω. Εγώ να φανταστείς απο την Τετάρτη που το εκανα και έδειξε θετικο τους πόνους της ωορρηξιας τους αισθάνθηκα το Σάββατο. Γιαυτο πιστεύω οτι θέλει τακτικές επαφες εκείνες τις ημέρες.ποια τεστ κανείς;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοιτά πιστεύω αφού εκανα την ημέρα πριν το θετικο και έβγαινε κενός κυκλος και την επόμενη βγηκε η φατσούλα σημαίνει οτι ανίχνευσε την ορμόνη πριν την ωορρηξια αλλα ίσως να μην γινεται μέχρι 48 ώρες που λέει αλλα να παίρνει και λίγο παραπάνω. Εγώ να φανταστείς απο την Τετάρτη που το εκανα και έδειξε θετικο τους πόνους της ωορρηξιας τους αισθάνθηκα το Σάββατο. Γιαυτο πιστεύω οτι θέλει τακτικές επαφες εκείνες τις ημέρες.ποια τεστ κανείς;

Τα παιρνω απο Αγγλια γιατι ειναι πιο φτηνα απο δω!πολλα λεφτα ρε παιδι μου!απλα σε ρωτω γιατι σκεφτομαι να παω στον γυναικολογο να παρακολουθησω την ωορρηξια μου!τα τεστ μου βγαζουν τις 2 εντονες γραμμες που δειχνουν καποια τεστ καθε μηνα,απλα λεω μηπως δεν ειναι αξιοπιστα & να παω να δω το αυγουλακι μου στον υπερηχο!αν το δω βεβαια,ετσι που ειναι ο κυκλος μου!


ECV6p3.png

Link to comment
Share on other sites

Τα παιρνω απο Αγγλια γιατι ειναι πιο φτηνα απο δω!πολλα λεφτα ρε παιδι μου!απλα σε ρωτω γιατι σκεφτομαι να παω στον γυναικολογο να παρακολουθησω την ωορρηξια μου!τα τεστ μου βγαζουν τις 2 εντονες γραμμες που δειχνουν καποια τεστ καθε μηνα,απλα λεω μηπως δεν ειναι αξιοπιστα & να παω να δω το αυγουλακι μου στον υπερηχο!αν το δω βεβαια,ετσι που ειναι ο κυκλος μου!

Προσωπική μου άποψη να μην το κανείς. Εγώ τους τρεις πρώτους μηνες προσπαθειών εκανα παρακολούθηση με τον γυναικολόγο και φυσικά εκτός του οτι αγχώθηκα παρά πολύ δεν εμεινα και εγκυος. Προσπαθείς για το πρώτο παιδάκι έτσι; Έχεις κάνει υπογεννητικότητα έλεγχο και σπερμοδιαγραμμα?

Link to comment
Share on other sites

Τα παιρνω απο Αγγλια γιατι ειναι πιο φτηνα απο δω!πολλα λεφτα ρε παιδι μου!απλα σε ρωτω γιατι σκεφτομαι να παω στον γυναικολογο να παρακολουθησω την ωορρηξια μου!τα τεστ μου βγαζουν τις 2 εντονες γραμμες που δειχνουν καποια τεστ καθε μηνα,απλα λεω μηπως δεν ειναι αξιοπιστα & να παω να δω το αυγουλακι μου στον υπερηχο!αν το δω βεβαια,ετσι που ειναι ο κυκλος μου!

Προσωπική μου άποψη να μην το κανείς. Εγώ τους τρεις πρώτους μηνες προσπαθειών εκανα παρακολούθηση με τον γυναικολόγο και φυσικά εκτός του οτι αγχώθηκα παρά πολύ δεν εμεινα και εγκυος. Προσπαθείς για το πρώτο παιδάκι έτσι; Έχεις κάνει υπογεννητικότητα έλεγχο και σπερμοδιαγραμμα?

Το κύκλο έχεις?

Link to comment
Share on other sites

Ναιγια πρωτο παιδακι προσπαθουμε εδω & 2,5 χρονια!ο συζυγος ειχε ασχημο σπερμα,εκανεεπεμβαση κιρσοκηλης (ειχε αρκετες),βελτιωθηκε καπως!εχουν περασει 8 μηνες απο την επεμβαση αλλα τιποτα.λεω μηπως να ξαναψαχτω εγω!εχω κανει ορμονικες(μονο προλακτικη στο 40),σαλπιγγογραφια & ΑΜΗ,ολα καλα.τι να πω ρε συ;ρωτω εσας τις εμπειρες!


ECV6p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Η αλήθεια ειναι οτι το στρες δεν βοηθάει. Εγώ είχα παρά πολύ τους προηγούμενους μηνες, να σκεφτείς οτι δεν μπορούσα ούτε να ανάπνευςω ορισμένες φορές. Τον μηνα που εμεινα επειδή είχα τα γενέθλια της κόρης μου την ημέρα που έδειξε θετικο το τεστ και είχα φιλοξενούμενους τους γονείς μου απο την Αθήνα στο σπίτι έγινε στα κλεφτά η επαφη χωρις να προλάβουμε να σκεφτούμε και πολλά πολλά. Έτσι και την μεθεπόμενη ημέρα. Στείλε μου τα στοιχεία σου να σου στείλω τα υπόλοιπα τεστ ωορρηξιας clearblue μου μου έμειναν μαζι με την συσκευή μήπως σου φέρω γούρι.

Link to comment
Share on other sites

Βρε τώρα πήγα να σβήσω την άλλη αγγελία που χαρίζω τα τεστ και είδα που μου απαντήσες. Ολα δικά σου κούκλα μου. Μακάρι να σου φέρω γούρι ειλικρινά. Στείλε μου τα στοιχεία σου. Οκ?

Link to comment
Share on other sites

Σε προλαβα,Βαλσαμουλα!!!:) ο συζυγος εκανε ενα σπερμοδιαγραμμα πριν 4 μηνες περιπου,τα αποτελεσματα ηταν:

14.000.000 αριθμος σπερ.

3 κινητικοτητα

2% φυσιολογικες μορφες

(Κατα kruger)

η μορφολογια ειναι το ασχημο που παρεμεινε ιδια οπως & πριν την επεμβαση!

Τι να πω;ο θεος βοηθος!!πιστευω οτι δεν θα μας ξεχασει!


ECV6p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...