Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 2 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Χμ δεν ξερω..παντως μέτρα την πίεση να δεις πόσο έχεις 

      έφαγα τώρα σαλατουλα με φετα και συνήλθα ! πάντως με το λίγο που έφαγα πριν πιροσκί και λίγους ξηρούς καρπούς δεν μου πέρασε  ! 

Μανούλες Μαρτίου 2015


want_s_baby

Recommended Posts

ρουνα καλως ηρθες!!!ειμαστε κοντα στην πητ εγω 15/3 και εμενα η πρωτη μου εγκυμοσυνη ειναι και εχω πολυ ανγχος αλλα ενημερωνομαι και διαβαζω συνεχως...με το καλο να πας για την αυχενικη σου ολα καλα θα πανε θα περειμενουμε νεα σου!!!εγω την εκανα την παρασκευη και ξετρελαθηκα!!!

Γεια σου elenaki! Εσύ που θα γεννήσεις? Πως ήταν η διαδικασία της συχενικής? Σου είπαν το φύλο του μωρού σου? Δώσε μου τα φώτα σου για να ξέρω τι να περιμένω...


HTygp3.png

SeOep3.png

5Ph8p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Καταρχάς να καλωσορίσω με τη σειρά μου όλες τις καινούργιες κοπέλες του Μαρτίου! Με το καλό ένα γερό μωρό όλες! Όλα τα αλλα όπως είπατε όλες θα είναι λεπτομέρειες τότε.

Καλε Μαριαλένη τι συμπτωσάρα είναι αυτή;

Καλημέρα και απο μένα!!!Είμαι στην 15 εβδομαδα ....εκανα και αυχενική τέλος Αυγούστου και ηταν πολύ καλη....Ξέχασα να σας πω οτι Πητ έχω 3/3!

Η τελευταία ΠΗΤ που μου δωσε ο Αναγνωστόπουλος που μου έκανε την αυχενική στην Πάτρα, τέλη Αυγούστου είναι 3 Μαρτίου. :D

Μήπως περιμέναμε και στην ίδια αίθουσα;

xeimwna, έχω το πρώτο ραντεβού με τις midwives την Τρίτη και με τον οικογενειακο γιατρό την Τετάρτη. Να δουμε τι θα γίνει με την αναιμία και με το θυρεοειδή, γιατι νομίζω οτι απορρυθμίστηκε, αφου απο προχθες έχω τα συμπτώματα που είχα πριν το βρω και αρχίσω τη θυροξίνη.

Κατα τα άλλα, ήθελα να σας ρωτήσω κιόλας, έχω πόνους στα οστά στη λεκάνη. Είμαι καθιστή, πονάει η λεκάνη στον πωπό. Ξαπλώνω στο ένα πλάι, πονάει ο γοφός ο ένας, στο αλλο, πονάει ο άλλος και γενικότερα νιώθω ενα μουδιασμα στην ηβική περιοχή, σαν πολυ ελαφρύς πόνος και πονο στο σημείο που ενώνει η λεκάνη μπροστά. Ηβικό οστό νομίζω το λενε, δεν είμαι και γιατρός. Οσο παίρνω το μαγνήσιο, δε νιώθω τσιμπήματα, αλλα η λεκάνη μου έκανε τη ζωή δύσκολη αυτό το ΣΚ. Υποθέτω ότι όλα είναι σε λογικά πλαισια, αλλα αν περπατάω σα να με έχουν βαρέσει στις 15 εβδομάδες τι θα κάνω στις 30 ή στις 40;;;:oops:


HgXsp11.pngvQxtp11.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!!! Σας ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σας.Εύχομαι και σε εσας τα καλύτερα! Σε καθε άλλη επετειο βγαίνουμε με τον αντρούλη αλλά εχθές καθησαμε σπίτι με το γιόκα μας και φαγαμε τουρτίτσα!!! Ας είναι καλά το αγόρι μου που την αγόρασε!!!


yXNfp3.png

l63xp2.png

2k1Up2.png

Link to comment
Share on other sites

Daip,ωραία σύμπτωση!!!εγώ πήγα στην Παπαϊωάννου.που γέννας στην Πάτρα?

Κατα τα αλλά πως είστε?εγώ απο το μεσημέρι και μετα έχω πόνο σε όλη την κοιλιά μου και στομάχι!το πιο πιθανόν είναι να με ενοχλεί το έντερο...έφαγα και αρνάκι και μάλλον με τάραξε!!!είμαι ξαπλωμένη και ξενερωμενη που δεν μπορω να απολαύσω ενα φαγητο!!!!


2Yq2p2.png

Pig8p3.png

uAlxp3.png

Link to comment
Share on other sites

Jimdin,μια χαρά και ας μν βγηκες!!!δεν πειράζει!!!αγάπη να υπάρχει και οπου και να'μαστε καλά είναι!!άντε και του χρονου να γιορτάσετε και με τα δυο σας παιδάκια!!!


2Yq2p2.png

Pig8p3.png

uAlxp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μου χτύπησες λίγο ευαίσθητο σημείο με το τελευταία ημερομηνία γιατί η πητ δεν είναι η τελευταία ημερομηνία για να γεννήσει μια έγκυος παρά μόνο η μέρα που κλείνει τις 40 εβδομάδες (αν έχει σταθερό κύκλο 28 ημερών και ωορρηξία τη 13η μέρα του κύκλου).

φυσιολογικό το άγχος και πολύ καλό που ενημερώνεσαι. έχω να σου προτείνω, αν θες, αρκετά βιβλία για γέννα, θηλασμό και φροντίδα του μωρού.

σε νιώθω και με ένα αγόρι 2,5 ετών ακόμα πιο δύσκολο. Βάλε και κανένα παιδικό αν δεις τα σκούρα.

dimrous θα ηθελα πολυ να μου πεις για τα βιβλια με ενδιαφερει παρα πολυ!!!


E9njp2.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου elenaki! Εσύ που θα γεννήσεις? Πως ήταν η διαδικασία της συχενικής? Σου είπαν το φύλο του μωρού σου? Δώσε μου τα φώτα σου για να ξέρω τι να περιμένω...

ρουνα μου καλησπερα!η διαδικασια ειναι ιδια δεν αλλαζει..απλα ειναι περισοτερη ωρα..η αληθεια ειναι οτι σε εμενα το μπεμπακι μου κοιμοταν και δεν ξυπνουσε με τιποτα..ο γιατρος μου μου ελεγε να βηχω για να ξυπνηση..και πραγματικα μετα απο λιγο ξυπνησε..ηταν απιστευτο αρχισε να κουναει σιγα σιγα τα χερακια του και μετα να κανει τουμπες και να περνει διαφορες στασεις..μετρησαμε τα δαχτυλακια τςν χεριων του..ειδααμε το μυαλο του την πλευρα τοσ τομαχακι την σπονδυλικη στηλη..και οταν πηρε την ζωστη θεση μετρησε για τηνν αυχενικη διαφανεια ενα σαν κοκαλακι καπως ηταν..τον επρηξα τον ανθρωπο να μου πει για το φυλλο δεν επαιρνε τη σωστη θεση δεν ανοιγε τα ποδαρακια του αλλα σε καποια φαση γυρισε μπρουμητα και μου ειπε οτι ισως με μεγαλη επιφυλαξη ειναι κοριτσι γιατι δεν βλεπει τιποτα να προεξεχη!!!!:oops: ηταν φανταστικη εμπειρια και ηαταν απιστευτο το ποσο ειχε μεγαλωση και ειχε ολοκληρωθη σαν μωρακι!!!!σου ευχομαι να πανε ολα καλα και να μην εχεις ανγχος ειναι μια πολυ ομορφη εμπειρια!!!θα χαζεψεις και εσυ θα δεις...


E9njp2.png
Link to comment
Share on other sites

ρουνα μου καλησπερα!η διαδικασια ειναι ιδια δεν αλλαζει..απλα ειναι περισοτερη ωρα..η αληθεια ειναι οτι σε εμενα το μπεμπακι μου κοιμοταν και δεν ξυπνουσε με τιποτα..ο γιατρος μου μου ελεγε να βηχω για να ξυπνηση..και πραγματικα μετα απο λιγο ξυπνησε..ηταν απιστευτο αρχισε να κουναει σιγα σιγα τα χερακια του και μετα να κανει τουμπες και να περνει διαφορες στασεις..μετρησαμε τα δαχτυλακια τςν χεριων του..ειδααμε το μυαλο του την πλευρα τοσ τομαχακι την σπονδυλικη στηλη..και οταν πηρε την ζωστη θεση μετρησε για τηνν αυχενικη διαφανεια ενα σαν κοκαλακι καπως ηταν..τον επρηξα τον ανθρωπο να μου πει για το φυλλο δεν επαιρνε τη σωστη θεση δεν ανοιγε τα ποδαρακια του αλλα σε καποια φαση γυρισε μπρουμητα και μου ειπε οτι ισως με μεγαλη επιφυλαξη ειναι κοριτσι γιατι δεν βλεπει τιποτα να προεξεχη!!!!:oops: ηταν φανταστικη εμπειρια και ηαταν απιστευτο το ποσο ειχε μεγαλωση και ειχε ολοκληρωθη σαν μωρακι!!!!σου ευχομαι να πανε ολα καλα και να μην εχεις ανγχος ειναι μια πολυ ομορφη εμπειρια!!!θα χαζεψεις και εσυ θα δεις...

Τέλειο ακούγεται!!! Ανυπομονώ να έρθει η Πέμπτη να το δω και εγώ!!! Που την έκανες την εξέταση? Και που θα γεννήσεις?


HTygp3.png

SeOep3.png

5Ph8p3.png

Link to comment
Share on other sites

Daip,ωραία σύμπτωση!!!εγώ πήγα στην Παπαϊωάννου.που γέννας στην Πάτρα?

Δεν θα γεννήσω στην Πάτρα. Ζουμε στην Αυστραλία. Απλα είχαμε ερθει για διακοπές τον Αυγουστο και εκανα εκει την αυχενικη.


HgXsp11.pngvQxtp11.png

Link to comment
Share on other sites

για τις πρωτότοκες να μπαίνουν στο κλίμα http://www.kathimerini.gr/782769/article/epikairothta/ellada/h-agora-toketoy-sthn-ellada

έλενα καταρχήν καλό είναι να αρχίσεις το διάβασμα με τη σειρά που θα ζήσεις τα γεγονότα (γέννα -θηλασμό- ανατροφή) σου γράφω τα βιβλία για τη γέννα με τη σειρά που θα σου πρότεινα να τα διαβάσεις:

1. http://www.thymari.gr/index.php/el/agwgi/egkymosyni-gennisi-vrefiki-ilikia/i-genna-sto-dromo-tis-fysis-detail.html

2. http://www.politeianet.gr/books/9789608943780-leboyer-frederick-reo-reo-fusikos-toketos-me-anapnoes-kai-tragoudi-gia-mia-empeiria-gemati-chara-201283

3. λόγο ότι μας έχει περαστεί η ιδέα ότι η καισαρική είναι ο ποιο ασφαλής τρόπος για να γεννήσεις αυτό http://www.politeianet.gr/books/9789608672086-odent-michel-reo-reo-i-kaisariki-tomi-175289

τα λινκ είναι τυχαία μόνο το πρώτο είναι τσεκαρισμένο πως είναι το φθηνότερο. βέβαια γενικά εγώ αυτό που προτείνω είναι αν υπάρχει ομάδα της LLL στη πόλη που μένεις να πας γιατί εκτός ότι όλα αυτά τα βιβλία (και άλλα πολλά) μπορείς να τα δανειστείς από τη βιβλιοθήκη τους έχεις σημαντική βοήθεια και υποστήριξη από τους καλύτερους στο θηλασμό και θα μάθεις και πολλά από τις συναντήσεις.


as1cHrkuM2B0000MDAwMTQwOGx8MDAwMzE4OGR8bXkgZGF1Z2h0ZXI.gifURFVp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αν επιτρέπεται ξέρεις τι θα πληρώσεις εκεί? Εννοώ γιατρό και τη διαφορά του δωματίου. Και εγώ το σκεφτόμουν το Έλενα αλλά η γιατρός μου είναι σε ιδιωτικό. Πολλά τα λεφτά. Ας τα να πάνε...

Κοίτα αν δεν κάνω λάθος με ασφάλεια ΙΚΑ είναι συν 125 ευρώ την μέρα με τον γιατρό δεν έχω μιλήσει για χρήματα αλλά ξέρω οτι δεν έχει ταρίφα δίνεις όσα μπορείς πχ τον γέννησα στο Αττικό και η γέννα μου πήγε όσο να γεννούσα σε ιδιωτικό και 2κλινο δωμάτιο παρακαλώ!!!!


yXNfp3.png

l63xp2.png

2k1Up2.png

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστουμε,jimdin!Επίσης!!!Καλημέρα και απο μένα!!!Πως είστε?Εμένα ξεκίνησαν οι καούρες.......έλεος...εχθες δεν μπορουσα με τίποτα να κοιμηθώ!!

Daip,τόσο μακρια είσαι...δεν πειράζει!έλεγα μήπως γεννάγαμε μαζί...φαντάζομαι απο συστημα υγειας εκεί θα είναι σαφως εξαιρετικά τα πραγματα!!!εχεις κάποιον δικο σου Αυστραλία?


2Yq2p2.png

Pig8p3.png

uAlxp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα αν δεν κάνω λάθος με ασφάλεια ΙΚΑ είναι συν 125 ευρώ την μέρα με τον γιατρό δεν έχω μιλήσει για χρήματα αλλά ξέρω οτι δεν έχει ταρίφα δίνεις όσα μπορείς πχ τον γέννησα στο Αττικό και η γέννα μου πήγε όσο να γεννούσα σε ιδιωτικό και 2κλινο δωμάτιο παρακαλώ!!!!

Μάλιστα... Κατάλαβα... Εμένα η γιατρός μου μου είπε πως συνολικά το νοσοκομείο μαζί με την αμοιβή την δική της και της μαίας θα πάει 3000. Εσείς που έχετε γεννήσει ξανά τι λέτε? Είναι πολλά ή είναι λογική η τιμή?


HTygp3.png

SeOep3.png

5Ph8p3.png

Link to comment
Share on other sites

Daip,τόσο μακρια είσαι...δεν πειράζει!έλεγα μήπως γεννάγαμε μαζί...φαντάζομαι απο συστημα υγειας εκεί θα είναι σαφως εξαιρετικά τα πραγματα!!!εχεις κάποιον δικο σου Αυστραλία?

Δικό μου, έχω μόνο το σύζυγο. Μετά κάτι συγγενείς του, που ζουν σχετικά κοντά. Στην ουσία μόνο αυτόν πάντως. Αυτό είναι και το δύσκολο στην παρούσα φάση. Δεν θέλω να παραπονιέμαι όμως. Είναι υπεύθυνος και βοηθάει πολύ με το σπίτι ήδη. Δε νομίζω να παρουσιαστεί κάτι που να μη μπορεί να ανταπεξέλθει.

Το σύστημα υγείας δεν το έχω μάθει. Πάντως οι περισσότερες κοπέλες που έχω γνωρίσει και έχουν μωρά ή είναι εγκυες φαίνεται να το εμπιστεύονται. Απο την άλλη αν πας μέσω ιδιωτη γιατρού και ιδιωτικού νοσοκομείου το μπατζετ πάει πολύ ψηλά και σκέφτομαι πως αν τα είχαμε, δε θα φτάναμε τόσο μακριά.


HgXsp11.pngvQxtp11.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...