Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 9 ώρες πρίν, η ζωή είναι όμορφη είπε:

      Καλησπέρα κορίτσια θέλω την βοήθεια σασ ξέρει κάποια καλή ενδοκρινολόγο ;;; Αρχίζει τ4 γιατί βγήκε η tsh 2.95 και πρέπει να είναι κάτω από 2.50 και θέλω να την παρακολουθεί μια ενδοκρινολόγος γιατί έχει και ΣΠΩ . Όλες οι άλλες εξετάσεις όλες καλές. 

      Καλημέρα! Μπορώ να προτείνω τον δικό μου, Γ. Παπαγ..ιου, πηγαίνω χρονια και τον εμπιστεύομαι! Φτηνός δεν είναι βέβαια κι είναι στην Αθήνα, στο Μέγαρο μουσικής

cafe Απριλιος 2011


Αννα25

Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Καλησπερα και Χρονια Πολλα κοριτσακια μου.Αν εχετε και καποιον δικο σας να γιορταζει να τον χαιρεστε.Εμενα γιορταζει ο μπαμπας μου.

Ηρθαν ο αδελφος μου το πρωι και περναμε φανταστικα.Πηγαμε στο allou το πρωι και περασαμε πολυ ωραια.Ειχε παρα πολυ κοσμο!

Νινα-Νανα,δωσ'της να πιει χαμομηλι και να φαει λαδερα π.χ.φασολακια.Θα βοηθησει πολυ και το ακτινιδιο αν το τρωει η τα δαμασκηνα.


NXbrp3.png
Link to comment
Share on other sites

Della χρόνια του πολλα, να τον χαίρεσαι!

Στο αλου μπορεσες να μπεις κάπου με τον μικρό;

Τελικά σήμερα έκανε πολυ καλά κακα. Μάλλον τη βοήθησε που έφαγε χτες σταφιδες κι αποξηραμενα βερίκοκα.


QVjlp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια και χρόνια πολλα και για την ημέρα και σε όσες ειτε γιορτάζουν ειτε έχουν κάποιον που γιορτάζει!

Πως ειστε; Χτες είχε ωραία μέρα! Πήγαμε κουνιες και μετα για καφεδάκι.

Della άστα να πανε, δεν θέλω ούτε να το σκέφτομαι το πως θα τσιριζει όταν την πάω για εξετάσεις! Καλώς να τους δεχτεις! Έχετε βαφτίσει την ανιψια σας όπως κι εμείς βαφτίσαμε του αδερφού μου την κόρη! :D επίσης ο άντρας μου βάφτισε και την κόρη της αδερφής του!

Kitty αυτο με τους γιατρούς κι εμένα με εκνευριζει λίγο! Αλλα τελικα έχει να κάνει με την εμπειρια του καθενός. Αν πχ ο ένας γιατρός έχει πολλα περιστατικά αλλεργίας στο αυγό το δίνει αργότερα. Άλλος μπορεί να μην του έχει τύχει ποτε επομένως το δίνει απο 9 μηνών. Εγω θέλω οπωσδήποτε στις καλοκαιρινές διακοπές να τρώει αυγό, ψάρι, μελι και ταχινι γιατι θα μου λύσουν τα χέρια αυτές οι τροφές στο νησί! Επομένως δεν θέλω να τις εισαγω γρήγορα και να μου εμφανίσει αλλεργία οπότε μάλλον θα το καθυστέρησω. Το μελι γιατι δεν αφήνει; Οι υπόλοιποι παιδιατροι το αφήνουν απο τον χρόνο και μετα.

Φιλακιαααα!

Δεν ξερω αν ειναι συμφωνα με τις εμπειριες τους , οι οδηγιες διατροφης. θα μου φαινόταν πολύ ανεύθυνο............

εμενα μου λεει οτι ειναι συμφωνα με ερευνες , οδηγιες απο συνεδρια κλπ

το μελι προκαλει αλλαντιαση σ αυτες τις ηλικιες που ειναι πολυ επικίνδυνο.

εγω δεν βιαζομαι να βαζω καινουριες τροφες , αφου τα τρωει όλα ..σιγα σιγα θα δοκιμαζει και νεες γευσεις

Φιλιά !!!!!!!


cad313a91b.png

Γι αυτό έγινε ο κόσμος μάτια μου , για να σε συναντήσω!!!!!!!!!!!!! 7/4/2011

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αλλαντίαση εμφάνισε 3 μηνών βρέφος πιθανά από μέλι

Δευτέρα, 16 Φεβρουαρίου 2009 7:00 μμ | 8 σχόλια

Στην Πάτρα νοσηλεύεται με αλλαντίαση από την Κυριακή 15/2, σύμφωνα με την ΝΕΤ, βρέφος ηλικίας 3 μηνών. Η τροφοδηλητηρίαση εκτιμάται ότι προήρθε από την κατανάλωση μελιού. Στην συνέχεια παραθέτω λίγα λόγια για την αλλαντίαση. [ΠΗΓΗ ΝΕΤ]

Η αλλαντίαση ή αλλίως ο βοτουλισμός, είναι μια παραλυτική ασθένεια που προκαλείται από μια οικογένεια νευροτοξινών, οι οποίες παράγονται από το μικρόβιο κλωστηρίδιο της αλλαντίασης ή λατινικά Clostridium botulinum. Oι τοξίνες της αλλαντίασης δρουν στις νευρικές απολήξεις και προκαλούν παράλυση μέσω της παρεμπόδισης της απελευθέρωσης των απαραίτητων νευροδιαβιβαστών. Η αλλαντίαση είναι συνήθως τροφογενής αρρώστια που προέρχεται κυρίως από τρόφιμα που διατηρούνται σε αναερόβιες συνθήκες, όπως για παράδειγμα κονσέρβες ή έχουν στον όγκο τους αναερόβια σημεία. Δεν ανήκει στις συνηθισμένες τροφικές δηλητηριάσεις, αλλά είναι εξαιρετικής έντασης. 12 έως 36 ώρες μετά την κατάποση της μολυσμένης τροφής οι ασθενείς παραπονιούνται αρχικά για ναυτία και διάρροια. Σύντομα μετά την εμφάνιση των αρχικών συμπτωμάτων, οι ασθενείς αρχίζουν να διαμαρτύρονται για θολή όραση, αδυναμία να ανοίξουν τα μάτια τους (βλεφαρόπτωση), δυσκολία να μιλήσουν και να καταπιούν σωστά. Τα συμπτώματα επιδεινώνονται με αδυναμία, η οποία απλώνεται στα άνω άκρα, τον κορμό και στα κάτω άκρα. Η αδυναμία των μυών πιθανόν να προκαλέσει δυσκολία στην αναπνοή και αναπνευστική ανεπάρκεια, η οποία απαιτεί μηχανικό αερισμό (σύνδεση με μηχάνημα τεχνητής αναπνοής) προκειμένου να επιβιώσει ο ασθενής. [ΠΗΓΗ ΚΕ.ΕΛ.Π.ΝΟ] Επιπλέον δείτε παλαιότερη ανάρτηση στο blog http://foodsafety.pblogs.gr/2008/12/pathogono-mikrobio-clostridium-botulinum.html

Tags: clostridium botulinum


cad313a91b.png

Γι αυτό έγινε ο κόσμος μάτια μου , για να σε συναντήσω!!!!!!!!!!!!! 7/4/2011

Link to comment
Share on other sites

Κι όμως kitty ειναι με τις εμπειρίες τους και με το πόσο ενημερώνονται. Και θα σου δώσω ένα παράδειγμα:

Τη στιγμη που ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας και η Αμερικανικη Ακαδημία Παιδιατρικης συνιστούν ο μητρικου θηλασμος να κρατάει τουλάχιστον μέχρι τα 2 έτη και να συνεχίσει όσο επιθυμούν μητέρα και παιδι οι περισσότεροι παιδιατροι στην Ελλάδα λενε οτι μετα τους 6 μήνες να κοπεί γιατι δεν προσφέρει τίποτα!

Άλλο παράδειγμα ειναι οτι οι ίδιοι φορείς προτείνουν το αυγό μετα το χρόνο.

Κι εδω για το μελι

http://melissokomos.gr/2009/12/06/μέλι-και-αλλαντίαση-στα-βρέφη/

Μετα τους 12 μήνες ειναι οκ.


QVjlp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν διαβάσεις το κείμενο αλλα κάπου γράφει οτι αλλαντιαση μπορει να κολλήσει απο παντου και μάλιστα το αγνο αθερμο μελι ειναι ανασταλτικος παράγοντας!


QVjlp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια μου.Ολοι στο σπιτι κοιμουνται.Σε λιγο θα σηκωθω εγω να ετοιμασω το φαγητο για το μεσημερι.Ο γιος μου χθες απο το παιχνιδι και το πηγαινε-ελα επεσε ξερος το βραδυ.Σημερα θα τους παμε στο athens heart.

Κοριτσια,πολυ ενδιαφεροντα αυτα που εχετε παραθεσει και πολυ χρησιμα.Τα "ρουφηξα" και τα δυο.Ειναι πολυ καλο που οποια ξερει κατι παραπανω να κανει και την αναλογη παραθεση.Εκτος απ'το να λεμε τα νεα μας μαθαινουμε και κατι.Μπραβο κοριτσια που το εχετε ψαξει!

Να περασετε μια πολυ πολυ ομορφη μερα,φιλια!


NXbrp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια!

Della πολυχρονος ο μπαμπας σου!!!

Εμενα χθες γιορταζε το μικρο μου το αντρακι και ο πεθερος μου,ωραια περασαμε μαζευτηκαμε ΟΛΟΙ στο σπιτι της πεθερας μου κ ξεσαλωσαμε!!!Θα χρειαστει μερες για γινει σπιτι παλι...Τελικα ο μεγαλος τραβηξε video απο τη γιορτη του Βαγγελακου και ηταν καταπληκτικο το αγορακι μου (κουκουβαγια!!!),τα πεθερικα μου που ειχαν παει ηταν ξετρελαμενα με τον εγγονο,το ιδιο και η δασκαλα του!!!

Della μηπως μπορεις να μου πεις ποσο σας πηγε τελικα το catering?Ακομα δεν το εχω ψαξει...να σας πω την αληθεια δεν συμφωνει ιδιαιτερα ο αντρας μου, σκεφτομασταν για ενα μαγαζι στην Καστελα που ειναι πολυ ωραιο με τρομερη θεα,λιγο ακριβο :confused:,αλλα το θεμα μου ειναι οτι ολοι θα ειμαστε συναισθηματικα φορτισμενοι λογω του οτι η μικρη θα παρει το ονομα της μαμας μου και εκεινη θα "λειπει" και οσο να 'ναι λιγο το ποτο λιγο καποιο τραγουδι που θα κανει την απουσια της πιο εντονη και θα θυμισει καταστασεις που ηταν και εκεινη μαζι μας,φοβαμαι μηπως γινουμε χειροτερα,δεν ξερω αν καταλαβαινεται...Και εχθες ηταν λιγο δυσκολο,τον αντρα μου τον πηρε πολυ απο κατω,γιατι μας ερχοταν συνεχεια στο μυαλο η βαφτιση του μικρου που μετα το τραπεζι εγινε στο σπιτι της πεθερας μου,εχει μεγαλη αυλη με τρομερο μπαρμπεκιου,και ειχαμε περασει ΤΕΛΕΙΑ!Σας εχω πει οτι η σχεση μας ηταν φιλικη,η καλυτερη κολλητη μας,βολτες, εκδρομες,τρελες...Κοριτσια συγνωμη πρωι πρωι μου σας κουρασα και με οχι τοσο ευχαριστο θεμα :(


QWrRp3.png

pw3Zp3.png

eJhDp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα και καλή εβδομάδα!!!

Περάσαμε ένα πολύ ωραίο και γεμάτο σκ, πήγαμε για ψώνια, στην παρέλαση να δούμε τα ανήψια μου...και στο Μητέρα για να δούμε μια καλή μου φίλη που γέννησε ένα φοβερό μπέμπη! Παντού με τη μικρή μας, εκτός φυσικά από το μαιευτήριο.

Εμείς ακόμη αυγό δεν έχουμε φάει, γενικά η παιδίατρος μας πάει αργά με τη διατροφή, αλλά δεν πειράζει, δε βιάζομαι. Το ψάρι συνεχίζουμε να μην το τρώμα και αποφάσισα να το ξαναδοκιμάσω λίγο αργότερα και να μην την πιέσω τώρα παραπάνω.

Della μου, εγώ είμαι παραπάνω και από 70, για την ακρίβεια 74, οπότε ήταν απαραίτητο να λάβω δραστικά μέτρα. Τόσο ήμουν μόνο κατά την εγκυμοσύνη μου. Ο στόχος είναι 10 κιλά και βλέπουμε για τη συνέχεια.

Mammy καλώς ή κακώς σε όλες τις χαρούμενες στιγμές μας έχουμε να θυμόμαστε και κάτι δυσάρεστο ή κάποιον που λείπει...έτσι είναι η ζωή δυστυχώς!

Φιλιά σε όλες!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια, καλή εβδομάδα!

della χαίρεσαι τον μπαμπά σου, mummy να χαίρεσαι τον γιόκα σου. Κι εμένα γιόρταζε η κορούλα μου και η μανούλα μου. Λόγω των ιώσεων θα την κάνουμε την γιορτή της το άλλο Σάββατο γιατί χτες δεν θα ερχόταν κανείς. Παρόαυτά περάσαμε υπέροχα, επιτέλους κάναμε τις βόλτες μας και το ευχαριστηθήκαμε οικογενειακώς!

Εξετάσεις αίματος εγώ θα του κάνω στον χρόνο και στην κόρη μου έτσι έκανα και της κάνω κάθε χρόνο.


an1cCua0g410010MTA5bGR8NDc3ODg4ZGF8aSBleWEgbWFzIGVpbmFp.gif

an1cJNb0g410010MjJkfDUwMjMyNjQ3dmF8dG8gYW50cmFraSBtYXMgZWluYWk.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι από εμένα!!!

Χρόνια πολλά σε όλους τους εορτάζοντες.

Κι εμείς περάσαμε πολύ ωραία το ΣΚ και η μικρή ξεσάλωσε. Αν δεν ήμασταν έξω, καθόταν στο μπαλκόνι και κυλιότανε ή έκανε κηπουρική (μάδισε όλα τα φυτά και τα έφαγε και επίσης σκόρπισε το χώμα στο μπαλκώνι). Και στον κήπο κατεβήκαμε και ήταν πολύ ωραία. Κορίτσια εγώ συγκινήθηκα πολύ στην παρέλαση. Που να μεγαλώσει η Έλενα και να κάνει παρέλαση.... θα με μαζεύετε.

Νινα νανα σου έστειλα πμ με τα Τηλ. της μεταφορικής.

Δήμητρα καλά είναι η Έλενα. Λίγες μύξες έχει μόνο.

Σήμερα πάλι με χαιρέτησε όταν την άφησα στον σταθμό. Μια χαρά ευτυχώς.

Εγώ δεν θα κάνω κάτι για τα γενέθλιά της. Την ημέρα των γενεθλίων της ο άντρας μου θα είναι στο εξωτερικό. Επίσης λεφτά δεν υπάρχουν. Οπότε μπορεί το Πάσχα που θα είμαστε στο χωριό να κόψουμε μια τουρτίτσα. Ούτως ή άλλως το παιδί φέτος δεν καταλαβαίνει και πολλά.

Από το αυγό εγώ της δίνω μόνο τον κρόκο (8 λεπτά βρασμένο). Το ασπράδι μου είπε η γιατρός πολύ αργότερα. Για το μέλι δεν μου έχει πει κάτι. Από τα υπόλοιπα τρώει τα πάντα. Χτες αφού είχε φάει ψαρόσουπα είπαμε να φάμε κι εμείς. Είχαμε αρνάκι στην γάστρα και ντοματοσαλάτα. Έπεσε με τα μούτρα. Το αρνί αμασητο (αφού έχει 2 δόντια), στην ντοματα είχε πέσει μέχρι τους αγκώνες. Μέχρι και κρεμύδι έτρωγε ωμό.

Αυτά από εμας... Καλημέρα και καλή εβδομάδα να έχουμε.....


ilCsp3.png

O3rXp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και από μένα και καλή βδομάδα!Τι κάνετε?Εμείς είμαστε πολύ καλά.Περάσαμε και μεις ωραίο ΣΚ!Το Σάββατο πήγαμε για καφέ,κούνιες και σε ένα φιλικό μας ζευγάρι που έχουν 1α κουκλίτσα 5.5 μηνών.Την Κυριακή πήγαμε στους γονείς μου για μπακαλιάρο και σκορδαλιά και καθήσαμε σχεδόν όλη την ημέρα.Έφαγε και ο μπέμπης μου το μπακαλιαράκι του.


C7Lkp3.png?lXhBQINX4iPZp3.png?6ySe4RtHgWK1p3.png?NeXL5skS
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...