Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Eflenew είπε:

      Χριστος Ανεστη! Και εγώ λαχανιαζω πολύ εύκολα. Εγώ έχω επαναληπτική χοριακης την Τετάρτη...αν πάνε όλα καλά λογικά θα μου πούνε να κλείσω για τον πρώτο υπέρηχο.

      Δυστυχώς δε γνωρίζω καθόλου πόσο ρίσκο είναι. Οι κοπέλες που έχουν προχωρημένη εγκυμοσύνη ή έχουν ήδη παιδάκι μπορούν να βοηθήσουν...Έχεις αποφασίσει να φύγεις ε? 

      Πως είσαι?? Ελπίζω να μην ξαναειχες το ίδιο...

      μια στο τόσο με πιάνει! δεν είναι συχνό! ήμουν ανάμεσα στην πίεση και το σάκχαρο! εσυ,;

Μανούλες Ιανουαρίου 2017


Recommended Posts

Μ αρεσει που ειμαστε ιανουαριου και μεχρι να βγει οδεκεμβρης θα χουμε γεννησει οι μισες... Μανουλες δεκεμβριου καποιες μας περισευουν χαχχα

sangreluna μου, όλα καλά!! Εύχομαι να κρατηθεί μέσα όσο το συνατόν περισσότερο ο μικρός βιαστικούλης...

καλά άσε.. έχουμε ποικιλία...εγώ για Φεβρουάριο πήγαινα, και να ΄μαι στο Νοέμβρη! Εύχομαι όμως όλες εσείς να πιάσετε Ιανουάριο, βαριά-βαριά 31 Ιανουάριο! :tongue:


VBSEp3.pngtvCAp3.png
 
 
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλημερα κοριτσια!! πως ειστε? εγω πολυ καλυτερα παραμενω φυσικα το σπιτι για καλο και για κακο!

Ναταλια πολυ χαιρομαι για εσας ευχομαι συντομα να εισαστε ολοι μαζι αγκαλιτσα στο σπιτι σας!!

marirene περαστικα σας ελπιζω να εισαστε ακομα καλυτερα σημερα! εμεις ρουχακια πηραμε απο prenatal και mothercare ειδικα στο δευτερο βρηκα πολυ ομορφα σχεδιακια και χρωματα μπεζ, καφε,γκρι,λευκα,μπλε με σχεδιακια, επισης πολυ ομορφα μονοχρωμα με ασπρα και μαυρα αστερια που ειναι και τα αγαπημενα μου! σιγουρα θα βρεις κατι να σου αρεσει!

sangreluna τι νεα απο τον γιατρο?

yota ευχαμαι ολα καλα την Δευτερα κατα τα αλλα πως εισαι? πως νιωθεις??!!

bellblue μου, ευχαριστουμε!!

αχ ωαραια ακουγονται και τα αγοριστικα μωρε τελικα! :tongue:

καλα κανεις και μενεις σπιτωμενη...αλλωστε τον φαγατε τον γαιδαρο...λιγος ο καιρος που εμεινε, κουραγιο και ολα καλά θα πάνε!


VBSEp3.pngtvCAp3.png
 
 
 
Link to comment
Share on other sites

Sangre και μεις για 20 λέμε. Ελπίζω με μας τις 2 να κλείσει ο Δεκέμβρης και οι υπόλοιπες να γεννήσουν στην ωρα τους.

Babyblue νιώθω τώρα τελευταία μια αποστασιοποίηση, λες και όλα αυτά θα συμβούν σε κάποια άλλη. Οτι θα γεννήσω και θα επιστρέψω σπιτι με 2 βρέφη που θα εξαρτάται η ζωή τους απο μένα. Μου φαίνεται αδιανόητο. Το νιώθεις και εσύ που ειναι το πρώτο σου; Ίσως ειναι άμυνα του οργανισμού για να μην πάθω κρίση πανικού. Όταν όλοι κιόλας μου επισημαίνουν σε κάθε ευκαιρία οτι θα αλλάξει η ζωή μου απίστευτα, οτι δεν θα χω χρόνο για τίποτα, οτι δεν θα κοιμάμαι, οτι θα χρειαζομαι οπωσδήποτε βοήθεια, οτι αποκλείεται να καταφέρω να θηλασω, οτι τώρα ξεχνά τα όλα. Ακόμα και την καισαρική να σκεφτώ φοβάμαι, που γενικά δεν φοβάμαι τον πόνο η τις επεμβάσεις. Φοβάμαι όμως οτι εξαιτίας της δεν θα μπορέσω να ανταπεξέλθω στις ανάγκες δυο μωρών. Στο κρατικό τα έχεις απο την αρχή μαζί σου. Και επειδή όλα αυτά αν τα σκεφτώ πέφτω πολύ και με κύριευει το άγχος, τις τελευταίες μέρες νομίζω οτι θα συμβούν σε άλλη.

Link to comment
Share on other sites

Γιωτακι θα σου πω ενα πραμα και βαλτο καλα στο μυαλο σου οτι σου πουν κλεισε τα αυτια εσυ γεννας εσυ θα τα καταφερεις μονη σου γιατι ετσι θελει η φυση κανενας δε ξερει τοσο καλα οσο εσυ οσο λιγοτερη βοηθεια τοσο καλυτρα και ναι οντως τα τσιγαρα τα ποτα καιτα ξενυχτια ξεχνατα... Μα τα ηθελες; οσο για τον υπνοεμενα και τα δυο κοιμουνται σερι απο σαραντα ημερων οποτε πως το προεξοφλουν οσο για τη καισαρικη δε λεει τιποτα και με φυσικο μπορει να ηταν το ιδιο. Οποτε κλεισε τα αυτια σου και με ενα γλυκο χαμογελο απαντα σε αυτους ευχαριστω που με ενθαρυνεται χιχιχιχι.

Link to comment
Share on other sites

Α και η ζωη τους δεν εξαταται απο σενα τα βρεφη εχουν πολυ ισχυρο ενατικτο επιβιωσης γεννιουνται σοφα απο τη φυση τους εμεις οι μαναδες αρκεινα τα ακομε με το μητρικο ενστικτο χωρις παρεμβολες απο τριτους.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε ευχαριστώ Sangre... σε διαβάζω και έχω πλαντάξει απο την συγκινηςη. Άνοιξαν οι βρύσες... Μου δίνεις κουράγιο γιατί τα χεις περάσει και είσαι έμπειρη με αυτά. Μόνο εσείς με καταλαβαίνετε την δεδομένη στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να μου δωσει επιδοτηση η ζεβα τσαμπα τοση καταναλωση χιχιχι λοιπον για το θηλασμο διδυμων απλα ενημερωσου πριν αν θες να σου συστησω καποια απο το αλλο καφε αλλιως παρε τηλ στο μητρικο θηλασμο αλκυονη la leche legueνα σε καθοδηγησουν. Λοιπον να σου πω πως το πρωτο παιδι εμεινα μονη μου απο την πρωτη μερα χωριςνα εχω ιδεα τι να κανω

Link to comment
Share on other sites

Yotaκι μου, μη στεναχωριέσαι καθόλου...σε καταλαβαίνω, κι εγώ στο πρώτο παιδί, 21,5 χρονών μωρό, είχα πάθει λαλά, δεν ήξερα τι να κάνω, πώς να το χειριστώ, δεν είχα καν τελειώσει με τη σχολή...

Μην αγχώνεσαι βρε....δεν αλλάζεις μετά τον ερχομο του/των παιδιων, το ιδιο ατομο εισαι, τις ιδιες αναγκες εχεις...κι αυτο που λενε οτι σε αλλαζουν τα παιδια, ισχυει...απλα δε γινεται ετσι, πατωντας ενα κουμπακι απο την εγκυμοσυνη....οταν με το καλο ερθουν οι ζουζουνες, σταδιακα θα το δεις, οτι απλα θα τις αγαπας τοσο, που ολα τα αλλα θα εχουν μικροτερη σημασια..δεν ειναι οτι δε βγαινεις, θα κλειστεις μεσα κλπ....μη τα ακους αυτα, τζαμπα σε αγχωνουν!! Ενταξει, ισως στην αρχη να ειναι δυσκολο, αλλα σκεψου, ολα τα καινουρια ξεκινηματα στη ζωη μας ως τωρα καπως ετσι ηταν...ειχαν δηλαδη προσαρμογη στα νεα δεδομενα, πχ αρχη σχολειου, δουλειας, πανεπιστημιο, πανελληνιες κλπ κλπ...ε και τωρα μια απο τα ιδια...μια νεα αλλαγη στη ζωη....ολα θα τα κανεις οπως πριν....απλά πια θα εχεις κατι να μετραει πιο πολυ απο ολα...

τωρα για τις αναγκες τους...ε ναι, ισως στην αρχη να ειναι ζορικα....ομως ειπαμε.. ολα στην αρχη ειναι καπως περιεργα ωσπου να προσαρμοστουμε..δεν εχεις αναγκη...θα επιστρατευσεις οση βοηθεια μπορεις κι απο κει περα, θα ειστε οι 3 σας, εσυ κι οι τσουπρες σου....θα γινετια ομαδουλα οι 3 σας...ε παιζει να ζοριστεις καπως στην αρχη ωσπου να τις μαθεις, αλλα μετα θα ειστε ομαδουλα!!

όλα θα πάνε πολυ καλα΄!!! :D


VBSEp3.pngtvCAp3.png
 
 
 
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ Ναταλια μου! Έχετε μεγάλη δύναμη ψυχής οι ήδη μανούλες. Όταν γράφτηκα στο καφε μας σκέφτηκα οτι ίσως έπρεπε παράλληλα να μπω και στις Διδυμομανουλες αλλά φοβήθηκα οτι θα αγχωνόμουν περισσότερο, αν και τις διαβάζω που και που. Ήθελα να συμπορεύομαι με κοπελες που θα ήταν πιο κουλ απο μένα για να κρατιέμαι και εγώ ήρεμη. Είμαι, δυστυχώς, πολύ ευαίσθητη και επηρεάζομαι. Όλοι μου οι φόβοι τελικά αποδείχτηκαν αβάσιμοι αφού, με εξαίρεση τον διαβήτη κύησης, τίποτα κακό δεν έγινε απο όσα φοβόμουν. Αν και ήταν να κόψω πρώτη το νήμα τελικά το έκοψες εσύ. Και το αντιμετωπίζεις ηρωικά, όχι μόνο χωρίς να κλαίγεσαι αλλά δίνοντας κουράγιο σε όλες μας. Χαίρομαι πολύ που είμαι στο καφε μας, όλες είμαστε το ίδιο και όλες στο ¨ίδιο καζάνι βραζουμε¨. Και είστε για μένα μεγάλη δύναμη.

Link to comment
Share on other sites

Καλα βρηκες εμενα και ρη ναταλια της πιο κουλ περιπτωσεις χιχιχιχι... Ναταλιτσα οκα καλα ψυχη μου; εισαι οντως απαιχτη ομως κοπελια και πιστευω πως κι οι τσουπρες σου σου μοιζουν

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σας κορίτσια! Εμείς όλοι άρρωστοι! :(

Yota δυστυχώς το περιβάλλον όλων μας συνηθίζει να λέει τέτοια κλισέ... κ να πανικοβάλλει! Όλα μπορείς να τα καταφέρεις, αρκεί να θέλεις! Το ένστικτο μας ειναι τόσο δυνατό! Όσο κ οι σωματικές κ ψυχικές μας δυνατότητες!

Κ εγώ μόνη μου έμεινα απο την πρώτη μερα με τη μικρή μου κ δεν μετανιώνω λεπτό! Πολύ απαιτητικό μωρο... κ ο σύζυγος να δουλεύει τρελά ωράρια! Ακούω άλλες μανούλες που λένε οτι τα μωρά τους κοιμόντουσαν 8ωρο απο 40 ημερών, ειναι φαγανά, υπάκουα κτλ...κ έχω να πω ακριβώς τα αντίθετα... αλλα ακόμα κ σήμερα το απολαμβάνω! Κ τι έγινε που με "ταλαιπωρεί";;; έχει πει κανεις οτι τα μωρά ειναι ήρεμα κ υπάκουα; περνάνε γρήγορα τα χρόνια, όποτε απόλαυσε τα, ειδικά αυτά τα πρώτα με τα μωρά σου!

Κ σαν δευτερομανούλα, σε πληροφορώ οτι το άγχος μου ειναι μεγαλύτερο απο την πρώτη εγκυμοσύνη. κ ενώ "γνωρίζω" απο μωρά, φοβάμαι πως θα μπορέσω να συνδυάσω άριστα το να είμαι μαμά ενός νηπίου κ ενός νεογέννητου!

Πάντως για τα δίδυμα, έχω την αίσθηση οτι συγχρονίζονται, έχουν το ενα την παρέα του άλλου...θα μας πεις όμως κ εσυ απο πρώτο χέρι! Όσο για το θηλασμό, άπειρες διδυμομανουλες τα έχουν καταφέρει. Ενημερώσου κ όλα θα πάνε καλά!

Ναταλια εύχομαι να πάρει γρήγορα βάρος η μικρούλα σας!

Σάγκρε 15 μερουλες μειναν...ειναι κ γιορτές! Ωραία περίοδος για γεννητούρια!


oi6Ip3.png
Link to comment
Share on other sites

Αχ μαριρεν μουτι ωραια βρε εχω θα γεννησω η σε καρουζελ η σε πανηγυρι σημερα με ετρεχε ο μικρος σινεμα και καπακι στο πανηγυρι αυριο αλλο πανηγυρι μεθαυριο γκαζιμετα αλλες εκδηλωσεις κι αλλες εχουμε κλεισει τη βδομαδα ποδια να χεις να τρεχεις κι ως γνωστον οι αντρες αν δεν τους ξεκουνησεις δε παιρνουν τον κ... τους απο το σπιτι για το συζυγο λεω οποτε κομματια ξεκοματια τρεχω κι εγω μαζι το δευτερο παρα τρεις ωρες θα το φεννουσαστις κουνιες το τριτο θα δειξει...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσιααα!!

Yotaκι μου ευαισθητούλι, μη στεναχωριέσαι βρε και μην πολυσκέφτεσαι!! όλα καλά θα πάνε, ακριβώς γιατί είσαι ευαίσθητος άνθρωπος και προσπαθείς πάντα να κάνεις ό, τι το καλύτερο! ή μάλλον, τώρα που το σκέφτομαι, άντε ας στεναχωρηθείς λίιιιιγο τώρα, να σου φύγει, να είσαι μετά μέσα στην τρελή χαρά όταν γεννηθούν οι ζουζούνες!

sangre μου, συναδέλφισσα με τα πολλά ζουζούνια, μην πολυκουράζεσαι βρε -γελάω από μέσα μου που στα λέω, γιατί σε καταλαβάινω, όσο δεν πάει όμως...στέλνω αγωνιστικούς χαιρετισμούς!! :tongue:

προσπάθησε, όσο σε παίρνει να τους απασχολεις με παραμυθια, παιχνιδια ΕΝΤΟΣ σπιτιου κλπ...ή ούτε καν να καθίσουν? :P

σας ευχαριστω πολυ για τα καλα σας λογια...τα χρειαζομουν γτ σημερα λιγο στεναχωρεθηκαμε με τη μπεμπουλα....δεν εφαγε πολυ σημερα και αγχωθηκαμε...ας ελπισουμε οτι η τσαουσα μας απλα δεν ειχε τα κεφια της...

βεβαια, μολις γυρισα απο το νοσοκομειο, οι μικρες στο σπιτι θελαν να στολισουμε δεντρο -τουλαχιστον ξεθεωθηκαν και τωρα κοιμουνται γαληνιες- και παρα την καποια στεναχωρια μου, καναμε τους παλιατσους να στολισουμε δεντρο και γενικα να φερουμε τα χριστουγεννα στο σπιτι...αντε και του χρονου ολες με τα μπεμπε μας!!

κατεβασα και τα μπεμπεδιστικα ρουχαλακια, και μου φαινονται τεραστια...δεν ξερω αν στο ποντικακι μας θα ταιριαζουν αυτα...μαλλον θα παω να παρω κατι πιο μικροσκοπικο.


VBSEp3.pngtvCAp3.png
 
 
 
Link to comment
Share on other sites

Αχ ναταλακι υπαρχει μια ειδοποιος διαφορα οι μικρες κυριες σου μπορουν να καθονται με τις ωρες να κολαν αυτοκολητα η να ζωγραφιζουν η να ντυνουν κουκλες οπως ολα τα κοριτσακια να μαγκακια μες στο σπιτι... Μπορουν να πλακωθουν να πιξουν μπαλα κυνηγητο να σκαρφαλωσουν οπουδηποτε κλπ οποτε δε πειραζει να μη βγαλεις εξω τ αγορακια για μι μερα αρκει να μην εχεις την απαιτηση να χεις σπιτι μετα μια φιλη μου με διδυμα αγορακια μου πε α σου πω τη διαφορα τα κοριτσια κανουν ζημιες τα αγορια καταστροφες

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...