Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

Μανουλες Ιουνιου 2015


sangreluna

Recommended Posts

Δούλευες ταυτόχρονα κορίτσι; Γιατί το πρωί έγραψες ότι πήρες άδεια για εξωτερικές δουλειές ή εννοούσες ότι ο άντρας σου πήρε άδεια;

Kαλησπερα κοριτσακι ;)!!βασικα δουλευω η αδεια κυησης ειναι θεωρητικη.

οσο μπορω να ερχομαι θα ερχομαι.αλλα να σου πω την αληθεια θελω να καθησω μολις μπω στον μηνα μου.αλλα δεν γινεται.αλλα οταν προκειται για χαρτια και εξετασεις κοιταω να μου παιρνει ολη την μερα:).

βασικα ειμαι σε δικη μας δουλεια αλλα τα τελευταια 15 χρονια δεν εχω λειψει χωρις να υπαρχει σοβαρος λογος.και ειπα να το εκμεταλλευτω λιγακι.

αλλα μην φανταστεις σαμπως καθε ποτε κανουμε εξετασεις.


0wZgp2.png?S6Z3sQqD

image.php?type=sigpic&userid=39504&dateline=1436784875

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Kαλησπερα κοριτσακι ;)!!βασικα δουλευω η αδεια κυησης ειναι θεωρητικη.

οσο μπορω να ερχομαι θα ερχομαι.αλλα να σου πω την αληθεια θελω να καθησω μολις μπω στον μηνα μου.αλλα δεν γινεται.αλλα οταν προκειται για χαρτια και εξετασεις κοιταω να μου παιρνει ολη την μερα:).

βασικα ειμαι σε δικη μας δουλεια αλλα τα τελευταια 15 χρονια δεν εχω λειψει χωρις να υπαρχει σοβαρος λογος.και ειπα να το εκμεταλλευτω λιγακι.

αλλα μην φανταστεις σαμπως καθε ποτε κανουμε εξετασεις.

Σε ρωτάω για την περίπτωση ελέγχου από το ΙΚΑ.

Γιατί υποτίθεται ότι δεν πρέπει να δουλεύουμε ενώ είμαστε σε άδεια και δεν θα ήθελα να υπάρξει θέμα στην περίπτωση που κι εγώ επιλέξω να έρχομαι στο γραφείο που και που.


ugAHp3.png

jfV0p3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια! Γυρίσαμε κ εμεις απο τον γιατρό! Ολα καλα! 2300 ο μικρός κ 2100 η μικρη! Να δούμε πως θα τα βγάλω... Κ εγω για το νοσοκομείο πηρα τένα βρακάκι αλλα κ τις σερβιέτες. Οτι με βολέψει.

Ρε κορίτσι τι νούμερο tena πήρες; Μετράς την περιφέρεια κάτω από την κοιλιά να υποθέσω.

Επίσης, τι νούμερο ζιπουνάκια-φανελάκια πήρες ή θα πάρεις;

Το 0; Το 0-3; Το 1 νομίζω στα διδυμάκια θα πέφτει μεγάλο:rolleyes:

Για πες τη γνώμη σου σαν έμπειρη μάνα.


ugAHp3.png

jfV0p3.png

Link to comment
Share on other sites

Σε ρωτάω για την περίπτωση ελέγχου από το ΙΚΑ.

Γιατί υποτίθεται ότι δεν πρέπει να δουλεύουμε ενώ είμαστε σε άδεια και δεν θα ήθελα να υπάρξει θέμα στην περίπτωση που κι εγώ επιλέξω να έρχομαι στο γραφείο που και που.

Eκει ειναι που το ρισκαρεις κοριτσακι.τωρα τι επιπτωσεις υπαρχουν δεν γνωριζω.αλλα εγω προσωπικα δεν μπορω να μην ερχομαι.


0wZgp2.png?S6Z3sQqD

image.php?type=sigpic&userid=39504&dateline=1436784875

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κορίτσια!!! Πωπω μηνύματα!! Δε ξέρω που να πρώτα απαντήσω , κ πολλές φορές ξεχνάω κ καμία σας!! Χαίρομαι που τα μωράκια ειναι ολα καλα!!!ακουω τέλεια βάρη ολα τους !! Εγω θα το μάθω 30/04 που παω γιατρό... Kidenio υπομονή...

Εγω απο μαγνήσιο παίρνω 1 την ημέρα κ 1 σίδερο..απο συσπάσεις με πιάσανε προχτές Άννα 7 λεπτά για 45 λεπτά το σύνολο κ δεν πήρα το γιατρό, λέω άστο μωρε κ την επομενη μερα που τον πήρα το πρωί για να αλλάξω ημερομηνία στο ραντεβού με κατσαδιάσε όταν του το πα..πρέπει λέει να τα λέμε ολα την ώρα που συμβαίνουν...

Στις Tena μετράς λέει την περιφέρεια, θα το κάνω αυτο σημερα..

Εγω αύριο εχω αλλαγή καλοκαιρινά χειμωνιάτικα...

Ρε κορίτσια για το επίδομα στο ΙΚΑ δώσατε βιβλιάριο τράπεζας ; Γιατί εμένα δε μου ζητήσανε!! Κ λέω που θα τα καταθέσουν;;θα παω να καταθέσω τα χαρτιά την Παρασκευή..μπράβο το ΙΚΑ , ουσιαστικά καταθέτει πολυ γρήγορα!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Eκει ειναι που το ρισκαρεις κοριτσακι.τωρα τι επιπτωσεις υπαρχουν δεν γνωριζω.αλλα εγω προσωπικα δεν μπορω να μην ερχομαι.

Πρόστιμο στον εργοδότη και διακοπή του επιδόματος!!!


ugAHp3.png

jfV0p3.png

Link to comment
Share on other sites

Νίκηαντωνια εγω πονάω στα πλευρά πολυ κ αναλόγως τη μερα ποτε στις γάμπες , ποτε στις πατούσες .. Καλα οςο για τον ύπνο να συμπληρώσω κ εγω όπως κ οι προλαλήσαντες δε βολεύω με τίποτα!!! Κ ζεσταινομαι πολυ!! Ευτυχώς εχω πάρει ένα τέλειο μαξιλάρι ύπνου που μετά γινεται μαξιλάρι θηλασμού..

Ρε κορίτσια ερώτηση ..που θα τα κοιμηθείτε στην αρχή;;; Έλεγα σε πορτ μπεμπέ καλαθουνα εγω αλλά μια μαία μου είπε οτι γενικά το παιδί θα ζεσταθεί εκεί μέσα κ μάλλον θα πάρω λίκνο ..

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κορίτσια!!! Πωπω μηνύματα!! Δε ξέρω που να πρώτα απαντήσω , κ πολλές φορές ξεχνάω κ καμία σας!! Χαίρομαι που τα μωράκια ειναι ολα καλα!!!ακουω τέλεια βάρη ολα τους !! Εγω θα το μάθω 30/04 που παω γιατρό... Kidenio υπομονή...

Εγω απο μαγνήσιο παίρνω 1 την ημέρα κ 1 σίδερο..απο συσπάσεις με πιάσανε προχτές Άννα 7 λεπτά για 45 λεπτά το σύνολο κ δεν πήρα το γιατρό, λέω άστο μωρε κ την επομενη μερα που τον πήρα το πρωί για να αλλάξω ημερομηνία στο ραντεβού με κατσαδιάσε όταν του το πα..πρέπει λέει να τα λέμε ολα την ώρα που συμβαίνουν...

Στις Tena μετράς λέει την περιφέρεια, θα το κάνω αυτο σημερα..

Εγω αύριο εχω αλλαγή καλοκαιρινά χειμωνιάτικα...

Ρε κορίτσια για το επίδομα στο ΙΚΑ δώσατε βιβλιάριο τράπεζας ; Γιατί εμένα δε μου ζητήσανε!! Κ λέω που θα τα καταθέσουν;;θα παω να καταθέσω τα χαρτιά την Παρασκευή..μπράβο το ΙΚΑ , ουσιαστικά καταθέτει πολυ γρήγορα!!

Εννοείται ότι θα στο ζητήσουν την Παρασκευή που θα πας.

Την κοιλιά δηλ μετράς;:shock::shock::shock:


ugAHp3.png

jfV0p3.png

Link to comment
Share on other sites

Νίκηαντωνια εγω πονάω στα πλευρά πολυ κ αναλόγως τη μερα ποτε στις γάμπες , ποτε στις πατούσες .. Καλα οςο για τον ύπνο να συμπληρώσω κ εγω όπως κ οι προλαλήσαντες δε βολεύω με τίποτα!!! Κ ζεσταινομαι πολυ!! Ευτυχώς εχω πάρει ένα τέλειο μαξιλάρι ύπνου που μετά γινεται μαξιλάρι θηλασμού..

Ρε κορίτσια ερώτηση ..που θα τα κοιμηθείτε στην αρχή;;; Έλεγα σε πορτ μπεμπέ καλαθουνα εγω αλλά μια μαία μου είπε οτι γενικά το παιδί θα ζεσταθεί εκεί μέσα κ μάλλον θα πάρω λίκνο ..

Θα βράσει το καημένο, με τίποτα σε πορτ μπεμπέ. Για την καλαθούνα παίζεται. Δεν χωράει η κούνια στο δωμάτιό σας ε;


ugAHp3.png

jfV0p3.png

Link to comment
Share on other sites

Τι κάνετε κορίτσια ;;; Κάποια έλεγε για αμνησία, με πιάνει που κ που κ εμένα κ δεν θυμάμαι πράγματα αλλα διάβασα οτι ειναι φυσιολογικο στην εγκυμοσυνη ... Εμένα οι πονοι στο σωμα πέρασαν ξαφνικα απο τότε που μπήκα στο τρίτο τρίμηνο μόνο η πλατη μου με πιάνει καμμια φορα κ πιστεύω οτι ειναι απο την κούραση αλλα κ απο το βαρος που εχει το στηθος ... Εγω το μωρο θα το εχω σε λίκνο όπως κ την κόρη μου , με είχε βολέψει παρα πολυ ... Μεσα στις καλαθουνες κ στα πορτ μπεμπε κάνει ζέστη ... Άλλο που θελω να ρωτήσω εγω τι πυτζαμες θα πάρετε στην κλινικη σορτσάκι η μακρύ παντελόνι ;;; Σίγουρα θα πάρω νυχτικο για την πρωτη μέρα αλλα δρν με βολεύει καθόλου κ πρεπει να πάρω κ αλλες πυτζαμες ... Κ σουτιέν θηλασμου έχετε παρει απο τωρα η μετα την γεννα ;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


γεια σας κοριτσια!!! οντως γραψατε πολλα!!! να συμπληρωσω για τις συσπασεις: ειναι πολυ σημαντικο και πρεπει να το πουμε στον γιατρο αμεσως, κι εγω κανω το παλικαρι ωρες ωρες αλλα κατι πο εμεις το βλεπουμε ελαφρια και δεν το φοβομαστε μπορει να ειναι μια ενδειξη η κατι μεγαλης σημασιας οποτε το λεμε στον γιατρο και μας συμβουλευει, εγω οταν του ειπα μου ειπε την επομενη φορα που θα με πιασουν να τον παρω τηλ να κανονισουμε καριοτοκογραφο!!!

τωρα για το κρεββατακι και εμενα το δωματιο ειναι μικρο και και μολις εχθες το παρηγγειλα!!! αμαν πια ολο σκεφτομαι να κανω οικονομια αλλα δεν γινεται κιολας, ειπα στον εαυτο μου ακομη και να μην με βολεψει και να κοιμηθει μια μερα χαλαλι!!!!

οσο για τους πονους, η πλατη μου δεν υπαρχει απο τον πονο,μετα το τσουξιμο κατω απο το στηθος αριστερα υπαρχει, γοφοι αστα να πανε και στα πλευρα φυσικα απο την πιεση των ποδιων της μικρης μου!!!

εχω παρει και εγω ενα μαξιλαρι εγκυμοσυνης και θηλασμου το οποιο ειναι ΤΕΛΕΙΟ!!! οποια το παρει θα με θυμηθει: βολευεις την κοιλια,κοιμασαι πιο ανετα, βοηθαει στον θηλασμο, καθεσαι στον καναπε και το βαζεις πισω στηριζοντας την μεση και την πλατη και μετα βαζεις το μωρο γυρω γυρω αυτο και δεν πεφτει απο τον καναπε!!!

kirtiblue εννοειται πως χρειαζεται βιβλιαριο τραπεζης, αυτοι ξεχασαν να το πουν μαλλον, και εσυ θα τρεχεις στο τελος οποτε βγαλε μια φωτοτυπια και εχε μαζι σου!!!

εγω αυριο τα καταθετω και σημερα παω στον γιατρο!!! θα σας πω νεα!!!


yk1yp3.png

Link to comment
Share on other sites

Νικηαντωνια στο σούπερ μάρκετ που είδα για τις tena γράφουν πανω εκατοστά περιφέρειας όχι κοιλιάς...αλλά τώρα να σου πω μπέρδευτηκα θα παω αύριο να το τσεκάρω πάλι για να μετρηθω. Αλλά τσέκαρε το κ ΕΣΥ πριν αγοράσεις πάνα βρακάκι. Όσον αφορά την κούνια στο δωμάτιο όχι απλά δε χωράει με τίποτα , αλλά εγω ειμαι κ ειδική περίπτωση...μετά τη γεννά κανα τρίμηνο μετακομίζω...όποτε καταλαβαίνετε τι θα ακολουθήσει ..εκτός του οτι δε παίρνω πράγματα γιατί δε ξέρω που θα μαι...εχω ήδη πακετάρει οτι δε χρειάζομαι ..το σπιτι ειναι όλο κούτες..αλλά δε με νοιάζει, θέλω να φύγω απο εδώ..Maria εγω πήρα μονο νυχτικό το οποίο όμως ειναι τύπου φορεματακι απο τα oysho νομίζω οτι δε θα με βολέψει καθόλου η πιτζάμα η το σορτσάκι βάλε βγάλε..με το φόρεμα απλά σηκώνεις..άσε που αν θες να πλυθείς τοπικά γινεται παιχνιδάκι...οςο για τα σουτιέν είδα πολυ ωραία στο mothercare κάπου στα 30 ευρώ τα 2 , εγω μάλλον θα πάρω μονο σουτιέν για τον ύπνο..μη τρέχει το γάλα κ γίνομαι χάλια..κ τα φοράω κ έξω αν ειναι. mama θα πάρω το βιβλιάριο μαζι μου κ μια φωτοτυπία..σας είπαν αν θέλουν ειδική τράπεζα;;

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα κορίτσια!

Sangreluna δεν έχω ιδέα αν μπορείς να γράψεις το ντόμπλερ και να το κάνεις μέσω ΕΟΠΥΥ στο Έλενα... Ίσως ξέρει κάποιο άλλο κορίτσι να σε βοηθήσει σε αυτό. Απ'ότι ξέρω πάντως και διορθώστε με αν κάνω λάθος η αυχενική και η β επιπέδου δεν γράφονται...

Και εγώ καλαθούνα έχω από τον γιο μου και έλεγα αυτή να χρησιμοποιήσω αλλά η αλήθεια είναι πως τη ζέστη δεν την είχα σκεφτεί. Αν δω ότι ζεσταίνεται θα το βάλω στην κούνια-ευτυχώς χωράει στο δωμάτιο μας. Το λίκνο είναι τέλειο σαν ιδέα αλλά δεν ξέρω βρε κορίτσια τα λυπάμαι να τα δώσω τώρα στο δεύτερο. Αν ήταν το πρώτο θα το σκεφτόμουν πολύ σοβαρά.

Για το μαιευτήριο έχω απ'όλα. και νυχτικό και σορτς (μέχρι το γόνατο περίπου) και κάπρι και μακρύ παντελόνι πυτζάμας. θα τα πάρω όλα και ότι βολέψει! στον πρώτο μου πιο πολύ με βολέψανε πάντως οι πυτζάμες-ένιωθα μεγαλύτερη ασφάλεια. σουτιέν θηλασμού έχω 2 και ίσως πάρω και κανένα ακόμα. βλέποντας και κάνοντας. όσες δεν έχετε πάρει πάρτε τα κανένα νούμερο μεγαλύτερα απ'ότι φοράτε τώρα γιατί το στηθος με τον θηλασμό γίνεται τούμπανο. εγώ τα φόραγα όλη μέρα και στον ύπνο τον πρώτο καιρό αλλιώς έσταζε το γάλα και τα έκανα όλα χάλια!

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια!!! οντως γραψατε πολλα!!! να συμπληρωσω για τις συσπασεις: ειναι πολυ σημαντικο και πρεπει να το πουμε στον γιατρο αμεσως, κι εγω κανω το παλικαρι ωρες ωρες αλλα κατι πο εμεις το βλεπουμε ελαφρια και δεν το φοβομαστε μπορει να ειναι μια ενδειξη η κατι μεγαλης σημασιας οποτε το λεμε στον γιατρο και μας συμβουλευει, εγω οταν του ειπα μου ειπε την επομενη φορα που θα με πιασουν να τον παρω τηλ να κανονισουμε καριοτοκογραφο!!!

τωρα για το κρεββατακι και εμενα το δωματιο ειναι μικρο και και μολις εχθες το παρηγγειλα!!! αμαν πια ολο σκεφτομαι να κανω οικονομια αλλα δεν γινεται κιολας, ειπα στον εαυτο μου ακομη και να μην με βολεψει και να κοιμηθει μια μερα χαλαλι!!!!

οσο για τους πονους, η πλατη μου δεν υπαρχει απο τον πονο,μετα το τσουξιμο κατω απο το στηθος αριστερα υπαρχει, γοφοι αστα να πανε και στα πλευρα φυσικα απο την πιεση των ποδιων της μικρης μου!!!

εχω παρει και εγω ενα μαξιλαρι εγκυμοσυνης και θηλασμου το οποιο ειναι ΤΕΛΕΙΟ!!! οποια το παρει θα με θυμηθει: βολευεις την κοιλια,κοιμασαι πιο ανετα, βοηθαει στον θηλασμο, καθεσαι στον καναπε και το βαζεις πισω στηριζοντας την μεση και την πλατη και μετα βαζεις το μωρο γυρω γυρω αυτο και δεν πεφτει απο τον καναπε!!!

kirtiblue εννοειται πως χρειαζεται βιβλιαριο τραπεζης, αυτοι ξεχασαν να το πουν μαλλον, και εσυ θα τρεχεις στο τελος οποτε βγαλε μια φωτοτυπια και εχε μαζι σου!!!

εγω αυριο τα καταθετω και σημερα παω στον γιατρο!!! θα σας πω νεα!!!

Ποιο μαξιλάρι έχεις αγοράσει; Με ενδιαφέρει πολυ!

Για το τσούξιμο κάτω από το στήθος τι σου είπε ο γιατρός; Εγώ το έχω στην δεξιά μεριά.


ugAHp3.png

jfV0p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...