Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 ώρα πρίν, Fay_ είπε:

      Ναι ναι θα παω μέσα στο ΣΚ. Το ότι η κοιλιτσα μια φουσκώνει μια ξεφουσκώνει είναι νορμαλ; Τα πρωινά ξυπνάω ξεφούσκωτη και όσο προχωρά η μέρα (ίσως επειδή τρώω κιόλας) αρχίζει και φουσκώνει..

      Ναι συμβαίνει αυτό.. Δεν ξέρω γιατί, να πω την αλήθεια.. Αλλά το βράδυ κ εγώ φαινομουν "περισσοτερο έγκυος" σε σχέση με το πρωί..

      • Μου αρέσει 1

Cafe Αύγουστος 2011


Συντονιστής Org

Recommended Posts

Γεια σας, κορίτσια!! Τολμηρή η παιδίατρός σας, Ξανθή, μπράβο! Εγώ σήμερα έβαλα και σπανάκι, εντάξει δεν τρελλάθηκαν. Σε 3 μέρες θα δοκιμάσω και αβοκάντο αλλά λέω να το βάλω στα λαχανικά και όχι σε φρούτα. Εσείς τι λέτε? Επίσης έδωσα στη μικρή να δοκιμάσει κεχρί (στο γάλα της) αλλά δεν της άρεσε καθόλου ούτε αυτό. Κεχρί πως βάζω στη φρουτόκρεμα? Έτσι, ρίχνω από πάνω? Επίσης θέλω πολύ να αρχίσουν να τρώνε γιαούρτι που θα φτιάχνω σπιτικό αλλά νομίζω εμάς μας πάει μετά τον 8ο. Θα το διευκρινίσω όμως. Εγώ νομίζω ότι τους ενοχλούν τα δόντια και γι'άυτο ξυπνάνε, είμαι κυριολεκτικά στο πόδι όλη νύχτα. Μια ο ένας μια η άλλη. Μια και τα δυο μαζί. Τώρα έχουμε και θέματακι με τη δυσκοιλιότητα και τους βάζω εδώ και 3 βράδια χαμομήλι με τήλιο και πιστεύω πως 1/ έχουν ηρεμήσει 2/ οι κενώσεις φαίνονται πολύ πιο υγιείς. Ρενάκι, πως πάει το πιτσιρίκι σου? Καλύτερα είστε?

On a different note, φέτος θα ντυθούμε τιγράκι και νεράιδα!!! Θα πέσει πολύ γέλιο! Τρελλαίνομαι!!!!! Χαχαχαχα!!!!

Υ.Γ. βαφτίσια δεν βλέπω να συζητάμε και εκπλήσσομαι...


 

120247mcv711uxx1.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Λαέρτα σου έστειλα πμ γιατί δεν είδες για βαφτίσεις ακόμα.

Εγώ παίρνω κεχρί κανονικό όχι την σκόνη το βράζω σε ένα κατσαρολάκι με ένα μήλο και λίγο κανέλα και τα αλέθω όλα μαζί.Είναι πολύ μικροί κόκοι δεν υπάρχει θέμα να μην αλεστούν.

Τολμηρή η παιδίατρος όχι και τόσο γιατί μέχρι να πάει 7 μηνών μου είπε να δίνω παιδικό σκέτο και μετά κανονικό έλα όμως που δεν θέλω να δώσω παιδικό....Θα δω τι θα κάνω.Της είπα ότι δεν θέλω κρέμες και είπε καλύτερα δεν προσφέρουν και τίποτα εκτός από θερμίδες.Για το παιδικό της είπα για την ζάχαρη και για αυτό είπε το σκέτο και ότι για ένα μήνα δεν χάλασε ο κόσμος αλλιώς ας την θηλάζω ειδικά που έκοψε δεκατιανό και μεσημεριανό θηλασμό.Αααα με το μεσημεριανό τα πήγαμε σούπερ αύριο και μοσχάρι.

Εμείς θα ντυθούμε κάπτεν χουκ και φραουλίτσα φέτος.


PiB4p3.png y5drp3.png Z9IAp3.png
Link to comment
Share on other sites

το είδα και σου έκανα ρικουέστ. κι εγώ είμαι κατά παιδικών, αλλά δεν ορκίζομαι κιόλας. έτσι όπως την έχω κόψει τη φάση ειδικά με τη μικρή μου, μάλλον ο,τι θέλει θα της δίνω αρκεί να τρώει. εννοείται εκτός των γλυκών... κι εγώ εννοούσα κανονικό γιαούρτι. κεχρί πήρα της Χόλε το βιολογικό, μαζί με κάτι άλλα μπισκοτάκια και ρυζάλευρα κτλ αλλά θα τα δώσω πολύ αργότερα. κι εγώ δεν πολυθέλω να δίνω κρέμες πάντως, θέλω να μάθουν να τρώνε λαχανικά...


 

120247mcv711uxx1.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι από μένα! Καλώς ήρθες σέιλορ μουν (μου αρέσει το γκρικλις, βαριέμαι να αλλάξω γλώσσα για μία λέξη)! Περαστικά σε όλα τα νινάκια και καλή απόφαση Ρενέ με το σπίτι! Εμείς όλα καλά!Φτου-φτου ούτε συναχάκι δε μου έχει κάνει το καμάρι μου και όχι -6 Αναστασία, -10 έχουμε εδώ και τον βγάζω κάθε μέρα (πέρσι φτάσαμε και -26 αλλά φέτος έχουμε χαλαρό χειμώνα). Είχαμε πάει στη συνάντηση μας χτες και περάσαμε τέλεια όπως πάντα, είναι πάρα πολύ καλό και για μενα αυτό διότι γνωρίζω μαμάδες και είναι όλες πάρα πολύ καλές! Το' χει ο Αύγουστος τελικά, σε όλες τις χώρες μαμά και μωρά Ιουλιο-αυγουστο-σεπτεμβρη είναι κορυφές!!! Του άλεσα λίγο πατατούλα κι εγώ χτες, μια κουταλιά χτες, 2 σήμερα και σιγά σιγά θα αρχισουμε να τρώμε κι εμείς. Από βδομάδα θα βάλω και καρότο και όταν πια θα έχει κλείσει και τον 6ο, αρχές του 7ου θα μπει κι ο αρακάς. Με παααααρα πολύ αργούς ρυθμούς θα το πάω για να θηλάσω όσο γίνεται περισσότερο. Να δούμε στις 22 που έχουμε μαία πώς πάει με το βάρος του, μη μου την πει κι εμένα που τρομάζει το παιδί να δει φαγητό... Να ρωτήσω τώρα κάτι, του έβρασα χτες μια πατάτα, την άλεσα, έβαλα λίγο γάλα μου μέσα, έφαγε μια κουταλίτσα και το υπόλοιπο ψυγείο. Πειράζει που σημερα του έδωσα από το χθεσινό; 2 κουταλιές έφαγε αλλά ηταν κρύο, το έκανα σε μπεν μαρί αλλά δε ζεστάθηκε, λέτε να πειράζει για το στομαχάκι του; Ρωτάω επειδή μετά το έβγαλε, μήπως κρύωσε το πουλάκι μου..


VbTYp1.png
Link to comment
Share on other sites

Οτίλια αν δεν σου είναι κόπος καλύτερα τα λαχανικά να τα κάνεις την ίδια μέρα.Η πατάτα αν την κάνεις νικρά κομματάκια θέλει 5 λεπτά να βράσει κρίμα να δίνεις από το ψυγείο ειδικά τώρα στην αρχή.Και εγώ κάθε μέρα μαγειρεύω φρέσκο και ότι δεν τρώει το τρώω εγώ χαχαχαχα για αυτό είμαι και τέρας...


PiB4p3.png y5drp3.png Z9IAp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ωωωωχ!δεν την αντεχω αλλο ανοιχτη την τηλεοραση!ας ερθει η ανοιξη μπας και ανθισει και η καρδουλα μας λιγακι!τι κανετε μανουλες?

θα διαβασω μετα τα νεα σας γιατι εχω παρει αρκετες απουσιες τελευταια κι εχω χασει επεισοδια!

μιλησα με το γιατρο,του ειπα οτι καθυστερησα τις κρεμες,οτι του δινω λιγο φρουτο μια στις τοσες κι αυτο ισα για να μαθαινει το κουταλι(που δεν το θελει).το ρυζαλευρο δεν το τρωει καθολου. μου ειπε οτι καλα κανω κι οτι κι αυτος γι'αυτο μου ειπε να δινω τοσο μικρες ποσοτητες,ισα για να μαθει. για το ρυζαλευρο μου ειπε να πειραματιστω με τις μαρκες.οταν ρωτησα για λαχανικα μου ειπε μετα τον 6ο.ελεγα μηπως αντι για ρυζαλευρο να εδινα κι εγω καμια πατατουλα οπως η Κωνσταντινα αλλα μου ειπε οτι θα του πεσουν βαρια(!!!).ο καθε γιατρος με το προγραμμα του. παντως το ρυζαλευρο ακομα δεν καταλαβα σε τι εξυπηρετει...απο φρουτα τρωμε μηλο,αχλαδι,μπανανα, αβοκαντο,μανταρινι,πορτοκαλι. μπανανα και μανταρινι τα τρωει και χωρις να τα αλεσω πιπιλωντας τα.απλα ειμαι απο πανω μην κοψει κανενα κομματι και του παει στραβα.

κατα τ'αλλα ο μικρος εχει γινει πολυ ζωηρος.περιεργαζεται τα παντα,φερνει τουμπες και ''κολυμπωντας'' μετακινειται,λεει μαμα(μαμαμαμαμαμα)και μπαμπα(μπαμπαμπαμα), και τσιριζει ολη την ωρα,κανει κουπεπε,τρωει τα ποδια του κι απλωνει τα χερακια για αγκαλιτσα!πωπωπωπωπωπω!ονειρο ζω μην με ξυπνατεεεε!


line_line_typew4_beg_d_typew6_time_1247889600_text_c5dfece1f3f4e520f0e1edf4f1e5ecddedefe9.giftt1108c2.aspx

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Κορίτσια με όλα αυτά που γράφετε έχω αγχωθεί και φοβάμαι μήπως δεν τρώει κ ο δικός μου τπτ! Πάντως του βάλαμε το καρεκλάκι στο τραπέζι και όταν τρώμε είναι πάντα μαζί μας. Προχθες είχαμε παραγγείλει burgers(ωραίο διατροφικό παράδειγμα του δίνουμε :rolleyes: ) και με το που μας είδε να τρώμε,άρχισε να φωνάζει και πήγαινε να ορμήσει σε αυτά με μανία. Γενικά σε κάθε φαγητό απλώνει τα χέρια να το πιάσει και του τρέχουν τα σάλια.Αλλά σε αυτό έδειξε ιδιαίτερη προτίμηση.:tongue:

Αύριο έχουμε παιδίατρο και θα την ρωτήσω αναλυτικές οδηγίες για το φαγητό του.Ήδη έχω φτιάξει μια λίστα με ερωτήσεις και της είπα να μπούμε ένα τέταρτο νωρίτερα...Θα την πρήξω την γυναίκα!:rolleyes:


mxOsp2.pngBr57p2.pngEWfBp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλά Μαροζ ακόμα και καλοφαγάς να είναι μη νομίζεις ότι με το που ξεκινήσεις θα φάει ποσότητες.Είπαμε στην αρχή θα πάει δοκιμαστικά.

Εμείς βάλαμε και μοσχάρι από χθες.Χθες με το ζόρι έφαγε 5 κουταλιές ενώ τα λαχανικά τα έτρωγε σχεδόν όλα σκέτα χωρίς μοσχάρι.Σήμερα έφαγε λίγο περισσότερο και σταμάτησε και μόλις της έδωσα σκέτα λαχανικά άδειασε το μπολάκι.Μάλλον δεν είμαστε του κρέατος....Αλλά μη σας πω πως γίνεται αφού μετά το φαγητό είναι για μπάνιο.Βάζει το χέρι στο στόμα με το φαγητό και πασαλείφεται ολόκληρη μετά.

Τίνγκερ εδώ η δικιά μου είπε κρεμμύδι και άλλα λαχανικά μετά τον 7ο και είδα στις σημειώσεις μου ότι στον Σωτήρη μου είχε πει οκ από τον 6ο και φαντάσου είναι η ίδια παιδίατρος....Ότι τους φανεί....Εγώ πάντως θα κάνω ότι θέλω...


PiB4p3.png y5drp3.png Z9IAp3.png
Link to comment
Share on other sites

ιδια γιατρος,διαφορετικες συμβουλες Ξανθη.καλα κανεις και κανεις οτι θες!κι εγω ετσι κινουμαι πλεον. ρυζαλευρο μια φορα δοκιμασα,δεν το ηθελε και δεν προκειται να του το δωσω,και δε νομιζω οτι προσφερει και κατι.καλυτερα να βρασω ρυζι και να του το δωσω παρα το ετοιμο. φρουτα σημερα δεν του εδωσα καθολου,πιπιλησε λιγη μπανανα και μετα φυσικα θηλασε. ειδα οτι παρολο που δεν τρωει πανω απο 2 κουταλιες,εχει αρχισει και ζοριζεται με τα κακα του. ενω δεν ειναι σφιχτα(συγγνωμη για την περιγραφη),ζοριζεται και σφιγγεται πολυ και γκρινιαζει. αυτο με αγχωσε λιγακι γιατι αν εχει τετοιο ζορι με τοσο μικρες ποσοτητες,τι θα γινει οταν αρχισει να τρωει κανονικα φρουτα και λαχανικα?


line_line_typew4_beg_d_typew6_time_1247889600_text_c5dfece1f3f4e520f0e1edf4f1e5ecddedefe9.giftt1108c2.aspx

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλημερα και καλη εβδομαδα να εχουμε!!σας ευχαριστω για τη θερμη υποδοχη :D

εμεις τρωμε το απογευμα ρυζαλευρο εδω και 10 μερες, το φτιαχνω μονη μου και το πρωι αμα εχει ορεξη και κεφια τρωμε και μισο αχλαδι :P

τα υπολοιπα γευματα θηλαζει!

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο sailor moon!!! Σωστή σε βρίσκω! Τινγκερ κι εγώ δεν του δίνω κάθε μέρα, προχτές ας πούμε με εκνεύρισε που έκανε μπλιαχ στην πατάτα του επειδή είχα βάλει ελάχιστο λάδι και 2 μέρες τώρα δεν εχω δώσει τίποτα. Έλειπα κιόλας χτες όλη μέρα, είχαμε πάει επίσκεψη με τον μικρό σε μία φίλη εκτός Στοκχόλμης 1μισι ώρα με το τρένο και δεν είχαμε χρόνο για βρασμενοαλέσματα. Πάντως τι κουφό κι αυτό ότι του πέφτουν βαριά τα λαχανικά; Η πατατούλα; Λες και βάζουμε μαργαρίνες και αλάτια! Τα φρούτα που έχουν ζάχαρη είναι καλύτερα; Με ο,τι θες ξεκίνα! Εγω είμαι πολύ υπερ πάντως του σουηδικού συστήματος διότι μέχρι στιγμής με έχουν βγάλει καθ΄όλα ασπροπρόσωπη! Και φρούτα μου είπε αν θέλω να δώσω, ένα κάθε 3 μέρες όποτε θέλω να ξεκινήσω και με ό,τι θέλω απλα το πρώτο που θα δώσω επίσημα θα είναι λαχανικά. Κάτι ακόμα, ο δικός σου κάνει κούπεπε, σηκώνει τα χέρια για αγκαλίτσα κι απ΄ότι έμαθα κάθεται κιόλας;;; Ρε μπας κι έχω χαζό παιδί; Συνομήλικα είναι τα δικά μας! Και νόμιζα ότι είναι σαήνι ο μικρός μου! Είπαμε να μη συγκρίνουμε αλλά αυτό παραπάει... Να σχολιάσω τέλος παντελώς περιπαιχτικά ότι η xanp είναι η μόνη που αντιστέκεται στα αληθινά μας ονόματα και δεν παρασύρετε... Όλες οι άλλες έχουμε χάσει τελείως τη μπάλα! Σε λίγο θα βγάλουμε όλα τα άπλυτα στη φόρα κι απο δώ... lol!!!


VbTYp1.png
Link to comment
Share on other sites

Πάντως Οτίλια και εγώ το πήρα απόφαση.Δεν θα μαγειρεύω για μένα θα τρώω ότι αφήνει η μικρή και πολύ είναι και νόστιμο εμένα μου αρέσουν έτσι ανάλατα τι να κάνω...

Σήμερα φρουτόκρεμα έφαγε 2 κουταλιές και την άλλη η μαμά. για μεσημέρι της έκανα σκέτα λαχανικά και έφαγε πάρα πολύ και η μαμά 2 κουταλιές...Καλά πάμε.Λέω αύριο να της ξαναβάλω μοσχάρι αλλά πιο λίγο μπας και της έπεσε πολύ θα δω...Κατά τ'άλλα είναι ευδιάθετη και χαρούμενη όλες τις άλλες ώρες μόνο στο φαγητό την πιάνει γκρίνια...

Και μη νομίζεις ξέρεις πόσες φορές γράφω τα κανονικά ονόματα;;;αλλά πάντα το ξαναδιαβάζω πριν ποστάρω και διορθώνω...


PiB4p3.png y5drp3.png Z9IAp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...