Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Blue Velvet είπε:

      Άρα κάτι σαν ανεξήγητη υπογονιμότητα όπως το περιγράφεις.Ελπιζω αυτή τη φορά να είσαι έγκυος,να έχεις μια όμορφη εγκυμοσύνη και να αφήσεις πίσω σου όλη την ταλαιπωρία που πέρασες ❤️

      Σε ευχαριστώ 😍 μακάρι αν και κρατώ μικρό καλάθι....δεν πειράζει..θα ειναι 2-3 μερες δυσκολες μετα θα επανελθω...όπως λέω πάντα έχουμε δικαίωμα να πέσουμε αλλά και υποχρέωση να σηκωθούμε! Αν θέλει ο Θεός θα γίνει!

      • Ευχή 1

Μανούλες Ιουνίου 2014!!


mommyart

Recommended Posts

Dorita φίλη μου με διαπιστωμένη παλλινδρόμηση στο γιο της θήλασε αποκλειστικά για 6 μήνες!!! Μην αγχώνεσαι... Εκείνη το αντιμετώπισε με άλλους τρόπους (δν ξέρω αλλά μπορώ να μάθω) δεν έδωσε πάντως σταγόνα συμπλήρωμα ως το 6μηνο όπου κ καταλάγιασε το πράγμα. Μη στενοχωριέσαι.... Αφού κ ο γιατρός σου δν σου προτείνει ξένο ελαφρά τη κρδία θα βρεθεί τρόπος να το παλέψετε.

Έχε πάντως υπόψιν ότι όσο μεγαλώνουν θηλάζουν πολύ λιγότερη ώρα... Εμένα πλέον μάξιμουμ κάνει 10λεπτο κ η γιατρός μ είπε οτι σε συνδυασμο με φυσιολογικό βάρος έτσι πάει το πράγμα... Κ μένα πλέον όταν χορταίνει κ την πιέζω στο στήθος γκρινιάζει!


AXrRp3.pngFYZzp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Dorita έτσι ειναι...μπορεί να τρωει λιγο και να σταματα, ειναι μηχανισμος αμυνας,το κανει για να προστατευτει, μετα παλι θα φαει αλλο λιγο κτλ.Εγω ειχα παλινδρομηση στην εγκυμοσυνη κι αυτη ηταν η οδηγια του γιατρου να τρωω λιγο κ συχνα φαντασου το μωρο το κανει απο μονο του!Μην απελπιζεσαι λοιπον,το παθαινει και το δικο μου αλλα το πηρα αποφαση οτι καποιες μερες θα ειναι ετσι κι απο τοτε που χαλαρωσα σαν να πηγαινει καλυτερα.Κι ουτε το θηλασμο θα σταματησεις ουτε καν να το σκεφτεσαι, το μητρικο ειναι το καλυτερο γαλα ουτως η αλλως και ειδικοτερα στη παλινδρομηση διοτι οχι μονο ειναι ευπεπτο αλλα λειτουργει και καταπραυντικα για τον οισοφαγο που καιγεται απο το οξινα υγρα.Οποτε δεν εχει νοημα ο φοβος σου περι διακοπης θηλασμου.Ρωτα συμβουλο θηλασμου να σε καθησυχασει.Το σιροπι παλι δε θεραπευει, ανακουφιζει απο τα συμπτωματα.Κι εγω περιμενω να δω βαρος οταν παμε για εμβολιο κι απο κει θα κριθει αν θα παρουμε το σιροπι.Τελευταια φορα ηταν στα χαμηλοτερα φυσιολογικα ορια ληψης βαρους αλλα μου ειπε η γιατρος να μην ανησυχω διοτι μπορει να ειναι και κληρονομικο να ειναι ενα λεπτο μωρο.Κι η αληθεια ειναι οτι το προτιμω για λογους οχι μονο αισθητικους αλλα και πρακτικους...


FIcup2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια μου, καλη εβδομαδα και καλο μηνα! Φθινοπωριασε τυπικα!

ασχημη νυχτα περασαμε.Θυμηθηκα τις πρωτες μερες. Ολο το βραδυ θηλαζα, ειχε γκρινια και ολα αυτα μεχρι να κανει κακα του στις 5,00 το πρωι. Βεβαια μετα η μαμα ξαγρυπνησε και ο μικρος κοιμαται του καλου καιρου.Δεν πειραζει τουλαχιστον πινω τον καφε μου με την ησυχια μου υστερα απο πολυ καιρο. Μας θυμηθηκαν και οι εντονοι κολικοι εχθες, ηπιαμε και υστερα απο πολυ καιρο 4 μπουκαλια γαλα, των 60mlενω το ειχαμε μειωσει στο 1 μπουκαλι. Πιστευω να ειναι αλμα και να μην μας γινει συνηθεια!


T6HZp2.png

ifiLp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλό μήνα συνοδοιπορισσες!!!

Λοιπόν πρεπει να το πάρουμε απόφαση όπως φαινεται....προγραμμα οριστικό δεν θα φτιάξουν απο τώρα....μια φτιάχνουν κ αμέσως το χαλάνε....εγω έχω γονατισει δυο εβδομαδες τώρα....γκρινιαζει πολυ,δεν κοιμάται καλα,περάσαμε κ κάποιες μέρες που δεν ήθελε ουτε να τρώει κ ηρεμεί μονο συο αυτοκίνητο η καροτσαδα.....έχω μείνει η μιση....η γιατρός μου είπε οτι εχει αρχίσει η οδοντοφυια κ θα τα εχουμε αυτα γιατι αχνοφαινονται τα δυο κάτω κ ενα πανω....όποτε μεχρι να σκάσουν θα εχουμε τέτοια....:shock:

Ντοριτακι....κι εμένα πέρασε μια τέτοια φάση κ παρατήρησα οτι καθε φορα που μου το έκανε ήθελε το άλλο στηθος...δεν ξέρω γιατι....επίσης μερικές φορές το γαλα κατεβαίνει κ βγαίνει με πολλη δύναμη...πετάγεται σαν σιντριβάνι κ τα πνίγει....οταν κλαίει δοκίμασε να είσαι πιο ξαπλωτη εσυ κ το μωρο απο πανω για να νικησετε τη βαρύτητα....δοκίμασε τα αυτα τα δυο....σε μένα έπιασαν...


bhgdp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια μου, καλη εβδομαδα και καλο μηνα! Φθινοπωριασε τυπικα!

ασχημη νυχτα περασαμε.Θυμηθηκα τις πρωτες μερες. Ολο το βραδυ θηλαζα, ειχε γκρινια και ολα αυτα μεχρι να κανει κακα του στις 5,00 το πρωι. Βεβαια μετα η μαμα ξαγρυπνησε και ο μικρος κοιμαται του καλου καιρου.Δεν πειραζει τουλαχιστον πινω τον καφε μου με την ησυχια μου υστερα απο πολυ καιρο. Μας θυμηθηκαν και οι εντονοι κολικοι εχθες, ηπιαμε και υστερα απο πολυ καιρο 4 μπουκαλια γαλα, των 60mlενω το ειχαμε μειωσει στο 1 μπουκαλι. Πιστευω να ειναι αλμα και να μην μας γινει συνηθεια!

Καλημέρα Ράνι μου καλό μήνα!!!!

Ρε κορίτσι έχεις σκεφτεί μήπως τελικά δν είναι κολικοί αλλά το παιδάκι κλαίει επειδή έχει θέμα με το έντερο;;;; Εμένα η μικρή έτσι ήταν έκλαιγε ώσπου να κάνει τα κακά, πέρναγαν κ 3 μέρες κ όταν της κανεμε το κόλπο με το θερμόμετρο και τα κανε όλα τελείωναν... Τα κακά του πώς είναι;;;; Μήπως είναι ο κακομοίρης απλά δυσκοίλιος και γι Αυτό βασανίζεται;;;


AXrRp3.pngFYZzp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κυρίες κ κύριοι καλό μήνα!!!!!!! Να μαστε καλά κ να χαιρόμαστε τα ζουζούνια!!! Ήδη ονειρεύομαι τα πρώτα μας Χριστούγεννα με τη μπέμπα κ τρελαίνομαι!!!

Σήμερα κοιμηθήκαμε οοοοοολη νύχτα στην κούνια!!!!!!!!!!! Oh yeah το καταφέραμε!!!!!! Βέβαια πήγε 1 παρά για να μας πάρει ο ύπνος αλλά μικρή σημασία έχει αυτό....

Όσο για το πρόγραμμα εγώ πλέον είμαι ικανοποιημένη με 2-3 σταθερές πχ μπάνιο 21:30-22:00, φαγάκι 23:30- 12 παρά κ νάνι το πολύ ως τη μία!!!! Κάτι είναι κ αυτό!!! Επόμενος στόχος να κόψουμε τοξύπνημα των 4-5 παρά.... Άιντε να δούμε!!!!

Thokaki βγάζει δοντούλια μωρέ..... Καλό κουράγιο!!!

Να κάνω μια ηλίθια ερώτηση;;; Αν βγάλουν δόντια πώς θα θηλάζουμε οέο;;;;; Δε θα δαγκώνουν!;;;;


AXrRp3.pngFYZzp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Ράνι μου καλό μήνα!!!!

Ρε κορίτσι έχεις σκεφτεί μήπως τελικά δν είναι κολικοί αλλά το παιδάκι κλαίει επειδή έχει θέμα με το έντερο;;;; Εμένα η μικρή έτσι ήταν έκλαιγε ώσπου να κάνει τα κακά, πέρναγαν κ 3 μέρες κ όταν της κανεμε το κόλπο με το θερμόμετρο και τα κανε όλα τελείωναν... Τα κακά του πώς είναι;;;; Μήπως είναι ο κακομοίρης απλά δυσκοίλιος και γι Αυτό βασανίζεται;;;

Τα κακα του ειναι ακριβως σαν της μουσταρδας ισως και πιο αραια! Σαν διαρροια δηλ, και στο χρωμα σαν την μουσταρδα. Φοβαμαι μηπως ειναι κρυωμενος μιας και εχει απιστευτα πολλα αερια και ζηταει πολυ γαλα. Συνηθως αυτα τα εχουμε με τους κολικους. Οταν του δινω grape water ηρεμει για λιγο. Τι να πω....


T6HZp2.png

ifiLp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ευχαριστώ κορίτσια για το κουράγιο και τις συμβουλές! Ήταν κρίση της νύχτας αυτό, τη μέρα όλα φαίνονται πιο εύκολα... Για το ξένο γάλα διάβαζα στα φορουμ που λέγαν οι κοπέλες οτι επειδή δεν έβαζαν βάρος τα μωρά τους έλεγε ο γιατρός τους για ξένο, εμείς δεν έχουμε τέτοιο θέμα ακόμα (ίσα ίσα μου έλεγε για "δίαιτα")... Για το σιρόπι φοβάμαι γιατί απ'ότι μου είπε ο γιατρός είχαν βγάλει και κάτι άλλα τα οποία τα αποσύρανε και γι'αυτό τώρα δεν ξέρουν ακριβώς τις παρενέργειες, οπότε ο ίδιος θέλει να το αποφεύγει...

Rania μου, εμείς κάναμε έντονες αναγωγές, έβγαζε πηγμένο γάλα ακόμα και λίγο πριν έρθει η ώρα του επόμενου γεύματος... μου είχε πει ο γιατρός οτι είναι από τη λαιμαργία του και τρώει παραπάνω απ'όσο θέλει πραγματικά γι' αυτό μείωσα και τον χρόνο ταϊσματος... Τώρα όμως, αυτές τις 3-4 μέρες που κλαίει όταν τρώει, το παράξενο είναι οτι δεν βγάζει ούτε μια γουλιά, βέβαια τον ακούω όταν τον κρατάω αγκαλιά οτι του ανεβαίνουν υγρά αλλά τα κρατάει μέσα, τα καταπίνει ή δεν του ανεβαίνουν τόσο ώστε να τα βγάλει...

Alovesa μου, όντως τρώει λιγότερο γενικά, δεν ξέρω αν είναι επειδή έτσι τον συνήθισα να κάνει (του δίνω 12 λεπτά από το ένα και 12 λεπτά από το άλλο και τώρα σταματάει περίπου στο 10λεπτο στο κάθε στήθος μόνος του).

Μoodaki θα ήθελα αν σου είναι εύκολο να μάθεις τι έκανε αυτή η φίλη σου που είχε το πρόβλημα...

Thokaki όταν τον πιάνει αυτή η κρίση δεν πιάνει το συγκεκριμένο κόλπο, το έχω δοκιμάσει... Μέχρι και όρθια έχω δοκιμάσει να τον θηλάσω ώστε να κρέμονται κάπως τα πόδια του και να είναι σε πιο όρθια στάση για μην του ανεβαίνει το γάλα... τίποτα...

Mer να μας πεις αν σου έδωσε το σιρόπι τελικά... κάνατε υπέρηχο ή εξέταση pH;


APaXp3.png

Ptg7p3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια μου, καλη εβδομαδα και καλο μηνα! Φθινοπωριασε τυπικα!

ασχημη νυχτα περασαμε.Θυμηθηκα τις πρωτες μερες. Ολο το βραδυ θηλαζα, ειχε γκρινια και ολα αυτα μεχρι να κανει κακα του στις 5,00 το πρωι. Βεβαια μετα η μαμα ξαγρυπνησε και ο μικρος κοιμαται του καλου καιρου.Δεν πειραζει τουλαχιστον πινω τον καφε μου με την ησυχια μου υστερα απο πολυ καιρο. Μας θυμηθηκαν και οι εντονοι κολικοι εχθες, ηπιαμε και υστερα απο πολυ καιρο 4 μπουκαλια γαλα, των 60mlενω το ειχαμε μειωσει στο 1 μπουκαλι. Πιστευω να ειναι αλμα και να μην μας γινει συνηθεια!

Δοκίμασε όταν βλέπεις οτι δυσκολεύεται με τα κακά του να του σηκώσεις τα πόδια λυγισμένα προς το στομάχι και πάλι κάτω, με αρκετές επαναλήψεις... Όταν τον βλέπω και ζορίζεται του το κάνω, γιατί είχα δει οτι το κάνει κι από μόνος του αυτό, και αμέσως αφήνει αέρια... μπορεί να τον βοηθήσει...


APaXp3.png

Ptg7p3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοπέλες γεια σας και πάλι! Τις νύχτες πως πάτε; Κοιμάστε όλη τη νύχτα πια κι αν όχι πόσες ωρες μινιμουμ κ μαξιμουμ; Εμένα δεν εχει σταθεροποιηθεί ακόμη, ανάλογα με τις μέρες του, θα κανει συνήθως 4 με 5 και σπανιοτερα 3 η 6 συνεχομενες ωρες. Μονο μια φορα εκανε 7 κι ανησυχησα!

καλως ήρθες! να χαίρεσαι το μωράκι σου! Εμείς τη νύχτα κοιμόμαστε 4-5 ώρες και μετα 3ωρα. Τώρα βέβαια είναι έτσι. Πριν κάποιες εβδομάδες ήμαστε ανα 2ωρο στο πόδι, μέρα νύχτα. Φτου, φτου

Κοριτσια, αν ισχυει η θεωρια του ματιασματος, θα το πληρωσω πολυ ακριβα αυτο που θα γταψω, αλλα θα υο γραψω για να σας δωσω θαρρος !!

Κοιμηθηκε κατα τη 1 κ ξυπνησε κατα τις 8!!!!!!

εστω και μια φορά να μου συμβει αυτό!!! Φτου σας!

Κορίτσια μου για παλινδρομησεις διαβάζω... Αφήστε, μάλλον εχουμε θέμα κι εμείς... Εχει τρεις μερες τώρα που σχεδόν σε καθε γεύμα δίνουμε μάχη, τρώει το πολυ 5 λεπτά και μετα κλάμα και μόλις τον βγάζω απο στήθος ηρεμει... Εχω αρχίσει να ανησυχώ ότι δεν τρέφεται επαρκώς... Φοβάμαι πολυ να πάρω τον παιδίατρο τηλέφωνο μην τυχόν και μου πει για σιρόπια στη καλύτερη ή ξενο γάλα στη χειρότερη (αν και απο μια συζήτηση που είχαμε τις προάλλες που υποψιαζομασταν παλινδρόμηση απο αλλα σημάδια, φάνηκε να θέλει να τα αποφύγει και τα δυο αυτά ενδεχόμενα) και κλαίω απο τη σύγχυση... Τα πηγαίνουμε τόσο καλα με τον θηλασμο, το απολαμβάνω, δε θέλω να σταματήσει εδω...:cry:

ντορίτα, το μωρό σου τρεφεται επαρκως σίγουρα. και μενα μου τα κανει κατι τετοια ώρες ωρες αλλα είναι θρεφτάρι. με τα κακά του πως είναι? δυσκολεύεται?


KJO7p2.png
Link to comment
Share on other sites

ντορίτα, το μωρό σου τρεφεται επαρκως σίγουρα. και μενα μου τα κανει κατι τετοια ώρες ωρες αλλα είναι θρεφτάρι. με τα κακά του πως είναι? δυσκολεύεται?

Δεν θα το έλεγα... κάνει κάθε μέρα 1-2 κεννώσεις βαρβάτες, και μετά όλες οι πάνες που αλλάζω είναι έστω και λίγο λερωμένες με κακά... εσένα γιατί σου το κάνει; έχεις εντοπίσεις;


APaXp3.png

Ptg7p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...