Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Lila ki είπε:

      Εγώ χθες δ ήμουν καλα κάθισα σπιτι  είχα τραβήγματα στις ωοθήκες  …. Ναι εκεί 4 εβδομάδων κ κάτι ήμαστε … σήμερα τα τραβήγματα έρχονται κ φεύγουν …παίρνω για θρομβοφιλια παίρνω προγεστερονη μόνο κολπικά φολικο οξυ βιταμίνη d και από μόνη μ παίρνω μαγνήσιο γενικά εγώ το έχω χαμηλό και παθαίνω Ονείρωξη όλη την ώρα σα να κάνει συσπάσεις η μητρα ρε γαμωτο και έτσι πήρα μαγνήσιο .. εαυ το δοσολογία μαγνήσιο παίρνεις ;;; 

      Εμένα στο ίντερνετ με βγάζει 4 εβδομάδων και 5 ημερών.

      Παίρνω cyclacur άσπρα, προγεστερονη και με utrogestan και με vasclor, filicine, salospir, βιταμίνη D, προβιοτικα, κορτιζόνη (την θέλει η αιματολογος). Και τώρα ξεκίνησα και μαγνήσιο solumag Forte 243,4 MG. Μου είπαν να προσέχω πολυ τις ιώσεις που ακομα υπαρχουν γιατί δε θέλουμε να ανεβάσει πυρετό ο οργανισμός. Άρα σε μέρη με πολυ κόσμο φοράω μάσκα και με κοίτανε κάπως...😄 λέω ότι είχα γρίπη...

      • Μου αρέσει 1

Μανούλες Δεκεμβρίου 2016!


Recommended Posts

Κοριτσια μου τι κανετε?  Εχει δυο εβδομάδες που ξεκίνησα δουλεια και σας εχασα. Μελιτουλα περιμενουμε νεα!!  Σε δυο μερες η μπουμπού μας γινεται 3 μηνών και την δευτερα εχουμε εμβόλιο!  Μεγάλωσε το κοριτσι μου!  Εχει καιρο που γυρνάει απο μπρούμυτα ανάσκελα, γελάει με φωνούλα και προσπαθει να μας μιλησει. Επίσης κοιμαται στο πάρκοκρεβατο διπλα μας καινξυπναει μονο μια φορα για να φάει.  Δυσκολεύτηκα πολυ να παρει πιπίλα αλλα τελικα σιγα σιγα την εμαθε και τώρα την θελει πριν κοιμηθει. Εβαζα μια σταγόνα D3 για τη γευση και ετσι την πηρε. Τωρα με την επιστροφη μου στη δουλεια δυσκολευτήκαμε λιγο. Την κραταει η μαμα μου. Επειδή θηλαζω αποκλειστικα αντλουσα με το θηλαστρο γιατι δεν ειχα κανει τραπεζα,  αλλα έβγαινε ολο και πιο λιγο καθε φορα και ειχα εξαντληθεί. Οποτε δίνουμε ξένο. Ενω το αντλημενο το έπινε απ το μπιμπερό, το ξένο οχι. Αλλάξαμε δυο γαλατα και τελικα το ήπιε. Οποτε τα πρωινά πίνει ξένο και τις υπόλοιπες ωρες θηλάζει κανονικα. Συνηθησε κ το στήθος μου και το πρωί πλεον δεν πρηζεται. Α,  ουτε κι εγω εχω περιοδο! Αυτα τα νεα μας! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

17 hours ago, Samantha είπε:

Κοριτσια μου τι κανετε?  Εχει δυο εβδομάδες που ξεκίνησα δουλεια και σας εχασα. Μελιτουλα περιμενουμε νεα!!  Σε δυο μερες η μπουμπού μας γινεται 3 μηνών και την δευτερα εχουμε εμβόλιο!  Μεγάλωσε το κοριτσι μου!  Εχει καιρο που γυρνάει απο μπρούμυτα ανάσκελα, γελάει με φωνούλα και προσπαθει να μας μιλησει. Επίσης κοιμαται στο πάρκοκρεβατο διπλα μας καινξυπναει μονο μια φορα για να φάει.  Δυσκολεύτηκα πολυ να παρει πιπίλα αλλα τελικα σιγα σιγα την εμαθε και τώρα την θελει πριν κοιμηθει. Εβαζα μια σταγόνα D3 για τη γευση και ετσι την πηρε. Τωρα με την επιστροφη μου στη δουλεια δυσκολευτήκαμε λιγο. Την κραταει η μαμα μου. Επειδή θηλαζω αποκλειστικα αντλουσα με το θηλαστρο γιατι δεν ειχα κανει τραπεζα,  αλλα έβγαινε ολο και πιο λιγο καθε φορα και ειχα εξαντληθεί. Οποτε δίνουμε ξένο. Ενω το αντλημενο το έπινε απ το μπιμπερό, το ξένο οχι. Αλλάξαμε δυο γαλατα και τελικα το ήπιε. Οποτε τα πρωινά πίνει ξένο και τις υπόλοιπες ωρες θηλάζει κανονικα. Συνηθησε κ το στήθος μου και το πρωί πλεον δεν πρηζεται. Α,  ουτε κι εγω εχω περιοδο! Αυτα τα νεα μας! 

Σαμανθα ωραια τα νεα σας!!!

Ποσες ωρες δουλεύεις;;τις πρωτες μερες ηταν πολυ πρησμένο το στηθος στη δουλειά;εκανες αποσυμφόρηση;

Ποια πιπιλα της δίνεις;;

Και τελικα ποιο γαλα πινει;;αυτο ειναι το αγχος μου...μηπως δεν πινει το ξενο αν χρειαστεί να του δωσουμε...

Και εγω σκέφτομαι να κρατησω πρωι βραδυ το θηλασμο οταν επιστρεψω στη δουλεια...μεχρι τον 9μηνα..

19 hours ago, Melitoula είπε:

 

εμεις κοριτσια μολις εγινε τρια τον βαλαμε στο δωματιο του.. εγω πιο πολυ αγχωνομουν οσον αφορα το αν ειναι καλα ή οχι.. απο την αλλη ανακουφιστηκα γιατι δεν χωρουσε καθολου στο πορτ μπεμπε και εκανε ασχημο υπνο.. φανταστειτε οταν κοιμοταν μαζι μας ξυπνουσε τη νυχτα και μολις τον βαλαμε στο κρεβατι του και απλωθηκε εκανε κατι υπνους.. και μπηκε και σε προγραμμα καλυτερα.. οταν τον ελεγχω ειναι τεντωμενος... και φυσικα σε αλλες θεσεις.. απολαμβανει πλεον τον υπνο του.. και φυσικα ειναι στον δικο του χωρο.. πιστευω οσο πιο νωρις στο χωρο τους τοσο καλυτερα.. θα ειναι πιο ανεξαρτητο και θα ξερει οτι εκει ειναι το δωματιο του για να κοιμηθει, να παιξει.. ενω αν αρχισει και καταλαβαινει και ειναι μαζι μας θα δυσκολευτει να κοιμαται μετα μονος.. οσο πιο νωρις.. προσωπικη αποψη παντα που απλα με βολεψε.. (και το ειχα ζησει με τον μικρο αδερφο που ειχε μαθει με τους δικους μου..) και το λεω χωρις να εχω χωρο να βαλω το κρεβατακι του στη κρεβατοκαμαρα.. οποτε αν ειχα αυτη τη δυνατοτητα μπορει και  να δυσκολευομουν να τον μεταφερω τοσο νωρις.. οσο για τις θετικες πλευρες.. ουυυ...ενα σωρο εχει!! :-D 

Μελιτουλα εγω ειμαι σίγουρη πως αν χωραγε δεν θα τον έβγαζα απο το δωματιο μου..

Και εγω πιστεύω πως ειναι καλυτερα στο χωρου του.....και εμενα νευριάζει στο πορτ μπεμπε γιατι δε χωραει...ηδη ξεκινησαμε και τον βάζουμε στη κουνια και τεντώνεται οπως λες και εσυ...βέβαια το ιδιο αγχος εχουμε......αν ειναι καλα κτλ..

 

Χοριακη εκανες;;

19 hours ago, ntiakana είπε:

Ζαμια, ναι έχω δώσει πιπιλα, από δύο μηνών, τον έβλεπα να ζορίζεται  και δεν μπορούσε να κοιμηθεί και είπα να δοκιμάσω μήπως τον ηρεμει και αμέσως την πήρε, την θέλει όταν είναι να κοιμηθεί. 

Εγώ θα έβαζα νωρίτερα την κόρη μου στο δωμάτιο της,αλλά λόγω της κωφωσης που έχω δεν την μετέφερα στο δωμάτιο της όταν έγινε 6 μηνών, ήθελα να την ακουω γιατί ο άντρας μου αν κοιμηθεί δεν ξυπνάει κανόνια να βάλουν. Μια ιδέα είναι κορίτσι μου, εμείς έχουμε το κόλλημα οι μαναδες.

Ντιακανα μου τι ξερω πως ειναι μια ιδεα......και πως οντως το κολλημα το εχουμε εμεις.....ελα που μου φαινεται ζορικο ακομη........ομως πρέπει!

Θα σας γραψω νεα απο το πρωτο μας βραδυ..απο βδομάδα θα τον βαλω..μεχρι στιγμής κοιμαται μονο τα πρωινα μεχρι το απογευμα..

Link to comment
Share on other sites

Δουλεω 8-4. Πριν φυγω βγάζω με το θηλαστρο οτι εχω. Μετα φευγω στη δουλεια. Τις πρωτες μερες έπαιρνα κ το θηλαστρο μαζι, αλλα δεν εφτασα σε σημειο να πονέσω και δεν αντλησα ποτε. Την πρωτη εβδομαδα ηταν πρησμένο οταν επέστρεφα, αλλα τωρα προσαρμοστηκε κ δεν παράγει γαλα εκείνες τις ωρες. Οταν γυρναω θηλαζω απ το ενα κι αντλω απτο αλλο αν χρειαστει. Τωρα η μπουμπού ξυπνάει γυρω στις 8:30-9, τρωει,μετα ξανα τρωει στις 11:3-12, μετα ξανα στις 15:30 περιπου. Απο κει και μετα θηλαζει γυρω στις 19:00 κ μετα 21:30. Μετα κοιμαται κ ξυπναει μια φορα τη νυχτα γυρω στις 5. Αυτο ειναι το προγραμμα μας. Γαλα προπαθησα το ναν αλλα δεν το ηπιε και τωρα πινει το απταμιλ. Πιπιλα παρνει της μαμ. Λιγο προσπαθεια θελει. Καθε αρχη κ δυσκολη. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, zamia είπε:

Σαμανθα ωραια τα νεα σας!!!

Ποσες ωρες δουλεύεις;;τις πρωτες μερες ηταν πολυ πρησμένο το στηθος στη δουλειά;εκανες αποσυμφόρηση;

Ποια πιπιλα της δίνεις;;

Και τελικα ποιο γαλα πινει;;αυτο ειναι το αγχος μου...μηπως δεν πινει το ξενο αν χρειαστεί να του δωσουμε...

Και εγω σκέφτομαι να κρατησω πρωι βραδυ το θηλασμο οταν επιστρεψω στη δουλεια...μεχρι τον 9μηνα..

Μελιτουλα εγω ειμαι σίγουρη πως αν χωραγε δεν θα τον έβγαζα απο το δωματιο μου..

Και εγω πιστεύω πως ειναι καλυτερα στο χωρου του.....και εμενα νευριάζει στο πορτ μπεμπε γιατι δε χωραει...ηδη ξεκινησαμε και τον βάζουμε στη κουνια και τεντώνεται οπως λες και εσυ...βέβαια το ιδιο αγχος εχουμε......αν ειναι καλα κτλ..

 

Χοριακη εκανες;;

Ντιακανα μου τι ξερω πως ειναι μια ιδεα......και πως οντως το κολλημα το εχουμε εμεις.....ελα που μου φαινεται ζορικο ακομη........ομως πρέπει!

Θα σας γραψω νεα απο το πρωτο μας βραδυ..απο βδομάδα θα τον βαλω..μεχρι στιγμής κοιμαται μονο τα πρωινα μεχρι το απογευμα..

οχι δεν εκανα γιατι σλεφτηκα θα τα σκασω που θα τα σκασω στον υπερηχο αφιυ εκξλεισα ραντνεβου, μην δινω και σε χοριακες... παντως αναγουλες και καουρες εχω.. τωρα αν ειναι ψυχοσωματικα τι να πω.. παρανοικη ειμαι... χαχα... αλλα εξι τεστ λαθος?? δεν μπορει.. το θεμα ειναι οτι ποναω αρκετες φορες στην τομη δλδ στην μητρα ουσιαστικα.. τωρα λογικα ειναι επειδη μεγαλωνει ενδεχομενως.. και ειναι διαφορετικος ο πονος λογω καισαρικης.. στον μικρο πονουσα αλλιως.. αλλα δεν ειχα και εγχειρησμενη μητρα.. αυτα.. δεν ξερω αν κανω καλα ή οχι .. το μονο που με αγχωνει ειναι η φροντιδα του μικρου με τις αναγουλες μου.. γτ εχω ασχημη εμπειρια απο αναγουλες στην πρωτη εγκυμοσυνη. και γονεις και πεθερικα μενουν μακρια συν οτι εχουν και αυτοι σχετικα μικρα παιδια ακομα που θελουν καθημερινη φροντιδα.. δεν θελω να τους φορτωσω και ενα μωρο.. με βλεπω να χαπακωνομαι παλι..:P η γιατρος μ ειχε πει τοτε οτι ειναι πολυ νωρις να εχω αναγουλες.. ομως και απο τη μητερα μ ξερω που κ εκεινη ειχε αναγουλες πολυ πριν την καθυστερηση σε ολους μας.. τωρα τι να πω

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, μανούλες! 

 

Melitoula τσιμπηματάκια είναι αυτά που νιώθεις χαμηλά; κι εγώ έτσι ξεκίνησα πέρισυ και υποψιάστηκα εγκυμοσύνη. 

 

Είμαστε στη 17η εβδ και τα βιβλία λένε ότι περνάμε το άλμα των 15-19 εβδομάδων. Η μικρή πλέον γελάει πολύ, μας αναγνωρίζει και από τη φωνή, ακούμε φωνούλα, τσιρίζει, προσπαθεί να μιλήσει -μέχρι τώρα έχει πει μπου και μπα- και από χθες άρχισε να γελάει με ήχο όταν την φιλάω στο κορμάκι της. Στο άλμα αυτό έκοψε το πολύ φαγητό και σπαράζει στο κλάμα αν δεν την έχω αγκαλιά, ιδίως μετά το απόγευμα/βράδυ.

Στήθος τόλμησα να της δώσω και με δαγκώνει χαμογελώντας... οπότε συνεχίζω με μπιμπερό τη μέρα και θηλασμό το βράδυ τουλάχιστον 2-3 φορές. Εμείς δίνουμε frisolac.

Αθήνα θα πάμε την εβδομάδα μετά το Πάσχα. Ανυπομονώ κι εγώ και για τις εξετασεις της μικρούλας, αλλά και για να δω τα αδέρφια μου και τις φίλες μου.

Κι η μπέμπα μας οριακά χωράει στο πορτ μπεμπε. Δανειστήκαμε ένα λίκνο που κολλάει στο κρεβάτι αλλά δεν της αρέσει μάλλον. Νομίζω τρόμαξε μια φορά που την βάλαμε γιατί έχει συνηθίσει να ακουμπάει από τη μια μεριάτο μετωπάκι της κ από την άλλη να ακουμπάει με το χέρι. Δεν θέλω με τίποτα να φύγει από το δωμάτιό μας ακόμη, αν κ στο παιδικό χωρέσαμε ένα μονό κρεβάτι δίπλα στην κούνια της.

Όσο για τη βάφτιση, από οργάνωση μηδέν. Μόνο τον νονό και το όνομα βρήκαμε.


StW9p2.png etcKp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γειά σας, 

Περνάει άλμα ανάπτυξης τώρα, είμαστε στη 16 προς 17 εβδομάδα, η βδομάδα που μας πέρασε ήταν δύσκολη, συνέχεια να θέλει να θηλαζει μέρα νύχτα. Αγκαλιά ηρεμει, μόλις τον αφήνω κάτω νευριαζει. Έχει από χθες που έχει ηρεμήσει και κοιμάται μόνος του στο καροτσι με απορροφητηρα και μείωσε τη συχνότητα των θηλασμων, τρώει πιο καλά τωρα, ενώ πριν λίγο κι κάθε φορά. πριν το άλμα, τον έβαζα στην κούνια του κ ύπνος.

Άρχισε να γελάει με φωνουλα, γυρνάει από μπρουμυτα ανάσκελα όχι πάντα. Κ θέλει να είναι συνέχεια όρθιος κ να κοιτάζει μπροστά να τα βλέπει όλα. 

 

 


url=http://www.tickerclub.com/]68997032e9.png[/url]

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια μου τι κανετε?? εμεις καλα.. μαλλον και εμεις περασαμε αλμα αναπτυξης γτ μια βδομαδα ξυπνουσαμε στις 4.30 λες και ειχαμε ξυπνητηρι.. στην αρχη λεω τον ματιασα... μετα καταλαβα.. πλεον τρωμε 200 μλ για βραδυ και στρωσαμε.. και καταλαβε πως να εχει το σωματακι του ωστε να γυρισει.. ηδη μισος γυρναει ηδη απλα μαλλον δεν εχει αρκετη δυναμη.. στο τελος της βδομαδας θ κανουμε και το εμβολιακι μας.. μια χαρα.. λιγο το μεσημερι με χαλαει που δεν κοιμαται οποτε και εγω δεν κοιμαμαι.. αλλα που θ παει.. θ φτιαξει το προγραμμα του..

οσον αφορα την εγκυμοσυνη..εκανα ακομα ενα τεστ σημερα με εντονοτατες γραμμες.. οποτε ειμαι εγκυος κοριτσια.. μακαρι να πανε ολα καλα ευχομαι.. γιατι ενα αγχος το εχω.. 

Link to comment
Share on other sites

με το καλο μελιτουλα.... ολα καλα θα πανε, μονο που θα ζοριστεις λιγουλακι γιατι ειναι μικρακι το μωρακι σου.

μου λειπει η εγκυμοσυνη παρολο τα ζορια που τραβαμε...

ηρεμησε ο μπεμπης και επανηλθε στα φυσιολογικα του..το περασαμε το αλμα αναπτυξης..


url=http://www.tickerclub.com/]68997032e9.png[/url]

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα...βλέπω τά μωρακια σάς περνάνε άλματα κ εμένα ξυπνάει γύρω στις 6 το μωρό...δεν πινουμε φυσικά ποσότητές μικρά και συχνα γευματα λόγω γοπ.  Πήγαμε και παιδοκαρδιολογο όλα καλά.  Τετάρτη κόβουμε τον χαλινο γιατί το ζορίζεί στη σιτηση και Παρασκευή έχουμε υπερηχο για πυλώρίκή στενωση  ( όσα μωρά έχουν γοπ πρέπει να το κάνουν προληπτικά σε πάίδόάκτίνόλόγό). Αυτά τα νέα μας λογικά μετά το χαλινό θα τρώει καλά καλύτερα.. έμενα και τα δυο παιδια μου πάνω από 160 δεν ήπιαν ποτέ.  Ο μεγάλος τώρα σπάνια να πιει 200. Βάρος βάζουμε μάλιστα έβαλε αρκετά σε 11 μέρες 800 γραμμαρια από ότι τον ζυγισά ξεπερασαμέ και τους 69 πόντους πήρε πολύ τον μ μέτρησε ο παιδοκαρδιολογος... αυτά.  Πόρτ μπέμπέ έχει ένα μήνα που τον εβγαλα δεν χωράει είναι ψηλός. Γκρίνια πάντως έχει....τη μέρα πιπιλα mam μακράν η καλύτερη... Melitoula με το καλό χάρηκα πολύ!!!!


PdTZp3.png

gOBTp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα μανούλες! 

Μελιτούλα με το καλό!!! Πολύ ευχάριστα νεάκια!! :)

Εμείς σταματάμε τον θηλασμό σιγά σιγά γιατί η αλλεργία της μικρής χειροτέρεψε και η αλήθεια είναι οτι δεν μπορώ να κάνω τοσο αυστηρή διατροφή, ο γιατρός μου είχε κοψει τα πάντα ακομα και μοσχάρι και πάλι είχε πρόβλημα. Εμετούς παλλινδρόμηση πολύ εντονη κ όλο κλάμα. Εγώ με καθόλου υπνο και χωρίς βοήθεια πολύ δύσκολα. Είναι 2 μερες τωρα που πίνει ξενο υποαλλεργικό γαλα και έχω δει πολύ μεγαλη διαφορά και στον ύπνο της και γενικά. Πήρε και πιπίλα και είμαστε πολύ καλα μεχρι στιγμής. Εχει μεταφερθεί κ στην κούνια της κ νομιζω της αρέσει.

Εχω τυψεις για τον θηλασμο αλλα πραγματικα είχα ξεπεράσει τα όρια μου ότι κ να έτρωγα την ενοχλούσε και τα έβγαζε, μεχρι και αλλεργικό βηχα μας έκανε... :( τι να πω... συν ότι κοιμόταν πολυ δυσκολα και για λιγο. 


BiJ9p2.pnguWCbp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ανάστελα, το παιδί σου να είναι καλά,να κοιμάται κ να είναι χορτάτο αυτό έχει σημάσια. Ούτε εγώ τα κατάφερα στη κόρη μου με τον θηλασμό κ μια χαρά παιδί έγινε. Ήθελα να θηλαζω στο μπεμπη μου κ ήρθε πολύ εύκολα κ φυσικά. Είναι κ στα παιδιά τελικά γιατί  διατροφή δεν έκανα ιδιαιτερη το πρώτο τρίμηνο κ τώρα τρώω οτιδήποτε θέλω,η πλάκα είναι ότι τα αέρια του μυρίζουν κάπου κάπου χαχα..ε με τα χορτα που τρωω τον έχω ταράξει στα αέρια χαχα..δεν είχαμε ούτε μια φορά κόλικος. Διαβάζω εσάς κ σας θαυμάζω.


url=http://www.tickerclub.com/]68997032e9.png[/url]

Link to comment
Share on other sites

On 20/3/2017 at 4:30 ΜΜ, Melitoula είπε:

κοριτσια μου τι κανετε?? εμεις καλα.. μαλλον και εμεις περασαμε αλμα αναπτυξης γτ μια βδομαδα ξυπνουσαμε στις 4.30 λες και ειχαμε ξυπνητηρι.. στην αρχη λεω τον ματιασα... μετα καταλαβα.. πλεον τρωμε 200 μλ για βραδυ και στρωσαμε.. και καταλαβε πως να εχει το σωματακι του ωστε να γυρισει.. ηδη μισος γυρναει ηδη απλα μαλλον δεν εχει αρκετη δυναμη.. στο τελος της βδομαδας θ κανουμε και το εμβολιακι μας.. μια χαρα.. λιγο το μεσημερι με χαλαει που δεν κοιμαται οποτε και εγω δεν κοιμαμαι.. αλλα που θ παει.. θ φτιαξει το προγραμμα του..

οσον αφορα την εγκυμοσυνη..εκανα ακομα ενα τεστ σημερα με εντονοτατες γραμμες.. οποτε ειμαι εγκυος κοριτσια.. μακαρι να πανε ολα καλα ευχομαι.. γιατι ενα αγχος το εχω.. 

Μελιτουλα συγχαρητηρια!!!!  Εύχομαι να πανε ολα καλα. Η αληθεια ειναι οτι μου έλειψε κι εμενα πολύ η περίοδος της εγκυμοσύνης. Λόγω καισαρικης ομως ο γιατρός μου τόνισε πως πρεπει να περασει ένας χρόνος. Βέβαια οχι πως το εχουμε σκοπό κ νωριτερα. Αλλα ποτε δεν ξερεις. Εμεις καναμε το δεύτερο εμβόλιο εχθες κ ολα καλά. Δεν  χορταίνουμε βόλτες!! 

Link to comment
Share on other sites

anastella δε πειραζει μην εχεις τυψεις μεγαλωνω 2 αλεργικα παιδια δεν γινεται ενα παιδι που εχει ''βαρια αλεργια" να θηλασει αποκλειστικα..πρεπει η μαμα να τρωει μονο ρυζι πατατα και κουνελι στην κυριολεξια ολη μερα καθε μερα για οσο θηλαζει ε δεν γινεται..εγω δεν θα μπορουσα...και βασικα πανε ολα αλυσιδα, η αλεργια φερνει γοπ γιατι ερεθιζετε το στομαχακι αρα γουλιες αρα εμετους ρουκετες (το παιδι να πνιγεται εσυ να υποφερεις), μετα δυσαποροφηση στο εντερο το παιδι δεν παιρνει καλο βαρος  και αλλα παιδια καθολου βαρος....ε ενταξει ειναι η καλυτερη τροφη ο θηλασμος δε το συζηταμε αλλα δυστυχως οχι για ολα τα μωρα. αν και ο παιδοκαρδιολογος με μαλωσε μου ειπε οτι σε τοσο βαρια αλεργια μονο το γαλασου θα ευαισθητοποιουσε στις τροφες το παιδι και θα τις ξεπερνουσε καλυτερα ολες τις αλεργιες του (αν κανει δλδ σε φρουτα κρεας λαχανικα αργοτερα) ....αλλα ενταξει δεν αντεχα να βλεπω αιμα στην πανα..ασε που το παιδι κοιμοταν στο στηθος και εχασε 400 γραμμαρια σε 3 μερες....δεν ηταν για θηλασμο μεγαλωνουμε και με τοο στοχειακο γαλατακι :)


PdTZp3.png

gOBTp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοριτσια μου. Πως είστε;

Αλεξία μου πραγματικα όπως τα λες είναι και μονο κάποια που το ζεί το καταλαβαίνει. Με γεμίζουν τυψεις με σχολια τυπου "έχεις βάλει τα δικά σου θέλω πιο πάνω απο του παιδιού". Επειδή σταμάτησα στους τρεισήμιση μήνες. Πραγματικά δεν αντεχα να τη βλεπω να υποφέρει και ενιωθα οτι της κανω κακό με τη διατροφή μου να μη ξέρω τι την ενοχλεί. Μεχρι κ ο ενας καφες τη μέρα την ενοχλουσε, τα όσπρια κ τα λαδερά της φέρνουν αέρια, γαλακτοκομικά δεν το συζητώ καν. Στο τέλος μου είπε η γιατρος μας να κοψω και τα σιτιρά.

Πέρασα 2 μέρες να κλαιω οποτε της εδινα μπιμπερο. Όμως τώρα βλεπω οτι ήδη η μικρή μου κοιμαται καλυτερα και περισσοτερο, δεν κανει αναγωγες, δεν κλαιει σπαρακτικα δεν κανει εμετους. Βρέχει πιο πολλες πάνες.. Ε τι αλλο να ζητησω;

συγχαρητηρια στις μανουλες που τα καταφερνουν εγω δεν μπόρεσα :( 


BiJ9p2.pnguWCbp3.png

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια μου? χαιρομαι για σας!! και οσες αισθανεστε ασχημα για το ξενο γαλα... μην το κανετε.. εχω διαβασει για την ταλαιπωρια σας!! δεν παλευεται!! και ως εδω που φτασατε ειναι αθλος!! τρεις μηνες.. και φυσικα κανενας θηλασμος δεν θα μπει πανω απο την υγεια του μωρου.. ναι ειναι καλος κλπ κλπ αλλα οταν βλεπεις οτι εχεις κανει τα παντα και για σας ισχυει, και βλεπεις το αγγελουδι σου να τυρρανιεται ετσι, ε τοτε δεν το συζητας καν.. ουτε τυψεις ουτε τιποτα.. και εσεις θα ανακτησετε δυναμεις ωστε να ανταπεξελθετε στις αναγκες του μωρου που οσο να ναι αυξανονται οσο μεγαλωνει.. δοξα τω Θεω που υπαρχουν και τα αντιαλλεργικα γαλατα! 

εμεις καλα δοξα τω Θεω..μια φορα μου γυρισε απο μπρουμυτα ανασκελα, κ μετα τιποτα παλι.. τη δευτερα εμβολια!! γιουπιι.. χαχαχ... σημερα πηγαμε και βολτουλα!!   οι αναγουλες καλα κρατουν, το καλο ειναι πως προς το παρον μπορω να τρωω.. πηγαμε και γιατρο.. ειμαι πεντε εβδομαδων.. εγκυος και με τη βουλα..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...