Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Σεπτεμβρίου 2014


mimika84

Recommended Posts

Βίκη μου να σου ζήσει το μωράκι σου κι εσύ νά΄σαι γερή για να το βλέπεις να μεγαλώνει!! Δεν πειράζει που γέννησες με καισαρική' date=' σημασία έχει οτι είναι γερό!! Καλή ανάρρωση και με πρώτη ευκαιρία θα περιμένουμε νέα σου!

Κορίτσια εγώ χθες νόμιζα οτι μου έσπασαν τα νερά!! Εκεί που καθόμουν ωραία και καλά ένιωσα σαν να κατουριέμαι πάνω μου! Σηκώθηκα και πήγα τουαλέτα όπου κατούρησα αλλα όταν τελείωσα συνέχισαν να τρέχουν κάτι σταγόνες. Αυτή η ροή υγρών όμως ήταν πολύ μικρή για να το θεωρήσει η γιατρός μου σπάσιμο νερών και μου είπε οτι μόνο αν συνεχίσει να πάω στην κλινική αλλά δυστυχώς σταμάτησαν τα υγρά. Σήμερα έχω πάλι ραντεβού στην γιατρό μου για να δει σε τι κατάσταση είναι το αμνιακό μου υγρό.[/quote']

Αχ, πόσο σε νιώθω... Πόσες φορές κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης νόμιζα πως μου έσπαζαν τα νερά... Τουλάχιστον 2 φορές πριν τον 8ο, έφυγα πανικόβλητη από την δουλειά για να πάω στην γιατρό να με διαβεβαιώσει πως δεν έχω διαρροές. Επίσης τον Ιούλιο λίγο πριν μπορω στον 9ο και ενώ ήμασταν μέσα στην θάλασσα, ένιωσα ζέστη ανάμεσα στα πόδια μου... τρέχοντας βγήκα στην παραλία... και προχτές ακόμα, μετά την εξέταση στη γιατρό, όταν γύρισα στο σπίτι και πήγα τουαλέτα και ενώ είχα τελειώσει ένιωθα πως ακόμα κατουρούσα... Δεν ξέρω τι μαγικά είναι αυτά που μας παίζει το μυαλό μας... πάντως εμένα με πιάνει πανικός που δεν ξέρω με σιγουριά αν είναι τα νερά μου που σπάνε ή απλά η ιδέα μου. Εύχομαι, κοπελάρα μου, να έχεςι καλά νέα από το γιατρό σου, σήμερα. Θα περιμένουμε να μας πεις


61DLp3.png

Η θεραπεία για όλα είναι αλμυρό νερό: ιδρώτας, δάκρυα, ή η θάλασσα ~ Karen Blixen

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 738
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Βικη μου να σου ζήσει!!! Καλή ανατροφή!!! Να είναι τυχερό και γερό!!!

Εμείς τα ίδια...το παιδί δεν έχει εμπεδωθεί...έχει κατέβει αλλά όχι αρκετά...ο τράχηλος σκληρός...!!! Σήμερα περπάτησα παρα πολυ!!!

Κορίτσια αυτό που νιώθετε είναι ουρα και είναι πολύ συνηθισμένο τους τελευταίους μήνες...!! Διάφορες φίλες μου έχουν πει ότι όταν σπάνε τα νερά υπάρχει πολύ μεγάλη ποσότητα...όχι λίγες σταγόνες οποτε μην αγχώνεστε γτ θα το καταλάβετε...!!!

Φιλιά σε όλες και υπομονή!!!


zDSVp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες τις μανούλες!!

Τα νέα μου, κορίτσια, είναι οτι το αμνιακό μου υγρό είναι μια χαρά, ο τράχηλος μαλακός και το μωρό πολύ χαμηλά αλλά ακόμη δεν έχει εμπεδωθεί. Αυτό όμως δεν μας ανησυχεί γιατί όπως λέει έχει καλή θέση και η εμπέδωση μπορεί να γίνει και κατα την διάρκεια του τοκετού. Οπότε είμαστε στην αναμονή! Της είπα για τους έντονους πόνους περιόδου που έχω και μου είπε οτι αυτοί οι πόνοι δείχνουν οτι πλησιάζει η ώρα!

Πολλά φιλιά!!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάρες μου, όμορφες! Αυτό, πρώτα ο Θεός, είναι το τελευταίο μου post, πριν γίνω μανούλα. Αν δεν ξεκινήσει ο τοκετός μου μέσα στις επόμενες ώρες, αύριο το πρωί στις 7,30 θα είμαι με την βαλιτσούλα μου στο Μητέρα, να υποδεχθώ την μπέμπα μου, με πρόκληση.

Είμαι σε κατάσταση ψιλοπανικού, δεν θα το αρνηθώ. Και άγχος έχω και για την όλη διαδικασία (θα πονέσω? θα μπορέσει να κατέβει το παιδί ώστε να μην χρειαστεί καισαρική? πόση ώρα θα πάρει? θα μπορέσει ο άντρας μου να μείνει μαζί μου μέχρι να ακουστεί το κλάμα της μπέμπας) αλλά και για μετά (τι θα νιώσω μόλις την αντικρίσω? Θα ενεργοποιηθεί το μητρικό ένστικτο αμέσως? θα τα καταφέρω να θυλάσω? θα είμαι καλή μάνα? θα με βοηθάει ο άντρας μου όσο το χρειάζομαι?)...

Εύχομαι σε όλες σας τα καλύτερα. Καλή λευτεριά με υγειή και καλότυχα μωράκια. Θα σας γράψω τα νέα μου, μόλις μπορέσω.

Και για το τέλος να σας πω ένα μεγάλο ευχαριστώ, για τις στιγμές που ήσασταν δίπλα μου και μοιράστήκαμε τόσους μήνες άγχη και ανησυχίες, ευχάριστα νέα και αναποδιές που ξεπεράστηκαν πιο εύκολα με την παρέα σας.


61DLp3.png

Η θεραπεία για όλα είναι αλμυρό νερό: ιδρώτας, δάκρυα, ή η θάλασσα ~ Karen Blixen

Link to comment
Share on other sites

Σμάρα μου σου εύχομαι με το καλό, όλα να πάνε καλά και με ένα πόνο!!! Λογικό είναι να έχεις αγχος, αλλά μην φοβάσαι τίποτα! Όλα θα γίνουν όπως πρέπει να γίνουν! Απλά μου ακούγεται πολύ βιαστικό! Γιατί δεν μπορεί να περιμένει άλλο ο γιατρός σου; Παρουσιάστηκε κάποιο πρόβλημα; Συνήθως περιμένουν μέχρι και 5 μέρες μετά την ΠΗΤ.

Όσο για το μητρικό ένστικτο μην φοβάσαι, έρχεται μόνο του! Εσύ δεν πρέπει να κάνεις τίποτα, μόνο να αφαιθείς στα συναισθήματά σου!! Είμαι σίγουρη οτι θα τα πας περίφημα στον νέο σου ρόλο!!

Νά΄ναι γερό το μωράκι σου κι εσύ μια τρισευτυχισμένη μαμά;).

Πολλά φιλιά!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σμαρα μου εύχομαι να πάνε όλα κατευχην και να έχεις γρήγορα το μωράκι σου αγκαλιά!!! Όλα τα υπόλοιπα θα γίνουν...ειμαι σίγουρη ότι θα πλημμυρίσεις συναισθήματα που ούτε καν τα φαντάζεσαι...!!! Να μας γράψεις τα νέα σου και λέω γενικά να μη χαθούμε αλλα να μπαίνουμε να γράφουμε και αφού γεννησουμε και σίγουρα θα έχουμε πράγματα να μοιραστούμε!!

Φιλιά σε όλες!!


zDSVp3.png
Link to comment
Share on other sites

Σμαρα μου καλη , τις ιδιες σκεψεις κανω και γω..ολα να πανε κατ΄ ευχην και να κρατας αυριο την κορουλα σου αγκαλιτσα!!να μας ενημερωσεις , με την πρωτη ευκαιρια!!πολλα φιλια


;);)
Link to comment
Share on other sites

Άννα μου συμφωνώ οτι δεν πρέπει να χαθούμε! Σίγουρα θα έχουμε να πούμε πολλά και μετά τη γέννα.

Χριστίνα εσύ γιατί θα κάνεις καισαρική; Εγώ στο πρώτο μου έκανα καισαρική και τώρα προσπαθώ να πάω για φυσιολογική γέννα.

Άντε κορίτσια απ΄τις τελευταίες είμαστε!! Άραγε ποιά έχει σειρά;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!! Μάλλον εγω θα μείνω τελευταία αφού ειμαι μόνο σχεδόν 38 εβδομάδων!!

Σήμερα το πρωί σκεφτόμουν ότι αξίζει οποιαδήποτε ταλαιπωρία για το θαύμα της ζωής μου!!! Σχεδόν δεν το πιστεύω ότι έχω φτάσει στο τέλος...!!!


zDSVp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολες τις μανουλες η μελουσες μανουλες!

Μαριλου και βικι να σας ζησουν τα μωρακια!

Και εμενα ο γιος μου βιαστηκε ηθελε να γεννηθει καλοκαιρι φαινετε!:)

Γενισα την παρασκευη 29/08 ενα πανεμορφο αγορακι 2830 κιλα με φυσιολογικο

Τοκετο.

Εσπασαν τα νερα παρασκευη πρωι 8.20 και γεννησα 8 παρα πεντε το απογευμα

Γιατι δεν ειχα διαστολη τραχιλου..οποτε δεν μπορουσαν να μου κανουν επισκληριδιο και εφαγα τους πονους μεχρι που ειχαν γινει 3λεπτοι..για 4 ωρες ποναγα..

Μετα μου καναν την επισκληριδιο και ευτυχως τελικα εκανα διαστολη και γεννησα φυσιολογικα!

Ενα πραγμα θα πω..μεγαλο πραγμα η επισκληριδιος!!!και καταλαβαινεις κανονικοτατα την γεννα και την ζεις απλα δεν πονας διοτι οι πονοι ειναι αφορητοι..η εμπειρια ειναι συγκλονιστικη..δεν μπορω να την περιγραψω με λογια ηταν και ο αντρας μου μεσα σε ολη την γεννα και ηταν ολα μοναδικα!

Ευχομαι και στις υπολοιπες με το καλο να ερθουν τα μωρακια σας!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσια, τι όμορφα και γλυκά ποστ! Σμάρα κι εγώ εχω τα ίδια ακριβώς ερωτηματικα με τα δικά σου κι ισως ακομα πιο έντονα...Σκέφτομαι πως ίσως να μην ειμαι όσο έτοιμη θα έπρεπε ή πιο απλά ότι είμαι ανώριμη παρόλα τα 31 μου χρόνια. Άσχημο συναίσθημα..

Εύχομαι σε λίγες μέρες που θα κραταω το μωρακι μου στην αγκαλιά μου να διαψευσθώ περίτρανα!

Και παρεμπιπτοντως πρεπει να ειμαι απο τις τελευταιες μανουλες, αφού έχω πητ 27/9..

Σμάρα, εύχομαι να πάνε όλα τέλεια και να μας στειλεις συντομα ένα πολύ συγκινητικό ποστ:)

Βίκη, κι εσύ να μας στείλεις νέα σου, να μας πεις πώς είναι το...λίγο μετά!

Πολλα φιλιά!

Link to comment
Share on other sites

Σε βλέπω κ δεν πιστεύω στα μάτια μου και το πιο δυνατό συναίσθημα που νιώθω είναι η ανασφάλεια που νιώθει κάποιος που κρατά στα χέρια του το πιο πολύτιμο δώρο.

Ήρθες στον κόσμο μας 15:35 ημέρα Παρασκευή 5/9/2014, 39ε5η. Παρότι προσπαθησαμε πολύ, με 4 ώρες εξωθήσεις, το κεφαλάκι σου είχε σφηνώσει στη μια μεριά της λεκάνης μου και δεν σε άφηνε να δεις τον μπαμπά σου που σε περίμενε εκεί στο φως. Σε ταλαιπώρησα, ψυχή μου, αλλά πήρες το αίμα σου πίσω ξεσηκώνοντας από το χειρουργείο μέσα, όλο το μαιευτήριο.

Το μόνο που θέλω είναι να μπορώ να περπατάω αύριο και να βγούμε να σεργιανίσουμε μαζί στις γειτονιές του κόσμου. Και μην ανησυχείς για το μικρό εξογκωματάκι κάτω από τα πυκνά σου μαλλάκια. Μέχρι αύριο δεν θα φαίνεται κ θα φορέσουμε την κόκκινη κορδέλα μας. Και θα αρέσεις ακόμα πιο πολύ στο τεκνό, στο διπλανό πυρεξάκι... Ααα, ξέχασα να σου πω: αύριο έχει πρώτη προβολή από την δεξιά θυλή κι ας μην την γουστάρεις τόσο πολύ. Σου υπόσχομαι πως θα έχει την ίδια υπέροχη γεύση με την αριστερή :-)

Καλό ξημέρωμα, τζιέρι μου.


61DLp3.png

Η θεραπεία για όλα είναι αλμυρό νερό: ιδρώτας, δάκρυα, ή η θάλασσα ~ Karen Blixen

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλα τα κορίτσια!!!

Κοκο και Σμαρα να σας ζήσουν!!!

Σμαρα φοβερά τα λόγια σου προς την κορούλα σου!!! Τελικά καταφέρατε φτ;; Περιμένουμε κ αλλα νέα όταν τακτοποιηθείτε!!!


zDSVp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλα τα κορίτσια!!

Κοκο και Σμάρα να σας ζήσουν τα μωράκια σας. Νά΄ναι γερά και καλότυχα!! Με πρώτη ευκαιρία περιμένουμε κι ΄άλλα νέα σας!

Κι εγώ προβλέπεται να αργήσω να γεννήσω γιατί τελικά η γιατρός μου, μου είπε οτι μετράει η ημερολογιακή ΠΗΤ που είναι 18/9. Οπότε έχω μέλλον ακόμη!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα από το σπίτι! Είμαστε πολύ καλά, η μικρή έχει λίγο ίκτερο και πάμε για μετρήσεις, έχει πολλά αέρια και πονάει το μανάρι μου και κλαίω μαζί της, αλλά είναι πολύ καλό μωρό γενικά. Εγώ συνεχίζω διατροφή για πίεση και ζάχαρο. Συνέρχομαι πιο γρήγορα από ότι περίμενα. Κοκο και σμαρα να σας ζήσουν πλέον για όσες τα έχουμε αγκαλιά οι περισσότερες ερωτήσεις απαντήθηκαν ήδη. Και εγώ θα ήθελα να συνεχίσουμε να μιλάμε, για να μάθουμε για όσες μείνανε αλλά και για ότι μας περιμένει..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...