Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 34 λεπτά , η ζωή είναι όμορφη είπε:

      Ξανά ήρθε σήμερα η καφέ μας 😅 αυτό το παιδί θα μασ βγάλει την πίστη είμαι σίγουρος 😅😅 η γιατρός λέει ότι είναι λογικό κάποιο θα απορροφηθεί μέσα στην μήτρα και κάποιο θα βγει αφού μασ βγει πρώτα η πίστη και 2,3 αυτοάνοσα 😅😅 

      Μην αγχώνεσαι. Εγω μέχρι και την 8η βδομάδα είχα σχεδον κάθε μέρα καφέ αλλά είναι όλα καλά μέχρι τώρα, δόξα τω Θεω. Είναι λογικό μου έλεγε ο γιατρός λόγω της πίεσης που ασκείται στη μήτρα. 

Cafe Νοέμβριος 2009


CoffeeFilter

Recommended Posts

τις ειδα, τις ειδα!!!

καλε τι κουκλα ειναι αυτη!!!

καλα ειδικα εκει που κοιμαται και εχει χυθει στην κυριολεξια ειναι ολα τα λεφτα!!!

κ ο δικος μου ετσι "χυνεται" στην αγκαλια μου οταν κοιμαται!!!


qC91p2.pngaQK1p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 44,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • aleca

    6117

  • omorfakia

    4099

  • mary77

    3427

  • kimi

    2958

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • aleca

    aleca 6.117 δημοσιεύσεις

  • omorfakia

    omorfakia 4.099 δημοσιεύσεις

  • mary77

    mary77 3.427 δημοσιεύσεις

  • kimi

    kimi 2.958 δημοσιεύσεις

Posted Images

Eleni26 τέλειο το προσκλητήριο και πρωτότυπο.

Κορίτσια για πείτε μου όσες κάνατε το εμβόλιο στα μικρά. Κάναμε το εμβόλιο την Δευτέρα 28/12, δεν έκανε πυρετό αλλά την Τετάρτη και την Πέμπτη είχε ανησυχία. Σας έτυχε καθόλου με τα δικά σας ? Και εξακολουθεί και μέχρι και σήμερα και δεν κάνει ολόκληρα γεύματα και πεινάει ενδιάμεσα. Όλα αυτά την ημέρα γιατί το βράδυ ξεραίνεται.

Βέβαια έχω και τον Μιχάλη σπίτι που μόλις την δει έτοιμη να ψιλογκρινιάξει πάει και την σηκάνει αγκαλιά και αυτή το έχει καταλάβει και αμέσως μόλις τον βλέπει σηκώνει την πλατούλα της (κάνει το σώμα της τόξο) για την πάρει αγκαλιά. Από τώρα τον παίζει η άτιμη. Αλλά να δω τι θα την κάνω από την Δευτέρα που ο Μιχάλης δεν θα είναι στο σπίτι.

Λέω και την Δευτέρα να πάω στα ΚΕΠ να κάνω την αίτηση για το οικογενειακό επίδομα. Κορίτσια όσες θέλετε να προλάβετε γιατί η προθεσμία είναι μέχρι 31/01/2010.


3qg3p2.png qfe4p2.png
Link to comment
Share on other sites

Eleni26 τέλειο το προσκλητήριο και πρωτότυπο.

Κορίτσια για πείτε μου όσες κάνατε το εμβόλιο στα μικρά. Κάναμε το εμβόλιο την Δευτέρα 28/12, δεν έκανε πυρετό αλλά την Τετάρτη και την Πέμπτη είχε ανησυχία. Σας έτυχε καθόλου με τα δικά σας ? Και εξακολουθεί και μέχρι και σήμερα και δεν κάνει ολόκληρα γεύματα και πεινάει ενδιάμεσα. Όλα αυτά την ημέρα γιατί το βράδυ ξεραίνεται.

Βέβαια έχω και τον Μιχάλη σπίτι που μόλις την δει έτοιμη να ψιλογκρινιάξει πάει και την σηκάνει αγκαλιά και αυτή το έχει καταλάβει και αμέσως μόλις τον βλέπει σηκώνει την πλατούλα της (κάνει το σώμα της τόξο) για την πάρει αγκαλιά. Από τώρα τον παίζει η άτιμη. Αλλά να δω τι θα την κάνω από την Δευτέρα που ο Μιχάλης δεν θα είναι στο σπίτι.

Λέω και την Δευτέρα να πάω στα ΚΕΠ να κάνω την αίτηση για το οικογενειακό επίδομα. Κορίτσια όσες θέλετε να προλάβετε γιατί η προθεσμία είναι μέχρι 31/01/2010.

εμαθε αγκαλιτσες, ε? τι σου ειναι τα ατιμα!!!

ποιες το παιρνουν το επιδομα αυτο?


qC91p2.pngaQK1p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αλεκα να σου πω και εγω τι εκανα με την σειρα μιας και ταλαιπωρηθηκαμε πολυ με τους κολικους του μπεμπη.οσα σου γραφω ειναι της παιδιατρου.

στιςαρχες που ηταν λιγοι του εκανα τσαι μαραθο οπως σου ειπαν και τα κοριτσια 2 φορες την μερα απο 50 ml,μας εκανε δουλεια.

μετα εγιναν πιο πολυ και πιο εντονη και εκλαιγε συνεχεια το παιδι,πηραμε κατ σταγονες απο το φαρμακειο,φυτικες,biogaia(20 ευρω)τον ηρεμησαν αλλα λιγο,ειχε ξεφυγει ο καημενος.....και τελικα αλλαξαμε το γαλα και σωθηκαμε!!!aptamil extra care 13ευρω 400γρ.χρειαστηκαν 2-3 μερες να ξεκινησει,αλλα εκανε δουλεια.


fCS8p3.png
Link to comment
Share on other sites

κοτοπουλακιιιι πόσο μεγαλωσε η μικρουλα... πωπω... σε 20 μερες και εμενα ετσι θα ειναι??

Ανυπομονω... ο θεος να με συγωχωρεσει αλλα τα πολυ μωρουλια με αγχωνουν... ενω μετα το τριμηνο τρελαινομαι...

Μαιρη όταν όμως λεμε κολικους εννοειτε αυτο που λεω και εγω?? Γκρινια?/ Ή κλαμα? Δεν κλαιει αλλα τις πρωινες ωρες εχει γκρινια πολυ. Επισης κανει κακα μερα παρα μερα και ας του δινω κιντερτε. Και ο Αγγελος ετσι ηταν αλλα δεν ειχε γκρινια...

πριν το απταμιλ τι γαλα περνατε?


Απο τ'ουρανου τα βαθη και απ'της γης την αγκαλια φωλιασαν μες την ψυχη μου δυο καταλευκα πουλια

Το'να ηρθε καλοκαιρι σαν αχτιδα από φως εγινε, η υπαρξη μου Μιχαηλ 'ο άγγελος'

τ'αλλο εφτασε Χειμωνα στο σκοταδι αστερακι, εγινε η αναπνοη μου θα τον λεω Δημητρακη

12.07.2006 --------- 18.11.2009

221882cb0gkyh7q4.gif

kpo41uccq3f2qz2w.pngejdnpdkk9gcs5nb6.png

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη κορίτσια, είχαμε μπανιαρίσματα γι' αυτό άργησα να σας κάνω accept!

Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια (παγώνι!!!!)!!!

Από πού δικαιούμαστε οικογενειακό επίδομα;;;

Link to comment
Share on other sites

ναι για πειτε για αυτο το επιδομα...

λοιπον κοριτσια ταχω παιξει απο το πρωι τρωνε εναλλαξ και ξυπναν επισης εναλλαξ!!!κι εχουμε κ το στρατο ολη τη μερα!!να δουμε ποτε θα ηρεμησουμε!!!!!!!!


ο στρατος μου ηρθε στις 24.12.2007

η δομνα και ο κωστας μου ηρθαν στις 2.11.2009

Ο ΟΥΡΑΝΟΣ ΚΑΙ ΤΑ ΑΣΤΕΡΙΑ ΜΟΥ!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


α ρε ευακι και εσυ....και εγω τωρα τελειωσα τα μπανια, τα κοιμισα και παω να μπανιαριστω...


Απο τ'ουρανου τα βαθη και απ'της γης την αγκαλια φωλιασαν μες την ψυχη μου δυο καταλευκα πουλια

Το'να ηρθε καλοκαιρι σαν αχτιδα από φως εγινε, η υπαρξη μου Μιχαηλ 'ο άγγελος'

τ'αλλο εφτασε Χειμωνα στο σκοταδι αστερακι, εγινε η αναπνοη μου θα τον λεω Δημητρακη

12.07.2006 --------- 18.11.2009

221882cb0gkyh7q4.gif

kpo41uccq3f2qz2w.pngejdnpdkk9gcs5nb6.png

Link to comment
Share on other sites

α ρε ευακι και εσυ....και εγω τωρα τελειωσα τα μπανια, τα κοιμισα και παω να μπανιαριστω...

αλεκα μου ειμαι κομπλε απο κουραση !!μολις τα ξαπλωσα!!ελπιζω να κοιμηθουν ενα τριωρο!!!!!

τρωω κατιτις και παω και εγω για υπνο!!!


ο στρατος μου ηρθε στις 24.12.2007

η δομνα και ο κωστας μου ηρθαν στις 2.11.2009

Ο ΟΥΡΑΝΟΣ ΚΑΙ ΤΑ ΑΣΤΕΡΙΑ ΜΟΥ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ευανθία το επίδομα αυτό είναι για όσες δεν παίρνουν επίδομα παιδιού (5% του μισθού τους) από τον εργοδότη. Εμάς δεν το δίνουν και μας δίνουν βεβαίωση για να το πάρουμε από τον ΟΑΕΔ. Είναι 98 ευρώ για το ένα παιδί (το χρόνο) και μετά ανεβαίνει. Όχι τίποτα σπουδαίο αλλά γιατί να μην τα παίρνουμε αφού τα δικαιούμαστε? Πάντως επειδή γεννήσαμε τον Νοέμβριο δεν ξέρω αν δικαιούμαστε όλο το ποσό ή αναλογία. Θα πρέπει να το ρωτήσω.


3qg3p2.png qfe4p2.png
Link to comment
Share on other sites

Μαιρη όταν όμως λεμε κολικους εννοειτε αυτο που λεω και εγω?? Γκρινια?/ Ή κλαμα? Δεν κλαιει αλλα τις πρωινες ωρες εχει γκρινια πολυ. Επισης κανει κακα μερα παρα μερα και ας του δινω κιντερτε. Και ο Αγγελος ετσι ηταν αλλα δεν ειχε γκρινια...

πριν το απταμιλ τι γαλα περνατε?

εμενα ειχε κλαμα με γκρινια το οποιο δεν σταματουσε αν τον επερνες αγκαλια,ετσι και καταλαβαινα οτι ειναι πονοι και οχι βιτσια.

στην αρχη ηταν πολυ αργα το βραδυ μετα πηγαν και απογευμα και στο τελος ειχε απο τις 12 και μετα το παιδι σχεδον συνεχεια.

επινε το almiron το οποιο συνεχιζει να πινει η μπεμπα και μου ειπε η γιατρος θα το ξαναρχισει σε κανενα 1.5 μηνα.

εγω για τα κακα βρηκα την χαρα μου με το χαμομηλι,του εδωσα σημερα στις 11.30 40ml και εκανε 2 φορες μεσημερι και μια το απογευμα!!!!!!


fCS8p3.png
Link to comment
Share on other sites

Από την σελίδα του oaed.gr:

ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΕΙΣ

Απαραίτητη προϋπόθεση για τη λήψη του επιδόματος είναι η πραγματοποίηση 50 ημερών εργασίας, κατά το προηγούμενο της επιδότησης ημερολογιακό έτος ή δίμηνη τακτική επιδότηση λόγω ανεργίας ή δίμηνη συνεχή ανικανότητα για εργασία.

Τα παιδιά για τα οποία καταβάλλεται επίδομα, πρέπει:

α). να έχουν ηλικία μέχρι 18 ετών ή μέχρι 22 ετών αν σπουδάζουν

β). αν είναι ανίκανα για εργασία, για όσο χρόνο διαρκεί η ανικανότητα

γ). να είναι άγαμα

δ). να διαμένουν στην Ελλάδα ή σε χώρα μέλος της Ευρωπαϊκής Ένωσης

Α. ΓΕΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Δικαιολογητικά που απαιτούνται από όλους τους δικαιούχους:

Α1. - ΠΡΟΣΚΟΜΙΖΟΝΤΑΙ:

1. Βεβαίωση του εργοδότη υπογεγραμμένη και σφραγισμένη από τον εργοδότη (συνημμένο υπόδειγμα στο παράρτημα της παρούσας εγκυκλίου).

Στις περιπτώσεις οικοδόμων ή ημερομισθίων εργατών που δεν έχουν σταθερό εργοδότη ώστε να προσκομίσουν τη βεβαίωση, προσκομίζεται Απόσπασμα Ατομικού Λογαριασμού Ασφαλισμένου του προηγούμενου της επιδότησης έτους (αρκούν 50 ημέρες ασφάλισης ).

2. Πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης, (αυτεπάγγελτη αναζήτηση) για την χορήγηση του επιδόματος τρίτου παιδιού (άρθρο 18 Ν. 1346/83). (μόνο από νέους δικαιούχους)

Α2. –ΕΠΙΔΕΙΚΝΥΟΝΤΑΙ:

1. Ατομικό και οικογενειακό Βιβλιάριο Ασθενείας των παιδιών όπου φαίνεται η θεώρηση του Ι.Κ.Α. για τα προστατευόμενα μέλη, το προηγούμενο και το τρέχον έτος.

Σε περιπτώσεις θεώρησης του βιβλιαρίου ασθενείας λόγω ειδικών διατάξεων (μακροχρόνια ανεργία, νέοι άνεργοι, μίσθωση έργου κ.λ.π.) τότε για τον περαιτέρω έλεγχο προσκομίζεται Απόσπασμα Ατομικού Λογαριασμού Ασφαλισμένου του προηγούμενου της επιδότησης έτους (αρκούν 50 ημερες ασφάλισης).

Την ίδια αντιμετώπιση έχουν και όσοι έχουν πραγματοποιήσει το 2008 από 50 έως 59 ημέρες ασφάλισης και εξ αυτού του λόγου δεν μπορούν να έχουν θεωρημένο βιβλιάριο σύμφωνα με τον Ν. 3655/03-04-08 περί διοικητικής και οργανωτικής μεταρρύθμισης του Συστήματος Κοινωνικής Ασφάλισης και λοιπές ασφαλιστικές διατάξεις καθώς επίσης και οι εργαζόμενοι στην ζώνη του Περάματος οι οποίοι με βάση το άρθρο 148 παρ. 3 του προαναφερόμενου νόμου, ανανεώνουν το βιβλιάριο ασθενείας για το έτος 2009 με 25 ημέρες ασφάλισης και όχι 50.

Στη περίπτωση αυτή και εφόσον υπάρχει οποιαδήποτε μεταβολή στην οικογενειακή κατάσταση του δικαιούχου (γέννηση, θάνατος παιδιού κ.λ.π.) σε σχέση με το επίδομα του προηγούμενου έτους, ο δικαιούχος υποχρεούται να το δηλώσει εγγράφως στην Υπηρεσία με σχετική Υπεύθυνη Δήλωση.

2. Λογαριασμό ΕΤΕ (ΙΒΑΝ) με το όνομα του δικαιούχου και φωτοτυπία της πρώτης σελίδας θα κρατείται απαραιτήτως στον φάκελο του ασφαλισμένου.

3. Βιβλιάριο ασθενείας (θεωρημένο) του /της συζύγου όταν ανήκει σε άλλο Ταμείο Ασφάλισης εκτός του Ι.Κ.Α. (Δημόσιο, Τ.Ε.Β.Ε., Τ.Σ.Α. κ.λ.π.).

4. Δελτίο Ταυτότητας

Όταν και οι δύο σύζυγοι είναι δικαιούχοι επιδόματος (ασφαλισμένοι στο I.K.A.), υποβάλλεται

1. Κοινή δήλωση για το ποιος από τους δύο θα εισπράξει το επίδομα.

2. Αναγράφεται απαραίτητα ο Α.Μ.ΙΚΑ και των δύο συζύγων.

3. Δηλώνεται υποχρεωτικά ο Α.Φ.Μ. και των δύο συζύγων

Την κατάθεση την κάνουμε στα ΚΕΠ και το επίδομα βγαίνει περίπου σε ένα μήνα όπου πιστώνεται ο λογαριασμός της Εθνικής.


3qg3p2.png qfe4p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...