Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, Eflenew είπε:

      @Blue Velvet πως μπορώ να δω φώτο που έχετε ανεβασει? Στο προφίλ...που?

      Αααα την έσβησα,να την ανεβάσω ξανά?

      πρίν από 8 λεπτά , Lila ki είπε:

      Εσυ έκανες κανονικό τεστ η αυτό που δείχνει 6 ημέρες πριν ;;;

      Έκανα το clearblue πρώιμης ανίχνευσης,νομιζω είναι αυτό που λες

Μανούλες Ιουνίου 2014!!


mommyart

Recommended Posts

Πριν απο καθε μεγαλη κατακτηση τα μωρα περνανε εντονο στρες. Αυτο εκδηλωνεται με αναστατωση στο προγραμμα του υπνου κ του φαγητου. Οσα θβλαζουν τρωνε πιο συχνα προσπαθωντας να αυξησουν την παραγωγη ωστε ν ανταποκρι εται στις νεες αυξημενες αναγκες του-αφου μεγαλωνου... οσα δε θβλαζουν μπορει να το τρωνε περισσοτερο απ ο,τι στνηθως αλλα ισως κ λιγοτερο...

Οσον αφορα τον υπνο, πολλες φορες ξυπνανε συνεχεια μονο κ μονο για να χαριυν τη νεα τους κατακτηση..

Αυτα σε γενικες γραμμες εχω διαβασει...

Ευχαριστω πολυ!!!!;)


LJqDp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Χαχαχα!!! Το λες με πανικό ή χαίρεσαι που κοιμάται βαθιά :P ; Είδες μήπως έχει μυξούλες; Γιατί κι εμένα ρουθουνίζει καμιά φορά (δε ροχαλίζει ακριβώς) γιατί έχει μυξούλες... Ξάπλωσέ τον μπρούμυτα και βάλε του μια αμπούλα φυσιολογικού ορού (μισή στο ένα ρουθούνι, μισή στο άλλο) και θα βγάλει ότι είναι να βγάλει έτσι... λίγο μακριά από το γεύμα του όμως...

Και πως θα του βαλω την αμπουλα αν ειναι μπρουμυτα? θα την πιεσω μέσα? ανατριχιασα


KJO7p2.png
Link to comment
Share on other sites

Συμπλήρωμα δίνω περίπου 200_

250

Το άλλο διαβάζω ακόμα πλου ενδιαφέρον ευχαριστώ

τα μωρά μας πίνουν 700-800ml γάλα την ημέρα... εφόσον βάζουν βάρος κανονικά... άρα η μπέμπα σου πίνει περίπου 0,5 λίτρο ΔΙΚΟ ΣΟΥ γάλα... παρά τα προβλήματα που λες κι όμως πίνει! άρα έχεις γάλα!

λέγεται ότι σε κάθε συμπλήρωμα που δίνει η μαμά πρέπει να κάνει άντληση για να μη χάνει από το γάλα της... μπορείς να κάνεις κι αυτό συμπληρωματικά, με θήλαστρο ή με το χέρι κ να δίνεις αντί για συμπλήρωμα... μην αγχωθείς για την ποσότητα γιατί γίνεται μόνο για το ερέθισμα... κι εγώ σπάνια το κάνω, δεν έχω το κουράγιο!

επίσης λέγεται ότι τα μωρά τα πιάνει η βραδυνή γκρίνια επειδή κουράζονται από τα εξωτερικά ερεθίσματα που δέχονται όλη τη μέρα... δε σημαίνει ότι δεν έχεις γάλα επειδή κλαίει το βράδυ, απλά δεν έχει κουράγιο να θηλάσει κ προτιμάει την εύκολη ροή του μπουκαλιού...

Link to comment
Share on other sites

Και πως θα του βαλω την αμπουλα αν ειναι μπρουμυτα? θα την πιεσω μέσα? ανατριχιασα

To κεφαλάκι θα είναι στο πλάι... Βάζεις την άκρη της αμπούλας στο ρουθούνι με προσοχή να μην κάνει κάποια απότομη κίνηση και γδαρθεί, και πιέζεις την αμπούλα με δύναμη για να βγει ο μισός ορός στο ένα ρουθούνι και μετά ο άλλος μισός στο άλλο (εγώ δεν έχω καταφέρει να αδειάσω ποτέ την αμπούλα, χρησιμοποιώ περίπου τη μισή και για τα δύο ρουθούνια)... αν δεν βγει η μυξούλα και βλέπεις οτι έχει μέσα κατάλοιπα μπορείς να βάλεις και τον υπόλοιπο ορό εφόσον δεν έχει αδειάσει... Μην τρομάξεις αν αρχίσει να κάνει σαν να πνίγεται και να βήχει λίγο, είναι ελάχιστο το υγρό, δεν πνίγεται... Εγώ τρέμω κάθε φορά αλλά ποτέ δεν έχει πνιγεί πραγματικά... Επίσης ενοχλείται αρκετά και ψιλογκρινιάζει εκείνη την ώρα αλλά δεν κλαίει...


APaXp3.png

Ptg7p3.png

Link to comment
Share on other sites

τα μωρά μας πίνουν 700-800ml γάλα την ημέρα... εφόσον βάζουν βάρος κανονικά... άρα η μπέμπα σου πίνει περίπου 0,5 λίτρο ΔΙΚΟ ΣΟΥ γάλα... παρά τα προβλήματα που λες κι όμως πίνει! άρα έχεις γάλα!

λέγεται ότι σε κάθε συμπλήρωμα που δίνει η μαμά πρέπει να κάνει άντληση για να μη χάνει από το γάλα της... μπορείς να κάνεις κι αυτό συμπληρωματικά, με θήλαστρο ή με το χέρι κ να δίνεις αντί για συμπλήρωμα... μην αγχωθείς για την ποσότητα γιατί γίνεται μόνο για το ερέθισμα... κι εγώ σπάνια το κάνω, δεν έχω το κουράγιο!

επίσης λέγεται ότι τα μωρά τα πιάνει η βραδυνή γκρίνια επειδή κουράζονται από τα εξωτερικά ερεθίσματα που δέχονται όλη τη μέρα... δε σημαίνει ότι δεν έχεις γάλα επειδή κλαίει το βράδυ, απλά δεν έχει κουράγιο να θηλάσει κ προτιμάει την εύκολη ροή του μπουκαλιού...

Αυτό είναι αλήθεια... Εγώ έτσι την πάτησα τις πρώτες 10 μέρες, έκλαιγε το βράδυ την ώρα που έτρωγε το τελευταίο γεύμα και νόμιζα οτι δεν έχω γάλα εκείνη την ώρα και έδινα και συμπλήρωμα, από το οποίο έπινε το πολύ 20ml, μετά την ψιλιάστηκα... Επίσης για το θήλαστρο, όντως δεν είναι αντιπροσωπευτική η ποσότητα, εγώ με αποκλειστικό θηλασμό και έβγαζα στην αρχή (μετά από 1 μήνα θηλασμού) γύρω στα 30ml με πολύ κόπο, τώρα τελευταία που έκανα κάπως συστηματικά άντληση κατάφερα να βγάζω 120-150 ml την ημέρα (με 3-4 αντλήσεις)...


APaXp3.png

Ptg7p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

To κεφαλάκι θα είναι στο πλάι... Βάζεις την άκρη της αμπούλας στο ρουθούνι με προσοχή να μην κάνει κάποια απότομη κίνηση και γδαρθεί, και πιέζεις την αμπούλα με δύναμη για να βγει ο μισός ορός στο ένα ρουθούνι και μετά ο άλλος μισός στο άλλο (εγώ δεν έχω καταφέρει να αδειάσω ποτέ την αμπούλα, χρησιμοποιώ περίπου τη μισή και για τα δύο ρουθούνια)... αν δεν βγει η μυξούλα και βλέπεις οτι έχει μέσα κατάλοιπα μπορείς να βάλεις και τον υπόλοιπο ορό εφόσον δεν έχει αδειάσει... Μην τρομάξεις αν αρχίσει να κάνει σαν να πνίγεται και να βήχει λίγο, είναι ελάχιστο το υγρό, δεν πνίγεται... Εγώ τρέμω κάθε φορά αλλά ποτέ δεν έχει πνιγεί πραγματικά... Επίσης ενοχλείται αρκετά και ψιλογκρινιάζει εκείνη την ώρα αλλά δεν κλαίει...

όταν βάζουμε το μωρό μπρούμυτα λυγίζουμε κάπως τα ποδαράκια ή τα χεράκια για να στέκεται; η κοιλιά του ακουμπάει τέρμα; δεν έχω καταφέρει ακόμα να τον βάλω σε στάση που τον βολεύει...

Link to comment
Share on other sites

Ουφ μόλις έληξε ένα δίωρο περίπου με σπαραξικαρδιο κλάμα με αναφιλητά

Έκλαιγα και εγώ κάποια στιγμή

Αμάν οι κολικοί πιάνετε η ψυχή μου νΑ την ακούω

Περί ροχαλητό ο μεγάλος μου (καλό αυτό) από την πρώτη μέρα ροχαλιζε και είδε πει ο γιατρός ότι είναι κρεατακια και όντως ήτανε

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις και το κουράγιο κορίτσια θήλαστρο εχω ένα μικρό της μεντελα που Ρεν το έχω χρησιμοποιήσει σχεδόν ποτέ ...

Με τον γιο μου και βοήθεια καμιά δεν υπάρχει χρόνος λίγο τωρα που έχω βοήθεια απλά θηλάζω περισσότερο. Καλυνηχτες εύχομαι ήσυχες νύχτες


XSx2p3.png

REkCp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοριτσια μου

πέρασε το αλμα και ο πασας μου παλι κοιμάται. Εχθες κοιμηθηκε στις 21,00 μεχρι τις 03,00 και μετά σηκωθηκε στις 05,00 και σηκωθηκαμε 06,30. Ας μην εχω και παραπονο. Ειχε αερια ο κακομοιρακος μου. Τελικα το εχω παρατηρησει. ΟΙ κολικοι εξαρτωνται πολυ απο την διατροφη μου. Οταν τρωω πολλα κουλουρακια και σοκολατα εχουμε αερια και πονακια. Οταν τα κοβω δεν εχουμε σχεδον τιποτα. Γενικα μας πιανει και το gripe water αρκει να το πιουμε ενδιαμεσα στα γευματα και οχι κατα την διαρκεια ή αμεσως μετα το γευμα που λενε οι οδηγιες!


T6HZp2.png

ifiLp3.png

Link to comment
Share on other sites

To κεφαλάκι θα είναι στο πλάι... Βάζεις την άκρη της αμπούλας στο ρουθούνι με προσοχή να μην κάνει κάποια απότομη κίνηση και γδαρθεί, και πιέζεις την αμπούλα με δύναμη για να βγει ο μισός ορός στο ένα ρουθούνι και μετά ο άλλος μισός στο άλλο (εγώ δεν έχω καταφέρει να αδειάσω ποτέ την αμπούλα, χρησιμοποιώ περίπου τη μισή και για τα δύο ρουθούνια)... αν δεν βγει η μυξούλα και βλέπεις οτι έχει μέσα κατάλοιπα μπορείς να βάλεις και τον υπόλοιπο ορό εφόσον δεν έχει αδειάσει... Μην τρομάξεις αν αρχίσει να κάνει σαν να πνίγεται και να βήχει λίγο, είναι ελάχιστο το υγρό, δεν πνίγεται... Εγώ τρέμω κάθε φορά αλλά ποτέ δεν έχει πνιγεί πραγματικά... Επίσης ενοχλείται αρκετά και ψιλογκρινιάζει εκείνη την ώρα αλλά δεν κλαίει...

αυτο καθε πότε το κάνεις? γιατί εγώ δεν το εχω κάνει ποτέ.

το κάνεις οταν βλεπεις μυξούλες?

εγώ δεν εχω δει ποτε.

και φοβάμαι να το κανω...


KJO7p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Υπάρχει στο φαρμακείο συσκευή αναρρόφησης που μπορείτε να νγάλετε τις μυξούλες πολύ εύκολα μαζί με ορό για να μαλακώνουν.Έχει και η chicco και η clinofar... Εγώ έτσι τα βγάζω και δεν έχουμε θέμα. Λίγο δυσανασχετεί αλλά μετά όλα οκ.


AXrRp3.pngFYZzp3.png
Link to comment
Share on other sites

όταν βάζουμε το μωρό μπρούμυτα λυγίζουμε κάπως τα ποδαράκια ή τα χεράκια για να στέκεται; η κοιλιά του ακουμπάει τέρμα; δεν έχω καταφέρει ακόμα να τον βάλω σε στάση που τον βολεύει...

Εγώ τον έχω με ίσιο το κορμάκι του και τα χέρια δεξιά κι αριστερά από το κεφάλι σε ορθή γωνία (οι μπουνίτσες προς τα πάνω), έτσι βολεύεται για να σηκώνει και το κεφαλάκι του και ενδυναμώνει τον αυχένα και τους ραχιαίους (πάμε Ολυμπιακούς το '16 :P). Επίσης μου είπε ο γιατρός οτι αυτή η στάση (μπρούμυτα) βοηθάει όταν κάνει πολλές αναγωγές για να κλείσει ο οισοφάγος (?) να μην βγαίνουν τόσες γουλιές...

αυτο καθε πότε το κάνεις? γιατί εγώ δεν το εχω κάνει ποτέ.

το κάνεις οταν βλεπεις μυξούλες?

εγώ δεν εχω δει ποτε.

και φοβάμαι να το κανω...

Το κάνω όποτε βλέπω οτι ρουθουνίζει και ακούγεται η αναπνοή του, όχι όποτε και να έχει μυξούλες, γιατί έχει σχεδόν κάθε μέρα (όχι από αρρώστια αλλά από σκόνη και τέτοια, όπως μαζεύουμε κι εμείς)... Κι εγώ φοβόμουν και ακόμα φοβάμαι όπως είπα, μην πνιγεί... αλλά δεν πνίγεται ποτέ, δεν ξέρω γιατί με φοβίζει κάθε φορά... πάντως μην το κάνεις χωρίς λόγο και χαλάσεις τον βλεννογόνο...


APaXp3.png

Ptg7p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...