Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 4 ώρες πρίν, Nima21 είπε:

      Κορίτσια καλημέρα!

      Γνωρίζει καμία αν εφοσον ανοιχτεί η gonal μέχρι ποτε μπορει να διατηρηθεί στο ψυγείο και να χρησιμοποιηθεί το υπόλοιπο υλικό; Στο κουτί γραφει 28 ημέρες, αλλα μιλαει για θερμοκρασιες μικρότερες των 25, στο ψυγειο δεν θα διατηρείται σιγουρα παραπάνω; Οχι φυσικα μεχρι την αναγραφόμενη ημερομηνια ληξης, αλλα ενα διμηνο δεν θα διατηρείται; 

      Όχι γιατί και στο ψυγείο μικρότερη θερμοκρασία των 25 είναι..!

      Ο δικός μου ο γιατρός τουλάχιστον για τις κλειστές ληγμένες μου είχε πει ότι μπορούν να χρησιμοποιηθούν μέχρι και 2-3 μήνες μετά χωρίς φόβο.. για τις ανοιχτές λόγω του ότι έχουν πάρει αέρα αλλοιώνεται η ουσία οπότε και μπορεί να χρησιμοποιηθεί μάξιμουμ μέχρι και ένα μήνα μετά άντε 2-3 μέρες δηλαδή παραπάνω από τις 28 που λένε στις οδηγίες αλλά ως εκεί.. μου είχε πει τουλάχιστον να μην την χρησιμοποιήσω αν είναι περισσότερο διάστημα ανοιχτή.. 

      Το ιδανικότερο είναι να ρωτήσεις το δικό σου γιατρό και ότι σου πει..!

Μανουλες Ιουνιου 2015


sangreluna

Recommended Posts

Τι κάνετε κορίτσια? Εμείς εχθές κάναμε όλη μέρα τρελούς θηλασμους μάλλον από το άλμα κ από εχθές στις 10 που κοιμήθηκε μέχρι τις 6 το πρωί δεν σηκώθηκε για γάλα κ στις 6 το πρωί που ξύπνησε είχε γίνει τούμπανο το δεξί στήθος κ είχε κ κομπακια από το γάλα . Πάω να την ταΐσω από εκεί κ μάλλον έτρεξε ποσοτητα κ πνίγηκε κ άρχισε να βήχει κ να κλαίει . Δεν έτρωγε μετά με τίποτα ,είχε γκρίνια μέχρι τις 8 μισή που κοιμήθηκε . Τελικά ξύπνησε στις 12μιση κ την τάισα αλλά εγώ πονούσα αρκετά κ δεν μπορούσα με τίποτα να βγάλω γάλα να το αποσυμφορησω. Τώρα την έχω ταΐσει 3 φορές από εκεί κ ακόμα έχει κ πονάω κ φοβάμαι μην πάθω καμμια μαστίτιδα. Θα τηΣ δώσω άλλη μια φορά από το δεξί κ μετά κανονικά. Έχει τόσο ωραία μέρα σήμερα κ θα ήταν ιδανικά για βόλτα αλλά κοιμάται πάλι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Γεια σας κοριτσια πως ειστε?

Εγραψα ενα κατεβατο τις προαλλες,με πεταξε εξω και μετα αρχισε την μουρμουρα ο μικρουλης και ξεχαστηκα!

Χαιρομαι που ειστε ολες καλα και τα μωρακια σας επισης!

Εμεις σημερα πηγαμε μεγαλη βολτα με τα αγορια μου,το ευχαριστηθηκαν αυτα, εγω πτωμα εγινα αλλα χαλαλι! Ο μικρουλης μου εβγαλε και το 2ο κατω δοντακι! Εχει πλακα που με δαγκωνει και τσιμπανε τα ατιμα, χαχαχαχαχα

Κοριτσια η πισινα ειναι σουπερ! Εκανα με τον μεγαλο οταν ηταν μωρακι. Φετος συνεχιζει μονος του. Σε 1 μηνα θα ξεκινησω και τον μικρο. Θα μπαινουμε μαζι φυσικα.

Φιλια σε ολες καλη εβδομαδα να εχουμε!

Link to comment
Share on other sites

Τι κάνετε κορίτσια? Εμείς εχθές κάναμε όλη μέρα τρελούς θηλασμους μάλλον από το άλμα κ από εχθές στις 10 που κοιμήθηκε μέχρι τις 6 το πρωί δεν σηκώθηκε για γάλα κ στις 6 το πρωί που ξύπνησε είχε γίνει τούμπανο το δεξί στήθος κ είχε κ κομπακια από το γάλα . Πάω να την ταΐσω από εκεί κ μάλλον έτρεξε ποσοτητα κ πνίγηκε κ άρχισε να βήχει κ να κλαίει . Δεν έτρωγε μετά με τίποτα ,είχε γκρίνια μέχρι τις 8 μισή που κοιμήθηκε . Τελικά ξύπνησε στις 12μιση κ την τάισα αλλά εγώ πονούσα αρκετά κ δεν μπορούσα με τίποτα να βγάλω γάλα να το αποσυμφορησω. Τώρα την έχω ταΐσει 3 φορές από εκεί κ ακόμα έχει κ πονάω κ φοβάμαι μην πάθω καμμια μαστίτιδα. Θα τηΣ δώσω άλλη μια φορά από το δεξί κ μετά κανονικά. Έχει τόσο ωραία μέρα σήμερα κ θα ήταν ιδανικά για βόλτα αλλά κοιμάται πάλι.

Ειμαι παθουσα με την μαστιτιδα, κανε και ζεστα ντουζ η ζεστες κομπρεσες να βοηθησεις το γαλα να βγει. Και μετα τον θηλασμο κρυες κομπρεσες στην περιοχη που σε ποναει. Ελπιζω να εισαι καλυτερα και να μην παθεις τελικα μαστιτιδα. Δεν αντεχεται ο πονος. Περαστικα σου!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!!! Τι κάνετε;;;

Εγω είμαι λίγο καλύτερα και μάλλον την γλιτωσαμε!!!

Σήμερα γίναμε 5 μηνών!!!! Πωπω κορίτσια χαμπαρι δεν πήρα και κάθε μέρα έχουμε και μια έκπληξη!!!!

Εχθες άρχισε τα γιε γιε γιε και ενώ της μάθαιναν να κάνει με το χερακι έλα έλα και την στάνταρ κίνηση(καταλαβατε ποια λέω ε;;) εχθες μια άσχετη κύρια της κάνει έλα έλα και το έκανε!!! :shock: σοκαρίστηκα ευχάριστα!!! Χαχα

Το βράδυ εκεί που έκανε τα γνωστά βαρελάκια έπιασε και τα δύο πατουσακια με τα χέρια της και έπαιζε μέχρι τώρα το προσπαθούσε αλλά έφτανε μέχρι την γάμπα!!!! Πολύ χαρά!!!

Για baby yoga δεν άκουσα ούτε είδα θα μπω ίντερνετ να δω τι παίζει, μια άλλη ωραία ιδέα είναι πισίνα με τα μωρά!!!

Το σκ μας γεμάτο πήγαμε χθες για φαγητό στην κουνιάδα μου και μειναμε μέχρι το απόγευμα!!! Ωραία γενικά αλλά λίγο το σκ!!!

Εσεις πως περασετε?? Φιλάκια σε όλες!!!

Αχ mama καθε μερα και μια καινουργια εκπληξη. Να τραβας βιντεο οποτε μπορεις και να βγαζεις φωτο, να δεις με τι συγκινηση θα τα βλεπεις οταν μεγαλωσει η μπουμπου και θα λιωνεις....

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι παθουσα με την μαστιτιδα, κανε και ζεστα ντουζ η ζεστες κομπρεσες να βοηθησεις το γαλα να βγει. Και μετα τον θηλασμο κρυες κομπρεσες στην περιοχη που σε ποναει. Ελπιζω να εισαι καλυτερα και να μην παθεις τελικα μαστιτιδα. Δεν αντεχεται ο πονος. Περαστικα σου!

Τώρα αδειασα μετά από τόσες ώρες κ ηρέμησα. Ελπίζω να μην ξαναπάθω το ίδιο απόψε .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα μανούλες!

Τι κανετε? Εμενα η μικρή μου συγκαηκε κ χω στενοχωρηθει! Περιμένω να με πάρει η παιδιατρος για να μου πει τι να κανω!

Και γω θελω μολις γίνει 6 μηνων να την παω για baby swimming! Να μαθω βέβαια κ το κοστος γιατί ακουσα πως είναι τσιμπημενες η τιμες!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια μου:)

τι κανετε εσεις και τα μπεμπακια σας?

christab μου πηρατε φορα με τα δοντακια σας ε:)?μια χαρα οι βολτες ας εκμεταλλευτουμε και τον καλο καιρο.

maria μου ελπιζω να εισαι καλυτερα και να την γλιτωσες την μαστιτιδα.

Ευακι μου μην στεναχωριεσαι κοριτσι μου ειναι κατι που φτιαχνεται.

Να σου πω την αληθεια μεχρι τωρα δεν συγκαηκαμε καθολου.το καλυτεο ειναι πλυσιμο με νερακι οταν ειμαστε στο σπιτι και μωρομαντηλο μονο οταν ειμαστε εκτος.η δικια μου εχει καλομαθει ετσι και στις φασεις που λειπουμε ολη μερα και την καθαριζω με μωρομαντηλο κοκκινιζει το πουλακι μου.αλλα επανερχεται.αλλα μην στεναχωριεσαι ολο και καποια στιγμη θα το παθουν τα ζουζουνια μας.αυτα να ειναι τα προβληματακια τους.

Οι υπολοιπες μανουλες ολες καλα?

καλη μερα να εχουμε

φιλια


0wZgp2.png?S6Z3sQqD

image.php?type=sigpic&userid=39504&dateline=1436784875

Link to comment
Share on other sites

Τι κάνετε κορίτσια ? Εμείς όλη μέρα βόλτα στο Ηράκλειο με το μωρό για ψώνια . Βρήκα 1 ωραίο φόρεμα για τον γάμο της κουνιαδας μου στο πρώτο μαγαζί που μπήκα κ έτσι δεν χρειάστηκε να ψάχνω . Τελικά μια χαρά είμαι σήμερα πέρασε ο πονος . Συγκαμα περάσαμε κ εμείς από την μέρα που έκανε τα νερουλά κακά 4 φορές την μέρα. Είχε γεμίσει σπυράκια κ μόνο με την σουντοκρεμ έστρωσε. Παρόλο που δεν την χρησιμοποιώ αυτή την κρέμα σε τέτοιες περιπτώσεις δεν την αλλάζω .

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα μανούλες το κάνετε ?Εμείς το έχουμε ρίξει στον ύπνο αυτές τις μέρες. Θηλάζει όλη μέρα κ κοιμάται . Το κλάμα της το ξεχάσαμε πως είναι . Σήμερα θα κάνουμε επιτέλους κ το τρίτο εμβόλιο που είχαμε την προηγούμενη βδομάδα κ ακυρώθηκε επειδή έλειπε ο γιατρός σε σεμινάριο . Εσείς πως είστε? Τα νέα σας ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημερα κοριτσια;)

Που χαθηκατε οι περισσοτερες?ελπιζω να ειστε ολες καλα.

Euaki μου μην αγχωνεσαι θα περασει.μικρο το κακο.

Μαρια μου τι καλα που δεν χρειαστηκε νμα ψαξεις περισσοτερο.και βρηκες με την μια.

Εγω εχω μπει στην διαδικασια να ψαχνω για ολα τα σχετικα με την γαμοβαφτιση και εχω λαλησει .νυφικο ειναι νωρις ακομα οποτε ολα τα υπολοιπα.αυτες τις μερες ψαχνουμε χορο για την δεξιωση.καλα εχει λαλησει ο κοσμος.κριση εχουμε αλλα σε αυτον τον κυκλο μπα.χθες δηλαδη ηταν ενας που μου ερχοταν να του την πω πολυ αγρια.μας ειπε τιμη 18 ευρω γιατι ειναι λιγα ατομα 250 προς το παρον.και ελεγε το μενου λες και κατεβηκαμε απο κανενα βουνο.ηθελα να του πω αν εδινα 18 ευρω το ατομο θ απηγαινα αλλου.εχω παει σε χιλιαδες γαμους.κ εχουμε κανει 2 στην οικογενεια.και το καλυτερο ζητησε να μας δειγματισει σε ενα live και οχι σε γαμο.και λεω τον ανδρα μου θα το ακυρωσουμε να μας δειγματισει σε γαμο.α τα 18 ευρω ηταν για αλλη αιθουσα την οποια δεν την προωθουσε και ηθελε να πλασαρει αυτην την καινουρια.καλα θα εκνευριστω αρκετα μεχρι να καταληξουμε.ειναι τρελος ο κοσμος.και οταν με περναει για βουρλο ακομα πιο πολυ εκνευριζομαι.και το αστειο ειναι οτι στα περισσοτερα που εχουμε παρει ειναι κλεισμενα για ολο το Μαιο.

τελος παντων θα βρουμε.το καλο ειναι οτι φωτογραφο βρηκαμε καλη τιμη θα παμε να δουμε και δουλεια.ειναι μια φωτογραφος που εχουμε κανει πολλα πραγματα.γιατι ακουσα κανει ντεμεκ καλα οικονομικα πακετα 1250 και μου εφυγε το κεφαλι.

σορρυ για το κατεβατο αλλα εχω φριξει αυτες τις μερες.

Αυριο εχουμε και παιδιατρο για να δουμε πως αναπτυχθηκε η μπουμπουκα μου.αυτες τις μερες αρχισε να κανει κατι σαν να γκρινιαζει οταν φευγω και να απλωνει χερακι και καταστεναχωρεθηκα.πω πω πω αν καταλαβαινει πιο πολυ δεν θα το αντεξω να κλαιει οταν φευγω δουλεια.

καλη μερα να εχουμε κοριτσια.

φιλια πολλα


0wZgp2.png?S6Z3sQqD

image.php?type=sigpic&userid=39504&dateline=1436784875

Link to comment
Share on other sites

Άσε Άννα εγώ έκανα τον γάμο τον Δεκέμβριο του 2013 κ την βάφτιση τον Απρίλιο του 14 κ ξέρω από τρέξιμο. Εμάς εδώ πάντως είναι πιο ακριβά . Για τον γάμο πληρώσαμε 20 ευρώ το άτομο κ στην βάφτιση που είχα λίγα άτομα 24 ευρώ . Όσο για το βίντεο πανάκριβα . 1000 ευρώ στην βάφτιση κ 1850 στον γάμο με εξωτερική φωτογράφιση . Να ξέρεις ότι το παράπονο του μωρού σου όταν φεύγεις μπορεί να ωφειλεται στο άγχος αποχωρισμου . Βασικά λένε ότι ξεκινάει από την 29η εβδομάδα αλλά από δική μου πείρα ξεκινάει πολύ νωρίτερα .

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια! Εμεις δυσκολευομαστε με τον υπνο κατα τη διαρκεια της μερας...ενω νυσταζει δεν μπορει ν κοιμηθει...την παιρνω αγκαλια την κουναω την βαζω στο στηθος στον αποροφητηρα περπαταω κ γινεται πτωμα απο γκρινια για να κοιμηθει...που να μπουμε κ στο αλμα...παντως πολυ ζορι με τα δοντια...ωρες ωρες βαζει χερια στο στομα κ σφιγγεται λες κ θα κανει κακα...καλο ψαξιμο αννα! Εμεις αυγουστο του 14 18 ευρω το ατομο κ 1600 φωτογραφο αλλα φοβερη δουλεια...ο ιδιος μ ειπε 700 για τη βαφτιση κ μ φανηκαν πολλα κ εκλεισα αλλον με 450 κ το αποτελεσμα καμια σχεση....maria τι καλα π ειναι ηρεμη η μπουμπου

Link to comment
Share on other sites

Δήμητρα αυτό με τον ύπνο μου το έκανε κ εμένα κ σταμάτησε πριν 1 βδομάδα . Έκλαιγε από την νύστα κ δεν μπορούσε να κοιμηθεί γι αυτό κ έλεγα μήπως περνούσε κανένα άλμα τότε που δεν έχει καταγραφεί . Την ηρεμούσα μόνο στο καρότσι κ με μουσικούλα.εμένα όμως το έκανε κ την νύχτα .

Link to comment
Share on other sites

Αφηστε κοριτσια μου εχει φυγει το κεφαλι.βασικα αν ψαξεις βρισκεις κ οικονομικα.εμεις παμε συντηρητικα γιατι μεσα σε ενα χρονο σπιτι ανακαινιση επιπλα γεννηση βγηκαν πολλα.αλλα δεν θελω να αφησω πιο μετα το γαμο.το καλο ειναι οτι πολλοι γνωστοι κ φιλοι παντρευτηκαν οποτε εχω συστασεις για πολλα θεματα .

Μαρια μου σε αυτο που λες για τις τιμες εχεις δικιο.η κουμπαρα μου μου ειπε να τα διαλεκω εγω για εκεινη απο εδω κ θα επικοινωνουμε μεσω νετ κ θα μου στελνει τα λεφτα.γιατι εχει μεγαλη διαφορα σε πολλα.

Η μικρουλα μου ισως ειναι στην φαση που λες.αλλα τρελαθηκα.λεω με αυτο το τρεξιμο θα προσπαθω να μην την αφηνω.το νυφικο μαζι της θα το διαλεξω.καλα εκει που τον κουφανα χθες τον τυπο ειναι που του ειπα βασικη προυποθεση να υπαρχει χωρος για την μικρη.κ με κοιταζε με το υφος του ρομφου χαχαχα.αυτο με αγχωνει πολυ.εκεινη την μερα θα ταλαιπωρηθει αρκετα.αλλα θα ειναι κ πιο μεγαλη.λοιπον καλη συνεχεια.σας ζαλισα παλι.

Φιλια


0wZgp2.png?S6Z3sQqD

image.php?type=sigpic&userid=39504&dateline=1436784875

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...