Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 4 minutes ago, Blue Velvet said:

      Σε ταλαιπώρησαν πολλές μέρες..φαντάζομαι τον πόνο που πέρασες και ειλικρινά δεν αξίζει σε καμία γυναίκα να το περάσει όλο αυτό.

      Μην κοιτάς τα συμπτώματα,δεν υπάρχει στάνταρ.Μια ερχονται,μια φεύγουν..Ευχομαι μέσα απ' την καρδιά μου να είσαι έγκυος και να μην ταλαιπωρηθείς άλλο❤️  Πότε πας για χοριακη είπαμε?

      Ναι μ είπε μια κοπέλα ουι είναι και τα χάπια που παίρνουμε και ότι ο οργανισμός συνηθίζει … όποτε για αυτό .. καιι φυσικά ότι πάνω από 500 μονάδες υπάρχουν συμπτώματα … όπως και μα έχει σε ευχαριστω βαθιά ! Θα τα λέμε εδώ και μην πτοείσαι …. Ευτυχώς να λες είναι σχετικά χαμηλή η χοριακη και δεν θα καταλάβεις τίποτα μέχρι να πέσει είσαι τυχερή μέσα σε όλο αυτό … και επίσης εψεις μια βλαστοκύστη σα να κρύα τα νερά  χαχαχα

      • Ευχαριστώ 1

Μανούλες Ιουνίου 2014!!


mommyart

Recommended Posts

Περνα τα με λίγο σκληρυντικο....εγω έτσι τα εχω συνήθως!!!δέν σου σκλήρυναν γενικα;;;εμένα δεν εχουν καμμιά σχέση....παλιά ξεφλουδιζαν τώρα ειναι πολυ δυνατά...όπως κ τα μαλλιά :shock:

ααα επίσης,μεχρι τώρα είχα βγάλει τη σκουρα γραμμή σπο τον αφαλό κ προς τα κάτω...τώρα εχει αρχίσει να αχνοφαινεται κ πανω μεχρι το στήθος....το έχετε εσείς;

Γραμμούλα δεν έχω. Δεν εξαρτάται από το πόσο σκουρο δέρμα έχεις?


T6HZp2.png

ifiLp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

κ μένα μουντάκι εχουν μεγαλώσει πολυ κ σήμερα τα εκοψα....δεν εχει ξαναγίνει αυτο....πάντα ξεφλούδιζαν κ έσπαγαν απο μόνα τους!!!!τα θετικά του ασβεστιου ε;;;;αληθεια έχετε ακούσει οτι το ασβέστιο προκαλεί συσπάσεις;;;:rolleyes:

Θα ρωτήσω κι εσάς....έχετε ξαφνικές εξαψεις;;;;εμένα με πιάνουν νύχτα συνήθως με εφιδρωση κ κάψα τρελη....κ διαρκεί λίγο.....το έχετε νοιώσει;είμαι καλα;;;;;χα χα χα

Ρανια δεν ξέρω για τη γραμμούλα....εγω είμαι ανοιχτοχρωμη...καστανοξανθη....εννοείς οτι εμφανίζεται στις ανοιχτοχρωμες;κάπου είχα ακούσει οτι εμφανίζεται στα αγόρια....τεσπα άνευ σημασίας ειναι αυτο....


bhgdp3.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και παλι σε ολα τα κοριτσακια!!! οσο για την γραμμουλα δεν ησχιει αυτο που λενε οτι αν εχεις αγορι φαινεται.στην κορη μου που εκανα την ειχα αυτη την γραμμουλα και μαλιστα αρκετα εντονη τωρα στο δευτερο ουτε καν που μου εχει εμφανιστη..ισως ειναι νωρις ακομα τι να πω δεν ξερω. για το ασβεστιο ηξερα οτι προκαλουν συσπασεις και για αυτο μου το σταματησε και μου εδωσε μαγνησιο η γιατρος μου.κατα τα αλλα εμεις παμε μια χαρα!! :P


3Xump2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τα εχω φάει τόσο πολυ τα νύχια μου που δε μπορώ να καταλάβω αν έχουν σκληρύνει!γραμμουλα ούτε εγω εχω.μονο οι θηλές μου έχουν γίνει καταμαυρες.

εχω μια γραμμουλα αχνή και οι θηλες μου εχουν σκουρηνει και εμενα, μπλιαχ μια αηδια είναι. τα νυχια τα τρωω ανεκαθεν


KJO7p2.png
Link to comment
Share on other sites

κ μένα μουντάκι εχουν μεγαλώσει πολυ κ σήμερα τα εκοψα....δεν εχει ξαναγίνει αυτο....πάντα ξεφλούδιζαν κ έσπαγαν απο μόνα τους!!!!τα θετικά του ασβεστιου ε;;;;αληθεια έχετε ακούσει οτι το ασβέστιο προκαλεί συσπάσεις;;;:rolleyes:

Θα ρωτήσω κι εσάς....έχετε ξαφνικές εξαψεις;;;;εμένα με πιάνουν νύχτα συνήθως με εφιδρωση κ κάψα τρελη....κ διαρκεί λίγο.....το έχετε νοιώσει;είμαι καλα;;;;;χα χα χα

Ρανια δεν ξέρω για τη γραμμούλα....εγω είμαι ανοιχτοχρωμη...καστανοξανθη....εννοείς οτι εμφανίζεται στις ανοιχτοχρωμες;κάπου είχα ακούσει οτι εμφανίζεται στα αγόρια....τεσπα άνευ σημασίας ειναι αυτο....

οχι μόνο ξαφνικα ρίγη και κρυο. ορμονικα ειναι αυτα, ας μην ανησυχησουμε


KJO7p2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια :)

Καλως ηρθατε οι νεοφερμενες :)

Καουρες εγω δεν εχω, τους πρωτους 4 μηνες ειχα κ μετα το α τριμηνο η γιατρος μου επετρεψε malox σιροπι μονο. Το συνιστω ανεπιφυλακτα, κανει δουλεια ,simeco χαπια χρησιμοποιουσα ανεκαθςν προ εγκυμοσυνης κ δεν ειχα δει τετοια ωφελεια.

Κι εγω οταν ειναι ηρεμη για ωρα ανησυχω αλλα μετα μου δινει κ καταλαβαινω... μερικες φορες δε λες κ πηδαει σε σκαλια ειναι εκει μεσα.... τραμπολινο κανει;;; :D

Δε θυμαμαι αν σας ειχα πει οτι ειχα παει σε διατροφολογο για το ζαχαρο..την εβδοαμαδα που προηγηθηκε της αμνιο, αρα ισως να μην το ανεφερα.. σημερα ξαναπηγα κ διαπιστωθηκε μια μεγαλη παρεξηγηση... δεν ξερω πως ειχε καταλαβει οτι ειμαι στις αρχες της κυησης... μπερδευτηκε με το προσφατο της διαγνωσης... οποτε οταν της επεσημανα οτι ειμαι στον 6ο απεφανθη οτι πρεπει να λαμβανω 300 θερμιδες παραπανω!!!! Να πω οτι δε χαρηκα; θα ειναι ψεμα!!!! Οοοοοταν ακολουθουσα το προγραμμα με ειχε κοψει λορδα!!

Οσον αφορα τα κιλα... νομιζω οτι το ποσο ειναι καλο να παρουμε εξαρταται κ απο το ποσο ξεκιναμε.... αλλο να ξεκινας 40 αλλο να ξεκινας 80. Παντως οταν ο γιατρος φωναζει για τα κιλα, καλο ειναι να ζηταμε εξηγησεις..δλδ τι; θα παθει κατι το μωρο; εμεις; φωναζει απλα για να μη δυσκολευτουμε μετα; επιβαρυνεται πολυ ο οργανισμος; μπορει ετσι να μας ειναι κ πιο ευκολο να πειθαρχισουμε- αν γνωριζουμε οτι οντως υοαρχει λογος.

Παντως μια καλη συνηθεια ειναι η εξης: καθε φορα πιυ θελουμε να φαμε καποια λιχουδια να τρωμε πριν κατι υγειινο. Πχ, θελουμε σοκολατα, ας φαμε πριν ενα φρουτο..ετσι κ λιγοτερο σοκολατα θα φαμε αλλα κ τις απαραιτητες βιταμινε; θα παρουμε. Κι οταν ο οργανισμος παιρνει ο,τι χρειαζεται, δε ζηταει κ πολυ :) οποτε φρυγα ιες, κρακερακια κτλ καλυτερα να μην ειναι η πρωτη μας επιλογη..αν ομως τα επιλεξουμε, οπωσδηποτε να τα συνοδευσουμε με πρωτεινη, πχ τυρι η αβγο. Ο υδατανθρακας μονοςτου παχαινει περισσοτερο απ ο,τι μαζι με πρωτει η- δεν ειναινθεμα μονο θερμιδων. Επιπλεον με μια φρυγα ια κ ενα αβγο η μια φετα τυρι χορταινεις, ενω αν σταθεις μονο στη φρυγανια αποκλειται να φας μια..αρα κ θερμιδικα πας παραπανω.

Αυτα :)

Σας φιλω σε μουριτσες κ κοιλιτσες :*


twt6p2.png
Link to comment
Share on other sites

κ μένα μουντάκι εχουν μεγαλώσει πολυ κ σήμερα τα εκοψα....δεν εχει ξαναγίνει αυτο....πάντα ξεφλούδιζαν κ έσπαγαν απο μόνα τους!!!!τα θετικά του ασβεστιου ε;;;;αληθεια έχετε ακούσει οτι το ασβέστιο προκαλεί συσπάσεις;;;:rolleyes:

Θα ρωτήσω κι εσάς....έχετε ξαφνικές εξαψεις;;;;εμένα με πιάνουν νύχτα συνήθως με εφιδρωση κ κάψα τρελη....κ διαρκεί λίγο.....το έχετε νοιώσει;είμαι καλα;;;;;χα χα χα

Ρανια δεν ξέρω για τη γραμμούλα....εγω είμαι ανοιχτοχρωμη...καστανοξανθη....εννοείς οτι εμφανίζεται στις ανοιχτοχρωμες;κάπου είχα ακούσει οτι εμφανίζεται στα αγόρια....τεσπα άνευ σημασίας ειναι αυτο....

Θωκάκι μου έχω ακούσει οτι εμφανιζεται στις σκούρες επιδερμίδες. Εγώ είμαι πολύ ανοιχτή και δεν έχω και έχω και αγόρι. Η μητέρα μου πχ που είναι σκουροχρωμη είχε και σε μένα και στον αδερφό μου. Φαντάζομαι οτι εξαρτάται από το δέρμα τελικά και όχι από το χρώμα απο την στιγμή που εσύ έχεις!


T6HZp2.png

ifiLp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ωραία τα διατροφικά tips σου! Δεν το ήξερα αυτό με την πρωτεΐνη και τον υδατανθρακα... Αχ πρέπει να μαζευόμαστε σιγά σιγά γιατι μέχρι τώρα καλά τη βγάλαμε (τουλάχιστον εγώ) αλλα απο εδω και μπρος νομίζω μπαίνουν αέρας τα κιλά. Μέχρι στιγμής αναλογικά είμαι 1 κιλό το μήνα αλλα κάποια στιγμή, που μάλλον δεν αργεί, νομίζω ότι θα ξεφύγει αυτή η αναλογία...


APaXp3.png

Ptg7p3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια :)

Καλως ηρθατε οι νεοφερμενες :)

Καουρες εγω δεν εχω, τους πρωτους 4 μηνες ειχα κ μετα το α τριμηνο η γιατρος μου επετρεψε malox σιροπι μονο. Το συνιστω ανεπιφυλακτα, κανει δουλεια ,simeco χαπια χρησιμοποιουσα ανεκαθςν προ εγκυμοσυνης κ δεν ειχα δει τετοια ωφελεια.

Κι εγω οταν ειναι ηρεμη για ωρα ανησυχω αλλα μετα μου δινει κ καταλαβαινω... μερικες φορες δε λες κ πηδαει σε σκαλια ειναι εκει μεσα.... τραμπολινο κανει;;; :D

Δε θυμαμαι αν σας ειχα πει οτι ειχα παει σε διατροφολογο για το ζαχαρο..την εβδοαμαδα που προηγηθηκε της αμνιο, αρα ισως να μην το ανεφερα.. σημερα ξαναπηγα κ διαπιστωθηκε μια μεγαλη παρεξηγηση... δεν ξερω πως ειχε καταλαβει οτι ειμαι στις αρχες της κυησης... μπερδευτηκε με το προσφατο της διαγνωσης... οποτε οταν της επεσημανα οτι ειμαι στον 6ο απεφανθη οτι πρεπει να λαμβανω 300 θερμιδες παραπανω!!!! Να πω οτι δε χαρηκα; θα ειναι ψεμα!!!! Οοοοοταν ακολουθουσα το προγραμμα με ειχε κοψει λορδα!!

Οσον αφορα τα κιλα... νομιζω οτι το ποσο ειναι καλο να παρουμε εξαρταται κ απο το ποσο ξεκιναμε.... αλλο να ξεκινας 40 αλλο να ξεκινας 80. Παντως οταν ο γιατρος φωναζει για τα κιλα, καλο ειναι να ζηταμε εξηγησεις..δλδ τι; θα παθει κατι το μωρο; εμεις; φωναζει απλα για να μη δυσκολευτουμε μετα; επιβαρυνεται πολυ ο οργανισμος; μπορει ετσι να μας ειναι κ πιο ευκολο να πειθαρχισουμε- αν γνωριζουμε οτι οντως υοαρχει λογος.

Παντως μια καλη συνηθεια ειναι η εξης: καθε φορα πιυ θελουμε να φαμε καποια λιχουδια να τρωμε πριν κατι υγειινο. Πχ, θελουμε σοκολατα, ας φαμε πριν ενα φρουτο..ετσι κ λιγοτερο σοκολατα θα φαμε αλλα κ τις απαραιτητες βιταμινε; θα παρουμε. Κι οταν ο οργανισμος παιρνει ο,τι χρειαζεται, δε ζηταει κ πολυ :) οποτε φρυγα ιες, κρακερακια κτλ καλυτερα να μην ειναι η πρωτη μας επιλογη..αν ομως τα επιλεξουμε, οπωσδηποτε να τα συνοδευσουμε με πρωτεινη, πχ τυρι η αβγο. Ο υδατανθρακας μονοςτου παχαινει περισσοτερο απ ο,τι μαζι με πρωτει η- δεν ειναινθεμα μονο θερμιδων. Επιπλεον με μια φρυγα ια κ ενα αβγο η μια φετα τυρι χορταινεις, ενω αν σταθεις μονο στη φρυγανια αποκλειται να φας μια..αρα κ θερμιδικα πας παραπανω.

Αυτα :)

Σας φιλω σε μουριτσες κ κοιλιτσες :*

Εγώ κοριτσια μου ξεκίνησα 61,5 κιλά και είμαι 1,68 ύψος. Εχω πάρει αυτή τη στιγμή 8,3κg, ζυγίστηκα εχθες το απογευμα. Σιγουρα αγχώνομαι για το πόσα θα φτάσω μονο και μονο επειδη δεν έχω ξαναδει αυτο το νούμερο στην ζυγαριά μου. Παρόλο που ο γιατρός μου ειχε πει μεχρι τον 5ο να μην παρω κιλά εγώ είχα πάρει 6. Οταν του το είπα ήταν απαθέστατος, το θεώρησε απόλυτα φυσιολογικό, δεν με έχει ζυγίσει ποτέ! Τι να πω, εγώ το μόνο που ξέρω είναι ότι έτσι δεν έχω επιπλέον άγχος και το εκτιμάω! Το θεωρώ απάνθρωπο να σε αγχωνει ο άλλος για τα κιλά, εκτος και αν υπάρχει θεμα υγείας!


T6HZp2.png

ifiLp3.png

Link to comment
Share on other sites

Rania μια χαρα σε βρισκω- προφανως κ ο γιατρος!

Ποσα να βαλεις ως το τελος...12..; 14?? Παραπανω δε φανταζομαι.

Εγω ομως πχ ξεκινησα με 80 κιλα κ υψος 1.60. Δε νομιζω να εχουμε τα ιδια περιυωρια, ε; μου εχει πει ο γιατρος να βαλω το πολυ 7-8 κιλα και θεωρω οτι εχει δικιο, κι εγω δεν θα θελα να πλησιασω τα 100 κ να λεω " ενταξει μωρε, δεν πειραζει μη με αγχωνετε, εγκυος ειμαι, ας φαω να το φχαριστηθω" . Θα επρεπε να ειμαι τελειως ανωριμη!!!

Τωρα για καποις που ξεκινανε 45-48-50 κιλα κ τις μαλωνουν, ενω ειναι ηδη ελλιποβαρεις, θα ηθελα πραγματικα να ζητησουν απο το γιατρο τους να τους εξηγησει γιατι τις μαλωνει, να μου λυθει κ εμενα η απορια!!!! ( τις μαλωνουν που απο.40 πηγαν πχ 45, οχι που απο 40 πηγαν 70!!!!! Αυτο δε νομιζω να χρηζει διευκεινησεως : p )


twt6p2.png
Link to comment
Share on other sites

Rania μια χαρα σε βρισκω- προφανως κ ο γιατρος!

Ποσα να βαλεις ως το τελος...12..; 14?? Παραπανω δε φανταζομαι.

Εγω ομως πχ ξεκινησα με 80 κιλα κ υψος 1.60. Δε νομιζω να εχουμε τα ιδια περιυωρια, ε; μου εχει πει ο γιατρος να βαλω το πολυ 7-8 κιλα και θεωρω οτι εχει δικιο, κι εγω δεν θα θελα να πλησιασω τα 100 κ να λεω " ενταξει μωρε, δεν πειραζει μη με αγχωνετε, εγκυος ειμαι, ας φαω να το φχαριστηθω" . Θα επρεπε να ειμαι τελειως ανωριμη!!!

Τωρα για καποις που ξεκινανε 45-48-50 κιλα κ τις μαλωνουν, ενω ειναι ηδη ελλιποβαρεις, θα ηθελα πραγματικα να ζητησουν απο το γιατρο τους να τους εξηγησει γιατι τις μαλωνει, να μου λυθει κ εμενα η απορια!!!! ( τις μαλωνουν που απο.40 πηγαν πχ 45, οχι που απο 40 πηγαν 70!!!!! Αυτο δε νομιζω να χρηζει διευκεινησεως : p )

Καλά φαντάζομαι πως αν είσαι 40 κιλά το φυσιολογικο ειναι να μην εισαι πάνω από 1,50!!! Εχω μια γνωστή, ήταν 45 κιλά πριν μεινει εγκυος 1,52 ύψος και έφτασε 70 στην εγκυμοσύνη. 25 κιλά! Ως ένα βαθμό το θεωρώ φυσιολογικό! Βεβαια τώρα είναι πάλι στα κιλά της! Αλλά προσεχε πολύ μετά! Πάρα πολύ! Τι να πω βρε κοριτσι μου. Ισως θεωρώ την εγκυμοσύνη άσχημη περίοδο για να αγχωνόμαστε για τα κιλά! Σιγουρα θα πάρουμε, απλώς οπως σου είπα οι περισσότερες που ξέρω 90% έχουν παρει γυρω στα 20 κιλά! Μόνο εδώ στα φόρουμ έχω διαβάσει για 7 κιλά-12 κιλά κτλ κτλ!

Πιστεψέ με, αν και θεωρώ το να πάρω 14 κιλά συνολο πολύ ωραίο, δεν το πιστεύω, γιατί απο δω και περα θα παίρνουμε απανωτά κιλά και είμαι ήδη στα +8,3


T6HZp2.png

ifiLp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...