Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Εννοείται πως θα τους παίρνεις τηλέφωνο όταν δεν νιώθεις καλά,δεν χρειάζονται ντροπες!Άντε μερικές εβδομάδες έμειναν και σε λίγο καιρό θα κρατάς τον μπέμπη αγκαλίτσα 🥰 ❤️Μοναδικό συναίσθημα ❤️

      μμμ δεν ξέρω για βδομαδες…. με προβλημάτισαν τα πονάκια αυτά! το μωρο επισης είναι τρομερά υπερκινητικό και δεν μπορώ να καταλάβω αν κάμω συσπάσεις ! 

Μανουλες......Αυγουστου 2015!!!


november rain

Recommended Posts

Και όμως κανονικά έτσι θα έπρεπε να γίνεται! Η μαία στα μαθήματα ψυχοπροφυλακτικής ξέρεις τι μου είπε; Ότι το ιδανικό είναι να πας στο μαιευτήριο μόλις οι συσπάσεις είναι ανά 5'!!! Αλλά μου λέει επειδή καμιά μαμά δεν αντέχει να περιμένει τόσο, άντε πήγαινε στα 10'!!! :shock: Το επιχείρημα είναι πως στο σπίτι σου είσαι πιο ήρεμη και έχεις την άνεσή σου. Μου είπε βέβαια πως δεν αν δεν αντέχω και προκειμένου να αγχωθώ περισσότερο, μπορώ να πάω από τους πρώτους πόνους. Βέβαια το πιο πιθανό είναι να με διώξουν, αλλά τέλος πάντων... Πάντως γενικά αυτό συνίσταται. Την τελευταία στιγμή να πας στο μαιευτήριο!

Καλα και η μαια ανθρωπος ειναι,δεν ειναι δα και ο νοστραδαμος:D Θελω να πω οτι και αυτη την δουλεια της κανει, το φανταζεσαι να στιβαχτουν ολες οι ετοιμογεννες που εχουν πονους και συσπασεις καθε 10-15' στα μαιευτηρια? Μπλοκαρει η ροη της δουλειας,γινεται συνωστισμος χωρις λογο,χρειαζονται περισσοτερο προσωπικο για υποστηριξη στην εγκυο, γιαυτο και συνιστουν να πηγαινουμε στις συχνες συσπασεις.Δεν ειναι ομως ολοι οι ανθρωποι το ιδιο.Αλλες αγχωνονται,αλλες ειναι πιο cool, αλλες δινουν φακελακι στον γιατρο η' την μαια και απαιτουν να τις κρατησουν στο νοσοκομειο απο ανασφαλεια,αλλες μενουν Αθηνα Θεσσαλονικη που οι αποστασεις ειναι μακρυνες και φοβουνται μη γεννησουν μεσα στο αυτοκινητο.Καλα τα λεει η μαια σου,ετσι τα διαβασε ετσι σας τα λεει,η θεωρια ομως απεχει πολυ απο την πραγματικοτητα.Για μενα καλο ειναι να πηγαινεις στο νοσοκομειο οταν το σωμα σου σου δειχνει σημαδια οτι κατι εχει αρχισει να διαφοροποιειται η'οταν εχεις αγχωθει πολυ.Και το αγχος δεν ειναι καλος οιωνος:wink:


BA6wp2.png

NXc7p2.png

u26tp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 13,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Marianthi27

    2102

  • Marouskaki

    2039

  • november rain

    1702

  • meldan

    1004

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Καλημερα κουκλιτσες!! Βρισκομαι στα πεθερικα στο κιατο με τον αντρουλι μου κ κανουμε μπανακια..μπηκα κ εδγω δειλα δειλα ηταν υπεροχα χαλαρωσε ολο το σωμα.το μωρο χτυπαει συνεχια κ τα πεθερικα οπως παντα στα οπα οπα με εχουν!!εεε θα δωσουν κ το ονομα😀😀.αυριο παλι αθηνα θα ερθουν τα επιπλακια!κ εγω αισθανομαι πολυ καλα μονο τα βραδια εχω μπουκωμα τιποτα αλλο! Καλημερα σε ολες😄😄😄😄😄😄😄😄


LMb5p2.png
Link to comment
Share on other sites

Η μαία μας είχε πει ότι σε εξαιρετικά σπάνιες περιπτώσεις (όπως aids) δεν μπορούμε να θηλάσουμε. Σε όλες τις άλλες καταστάσεις δεν αντεδείκνυνται. Πριν αποφασισείς τι θα κάνεις, να πάρεις και την γνώμη κάποιας μαίας ή κάποιου παιδιάτρου που ασχολείται σοβαρά με το θέμα του θηλασμού. Εγώ όσο το ψάχνω βλέπω πόσο μύθοι καταρρίπτονται και με πόση ευκολία στο όνομα του "να κάνεις το καλύτερο για το παιδί σου" εμποδίζεται μια γυναίκα από το να θηλάσει...

Αυτο κανω Marianthi27 μου, ψαχνομαι παραπολυ.Εχω γιατρους που συνεργαζονται και εννοειται ολοι θελουν να θηλασω,τους διαλεγα απο τοτε πολυ καλα! Τωρα εμεινε μονο να βρω εναν σουπερρρρ παιδιατρο ...αλλα για ορμονες μονο ο ενδοκρινολογος θα πει τον τελευταιο λογο.μεχρι στιγμης ολοι σε ολα συμφωνουν για να δουμε βρε μανουλες.... εγω παντως κ τα σουτιενακια μου τα πηρα κ ρωταω ολες τις γνωστες μου που θηλαζουν να μαθαινω τι και πως , απλα κουραστκα να ειναι ολα στον αερα...


mI14p3.png

vEpEp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κουκλιτσες!! Βρισκομαι στα πεθερικα στο κιατο με τον αντρουλι μου κ κανουμε μπανακια..μπηκα κ εδγω δειλα δειλα ηταν υπεροχα χαλαρωσε ολο το σωμα.το μωρο χτυπαει συνεχια κ τα πεθερικα οπως παντα στα οπα οπα με εχουν!!εεε θα δωσουν κ το ονομα.αυριο παλι αθηνα θα ερθουν τα επιπλακια!κ εγω αισθανομαι πολυ καλα μονο τα βραδια εχω μπουκωμα τιποτα αλλο! Καλημερα σε ολες

Εμ αυτο τους ελειπε να μη σε ειχανε στα ωπα ωπα:wink:Καλα να περασεις!!!


BA6wp2.png

NXc7p2.png

u26tp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια μου παω να ψωνισω καμια πιπιλα-μπιμπερο να υπαρχουν και επανερχομαι!!!!!Καλες δουλειες σε ολες σας και προσοχη στη ζεστη...Θα βελαξουμε παλι σημερα:mad::x:x


BA6wp2.png

NXc7p2.png

u26tp2.png

Link to comment
Share on other sites

Marouska ηρωας!!!!! Αυτα τα γρομπαλακια που λες σου εχουν πεταχτει που ακριβως? Στο πιπι?

Ναι ρε μανάρι, κοντά στα εξωτερικά χείλη, θα σκάσω λέμε από στεναχώρια, δεν πονάει, αλλά διαβάζω πολλά ότι απαγόρευσαν τον φ.τ. για να μην αιμοραγήσουν και τέτοια.......Αγχώθηκε κι ο άντρας μου και μου λέει μην κάνεις τίποτα, ξάπλα και πόδια ψηλά, να μην τρέχουμε....Στη μαμά μου δε θέλω να πω τίποτα γιατί τα λέει όλα στο μπαμπά μου, ε δε γουστάρω 38 χρόνων γαιδούρα να του λέει τι έβγαλα και πού...:oops::oops::oops::oops:


Γ 23-05-2006

Φ 15-01-2008

Α 25-01-2011 και...

XpL5p3.png

39177juaehpmaxa.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κουκλιτσες!! Βρισκομαι στα πεθερικα στο κιατο με τον αντρουλι μου κ κανουμε μπανακια..μπηκα κ εδγω δειλα δειλα ηταν υπεροχα χαλαρωσε ολο το σωμα.το μωρο χτυπαει συνεχια κ τα πεθερικα οπως παντα στα οπα οπα με εχουν!!εεε θα δωσουν κ το ονομα😀😀.αυριο παλι αθηνα θα ερθουν τα επιπλακια!κ εγω αισθανομαι πολυ καλα μονο τα βραδια εχω μπουκωμα τιποτα αλλο! Καλημερα σε ολες😄😄😄😄😄😄😄😄

Απόλαυσέ το κοριτσάκι μου όσο κρατάει!!


Γ 23-05-2006

Φ 15-01-2008

Α 25-01-2011 και...

XpL5p3.png

39177juaehpmaxa.gif

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε μανάρι, κοντά στα εξωτερικά χείλη, θα σκάσω λέμε από στεναχώρια, δεν πονάει, αλλά διαβάζω πολλά ότι απαγόρευσαν τον φ.τ. για να μην αιμοραγήσουν και τέτοια.......Αγχώθηκε κι ο άντρας μου και μου λέει μην κάνεις τίποτα, ξάπλα και πόδια ψηλά, να μην τρέχουμε....Στη μαμά μου δε θέλω να πω τίποτα γιατί τα λέει όλα στο μπαμπά μου, ε δε γουστάρω 38 χρόνων γαιδούρα να του λέει τι έβγαλα και πού...:oops::oops::oops::oops:

Καλημέρα κορίτσια μαρουσκακθ μου τι είναι αυτά τώρα;Πότε πας γιατρό να τα δει;Δεν νομίζω μωρέ να είναι κάτι μήπως έχεις πάθει καμία αλλεργία;Δεν νομίζω να επηρεάζει αυτό τον φτ..εμένα η ξαδέρφη μου είχε κονδυλώματα και μόνο όταν έχεις κάτι τέτοιο κάνεις καισαρική..


ewKwp3.png
Link to comment
Share on other sites

hallo!!!

τι μου κάνετε? εγώ βράζω...στο γραφείο δεν έχει κλιματισμό....πονάει η πλάτη μου από την καρέκλα...θέλω επειγόντως διακοπές!!!!

medlan όσον αφορά για τις δουλειές...εννοείται ότι δεν χαίρομαι για τη φασαρία που ανοίγουμε...αλλά και εμείς πρέπει κάποια στιγμή να ετοιμαστούμε για αυτό το μωράκι που έρχεται!!!!Εγώ τον τελευταίο καιρό...δεν κάνω δουλειές...πασαλείφω...πάνω πάνω ότι βλέπω...Μόνο για το μπάνιο και την κουζίνα είμαι πιο σχολαστική.

Εγώ ξέρω ότι και κονδυλώματα να έχεις..μπορείς να γεννήσεις φυσιολογικά.

Μαρουσκάκι ζήτα να σου κάνουν και μια κολπική καλλιέργεια. Δεν έχεις να χάσεις τίποτα.

Αν και πιστεύω ότι δεν είναι τίποτα σοβαρό..μπορεί από την πίεση χαμηλά να έκαναν οι φλέβες..Την πίεσή σου την μετράς?

Μαριάνθη..τώρα που το ξαναθυμήθηκα..γιατί μου έγραψες ότι με το δώρο η μικρή μπορεί να αντιδράσει χειρότερα?

Είσαι πολύ τυχερή που νιώθεις ντούρασελ!!!! Εγώ πονάω πολυ στο κόκαλο της ηβικής περιοχής...τα βράδια και μόνο που ξαπλώνω..τσούζει αφόρητα.

Crimai..για όλες τις χώρες του κόσμου η κύηση μπορεί να παραταθεί 2 εβδομάδες. Μόνο στην Ελλάδα γεννάμε στις 40 ακριβώς. Και εμένα τώρα θα με περιμένει μέχρι τις 42 εβδομάδες να ξεκινήσει ο τοκετός από μόνος του..βλέπεις λόγω καισαρικής εγώ δεν επιτρέπεται να κάνω πρόκληση.

Αν οι πόνοι είναι φυσικοί...όταν από τους 10 λεπτους γίνουν 5λεπτοι...πάμε νοσοκομείο. Εκτός και αν έχεις σαν εμας μπροστά σου 120 χλ να φτάσεις στην κλινική...που θα ξεκινήσουμε στους 10λεπτους...μόνο και μόνο για να είμαστε κοντά...

Στους 3 λεπτους η διαστολή είναι 3 με 4..

Όλα αυτά ισχύουν σε γενικές γραμμές...υπάρχουν και γυναίκες που γεννάνε σαν τις κοτούλες που κάνουν το αυγουλάκι!!!

βροχούλα...καλά που μου τα θύμησες...θέλουμε και εμείς φαρμακείο...γάζες -οινοπνευμα- πιπίλα.....ωχ παναγία μου....


eNortjKzUjIyMrWwtFCyBlwwFbMC3w,,61.png

eNortjKzUjIyMrU0tVSyBlwwFasC3Q,,19.png

eNortjKzUjIytDS2NFeyBlwwFagC3A,,48.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα κορίτσια μαρουσκακθ μου τι είναι αυτά τώρα;Πότε πας γιατρό να τα δει;Δεν νομίζω μωρέ να είναι κάτι μήπως έχεις πάθει καμία αλλεργία;Δεν νομίζω να επηρεάζει αυτό τον φτ..εμένα η ξαδέρφη μου είχε κονδυλώματα και μόνο όταν έχεις κάτι τέτοιο κάνεις καισαρική..

Όχι αλλεργία δεν είναι, τώρα μου έβαλες κι άλλες ιδέες με τα κονδυλώματα, ψάχνω κι αυτά τώρα.ίσως ζητήσω και την κολπική καλλιέργεια που λέει κι η Λαβ, ας τα δούνε πρώτα να μου πούνε κι αυτοί.Αν υποψιαστώ ότι κόλλησα κονδυλώματα στον 8ο....:(:(:(:(


Γ 23-05-2006

Φ 15-01-2008

Α 25-01-2011 και...

XpL5p3.png

39177juaehpmaxa.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!

Eπιτέλους δρόσισε εδώ λίγο σήμερα, κοντέψαμε να πεθάνουμε.

Σήμερα έχουμε και γιατρό, έχω αγωνία να δω αν πήρε σωστή θέση αυτή τη φορά. Αν νιώθω τα πόδια κάτω, νομίζω..

meldan μου ευχομαι όλα καλά να πάνε με την αδερφούλα σου, μπες να μας πεις νέα της.

crochet κορίτσι μου, εύχομαι σήμερα να μας κάνεις ποδαρικό με μια όμορφη, εύκολη γέννα και ένα υγιέστατο μωράκι στην αγκαλιά σου.

Μαρουσκάκι μην αγχώνεσαι ακόμα χωρίς να ξέρεις σίγουρα τι είναι. Καμιά φορά μας κολλάει μια ιδέα στο μυαλό, μπαινουμε και στο ίντερνετ και επιβεβαιώνουμε μόνες μας τις υποψίες μας, αγχωνόμαστε, κλαίμε, είμαστε και σίγουρες ότι ξέρουμε τι είναι και στο τέλος μπορεί να μην είναι και τίποτα και τζάμπα η στεναχώρια. Ας ελπίσουμε ότι δεν είναι τίποτα, και αν είναι κάτι να αντιμετωπίζεται εύκολα


c8i6p2.png
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας μανούλες του Αυγούστου! !! Τι κανετε;!!! Τι κάνουν τα μπεμπακια σας;!! :) :) είμαι μανούλα Νοεμβρίου. .θα ήθελα να ρωτησω;! Αν μπορείτε να βοηθήσετε! Επειδή είδα ότι κάποιες θα γέννησε τε στο Έλενα ήθελα να ρωτήσω αν έχετε καλό γιατρό να συστησετε (φυσιολογικό τοκετό! !) Αν είχατε να μου προτείνετε γιατρό θα το εκτιμούσα! ! Ευχαριστώ πολύ! !!!!!!! :)

Έχω το Σούλο...αλλά για να στον συστήσω θα περιμένω να τον δώ στο τοκετό....

τα βασικά του

είναι νέος 38 ετών, πολύ σχολαστικός με τις εξετάσεις, δεν έχει ταρίφα για τον τοκετό και δέχεται να σε βλέπει στα πρωινά ραντεβού χωρίς καμία χρέωση και με την ανάλογη αναμονή βέβαια...αν θες απογευματινό 36 ευρώ κάθε Πέμπτη απόγευμα

αν δεν τον δώ στη γέννα δε μπορώ να πώ τίποτα... εκεί φαίνεται ο γιατρός....

δες στο φόρουμ του parents έχω γράψει κι εκεί

πάρα πολύ καλός είναι ο Κολιόπουλος αλλά δυστυχώς δε δεχόταν να με αναλάβει λόγω φόρτου εργασίας...

από τους παλιούς μου κάνει κλίκ και ο Αλεξάτος

γενικά υπάρχουν πολλοί καλοί γιατροί εκεί μεσά

είναι ποιός θα σου κάνει κλίκ


Konstantinos 04/12/10 - Eirini 26/03/13 - Nikolas 25/08/15 - Athina 11/06/18

Link to comment
Share on other sites

μαρουσκάκι και μένα όλα ανάγλυφα είναι εκεί κάτω...

από το πρήξιμο και τη διόγκωση πετάγονται τα ράμματα από τους προηγούμενους τοκετούς .... νομίζω ότι κάτι τέτοιο ανακάλυψες

το σενάριο με τα κονδυλώματα είναι απίθανο

στο παπ φαίνονται και με ειδική εξέταση

όχι με απλή καλλιέργεια

κάποια στιγμή κι εμένα μου πέρασε από το μυαλό μήπως είναι κιρσοί και αιμοραγίσουν στο τοκετό αλλά αμέσως το ξέχασα...

νομίζω ότι είναι το άγχος σου που πλησιάζει η γέννα και δε θέλεις να στραβώσει τίποτα....

κι εγώ τώρα έχω αγχωθεί που μου γύρισε το μωρό με το κεφάλι πάνω

μετά από 2 φυσιολογικούς τοκετούς με άσχημο σκίσιμο από κάτω...

έχω ξενερώσει να κάνω καισαρική για ανάποδο μωρό

και δυστυχώς δεν έχω καλή και γρήγορη ανάπλαση στο δέρμα...

οπότε μετά θα είμαι κομμένη και ραμμένη κι από πάνω κι από κάτω

μετά όμως λέω ας βγεί γερό το μωρό κι όλες οι άλλες σκέψεις μένουν πίσω....


Konstantinos 04/12/10 - Eirini 26/03/13 - Nikolas 25/08/15 - Athina 11/06/18

Link to comment
Share on other sites

Καλα και η μαια ανθρωπος ειναι,δεν ειναι δα και ο νοστραδαμος:D Θελω να πω οτι και αυτη την δουλεια της κανει, το φανταζεσαι να στιβαχτουν ολες οι ετοιμογεννες που εχουν πονους και συσπασεις καθε 10-15' στα μαιευτηρια? Μπλοκαρει η ροη της δουλειας,γινεται συνωστισμος χωρις λογο,χρειαζονται περισσοτερο προσωπικο για υποστηριξη στην εγκυο, γιαυτο και συνιστουν να πηγαινουμε στις συχνες συσπασεις.Δεν ειναι ομως ολοι οι ανθρωποι το ιδιο.Αλλες αγχωνονται,αλλες ειναι πιο cool, αλλες δινουν φακελακι στον γιατρο η' την μαια και απαιτουν να τις κρατησουν στο νοσοκομειο απο ανασφαλεια,αλλες μενουν Αθηνα Θεσσαλονικη που οι αποστασεις ειναι μακρυνες και φοβουνται μη γεννησουν μεσα στο αυτοκινητο.Καλα τα λεει η μαια σου,ετσι τα διαβασε ετσι σας τα λεει,η θεωρια ομως απεχει πολυ απο την πραγματικοτητα.Για μενα καλο ειναι να πηγαινεις στο νοσοκομειο οταν το σωμα σου σου δειχνει σημαδια οτι κατι εχει αρχισει να διαφοροποιειται η'οταν εχεις αγχωθει πολυ.Και το αγχος δεν ειναι καλος οιωνος:wink:

Ναι, έχεις δίκιο σε αυτά που λες. Σίγουρα έχει να κάνει με τον χαρακτήρα της κάθε γυναίκας. Εγώ ας πούμε (έξω από τον χορό μιλώντας) προτιμώ να πάω την τελευταία στιγμή (με ρίσκο να γεννήσω στο αμάξι), γιατί δεν τα μπορώ όλα αυτά τα νοσοκομειακά. Πιστεύω ότι θα νιώθω πιο ήρεμη στο σπίτι με τους δικούς μου ανθρώπους, παρά στο μαιευτήριο με ξένους να με εξετάζουν κάθε τρεις και λίγο. Ίσως για αυτό να συμφώνησα και τόσο εύκολα με την άποψη της μαίας


SJqRp2.pngPvhnp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...