Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 39 λεπτά , Kiddo είπε:

      Όχι γιατί και στο ψυγείο μικρότερη θερμοκρασία των 25 είναι..!

      Ο δικός μου ο γιατρός τουλάχιστον για τις κλειστές ληγμένες μου είχε πει ότι μπορούν να χρησιμοποιηθούν μέχρι και 2-3 μήνες μετά χωρίς φόβο.. για τις ανοιχτές λόγω του ότι έχουν πάρει αέρα αλλοιώνεται η ουσία οπότε και μπορεί να χρησιμοποιηθεί μάξιμουμ μέχρι και ένα μήνα μετά άντε 2-3 μέρες δηλαδή παραπάνω από τις 28 που λένε στις οδηγίες αλλά ως εκεί.. μου είχε πει τουλάχιστον να μην την χρησιμοποιήσω αν είναι περισσότερο διάστημα ανοιχτή.. 

      Το ιδανικότερο είναι να ρωτήσεις το δικό σου γιατρό και ότι σου πει..!

      Με το καλό η αυχενική σας να είναι όλα καλά!!

      Να μην σε αγχωνει, τα συμπτώματα υποχωρούν μπαίνοντας στο δεύτερο τρίμηνο είναι απόλυτα φυσιολογικό! Τη προγεστερόνη σιγά σιγά θα στην σταματήσει τελείως γιατί πλέον αναλαμβάνει ο πλακούντας τα μωράκια.. μη σε φοβίζει, δεν είναι από αυτό! Τα συμπτώματα σχετίζονται με την χοριακη η οποία πλέον μειώνεται και σταθεροποιείται όπου και θα συνεχίσει στα ίδια επίπεδα στην υπόλοιπη διάρκεια της κύησης.. εξού και η υποχώρηση των έντονων συμπτωμάτων..!

      Για το οτιδήποτε όμως και αν σε ανησυχεί να μην διστάζεις να στέλνεις στον γιατρό σου, δουλειά του είναι και εσύ πρέπει να νοιώθεις ασφάλεια με ότι διαφορετικό και αν αισθάνεσαι ιδίως με διδυμακια..!

      Σε ευχαριστώ πολύ! 

      πρίν από 7 λεπτά , anast. είπε:

      Τα συμπτώματα συνήθως έρχονται και φεύγουν και κάποια στιγμή σταματούν..Εμένα για παράδειγμα από την 10η εβδομάδα είχαν σταματήσει. 

      Σ ευχαριστώ πολύ!!

      • Μου αρέσει 2

Μανούλες Μαρτίου 2015


want_s_baby

Recommended Posts

Xeimwnas,οι εμετοί σπάνιοι πια και όχι καθημερινοί αλλά υπαρχουν ακόμα!!!Αυτό που με διαλύει εμένα είναι οι καούρες... άσε που πονάει πολύ η μέση μου με το παραμικρό...

Jimdin,νομιζω πως θα ακολουθησω το παράδειγμα σου και θα προσπαθήσω να κάνω ενα φρεσκαρισμα μπας και νιώσω καλυτερα!!!!Η διάθεση όπως καταλαβαίνετε στα''υψη''!!!!

Elenaki028,καλο αποτέλεσμα!!!

Καινούριες εγκυουλες,καλώς ήρθατε!!!Με το καλό τα μωράκια σας!!!Εύχομαι να πάνε όλα καλά!!!


2Yq2p2.png

Pig8p3.png

uAlxp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Sad_sam,πηγαίνω στο πανεπιστημιακό στο ριο.Και για σιγουριά και για οικονομικούς λόγους!άλλωστε και την πρωτη γέννα μου την εκανα στο νοσοκομειο της Αρτας.Το μονο μου θέμα είναι αυτό με τα δωμάτια...δεν θα θελα να γίνεται χαμός...δεν το έχω ψάξει ακόμη αλλά θα κοιτάξω τι μπορω να κάνω!στην Άρτα αν και ήμουν σε δικλινο ,ήμουν μονη μου γιατί δεν είχε πολύ κοσμο,οποτε μου είχε κάτσει καλά!!!εσένα στο ολύμπιο είναι ο γιατρός σου?σου εύχομαι τα καλυτερα!!!


2Yq2p2.png

Pig8p3.png

uAlxp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και απο μενα. Εγω εχω ΠΗΤ 22 μαρτιου και ειναι τ πρωτο. Χθες εκανα την αυχενικη και μ ειπε πως ειναι αγορι.

Γεια σου κορίτσι μου! Να έχεις μια καλή εγκυμοσύνη σου εύχομαι!!! Είμαστε κοντά, εγώ έχω ΠΗΤ 19/3 και θα κάνω μεθαύριο την αυχενική. Που θα γεννήσεις?


HTygp3.png

SeOep3.png

5Ph8p3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου κορίτσι μου! Να έχεις μια καλή εγκυμοσύνη σου εύχομαι!!! Είμαστε κοντά, εγώ έχω ΠΗΤ 19/3 και θα κάνω μεθαύριο την αυχενική. Που θα γεννήσεις?

Γεια σου ρουνα. Ευχαριστω πολυ !!επισης!!ελπιζω τωρα που εστρωσε να συνεχισει ετσι γτ με ζορισε αρκετα. Ειμαι απο κρητη!.εμενα μ ειπε ΠΗΤ 22 τ πρωτη φορα αλλα οι υπερηχοι λενε νωριτερα. Δεν ξανα ρωτησα κ εγω. Λογικα θα δεις κ τ φυλο!


4UAUp3.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου ρουνα. Ευχαριστω πολυ !!επισης!!ελπιζω τωρα που εστρωσε να συνεχισει ετσι γτ με ζορισε αρκετα. Ειμαι απο κρητη!.εμενα μ ειπε ΠΗΤ 22 τ πρωτη φορα αλλα οι υπερηχοι λενε νωριτερα. Δεν ξανα ρωτησα κ εγω. Λογικα θα δεις κ τ φυλο!

Άρα συνέλλαβες νωρίτερα ε? Σύμφωνα με τους υπερήχουν πότε είναι η ΠΗΤ? Εγώ συνέλλαβα καθηστερημένα στο μήνα μου. Είχα ωορρηξία μια εβδομάδα αργότετα από ότι συνήθως... Και εμένα το πρώτο είναι και ανυπομον να κάνω την αυχενική!!! Μακάρι να πάνε όλα καλά σε όλες μας!:D


HTygp3.png

SeOep3.png

5Ph8p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

http://vimeo.com/ξ' title="" target="_blank">
Άρα συνέλλαβες νωρίτερα ε? Σύμφωνα με τους υπερήχουν πότε είναι η ΠΗΤ? Εγώ συνέλλαβα καθηστερημένα στο μήνα μου. Είχα ωορρηξία μια εβδομάδα αργότετα από ότι συνήθως... Και εμένα το πρώτο είναι και ανυπομον να κάνω την αυχενική!!! Μακάρι να πάνε όλα καλά σε όλες μας!:D

Μπα δεν νομιζω γτ έπαιρνα χαπι για τ προλακτινη κ ο κύκλος μ ηταν σταθερός. Ο ενασ γραφει 10 ο αλλος 15. Με τ καλο ευχομαι. Εγω ημουν σιγουρη οτι θα ηταν αγορι


4UAUp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια. Αρχισα να μαθαίνω το δημόσιο σύστημα εδω. Πήγα στο πρώτο ραντεβού με τις μαιες, στην ουσια πήραν το πλήρες ιατρικό ιστορικό μου και λόγω αναιμίας και θυρεοειδή θα με παρακολούθουν οι γυναικολόγοι και ο ενδοκρινολόγος του τμήματος απο εδώ και στο εξης. Οι επισκέψεις μου στις μαίες θα είναι σπάνιες. Επισης με "έκλεισαν" εξαρχής να γενήσω στο μεγάλο νοσοκομείο εδω κοντά, και όχι στο μικρό της περιοχής που μένουμε, για τους ίδιους ιατρικους λόγους.

Ομολογώ ότι η πρώτη συνάντηση με το δημόσιο σύστημα τους ήταν απίστευτη. Ενδιαφέρονται για τα πάντα. Απο το αν υπήρχε/υπάρχει κάποιου είδους κακοποιηση στην οικογένεια, για να ενημερώσουν κοινωνικους λειτουργους για την ασφάλεια της εγκυου και του μωρου, μέχρι και ψυχολογικη αξιολογηση μου έκαναν και θα μου κάνουν κάθε φορά που θα με βλέπουν. Μου ζήτησαν μάλιστα δύο επαφές για να επικοινωνήσουν σε ώρα αναγκης, και επειδη δεν είχα δεύτερη εκτός του άντρα μου, μου είπαν πως αν ποτε θελω κάποιον να μιλήσω να απευθυνθω σ'αυτες να με παραπέμψουν σε ειδικούς/ψυχολόγους; που στηρίζουν γυναίκες που βρίσκονται μακριά απο τις οικογενειες τους. Με φόρτωσαν με κάμποσα φυλλάδια για τμήματα προετοιμασίας για τη γέννα και για τη φροντίδα του μωρού μετα. Ομολογώ πως θα τα χρειαστούμε, καθως είναι το πρώτο μας και δεν έχουμε και κανεναν κοντά να συμβουλεύει. Ενημέρωση και φυλλάδιο συναίνεσης για εμβολιασμους του μωρου, φυλλάδια συναίνεσης για το αν θέλω να έχω μαθητευόμενη μαία στο δωμάτιο που θα γεννήσω, βιβλιαράκια με οδηγίες θηλασμου και φυλλάδιο που θα τους δώσω λέγοντας αν θέλω να θηλάσω, όπου τότε θα με δει και θα με καθοδηγησει εξειδικευμένη μαία πριν και μετά τη γέννα. Με ρώτησαν αν έχω πλάνο γεννας. Δεν είχα ιδέα τι είναι αυτο, οποτε είπα "όπως πάει εκείνη την ώρα". Δήλωσα ότι είμαι ανοιχτή στη ιδέα της επισκληρηδίου, γιατι ξερω πως αν δεν το έχεις δηλώσει απο πριν, εκείνη την ώρα και να παρακαλάς δεν στην κάνουν.

Εμεινα πολυ ευχαριστημένη ομολογώ. Αν και είδα τη μαιευτικη κλινικη του μικρου νοσοκομείου, έπαθα πλάκα. Μου έπεσε το σαγόνι κάτω που λενε. Ατομικά δωμάτια, με τις μπανιερες που μπορείς να γεννήσεις μέσα, καθαρά, άνετα, τα ζήλεψα!!!

Στο μεγάλο που θα πάω, δεν έχει ατομικά, αλλα 24 ώρες μετά τη γέννα, αν όλα είναι καλα, ίσως με μεταφέρουν στο μικρό νοσοκομείο που είναι δίπλα στο σπιτι μας.

Εννοείται όλα αυτά δωρεαν. Ίσως να υπάρχει χρέωση του αναισθησιολογου, αν ζητησω επισκληρίδιο, και δεν το ξέρω σίγουρα ακομα.


HgXsp11.pngvQxtp11.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια. Αρχισα να μαθαίνω το δημόσιο σύστημα εδω. Πήγα στο πρώτο ραντεβού με τις μαιες, στην ουσια πήραν το πλήρες ιατρικό ιστορικό μου και λόγω αναιμίας και θυρεοειδή θα με παρακολούθουν οι γυναικολόγοι και ο ενδοκρινολόγος του τμήματος απο εδώ και στο εξης. Οι επισκέψεις μου στις μαίες θα είναι σπάνιες. Επισης με "έκλεισαν" εξαρχής να γενήσω στο μεγάλο νοσοκομείο εδω κοντά, και όχι στο μικρό της περιοχής που μένουμε, για τους ίδιους ιατρικους λόγους.

Ομολογώ ότι η πρώτη συνάντηση με το δημόσιο σύστημα τους ήταν απίστευτη. Ενδιαφέρονται για τα πάντα. Απο το αν υπήρχε/υπάρχει κάποιου είδους κακοποιηση στην οικογένεια, για να ενημερώσουν κοινωνικους λειτουργους για την ασφάλεια της εγκυου και του μωρου, μέχρι και ψυχολογικη αξιολογηση μου έκαναν και θα μου κάνουν κάθε φορά που θα με βλέπουν. Μου ζήτησαν μάλιστα δύο επαφές για να επικοινωνήσουν σε ώρα αναγκης, και επειδη δεν είχα δεύτερη εκτός του άντρα μου, μου είπαν πως αν ποτε θελω κάποιον να μιλήσω να απευθυνθω σ'αυτες να με παραπέμψουν σε ειδικούς/ψυχολόγους; που στηρίζουν γυναίκες που βρίσκονται μακριά απο τις οικογενειες τους. Με φόρτωσαν με κάμποσα φυλλάδια για τμήματα προετοιμασίας για τη γέννα και για τη φροντίδα του μωρού μετα. Ομολογώ πως θα τα χρειαστούμε, καθως είναι το πρώτο μας και δεν έχουμε και κανεναν κοντά να συμβουλεύει. Ενημέρωση και φυλλάδιο συναίνεσης για εμβολιασμους του μωρου, φυλλάδια συναίνεσης για το αν θέλω να έχω μαθητευόμενη μαία στο δωμάτιο που θα γεννήσω, βιβλιαράκια με οδηγίες θηλασμου και φυλλάδιο που θα τους δώσω λέγοντας αν θέλω να θηλάσω, όπου τότε θα με δει και θα με καθοδηγησει εξειδικευμένη μαία πριν και μετά τη γέννα. Με ρώτησαν αν έχω πλάνο γεννας. Δεν είχα ιδέα τι είναι αυτο, οποτε είπα "όπως πάει εκείνη την ώρα". Δήλωσα ότι είμαι ανοιχτή στη ιδέα της επισκληρηδίου, γιατι ξερω πως αν δεν το έχεις δηλώσει απο πριν, εκείνη την ώρα και να παρακαλάς δεν στην κάνουν.

Εμεινα πολυ ευχαριστημένη ομολογώ. Αν και είδα τη μαιευτικη κλινικη του μικρου νοσοκομείου, έπαθα πλάκα. Μου έπεσε το σαγόνι κάτω που λενε. Ατομικά δωμάτια, με τις μπανιερες που μπορείς να γεννήσεις μέσα, καθαρά, άνετα, τα ζήλεψα!!!

Στο μεγάλο που θα πάω, δεν έχει ατομικά, αλλα 24 ώρες μετά τη γέννα, αν όλα είναι καλα, ίσως με μεταφέρουν στο μικρό νοσοκομείο που είναι δίπλα στο σπιτι μας.

Εννοείται όλα αυτά δωρεαν. Ίσως να υπάρχει χρέωση του αναισθησιολογου, αν ζητησω επισκληρίδιο, και δεν το ξέρω σίγουρα ακομα.

καλημερα!!τελεια νεα η αληθεια ειναι οτι στην αυστραλια το συστημα υγειας και γενικα το δημοσιο συστημα δενε χει καμια επαφη με ελλαδα στην ελλαδα πραγματικα ειναι οτι να νε!!!το ξερω απο ξαδελφια που εχω αυστραλια και ο μπαμπας μου που εζησε πολλα χρονια εκει...θα μεινεις πολυ ικανοιποιημενη!!!σου ευχομαι να πανε ολα καλα κοριτσι μου και με το καλο να ερθει το μωρακι σου γερο και δυνατο!!!


E9njp2.png
Link to comment
Share on other sites

καλημεραααα!!!ολα καλα και με το papp a !!!παει και αυτο μου εφυγε ενα ανγχος...ευχομαι σε ολες τις μανουλες να εχετε καλα αποτελεσματα!!!!να σας ρωτησω ρε κοριτσια εχετε να προτεινετε καμια κρεμουλα για ραγαδες????προς το παρον βαζω αμυγδαλελαιο!!!


E9njp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κ απο μενα! Καλωσηρθατε στη παρεα μας καινουριες μαμαδες! Daip πολυ ευχαριστα τα νεα σου, ολα καλα θα πανε. Κοριτσια απο οτι διαβασα κ εσεις με καουρες ε? Εγω εκτος απο καουρες εχω και εμετους. Μιλησα με το γιατρο κ αρχισα primperan, δεν πηγαινε αλλο. Σημερα νιωθω καλυτερα. Την βγαζω με μπισκοτα κ κρακερακια. Ελενακι εγω πηρα μια κρεμουλα απο την αισθητικο, sothys ειναι η μαρκα, δεν γνωριζω αν εχετε εσεις. Ευχομαι σε ολες ομορφες και τελειομηνες εγκυμοσυνες και να σταματησουν γρηγορα τα συμπτωματα :) ... Φιλακια σε ολες!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημερα κ απο μενα! Καλωσηρθατε στη παρεα μας καινουριες μαμαδες! Daip πολυ ευχαριστα τα νεα σου, ολα καλα θα πανε. Κοριτσια απο οτι διαβασα κ εσεις με καουρες ε? Εγω εκτος απο καουρες εχω και εμετους. Μιλησα με το γιατρο κ αρχισα primperan, δεν πηγαινε αλλο. Σημερα νιωθω καλυτερα. Την βγαζω με μπισκοτα κ κρακερακια. Ελενακι εγω πηρα μια κρεμουλα απο την αισθητικο, sothys ειναι η μαρκα, δεν γνωριζω αν εχετε εσεις. Ευχομαι σε ολες ομορφες και τελειομηνες εγκυμοσυνες και να σταματησουν γρηγορα τα συμπτωματα :) ... Φιλακια σε ολες!!

xeimwnas ειναι πολυ καλη εταιρια εχω χρησιμοποιηση προιοντα της και ειναι πολυ καλα...!!!θα το κοιταξω!!!ευχαριστω!!!:P


E9njp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!!κρεμα για ραγαδες απο τωρα;νωρις δεν ειναο;εμενα δεν εχει εμφανιστει σχεδον καθολου η κοιλια

καλημερα stroumf εγω εχω κανει λιγο κοιλιτσα...αλλα θελω να βαζω κρεμουλα προληπτικα γιατι το δερμα μου ειναι ευσθητο στης ραγαδες ειδη ειχε στο στηθος απο την εφηβια...και θελω οσο μπορω να το προστατευσω!!!


E9njp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...