Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Just now, Angot είπε:

      ναι αλλά όσο περνάνε οι βδομαδες ειμαι πιο σίγουρη ! τώρα είμαι εκει που με ήθελε ο γιατρός υποτίθεται στις 30 ! και αντί να χαιρομαι περισσότερο νιώθω ότι μ φταίνε όλα! 

      Είναι η επίδραση των ορμονών,σε συνδυασμό με τους πόνους και την ψυχική κόπωση. Ο,τι νιώθεις είναι απολύτως φυσιολογικό.Ακομα και αν ξυπνήσεις μια μέρα και θέλεις να δείρεις όλο τον κόσμο,πάλι νορμάλ θα είναι. Είσαι σε καλό δρόμο,λίγες εβδομάδες έμειναν,κάνε υπομονή❤️

      • Λυπημένη/-ος 1

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

Καλησπέρα, είμαι έγκυος στην 14η βδομάδα & την Δευτέρα έκανα εξετάσεις θυροειδούς ξανά μετά από 1 μήνα περίπου. Η TSH μου πήγε στο 2,3 από 1,7 που ήτανε και η FT4 είναι στο 0,93. Μόνο αυτές μου είχε γράψει.Καμία ιδέα αν θα χρειαστεί να πάρω χαπάκι? Επίσης είμαι & σε διατροφή για διαβήτη κύησης και ξέρω πως το σάκχαρο επηρρεάζει και τον θυροειδή.Ο ενδοκρινολόγος μου λέιπει σε διακοπές & περιμένω κάποια απάντηση του την οποία όμως δεν έχω λάβει ακόμη..

Oneiraki μπορεί να κάνω λάθος, αλλά ίσως πρέπει να πάρεις και δεύτερη γνώμη.... Μου φαίνεται ότι οι τιμές σου δεν είναι κακές, αν λάβει κανείς υπόψη και την εγκυμοσύνη.... ας πει και καμιά πιο έμπειρη!

Μέσα στα πλαίσια είναι, με την εγκυμοσύνη ανεβαίνει από όσο ξέρω - πείτε ρε κορίτσια αν κάνω λάθος - και η ΤSH, και παρόλα αυτά οι τιμές σου είναι μέσα στα φυσιολογικά όρια....

Αν μάλιστα δεν είχες κάνει εξετάσεις για αντιθυρεοειδικά αντισώματα, τότε ίσως δεν πρέπει να πάρεις χάπι....

Και πάλι με επιφύλαξη το λέω, ας πει και καμιά άλλη μήπως κάνω λάθος, αλλά αν δεν κάνω. ίσως πρέπει να πας και σε άλλο γιατρό...!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλησπερα,μπορει καποιος ή καποια να μου πει αν στο ιασω στο δωματιο θεραπειας με ιωδιο υπαρχει παραθυρο,τηλεοραση και τηλεφωνο?

να σημειωσω οτι εδω και καποιο χρονικο διαστημα η θεραπεια δεν γινεται στο ιασω τζενεραλ αλλα στο ιασω το μαιευτηριο.

επισης γνωριζει κανεις το αντιστοιχο για τον ευαγγελισμο και το ιατροπολις?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια!Διαβαζω καθε μερα τα νεα σας και χαιρομαι που ειστε ολοι καλα.Η Παναγια να μας οδηγει ολους σε φωτεινα μονοπατια και αν και αντιμετωπιζουμε δοκιμασιες να μας δινει τη δυναμη να τις περναμε.:)

Kliti εγω εκανα ιωδιο στο Ιατροπολης και εχει παραθυρο,τηλεφωνο,τηλεοραση και internet.Μπορεις ομως να παρεις τηλεφωνο και να ρωτησεις.Να ξερεις πως οτι ηλεκτρονικη συσκευη παρεις την τυλιγουν με μεμβρανη.

Link to comment
Share on other sites

Oneiraki μπορεί να κάνω λάθος, αλλά ίσως πρέπει να πάρεις και δεύτερη γνώμη.... Μου φαίνεται ότι οι τιμές σου δεν είναι κακές, αν λάβει κανείς υπόψη και την εγκυμοσύνη.... ας πει και καμιά πιο έμπειρη!

Μέσα στα πλαίσια είναι, με την εγκυμοσύνη ανεβαίνει από όσο ξέρω - πείτε ρε κορίτσια αν κάνω λάθος - και η ΤSH, και παρόλα αυτά οι τιμές σου είναι μέσα στα φυσιολογικά όρια....

Αν μάλιστα δεν είχες κάνει εξετάσεις για αντιθυρεοειδικά αντισώματα, τότε ίσως δεν πρέπει να πάρεις χάπι....

Και πάλι με επιφύλαξη το λέω, ας πει και καμιά άλλη μήπως κάνω λάθος, αλλά αν δεν κάνω. ίσως πρέπει να πας και σε άλλο γιατρό...!

Γεια σου katrin. Οι τιμές είναι όντως εντός φυσιολογικών ορίων αλλά θέλουν πάντα η TSH στην εγκυμοσύνη να είναι γύρω στο 2. Τα αντισώματα είναι γνωστό ότι ανεβαίνουν πολύ σε κύηση γι'αυτό & δεν μου έγραψε να κάνω..Τουλάχιστον αυτά μου τα έχουν πει όλοι οι ενδοκρ που έχω δει (ουκ ολίγοι!) και μάλιστα αυτό για τα αντισώματα δεν το ήξερα και ο προηγούμενος μόνο από αυτό και με TSH καλή μου έδωσε χάπι!


6H9Vp2.png

T5mwp2.png

Link to comment
Share on other sites

η αδικαιολόγητη κούραση είναι χαρακτηριστικό του ΥΠΟθυρεοειδισμού ενώ οι ταχυπαλμίες του ΥΠΕΡθυρεοειδισμού για αυτό και ταχυπαλμίες έχουν και άτομα που παίρνουν μεγαλύτερη δόση τ4 από αυτή που πραγματικά χρειάζονται.

Βέβαια εσένα η ταχυπαλμία δεν νομίζω να είναι από αυτό διότι αφενός η δόση είναι πολύ μικρή αφετέρου αποκλείεται σε 2-3 μέρες να σε 'επιασε το χάπι (τώρα δεν το ξεκίνησες;;) και να σου δημιούργησε ταχυπαλμίες. Μήπως είσαι στρεσσαρισμένη;;

Είσαι κ έγγυος κ παίζουν κ άλλα ρόλο, φαντάζομαι.

Πάντως επειδή το χάπι θέλει λίγο το χρόνο του να δράσει κ μετά πάλι εξετάσεις για να δουν αν χρειάζεσαι μεγαλύτερη δόση, θα πρέπει να χαλαρώσεις κ να κάνεις λίγο υπομονή-ούτως ή άλλως δεν είναι κάτι φοβερό αυτό. Το διαβήτη να προσέχεις μόνο!

Οι ταχυκαρδίες είναι μάλλον της εγκυμοσύνης,δεν γίνεται να έχω & τα δύο :) Φαντάζομαι.. Άσε ο διαβήτης είναι μεγάλο μανίκι..και δυστυχώς το περνάω δεύτερη φορά..Επίσης η κούραση & οι ταχυκαρδίες είναι πριν το χάπι το οποίο σήμερα είναι η δεύτερη μέρα σκέψου που το παίρνω.Μάλλον σας μπέρδεψα :)


6H9Vp2.png

T5mwp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

όχι βέβαια δεν γίνεται να έχεις κ τα δύο. Και εφόσον είναι η 2η μέρα που παίρνεις το χάπι σίγουρα οι τα χυκαρδίες δεν οφείλονται σε αυτό. Το θέμα είναι αν η κούραση που νοιώθεις είναι αδικαιολόγητη, δλδ αν αισθάνεσαι εξαντλημένη χωρίς λόγο κτλ. Όμως όπως είπε κ η φίλη παραπάνω οι τιμές σου θεωρεί ότι είναι οκ. Εγώ θα πρότεινα να ρίξεις μια ματιά νστς φυσιολογικές δίπλα κ να μας πεις εάν ξεφεύγουν κάπου οι τιμές σου. Εάν όχι τότε να συμβουλευόσουν κ κάποιον άλλον. Πάντως το χάπι σε 2-3 μέρες τονίζω δεν επηρρεάζει τον οργανισμό για να πούμε ότι φταίει για κάτι.

Επίσης, είσαι στην αρχή της εγκυμοσύνης ή είναι προχωρημένη;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια!Διαβαζω καθε μερα τα νεα σας και χαιρομαι που ειστε ολοι καλα.Η Παναγια να μας οδηγει ολους σε φωτεινα μονοπατια και αν και αντιμετωπιζουμε δοκιμασιες να μας δινει τη δυναμη να τις περναμε.:)

Kliti εγω εκανα ιωδιο στο Ιατροπολης και εχει παραθυρο,τηλεφωνο,τηλεοραση και internet.Μπορεις ομως να παρεις τηλεφωνο και να ρωτησεις.Να ξερεις πως οτι ηλεκτρονικη συσκευη παρεις την τυλιγουν με μεμβρανη.

Σε ευχαριστω πολυ Δεσποινα.

Μηπως γνωριζει καποιος για το ιασω στο μαιευτηριο και για τον Ευαγγελισμο?

Link to comment
Share on other sites

όχι βέβαια δεν γίνεται να έχεις κ τα δύο. Και εφόσον είναι η 2η μέρα που παίρνεις το χάπι σίγουρα οι τα χυκαρδίες δεν οφείλονται σε αυτό. Το θέμα είναι αν η κούραση που νοιώθεις είναι αδικαιολόγητη, δλδ αν αισθάνεσαι εξαντλημένη χωρίς λόγο κτλ. Όμως όπως είπε κ η φίλη παραπάνω οι τιμές σου θεωρεί ότι είναι οκ. Εγώ θα πρότεινα να ρίξεις μια ματιά νστς φυσιολογικές δίπλα κ να μας πεις εάν ξεφεύγουν κάπου οι τιμές σου. Εάν όχι τότε να συμβουλευόσουν κ κάποιον άλλον. Πάντως το χάπι σε 2-3 μέρες τονίζω δεν επηρρεάζει τον οργανισμό για να πούμε ότι φταίει για κάτι.

Επίσης, είσαι στην αρχή της εγκυμοσύνης ή είναι προχωρημένη;

Η TSH έχει άνω όριο το 4 και κάτω γύρω στο 1 αν θυμάμαι καλά.Ίσως & λιγότερο.Όμως όπως μου είπαν όλοι οι ενδοκρινολόγοι στην εγκυμοσύνη θέλουμε να είναι γύρω στο 1. η FT4 έχει κάτω όριο το 0.93 και είμαι ακριβώς εκεί..

Είμαι στην 15η βδομάδα..


6H9Vp2.png

T5mwp2.png

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ Δεσποινα.

Μηπως γνωριζει καποιος για το ιασω στο μαιευτηριο και για τον Ευαγγελισμο?

Γεια σου Kliti για Ευαγγελισμό έχω γράψει αναλυτική περιγραφή λίγες σελίδες πριν, ρίξε μια ματιά κ αν έχεις κάποια επιπλέον απορία σου λέω...

Link to comment
Share on other sites

Η TSH έχει άνω όριο το 4 και κάτω γύρω στο 1 αν θυμάμαι καλά.Ίσως & λιγότερο.Όμως όπως μου είπαν όλοι οι ενδοκρινολόγοι στην εγκυμοσύνη θέλουμε να είναι γύρω στο 1. η FT4 έχει κάτω όριο το 0.93 και είμαι ακριβώς εκεί..

Είμαι στην 15η βδομάδα..

Αν εσύ έχεις 2,3 και αυτοί θέλουν η TSH σου να είναι γύρω στο 1 η διαφορά δεν είναι σημαντική για αυτό ίσως σου έδωσε και τόσο μικρή δόση Τ4. Πάντως θα πρότεινα να περιμένεις κάποιες μέρες να δεις αν το χάπι σε κάνει να νοιώθεις καλύτερα (πιο ξεκούραστη). Αν αρχίζεις κ έχεις ταχυπαλμίες, εφιδρώσεις κτλ σημαίνει ότι δεν έπρεπε να πάρεις χάπι, επικοινώνησε τότε άμεσα με τον ενδοκρινολόγο κ ανάφερέ του το.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αν εσύ έχεις 2,3 και αυτοί θέλουν η TSH σου να είναι γύρω στο 1 η διαφορά δεν είναι σημαντική για αυτό ίσως σου έδωσε και τόσο μικρή δόση Τ4. Πάντως θα πρότεινα να περιμένεις κάποιες μέρες να δεις αν το χάπι σε κάνει να νοιώθεις καλύτερα (πιο ξεκούραστη). Αν αρχίζεις κ έχεις ταχυπαλμίες, εφιδρώσεις κτλ σημαίνει ότι δεν έπρεπε να πάρεις χάπι, επικοινώνησε τότε άμεσα με τον ενδοκρινολόγο κ ανάφερέ του το.

Η αλήθεια είναι δεν ξέρω αν είναι η ιδέα μου αλλά τουλάχιστον στο θέμα της κούρασης έχω δει διαφορά..


6H9Vp2.png

T5mwp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Kliti για Ευαγγελισμό έχω γράψει αναλυτική περιγραφή λίγες σελίδες πριν, ρίξε μια ματιά κ αν έχεις κάποια επιπλέον απορία σου λέω...

Σε ευχαριστω πολυ Ars.βρηκα τη περιγραφη σου και ηταν πολυ κατατοπιστικη.

Link to comment
Share on other sites

ΔεσποιναΚ περιστατικα.τραγικο να σε πανικοβαλουν χωρις να ναι σιγουροι για κατι.για τα μουδιασματα που καποιοσ ανεφερε να σας πω οτι βοηθαει πολυ το μαγνησιο.επισης καλο θα ηταν να ελεγξετε την β12 γιατι στους περισσοτερουσ με προβληματα του θυρεοειδη ειναι χαμηλη και η ελλειψη της προκαλει μουδιασματα.λοιπον οσο ημουν διακοπες γνωρισα μεσα στη θαλασσα ενα μελος του forum τυχαια.τρομερο ε?

Link to comment
Share on other sites

37 μέρες...που παίρνεις το χάπι;; Κι ακόμη έχεις συμπτώματα υποθυρεοειδισμού;; Μάλιστα...

όχι δεν κοιμάμαι πάνω στο χέρι μου...αν δεις πιο πίσω και τις συζητήσεις, εδώ στο φόρουμ, αλλά και στο ίντερνετ, θα δεις ότι τα μουδιάσματα στα άνω και κάτω άκρα είναι χαρακτηριστικά του υποθυρεοειδισμού. Άλλωστε κι εγώ η ίδια παρατήρησα ότι κάθε φορά που μου έκοβαν το Τ3 για να μπω για σπινθηρογράφημα ή για να μπω στο θάλαμο ιωδίου μού εμφανίζονταν ξανά....ενώ όσο έπαιρνα Τ3 δεν τα είχα. Την τελευταία φορά που μου έκοψαν το Τ3 για να μπω στο θάλαμο ιωδίου ξεκίνησαν τα μουδιάσματα και ένας ενοχλητικός πόνος στον αρστερό καρπό και όταν βγήκα από τον θάλαμο και ξεκίνησα Τ4 μειώθηκαν από τα πόδια και το δεξί χέρι αλλά επιμένει στο αριστερό...ουφ...υπομονή μήπως φύγει κι από αυτό με τον καιρό...

Ars εγω δεν εκανα ιωδιο αλλα μετα την εγχειρηση που η tsh μου πηγε στο 24 αρχισαν τα μουδιασματα και τσιμπηματα απο βελονιτσες και ενα σωρο αλλα.θελει πολυ χρονο για να φυγουν.εμενα τωρα 1 χρονο μετα αρχισαν να καλυτερουν.ειδικα ο πονος στουσ καρπουσ...ενιωθα σαν να τους ειχα σπασει.πες στογιατρο σου να σου δωσει μαγνησιο!!!!οχι οτι με το μαγνησιο φευγουν αλλα βελτιωνονται.στα νευρολογικα συμπτωματα του υποθυρεοειδισμου εχω γινει γιατροσ!το τ3 παιζει γενικα σημαντικο ρολο.εγω που τωρα υποτιθεται οτι ειμαι ρυθμισμενη η ft3 μου ειναι σχετικα χαμηλα οποτε δε βοηθαει στο να φυγουν τα μουδιασματα.απο την αλλη ο ενδοκριν.δε θελει να μου δωσει μαζι με το τ4 και τ3 χαπι γιατι θα εχω λεει ταχυπαλμιες.οποτε...υπομονη

Link to comment
Share on other sites

Ars εγω δεν εκανα ιωδιο αλλα μετα την εγχειρηση που η tsh μου πηγε στο 24 αρχισαν τα μουδιασματα και τσιμπηματα απο βελονιτσες και ενα σωρο αλλα.θελει πολυ χρονο για να φυγουν.εμενα τωρα 1 χρονο μετα αρχισαν να καλυτερουν.ειδικα ο πονος στουσ καρπουσ...ενιωθα σαν να τους ειχα σπασει.πες στογιατρο σου να σου δωσει μαγνησιο!!!!οχι οτι με το μαγνησιο φευγουν αλλα βελτιωνονται.στα νευρολογικα συμπτωματα του υποθυρεοειδισμου εχω γινει γιατροσ!το τ3 παιζει γενικα σημαντικο ρολο.εγω που τωρα υποτιθεται οτι ειμαι ρυθμισμενη η ft3 μου ειναι σχετικα χαμηλα οποτε δε βοηθαει στο να φυγουν τα μουδιασματα.απο την αλλη ο ενδοκριν.δε θελει να μου δωσει μαζι με το τ4 και τ3 χαπι γιατι θα εχω λεει ταχυπαλμιες.οποτε...υπομονη

Αχ χρυσή μου κοπέλα, σε ευχαριστώ που με καταλαβαίνεις! Με έχουν ταράξει μιλάμε, σχεδόν κάθε βράδυ με πιάνουν στον ύπνο και με ξυπνάνε. Το μαγνήσιό μου το έχω ελέγξει: είναι 2.35 με φυσ.τιμές 1.58-2.55.

Τ3 δεν μου έδωσαν μαζί με το Τ4 παρότι το ζήτησα. Καλά ένα ολόκληρο χρόνο είσαι με μουδιάσματα; Κ δεν σου προκλήθηκε σύνδρομο καρπιαίου σωλήνα; Γιατί απ'ότι διάβασα όταν ασκείται πίεση στο σημείο για μεγάλο χρονικό διάστημα υπάρχει αυτή η πιθανότητα.

Εγώ δεν ξέρω ακόμη πόση είναι η Tsh μου γιατί μου είπαν επανέλεγχο σε 3 μήνες (έκανα το ιώδιο αρχές Ιουλίου). Άρα το Σεπτέμβρη θα ξανακάνω εξετάσεις. Και για τότε μου έγραψαν μόνο FT4 Κ TSH έλεγχο, όχι Τ3.

Υγ.: καλά που το πέτυχες το μέλος του φόρουμ;; Παίξε κανα τζόκερ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...