Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 38 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Έχεις δίκιο,ίσως γι αυτό έβγαιναν τα τεστ αχνά θετικά.Ειναι πολύ ψυχοφθόρο,δεν ξέρω πως να νιώσω..Δεν ξερω καν γιατί πχ μια χοριακη είναι χαμηλή ενώ είναι εντός ορίων,τι είναι αυτό που την καθορίζει?Προσπαθώ να το πιστέψω και να πάω την Κυριακή με θετικές σκέψεις,αν και προς το παρόν τρέμω απ' το άγχος 

      Μπράβο κοριτσάκι μου! Είσαι και επίσημα έγκυος!! Χορταστικους διπλασιασμους εύχομαι!!

      Μη συγκρίνεις, κάθε κύημα είναι διαφορετικό ακόμα και στην ίδια γυναίκα!! Πολλοί μπορεί να είναι οι παράγοντες, για αυτό άλλωστε δίνουν τόσο μεγάλο εύρος φυσιολογικών τιμών στην εξέταση της χοριακής! Για την ώρα είναι πολύ καλή η τιμή της και να θυμάσαι ότι θέλουμε αύξηση τουλάχιστον 60% σε 72 ώρες..!

      Να σου πάνε όλα κατ'ευχήν γλυκιά μου!!🙏🙏🙏

Κοινη πορεια πλευσης.....ναι αλλα!!!!!


Recommended Posts

:(:confused:.Καλημερα μαμαδες.Ειναι η πρωτη φορα μου στο parents.Αλλα δεν βρηκα αλλο θεμα παρομοιο με αυτο που αντιμετωπιζω.

Ειμαι μαμα μια 3χρονης κουκλιτσας.Με τον αντρα μου ειμαστε μαζι απο το 2000.Ηρθαμε εις γαμου κοινωνια πριν 6 χρονια περιπου.Παντα με εκανε να νιωθω σιγουρια .Ηταν και ειναι ο ανθρωπος μου.Τον αγαπω κι εκεινος αν και ξεχναει να μου το δειχνει με αγαπαει.Ο γαμος μας ηταν σχεδον τελειος πριν κανουμε παιδακι.

Απ'οταν γεννηθηκε η μπουμπουκα μας δεν ξερω γιατι:( ηρθαν τα πανω κατω.Αρχικα με εκανε να νιωθω πως εξεταζομαι καθημερινα οπως στο σχολειο.''εφαγε το παιδι-αχ μωρε πειναει αστο μη τη θυλαζεις δεν την καλυπτει το γαλα αυτο(μεχρι να πιπιλησει την θυλη εκεινος ειχε κανει γαλα για να την ταϊσει -ασε μωρε μη την πιεζεις δεν θελει μητρικο γαλα δεν το βλεπεις-προσεχε πως την πιανεις-ασε να την ταϊσω εγω -τι εχει και δεν κοιμαται-δεν την κοιμιζεις καλα-γιατι κοιμαται ακομα-εκανε κακα αλλαξε την-''.....!!!!!! Με λιγα λογια αισθανομουν πως με ''ακυρωνει''.:mad:.

Ακομα και σημερα που παμε παιδικο σταθμο παρα το γεγονος που εχουμε μιλησει 10000000 φορες για αυτο το θεμα εκεινος επιμενει να κανει τα ιδια.!!!Το μονο που ακουω να λεει ειναι΄''αστο το παιδι / ασε την δεν πειραζει.

Μιλαμε πως και για σοβαρα θεμετα αντιδρα ετσι !! Τα βασικα οπως να φαει μονη της ,να κανει τσισα μονη της,να πιει νερο μονη της,να κοιμηθει κ.λ.π..!!!!Σαφως η μικρουλα τον εχει παρει χαμπαρι και οπως ειναι λογικο τον καταεκμεταλευεται.......

Οταν προσπαθω να της πω οτι δεν ειναι σωστα πραγματα αυτα και πωςειναι μεγαλη και πρεπει να κανει μερικα πραγματα μονη της τοτε βαζει τα κλαματα και επεμβαινει ο μπαμπας και παλι εγω μιλαω μονη στα ντουβαρια!!!!!!!!!!!!

Π.χ. στις σκαλες του σπιτιου θα την παρει αγκαλια γιατι η μικρουλα του ζηταει παραπονιαρικα να την σηκωσει και εκεινος της κανει το χατιριδιοτι οπως λεει δεν μπορει να τη βλεπει να κλαιει.Ουτε σε εμενα αρεσει κατι τετοιο,προς θεου αλλα εγω θελω να βαλω ''ΟΡΙΑ''!!!!!

Στη σχολικη συναντηση γονεω που εγινε προχθες η δασκαλα της μας ειπε πως ναι μεν παμε καλα αλλα πως με το πρωτο ερεθισμα που θα της δοθει μιλαει για τον μπαμπακα της.Μας μιλησε η παιδαγωγος για κοινη πορεια πλευσης αλλα και παλι τα ιδια εχω.:evil:

Πλεον νιωθω πως ο αντρας μου προσπαθει να διεκδικησει το ρολο της μαμας ακυρωνοντας με σε καθε ευκαιρια.

Δεν το αξιζω.......προσπαθω αλλα δεν πιανουν τοπο οι κοποι μου.Εχω δωσει μαχη αλλα δεν σεβεται πια τα οσα εχω καταφερει.

Του ζηταω να συμβουλευτουμε ειδικο αλλα δεν βρισκει το ''λογο'' !!:evil:

βοηθεια...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οταν ειμαστε μονες ειναι προσγειωμενη η μικρη μου.Συμμετεχει,ειναι υπακουη,ειναι διαλακτικη,υπομονετικη αλλα μολις δει τον μπαμπα της μεταμορφωνεται σε ''αλλο παιδι''

Link to comment
Share on other sites

Πρώτον να μην διαφωνείτε μπροστά της.

Κάντε μια συζήτηση μεταξύ σας για να βρείτε τη χρυσή τομή. Για να γίνει αυτό, πρέπει και εσύ αλλά και εκείνος να υποχωρήσετε λίγο από τις θέσεις σας. Ούτε εσύ να γίνεσαι υπερβολική με τα όρια, ούτε εκείνος υπερβολικός με την μη επιβολή ορίων. Πρεπει να συζητήσετε ποια είναι τα σοβαρά θέματα που πρέπει να έχετε κοινή στάση.

Επίσης μην τονίζεις συνέχεια στην κορούλα σου ότι είναι μεγάλη και πρέπει να τα κάνει όλα μόνη της. Κάντο λίγο διακριτικά. πχ όταν κάνει κάτι μόνη της να την επιβραβεύεις. Μην της επιβάλλεις για παράδειγμα κάθε φορά να ανέβει μόνη της τις σκάλες. Αλλά όταν ανέβει έστω και ένα σκαλί (πχ σε μορφή παιχνιδιού) να δείχνεις πόσο την καμαρώνεις καινα την επιβραβεύεις. Αν την πιέζεις θα αντιδρά προς την αντίθετη κατεύθυνση.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για τον χρονο σου Εkavi Aυτο ακριβως κανω...δε σταματω να της δειχνω ποσο πολυ περηφανη ειμαι για εκεινη για τα μικρα-μεγαλα κατορθωματα της σε καθημερινη βαση.Πιστευω πως ξερω πως να την χειριζομαι.Δεν ειναι ολες οι ωρες ιδιες αλλα θελω σε καθε στιγμη να την κανω να αισθανεται την αγαπη μου χαριζοντας της την ασφαλεια που εχει αναγκη οπως ολα τα παιδια .

Οι συζητησεις αυτες προσπαθω να μην γινονται μπροστα στο παιδι διοτι δεν ειναι πρεπον .

Εχω σπαταλησει πολλες ωρες συζητωντας μαζι του.Μπορει τωρα να μιλαμε για βασικα θεματα ,να συμφωνει και αυριο οταν πρεπει να εφαρμοσουμε στην πραξη οσα συμφωνησαμε να αλλαζει γνωμη προσπαθοντας να δικαιολογησει την αδικαιολογητη σταση του.

Ειναι πολυ ψυχοφθορο ολο αυτο.Προσπαθω να καταλαβω τι ειναι αυτο που δεν τον αφηνει να αντιληφθει την σοβαροτητα της καταστασης.Το να μην θελει να συμβουλευτουμε καποιο οικογενειακο συμβουλο ή κοινωνικο λειτουργο ή ενα παιδοψυχολογο με ανησυχει ομολογω. Αν μπαιναμε στη διαδικασια αυτη θα ηταν ολα (μαλλον) ευκολοτερα.Διοτι το θεμα δεν ειμαστε εγω κι εκεινος ....το θεμε ειναι ''εμεις και το παιδι''. Πιστευω πως πρεπει να γινει ανακατανομη των ρολων. Να επεναπροσδιορισουμε την σχεση μας και τη σχεση μας με το παιδι μας. Εχει καμια μαμα αντιμετωπισει κατι αναλογο?? Μηπως τελικα εγω ειμαι η μονη που βλεπω ετσι τα πραγματα? Μηπως μονο η δικη μου οικογενεια περναει κατι τετοιο? Μηπως ειμαι ΥΠΕΡ-υπερβολικη?? Αισθανομαι σαν την ''τρελη του χωριου''.Ολες οι αλλες εχουν τελεια σχεση με τον αντρα τους ,τα παιδια τους κι εγω οχι?Μπας τελικα καποιες γυναικες ζουν κατι τετοιο αλλα δεν μιλανε για αυτο διοτι φοβουντε τα σχολια???

Link to comment
Share on other sites

Ολα τα βιβλια και περιοδικα που εχουν σαν θεμα τους τα παιδια λενε λιγο εως πολυ να κραταμε μια ρουτινα , να εχουμε ενα προγραμμα.

Αυτο κανει τα παιδια να εσθανονται ασφαλεια. Αυτο ακριβως προσπαθω να ενταξω στην ζωη μας.Αλλα οπως λεει και ο μπαμπας μου οταν η βαρκα εχει μονο ενα κουπι οσο κι εν προσπαθεις ποτε δεν παει ευθεια...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Φαντάζομαι μπορεί να συμφωνεί στη θεωρία μαζί σου, αλλά όταν έρχεται η ώρα να τα εφαρμόσει όλα αυτά στην πράξη, μπορεί να μην έχει υπομονή ή να νιώθει ότι δεν τα καταφέρνει και τελικά προτιμά την εύκολη λύση (δηλ. κάνουμε αυτό που θέλει το παιδί για να μην κλαίει. Προσπάθησε να τον κάνεις να καταλάβει ότι αυτό μακροπρόθεσμα είναι χειρότερο και επιδεινώνει τα πράγματα...

Link to comment
Share on other sites

Εδώ που τα λέμε βρε Βαλεντινάκι κάποιος από τους δυο πρέπει να είναι λίγο πιο χαλαρός... οκ συμφωνώ τα όρια έιναι απαραίτητα αλλά τί θα κάνει και αυτό το φουκαριάρικο προσταγές να βαράει? 3 χρόνων είναι. ίσως κι ο άντρας σου να νιώθω τύψεις όταν την μαλώνει ενώ την βλέπει λίγες ώρες καθημερινά λόγω δουλειάς. κι εγώ πού και πού χαλαρώνω λίγο τα λουριά γιατί σκέφτομαι οτι δεν την ευχαριστιέμαι που δεν την ευχαριστιέμαι την κόρη μου, συνεχώς θα τσακώνομαι μαζί της όταν είμαι σπίτι? αμαρτία δεν είναι? καλό όμως θα ήταν τουλάχιστον να συμφωνήσει στο να μην σε ακυρώνει μπροστά της.. ή θα χειρίζεται εκείνος την κατάσταση ή δεν θα ανακατέβεται καθόλου.


U6Vip2.png
Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστω πολυ κοριτσια...Δεν ειμαι ''νοματαρχης'' ουτε εχω αρχηγικες ικανοτητες ,καθε αλλο.Προσπαθω να κραταμε ενα προγραμμα τυπου τωρα τρωμε και το φαγητο τρωγεται στο τραπεζι κι οχι στην κρεββατοκαμαρα,τωρα κανουμε μπανιο (αν εχουμε χρονο θα κανουμε πισινα τη μπανιερα να παιξει με τα κουζινικα της που τοσο της αρεσει αν οχι τοτε δεν θα παιξουμε)τωρα θα παιξουμε κουκλοθεατρο ή ο,τι αλλο θελει,τωρα παμε σχολειο ,τωρα ντυνομαστε ,τωρα θα κλεισει η tv γιατι ειδες 5 dvd και κ.τ.λ.! Πανω απο ολα θελω με πολυ αγαπη να της δειξω πως ολα και παντα εχουν οριο.Δεν υπερβαλω.Ειμαι αρκετα ελαστικη μαζι της αλλα ο μπαμπας της δεν θελει με τιποτα να της χαλασει χατιρι,δεν εχω ακουσει ποτε να της πει ''οχι ''.Κι οταν προσπαθω να του πω (οταν κοιμαται η μικρουλα μας)οτι δεν μπορει να γινεται αυτο διοτι κακο της κανουμε γιατι ρε αδερφε αυριο πες οτι χανεις τη δουλεια σου και δεν μπορεις να της αγορασεις οτι θελει θα ειναι πολυ ασχημα τα πραγματα και θα ερθει σε πολυ δυσκολη θελη .Κοριτσια μηπως υπαρχει αλλη μανουλα που να ζει κατι αναλογο??

Αισθανομαι πως ειμαι η μονη!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι αρκετα ελαστικη μαζι της αλλα ο μπαμπας της δεν θελει με τιποτα να της χαλασει χατιρι,δεν εχω ακουσει ποτε να της πει ''οχι ''.Κι οταν προσπαθω να του πω (οταν κοιμαται η μικρουλα μας)οτι δεν μπορει να γινεται αυτο διοτι κακο της κανουμε γιατι ρε αδερφε αυριο πες οτι χανεις τη δουλεια σου και δεν μπορεις να της αγορασεις οτι θελει θα ειναι πολυ ασχημα τα πραγματα και θα ερθει σε πολυ δυσκολη θελη .Κοριτσια μηπως υπαρχει αλλη μανουλα που να ζει κατι αναλογο??

Αισθανομαι πως ειμαι η μονη!!!!!

Από τώρα που είμαι σε πρώιμη εγκυμοσύνη ο άντρας μου μού έχει ξεκαθαρίσει ότι θα είναι ο "καλός" και θα μου πασάρει τον τίτλο της "κακιάς". Το εννοεί, αλλά ξέρω ότι έχει όρια γιατί ούτε τα οικονομικά μας είναι ανθηρά, ούτε είναι και ο τύπος που αφήνει κακομαθημένες συμπεριφορές. Παρόλα αυτά ξέρω ότι θα είναι πολύ ελαστικός.

Οι άντρες θέλουν να μας αφήνουν το ρόλο του οριοθετη και να το παίζουν "μπαμπάκας". Πιστεύω ότι είναι ένας τρόπος να ανταγωνιστούν τη φυσική τάση που έχουν τα παιδιά να "προσκολλώνται" και να έχουν αδυναμία στη μαμά τους. Θέλουν δηλαδή τα παιδιά να τους αγαπούν περισσότερο από τη μαμά!

Όταν θα έρθω σ' αυτή τη θέση να έχω να αντιμετωπίσω τον "μπαμπάκα" του παιδιού, έχω ήδη αποφασίσει να συμβουλευτώ ψυχολόγο (μόνη μου, αν δεν θέλει να συμμετέχει) έτσι ώστε να μπορέσω να επιφέρω μια ισορροπία. Να μπορώ δηλαδή να χειριστώ τα πράγματα δυναμικά. Προτείνω δηλαδή να συμβουλευτείς ειδικό όχι για τη συμπεριφορά του παιδιού, αλλά για τη συμπεριφορά του μπαμπά.

Να σου ζήσει το κοριτσάκι σου, να το χαίρεσαι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • 2 εβδομάδες μετά...

Πραγματικα κοριτσια ετσι ειμαστε....η μαμα οριοθετης και ο ''πατερουλης'' που σωνει την κατασταση αδιαφοροντας για την προσπαθεια της μαμας!!:evil:

Φυσικα ακολουθησα το μητρικο μου φιλτρο και τις πολυτιμες συμβουλες και απευθυνθηκα σε ειδικο.Κανω καθε Πεμπτη grooptherapy μαζι με αλλες μανουλες που αντιμετωπιζουν αναλογα προβληματα με τους συζηγους/συντροφους τους.Μπορω ομως να παραδεχτω πως οι πιο πολλες μαμαδες εχουν θεμα λογω της αδιαφοριας των μπαμπαδων σε οτι εχει να κανει με την διαπαιδαγωγηση -ανατροφη των παιδιων.Με εχει βοηθησει σημαντικα και ουσιαστικα .Εχω αρχισει να αντιλαμβανομαι και να ερμηνευω καλυτερα ολα οσα ζω .Διαπιστωσα πως οι πραξεις/αντιδρασεις των παιδιων μας εχουν διπλο νοημα .

Π.χ. οταν η μικρη αρνηται να φαει λογου χαρη τις φακες (ενα φαγητο που μεχρι χθες τρελενοταν να τρωει ) σημαινει πως νιωθει την αναγκη να επιβαλει την οντοτητα της προβαλοντας μεσω της αρνησης τη γνωμη της,τα θελω της.

Αυτο που εχω να αποδειξω στον αντρα μου ειναι πως η μικρουλα μας ειναι ενας αλλος ''ΑΝΘΡΩΠΟΣ'' που εχει αναγκη να αποδειξει οτι εχει αποψη και πρεπει να την σεβομαστε ,οχι να την λυπομαστε.

Πρεπει να την αφηνουμε να δυσκολευεται διοτι η ζωη δεν λυπαται και δεν χαριζει τιποτα ,ποτε, σε κανενα.Αν δε μαθουμε τα παιδια να προσπαθουν τοτε παντα θα εξαρτονται απο καποιον αλλο .Κι αυτο δεν ειναι σωστο,διοτι οι εξαρτηση δεν ειναι σχεδον ποτε καλη.Επισης ο μπαμπας πρεπει να καταλαβει πως η Βασιλισα μας ειναι ενα δεντρο που μολις αρχισε να ανοιγει τα κλαδακια της ,και οι γονεις λειτουργουν σαν στηρηγμα οχι σαν καλουπι.

Προσπαθω κι ελπιζω να τα καταφερω.............

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα κοριτσια ετσι ειμαστε....η μαμα οριοθετης και ο ''πατερουλης'' που σωνει την κατασταση αδιαφοροντας για την προσπαθεια της μαμας!!:evil:

Φυσικα ακολουθησα το μητρικο μου φιλτρο και τις πολυτιμες συμβουλες και απευθυνθηκα σε ειδικο.Κανω καθε Πεμπτη grooptherapy μαζι με αλλες μανουλες που αντιμετωπιζουν αναλογα προβληματα με τους συζηγους/συντροφους τους.Μπορω ομως να παραδεχτω πως οι πιο πολλες μαμαδες εχουν θεμα λογω της αδιαφοριας των μπαμπαδων σε οτι εχει να κανει με την διαπαιδαγωγηση -ανατροφη των παιδιων.Με εχει βοηθησει σημαντικα και ουσιαστικα .Εχω αρχισει να αντιλαμβανομαι και να ερμηνευω καλυτερα ολα οσα ζω .Διαπιστωσα πως οι πραξεις/αντιδρασεις των παιδιων μας εχουν διπλο νοημα .

Π.χ. οταν η μικρη αρνηται να φαει λογου χαρη τις φακες (ενα φαγητο που μεχρι χθες τρελενοταν να τρωει ) σημαινει πως νιωθει την αναγκη να επιβαλει την οντοτητα της προβαλοντας μεσω της αρνησης τη γνωμη της,τα θελω της.

Αυτο που εχω να αποδειξω στον αντρα μου ειναι πως η μικρουλα μας ειναι ενας αλλος ''ΑΝΘΡΩΠΟΣ'' που εχει αναγκη να αποδειξει οτι εχει αποψη και πρεπει να την σεβομαστε ,οχι να την λυπομαστε.

Πρεπει να την αφηνουμε να δυσκολευεται διοτι η ζωη δεν λυπαται και δεν χαριζει τιποτα ,ποτε, σε κανενα.Αν δε μαθουμε τα παιδια να προσπαθουν τοτε παντα θα εξαρτονται απο καποιον αλλο .Κι αυτο δεν ειναι σωστο,διοτι οι εξαρτηση δεν ειναι σχεδον ποτε καλη.Επισης ο μπαμπας πρεπει να καταλαβει πως η Βασιλισα μας ειναι ενα δεντρο που μολις αρχισε να ανοιγει τα κλαδακια της ,και οι γονεις λειτουργουν σαν στηρηγμα οχι σαν καλουπι.

Προσπαθω κι ελπιζω να τα καταφερω.............

αχ την ωραία που τα λες. Δυστυχώς έχω τόσα παραδείγματα που τόσοι γονείς δεν αφήνουν τα παδιά τους να ανθίσουν και μετά δεν μπορούν τα βλαστάρια τους να διεκδικήσουν μόνα τους την ζωή τους. πόσο σε καταλαβαίνω. μετά είσαι πάντα με δεκανίκια. Το λυπηρό είναι ότι το επιδιώκουν πολλές φορές οι ίδιοι οι γονείς οι οποίοι θέλουν να αισθάνονται ότι τους έχουν ανάγκη και ότι δεν θα χάσουν ποτέ τα παιδιά τους.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημερα και καλο μηνα σε ολες ........!!Ειμαι πολυ χαρουμενη διοτι επιτελους η καθημερινοτητα μου εχει αλλαξει χρωμα και διαθεση......!!!

ΔΟΞΑ ΤΟ ΘΕΟ τα καταφερα....!!!!

Επιτελους ο μπαμπας μας αλλαξε!!!Ειδε τα λαθη του και επελεξε να ακολουθησει το σωστο δρομο.Τωρα ευλογα θα αναρωτιεστε πως συνεβη αυτο !! Κι ομως τελικα δεν ηταν δυσκολο.Μου συστησε η ψυχολογος (με την οποια εκανα και εξακολουθω να κανω grooptherapy) να αφησω τον αντρουλη μου να κανει τα λαθη του χωρις να επεμβαινω με αποτερο σκοπο να δει απο μονος του πως ο δρομος αυτος ειναι λαθος.Πραγματικα για 10 μερες δεν ελεγα τιποτα.Ουτε τον διορθωνα,ουτε παραπονιομουν .Τον αφηνα να κανει τα χατηρια της μικρουλας μας.Φυσικα οταν ειμασταν μονες μας στο σπιτι ακολουθουσα πιστα τις συμβουλες της ψυχολογου και της νηπιαγωγου μας.Προγραμμα ,παιχνιδι ,αγκαλιτσες,βολτουλες .Και οταν χαναμε τη μπαλα λογω των απαιτησεων της μπουμπους τοτε προσπαθουσα να κανω διαλογο και να της δειξω πως δεν φωναζουμε,δεν κλαιμε , δεν πεταμε παιχνιδια αλλα εκφραζουμε τα συναισθηματα μας.Τωρα θυμωσα,τωρα λυπαμαι και αλλα.Παραλογο ακουγεται αλλα ειχε επιτυχια παρα του οτι ειναι 3,5 χρονων.Κι εγω δεν το περιμενα αλλα τελικα συνεβη και μαλιστα οταν το ειδα με τα ιδια μου τα ματια τρελαθηκα.Οι ειδικοι ειχαν απολυτο δικιο.Η επικοινωνια μας αλλαξε επιπεδο

.Η αλλαγη εγινε κυριολεκτικα σε μια νυχτα.

Γυρισε ο μπαμπας μας κουρασμενος απο τη δουλεια και οπως συνηθηζε το μωρο μας επεσε πανω του γεμετη ''θελω να...''!! Τον εκανε αλογακι, αεροπλανακι,γυρω-γυρω ολοι,παιξανε με τις barbie ,παιξανε με τα τουβλακια της ,με τις μαριονετες,με το κουκλοθεατρο.Καποια στιγμη της λεει ''ελα ,παμε να φαει ο μπαμπας''. Εκατσε στο τραπεζι και αρχισε να τρωει .''Μπαμπα θελω να φαω κι εγω αλλα απο το πιρουνι σου''- ''Οχι μωρο μου δεν μπορεις να φας απο το δικο μου πιρουνακι ''- ''Οχι εγω θελω''- ''Μα κοριτσακι μου δεν ....''- ''Εγω θελω σου λεω''.Της εκανε το χατηρι.

Μετα απο μερικα λεπτα...

''Μπαμπα θελω να πιω νερο σε ποτηρι σαν κι αυτο που πινεις κι εσυ κρασι''

''Μωρο μου δεν μπορεις να πιεις νερο σε αυτο .Πιο καλα να πιασουμε το πλαστικο ποτηρακι σου''

''Οχι εγω θελω να πιω σε τετοιο''

Της κανει κλασικα το χατηρι.

Λιγο μελοιπον βλεποντας πως δεν τα βγαζει περα με τα ναζια και τα θελω της αγανακτησε!!!!

Ναι ,ναι ,ναι, αγανακτησε!!! Και εκει εκανα εγω την εμφανηση μου.Οταν κοιμηθηκε ο αγγελακι μας

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και καλο μηνα σε ολες ........!!Ειμαι πολυ χαρουμενη διοτι επιτελους η καθημερινοτητα μου εχει αλλαξει χρωμα και διαθεση......!!!

ΔΟΞΑ ΤΟ ΘΕΟ τα καταφερα.!!!!

Επιτελους ο μπαμπας μας αλλαξε!!!Ειδε τα λαθη του και επελεξε να ακολουθησει το σωστο δρομο.Τωρα ευλογα θα αναρωτιεστε πως συνεβη αυτο !! Κι ομως τελικα δεν ηταν δυσκολο.Μου συστησε η ψυχολογος (με την οποια εκανα και εξακολουθω να κανω grooptherapy) να αφησω τον αντρουλη μου να κανει τα λαθη του χωρις να επεμβαινω με αποτερο σκοπο να δει απο μονος του πως ο δρομος αυτος ειναι λαθος:idea:.Πραγματικα για 10 μερες :confused:δεν ελεγα τιποτα.Ουτε τον διορθωνα,ουτε παραπονιομουν :eek::-o.Τον αφηνα να κανει τα χατηρια της μικρουλας μας.Φυσικα οταν ειμασταν μονες μας στο σπιτι ακολουθουσα πιστα τις συμβουλες της ψυχολογου και της νηπιαγωγου μας.Προγραμμα ,παιχνιδι ,αγκαλιτσες,βολτουλες .Και οταν χαναμε τη μπαλα λογω των απαιτησεων της μπουμπους τοτε προσπαθουσα να κανω διαλογο και να της δειξω πως δεν φωναζουμε,δεν κλαιμε , δεν πεταμε παιχνιδια αλλα εκφραζουμε τα συναισθηματα μας;):D.Τωρα θυμωσα,τωρα λυπαμαι και αλλα.Παραλογο ακουγεται αλλα ειχε επιτυχια παρα του οτι ειναι 3,5 χρονων.Κι εγω δεν το περιμενα αλλα τελικα συνεβη και μαλιστα οταν το ειδα με τα ιδια μου τα ματια τρελαθηκα.Οι ειδικοι ειχαν απολυτο δικιο.Η επικοινωνια μας αλλαξε επιπεδο:)

.Η αλλαγη εγινε κυριολεκτικα σε μια νυχτα.:D

Γυρισε ο μπαμπας μας κουρασμενος απο τη δουλεια και οπως συνηθηζε το μωρο μας επεσε πανω του γεμετη ''θελω να...''!! Τον εκανε αλογακι, αεροπλανακι,γυρω-γυρω ολοι,παιξανε με τις barbie ,παιξανε με τα τουβλακια της ,με τις μαριονετες,με το κουκλοθεατρο.Καποια στιγμη της λεει ''ελα ,παμε να φαει ο μπαμπας''. Εκατσε στο τραπεζι και αρχισε να τρωει .''Μπαμπα θελω να φαω κι εγω αλλα απο το πιρουνι σου''- ''Οχι μωρο μου δεν μπορεις να φας απο το δικο μου πιρουνακι ''- ''Οχι εγω θελω''- ''Μα κοριτσακι μου δεν ....''- ''Εγω θελω σου λεω''.Της εκανε το χατηρι.

Μετα απο μερικα λεπτα...

''Μπαμπα θελω να πιω νερο σε ποτηρι σαν κι αυτο που πινεις κι εσυ κρασι''

''Μωρο μου δεν μπορεις να πιεις νερο σε αυτο .Πιο καλα να πιασουμε το πλαστικο ποτηρακι σου''

''Οχι εγω θελω να πιω σε τετοιο''

Της εκανε κλασικα τα χατηρια.:rolleyes:Ελα ομως που η μικρουλα καβαλησε πιο πολυ το καλαμι και τα θελω της δεν ειχαν τελος πραγμα που αρχισε να τον κουραζει-εκνευριζει!!!!Βλεποντας με να μη αντιδρω :shock: οπως παντα με ρωτησε τι εχω παθει και δεν προσπαθω να βαλω λογακι φρενο στο παιδι.Εγω αταραχη απαντησα αυτο που μου απαντουσε εκεινος οταν ρωτουσα εγω γιατι δεν βαζει φρενο στο παιδι δηλαδη ...'' ελα μωρε παιδακι ειναι ,να παιξει θελει,ολο οχι ,μη και προσεχε θα λεμε:mad:???? Λιγο μετα εσπασαν τα νευρα του .Δεν αντεξε αλλο την αναρχια της ''σουλτανας''και ξεσπασε. Το αποτελεσμα ηταν να βαλει τις φωνες.Δεν τα εβγαλε περα με τα ναζια και τα θελω της ! Η μικρη ζαρωσε πανω μου και της ειπε ..(προς ευχαριστηση μου) ''αμαν πια με τιποτα δεν εισαι ικανοποιημενη ,ολο ζητας και θες, ε δεν υπαρχει μονο το θελω υπαρχει και το πρεπει, μαζεψε ολα τα παιχνιδια σου τωρα και για μια εβδομαδα δεν εχει σοκολατα και dvd!!

Ναι ,ναι :P,ναι, αγανακτησε!! Και εκει εκανα εγω την εμφανηση μου.Οταν κοιμηθηκε ο αγγελακι μας τον παραλαβα και του τα ειπα εξω απο τα δοντια. Οι απαιτησεις και τα θελω της μικρουλας μας ειναι αποτελεσμα της αναρχιας και της ξεχυλωμενης ελαστικοτητας που της αφηνε .Οταν λες παντα ναι ,και παρα του οτι βλεπεις το λαθος δεν λες ''οχι '' για να μη χαλασεις χατηρι στο παιδι σου τοτε αυτο γινεται συνηθεια. Ολα στη ζωη εχουν και πρεπει να εχουν οριο.

Εκει εξω δεν υπαρχουν ''μπαμπαδες '' που προστατευουν και χαριζουν απλοχερα !

Πλεον θετει σαφη ορια π.χ. αν δεν μαζεψεις τα παραμυθια σου τοτε δεν εχει βολτα με τα ποδηλατα. Κανει διαλογομε το παιδι και χαιρομαι για μας. Ειμαι περηφανη.:D:D

Εδω και 1 εβδομαδα παμε καλα !!

Συγνωμη για το μεγεθος αλλα ειχα αναγκη να τα πω .........!!!:oops:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Χρονια πολλα γυναικες!!!!Επεστρεψα στο θεμα που ανοιξα πριν αρκετο καιρο για να μοιραστω μαζι σας τη χαρα μου ,η σχεση κορης μαμας σημειωσατε 2!!!Ολα ειναι ωραια και καλα!! Περιμενουμε και τα 2 μωρακια μας ......ειμαι 3ων μηνων εγκυουλα !!Ερχονται 2 αγορια ολο τρελα!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...