Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 ώρες πρίν, linaa είπε:

      Καλέ πόσο είναι η fsh k η ε2 σου? Αυτό έχει σημασία . Αν είναι καλές θα έχεις Κ καλή διεργεση 

      Συμφωνώ...παίζουν ρόλο και οι άλλες ορμόνες...Η ΑΜΗ δε καθορίζει την έκβαση μιας προσπάθειας. Το έχουμε δει άπειρες φορές! Πίστεψε με! Κάνε την προσπαθεια σου!! Σου εύχομαι να πετύχεις το θαυματακι σου!!!!

cafe Απριλιος 2011


Αννα25

Recommended Posts

Κοριτσια,σημερα,επειτα απο 9 μερες ο μικρος ειναι καλα.Εκανε πυρετο 38,7στις 00.30 και απο εκεινη την ωρα ειναι απυρετος!Ειμαι πολυ χαρουμενη και μπηκα να το μοιραστω μαζι σας!

Επιτέλους το αντράκι!:P:p:p

:P


uwJMp2.png?KqESJfSU
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Καλημέρα κοπελούδια....

Καλή εβδομάδα να έχουμε. Σήμερα ο άντρας μου φεύγει για Ιαπωνία. Θα επιστρέψει Παρσκευή.

Περάσαμε ωραίο ΣΚ αλλά η αΰπνία μου συνεχίζεται...

Julie πράγματι είναι πολιτέλεια ένα ήσυχο καφεδάκι.

Μαμμυ μια γουρουνιά πού και πού είναι απαραίτητη με τέτοια ταλαιπωρία. Δουλειά- τρια παιδιά- σπίτι. Ήρωας είσαι. Για μπάνιο πήγατε?

Lila's mom το πίσω είναι το χειρότερο πέσιμο, το μπροστινό μέρος είναι πιο γερό. Περαστικά στο καρουμπαλάκι. Η Έλενα έχει μάθει και κατεβαίνει μόνη της από καναπέδες, κρεβάτια, καρέκλες και γενικά είναι πολύ προσεκτική. Φοβάται μη χτυπήσει και προσέχει πολύ. Επίσης όταν πέφτει πίσω κρατάει το κεφάλι της σηκωμένο μπροστά... Ευτυχώς γιατί έχει και μεγάλο κεφάλι (:tongue:) και χάνει το κέντρο βάρους συχνά!!!


ilCsp3.png

O3rXp3.png

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα...

Κοριτσάρες μεχρι να τελειώσω την καλοκαιρινή γιορτη μας τρεχω και δεν φτάνω ούτε να σας διαβάσω δεν προλαβαίνω...

τα νεα μας σε συντομία είναι ότι κάναμε το δεύτερο μας μπανάκι στην θάλασσα, πηγαμε Κινέτα την Κυριακή... μια χαρά τα πάμε με το νερό η μικρή τρελενεται...! παρήγγειλα και το σωσιβιάκι που μου εδειξε η Νινα Νανά.. καλέ που χάθηκες εσυ;;;;

όταν με το καλό μου έρθει θα σας πω τα σχολιά μου γι αυτό... φανηκε ενδιαφέρον παντως από το βιντεάκι!

θελω να παρω και ένα καπέλο που να μην βγάζει το παιδί μου απο το κεφάλι του...αλλα θα δυσκολευτώ πολύ....

τι κακό κι αυτό ούτε καπέλο ούτε κοκαλάκι τιποτα δεν βαζει στο κεφάλι της!!!

επισης όλη την εβδομάδα δεν έχασα ούτε ένα κιλό!!! τα νευρα μου.....

Ξέρετε κανένα καλό και οικονομικό catering; θα με βοηθούσατε πολύ... το θέλω για την βαπτιση...

μπουμπουνιέρα φτηνότερη του 1,80 που να μου αρέσει δεν έχω δει ακόμα... το ψαξιμο συνεχίζεται...

τα προσκλητήρια θα τα παρω αύριο....

ζεσταίνομαι υπερβολικά και έχω τοοοοοοσα πολλά να κάνω που δεν ξέρω πότε θα χωρεσουν ολες αυτες οι δουλειές... 3 πλυντήρια για σίδερο ,μόνο αυτό σας λέω, με βλέπω να ξενυχτάω και σήμερα!!!


rOyHp3.png

tt13d0a2.aspx

Link to comment
Share on other sites

ξεχασα να σας πω... για τα πεσιματα τις μελανιές και τα καρούμπαλα.. θαυματα κάνει το βουτυρο και η κρέμα άρνικάς!!!!....

δειτε κι εδώ:

Τις περισσότερες φορές πρόκειται για αθώα χτυπηματάκια και το παιδί τη γλιτώνει με ένα καρουμπαλάκι. Αφού δούμε πως δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας (δες παρακάτω) τοποθετούμε στη μελανιά ή το καρούμπαλο μια βρεγμένη πετσέτα με κρύο νερό ή λίγο βούτυρο/βιτάμ. Αποφεύγουμε τον πάγο στο κεφάλι, όχι μόνο στα παιδιά αλλά και στους ενήλικες!!!

Αν δούμε πως το δέρμα της κεφαλής έχει ανοίξει και αιμορραγεί τότε το ξεπλένουμε με φυσιολογικό ορό ή απλό τρεχούμενο νερό και τοποθετούμε μια γάζα. Αν το τραύμα είναι μεγάλο ή η αιμορραγία δεν σταματάει μέσα σε 1-2 λεπτά θα πρέπει να απευθυνθούμε στο γιατρό γιατί μπορεί να χρειαστεί ράμματα. Για τραύματα στο πρόσωπο είναι καλά να απευθυνθούμε το νωρίτερο δυνατόν στο γιατρό γιατί μπορεί να αφήσουν σημάδι χωρίς την κατάλληλη αντιμετώπιση. Μάλιστα όσο μικρότερο το παιδί τόσο μεγαλύτερο θα είναι το σημάδι μιας και το δέρμα απλώνει καθώς μεγαλώνει.

Τί πρέπει να προσέξουμε αμέσως μετά τον τραυματισμό:

Αυτό που μας ανησυχεί είναι η παρουσία νευρολογικών συμπτωμάτων, που υποδηλώνουν βλάβη του εγκεφάλου. Η βλάβη μπορεί να είναι η λεγόμενη εγκεφαλική διάσειση, το «κούνημα» δηλαδή του εγκεφάλου μέσα στο κρανίο ή σε σοβαρές περιπτώσεις ένα εγκεφαλικό αιμάτωμα ή μια ενδοεγκεφαλική αιμορραγία.

ΠΡΟΣΟΧΗ: Εάν το παιδί σας τραυματιστεί στο κεφάλι σε τροχαίο, κατόπιν πτώσης από μεγάλο ύψος ή από χτύπημα με βαρύ αντικείμενο, θα πρέπει οπωσδήποτε να απευθυνθείτε για εξέταση σε γιατρό ή στο κοντινότερο νοσοκομείο.

Σημάδια που δείχνουν πως ο μικρός ασθενής πρέπει να εξετασθεί άμεσα από γιατρό είναι

1. Απώλεια συνείδησης

Το παιδί χάνει τις αισθήσεις του, λιποθυμάει δηλαδή, έστω και για λίγο. Τα μεγαλύτερα παιδιά όταν συνέλθουν δεν θυμούνται πολλές φορές τί έγινε ή πού βρίσκονται ή τί μέρα είναι λόγω της διάσεισης που προκαλεί διαταραχές της μνήμης και του προσανατολισμού.

2. Σπασμοί

3. Διαταραχές στο λόγο ή την κίνηση του παιδιού. Δεν μιλάει καλά ή δεν μπορεί να περπατήσει καλά, δεν μπορεί να κουνήσει ένα χεράκι ή ένα ποδαράκι.

4. Διπλωπία

Το παιδί παραπονιέται πως τα βλέπει όλα διπλά.

5. Έκκριμα από τη μύτη ή τα αυτιά

Αν παρατηρήσουμε διαφανές υγρό (εγκεφαλονωτιαίο υγρό) ή αίμα να τρέχει από τη μύτη ή τα αυτιά.

6. Ρουκετοειδείς εμετοί

Το να κάνει το παιδί εμετό μετά το χτύπημα στο κεφάλι είναι πολύ συχνό, ειδικά αν έχει φάει πρόσφατα. Αυτό δεν θα πρέπει να μας ανησυχήσει εκτός αν το παιδί κάνει πολλούς εμετούς και μάλιστα «ρουκετοειδείς», δηλαδή εκτοξεύει μακριά τα εμέσματα εντελώς ξαφνικά, χωρίς να καταλάβει ότι του έρχεται να κάνει εμετό.

7. Έντονη υπνηλία

Είναι λογικό να νυστάζει το παιδί μετά από ένα χτύπημα στο κεφάλι, αυτό που θα μας ανησυχήσει όμως είναι το γεγονός ότι δεν μπορούμε να το ξυπνήσουμε όσο κι αν προσπαθούμε.

8. Επίμονος πονοκέφαλος

Ένας ήπιος πονοκέφαλος δεν πρέπει να μας ανησυχήσει, αν όμως το παιδί εξακολουθεί να παραπονιέται ότι το πονάει το κεφάλι του μετά από ώρες και ο πονοκέφαλος δεν υποχωρεί με το ντεπόν, θα πρέπει να επισκεφθούμε το γιατρό.

9. Επίμονο κλάμα

Ειδικά στα μωρά κάτω των 6 μηνών, κλάμα που διαρκεί πάνω από 10 λεπτά θα πρέπει να μας ανησυχήσει

10. Έντονες ζαλάδες

11. Γενικά περίεργη συμπεριφορά, αν δηλαδή το παιδί είναι συνήθως ζωηρό και τώρα δεν θέλει να παίξει κλπ.

Αν το παιδί μετά το χτύπημα κλάψει έντονα και μετά από λίγο ηρεμήσει με μια αγκαλιά και συνεχίζει τις δραστηριότητές του, το πιθανότερο είναι πως δεν έχει τίποτα. Παρόλα αυτά χρειάζεται στενή παρακολούθηση για ένα 24ωρο ώστε αν παρατηρήσουμε κάτι από τα παραπάνω να απευθυνθούμε στο γιατρό. Όσο περνάει η ώρα από το χτύπημα και το παιδί δεν εκδηλώνει κάποιο από τα προαναφερθέντα συμπτώματα τόσο μειώνεται η πιθανότητα εγκεφαλικής διάσεισης, θα πρέπει όμως να έχουμε κατά νου τα εξής:

  • Αν το χτύπημα γίνει κάποια ώρα που το παιδί ετοιμαζόταν να πάει για ύπνο, θα πρέπει να το ξυπνάμε κάθε 2-3 ώρες για να βεβαιωνόμαστε ότι ξυπνάει, μας αναγνωρίζει και μπορεί να κινήσει τα χεράκια και τα ποδαράκια του.
  • Τις αμέσως επόμενες ώρες το παιδί πρέπει να ξεκουραστεί (όσο το δυνατόν), να μην δει τηλεόραση και να μην διαβάσει, να μην παίξει πολύ κλπ.
  • Το παιδί θα πρέπει να φάει ελαφρά ώστε να μην κάνει εμετό από κάποιο βαρύ φαγητό που το ενόχλησε και ανησυχήσουμε χωρίς λόγο. Αν έχει κάνει 1-2 εμετούς δεν του δίνουμε τίποτα για 2-3 ώρες και μετά του δίνουμε να φάει κάτι ελαφρύ.


rOyHp3.png

tt13d0a2.aspx

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα, τί κάνετε??

Brooke πες μας οπωσδήποτε εντυπώσεις από το σωσίβιο, αυτό ακριβώς σκεφτόμουν να πάρω κι εγώ στην μικρή μου!!!!!

Επίσης αν βρεις τέτοιο καπέλο που να μην μπορεί να το βγάλει από το κεφάλι του το μωρό σε θερμοπαρακαλώ πες το μου κι εμένα, έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με εσένα!Ούτε καπέλα ούτε κοκαλάκια αφήνει στο κεφάλι της πάνω από μισό λεπτό, με αποτέλεσμα να είναι σαν τους beatles :D (έχει μακρύνει και το μαλλί).

Τζαμίν, είσαι ηρωίδα λέμε!Εμένα θα φύγει ο άντρας μου για μια εβδομάδα τέλος Ιουλίου και το σκέφτομαι κάθε μέρα από τώρα κι αγχώνομαι!!!!

Lila's mom εγώ έχω κλείσει μια παλιά μου συμμαθήτρια φωτογράφο και μου είπε για τη δουλειά της θέλει 250 ευρώ. Δηλαδή με αυτή τη τιμή θα μου δώσει απλώς ένα cd με τις φωτογραφίες. Αν ήθελα εκτύπωση θα πήγαινε πιο πάνω η τιμή. Αν θέλεις μπορώ να σου δώσω τα στοιχεία της.

Εμείς κατά τα άλλα ήσυχα, σήμερα δεν έχει σταματήσει να βρέχει από το πρωί ούτε μισό λεπτό!!Χάλασε κι η ομπρέλα μου στη μέση της διαδρομής κι έγινα μούσκεμα για να γυρίσω σπίτι :twisted:

Αύριο έχω συνάντηση με τον καθηγητή μου, αχ και βαχ, να δούμε πώς θα πάει!Μου έχει βάλει ένα πρόβλημα αλλά θέλει πάρα πολύ background διάβασμα, κι αυτός νομίζει πως τα ξέρω όλα (ενώ δεν ξέρω την τύφλα μου). Αυτό το πρόβλημα το έχουν όλοι οι καθηγητές από ότι ακούω! Με επηρέασε και η mammy 3 κι είπα στον άντρα μου να μου φέρει γυρνώντας μία κρέπα σοκολάτα μπισκότο αλλά (ευτυχώς) δεν βρήκε το κιόσκι με τις κρέπες (ίσως λόγω βροχής να μην βγήκε σήμερα).


6237481d19.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπεα στα ομορφα κοριτσια μου!Ευτυχως ειμαστε καλα!Την Πεμπτη θα παμε παιδικο και μου φαινεται οτι θα κανουμε προσαρμογη απο την αρχη.Εχει να παει απο 23Μαιου.Ευτυχως καθισαν οι γονεις μου και τον κρατησαν αυτες τις μερες που ηταν αρρωστος και μεθαυριο θα φυγουν κθ αυτοι.

Brooke,εμεις κλεισαμε στο anais catering.Ειχε καλες τιμες και ηταν πεντανοστιμα ολα.Ειναι στην Ηλιουπολη.Αν θες περαιτερω στοιχεια πες να σου στεικω πμ.

Mammy,μας ξελιγωσες ολες!

Τζαμιν,η Ελενα το συνηθισε που φευγει ο μπαμπας της;

Τζιτζινα,ο αντρας σου πως ειναι;

Lila's mom,περαστικα σας για το πεσιματακι σας!

Julie,τον εχεις συνηθισει τον καιρο στην Αγγλια;

Νθνα-Νανα,δωσε σημεια ζωης!!!!!

Καληνυχτα κοριτσακια!


NXbrp3.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και από μένα!Τι κάνετε?Εμείς 1α χαρά.Πήραμε τα δείγματα από τις φωτ.της βάφτισης και ο Κωνσταντίνος μας είναι γλύκας!Το Σάββατο πήγαμε στο Μαλλ και του ψωνίσαμε πεδιλάκια,πυτζαμάκια και ένα πάνινο βιβλιαράκι του Σαββάλα.Λέγεται το προβατάκι μου.Είναι προβατάκι και το βιβλίο είναι μέσα στο προβατάκι.Είναι βιβλιοαγκαλίτσα.Μετά καθήσαμε στο ya su και φάγαμε γιαούρτι.Δώσαμε και στον Κων.αλλά ξίνισε τα μούτρα του.

Την Κυριακή πήγαμε Εκκλησία και κοινώνησε.Το απόγευμα πήγαμε στο Πάρκο Φλοίσβου και έκανε κούνια,τσουλήθρα και τρενάκι και ευχαριστήθηκε πολύ.

Σήμερα πήγαμε παιδίατρο ,έκανε το εμβόλιο της ανεμοευλογιάς.Είναι 8300 και 77 εκ.


C7Lkp3.png?lXhBQINX4iPZp3.png?6ySe4RtHgWK1p3.png?NeXL5skS
Link to comment
Share on other sites

Ντέλλα χαίρομαι που ο Κωνστ.σας είναι επιτέλους καλά.Λες να έχετε κλάματα αύριο στον παιδικό?

Julie πότε θα γίνει η βάπτιση?Στην Ελλάδα έχεις συγγενείς?Φαντάζομαι η βάφτιση θα γίνει Αγγλία.Στην μικρή μιλάτε Αγγλικά και Ελληνικά?

Brooke για τα χτυπήματα έχω arnican gel.Αυτήν εννοείς?Η γιορτή πώς ήταν?Τις μπομπον.τις πήρα 1.60 από Λαμπρινή.

Julie τι σπουδάζεις?

Μάμμυ τελικά που πήγατε για μπάνιο?

Τζαμίν μπράβο για την Έλενα που είναι προσεκτική.

Τζιτζίνα πώς είναι ο άντρας σου?Περαστικά του!

Lila's mom τι της έβαλες για το καρουμπαλάκι?

Βιβή πώς περάσατε στην Λειβαδιά?

Κορίτσια η Νίνα Νάνα νομίζω πως είναι Θεσσαλονίκη!


C7Lkp3.png?lXhBQINX4iPZp3.png?6ySe4RtHgWK1p3.png?NeXL5skS
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Στις 7/6,είχε γράψει πως ξεκινάει ετοιμασίες για Θεσσαλονίκη.

Νίνα Νάνα η απουσία σου είναι αισθητή.Παρόλο που δεν έχουν περάσει πολλές μέρες από τότε που έχεις να γράψεις αμέσως σε ψάξαμε!ΟΛΕΣ ΣΕ ΣΥΜΠΑΘΟΥΜΕ!

Καλό βράδυ σε όλες!


C7Lkp3.png?lXhBQINX4iPZp3.png?6ySe4RtHgWK1p3.png?NeXL5skS
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο dimista!!!Νομίζω πως έλυσες το μυστήριο της εξαφάνισης της Nina-Nana!

Στην Ελλάδα έχουμε συγγενείς και φίλους που μου λείπουν πάρα πολύ!!Εδώ στην Αγγλία είμαστε λίγο σαν τους κούκους :( Δεν έχουμε καταφέρει να γνωρίσουμε πολύ κόσμο, να φανταστείς νιώθω πως ο καλύτερος μου φίλος εδώ είναι ο καθηγητής μου (αυτό νορμάλ δεν το λες!!!).

Στην κόρη μας μιλάμε ελληνικά στο σπίτι, αλλά στην childminder ακούει αγγλικά, νομίζω εκ των πραγμάτων θα γίνει δίγλωσση τελικά.

Την βάφτιση θα την κάνουμε στην Ελλάδα, στις 25/08, σε ευχαριστώ που ρώτησες.

Πω πω μεγάλωσε ο γιος σου, παλιά που έμπαινα θυμάμαι που ήταν μικρούλης κι αδυνατούλης!!!!Τώρα έγινε παλικάρι ;)

Το εμβόλιο της ανεμοβλογιάς είναι σκέτο ή συνδυασμός με άλλα? Πόσες δόσεις είναι? Εδώ στην Αγγλία δεν το κάνουν.


6237481d19.png
Link to comment
Share on other sites

Brooke διάβασα αυτό που έβαλες για την Σαβάνα .Πραγματικά απαράδεκτο!!!

Ποιος ξέρει που θα καταντήσει αυτό το κοριτσάκι και πώς θα καταντήσει που ξεκίνησε από 10 μηνών?Η αλήθεια είναι ότι είναι πανέμορφο!

Καλό βράδυ!


C7Lkp3.png?lXhBQINX4iPZp3.png?6ySe4RtHgWK1p3.png?NeXL5skS
Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη κοριτσια που σας ξελιγωσα :oops: αλλα ειναι νομιζω η πρωτη φορα που τρωω κατι γλυκο και το ευχαριστιεμαι...συνηθως τις θεωρω περιττες θερμιδες!

Χθες καναμε το πρωτο μας μπανακι,στην Αναβυσσο,ηταν πολυ ωραια παρολο που δεν το περιμενα για παραλια της Αττικης ή εγω το ειχα αναγκη να ξεφυγω που μου φανηκε τελεια...παντως η θαλασσα ηταν πολυ καθαρη.Η μικρη ειχε πολυ φαση,δεν εκλαψε καθολου, της αρεσε παρα πολυ και κουναγε τα χερακια της μας πιτσιλουσε και ξελιγωνοταν στα γελια!!!

Μα τι εχουν παθει τα παιδια μας και τρωνε ολο τουμπες???

Brooke εχεις δικιο...εντελως απαραδεκτο!!!

Νina-Nana εμφανισου!

Καλο βραδυ κοριτσια!!!


QWrRp3.png

pw3Zp3.png

eJhDp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...