Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 4 λεπτά , Terry1986 είπε:

      Καλημερααα ναιιιι τα λεγαμε!! Απο εκεινη τη μερα σκεφτηκα πως λπορει να είσαι η @Bluee19 απο 2 πραγματα π ειπες! Χαχαχαχαχα!

      Ελα ρε μιση ωρα?? αυτα ειναι! Εμενα 11 μ ειπε και πηγα 7.10!! Μπορεί να σ φανει παραξενο αλλα εχω φουλ αγχος κ ας ξερω οτι ειναι θετικο! Φοβαμαι μη δεν είναι καλη η τιμη ή μετα οι αυξησεις..

      Χαχαχαχα με είχες καταλάβει !!!! Και εγώ τώρα κατάλαβα ποια είσαι !!!! Εσύ που είπες πήγαινε εσυ έχω μάθει να κρατιέμαι σωστά ;;; 
      μονη μου σε δικό μου πλανήτη μου χάλασαν το όνειρο εκείνες 😂 μου είπαν 12:30 τώρα πήγα εγώ αλλά τους είπα κάντε πιο γρήγορα και μου είπαν να τους πάρω στις 11 για να δούμε !!! Και εγώ έχω άγχος για τον ίδιο λόγοοοο!!!! Επίσης βλέπω στον ύπνο μου εδώ και δυο μέρες το 140 λες να είναι συμβολικό ;😂

      • Μου αρέσει 1

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

Κοριτσια οφειλω να ομολογησω οτι τελη Μαΐου που ειμασταν Αθηνα για επανεξεταση, ο ενδοκρινολογος μας ειπε αμεσως για την Thyrogen στον ετησιο ελεγχο. Ηταν τοτε που επισης μας ειπε οτι θα γινουν μονο αιματολογικες και οχι σπινθηρογραφημα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα. Επειδή σήμερα έπεσα πάνω στο θέμα σας ίσως εσεις μπορείτε να με διαφωτίσετε λίγο αφού το ραντεβού με γιατρό αργεί. Πριν 10 ημέρες ο γιος μου έκανε εξετάσεις αίματος στα πλαίσια να δούμε τους δείκτες αλλεργίας του ώστε να προχωρήσουμε σε απευαισθητοποίηση. Μαζί με τους δείκτες είχαμε γενική αίματος και θυροειδή. Στην τελευταία βγήκε αρκετά αυξημένη η TSH (8.5) και φυσιολογικές η Τ3 και Τ4. Τις απαντήσεις τις πήρα τηλεφωνικά αφού βρισκόμαστε εκτός για διακοπές. Ο παιδίατρος μου είπε να τις επαναλάβει (θα τις κάνει την άλλη εβδομάδα) και αν είναι πάλι ψηλή να απευθυνθώ σε ενδοκρινολόγο. Φίλος καρδιολόγος είπε και αυτός να τις επαναλάβει και μου έκλεισε σε γνωστή του ενδοκρινολόγο ραντεβού αλλά θεωρεί ότι πιθανόν είναι λάθος αφού σε εξετάσεις προ 12μηνου όλα ήταν φυσιολογικά. Το πιθανόν όμως δεν μου λέει κάτι γιατί διαβάζω διάφορα και μέχρι να δω τον αρμόδιο γιατρό αγχωθεί αρκετά. Να σημειώσω ότι άλλα συμπτώματα δεν έχει εκτός αν επηρεάζεται η TSH από τις αλλεργίες του. Εσείς τι λέτε; Δε ζητάω διάγνωση, λίγο το άγχος να μου φύγει. Ευχαριστώ


LlIEp3.pngvOfHp2.pngI46bp2.png
Link to comment
Share on other sites

antigo,καλησπερα!Δεν γνωριζω αν η ΤSH επηρεαζει τις αλλεργιες,αλλα το 8,5 ,δειχνει οτι ειναι υποθυρεοειδικος.Εχει συμπτωματα οπως κοπωση,υπνηλια,αυξηση βαρους?

Μην ανησυχεις παντως,γιατι εαν επιβεβαιωθει οτι οι τιμη αυτη ειναι οντως ετσι,τοτε η ενδοκρινολογος θα του δωσει θυροξινη και ολα θα πανε μια χαρα.

Μην ξεχασεις μονο,να συνδυασεις κι εναν υπερηχο(σε περιπτωση που δεν σου συστησει η ενδοκρινολογος) για τυχον οζους.

Να τονισω οτι αυτα που γραφουμε στο συγκεκριμενο φορουμ,ειναι απο προσωπικες εμπειριες και μετα απο πολυ "ψαξιμο".Δεν ειμαστε ειδικοι.

Ευχομαι ολοψυχα να πανε ολα καλα και να εχει γινει λαθος!:)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

.....ελπίζω αυτό που θα σας πω να είναι ευχάριστο.....Πυρηνικός και ενδοκρινολόγος ειπαν να μην κάνω uptake γιατι ο χείρουργός ήταν πολυ καλός και το πιθανοτερο είναι να μην εχει αφήσει υπολειμμα!!!! Τωρα τι πρεπει να πω εγω?????!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

andigo, θα συμφωνησω κι εγω με τα αλλα μελη σε οτι αφορα τν τιμη της TSH.

Αν διαβασεις εδω http://enallaktikidrasi.com/2014/06/...#ixzz36GO9HvSV θα λυθουν πολλες αποριες σου.

Οι τιμη αυτη μπορει να διακυμανθει στο διαστημα καποιων μηνων και απο παραγοντες οπως εντονο στρες ( μηπως εδινε μαθητικες εξετασεις ο γιος σου???). Ισως να εχει καποιους οζους οι οποιοι μεγαλωσαν και ανεβασαν την τιμη. Πολλα μπορουν να συμβαινουν αλλα δε θα ξερεις παρα μονο οταν επαναλαβεις τις εξετασεις και κανεις υπερηχο (αυτο θα το προτεινα ακομη και αν οι τιμες βγουν ΟΚ στον επαναλληπτικο ελεγχο).

Ευχομαι να εγινε λαθος και να μη χρειαστει τιποτα αλλο το παλικαρι σου.

Καλη συνεχεια στις διακοπες σας και να περασετε τελεια. Δεν υπαρχει λογος να χαλασετε τη διαθεση σας....... σε λιγες μερες θα βρεις την ακρη.

ΥΓ. θα περιμενουμε τα νεα σας.


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

.....ελπίζω αυτό που θα σας πω να είναι ευχάριστο.....Πυρηνικός και ενδοκρινολόγος ειπαν να μην κάνω uptake γιατι ο χείρουργός ήταν πολυ καλός και το πιθανοτερο είναι να μην εχει αφήσει υπολειμμα!!!! Τωρα τι πρεπει να πω εγω?????!!!!!!

Δεν θα πεις τιποτα!! Ακολουθεις πιστα τις οδηγιες τους!

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

νάγια είμαι σίγουρη για τις οδηγίες που αναφέρω. Διαβάζοντας εδώ πως όλοι κόβουν το χάπι και ξεκινούν τη δίαιτα ταυτόχρονα μίλησα (ξανά) με τη διευθύντρια της Πυρηνικής Ιατρικής και μου επιβεβαίωσε πως θα κάνω τη δίαιτα 2 εβδομάδες αλλά θα κόψω το χάπι 3 εβδομάδες πριν το ιώδιο.

kittyme σε σένα τι οδηγίες έχουν δώσει?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ευχαριστώ για τις απαντήσεις

antigo,καλησπερα!Δεν γνωριζω αν η ΤSH επηρεαζει τις αλλεργιες,αλλα το 8,5 ,δειχνει οτι ειναι υποθυρεοειδικος.Εχει συμπτωματα οπως κοπωση,υπνηλια,αυξηση βαρους?

Μην ανησυχεις παντως,γιατι εαν επιβεβαιωθει οτι οι τιμη αυτη ειναι οντως ετσι,τοτε η ενδοκρινολογος θα του δωσει θυροξινη και ολα θα πανε μια χαρα.

Μην ξεχασεις μονο,να συνδυασεις κι εναν υπερηχο(σε περιπτωση που δεν σου συστησει η ενδοκρινολογος) για τυχον οζους.

Να τονισω οτι αυτα που γραφουμε στο συγκεκριμενο φορουμ,ειναι απο προσωπικες εμπειριες και μετα απο πολυ "ψαξιμο".Δεν ειμαστε ειδικοι.

Ευχομαι ολοψυχα να πανε ολα καλα και να εχει γινει λαθος!:)

Ούτε κόπωση, ούτε υπνηλία ούτε αυξηση βάρους. Είναι ένα φυσιολογικό 7χρονο παιδάκι με αστείρευτη ενέργεια με αποτέλεσμα να παίρνει βάρος με το σταγονόμετρο παρόλο που τρώει ικανοποιητικά, άριστος μαθητής και με τον αθλητισμό μέσα στη ζωή μας.

Θυροξίνη παίρνουν εφ΄όρου ζωής ή μέχρι να ρυθμιστεί;

Ναι antigo, Μην ανησυχείς δεν είναι κάτι που επείγει και μπορείς να επαναλάβεις την αιματολογική για τυχόν αμφιβολίες! Διασκέδασε τις διακοπές σου χωρίς άγχος!

Μακάρι. Θέλω να μου φύγει το άγχος γιατί στην κατάστασή μου (32η εβδομάδα κύησης) δεν είναι και ότι καλύτερο αφού αρκετό άγχοςέχω για τη γέννα στα 40 μου χρόνια.

andigo, θα συμφωνησω κι εγω με τα αλλα μελη σε οτι αφορα τν τιμη της TSH.

Αν διαβασεις εδω http://enallaktikidrasi.com/2014/06/...#ixzz36GO9HvSV θα λυθουν πολλες αποριες σου.

Οι τιμη αυτη μπορει να διακυμανθει στο διαστημα καποιων μηνων και απο παραγοντες οπως εντονο στρες ( μηπως εδινε μαθητικες εξετασεις ο γιος σου???). Ισως να εχει καποιους οζους οι οποιοι μεγαλωσαν και ανεβασαν την τιμη. Πολλα μπορουν να συμβαινουν αλλα δε θα ξερεις παρα μονο οταν επαναλαβεις τις εξετασεις και κανεις υπερηχο (αυτο θα το προτεινα ακομη και αν οι τιμες βγουν ΟΚ στον επαναλληπτικο ελεγχο).

Ευχομαι να εγινε λαθος και να μη χρειαστει τιποτα αλλο το παλικαρι σου.

Καλη συνεχεια στις διακοπες σας και να περασετε τελεια. Δεν υπαρχει λογος να χαλασετε τη διαθεση σας....... σε λιγες μερες θα βρεις την ακρη.

ΥΓ. θα περιμενουμε τα νεα σας.

Δεν μου ανοίγει το LINK. Στρες δεν είχε καθόλου και οι μόνες εξετάσεις που τον απασχολούσαν ήταν αυτές του αίματος, αφού μόλις τώρα τελείωσε την Α΄ δημοτικού.

Όζους σε τέτοια ηλικία υπάρχει περίπτωση να έχει;

Και πάλι σας ευχαριστώ, ήδη νιώθω λίγο πιο ήσυχη.... :)


LlIEp3.pngvOfHp2.pngI46bp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έπερνα κανενα χαπι ουτε πριν απο την επέμβαση. Ετσι επειδη θα εκανα αμεσα το ιωδιο 11/7 δεν μου εδωσαν τιποτα. Ο καθε οργανισμος αντιδραει διαφορετικα.Εγω νοιωθω κουραση,πονο στη μεση και μερικες φορες στα ακρα.Αλλα ξερω και καποιους που εχουν μονο εξαντληση. Πιστευω εχει να κανει και με το αν κουραζεσαι στην καθημερηνοτητα μεχρι τη θεραπεια.Εγω εχω εναν μικρο αρκετα ζωηρο οποτε κουραζομαι αρκετα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...