Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Μαΐου 2016


Ioio

Recommended Posts

Ζέτα μου να σου ζήσει!!!Ότι ότι καλύτερο εύχομαι!!Κορίτσια εσείς που γεννήσατε για πείτε μας..είχατε πολύ αίμα;;Κρατάει μέρες;;Εγώ έχω πάρει μεγάλες σερβιέτες every day..θα μαι οκ άραγε ή να πάρω αυτές που ναι για λοχεία;;

invisible τι ωραία που μας τα διηγήθηκες κι εσύ!!!χαχα..καλά εσύ πόναγες και σκεφτόσουν το αμάξι;!!!!!!!

Άντε να γεννήσουμε και οι υπόλοιπες!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

FUSALIDA 14/5/2015 ΑΓΟΡΑΚΙ

BusyBee 15/5/ 2016 ΑΓΟΡΑΚΙ

NYMERIA 19/5/2016 ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ

LIAKI 22/5/2016 ΑΓΟΡΑΚΙ

MOTHER_2016 25/5/2016 ΑΓΟΡΑΚΙ

BARBIE 26/5/2016 ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ

MARIA GRE 30/5/2015 ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ

ANNAP 3/6/2016 ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ

ERI87 10/6/2016 ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ

SANDY 2 13/6/2016 ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ

B.HAPPY 15/6/2016 ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ

ALEX_MFP 16/6/2016 ΑΓΟΡΑΚΙ

PEPLY 25/6/2015 ΑΓΟΡΑΚΙ

ΓΕΝΝΗΤΟΥΡΙΑ :-D:grin::-D

ORXIDEA 16/04 ΑΓΟΡΑΚΙ Κ.Τ

IOIO 23/04(?) ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ Κ.Τ

INVISIBLE 30/04/2016 ΑΓΟΡΑΚΙ Φ.Τ

ZETA20 5/5/2016 ΑΓΟΡΑΚΙ Φ.Τ

IOANNART 7/5/2016 ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ Κ.Τ

DOBBY 7/5/2016 ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ Φ.Τ

17Μάρτη2015 7/5/2016 ΑΓΟΡΑΚΙ + ΑΓΟΡΑΚΙ Κ.Τ

SASA 10/5/2016 ΑΓΟΡΑΚΙ Κ.Τ

GVAMVAKI 12/5/2016 ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ Φ.Τ

Link to comment
Share on other sites

Ζέτα μου να σου ζήσει!!!Ότι ότι καλύτερο εύχομαι!!Κορίτσια εσείς που γεννήσατε για πείτε μας..είχατε πολύ αίμα;;Κρατάει μέρες;;Εγώ έχω πάρει μεγάλες σερβιέτες every day..θα μαι οκ άραγε ή να πάρω αυτές που ναι για λοχεία;;

Άντε να γεννήσουμε και οι υπόλοιπες!!!

Εγώ πήρα μαζί μου πάνα βρακάκι αυτές που είναι για τις γριές με ακράτεια :D ( για μέσα στο μαιευτήριο) και με βόλεψε απίστευτα :) . Τώρα πια έχει μειωθεί πολύ το αίμα και φοράω κανονικές σερβιέτες. Το πιο δύσκολο όμως είναι να πας τουαλέτα μετά τον τοκετό ( και δεν μιλάω για τσίσα...). Πονάνε απίστευτα τα ράμματα. Οσο δεν πόνεσα στην γέννα, πόνεσα στην τουαλέτα :(

Link to comment
Share on other sites

Eγω πηρα τις everyday για ειδικες χρησεις οι οποιες τελικα ηταν σαν αυτες που μου εδωσαν απο το μαιευτηριο. Οχι και πολυ βολικες αλλα τη δουλεια τους την εκαναν. Μετα στο σπιτι φορεσα τις κανονικες και τωρα σχεδον 15 μερες μετα τον τοκετο, φοραω καθημερινο σερβιετακι, καθως εχω μονο λιγα καφε. Οσο για την τουαλετα, πηγα 2 φορες στο μαιευτηριο και ηταν λες και μου ειχαν κανει κλυσμα, οποτε δεν ταλαιπωρηθηκα. Τωρα ταλαιπωρουμαι στο σπιτι :-(


Qis2p3.png?t=1&WSfUV3qU
Link to comment
Share on other sites

Ζετα μου να σου ζήσει! Ο,τι καλύτερο για το μικρουλη σου! Γερός να είναι πάνω από όλα!

Φυσαλίδα μου έφτασε ο καιρός, είναι θέμα χρόνου να γίνεις κι εσύ μανουλα οπότε μη.στενοχωριεσαι! Μετράς μέρες! Σε ευχαριστώ πολύ για τα βίντεο, αν το θυμηθείς να τα στείλεις θα με βοηθούσες!

Mother μου γενικά είναι καλή η μικρούλα αλλά έχει τις στιγμές της. Σήμερα χωρίς λόγο μου έμεινε από το κλάμα. Δεν είμαι και εγώ πολύ καλά ψυχολογικα και έκλαιγα κι εγώ. Γενικά κλαιω αρκετά μπορώ να πω αλλά πιστεύω θα μου περάσει. Θηλαστρο μου έδωσε μια φίλη μου της medela το swing. Πολύ καλό αλλά με παίρνει αρκετά η ώρα για να βγάλω το γάλα, τλχ 40 λεπτά καί έτσι φτάνει το επόμενο γεύμα και ξεκούραση μηδέν. Σέρβιετες να πάρεις αυτές που λέει η ζετα, εγώ είχα πάρει τις everyday για λοχεια αλλά δε με κάλυψαν γιατι είχα αρκετό αίμα στο μαιευτήριο. Τώρα φοράω σερβιετες.

Invisible δε σεντονιασες, είναι ωραίες οι ιστορίες γεννας!

Κορίτσια το θέμα τουαλέτα δε θα το σχολιάσω! Έτρεμα μη με πιάσει παρόλο που δεν έχω πολλά ραμματα κάτω. Τελικά ήταν οντως δυσάρεστη εμπειρία! Τώρα πολύ καλύτερα!


Dj4pp3.png

y7uDp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κορίτσια έχω χασει το λογαριασμό, δεν ξέρω σε ποιες έχω ευχηθεί κ σε ποιες όχι. Ζέτα να σας ζήσει, ότι επιθυμείτε σας εύχομαι. κ αν έχω ξεχάσει κάποια κοπέλα ζητώ συγνώμη... γέλασα τόσο με τις ιστορίες σας, πραγματικά σαν ταινία!!!!

dobby από φίλες μου ξέρω 2 τρόπους να βοηθηθείς. ο ένας είναι λίγο άντληση με το θηλαστρο για να βγουν οι θηλές (κάποιες φορές δεν βγαίνουν ούτε έτσι) κ ο 2ος είναι οι θηλές σιλικόνης που βοηθούν κ στην επούλωση αν είναι τραυματισμένες. εγώ δεν έχω προσωπική εμπειρία αλλά εχω διαβάσει εδώ στο φορουμ ότι καποιες κοπέλες βοηθήθηκαν.

τα δικά μου νέα έτσι κ ετσι. χθες ένανα doppler το αμνιακό άρχισε πάλι να πέφτει κ οι αρρυθμίες επανήλθαν αλλά πολύ μειωμένες ακόμη. έτσι με έβαλε πάλι για την ίδια θεραπεία να κερδισουμε καμιά εβδομάδα κ να μην έχουμε θέμα με το αναπνευστικό... μέχρι 1/6 το αργότερο... 17 μέρες το πολύ έμειναν...

Link to comment
Share on other sites

Βαμβάκι και Ζέτα να σας ζήσουν τα μωράκια σας!!! Αντε και πλησιάζει η σειρά μας!!! Πηγα και γω γιατρο σημερα καμια αλλαγή εκει στο 1 εκατοστό ειμαι έχουμε μέλλον ακομα!!! Δεν πειραζει καθολου όσο περισσότερο κάτσει στην κοιλιτσα μου τοσο καλύτερα θα ναι γι αυτήν!!!

Link to comment
Share on other sites

Ζετα και invisible να σας ζήσουν! Τι καλά που έχετε τα μικρούλια στο στήθος!

Τόσα πολλά γεννητούρια αυτές τις μέρες, δεν σας προλαβαίνω βρε κορίτσια!

Εγώ συνεχίζω τον βελονισμό ελπίζοντας να αποδώσει. Ο στόχος είναι να ενεργοποιήσει τον τοκετό και να βοηθήσει με την θέση του παιδιού. Είναι ακόμη εκτός λεκάνης και κοιτάζει προς τα έξω. Μοιάζει πολύ μεγάλος για να μπει στην λεκάνη πλέον, εκτός και αν ξεκινήσει ο τοκετός.

Αυτή την εβδομάδα έκανα 3 nst και ντοπλερ σήμερα. Όλα δείχνουν ότι ο μικρός είναι καλά και οι συνθήκες για να περιμένουμε λίγο ακόμη (αύριο μπαίνω στην παράταση) είναι καλές. Οπότε, περιμένουμε και ελπίζουμε...


OyuRp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια! Πολλη ησυχία έχει πέσει στο καφέ μας οπότε υποθέτω οτι θα έχουμε πολλά νέα από γεννητούρια!

Happy μη στενοχωριέσαι, σημασία έχει ότι το παρακολουθείς αυτο με τις αρρυθμίες και το αμνιακό και θα κάνεις ο,τι καλύτερο για το μωράκι σου με τη βοήθεια του γιατρού. Αφού το έχεις υπό έλεγχο θα πάνε όλα καλά και θα έρθει ο καιρός που θα γεννήσεις!

BusyBee κάνε ο,τι καλύτερο για το μωράκι σου κι εσύ κι ο,τι θεωρείς οτι θα το βοηθήσει για να ξεκινήσει φυσιολογικά η διαδικασία του τοκετού. Κι αυτο να μη γίνει ομως, σημασία έχει να γεννηθεί υγιές και όλα τα άλλα είναι δευτερεύοντα! Σου εύχομαι από καρδιάς να πάνε ολα οπως τα έχεις θελήσει!

Εμείς, κορίτσια, προσπαθούμε με το τερατάκι. Είναι φαγανό πολύ, δεν προλαβαίνω να βγάζω γάλα και να της το δίνω. Σημερα θα έρθει και μια μαία στο σπίτι μπας και με βοηθήσει να την ξαναβάλουμε στο στήθος. Δεν έχω πολλές ελπιδες γιατί είναι πολύ ανυπόμονη όταν θέλει να φάει αλλά μια τελευταία προσπάθεια θα την κάνω. Σε διαφορετική περίπτωση θα το κόψω το γάλα γιατί η διαδίασία με το θήλαστρο με έχει κάνει κουρέλι μαζι με την αυπνία. Κρίμα γιατί έχω γάλα...

Φυσαλιδάκι, Νυμέρια ελπιζω να έχετε νεότερα και να έχουν πάει όλα τέλεια!

Μαρτη μου τι να κανεις άραγε με τα αγοράκια σου?? Αν εγώ το βρίσκω μια φορά δύσκολο φαντάζομαι εσύ!! Μακάρι να καταφέρεις να μπεις κάποια στιγμή και να μας πεις στα γρήγορα τα νέα σου!

Βαμβάκι μου πήγατε στο σπίτι?? Πως τα πάτε εκεί??

Φιλιά σε όλα τα υπόλοιπα κορίτσια!


Dj4pp3.png

y7uDp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια και καλη βδομάδα!

Τι κάνετε; χαίρομαι να βλέπω τος νέες μανουλες να τα πηγαίνουν καλά!!

Εμείς ακόμα περιμένουμε...... Έχω περασει την ΠΗΤ, αλλά καμια ένδειξη ακόμα... Κι εχω κι ολους να με ρωτάνε κάθε μέρα ' άντε τι θα γίνει' λες κι απονμενα εξαρτάται!!! Με έχει κουράσει πολύ αυτο. Επίσης, με έχει κουράσει πολύ να ανηχυχω, αν κουνηθηκε το μωρο, πόσες φορες το νιωσα κτλ. Δεν μπορω να κάνω κι εξετάσεις να δω οτι είναι όλα καλά. Γιαυτό θέλω να γεννησω... Ευτυχώς ο Μπέμπης είναι αρκετά κινητικός!!! Τι να κάνω... Υπομονή..

Ντομπυ μου, αυτό ειναι το λινκ που σου ελεγα www.best beginnings.org.uk πας στα videos και μετα σε εκείνο που λέει from bump to breastfeed. Έχει οχτώ βιντεακια. Ελπίζω να βρεις βοηθητικά τιπς.

Αυτά τα νέα μας. Εύχομαι όλα να πάνε καλά για οσες περιμένουμε τα μωρακια μας και περιμένουμε νεακια απο τις μανουλες!

Σας φιλώ πολύ πολύ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εμείς ακόμα περιμένουμε...... Έχω περασει την ΠΗΤ, αλλά καμια ένδειξη ακόμα... Κι εχω κι ολους να με ρωτάνε κάθε μέρα ' άντε τι θα γίνει' λες κι απονμενα εξαρτάται!!! Με έχει κουράσει πολύ αυτο. Επίσης, με έχει κουράσει πολύ να ανηχυχω, αν κουνηθηκε το μωρο, πόσες φορες το νιωσα κτλ. Δεν μπορω να κάνω κι εξετάσεις να δω οτι είναι όλα καλά. Γιαυτό θέλω να γεννησω... Ευτυχώς ο Μπέμπης είναι αρκετά κινητικός!!! Τι να κάνω... Υπομονή..

Dobby, κρίμα είναι αν έχεις γάλα, αξίζει να το προσπαθήσεις. Το μωράκι «εκπαιδεύεται» στο πως λειτουργεί το στήθος. Αν έχει συνηθίσει στην εύκολη ροή του μπιμπερό, στην αρχή μπορεί να σου κάνει γκρίνιες, αλλά θα το μάθει με λίγη προσπάθεια...

Φυσαλίδα, πως σε νοιώθω. Κι εμένα όλοι με παίρνουν τηλ «Κανένα νέο;» «Ακόμα;». είναι πολύ κουραστικό. Και να θέλεις να το ξεχάσεις, που δεν γίνεται, σου το θυμίζουν οι άλλοι.

Κι εγώ είμαι με τον νου μου στις κινήσεις του μωρού. Εδώ που μπορούμε να κάνουμε εξετάσεις (και κάνω), από ψυχολογική πλευρά είναι βέβαια καλύτερα. Όμως, αυτή την εβδομάδα έχω δώσει 500 ευρώ σε γιατρούς!


OyuRp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή εβδομάδα και από εμένα!

Busy& fysalida, ξεπεράσετε και οι δύο την ΠΗΤ! Ουάου! Λίγο σας έμεινε!

Dobby, αφού έχεις γάλα, κρίμα είναι να το σταματήσεις, σου εύχομαι να σε βοηθήσει η μαία. Να θυμάσαι ότι το παιδί θέλει πρώτα από όλα να είναι η μαμά καλά και σωματικά και ψυχικά.

Μάρτη, όποτε μπορείς περιμένουμε τα νέα σου! Τί κάνουν οιMessi;

Εμείς νομίζω ότι πάμε προς το τέλος του άλματος 2-3 βδομάδας. Ευτυχώς χωρίς γκρίνια, αλλά με πολύ φαγητό! Ο θηλασμός πάει μια χαρα λαι σε την επόμενη φορά που θα πάμε στον παιδίατρο, θα ρωτήσω για θηλαστρο, να μπορώ να αφήσω τη μικρή να πάω βολτίτσα :)

Link to comment
Share on other sites

Ειμαστε ηδη 16 ημερων και ακομα δεν εχουμε παρει βαρος.. Θηλαζω αποκλειστικα, ο μικρος κανει κανονικα τσισα και κακα, πλεον εχει αρχισει και

κοιμαται περσσοτερο και φαινεται οτι χορταινει καλυτερα. Γενικα εχει εικονα υγιους μωρου. Ειναι φυσιολογικο να μην εχει καποια διακυμανση βαρους? Η παιδιατρος θα ξαναρθει αρχες της αλλης εβδομαδας και μεχρι τοτε μας ειπε να τον ζυγιζουμε μερα παρα μερα..


Qis2p3.png?t=1&WSfUV3qU
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κορίτσια και απο εμένα και καλή βδομάδα με το καλό σε όσες είναι στις μέρες τους και καλούς θηλασμούς στις υπόλοιπες και καλή υπομονή σε εμάς που έχουμε ακόμη λίγο!!!

Dobby όντως αφού έχεις γάλα πάλεψε το αλλά όχι με το θήλαστρο με την μικρή γιατί με το θήλαστρο είναι όντως εξαντλητικό...όταν κάνεις ντουζάκι προσπάθησε να τραβάς τις θήλες σου για να βγουν πιο έξω και να την διευκολύνεις και γενικά επέμενε όταν δεν πολυ πεινάει για να έχει μεγαλύτερη υπομονή για να πιάσει το στήθος και εύχομαι να μπορέσετε και οι δυο και να τα καταφέρεται ... γενικά ο θηλασμός μέχρι να επιτευχθεί είναι αρκετά ζόρικος και για τη μαμα και για το παιδί αλλά μετά είναι σωτηρία...

Invisible μερικά μωράκια αργούν να πάρουν μπρος στο βάρος βέβαια πρέπει να εξασφαλίσετε ότι δεν ύπαρχει κάποιοσ άλλος λόγος...βέβαια και αυτό το ζύγισμα μέρα παρά μέρα είναι πολύ ψυχοφθόρο...τό πέρασα με την κόρη μου αλλά δες τι θα σου πει αυριο η παιδίτρος και μετά βλέπεις γιατί το οτι κάνει κακά και τσίσα είναι πολύ θετικό...εύχομαι καλά νέα αύριο...

Ιοιο καλές βόλτες σύντομα

Εμείς σε γενικές γραμμές καλά ήμαστε απλά χθες τρομάξαμε λίγο γιατί γλίστρισα και έπεσα άσχημα...αλλά οκ πήγαμε στον γιατρό και όλα καλά με τον πλακούντα απλά επιδεινώθηκαν οι συσπάσεις αλλα οκ αφου μπήκα στον μήνα μου μικρο το κακό...απλά σήμερα πονάνε όλα μου τα κόκκαλα... κατα τα 'αλλα αναμένουμε όλοι τον ερχομό του μπεμπουλίνι μας και ήμαστε στην τελική ευθεία των ετοιμασιών...

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια δύσκολο πράγμα ο θηλασμός... Πονάωωωωωω... πραγματικά αν δεν ήταν τα αντισώματα που παίρνει με τον θηλασμό δεν θα το έκανα...Συνεχίζω να θέλω να καπνίσω και τώρα θέλω να βγω και μια βόλτα...απλά μια βόλτα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...