Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Κορίτσια έχω μια απορία,ίσως τελείως παράλογη,αλλά θα σκάσω.Μου έχει μείνει ένα ακόμη έμβρυο από τα πέντε  και σε περίπτωση που δεν πιάσει,θα προχωρήσω σε ωοληψια κτλ.Τα πέντε έμβρυα,είναι από τότε που ήμουν 36.Αν δεν πιάσει ούτε αυτό,τότε μιλάμε για ποσοστό επιτυχίας 20%,δλδ μόνο η κορούλα μου.Αξιζει να κάνω ξανά ωοληψια?Δεν θα έχω απειροελάχιστες πιθανότητες να έχω κάποιο υγιές  έμβρυο τώρα στα 39? ☹️

      Εγώ πάντως στα 40 έκανα την καλύτερη ωοληψια με 3 βλαστοκύστες στα 3 γονιμοποιημένα! κι έναν μπέμπη ήδη από τις 2 που έβαλα..

      Στην επιτροπή θα γράψει το κέντρο σου πως δεν είναι επαρκής αυτή η βλαστοκύστη ποιοτικά κτλ και πως πρέπει να κάνεις διέγερση ξανά. 

      • Μου αρέσει 1

η παρέα του parents !!!


FOP1

Recommended Posts

Αφού είπες ότι όταν πήγες σου είπαν σε δέκα λεπτά γεννάς! Τουλάχιστον έτσι εγώ κατάλαβα.. Πώς έκανες επισκληρήδιο;

Χαχα! Σε 10 λεπτα, αφού μου είχαν βάλει καρδιοτοκογραφο και μηχάνημα για να δουν τις συσπάσεις, ήρθε η μαία και μου είπε ότι γενναω. Δλδ ξεκινά η διαδικασία της γεννας. Σε 6 ώρες γέννησα από εκείνη τη στιγμή! ;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπόν, έφτασε κι η ώρα μου..

Πήγα χθες στο γιατρό και μου είπε ότι προχώρησε το μωρό κι ότι μπορεί να βγει μόνο του. Αλλά εμείς κλείσαμε ραντεβού τη Δευτέρα (σε 3 μέρες!!!) το πρωί αν δεν έχει βγει μέχρι τότε! Για να δούμε.. Εγώ συνεχίζω περπάτημα κλπ και βλέπουμε.

Ψυχολογικά έχω σκαμπανεβάσματα. Έχω αγχωθεί πάρα πολύ! Προχθές έκλαιγα συνέχεια κι έκανα εμετούς. Χθες και σήμερα είμαι λίγο καλύτερα. Να δω πώς θα είμαι την Κυριακή!

Σύντομα θα έχετε και τα δικά μου νέα από τον τοκετό (ελπίζω να είναι ευχάριστα! :confused:).

Σας φιλώ


tujXp3.png

fW48p3.png

2-4-13...Η νεραϊδούλα μας ήρθε και μας άλλαξε τη ζωή ! ! !

4-5-15...Ήρθε η μπεμπούλα μας και ολοκλήρωσε την οικογένειά μας ! ! !

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, έφτασε κι η ώρα μου..

Πήγα χθες στο γιατρό και μου είπε ότι προχώρησε το μωρό κι ότι μπορεί να βγει μόνο του. Αλλά εμείς κλείσαμε ραντεβού τη Δευτέρα (σε 3 μέρες!!!) το πρωί αν δεν έχει βγει μέχρι τότε! Για να δούμε.. Εγώ συνεχίζω περπάτημα κλπ και βλέπουμε.

Ψυχολογικά έχω σκαμπανεβάσματα. Έχω αγχωθεί πάρα πολύ! Προχθές έκλαιγα συνέχεια κι έκανα εμετούς. Χθες και σήμερα είμαι λίγο καλύτερα. Να δω πώς θα είμαι την Κυριακή!

Σύντομα θα έχετε και τα δικά μου νέα από τον τοκετό (ελπίζω να είναι ευχάριστα! :confused:).

Σας φιλώ

Αγαπηηηηηη!!!με το καλο!!!!ρεεεε μην αγχωνεσαι!ολα θα πανε τελεια!σε λίγες ωρες θα εχεις τη μικρη σου αγκαλίτσα. Ζηλεύω...θελω να ξαναζήσω τον τοκετό. Ειναι συγκλονιστική στιγμη. Κοιτά να το χαρείς μαζί με τον αγαπημένο σου!!εγω δεν θα ξεχάσω ποτε τη στιγμη που είδα το μωρακι μου να βγαίνει. Με βοήθησαν να σηκωθώ ώστε να του πιάσω το κεφαλάκι. Ξερω ακούγεται περίεργο αλλα εδω ετσι κάνουν.

Θα μπει μεσα ο άντρας σου?ελπιζω πως ναι. Αχ τι Ωραια!!!λοιπον μονο θετικά να σκέφτεσαι!!με το καλο κ με ενα πονο που λένε :)

Link to comment
Share on other sites

Εμεις τα γνωστά...γαλατάκι γαλατάκι. Περναει άλμα ανάπτυξης κ με εχει πεθάνει. Δεν κοιμάται αν δεν με ακουμπάει κ κυρίως αν δεν ακουμπάει το στηθος μου. Ξυπνάω πιασμένη κ μουδιασμένη τις τελευταίες μέρες. Ξυπνάει ανα μια ωρα κ πίνει ενώ μεχρι πριν λίγες μέρες κοιμόταν κ πεντάωρο σερί. Ουφ την αγαπάω κ για αυτο αντεχωωωωω!!!!

Κοριτσια.....με το σεξ πως τα πάτε???εμεις κλείσαμε δυο μήνες απο τη γεννα κ ακομα δεν νιωθω έτοιμη. Εχω φοβία μετα απο τα ράμματα. Δεν ξερω ρε γαμωτο. Ο άντρας με κυνηγάει κ εγω με τιποτα δεν μπορω. Θα περάσει λέτε?η θα ειμαι ξενερωτη πια?

Link to comment
Share on other sites

Εμεις τα γνωστά...γαλατάκι γαλατάκι. Περναει άλμα ανάπτυξης κ με εχει πεθάνει. Δεν κοιμάται αν δεν με ακουμπάει κ κυρίως αν δεν ακουμπάει το στηθος μου. Ξυπνάω πιασμένη κ μουδιασμένη τις τελευταίες μέρες. Ξυπνάει ανα μια ωρα κ πίνει ενώ μεχρι πριν λίγες μέρες κοιμόταν κ πεντάωρο σερί. Ουφ την αγαπάω κ για αυτο αντεχωωωωω!!!!

Κοριτσια.....με το σεξ πως τα πάτε???εμεις κλείσαμε δυο μήνες απο τη γεννα κ ακομα δεν νιωθω έτοιμη. Εχω φοβία μετα απο τα ράμματα. Δεν ξερω ρε γαμωτο. Ο άντρας με κυνηγάει κ εγω με τιποτα δεν μπορω. Θα περάσει λέτε?η θα ειμαι ξενερωτη πια?

Η ιστορία της ζωής μου! Εδώ και 4 μέρες, το βράδυ, ξυπνάει κάθε 2 ώρες, από εκεί που κοιμόταν 5 ώρες σερί. Κάναμε και εμβόλιο χθες. Ανέβασε πυρετό. Είναι ανήσυχος και εκεί που είναι ήρεμος ξαφνικά κλαίει γοερά. Όσο για το σεξ... πάλι η ιστορία της ζωής μου. Κι εγώ δε νιώθω άνετα. Τα ράμματα με τραβάνε. Αλλά νομίζω ότι ο δισταγμος οφείλεται και στην ορμονική φάση. Με χαλάει και το σώμα μου, που δεν είναι όπως πριν... όλα αυτά, συν της έλλειψης χρόνου, συμβάλλουν στο να απέχω! Δείχνει κατανόηση!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ήρθε κι η σειρά μου!

Γέννησα!!!!! Μια κούκλα πραγματικά!!! Διαφορετική αρκετά από την πρώτη μου και πιο μεγάλη. 3,750!!! Τρελαθήκαμε όλοι, δεν το περιμέναμε! Πώς το έβγαλα τέτοιο μωρό! Φαντάσου να μην είχα και εμετούς και να έτρωγα κανονικά! Ίσως τελικά να μην παίζει ρόλο..

Πήγα τη Δευτέρα 6 ώρα, στις 7 μου έβαλαν τους πόνους και 9:25 γέννησα! Πάρα πολύ γρήγορα και εύκολα! Το μόνο κακό είναι ότι δεν πρόλαβαν να μου βάλουν φάρμακο στην επισκληρήδιο γιατί ξαφνικά έκανα πλήρη διαστολή και γέννησα με τη μία με αποτέλεσμα να πονέσω φριχτά και να με σκίσει πολύ η κοράκλα! Και κατάλαβα και τα ράμματα κανονικά μετά.. Αλλά τέλος καλό όλα καλά! Τώρα ήδη είμαι καλύτερα. Ξεκίνησε και αμέσως να τρώει και δεν είχα θέμα. Οι θηλές πονάνε πολύ βέβαια αλλά θα συνηθίσω.. Δεν μάτωσαν πάντως όπως την άλλη φορά. Είναι ησυχούλα η γλυκούλα μου, μόνο να τρώει θέλει. Την πήρα σπίτι 3,700!

Τη μεγάλη μου την έβλεπα κάθε μέρα κάτω στην καφετέρεια οπότε δε μου φάνηκε τόσο η απουσία της. Προχθές ήρθαμε σπιτάκι μας επιτέλους. Αν βλέπατε πώς έκανε το κοριτσάκι μου όταν αντίκρυσε τη μπέμπα θα βάζατε τα κλάματα! Τρελάθηκε από τη χαρά της, έλαμπε ολόκληρη! Τη χαϊδεύει, τη φιλάει, κάνει σαν τρελή! "Η μπέμπα μας και η μπεμπούλα μας" λέει όλη τη μέρα! Ευτυχώς το έχω σε βίντεο να το βλέπουν όταν μεγαλώσουν! Πάντα αγαπημένες αδερφούλες εύχομαι να είναι!

Είμαι μια τρισευτυχισμένη διπλο-μαμάκα!!!

Χρόνια πολλά σε όλες μας αύριο!!!

Σας φιλώ..


tujXp3.png

fW48p3.png

2-4-13...Η νεραϊδούλα μας ήρθε και μας άλλαξε τη ζωή ! ! !

4-5-15...Ήρθε η μπεμπούλα μας και ολοκλήρωσε την οικογένειά μας ! ! !

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε κι η σειρά μου!

Γέννησα!!!!! Μια κούκλα πραγματικά!!! Διαφορετική αρκετά από την πρώτη μου και πιο μεγάλη. 3,750!!! Τρελαθήκαμε όλοι, δεν το περιμέναμε! Πώς το έβγαλα τέτοιο μωρό! Φαντάσου να μην είχα και εμετούς και να έτρωγα κανονικά! Ίσως τελικά να μην παίζει ρόλο..

Πήγα τη Δευτέρα 6 ώρα, στις 7 μου έβαλαν τους πόνους και 9:25 γέννησα! Πάρα πολύ γρήγορα και εύκολα! Το μόνο κακό είναι ότι δεν πρόλαβαν να μου βάλουν φάρμακο στην επισκληρήδιο γιατί ξαφνικά έκανα πλήρη διαστολή και γέννησα με τη μία με αποτέλεσμα να πονέσω φριχτά και να με σκίσει πολύ η κοράκλα! Και κατάλαβα και τα ράμματα κανονικά μετά.. Αλλά τέλος καλό όλα καλά! Τώρα ήδη είμαι καλύτερα. Ξεκίνησε και αμέσως να τρώει και δεν είχα θέμα. Οι θηλές πονάνε πολύ βέβαια αλλά θα συνηθίσω.. Δεν μάτωσαν πάντως όπως την άλλη φορά. Είναι ησυχούλα η γλυκούλα μου, μόνο να τρώει θέλει. Την πήρα σπίτι 3,700!

Τη μεγάλη μου την έβλεπα κάθε μέρα κάτω στην καφετέρεια οπότε δε μου φάνηκε τόσο η απουσία της. Προχθές ήρθαμε σπιτάκι μας επιτέλους. Αν βλέπατε πώς έκανε το κοριτσάκι μου όταν αντίκρυσε τη μπέμπα θα βάζατε τα κλάματα! Τρελάθηκε από τη χαρά της, έλαμπε ολόκληρη! Τη χαϊδεύει, τη φιλάει, κάνει σαν τρελή! "Η μπέμπα μας και η μπεμπούλα μας" λέει όλη τη μέρα! Ευτυχώς το έχω σε βίντεο να το βλέπουν όταν μεγαλώσουν! Πάντα αγαπημένες αδερφούλες εύχομαι να είναι!

Είμαι μια τρισευτυχισμένη διπλο-μαμάκα!!!

Χρόνια πολλά σε όλες μας αύριο!!!

Σας φιλώ..

Γλυκουλα μου καλώς το δεχτήκατε το κοριτσάκι σας. Πάντα αγαπη κ υγεία να εχετε!!!

Θηριακι 3750!!!! Και δεν έχασε κ βαρος!τελεια!!!πολυ χαιρομαι που η μικρη σου καλοδέχτηκε την αδερφούλα της...κριμα που πόνεσες ετσι αλλα τωρα ήδη το εχεις ξεχάσει. Αυτο με τα ράμματα το αντεξες?εμενα αυτο με φρικαρε πιο πολύ απο τη γεννα.

Ολα τα καλα.ειμαι συγκινημένη γιατι θα γιορτάσω πρωτη φορα ως Μαμα....υπεροχα.να χαιρόμαστε τις οικογένειες μας.φιλια

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε κι η σειρά μου!

Γέννησα!!!!! Μια κούκλα πραγματικά!!! Διαφορετική αρκετά από την πρώτη μου και πιο μεγάλη. 3,750!!! Τρελαθήκαμε όλοι, δεν το περιμέναμε! Πώς το έβγαλα τέτοιο μωρό! Φαντάσου να μην είχα και εμετούς και να έτρωγα κανονικά! Ίσως τελικά να μην παίζει ρόλο..

Πήγα τη Δευτέρα 6 ώρα, στις 7 μου έβαλαν τους πόνους και 9:25 γέννησα! Πάρα πολύ γρήγορα και εύκολα! Το μόνο κακό είναι ότι δεν πρόλαβαν να μου βάλουν φάρμακο στην επισκληρήδιο γιατί ξαφνικά έκανα πλήρη διαστολή και γέννησα με τη μία με αποτέλεσμα να πονέσω φριχτά και να με σκίσει πολύ η κοράκλα! Και κατάλαβα και τα ράμματα κανονικά μετά.. Αλλά τέλος καλό όλα καλά! Τώρα ήδη είμαι καλύτερα. Ξεκίνησε και αμέσως να τρώει και δεν είχα θέμα. Οι θηλές πονάνε πολύ βέβαια αλλά θα συνηθίσω.. Δεν μάτωσαν πάντως όπως την άλλη φορά. Είναι ησυχούλα η γλυκούλα μου, μόνο να τρώει θέλει. Την πήρα σπίτι 3,700!

Τη μεγάλη μου την έβλεπα κάθε μέρα κάτω στην καφετέρεια οπότε δε μου φάνηκε τόσο η απουσία της. Προχθές ήρθαμε σπιτάκι μας επιτέλους. Αν βλέπατε πώς έκανε το κοριτσάκι μου όταν αντίκρυσε τη μπέμπα θα βάζατε τα κλάματα! Τρελάθηκε από τη χαρά της, έλαμπε ολόκληρη! Τη χαϊδεύει, τη φιλάει, κάνει σαν τρελή! "Η μπέμπα μας και η μπεμπούλα μας" λέει όλη τη μέρα! Ευτυχώς το έχω σε βίντεο να το βλέπουν όταν μεγαλώσουν! Πάντα αγαπημένες αδερφούλες εύχομαι να είναι!

Είμαι μια τρισευτυχισμένη διπλο-μαμάκα!!!

Χρόνια πολλά σε όλες μας αύριο!!!

Σας φιλώ..

Πολύ συγκινητικό! Μπράβο! Να σου ζήσουν και οι δύο και να είναι όπως λες πάντα αγαπημένες! Καλά ρεκόρ το θηρίο, μόνο 50 γραμμάρια έχασε στο μαιευτήριο? Μπραβοοοο! Υγεία να έχουν και τα δύο! Εσύ καλή δύναμη! ;)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ κορίτσια! Να είμαστε όλες καλά και να χαιρόμαστε τις οικογένειές μας!

Ήρθε κι η γιατρός σήμερα το πρωί και τη βρήκε πάρα πολύ καλή! Μου λέει "τι είναι αυτό; Αυτό είναι έτοιμο για εμβόλιο τόσο μεγάλο!". Η αλήθεια είναι πως η πρώτη μου κόρη ήταν έτσι περίπου 40 ημερών!

Έπεσε κι ο αφαλός το πρωί.

Με το θηλασμό μια χαρά, μόνο που ακόμα πονάνε οι θηλές μου. Μου είπε να βάζω αλατόνερο. Και το βράδυ δε μπορώ να πω, κοιμάται άλλοτε 4 και άλλοτε 5 ώρες σερί. Για νεογέννητο μια χαρά είναι. Θα στρώσει σιγά σιγά.

Σήμερα το πρωί μετά το θηλασμό με έπιασαν αφόρητοι πόνοι στη μήτρα όπως είναι οι τελευταίοι πόνοι της γέννας) και τρόμαξε κι ο άντρας μου. Κανα 20λεπτο κράτησαν. Το έχει πάθει καμία; Πήρα το γιατρό και μου είπε ότι συμβαίνει καμιά φορά και ότι μάλλον έχω έλλειψη μαγνησίου. Οπότε ξανά μανά μαγνήσιο. :confused:

Όσο για αυτό που λέγατε για το σεξ, εγώ την άλλη φορά ακριβώς ένα μήνα μετά τη γέννα έκανα και ενώ φοβόμουν πολύ με τα ράμματα τελικά ήταν όλα στο μυαλό μου και δεν πόνεσα καθόλου. Εγώ λέω δοκιμάστε το σιγά σιγά και αν πονάει αφήστε το για λίγο καιρό ακόμα. Όσο για τη διάθεση, όπως λένε "τρώγοντας ανοίγει η όρεξη"! ;)


tujXp3.png

fW48p3.png

2-4-13...Η νεραϊδούλα μας ήρθε και μας άλλαξε τη ζωή ! ! !

4-5-15...Ήρθε η μπεμπούλα μας και ολοκλήρωσε την οικογένειά μας ! ! !

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ κορίτσια! Να είμαστε όλες καλά και να χαιρόμαστε τις οικογένειές μας!

Ήρθε κι η γιατρός σήμερα το πρωί και τη βρήκε πάρα πολύ καλή! Μου λέει "τι είναι αυτό; Αυτό είναι έτοιμο για εμβόλιο τόσο μεγάλο!". Η αλήθεια είναι πως η πρώτη μου κόρη ήταν έτσι περίπου 40 ημερών!

Έπεσε κι ο αφαλός το πρωί.

Με το θηλασμό μια χαρά, μόνο που ακόμα πονάνε οι θηλές μου. Μου είπε να βάζω αλατόνερο. Και το βράδυ δε μπορώ να πω, κοιμάται άλλοτε 4 και άλλοτε 5 ώρες σερί. Για νεογέννητο μια χαρά είναι. Θα στρώσει σιγά σιγά.

Σήμερα το πρωί μετά το θηλασμό με έπιασαν αφόρητοι πόνοι στη μήτρα όπως είναι οι τελευταίοι πόνοι της γέννας) και τρόμαξε κι ο άντρας μου. Κανα 20λεπτο κράτησαν. Το έχει πάθει καμία; Πήρα το γιατρό και μου είπε ότι συμβαίνει καμιά φορά και ότι μάλλον έχω έλλειψη μαγνησίου. Οπότε ξανά μανά μαγνήσιο. :confused:

Όσο για αυτό που λέγατε για το σεξ, εγώ την άλλη φορά ακριβώς ένα μήνα μετά τη γέννα έκανα και ενώ φοβόμουν πολύ με τα ράμματα τελικά ήταν όλα στο μυαλό μου και δεν πόνεσα καθόλου. Εγώ λέω δοκιμάστε το σιγά σιγά και αν πονάει αφήστε το για λίγο καιρό ακόμα. Όσο για τη διάθεση, όπως λένε "τρώγοντας ανοίγει η όρεξη"! ;)

Έπαθα το ίδιο από την κλινική, αλλά τα είδα όλα στις 9 μέρες. Η γυναικολόγος μου είπε ότι όταν θηλάζεις το σώμα παράγει οξυτοκίνη. Η γνωστή ορμόνη που προκαλεί και τις συσπάσεις της μήτρας. Η μήτρα συσπάται για να αποβάλλει ο, τι έμεινε μέσα και για να επανέλθει. Όσο περνάνε οι μέρες οι συσπάσεις γίνονται πιο ανεκτές. Εμένα με έπιασε κρίση, δεν μπορούσα να θηλάσω. Μου έδωσε μπρουφεν η γιατρός και σώθηκα. Όσο για τις θηλες λανολινη να βάζεις, ή σπαθολαδο (το φαρμακευτικό θέλει ξέβγαλμα πρώτα). Το αλατόνερο θα τις ξηραίνει και θα σκίζονται χειρότερα. Συμβουλή: τον πρώτο καιρό, πρώτες 40 μέρες, μετά από καιρό θέλω θηλασμό να βάζεις γάλα στις θηλες, να τις αφήνεις έξω συνέχεια να αεριζονται. Τις αφήνεις με το γάλα για 20 λεπτά και μετά αμέσως λανολινη. Πάρε την πουρελαν της μεντελα. Έτσι θα τα καταφέρεις!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Έπαθα το ίδιο από την κλινική, αλλά τα είδα όλα στις 9 μέρες. Η γυναικολόγος μου είπε ότι όταν θηλάζεις το σώμα παράγει οξυτοκίνη. Η γνωστή ορμόνη που προκαλεί και τις συσπάσεις της μήτρας. Η μήτρα συσπάται για να αποβάλλει ο, τι έμεινε μέσα και για να επανέλθει. Όσο περνάνε οι μέρες οι συσπάσεις γίνονται πιο ανεκτές. Εμένα με έπιασε κρίση, δεν μπορούσα να θηλάσω. Μου έδωσε μπρουφεν η γιατρός και σώθηκα. Όσο για τις θηλες λανολινη να βάζεις, ή σπαθολαδο (το φαρμακευτικό θέλει ξέβγαλμα πρώτα). Το αλατόνερο θα τις ξηραίνει και θα σκίζονται χειρότερα. Συμβουλή: τον πρώτο καιρό, πρώτες 40 μέρες, μετά από καιρό θέλω θηλασμό να βάζεις γάλα στις θηλες, να τις αφήνεις έξω συνέχεια να αεριζονται. Τις αφήνεις με το γάλα για 20 λεπτά και μετά αμέσως λανολινη. Πάρε την πουρελαν της μεντελα. Έτσι θα τα καταφέρεις!

Την έχω πάρει την πουρελάν αλλά μετά δεν ξεπλένεται με τίποτα! Το ξέρω λέει ότι δε χρειάζεται ξέπλυμα αλλά δε θέλω να τρώει το μωρό μου όλο αυτό τον στόκο (το ίδιο μου είπε κι η παιδίατρος. Εκείνη με συμβούλεψε να το βγάζω με μωρομάντηλο γιατί με νερό ούτε κατά διάνοια). Εσύ τι κάνεις;

Όσο για τον αερισμό δεν το έχω κάνει ακόμα αν και ξέρω ότι βοηθάει γιατί θα τρέχουν τα γάλατα και θα γίνω χάλια. Άσε που συνήθως όταν τελειώνω το θηλασμό κυνηγάω τη μεγάλη οπότε δεν είναι εφικτό..


tujXp3.png

fW48p3.png

2-4-13...Η νεραϊδούλα μας ήρθε και μας άλλαξε τη ζωή ! ! !

4-5-15...Ήρθε η μπεμπούλα μας και ολοκλήρωσε την οικογένειά μας ! ! !

Link to comment
Share on other sites

Την έχω πάρει την πουρελάν αλλά μετά δεν ξεπλένεται με τίποτα! Το ξέρω λέει ότι δε χρειάζεται ξέπλυμα αλλά δε θέλω να τρώει το μωρό μου όλο αυτό τον στόκο (το ίδιο μου είπε κι η παιδίατρος. Εκείνη με συμβούλεψε να το βγάζω με μωρομάντηλο γιατί με νερό ούτε κατά διάνοια). Εσύ τι κάνεις;

Όσο για τον αερισμό δεν το έχω κάνει ακόμα αν και ξέρω ότι βοηθάει γιατί θα τρέχουν τα γάλατα και θα γίνω χάλια. Άσε που συνήθως όταν τελειώνω το θηλασμό κυνηγάω τη μεγάλη οπότε δεν είναι εφικτό..

Κατά τη γνώμη μου χειρότερα είναι με το μωρομάντηλο. Μήπως βάζεις πολύ! Τόσο χρειάζεται όσο να δημιουργήσεις ένα φίλτρο λεπτό στις θηλες σου. Η λανολινη είναι φυσικό υλικό και δεν κάνει κακό. Εγώ δεν την ξεβγαζω...

Πωπωωωω, έχεις και τη μικρή εσύ! Κουράγιο!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ κορίτσια! Να είμαστε όλες καλά και να χαιρόμαστε τις οικογένειές μας!

Ήρθε κι η γιατρός σήμερα το πρωί και τη βρήκε πάρα πολύ καλή! Μου λέει "τι είναι αυτό; Αυτό είναι έτοιμο για εμβόλιο τόσο μεγάλο!". Η αλήθεια είναι πως η πρώτη μου κόρη ήταν έτσι περίπου 40 ημερών!

Έπεσε κι ο αφαλός το πρωί.

Με το θηλασμό μια χαρά, μόνο που ακόμα πονάνε οι θηλές μου. Μου είπε να βάζω αλατόνερο. Και το βράδυ δε μπορώ να πω, κοιμάται άλλοτε 4 και άλλοτε 5 ώρες σερί. Για νεογέννητο μια χαρά είναι. Θα στρώσει σιγά σιγά.

Σήμερα το πρωί μετά το θηλασμό με έπιασαν αφόρητοι πόνοι στη μήτρα όπως είναι οι τελευταίοι πόνοι της γέννας) και τρόμαξε κι ο άντρας μου. Κανα 20λεπτο κράτησαν. Το έχει πάθει καμία; Πήρα το γιατρό και μου είπε ότι συμβαίνει καμιά φορά και ότι μάλλον έχω έλλειψη μαγνησίου. Οπότε ξανά μανά μαγνήσιο. :confused:

Όσο για αυτό που λέγατε για το σεξ, εγώ την άλλη φορά ακριβώς ένα μήνα μετά τη γέννα έκανα και ενώ φοβόμουν πολύ με τα ράμματα τελικά ήταν όλα στο μυαλό μου και δεν πόνεσα καθόλου. Εγώ λέω δοκιμάστε το σιγά σιγά και αν πονάει αφήστε το για λίγο καιρό ακόμα. Όσο για τη διάθεση, όπως λένε "τρώγοντας ανοίγει η όρεξη"! ;)

Με κάλυψε η mvk .ειναι απόλυτα φυσιολογικο οταν θηλαζεις να συσπαται η μήτρα. Εκτος απο τη λανολινη που κ εγω δεν ξεπλενα μπορεις να βγάζεις λιγο γαλατάκι κ να το απλώνεις στις θηλές. Κ γενικα καλο ειναι να αερίζονται ειδικα αν εχεις πληγές.

Κοιμάστε γενικα?πως ειναι η μικρη?ηρεμη?

Link to comment
Share on other sites

Με κάλυψε η mvk .ειναι απόλυτα φυσιολογικο οταν θηλαζεις να συσπαται η μήτρα. Εκτος απο τη λανολινη που κ εγω δεν ξεπλενα μπορεις να βγάζεις λιγο γαλατάκι κ να το απλώνεις στις θηλές. Κ γενικα καλο ειναι να αερίζονται ειδικα αν εχεις πληγές.

Κοιμάστε γενικα?πως ειναι η μικρη?ηρεμη?

Χαχα τωρα είδα πως η mvk σου ειπε ακριβώς τα ίδια.... ;)

Link to comment
Share on other sites

Με κάλυψε η mvk .ειναι απόλυτα φυσιολογικο οταν θηλαζεις να συσπαται η μήτρα. Εκτος απο τη λανολινη που κ εγω δεν ξεπλενα μπορεις να βγάζεις λιγο γαλατάκι κ να το απλώνεις στις θηλές. Κ γενικα καλο ειναι να αερίζονται ειδικα αν εχεις πληγές.

Κοιμάστε γενικα?πως ειναι η μικρη?ηρεμη?

Κοιμάται, δε μπορώ να πω. Με ξυπνάει κανα 2 φορές. Δε με ενοχλεί αυτό, αυτό που με κουράζει είναι ότι αργεί να ξανακοιμηθεί μετά (θηλάζει αρκετή ώρα, μετά μπορεί να κάνει κακά, μετά να την πιάσει λόξυγκας κλπ).

Η μεγάλη μου ασχολείται όλο με τη μπέμπα, πράγμα καλό γιατί την αγαπάει πολύ αλλά και κακό γιατί δεν την αφήνει σε ησυχία την κακομοίρα! Όλο θέλει να την πιάνει, πάει και φωνάζει δίπλα της όταν κοιμάται ("κοίτα μαμάκα, κοιμάται η μπεμπούλα μας" και τέτοια), θέλει όλο να την παίρνει αγκαλιά (εννοείται την κρατάω κι εγώ!).. Τι άλλο έχει να τραβήξει αυτό το μωρό αναρωτιέμαι!


tujXp3.png

fW48p3.png

2-4-13...Η νεραϊδούλα μας ήρθε και μας άλλαξε τη ζωή ! ! !

4-5-15...Ήρθε η μπεμπούλα μας και ολοκλήρωσε την οικογένειά μας ! ! !

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...