Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 ώρες πρίν, linaa είπε:

      Καλέ πόσο είναι η fsh k η ε2 σου? Αυτό έχει σημασία . Αν είναι καλές θα έχεις Κ καλή διεργεση 

      Συμφωνώ...παίζουν ρόλο και οι άλλες ορμόνες...Η ΑΜΗ δε καθορίζει την έκβαση μιας προσπάθειας. Το έχουμε δει άπειρες φορές! Πίστεψε με! Κάνε την προσπαθεια σου!! Σου εύχομαι να πετύχεις το θαυματακι σου!!!!

Μανουλες......Αυγουστου 2015!!!


november rain

Recommended Posts

καλημερα!

Cristi με το καλο το μωρακι σου! Σιγουρα μεσα στον Αυγουστο καλοκαιρινα απλα μην παρεις πολλα γιατι μεγαλωνουν πολυ γρηγορα και μετα θα βαλεις μανικακι!

Μαριανθη μου ειναι καλο που εχεις αυτοπεπηθηση για το οτι θα τα καταφερεις και ειμαι σιγουρη οτι θα ειναι ετσι!Παιζει μεγαλο ρολο η ψυχολογια...και εγω παντα ετσι ημουν και δεν χρειαστηκα ποτε βοηθεια απο κανεναν και τα καταφερα μια χαρα!Αντε λιγες μερες για την αδεια σου και μετα θα απολαυσεις τις ετοιμασιες!

Μαρουσκακι συμφωνω απολυτα μαζι σου για τον ερχομο του καθε παιδιου και τις ισορροπιες στην οικογενεια....το καθε παιδι ειναι διαφορετικο και σιγουρα με την αφιξη ενος νεου μελους ολα αλλαζουν και μετα αντε ξαναβαλτα στην θεση τους :rolleyes:

Χτες πηγα να δω την μια κολλητη μου που γεννησε!Συγκινήθηκα πολυ ...ποσο μικρουλικα ειναι...ειχα ξεχασει!!!Μετα με επιασαν οι φοβοι παλι :confused: Μην νιωσει η μεγαλη μου παραμελημενη...μην την κανω να ζηλεψει...μηπως δεν δωσω στην μικρουλα τοσα οσα εδωσα στην μεγαλη....κτλ κτλ....αααααχχχχ...θα μου περασει ξερω...:rolleyes:

Απο την αλλη εβδομαδα αρχιζουμε και εμεις τα βαψιματα και θα παμε να παρουμε και το κρεβατι της μεγαλης....περναει ο καιρος και δεν το καταλαβαινεις!Marouskaki...βλεπω και γω να γυρναω σπιτι απο γεννα και ο αντρας μου ακομη να κανει δουλειες και βαψιματα....χαχαχα....ζηλεψα τυροψωμο!!!!

Ευαγγελια με το καλο να δεις παλι την μπεμπουλα σου!

Σημερα το μενου εχει τσιπουρα με βραστα λαχανικα....μετα απο 3 ημερες γουρουνιασματος το ρειξαμε στην διαιτα να ξεπρηστουμε το κατα δυναμη...:tongue:


ArFNp2.png

jGyQp2.png

Ts0Xp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 13,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Marianthi27

    2102

  • Marouskaki

    2039

  • november rain

    1702

  • meldan

    1004

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Mπραβο στη μαμα σου και την κουμπάρα σου για την επιμονή και υπομονή τους!

Πριν μείνω έγκυος νόμιζα οτι είναι πανεύκολο, βαζεις το μωρό στο στήθος και τέλος. Τωρα συνειδητοποιώ ότι θελει προσπάθεια, κουραση και αποφασιστικότητα. Το βιβλίο που διαβάζω λεει οτι στην αρχή, μεχρι να μεγαλώσει λίγο και να εδραιωθεί ο θηλασμος δεν πρεπει να θηλαζεις με προγραμμα του τυπου καθε δυο ώρες, αλλά όποτε κλαίει και ζητάει το μωρό, που μπορεί να είναι και 18ώρες το 24ωρο! Με το βυζί έξω δηλαδή μόνιμα, τρομερό!

ετσι ειναι ακριβως....στην αρχη εισαι με τα ζυζια εξω συνεχεια....μετα απο καμια 15 μερες θα δεις ποσο θα αλλαξει αυτο....αρχιζει και μαθαινει και φτιαχνει τις ωρες του....οσο πιο πολυ θηλαζεις τοσο περισσοτερο γαλα παραγεις....σαν τις αγελαδιτσες :tongue: Τελευταια εμαθα οτι πρεπει να βαζεις το μωρο καθε φορα απο το ενα στηθος...δηλαδη μια φορα απο το δεξι μια απο το αριστερο....εγω στην μεγαλη μου μετραγα την ωρα....20 λεπτα και 20 λεπτα ...θηλαζα και απο τα 2 στηθη...μετα που εβγαζα με το θηλαστρο αποκλειστικα εβγαζα ανα 3 ωρες και απο τα δυο...τελικα εκανα υπερπαραγωγη και δεν μπορουσα να το κοψω στο τελος :tongue:


ArFNp2.png

jGyQp2.png

Ts0Xp3.png

Link to comment
Share on other sites

Πες μου το βιβλίο που διαβάζεις για τον θηλασμό πως λέγεται αν μπορείς;

Λεγεται Θηλασμος - Μια υπέροχη εμπειρία, Αννα Πατσούρου. Μου το πρότειναν με τα καλύτερα λόγια και όντως μου φαίνεται πολύ καλό


c8i6p2.png
Link to comment
Share on other sites

ετσι ειναι ακριβως....στην αρχη εισαι με τα ζυζια εξω συνεχεια....μετα απο καμια 15 μερες θα δεις ποσο θα αλλαξει αυτο....αρχιζει και μαθαινει και φτιαχνει τις ωρες του....οσο πιο πολυ θηλαζεις τοσο περισσοτερο γαλα παραγεις....σαν τις αγελαδιτσες :tongue: Τελευταια εμαθα οτι πρεπει να βαζεις το μωρο καθε φορα απο το ενα στηθος...δηλαδη μια φορα απο το δεξι μια απο το αριστερο....εγω στην μεγαλη μου μετραγα την ωρα....20 λεπτα και 20 λεπτα ...θηλαζα και απο τα 2 στηθη...μετα που εβγαζα με το θηλαστρο αποκλειστικα εβγαζα ανα 3 ωρες και απο τα δυο...τελικα εκανα υπερπαραγωγη και δεν μπορουσα να το κοψω στο τελος :tongue:

Ναι όντως κι εγώ το διάβασα αυτό για το ένα στηθος τη φορά. Ναι βρε κορίτσι τρομερό, δηλαδή πότε κοιμάσαι, ποτε τρως αμα εισαι με το μωρό στο στηθος συνεχόμενα? Και καλά εμείς οι πρωτομανούλες πες ένα μωρό είναι, βρισκουμε χρόνο. Εσεις που έχετε κι άλλα μωράκια πως θα γίνει να θηλάζετε τόσες πολλες ώρες?


c8i6p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι όντως κι εγώ το διάβασα αυτό για το ένα στηθος τη φορά. Ναι βρε κορίτσι τρομερό, δηλαδή πότε κοιμάσαι, ποτε τρως αμα εισαι με το μωρό στο στηθος συνεχόμενα? Και καλά εμείς οι πρωτομανούλες πες ένα μωρό είναι, βρισκουμε χρόνο. Εσεις που έχετε κι άλλα μωράκια πως θα γίνει να θηλάζετε τόσες πολλες ώρες?

Nαι την έχω κ γω αυτή την απορία... τι θα κάνω αν το μεγάλο μου ουρλιάζει μαμααααα κ γω έχω βεντούζα το μωρό όλη μέρα???? κ θα είναι κ Αύγουστος,, δηλαδή το μεγάλο παιδί στο σπίτι συνέχεια, όχι σχολείο, ζέστη του θανατα κτλ κτλ....ΑΧ,,, πείτε οι έμπειρες,,, μην πείτε όμως να βοηθήσει ο σύζυγος ή οι μαμάδες, εφόσον το ένα παιδί θα ουρλιάζει για μαμά ΜΟΝΟ κι όχι για τους υπόλοιπους που θα θέλουν να του αποσπάσουν την προσοχή κ το ΄νεογέννητο θα ουρλιάζει για στήθος, για μαμά πάλι δηλαδή.... λυστε μου την απορία....


qtTWp3.png

DCxtp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλημερα ειδα χθες οτι πολλες γραψατε οτι ξεκινατε αδεια. Ξερετε ποτε ακριβως πρεπει να σε σταματησει ο εργοδοτης σου?

Κανονικά ο εργοδότης σου πρέπει να μη σου επιτρέψει να εργαστεις 56 μέρες πριν την ΠΗΤ σου.


qtTWp3.png

DCxtp2.png

Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα στις κοιλιτσες !

Πηγαμε εχθες επιτελους στον γιατρο μας.... κ λυσαμε καποιες αποριες....

Δικαιολογημενα ποναω κ δεν μπορω να περπατησω κανονικα το μωρο εχει βολευτει βαθια μεσα μου κ χαμηλα ειναι απο την καταστευη του σωματος μου οπως το φανταζομουν δλδ... Συνηθως κοιλιτσες ειναι προς τα εξω και πιο ψηλες λεει ο γιατρος κ αλλες πιο σπανια εχουν εσωτερικη κοιλιτσα οπως καταλαβαινετε πιεζομαι πολυ στα πιο απλα πραγματα... μπανιο περπατημα απο το σπιτι μεχρι το αμαξι κτλ.Σκεφτομαι πως θα παω για ψωνια... στα μεγαλα καταστηματα.

7κιλα πηρα ... σινολο απο την αρχη παρολο που εχω τον θυροειδη διαφορες θεραπιες με φαρμακα ... αλλα για να δουμε απο δω και περα ...

Το μωρακι μας ειναι 1.100 οπως πρεπει ειπε ο γιατρος κ μου εγραψε καμπυλη αλλα οχι την 4ωρη οπως καναν πολλες μανουλες.... μιας ωρας ...

Και τωρα το κερασακι στην τουρτα ... το μωρακι ειναι ισχιακο , ουαουυυυ κ τωρα? θα περιμενουμε λεει ο γιατρος μεχρι την 34 εβδομαδα να γυρησει αλλιως παμε για καισαρικη..και ο γιατρος μου δεν ειναι της καισαρικης , το αντιθετο....... αυταααα και απο εχθες σκεφτομαι αυτο...

Αυτα κοριτσια μου μπραβο σε αυτες που βγαινουν σε αδεια...που μετακομισαν στο νεο σπιτικο τους και που ψωνιζουνεεεεεε και ετοιμαζονται ,το σαββατο καπως θα παμε κ μεις για κρεβατακι


mI14p3.png

vEpEp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ναι όντως κι εγώ το διάβασα αυτό για το ένα στηθος τη φορά. Ναι βρε κορίτσι τρομερό, δηλαδή πότε κοιμάσαι, ποτε τρως αμα εισαι με το μωρό στο στηθος συνεχόμενα? Και καλά εμείς οι πρωτομανούλες πες ένα μωρό είναι, βρισκουμε χρόνο. Εσεις που έχετε κι άλλα μωράκια πως θα γίνει να θηλάζετε τόσες πολλες ώρες?

xaxaxa....φανταζομαι το εχεις πανω σου συνεχεια και μαθαινεις να κανεις τα παντα με ενα χερι ή το βαζεις πανω σε μαρσιπο να θηλαζει για να μπορεις να κουνιεσαι :tongue:

θα σου πω σε λιγο καιρο εγω...ας μας πουν οι μανουλες που εχουν ηδη 2 παιδακια και πανε για το τριτο ή τεταρτο ;)


ArFNp2.png

jGyQp2.png

Ts0Xp3.png

Link to comment
Share on other sites

habibi μου αφου ολα ειναι μια χαρα ...δηλαδη το μωρακι σου και εσυ μην στεναχωριεσαι....μεχρι να γεννησεις μπορει να εχει γυρησει!Αυτα γυριζουν μεσα σε μια μερα ετσι και αλλιως....αρα μεχρι τοτε εχεις καιρο!


ArFNp2.png

jGyQp2.png

Ts0Xp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Kαλημερα στις κοιλιτσες !

Πηγαμε εχθες επιτελους στον γιατρο μας.... κ λυσαμε καποιες αποριες....

Δικαιολογημενα ποναω κ δεν μπορω να περπατησω κανονικα το μωρο εχει βολευτει βαθια μεσα μου κ χαμηλα ειναι απο την καταστευη του σωματος μου οπως το φανταζομουν δλδ... Συνηθως κοιλιτσες ειναι προς τα εξω και πιο ψηλες λεει ο γιατρος κ αλλες πιο σπανια εχουν εσωτερικη κοιλιτσα οπως καταλαβαινετε πιεζομαι πολυ στα πιο απλα πραγματα... μπανιο περπατημα απο το σπιτι μεχρι το αμαξι κτλ.Σκεφτομαι πως θα παω για ψωνια... στα μεγαλα καταστηματα.

7κιλα πηρα ... σινολο απο την αρχη παρολο που εχω τον θυροειδη διαφορες θεραπιες με φαρμακα ... αλλα για να δουμε απο δω και περα ...

Το μωρακι μας ειναι 1.100 οπως πρεπει ειπε ο γιατρος κ μου εγραψε καμπυλη αλλα οχι την 4ωρη οπως καναν πολλες μανουλες.... μιας ωρας ...

Και τωρα το κερασακι στην τουρτα ... το μωρακι ειναι ισχιακο , ουαουυυυ κ τωρα? θα περιμενουμε λεει ο γιατρος μεχρι την 34 εβδομαδα να γυρησει αλλιως παμε για καισαρικη..και ο γιατρος μου δεν ειναι της καισαρικης , το αντιθετο....... αυταααα και απο εχθες σκεφτομαι αυτο...

Αυτα κοριτσια μου μπραβο σε αυτες που βγαινουν σε αδεια...που μετακομισαν στο νεο σπιτικο τους και που ψωνιζουνεεεεεε και ετοιμαζονται ,το σαββατο καπως θα παμε κ μεις για κρεβατακι

HΑΒΙΒΙ μου, στην 30η εβδομάδα το μωράκι μου ήταν με τα πόδια κάτω... τώρα δεν ξέρω ακόμα αν γύρισε με έχει φάει η αγωνία, το νιώθω χτυπιέται,,,αλλά γιατί??? γιατί γύρισε ή γιατί δεν μπορεί να γυρίσει??? Και να φανταστεις ότι άλλαξα γιατρό για να κάνω φυσιολογικό τοκετό μετά από καισαρική... μου είπε ότι δεν μπορούμε να το ξέρουμε ακόμα... περιμένουμε μέχρι τέλους!!! όχι όμως και 34η εβδομάδα,,είναι νωρίς νομίζω...έχω αγωνία... να κάνω βαθιά καθίσματα???ΤΙ??? Όλο απορίες είμαι σήμερα!!!!


qtTWp3.png

DCxtp2.png

Link to comment
Share on other sites

HΑΒΙΒΙ μου, στην 30η εβδομάδα το μωράκι μου ήταν με τα πόδια κάτω... τώρα δεν ξέρω ακόμα αν γύρισε με έχει φάει η αγωνία, το νιώθω χτυπιέται,,,αλλά γιατί??? γιατί γύρισε ή γιατί δεν μπορεί να γυρίσει??? Και να φανταστεις ότι άλλαξα γιατρό για να κάνω φυσιολογικό τοκετό μετά από καισαρική... μου είπε ότι δεν μπορούμε να το ξέρουμε ακόμα... περιμένουμε μέχρι τέλους!!! όχι όμως και 34η εβδομάδα,,είναι νωρίς νομίζω...έχω αγωνία... να κάνω βαθιά καθίσματα???ΤΙ??? Όλο απορίες είμαι σήμερα!!!!

Παιζει ρολο κ αν ειναι το πρωτο σου γυρναει πιο δυσκολα...το δευτερο μπορει κ την τελευταια εβδομαδα να γυρισει.. αν κανεις αναζητηση του θεματος στο νετ απο μανουλες νομιζω θα ηρεμισεις λιγακι μιας κ ειναι το δευτερο μωρακι...απλα λες αλλαξα γιατρο κ παλι με κυνηγαει η καισαρικη... κ εγω ειχα αλλαξει γιατρο στον 4ο σε νιωθω! θα κανουμε υπομονη λοιπον ! Και οτι αλλο μας πουν...εχει καποιες ασκησουλες αλλα τις φοβαμαι.


mI14p3.png

vEpEp3.png

Link to comment
Share on other sites

καλε.....μπηκα ημερολογιακα στον 8ο!!!!:shock:

ποτε περασε ο καιρος!!!

Κοντευουμεεεεε :tongue: ειναι και καλοκαιρι....λες να περασει ακομη πιο γρηγορα ο καιρος απο τον χειμωνα? η θα λαλησουμε απο την ατελειωτη ταλαιπωρια ωχ ωχ


mI14p3.png

vEpEp3.png

Link to comment
Share on other sites

HΑΒΙΒΙ μου, στην 30η εβδομάδα το μωράκι μου ήταν με τα πόδια κάτω... τώρα δεν ξέρω ακόμα αν γύρισε με έχει φάει η αγωνία, το νιώθω χτυπιέται,,,αλλά γιατί??? γιατί γύρισε ή γιατί δεν μπορεί να γυρίσει??? Και να φανταστεις ότι άλλαξα γιατρό για να κάνω φυσιολογικό τοκετό μετά από καισαρική... μου είπε ότι δεν μπορούμε να το ξέρουμε ακόμα... περιμένουμε μέχρι τέλους!!! όχι όμως και 34η εβδομάδα,,είναι νωρίς νομίζω...έχω αγωνία... να κάνω βαθιά καθίσματα???ΤΙ??? Όλο απορίες είμαι σήμερα!!!!

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=36057&page=4

εγω τα διαβασα Μαγδα μου κ λιγο ηρεμησα 4 σελιδες ειναι


mI14p3.png

vEpEp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...