Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

Καλημερα στη παρεα.

cathyvraka , αντε περαστικα και σε σενα. Καλα αποτελεσματα και συντομα να συνεχισεις τη ζωη σου στους κανονικους ρυθμους.


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καθυ μπραβο υπεροχα νεα!Καλη αναρρωση και σου ευχομαι καλα νεα απο την ιστολογικη σου!

Ars που το ξετρυπωσες αυτο το αρθρο!Μπραβο!εψαχνα κατι που να λεει τις παρενεργειες του ιωδιου αλλα δεν εβρισκα κατι συγκεντρωμενο.Παραλιγο να με τρελλανουν με τη σπανιοτητα της περιπτωσης μου.Ευχαριστω!

Πολυ καλη μερα σε ολους:)

Link to comment
Share on other sites

Καθυ μπραβο υπεροχα νεα!Καλη αναρρωση και σου ευχομαι καλα νεα απο την ιστολογικη σου!

Ars που το ξετρυπωσες αυτο το αρθρο!Μπραβο!εψαχνα κατι που να λεει τις παρενεργειες του ιωδιου αλλα δεν εβρισκα κατι συγκεντρωμενο.Παραλιγο να με τρελλανουν με τη σπανιοτητα της περιπτωσης μου.Ευχαριστω!

Πολυ καλη μερα σε ολους:)

Ψάξε, ψάξε κάτι χρήσιμο βρίσκω:)...εμ είδες που επειδή δεν τους έχει τύχει ανάλογο πρόβλημα το θεωρούν ''σπάνια περίπτωση'' και τρελαίνουν τον ασθενή για το τίποτα....και εμένα ο ιδιώτης ενδοκρινολόγος κάτι κουλά μου έλεγε και όταν τα είπα σε γιατρό του Ευαγγελισμού γέλαγε με την ''σπανιότητα της περίπτωσής μου''! Άντε να 'μαστε καλά κ δεν πειράζει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ευχαριστω για τις ευχες σας και σε σας ο,τι καλυτερο. ειναι πολυ ομορφο να επιστρεφεις απο εναν αγωνα και να νιωθεις οτι μπορεις να συνεχισεις. καλη συνεχεια παιδια!!!:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα, είμαι έγκυος στην 14η βδομάδα & την Δευτέρα έκανα εξετάσεις θυροειδούς ξανά μετά από 1 μήνα περίπου. Η TSH μου πήγε στο 2,3 από 1,7 που ήτανε και η FT4 είναι στο 0,93. Μόνο αυτές μου είχε γράψει.Καμία ιδέα αν θα χρειαστεί να πάρω χαπάκι? Επίσης είμαι & σε διατροφή για διαβήτη κύησης και ξέρω πως το σάκχαρο επηρρεάζει και τον θυροειδή.Ο ενδοκρινολόγος μου λέιπει σε διακοπές & περιμένω κάποια απάντηση του την οποία όμως δεν έχω λάβει ακόμη..


6H9Vp2.png

T5mwp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ονειράκι καλώς ήλθες και καλώς να έλθει κ το μωράκι σου!!!

Οι φυσιολογικές τιμές δίπλα τι λένε;;

Συνήθως για χαμηλή FT4 και ανεβασμένη TSH μιλάνε άτομα με κάποια δυσλειτουργία στον θυρεοειδή και ίιιιισως υποθυρεοειδισμό. Ο υποθυρεοειδισμός αν δεις κ εδώ --> http://parentscafe.gr/showthread.php?t=2178&page=76

μπορεί να προκαλέσει κ διαβήτη. Οπότε ίσως να χρειαστεί να πάρεις χαπάκι, το οποίο όμως είναι απολύτως ακίνδυνο για τις εγγύους μια που δεν πρόκειται για φάρμακο αλλά για ορμόνη. Δεν χρειάζεται να ανησυχείς, λοιπόν.

Αλλά για να μην κάνουμε μαντεψιές καλύτερα να περιμένεις τη διάγνωση του γιατρού.

Μέχρι τότε μην αγχώνεσαι, εάν είναι κάτι τέτοιο, με την κατάλληλη δόση Τ4 θα διορθωθεί.

Link to comment
Share on other sites

Ονειράκι καλώς ήλθες και καλώς να έλθει κ το μωράκι σου!!!

Συνήθως για χαμηλή FT4 και ανεβασμένη TSH μιλάνε άτομα με κάποια δυσλειτουργία στον θυρεοειδή και ίιιιισως υποθυρεοειδισμό. Ο υποθυρεοειδισμός αν δεις κ εδώ --> http://parentscafe.gr/showthread.php?t=2178&page=76

μπορεί να προκαλέσει κ διαβήτη. Οπότε ίσως να χρειαστεί να πάρεις χαπάκι, το οποίο όμως είναι απολύτως ακίνδυνο για τις εγγύους μια που δεν πρόκειται για φάρμακο αλλά για ορμόνη. Δεν χρειάζεται να ανησυχείς, λοιπόν.

Αλλά για να μην κάνουμε μαντεψιές καλύτερα να περιμένεις τη διάγνωση του γιατρού.

Μέχρι τότε μην αγχώνεσαι, εάν είναι κάτι τέτοιο, με την κατάλληλη δόση Τ4 θα διορθωθεί.

Ναι η μαμά μου έχει χασιμότο και στην πρώτη εγκυμοσύνη προς το τέλος έκανα γενικώς λίγο & με έβαλε σε χάπι που τελικά όπως δύο άλλοι ενδοκρ μου είπαν εκ των υστέρων ότι δεν χρειαζόταν να πάρω..


6H9Vp2.png

T5mwp2.png

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μου έδωσε να πάρω χαπάκι T4 των 25mg. Επειδή δεν είμαι σχετική με το θέμα αλλά ξέρω πως γενικά ο θυροειδής μπορεί να κάνει διάφορα συμπτώματα θέλω να σας ρωτήσω..τις τελευταίες μέρες αισθανόμουν πολύ βαριά σωματικά. Δηλ έκανα 3 βήματα & ένιωθα πως κουραζόμουνα,πολλές φορές ακόμη αισθάνομαι πως κουράζομαι & μόνο που αναπνέω. Και δεν είναι λογικό να είναι από εγκυμοσύνη τόσο νωρίς. Τις τελευταίες δε 2-3 μέρες έχω & ταχυκαρδίες. Υπάρχει περίπτωση να είναι από αυτό ή είναι άσχετο?


6H9Vp2.png

T5mwp2.png

Link to comment
Share on other sites

η αδικαιολόγητη κούραση είναι χαρακτηριστικό του ΥΠΟθυρεοειδισμού ενώ οι ταχυπαλμίες του ΥΠΕΡθυρεοειδισμού για αυτό και ταχυπαλμίες έχουν και άτομα που παίρνουν μεγαλύτερη δόση τ4 από αυτή που πραγματικά χρειάζονται.

Βέβαια εσένα η ταχυπαλμία δεν νομίζω να είναι από αυτό διότι αφενός η δόση είναι πολύ μικρή αφετέρου αποκλείεται σε 2-3 μέρες να σε 'επιασε το χάπι (τώρα δεν το ξεκίνησες;;) και να σου δημιούργησε ταχυπαλμίες. Μήπως είσαι στρεσσαρισμένη;;

Είσαι κ έγγυος κ παίζουν κ άλλα ρόλο, φαντάζομαι.

Πάντως επειδή το χάπι θέλει λίγο το χρόνο του να δράσει κ μετά πάλι εξετάσεις για να δουν αν χρειάζεσαι μεγαλύτερη δόση, θα πρέπει να χαλαρώσεις κ να κάνεις λίγο υπομονή-ούτως ή άλλως δεν είναι κάτι φοβερό αυτό. Το διαβήτη να προσέχεις μόνο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...