Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • On 5/16/2024 at 7:18 PM, marmaki said:

      Απο online φαρμακείο δεν έκανες την παραγγελία; Ισως αν τους τηλ να προλαβαίνεις να την ακυρώσεις/αλλαξεις. Το έχω κανει, έχω αλλάξει παραγγελία που είχα κάνει μες στην ίδια μέρα 

      Impryl έχει πάρει κάποια κοπέλα? Είναι συμπλήρωμα για αυτές που έχουμε χαμηλή ΑΜΗ. Εγώ κοιτάζω τώρα να τα πάρω, έχουν κάποιο υψηλό κόστος αυτά τα χάπια. 

CAFE ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΝΑΥΤΙΚΩΝ


Recommended Posts

κοιτα το οικονομικο ειναι πολυ καλο αλλωστε αυτο εμενα δεν με νοιαζει καθολου γιατι και εγω εχω μια πολυ καλη δουλεια και μακαρι να παει 3 μηνες μεσα τρεις εξω..δεν ξερεις ποσο το ευχομαι..θα το καταλαβεις και εσυ..εχει ξαναλειψει 7 μηνες? επειδη εγω το εχω ζησει μια φορα ειναι πολυ δυσκολο..

Όχι, είναι η πρώτη φορά. Παλαιότερα δούλευε εξωτερικό κ είχε την εμπειρία, αλλά ήθελε να δοκιμάσει κ εντός Ελλάδας, περισσότερο για την οικογένειά του. Δεν του πολυάρεσαν τα λεφτά βέβαια ούτε κ ο κόσμος εδώ(τα πληρώματα εννοώ), κ σκεφτόταν να ξαναφύγει, αλλά μετά γνωριστήκαμε και έμεινε. Είχαμε ζήσει βέβαια την απόσταση αλλά ποτέ τόσο πολύ. Ξέρω ότι θα είναι δύσκολο, ήδη το νιώθω, αλλά πήγε με έναν σκοπό σοβαρό και αυτό μας το κάνει πιο ανεκτό ας πούμε.


Εάν δεν κοιτάς εκεί που θες να πας, θα πας εκεί που κοιτάς....;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Όχι, είναι η πρώτη φορά. Παλαιότερα δούλευε εξωτερικό κ είχε την εμπειρία, αλλά ήθελε να δοκιμάσει κ εντός Ελλάδας, περισσότερο για την οικογένειά του. Δεν του πολυάρεσαν τα λεφτά βέβαια ούτε κ ο κόσμος εδώ(τα πληρώματα εννοώ), κ σκεφτόταν να ξαναφύγει, αλλά μετά γνωριστήκαμε και έμεινε. Είχαμε ζήσει βέβαια την απόσταση αλλά ποτέ τόσο πολύ. Ξέρω ότι θα είναι δύσκολο, ήδη το νιώθω, αλλά πήγε με έναν σκοπό σοβαρό και αυτό μας το κάνει πιο ανεκτό ας πούμε.

κοιτα εμενα ειχε φυγει τελος ιουλιου και ηρθε αρχες ερβρουαριου...και εγω πρωτη φορα το εζησα......μισος χρονος σχεδον..εμενα ηταν να ερθει απο τα χρηστουγεννα και ολο πισω τον πηγαινανε...βλεπεις θα γινοταν καπετανιος οποτε δεν μιλαγε..φαντασου εγω απο τα χριστουγεννα ακουγα λιγο ακομα λιγο ακομα...ειχα παθει μια φρικη..αυτο που εχω να σου πω ειναι να βρεις πραγματα να κανεις γιατι αλλιως δεν περναει...ξεκινα ενα χομπι οτι να ειναι,βγες με φιλες σου..να σε ρωτησω ειναι καριερας ή απλα το κανει το επαγγελμα για μαζεψει καποια χρηματα και μετα να κανει κατι αλλο?

Link to comment
Share on other sites

κοιτα εμενα ειχε φυγει τελος ιουλιου και ηρθε αρχες ερβρουαριου...και εγω πρωτη φορα το εζησα......μισος χρονος σχεδον..εμενα ηταν να ερθει απο τα χρηστουγεννα και ολο πισω τον πηγαινανε...βλεπεις θα γινοταν καπετανιος οποτε δεν μιλαγε..φαντασου εγω απο τα χριστουγεννα ακουγα λιγο ακομα λιγο ακομα...ειχα παθει μια φρικη..αυτο που εχω να σου πω ειναι να βρεις πραγματα να κανεις γιατι αλλιως δεν περναει...ξεκινα ενα χομπι οτι να ειναι,βγες με φιλες σου..να σε ρωτησω ειναι καριερας ή απλα το κανει το επαγγελμα για μαζεψει καποια χρηματα και μετα να κανει κατι αλλο?

Πίκρα σοβαρή αλήθεια , να λαχταράς να γυρίσει κ να παίζουν με τα νεύρα σας!

Αυτό σκεφτήκαμε κι εμείς , να απασχολούμαι να ξεχνιέμαι, οπότε αφήσαμε πολλές δουλειές εδώ στο σπίτι. Ανακαίνιση, ολοκλήρωση όσων βασικών έλειπαν και επίπλωση μετά. Είχα κάνει ένα πρόγραμμα σε γυμναστήριο και τώρα έχουμε συζητήσει να ξεκινήσωkick boxing που είναι και γυμναστική και προπαντός αυτοάμυνα. Θα πάω και ταξίδι μαζί του, μετά θα αρχίσω να ψάχνω τα του γάμου, κάπως θα περάσει ο καιρός.

Είναι καριέρα για εκείνον, από μικρό τον έβαλε ο θείος του και δεν ξέρει να κάνει κάτι άλλο, αν και δεν νομίζω να θέλει, του αρέσει η θάλασσα, η ιεραρχία, η πειθαρχία .


Εάν δεν κοιτάς εκεί που θες να πας, θα πας εκεί που κοιτάς....;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τζίνι καλωσήρθες ελπίζω να πέρασες έστω και λίγο καλά... Όσο είναι δυνατόν με τρία μωρά παιδιά δηλαδή... Να σου πω, η μαμά τελικά ηρθε για καλό (σε ξαλάφρωνε από τα παιδιά) ή για κακο;;; Ε, ρε κακομοίρα μου και να το μάθει η πεθερούλα σου ότι πήγες τη μαμά σου εξοχή!!! Θα την πιάσει λύυυυυυυυυυυυυσσαααααααααααααααααααααα!!!!!:tongue::tongue::tongue:

Link to comment
Share on other sites

Kelly78 έχω απορία... Στο σύστημα 4 μέσα 3 έξω που έχει η εταιρία, πως πληρώνονται; Εννοώ όχι να μου πεις ποσά αλλά αν είναι ίδιος ο μισθός μέσα έξω ή αν όταν είναι έξω παίρνουν χ ευρώ λιγότερα από τον μισθό στο πλοίο. Δε φαντάζομαι να μην πληρώνονται καθόλου έξω έτσι;;;:confused:

Link to comment
Share on other sites

και νομιζω τα ειπαμε και πολυ light...ρωτηστε και εμενα τι τραβαω που ακομα κουβαλει καποιες νοοτροπιες απο εκει....:rolleyes:

Έτσι ακριβώς είναι... Και πολύ light τα είπα... Θυμάμαι Κέλλυ ότι αναρωτιόμουν ακριβώς αυτό, πως τα παλικάρια που είχαν "μεγαλώσει" μέσα σε αυτή την εταιρία, θα έκαναν μια σωστή σχέση... Αλλά μου την έλυσαν την απορία κάποιοι που ρώτησα... Ότι θα βρουν μια καλή κοπέλα για να κάνουν παιδιά και σπίτι και η ζωή στο καράβι είναι ζωή στο καράβι (δηλαδή θα συνέχιζαν το βιολί τους) απλά πιο μαζεμένα, πιο "στα κρυφά" ας πούμε...:eek::confused:

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ pashalitsa!! Το έβαψα, τέλος, ναιαιαιαιαιαιαιαι!!! Το καθάριζα τώρα αλλά το έκοψα στη μέση γιατί σκεφτόμουν διάφορα κ έχω της εξής απορία: είναι δυνατόν τη σήμερον ημέρα μια ναυτιλιακή εταιρία που απασχολεί εκατοντάδες άτομα στην άλλη άκρη του κόσμου να μην διαθέτει internet ώστε να μπορούν όλοι να επικοινωνούν με τις οικογένειές τους;;;;;;

Με πήρε τηλέφωνο ο καλός μου το μεσημεράκι, για αυτόν 4:30 το πρωί. Το καράβι είναι ακόμα ράδα, περιμένουν μια εβδομάδα και παραπάνω να μπουν στο λιμάνι για εκφόρτωση- φόρτωση. Αυτό δεν είναι κακό, έχουν ηρεμία.

Το κακό είναι ότι περιμέναμε πως και πώς να φτάσουν στο λιμάνι ώστε να νοικιάσουν ruter από τον πράκτορα κ να μιλήσουμε μέσω skype όπως κ την προηγούμενη φορά. Λοιπόν δεν συμφώνησαν όλοι, δεν τους ενδιαφέρει , είναι ακριβό , όλα μαζί! Με αποτέλεσμα να μην υπάρχει επικοινωνία μέσω skype, (που σίγουρα όλες θα συμφωνείτε ότι σε φέρνει πολύ πιο κοντά στον άνθρωπό σου αφού τον βλέπεις, έστω και για λίγες μέρες όταν είναι στο λιμάνι) κι αν αποφάσιζε να βάλει μόνος του ο καλός μου θα επωφελούνταν όλοι στο τζάμπα! Έτσι πιστεύω, δεν ξέρω. Τι να πω, δεν προλαβαίνουμε να πούμε και τίποτα και φοβάμαι μήπως τον ακούει και κανείς ! Αφού σκεφτόμουν να του αγοράσω δικό του δορυφορικό τηλέφωνο!

Έλεος!!! Έχω άδικο;

Η ράδα είναι πολύ καλή περίπτωση, έχει ησυχία και δεν ανησυχείς και για τη θάλασσα κλπ. Βέβαια συνήθως στο μηχανοστάσιο ανοίγουν μεγάλες δουλειές στη ράδα που δεν δουλεύει η μηχανή αλλά εσείς εδώ μου είστε σχεδόν όλες καπετάνισσες!!!:D:D:D

Για πες petalouda αυτή την περίπτωση με την ενοικίαση router (γιατί άμα περιμένω από τον άντρα μου να ξυπνήσει σώθηκα) τί παίζει; Δηλαδή για τί ποσό μιλάμε; Και πως χρεώνει αυτός, με την ώρα, με τη μέρα, πως;;; Πόσο ακριβό να είναι;;; Εμείς χαλάμε 500 ευρώ το μήνα σε δορυφορικές κάρτες πια, γιατί και το παιδί έχει ανάγκη να μιλάει στον πατέρα του πλέον... Μια δορυφορική κάρτα έχει περίπου 16 ευρώ για 25 λεπτά... Κάθε μέρα θέλουμε την καρτούλα μας... Φωνάζω μερικές φορές ότι άλλοι άνθρωποι δουλεύουν ένα μήνα να βγάλουν αυτά τα λεφτά αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν έχει άλλα έξοδα στο πλοίο ο άντρας μου, μιλάμε για ΜΗΔΕΝ άλλα έξοδα και αυτό φυσικά είναι το πρώτο που μου πετάει... Και βέβαι όλο και κάτι έξτρα έχουμε και από τα κινητά...:(

Την πρώτη επαφή με skype την είχα μαζί του μόλις πέρσυ! Αλλά από λιμάνι, όχι μέσα από το πλοίο... Δεν μπορείτε να φανταστείτε τί χαρά και δύναμη πήρα, γέμισα μπαταρίες μιλάμε... Είναι μεγάλη βοήθεια να βλέπεις τον άνθρωπό σου... Και η μικρή έκανε πολύ μεγάλη χαρά που είδε το μπαμπά, τώρα στενοχωριέται που δεν τον βλέπει καθόλου...

Για το θέμα του ίντερνετ, όπως είχα ξαναπεί θα το ταχτοποιήσουν υποχρεωτικά σιγά σιγά οι εταιρίες, ως τώρα ίσχυρίζονταν ότι δεν το έκαναν όχι τόσο για το κόστος εξοπλισμού του πλοίου αλλά για θέμα τακτικής, ότι δηλαδή μπορεί να μην ασχολούνταν επαρκώς μετά οι ναυτικοί με τις δουλειές τους... Αναρωτιέμαι αν, όταν θα μπει το ίντερνετ. θα υπάρχει κάποιος περιορισμός τόσο στην ώρα χρήσης όσο και στις σελίδες που θα μπορεί να επισκεφθεί κάποιος...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Kαλημέρα σε όλες τις κοπέλες! Πάλι δεν σας πέτυχα, λόγω κούρασης και επερχόμενου πρωινού ξυπνήματος, περιμένω μάστορα νωρίς νωρίς.

Έχεις δίκιο pashalitsa, οι εργασίες του συζύγου σου δεν τελειώνουν ποτέ. Μην νομίζεις όμως, και οι υποπλοίαρχοι ρίχνουν πολλή δουλειά, σχεδόν όλα περνούν από τα χέρια τους,μόνο οι καπετάνιοι κάθονται περισσότερο. Αν ισχύει αυτό που είπε η kelly78 για το 4 μέσα 3 έξω για όλες τις εταιρίες θα κάνω τρελή χαρά από του χρόνου που θα πάρει το δίπλωμα, έχουν πει ότι θα τον βάλουν αμέσως καπετάνιο!

Το router το φέρνει ο πράκτορας ή ο πιλότος , σε κάθε λιμάνι έχει διαφορετικό κόστος. Αν θυμάμαι καλά στο προηγούμενο λιμάνι μου είχε πει ο καλός μου ότι έχει 30 ευρώ (υποθέτω την ημέρα) ενώ σʼ αυτό που είναι τώρα τους ζήτησαν 50. Λέω υποθέτω γιατί ακούγοντας αυτά τα νούμερα με τις κάρτες θα ήταν μηδαμινό ποσό να σκεφτεί τα 30 ή 50 για όλη την παραμονή, κ εγώ με την χαρά μου που τον είδα δεν του ζήτησα να μου διευκρινίσει. Αύριο θα τον ρωτήσω να σας πω.

Πριν φύγει μου έλεγε κι εμένα ότι μόνο αν βγει στο λιμάνι θα μπορέσει να βρει interne tkafe για skype, οπότε φανταστείτε την χαρά μας, Δεν είχε καθόλου καλή σύνδεση όμως, είχε το laptop στο controlroomγια να είναι δίπλα ακριβώς στο ruter και πάλι μερικές φορές δεν σήκωνε την κάμερα, μιλάγαμε και ακούγαμε μόνο αλλά χωρίς χρονικό περιορισμό. Πω πω, τι χαρά είχα, δεν ξεκόλαγα από το γραφείο, σηκωνόμουν μόνο να ξεπιαστώ ή όταν ήθελε να μιλήσει για λίγο με φίλους ή την οικογένειά του που τον έπαιρναν. Τι παρέα ήταν και γιʼ αυτόν, τι ανακούφιση να βλέπει δικούς του ανθρώπους ενώ είναι στην άλλη άκρη του κόσμου.

Γιʼ αυτό θύμωσα και ξέσπασα χτες, έπρεπε όχι μόνο η εταιρία του άντρα μου (που με καίει) αλλά όλες οι ναυτιλιακές να έχουν δωρεάν internet έστω και με κάποιους περιορισμούς. Αλήθεια pashalitsa, είχατε συζητήσει για κάποια εταιρία που έχει internet από τώρα στις καμπίνες των αξιωματικών, ποια είναι;


Εάν δεν κοιτάς εκεί που θες να πας, θα πας εκεί που κοιτάς....;)

Link to comment
Share on other sites

'Ενα θερμό καλοσώρισμα στις καινούργιες!

Κέλυ78 κι εγώ λογοδοσμένη είμαι όχι παντρεμένη! Είμαστε πολλές εδώ αλλά όπως είπαν και τα κορίτσια δεν κάνει την διαφορά η δέσμευση!

Βρε κορίτσια τι ήταν και αυτό που έγινε στην Νορβηγία πολύ στενοχωρήθηκα..τόσοι νεκροί έτσι άδικα..χαριτολογώντας οι δύο κολλητές μου είπαν ότι αν έγινε κάτι τέτοιο μετά το ταξίδι μου στην Νορβηγία μήπως πρέπει να οργανώσω καμία βολτα μέσα στην Βουλή για το καλό του τόπου είπαν! :shock:

Τζίνι ελπίζω να περάσατε όμορφα στην μικρή σας απόδραση και να ξεκουράστηκες! Όπως είπε και η Πασχαλίτσα έτσι και το μάθει η πεθερά κάηκεςςςςςςς!

Πάρος Σολαρουίτα που είστε βρε κορίτσια?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Merjana, καλώς σας βρήκα!

Πράγματι πολύ θλιβερό, αθώοι άνθρωποι να πληρώνουν με την ζωή τους την τρέλα κάποιου που ποτέ δεν έβλαψαν, ούτε καν γνώριζαν…. Όπως επίσης λυπηρό είναι κι αυτό που συνέβη και στην Έιμι Γουάινχαουζ , που δείχνει ότι όσο τρομερό ταλέντο και να έχει κάποιος, με ζωή που θα την ζήλευαν πολλοί που δεν ξέρουν εκ των έσω, αν δεν έχεις αυτοσεβασμό , πειθαρχεία και ανθρώπους να τον αγαπούν δίπλα του δυστυχώς θα οδηγηθεί με μαθηματική ακρίβεια στην καταστροφή.

Αλήθεια, στη βουλή κάτι τέτοιο χρειάζεται μήπως βάλουν μυαλό επιτέλους, η κατάσταση έχει φτάσει στο ναδίρ.

Μη με παρεξηγήσεις Merjana, χωρίς να πιστεύω ότι πράγματι ισχύει κάτι τέτοιο, αν είναι για το καλό του τόπου όπως είπαν οι φίλες σου (μετά τι να τους κάνεις τους εχθρούς....) να την οργανώσουμε την βολτούλα!! Θα έρθω κι εγώ για παρέα βρε, μη φοβάσαι!!!!!

Pashalitsa βρήκες άκρη; Εμένα με πετάει έξω το σύστημα όταν επεξεργάζομαι πολλή ώρα μήνυμα, είναι αυτόματος τρόπος του συστήματος να αποτρέπει τους hackers που προσπαθούν με την εκτεταμένη παραμονή τους σε ένα θέμα (που επιδέχεται επεξεργασία) να εισχωρήσουν παράνομα. Δεν ξέρω αν ισχύει στην περίπτωσή σου, πάντως πριν το μάθω είχα χάσει μήνυμα που έγραφα μισή ώρα, μου ανέβηκε το αίμα στο κεφάλι!!!!


Εάν δεν κοιτάς εκεί που θες να πας, θα πας εκεί που κοιτάς....;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κοριτσάκια μου!!!!

Όχι δεν έφυγα!! Εδώ είμαι, απλά έχω μπλέξει με δουλειές γιαυτό δεν έχω χρόνο να γράψω!!!

Τελικά από ότι μου είπε ο συζυγόπουλος σήμερα, χάλασε η συμφωνία με τον αγοραστή του βαποριού και θα το πάνε στην Ινδία για παλιοσίδερα.. 10 μέρες ταξίδι είναι απο το Dubai οπότε αρχές προς μέσα Αυγούστου το κόβω να έρχεται.. Τι να πω.. Δεν βγάζω άκρη πια..

Στην προηγούμενη εταιρία που ήταν ο Θ. είχε ο καθένας δικό του μαιλ ακόμα και το κατώτερο πλήρωμα και μπορούσε να στείλει και να λάβει όσα ήθελε χωρίς καμία χρέωση! Στην τωρινή έχει το μαιλ του βαποριού που μπορεί να μου στείλει και να του στείλω και απο ότι έχει μάθει στα καινούρια βαπόρια έχουν βάλει και internet και δορυφορική τηλεόραση!

Καλώς ήλθατε οι καινούργιες!!!!!


eNortjKzUjI0MTQzN1ayBlwwFYAC0w,,02.pngeNortjKzUjI0NTUzNlCyBlwwFYYC0Q,,22.png

eNortjKzUjIysDQxMlKyBlwwFXsC0A,,26.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...