Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 11 minutes ago, Titti said:

      Ναι αυτό κατάλαβα κι εγώ... Καθόμαστε και αγωνιούμε και τα τεστ είναι ό,τι να 'ναι...

      Διάβασα μετά τα νέα σου! Συγχαρητήρια! Με το καλό λοιπόν! Πρώτη προσπάθεια;

      Εγώ είμαι στη 17η... Σε ευχαριστώ πολύ!

      Καλησπέρα! Μου έκανε εντύπωση αυτό που είπες για ένα έμβρυο... Ποιες περιπτώσεις θεωρεί ο γιατρός σου υψηλού κινδύνου;  Ποιος είναι ο γιατρός σου; Καλή επιτυχία εύχομαι...

      Είμαι στο εξωτερικό ! Δεν ρώτησα γιατί μου είπαν απλά λόγω ηλικίας από 37 και πάνω δεν βάζουμε δυο έμβρυα … εγω είμαι 38 χρόνων … και έτσι δεν επεκτάθηκα … πριν την μεταφορά το ζήτησα ξανά από έναν άλλο γιατρό και μου είπε όχι … έτσι βάλαμε ένα … σε ευχαριστω πολύ ! Και εσυ με το καλό ! 
      μ α σε ρωτήσω κάτι ;;; Έχω έναν πόνο δεξιά κοντά στον αφαλό όταν σηκώνομαι απότομα … μάλιστα και στην αφή με ενοχλεί … μήπως γνωρίζεις τι θα μπορούσε να είναι τόσο ψηλά κοντά στον  αφαλό ;; 

Cafe Οκτώβριος 2009


CoffeeFilter

Recommended Posts

Καλημέραααααααααααααααα

dora και pelagia καλώς ήρθατε και να σας ζήσουν τα μωράκια σας.

dora πολύ καλά έκανες και δεν άλλαξες το γάλα, άσε που ένα μωρό θεωρείτε δισκοίλιο οταν δεν κάνει κακάκια πάνο απο 5 μέρες.


Βασίλης 30/11/02

Χρήστος 02/02/06

Άγγελος 02/10/09

Μπέμπα 30/06/13

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

καλημερα!!!και πελαγια και δορα καλως μας ηραθατε!!!

εμενα ο γιατρος αν και του ειπα οτι εχω το αλμυρον (θηλαζω αλλα το εχω για ωρα αναγκης και το εδινα στην αρχη στο νοσοκομειο)και μου ειπε να παρω ενα αλλο σε περιπτωση που του κανει προβλημα!!επισης μου ειπε οτι αν και κανει κακα συνεχεια και 8 φορες την ημερα να μην ανησυχησω αν κανει και 10 μερες να κανει γιατι ειναι φυσιολογικο!!!τα σπυρακια τωρα τα παρατησα ολοι λενε θα φυγουν οποτε απλα περιμενω δεν του βαζω τπτ απλα καθαριζω το προσωπο του με φυσιολογικο ορο!!

εμενα ζοριζεται συνεχεια με γκρινια και μαλλον ειναι κολικοι οποτε υπομονη!!

φρωσο μου μην μου χαλιεσαι ολα καλα ειναι με το μωρο σου!!απλα θα γινει μεγαλος αντρας!!!σκεψου θετικα!!εμενα ειχε περιμετρο 0,36 οταν γεννηθηκε και τωρα 0,38 και μου ειπε οτι ειναι οκ αλλα μεγαλος!!οκ τι να κανουμε αφου ειμαστε τεραστιοι!!!!!!τα καλυτερα γκομενακια θα γινουμε!!ο γιατρος μου θα σου ελεγε οτι ειναι στο ανωτατο φυσιολογικο οπως και στον δικο μου οσον αφορουσε τα νεφρακια του ηταν μεγαλα και ελεγε αυτο!!!αν μου λες οτι λεει και αγκου και πιανει και τα ζωακια μια χαρα ειναι!!χεσε με ρε φρωσο σορρυ κιολας αλλα οι γιατροι ωρες ωρες μας τρελαινουν χωρις λογο!!λεφτα για εξετασεις θελουν!!κοιτα να προσεχεις τους παιδαρους σου!!ωχου!!!!!!μας αρρωστησανε οι γιατροι κατα την εγκυμοσυνη θα μας γ...ουν και μετα!!!μια χαρα ολα!!!!φιλακια σε ολεςςςςςςςς!!!!!!!


wg46ge0puogpbep1.png

ktir94dfi646aolw.png[/url

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια..... Πελαγια και dora καλως ηρθατε...

Μπουλα και εμενα εχει η μικρη μου μικρα σπυρακια και της καθαριζω το προσωπο με φυσιολογικο ορο... ο αντρας μου με φωναζει γιατι την φιλαω συνεχεια στο προσωπο το ξερω οτι δεν κανει αλλα δεν μπορω να αντισταθωωωωω.......... και την φιλαω κρυφα οταν λειπει(χιχιχιχι)........Δευτερα θα παμε στον παιδιατρο να δουμε ποσο μεγαλωσαμε και θα τον ρωτησω και για τα σπυρακια.

Μου εχουν πει οτι αν ερθει σπιτι γυναικα η οποια εχει περιοδο το μωρο γεμιζει μικρες κοκκινιλες εγω δεν τιςιστευω κατι τετοιες χαζομαρες,εσεις το εχετε ακουσει;;;

και εμεις εχουμε σαλακια,κανουμε και φουσκιτσες μερικες φορες......

Νατασα και εγω ειχα την εμπειρια τις σκατοουκετας,τα ειχε κανει η μικρη μου περιμενα λιγη ωρα μηπως κανει και κατι αλλο αλλα τιποτα,ε την καθαριζω και την παω για μπανακι και την ωρα που κρατουσα το πωπουδακι της ακουω μια κλα.... και κατι ζεστο,βρωμερο και μουσταρδε ενιωσα στο χερι μου....... οπως επισης με εχει κατουρησει 2 φορες και απο εμετο αλλο τιποτα....

Link to comment
Share on other sites

καλημερα ολες!και μενα η μπουμπου μου εχει σπυρακια αλλα δεν της βαζω τιποτα.και μενα λεει αγκου...χααχαχαχα!!!!!τωρα αρχισε να θελει κουβεντουλες και αγκαλιτσες!την εμαθε ο χαζομπαμπας της....τι να κανουμε!!!!!!!!

οσο για μενα....μου ειχε τελειωσει το αιμα και 2-3 μερες τωρα εχω παλι αρκετο.ειναι περιοδος αυτο;;;;;;μου ηρθε κανονικα;;;;;δεν αντεχω να φοραω σερβιετααααααααααα!!!!!!!!!μια μερα βρηκα στο εσωρουχο μου ενα κομματακι κλωστουλα απο τα ραμματα.δεν εφυγε ολη γιατι πιανω κατι ακομα.εν τω μεταξυ ποναω λιγο απο κατω...τα ραματα δηλαδη...με ενοχλει στο να κατσω.μου ειχε πει ο γιατρος στην κλινικη οτι θα απορροφηθουν μονα τους.δηλαδη;;;;;;πως θα απορροφηθουν;;;;τι εννοουσε;;;;;οτι θα πεσουν μονα τους;;;;τσουζουν λιγακι!!!

βαρεθηκα μεσα στο σπιτι.θελω να παω καμμια βολτα.εχω πολλα νευρα.τι να κανω;;;μακαρι να ηταν καλοκαιρι.ολη την ωρα θα ηασταν εξω με την μπουμπουκα μου.αυτααααααα.......!!!!!!!!!φιλακια!


g598zf3jl7y3v3ns.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοριτσάκια μου...μου λείψατε τόσες μέρες που έχω να μπω...

Καλως ήρθατε και τα νέα κοριτσάκια στην παρέα μας. Είχα τον Αντρίκο από το Σάββατο συνέχεια και δεν πήγα δουλειά αυτές τις μέρες γιατί η μαμά (μου τον κρατάει τις 4 μέρες που δουλεύω) πήγε να βοηθήσει το μπαμπά στο μάζεμα ελιάς οπότε καταλαβαίνετε όλη την ώρα με τον μπέμπη. Εκτός όλων των άλλων είχα και λίγο αιματάκι στη ραφή της καισαρικής (πρέπει να ζορίστηκα γιατί δεν σταματάω με τις δουλειές και βάρη σηκώνω και δεν πολυπροσέχω γενικά) και θα πάω αύριο στο γιατρό ο οποίος όμως μου είπε τηλεφωνικώς ότι δεν είναι κάτι σοβαρό για να ανησυχώ. Οι δε θηλές πονάνε αυτές τις μέρες αλλά υποθέτω ότι είναι επειδή τον είχα όλες αυτές τις μέρες σχεδόν συνέχεια στο στήθος. Τι τραβάμε και εμείς οι μάνες!

Η "δυσκοιλιότητα" των 3 ημερών που σας έγραψα έληξε τη Δευτέρα το μεσημέρι με 3-4 περιποιημένες μερίδες (πως τα λέω έτσι η άτιμη) στην τελευταία δε ήταν τόσο περιποιημένη που "ζωγραφίσαμε" το σύμπαν όλο. Απορώ με τις μαμάδες μας που είχαν τα παλιά χρόνια πανιά και όχι πάνες μιας χρήσης που έπλεναν τα "δημιουργήματά" μας συνέχεια στο χέρι. Η παιδίατρος μας είπε ότι τα εντεράκια τους (τα είπε πιο επιστημονικά αλλά τα εξηγώ πιο απλά γιατί δε θυμάμαι τα ph κτλ) μπορεί να αλλάζουν-προσαρμόζονται συνέχεια. Θα δείτε λοιπόν εσείς που είστε λίγο πιο μικρά από μας ότι θα περάσετε διάφορες φάσεις με τα κακάκια. Σήμερα πάλι μετά από 2,5 μέρες ενεργηθήκαμε και πάλι "ζωγραφίσαμε" ευτυχώς μόνο ρουχαλάκι και όχι υπολογιστές :) όπως διάβασα πιο πάνω. Αλήθεια ο μπαμπάς με τον "ζωγραφισμένο" υπολογιστή πως αντέδρασε με το "δημιούργημα" του παιδιού του? Οπότε κορίτσια μου ότι και να βλέπετε από αρκετές φορές τη μέρα μέχρι και 5 μέρες (κάποιοι παιδίατροι λένε και 7 & 10 μέρες ακόμη αλλά θεωρώ ότι είναι πιο σπάνιο) είναι φυσιολογικό. Εγώ πήρα βέβαια βρεφικά υπόθετα (κάποιοι παιδίατροι δίνουν κλυσματάκι αλλά θέλει ψυγείο-που δε με βολεύει τόσο επειδή έχουμε και μετακινήσεις) να μας βρίσκονται. Πήρα επίσης και το τσαγάκι των βοτάνων της milupa (του έδωσα 2-3 φορές και μάλλον τον βοήθησε να ενεργηθεί). Μου είπε η παιδίατρος να αλλάξουμε γάλα (του δίνει συμπλήρωμα η μαμά μου όταν λείπω στη δουλειά-το frisolac έχουμε και εμείς) μόνο σε περίπτωση που συνεχιζόταν για πολλές μέρες η δυσκοιλιότητα οπότε dora καλά έκανες και δεν το άλλαξες.

Σαλάκια έχουμε μπόλικα και μάλλον θα βγάλουμε δοντάκια νωρίς...τουλάχιστον έτσι μου είπαν πιο έμπειρες μανούλες...ας μας πει και η pelagia που είναι πιο έμπειρη.

Σπυθουράκια έχουμε και εμείς λίγα αλλά δεν βάζω κάτι. Στο μαιευτήριο κάποια μαία είχε πει ότι είναι φυσικό να βγάζουν λίγα σπιθουράκια ακόμη και κοκκινίλες από το θηλασμό (από την επαφή των μάγουλων με το στήθος). Λέτε να είναι και από τα πολλά φιλάκια? Εγώ τον έχω τρελάνει όπως και όλες σας φαντάζομαι...μα είναι δυνατόν να αντισταθούμε σε αυτή τη μπισκοτομυρωδιά τους?

Ο δικός μου γεννήθηκε με περίμετρο 37cm, στις 20 μέρες ήταν 37,5cm και στις 40 μέρες 38cm. Η παιδίατρος μας είπε ότι είναι φυσιολογικότατες μετρήσεις για το βάρος (4.900gr) & το ύψος του (60cm ύψος) και είναι πολύ καλός οπότε Φροσάκι καλά σου λέει η Χριστίνα μη χαλιέσαι. Είναι ορισμένοι γιατροί (όλων των ειδικοτήτων βεβαίως βεβαίως) που είναι ικανοί να σε αρρωστήσουν οπότε ψυχραιμία και πάντα σε κάτι που θα σας φανεί κουλό (έχουμε και ένα ρημάδι "ένστικτο της μάνας") πάρτε και δεύτερη γνώμη. Εγώ είμαι της άποψης να παίρνουμε και δεύτερη γνώμη και στην αντίθετη περίπτωση που δεν μας φαίνεται κάτι καλό/σωστό και ας μας καθησυχάζει ή το παίρνει αψήφιστα ο γιατρός.

Χριστινάκι μου (αδερφή ψυχή εγκυμοσύνης) έχω μια φίλη στην Κρήτη (της έκλεψε την καρδιά ένας δικός σας) Χριστίνα και αυτή σαν εσένα και συνάδελφός μου που μετακόμισε για χάρη του τώρα το καλοκαίρι. Τέλη Οκτωβρίου έκαναν πολιτικό γάμο και είναι έγκυος (8η εβδομάδα πρέπει να είναι τώρα) και μου τηλεφωνεί για συμβουλές. Δεν ξέρει και πολύ κόσμο κάτω και σκέφτηκα μήπως σας φέρω σε επαφή (ξέρεις για γιατρό, κλινική...συμβουλές γενικότερα).

Φιλάκια σε όλα τα τρελά πατουσάκια των ζουζουνιών σας...αχ μακάρι να μπορούσαμε να βρεθούμε όλες μαζί για ένα καφέ παρέα με τα ζουζούνια μας...:)


ntJAp3.pngdeIep3.pngoYt2p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

λια σε ποια περιοχη ειναι η φιλη σου????εγω ειμαι ελουντα αγιο νικολαο!θα χαρω να βοηθησω την φιλη σου!!

Χριστινάκι μου δεν ξέρω σε ποια περιοχή θα μένουν τα παιδιά...θα τη ρωτήσω, θα την ενημερώσω για το περιβόλι το κρητικό (δηλαδή εσένα) και θα σου πω...φεύγω για δουλειά...φιλιαααααααα


ntJAp3.pngdeIep3.pngoYt2p2.png
Link to comment
Share on other sites

Φροσακι εμείς κάναμε και υπέρηχο εγκεφάλου για τον ίδιο λόγο. (Είμασταν στο Παίδων ούτως ή άλλως και το ξετίναξαν το παιδί στις εξετάσεις). Να πεις στν παιδίατρο ότι τα μεγάλα μυαλά θέλουν πολύ χώρο για να ανθίσουν!!! Μεγάλο ξεμεγάλο το κεφάλι μας μια χαρά το σηκώνουμε και το κρατάμε και λέμε και γκου και μιλάμε και στα ζωάκια σρην πάντα και όλα τα συναφ'η

Όσο για το κομπιούτερ του μπαμπά μας το περιέλαβα με μαντηλάκια ντετόλ κι έγινε καλύτερο από πριν....


sbxre6a2f.png
Link to comment
Share on other sites

κοροτσια θελω τα φωτα σας...οταν βαζω τον μικρο στο στηθος τρωει μεν αλλα στο 5λεπτο τον περνει ο υπνος του πειραζω το μαγουλο και ολα αυτα που ξερουμε και ρουφαει ομως αν βγαλει το στηθος απο το στομα τελειωσε δεν το ξανανοιγει !!!καποιες φορες γκρινιαζει αλλα πιστευω οτι απλα δεν πειναει εκεινη την ωρα!!!γαλα εχω σιγουρα αφου σταζει και γινομαστε χαλια και οι 2!!δεν ξερω τι φταιει και εχω απογοητευτει ετσι το βγαζω με το θηλαστρο για να ειμαι οκ!!!εχει και κολικους μαλλον!!!τι να κανω σας συμβαινει τπτ παρομοιο??δεν θελω να κοψω το θηλασμο αλλα περναει πλεον απο το μυαλο μου!!!


wg46ge0puogpbep1.png

ktir94dfi646aolw.png[/url

Link to comment
Share on other sites

Βρέ Χρηστίνα, όλα μου τα μώρά (γιατι έχω και πάρα πολλά) έτσι έτρωγαν με το που τα έβαζα στο στήθος τα έπαιρνε ο ύπνος οτι και να έκανα δεν ξυπνούσανε με τίποτα. Πάνω απο 5΄ δεν έχω θηλάσει πότε, και όσο θήλαζα δεν έδωσα ποτέ σημπλήρωμα, και τα 3 γεννήθηκαν μικρούλια και σου τα έκανα σε 2 μήνες φουσκίτσες, τσαμπα απογοητέυεσαι και σκάς.


Βασίλης 30/11/02

Χρήστος 02/02/06

Άγγελος 02/10/09

Μπέμπα 30/06/13

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


χριστινακο μου(μαλακω,ηλιθιο,βλαμμενο)τι κανεις????πρεπει να κανω διαιτααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααα αλα πειναωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωω ολη την ωρα.εχω και περιοδο.χαλια μαυρα!!!!!!!!!


g598zf3jl7y3v3ns.png
Link to comment
Share on other sites

Φροσακι εμείς κάναμε και υπέρηχο εγκεφάλου για τον ίδιο λόγο. (Είμασταν στο Παίδων ούτως ή άλλως και το ξετίναξαν το παιδί στις εξετάσεις). Να πεις στν παιδίατρο ότι τα μεγάλα μυαλά θέλουν πολύ χώρο για να ανθίσουν!!! Μεγάλο ξεμεγάλο το κεφάλι μας μια χαρά το σηκώνουμε και το κρατάμε και λέμε και γκου και μιλάμε και στα ζωάκια σρην πάντα και όλα τα συναφ'η

Όσο για το κομπιούτερ του μπαμπά μας το περιέλαβα με μαντηλάκια ντετόλ κι έγινε καλύτερο από πριν....

Και σε μένα υπέρηχο εγκεφάλου μου είπε να κάνουμε κι έχω κατατρομάξει (αν βέβαια μεγαλώσει κι άλλο). Το μωρό δε το τεστάρω συνέχεια. Το ξεπουπουλιάσαμε το ταλαίπωρο, δεν το αφήνουμε να ησυχάσει. Η παιδίατρος μου είναι πολύ καλή και την ξέρω από τον Αλέξανδρο και πρώτα σκέφτεται σαν μαμά και μετά σαν γιατρός. Μου είπε πώς κατά 99,99% δεν είναι τίποτα απλά θα το παρακολουθούμε. Στα ζωάκι του μιλάει κι οδ δικός μου και μιλάνε και με τον αδελφό του. Αγκού ο ένας άου ο άλλος.

Εσένα μιρίκι πόσο ήταν η περίμετρος και γιατί κάνατε υπέρηχο;

Χριστίνα μου μην ανησυχείς, ο μπέμπης μια χαρά τρώει. Το στήθος αδειάζει κατά 90% το πρώτο 5λεπτο, ο υπόλοιπος χρόνος είναι για παιχνίδι και πιπίλισμα. Και τα μεγάλα μωρά θηλάζουν πολύ γρήγορα. Μωρέ αν δεν χορταίνουν αυτά ξεσηκώνουν όλο τον κόσμο.

Κορίτσια ευχαριστώ πολύ που με ξεαγχώνετε:P.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...