Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 11 minutes ago, Blue Velvet said:

      Έχω ένα ακόμα,ελπίζω να πιάσει ❤️

       

      Τον εμπιστεύομαι απόλυτα τον γιατρό μου, πιστεύω πως θα μπορέσω να κάνω ένα ακόμα παιδάκι. Απλά ελπίζω να πιάσει αυτό που έχω στην κατάψυξη και να μη χρειαστεί να κάνω πάλι ωοληψια,αλλά ακόμα και έτσι να γίνει,σίγουρα δεν θα με φορτώσει ένα σκασμό φάρμακα χωρίς λογο

      Εννοείται, κ στην χειρότερη μπορεί να πας με φυσικό κύκλο που δεν επιβαρυνεσαι με τόσα φάρμακα. Έχε πίστη όμως στο κατεψυγμένο εμβρυακι 💗 

      • Ευχή 1

Μανούλες Σεπτεμβρίου 2014


mimika84

Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια!!

Βίκη κι εγώ έτσι κάνω πάντα με τα ρούχα που μου φέρνουν. Επειδή πάντα τα ψωνίζω όλα μαζι, ότι χρειάζομαι για να είμαι καλυμμένη, ότι ρουχαλάκι δώρο μου φέρνουνε το αλλάζω σε μεγαλύτερο μέγεθος για να μην μου μαζεύονται πολλά και δεν προλαβαίνει να τα φορέσει.

Άννα μου τι καλά που δεν θα κάνεις επισκληρίδιο!! Μακάρι να μπορούσα κι εγώ να μη κάνω:-(. Αλλά δεν μπορώ να το αποφύγω γιατί ο τοκετός μου θα θεωρείται υψηλού κινδύνου ( λόγο της προηγείσας καισαρικής) και θα πρέπει να είμαι έτοιμη για καισαρική αν συμβεί κάτι.

Σμάρα μου πολύ καλά τα λες για τις βλαβερές συνέπειες του ήλιου και λυπάμαι πολύ γίαυτό που έζησες!! Εγώ πάντα λάτρευα τον ήλιο κι έκανα με τις ώρες ηλιοθεραπεία χωρίς αντηλιακό. Κατα τη διάρκεια της πρώτης μου εγκυμοσύνης απέκτησα στο πρόσωπο κάποια άσχημα μελάσματα που ακόμη και μετά απο θεραπείες με λευκαντικά τζελ και λέιζερ δεν μπορώ να τα ξεφορτωθώ τελείως:-( !! Απο τότε στην παραλία κάθομαι μόνο κάτω απο ομπρέλα, φοράω πάντα αντηλιακό και καπέλο στις μεγάλες αποστάσεις!! Αλλά αυτά τα 20 μέτρα που διανύω πολλές φορές την μέρα και με σκοτώνουνε δεν μπορώ να τα αποφύγω με τίποτα γιατί κυνηγάω την κόρη μου ανάμεσα στο σπίτι μου και στο σπίτι του μπαμπά μου:? !! Υπομονή κάνω τρεις μέρες ακόμη και μετά φτάνει το ιππικό:tongue:!! Ο αντρούλης μου και η μαμά μου με άδεια και μετά αναλαμβάνουν αυτοι!!!;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 738
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

γεια σας κοριτσακια κ κοιλιτσες!τι κανετε?εγω ανυπομονω για αυριο..εγω δυστυχως εχασα τα μαθηματα του ανωδυνου κ δεν ξερω τι θα κανω κ δεν εχω κανονισει για επισκληρηδιο γτ δεν ηξερα που θα γεννησω κ πως.δεν ειχα αποφασισει κ τι θα κανω σε φτ,αλλα με την προκληση ισως ειναι πιο απαραιτητο.αμελι στην ουσια τωρα ξεκινανε οι διακοπες για σενα!που θα εχεις βοηθεια

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολες!

Τι κανετε κοριτσια;εγω δευτερα πηγα στον γιατρο ειμαι 34 ε και 2 ημερων,ο μπεμπης εχει παει 2500 κιλα!μεσα σε 10 μερες 500 γραμμαρια σχεδον,

Το κεφαλακι του ειναι προς τα κατω αλλα ακομα εινει νωρις!

Δευτερα παμε για το doppler ελπιζω να καθετε καλα και να τον βγαλουμε και φωτο!

Looney anna χαρας το κουραγιο σου που δεν θα κανεις επισκλυριδιο εγω δεν το σκεφτηκα ποτε σαν επιλογη!αν μπορω να μην ταλαιπωρηθω απο πονο το προτιμω!

Ελπιζω ολες να εισαστε καλα!!!αντε ενας μηνας πανω κατω εχει μεινει!

Link to comment
Share on other sites

Βικη τι είναι αύριο;; Θα σε βοηθήσουν κ οι μαιες στο νοσοκομείο να κάνεις αναπνοές, μη φοβάσαι!!

Αμελι λίγες μέρες κουράγιο κ μετα θα ξεκουραστείς!!!

Κοκο γεια σου!!! Ωραία τα νεακια σου!! Εκεί που θα γεννήσω δεν κάνουν επισκληριδιο στο φτ. Δεν με πειράζει όμως γτ βγήκα κ από το δίλημμα γτ πιο πολύ φοβάμαι την επισκληριδιο παρα τη γέννα...!!! Εντάξει έχει πόνο αλλά το παν είναι να μην πανικοβληθείς!!! Ξέρω πολλές κοπέλες στην πόλη μου που γέννησαν φυσιολογικά κ πήγαν όλα καλά!!! Η ταλαιπωρία είναι δεδομένη με όποιο τρόπο κ να γεννησουμε!!!


zDSVp3.png
Link to comment
Share on other sites

αννα αυριο εχω ραντεβου στις 9.30 το πρωι στο νοσοκομειο στην ορθοπεδικη,κ αν ειναι ολα καλα θα βγαλω το γυψο.μετα θα παω κ στη γυναικολογικη,θα λειπει ο γιατρος μου,αλλα πρεπει να παω,μπαινω κ στο μηνα μου.την επισκληρηδιο κ γω τη φοβαμαι,σκεφτομαι μονο αν στην προκληση εχει πιο πολυ πονο.μεγαλωνουν τα μωρακια μας κ σε λιγο θα τα εχουμε αγκαλια!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αννα αυριο εχω ραντεβου στις 9.30 το πρωι στο νοσοκομειο στην ορθοπεδικη,κ αν ειναι ολα καλα θα βγαλω το γυψο.μετα θα παω κ στη γυναικολογικη,θα λειπει ο γιατρος μου,αλλα πρεπει να παω,μπαινω κ στο μηνα μου.την επισκληρηδιο κ γω τη φοβαμαι,σκεφτομαι μονο αν στην προκληση εχει πιο πολυ πονο.μεγαλωνουν τα μωρακια μας κ σε λιγο θα τα εχουμε αγκαλια!

Με το καλό κοπελίτσα μου, να φύγει και αυτό το βάρος από το πόδι σου και από την ψυχολογία σου. Αρκετή ταλαιπωρία έχεις τραβήξει...

Σε θαυμάζω που θα πάς για ΦΤ χωρίς επισκληρίδιο. Δεν έχω σκεφτεί καν την πιθανότητα να γεννήσω χωρίς επισκληρίδιο. Επίσης σε συζήτηση που είχα με την γιατρό μου, μου είπε πως στο 95% των περιπτώσεων θεωρεί πως είναι υπέρ της επίτοκου η επισκληρήδιος γιατί δεν ταλαιπωρείται τόσο πολύ και μπορεί και πιο εύκολα να αναρρώσει αλλά και να χαρεί το μωρό της πιο ξεκούραστη. Την ρώτησα αν υπάρχει πρόβλημα με την δυσκοπάθεια που έχω και μου απάντησε πως αν δεν έχει γίνει χειρουργείο στη μέση ώστε να έχουν γίνει συμφήσεις ή ουλές, τότε είναι μια πολύ ασφαλής μέθοδος, που γίνεται από εξειδικευμένο αναισθησιολόγο και αφού γίνουν εξετάσεις που έχουν σχέση με την πηκτικότητα του αίματος. Επίσης, μου είπε χαρακτηριστικά πως εκείνη είχε πολύ μεγάλο πρόβλημα με την μέση της και με αφόρητους πόνους και ήταν να κάνει επέμβαση, έκανε επισκληρίδιο και έκτοτε δεν την έχει ενοχλήσει καθόλου η μέση της. "με έσωσε η επισκληρίδιος", έτσι ακριβώς μου το είπε.

Θεωρώ πως αν η επισκληρίδιος γίνει από εξειδικευμένο αναισθησιολόγο, που κάνει κάθε μέρα δεκάδες τέτοιες επεμβάσεις, δεν διατρέχεις κανέναν κίνδυνο. Εαν το μαιευτήριο που θα γεννήσεις δεν έχει το ανάλογο προσωπικό, θα ήταν κουτό να ζητήσεις μια τέτοια επέμβαση από έναν απλό αναισθησιολόγο.

Πάντως το θεωρώ μεγάλη μαγκιά να γεννήσει μια γυναίκα χωρίς φαρμακευτική βοήθεια για τους πόνους, κι ας το έκαναν τόσα χρόνια πίσω όλες. Ακόμα και στην μητέρα μου, 37 χρόνια πρίν, μαζί με το φάρμακο για πρόκληση πόνων της έκαναν και ηρεμιστικές ενέσεις. Συγκεκριμένα σήμερα μου έλεγε πως την ώρα που πήγαινε να την πάρει λίγο ο ύπνος της έρχονταν οι πόνοι και ξυπνούσε. Είχε πάει στο μαιευτήριο βράδυ με σπασμένα νερά και εν τέλει με γέννησε 13:45 το μεσημέρι της επόμενης.


61DLp3.png

Η θεραπεία για όλα είναι αλμυρό νερό: ιδρώτας, δάκρυα, ή η θάλασσα ~ Karen Blixen

Link to comment
Share on other sites

Βικη τι είναι αύριο;; Θα σε βοηθήσουν κ οι μαιες στο νοσοκομείο να κάνεις αναπνοές, μη φοβάσαι!!

Αμελι λίγες μέρες κουράγιο κ μετα θα ξεκουραστείς!!!

Κοκο γεια σου!!! Ωραία τα νεακια σου!! Εκεί που θα γεννήσω δεν κάνουν επισκληριδιο στο φτ. Δεν με πειράζει όμως γτ βγήκα κ από το δίλημμα γτ πιο πολύ φοβάμαι την επισκληριδιο παρα τη γέννα...!!! Εντάξει έχει πόνο αλλά το παν είναι να μην πανικοβληθείς!!! Ξέρω πολλές κοπέλες στην πόλη μου που γέννησαν φυσιολογικά κ πήγαν όλα καλά!!! Η ταλαιπωρία είναι δεδομένη με όποιο τρόπο κ να γεννησουμε!!!

Θα επαναλάβω ότι είπα και στην Βίκη: Μεγάλη μαγκιά και κότσια πολλά που πας χωρίς επισκληρίδιο. Εγώ με την εγκυμοσύνη έγινα χεστρού :oops: και δεν θέλω να πονέσω. Και να φανταστείς πως την επέμβαση του μελανώματος την έκανα μόνο με ξυλοκαΐνη γιατί δεν ήθελα να κάνω ολική νάρκωση και στο τέλος είχε περάσει η επίρρεια της και η επιτρεπόμενη δόση και τα ράματα τα ένιωθα σαν να μην είχα καθόλου νάρκωση.

Εύχομαι σε όλες μας την λιγότερη ταλαιπωρία και πραγματικά με έναν πόνο, όσο ουτοπικό και να μας ακούγεται.


61DLp3.png

Η θεραπεία για όλα είναι αλμυρό νερό: ιδρώτας, δάκρυα, ή η θάλασσα ~ Karen Blixen

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολες!

Τι κανετε κοριτσια;εγω δευτερα πηγα στον γιατρο ειμαι 34 ε και 2 ημερων,ο μπεμπης εχει παει 2500 κιλα!μεσα σε 10 μερες 500 γραμμαρια σχεδον,

Το κεφαλακι του ειναι προς τα κατω αλλα ακομα εινει νωρις!

Δευτερα παμε για το doppler ελπιζω να καθετε καλα και να τον βγαλουμε και φωτο!

Looney anna χαρας το κουραγιο σου που δεν θα κανεις επισκλυριδιο εγω δεν το σκεφτηκα ποτε σαν επιλογη!αν μπορω να μην ταλαιπωρηθω απο πονο το προτιμω!

Ελπιζω ολες να εισαστε καλα!!!αντε ενας μηνας πανω κατω εχει μεινει!

Μπράβο, υπέροχα νέα και μπέμπαρος μεγάλος. Με το καλό και το doppler... να μας γράψεις και τις εντυπώσεις σου και το αποτέλεσμα να είναι το καλύτερο δυνατό :)


61DLp3.png

Η θεραπεία για όλα είναι αλμυρό νερό: ιδρώτας, δάκρυα, ή η θάλασσα ~ Karen Blixen

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια, καλημέρες!

Από μπανάκι τι έχετε κάνει? Έχετε πάρει κάτι? Τι μου προτείνετε? Εχω πάαραπολύ μικρό μπάνιο με μπανιέρα και σκεφτόμουν κάτι τέτοιο http://www.mariaevita.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=30345

αλλά θα μας φάει το σκήψιμο...


61DLp3.png

Η θεραπεία για όλα είναι αλμυρό νερό: ιδρώτας, δάκρυα, ή η θάλασσα ~ Karen Blixen

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


σμαρα μου μη βιαζεσαι,δεν εχω αποφασισει για την επισκληρηδιο,κυριως λογω προκλησης κ γτ δεν εκανα ανωδυνο.αλλα δεν το αποφασιζω κιολας,λες κ δε θελω να ασχοληθω.πριν θελησω να κανουμε παιδακι ελεγα,αν ποτε,μονο καισαρικη κ ολικη ναρκωση με το γιατρο μου.κατα τη διαρκεια της εγγυμοσυνης απεκτησα πιο πολυ αυτοπεποιθηση.αν πηγαινα φυσιολογικα θα πηγαινα με οποιον εφημερευε.στη γεννηση μου,σπασαν τα νερα 2 το ξημερωμα(ο μπαμπας στη δουλεια)κ γω γεννηθηκα το μεσημερι στις 3!δεν ειναι επικινδυνη η επισκληρηδιος,απλα αν γινει νωρις μπορει να καθυστερησει τη διαστολη(με καθε επιφυλαξη,μπορει να μην ισχυει.και στο τελος δεν κανουν για να νιωσεις να σμπρωξεις).φυσικα ειναι επιλογη της καθε μανουλας,οπως κ η καισαρικη κ ο θηλασμος,κ ο,τι κ αν επιλεξει δεν αλλαζει το ποσο καλη μαμα ειναι.εμεις πηραμε μπανιερα-αλλαξιερα,την εχω στο δωματιο,ειναι για το πρωτο εξαμηνο φανταζομαι.εχει μπανιεριτσες που ακουμπανε στην μπανιερα,αν ειναι τοσο χαμηλα,παιρνεις μονο σφουγγαρι.βεβαια αν βολεψει στο 1 χερι κ νιπτηρα,καλυτερα!

τα νεα μου:εβγαλα το γυψο!φοβαμαι να το πατησω ομως.ολα καλα κ με τη μικρη κ θα ξαναπαω 18-19,που μαλλον θα κανονισουμε κ για προκληση.οσο ειχα σπασμενο ποδι εχασα 2 κιλα:shock:

Link to comment
Share on other sites

Βίκη φαντάζομαι πως ξαλάφρωσες τώρα που έβγαλες τον γύψο!! Περίεργο πως έχασες και δύο κιλά! Συνήθως αυτοι που έχουν πόδι σε γύψο βάζουν κιλά! Μπράβο σου!!!

Σμάρα εγώ στην κόρη μου είχα πάρει ένα απλό μπανάκι απο το Λητώ που είχε μπάρες στήριξης που μπαίνουν κάθετα επάνω στην μπανιέρα και έτσι το στηρίζεις ψηλά και δεν χρειάζεται να σκύβεις. Επειδή κι εγώ έχω μικρό μπάνιο είναι το μόνο που με είχε βολέψει. Μετά τη χρήση το αποθήκευα μέσα στη μπανιέρα. Απλά για τους πρώτους μήνες είχα πάρει και μία ειδική θέση (ξαπλώστρα νομίζω λεγεται) που την έβαζα μέσα στο μπανάκι για να κρατάει ανασηκωμένο το μωρό.

Κοκο μεγάλωσε το μωράκι σου. Αν και νωρίς ακόμη είναι πολύ σημαντικό που έχει το κεφαλάκι του κάτω!! Στο λέω αυτό επειδή το πρώτο μου μωρό απο τον 5ο μήνα μέχρι τέλος ήταν ισχιακό. Και τώρα σ΄αυτή την εγκυμοσύνη είναι πάλι το μεγάλο μου άγχος. Κάθε φορά που το νιώθω να κουνιέται πολύ έντονα φοβάμαι μην ανεβάσει το κεφαλάκι του ψηλά.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια!

Συμφωνω οτι η επισκληριδιος οπως και ολα τα υπολοιπα ειναι επιλογη της καθε μαμας!απλα θεωρω οτι δεν υπαρχει λογος να ταλαιπωρηθεις εφοσον υπαρχει η επισκληριδιος!

Μια φιλη μου ειχε αποφασισει να γεννησει χωρις αλλα οταν εφτασε η διαστολη στο 4 ζητησε επισκληριδιο,ειχε παει με προκληση που συμαινει οτι οι ωρες ηραν πιο πολλες και επρεπε να τις σπασουν κ τα νερα κτλ.

Καποιες βεβαια γυναικες γενανε πολυ ευκολα και γρηγορα οποτε ο πονος ειναι πολυ πιο συντομος!εγω γενικα ενω εχω φοβερους πονους περιοδου δεν αντεχω στην ιδεα να με κοψουν κτλ.

Επισκληριδιος πλεον ειναι ρουτινας εχει κανει και η μανα μου για χειρουργειο μινιςκου και η γιαγια μου για ισχιο γιατι απογευγουν την ολικη.

Οπως ειπαμε ομως ειναι επιλογη της καθε μιας δεν υπαρχει σωστο η λαθος!

Αντε να περασει ο αυγουστος και να εχουμε αγκαλια ολες τα παιδακια μας!;)😊

Link to comment
Share on other sites

Βικη μπράβο για το γύψο!!! Σιδερένια!!!

Κορίτσια σας ξαναλέω ότι δεν κάνουν επισκληριδιο στο νοσοκομείο που θα γεννήσω, οπότε δεν έχω την επιλογή!! Παρόλα αυτά υπάρχουν τεχνικές για να διαχειριστεις τον πόνο...!! Πάνω από όλα θέλει ψυχραιμία...κ αυτό που είπε η Βικη ισχύει...αν η επισκληριδιος γίνει νωρίς μπορεί να αναστείλει τον τοκετό...!!! Θα σας πω όταν γεννήσω ...!!! Προς το παρόν θα κάνω τις ασκησουλες μου...!!!


zDSVp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κατ΄αρχήν, Βίκη, Σιδερένια! Ξεφορτώθηκες και το γύψο και αδυνάτισες κιόλας! Σιγά σιγά θα νιώσεις το πόδι σου πιο σταθερό, θα ξεμουδιάσει κιόλας, θα δυναμώσει και θα πατάς μια χαρά. Είναι ζήτημα 2-3 ημερών. Λίιιιγη υπομονή ακόμα.

Κόκο μου, αυτό ακριβώς σκεφτόμουν για την επισκληρίδιο. Αφού μπορώ να το αποφύγω γιατί να υποστώ τόσο πόνο... 'Ασε που εγώ δεν έχω νοιώσει ποτέ πόνους περιόδου και γενικώς δεν έχω συνηθίσει τόσο πόνο στο σωθηκά μου. τι να πω... είμαι φοβιτσιάρα. Για αυτό χαίρομαι και θαυμάζω τα κορίτσια που τολμούν χωρίς επισκληρίδιο, είτε είναι επιλογή τους, είτε όχι.

Αμελί μου, τα είδα κι εγώ τα μπανάκια με στήριξη στην μπανιέρα, αλλά η μπανιέρα μου έρχεται αλφαδιά με τον τοίχο και έτσι από την μέσα μεριά δεν έχει πουθενά να ακουμπήσει το στήριγμα. Η μόνη λύση είναι γονατιστή :-(


61DLp3.png

Η θεραπεία για όλα είναι αλμυρό νερό: ιδρώτας, δάκρυα, ή η θάλασσα ~ Karen Blixen

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...