Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Just now, Angot είπε:

      ναι αλλά όσο περνάνε οι βδομαδες ειμαι πιο σίγουρη ! τώρα είμαι εκει που με ήθελε ο γιατρός υποτίθεται στις 30 ! και αντί να χαιρομαι περισσότερο νιώθω ότι μ φταίνε όλα! 

      Είναι η επίδραση των ορμονών,σε συνδυασμό με τους πόνους και την ψυχική κόπωση. Ο,τι νιώθεις είναι απολύτως φυσιολογικό.Ακομα και αν ξυπνήσεις μια μέρα και θέλεις να δείρεις όλο τον κόσμο,πάλι νορμάλ θα είναι. Είσαι σε καλό δρόμο,λίγες εβδομάδες έμειναν,κάνε υπομονή❤️

      • Λυπημένη/-ος 1

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

καλημερα παιδια!ολα καλα απο μενα πριν λιγο μπηκα σπιτι και νιωθω υπεροχα!!!δεσποινα ολα καλα θα πανε μην ανυσηχεις,και γω 150 πηρα και τις 2 φορες αλλα να σου πω την αληθεια δεν θυμαμαι αν εκανα αιματολογικες την πρωτη φορα και δεν ξερω αν θα κανω τςρα ,θα ρωτησω το γιατρο μου.το μονο που με παραξενεψε ειναι οτι τςρα δινουν κορτιζονη για 3 μερες μετα το εξιτηριο πραγμα που πριν 2 χρονια δεν το εκαναν...οταν ρωτησα μου ειπαν οτι το δινουν προληπτικα γιατι ειχαν παρουσιαστει σε περιπτωσεις λεμφαδενοπαθεια .πρεπει να πηρες και συ ε?την πεμπτη παω για σπινθηρογραφημα παιδια εχω πιει ολο το βοσπορο σε νερο και θα συνεχισω,νιωθω πολυ δυνατη παρα τον υποθυρεο. μου,πλυ χαιρομαι να μοιραζομαι τις σκεψεις μου με σας που με καταλαβαινετε,τα ξαναλεμε συντομα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημερα σε ολους!Νikixa καλωσηρθες και καλη αναρρωση.Πραγματι μου εδωσαν και μενα κορτιζονη αλλα δυο μερες πριν το ιωδιο.Μου το προτινε η ενδοκρινολογος μου για τον ερεθισμο στο φαρυγγα.Εγω εκανα το ιωδιο Αθηνα και περα απο χαπακι για το στομαχι και για τον εμετο δεν μου εδωσαν τιποτα αλλο.Χαιρομαι πολυ που εισαι καλα και σου ευχομαι εδω να τελειωσει η περιπετεια σου.Πως το κατεβαζετε το νερο βρε παιδι μου!!Εγω με δυσκολια επινα ενα λιτρο γιατι μου ερχοταν εμετος.Ισως γιαυτο να περναω αυτα τωρα επειδη εμεινε το ιωδιο περισσοτερο στον οργανισμο μου.:idea:Πως σας φαινεται η σκεψη μου;Πινεται νερο παιδια για καλο και για κακο αφου μπορειτε δωστε του να καταλαβει...χαχαχα!

Link to comment
Share on other sites

ετσι ειναι δεσποινα νερο!!!εχω πιει απο οταν πηρα το ιωδιο μια εξαδα και συνεχιζω και εδω στο σπιτι ακαθεκτα,κανει και καλο στην κατακρατηση,ουτε οιδηματα ουτε τιποτα.σας ευχαριστω παιδια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Niki και Δέσποινα εμένα δεν μου έδωσαν κορτιζόνη. Νίκη μπράβο σου που είσαι ψύχραιμη και δυνατή, σου εύχομαι να φτάσεις έτσι μέχρι το τέλος!.

Δέσποινα πρέπει να τρως και τίποτα για να πηγαίνει κάτω το νερό αλλιώς δεν παλεύεται!

Τώρα αυτό με το νερό και τη μεγάλη ποσότητα του ιωδίου δεν ξέρω αν σχετίζεται με αυτό που σου συνέβη αλλά ίσως να ήταν θέμα ευαισθησίας του οργανισμού...δεν αντιδρούν όλοι με τον ίδιο τρόπο.

Εγώ συνεχίζω και έχω τα μουδιάσματα, ειδικά το αριστερό μου χέρι πάει απ'το κακό στο χειρότερο...έχω την εντύπωση ότι είμαι ακόμη φουλ υποθυρεοειδική...αφού και η μύτη μου ακόμη δεν έχει συνέλθει από το οίδημα και την ξηρότητα...ουφ....20 μέρες πέρασαν που παίρνω το χάπι....και ακόμη...

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους!Ars και γω δεν εχω φυσιολογικη οσφρηση και μονο τωρα 3-4 μερες εχει βελτιωθει η ξυροτητα στη μυτη που εμενα ηταν τοσο εντονη που ειχα πληγες.Εμενα εχουν περασει 37 μερες.Μουδιασματα επιμονα δεν εχω αλλα με πιανει δυσπνια.Μηπως κοιμασαι πανω στο ενα χερι και το ζοριζεις;Παντως σιγουρα για να βρουμε ισορροπια θα παρει ακομα καιρο.Τωρα με τις αιματολογικες που μου κανουν η tsh μου ειναι 12 και κατι οποτε ειμαι ακομα μακρια!Αυριο θα σας πω νεα απο το νοσοκομειο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους!Ars και γω δεν εχω φυσιολογικη οσφρηση και μονο τωρα 3-4 μερες εχει βελτιωθει η ξυροτητα στη μυτη που εμενα ηταν τοσο εντονη που ειχα πληγες.Εμενα εχουν περασει 37 μερες.Μουδιασματα επιμονα δεν εχω αλλα με πιανει δυσπνια.Μηπως κοιμασαι πανω στο ενα χερι και το ζοριζεις;Παντως σιγουρα για να βρουμε ισορροπια θα παρει ακομα καιρο.Τωρα με τις αιματολογικες που μου κανουν η tsh μου ειναι 12 και κατι οποτε ειμαι ακομα μακρια!Αυριο θα σας πω νεα απο το νοσοκομειο.

37 μέρες...που παίρνεις το χάπι;; Κι ακόμη έχεις συμπτώματα υποθυρεοειδισμού;; Μάλιστα...

όχι δεν κοιμάμαι πάνω στο χέρι μου...αν δεις πιο πίσω και τις συζητήσεις, εδώ στο φόρουμ, αλλά και στο ίντερνετ, θα δεις ότι τα μουδιάσματα στα άνω και κάτω άκρα είναι χαρακτηριστικά του υποθυρεοειδισμού. Άλλωστε κι εγώ η ίδια παρατήρησα ότι κάθε φορά που μου έκοβαν το Τ3 για να μπω για σπινθηρογράφημα ή για να μπω στο θάλαμο ιωδίου μού εμφανίζονταν ξανά....ενώ όσο έπαιρνα Τ3 δεν τα είχα. Την τελευταία φορά που μου έκοψαν το Τ3 για να μπω στο θάλαμο ιωδίου ξεκίνησαν τα μουδιάσματα και ένας ενοχλητικός πόνος στον αρστερό καρπό και όταν βγήκα από τον θάλαμο και ξεκίνησα Τ4 μειώθηκαν από τα πόδια και το δεξί χέρι αλλά επιμένει στο αριστερό...ουφ...υπομονή μήπως φύγει κι από αυτό με τον καιρό...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! Μολις μπηκα σπιτι, απο το νοσοκομειο και ειμαι χαρουμενη γιατι τα αιμοπεταλια μου ανεβηκαν λιγο οποτε πηρα μπρος!Μαλλον λοιπον μου ειπαν ηταν τοξικοτητα του ιωδιου χωρις να κλεισει ακομα ο φακελος αν δεν επανελθω 100%.Θα με ξαναδουν στις 9/8.Αφου ξεκινησα παιδι μου εγω τιποτα δε με σταματαει!:)

Παλι προσεχω αλλα εχεις αλλο αερα οταν ξερεις οτι δεν ειναι κατι σοβαρο.

Link to comment
Share on other sites

ΔεσποιναΚ,μπραβο καταπληκτικα νεα!!Αφου σου εγραψα και την δικια μου περιπτωση με 100 μιλικιουρι!Ποσο μαλλον εσυ με 150!!Ειναι δυνατον να μην εχεις παρενεργειες?Καθε μερα θα εισαι και καλυτερα!!Περαστικα σου και να ειναι η τελευταια ασχημη περιπετεια που περνας!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλημερα παιδια,ολα καλα δεσποινα και ακομα καλυτερα σου ευχομαι.εγω εχω ξεκινησει τα τ4 και αν και η δοση ειναι αρχικα πολυ μικρη ψυχολογικα νιωθω πολυ καλυτερα...την πεμπτη παω για σπινθυρ.και θα με μετρησει ο ακτινοφυσικος μακαρι να ειναι ολα καλα να παρω και το παιδι στο σπιτι.να σας πω κατι παιδια επειδη εχω την πρωτη εμπειρια απο το ιωδιο και τωρα τα ξαναπερασα διαπιστωνω οτι τωρα τα συμπτωματα και οι παρενεργειες ειναι πολυ πιο ηπια απο την πρωτη μου φορα ,εγω περιμενα χειροτερα αλλα ολα καλα,αυτα για τωρα ελπιζω να περνατε ολοι καλα,φιλια!

Link to comment
Share on other sites

Για τους επόμενους που θα αναρωτιούνται για ποιον λόγο τους παρουσιάστηκαν κάποιες ενοχλήσεις μετά το ιώδιο, βρήκα κάτι πολύ χρήσιμο:

Ανεπιθύμητες ενέργειες από την θεραπευτική χορήγηση I131

α. Αμεσες ανεπιθύμητες ενέργειες

• Παροδική ξηροστομία η οποία υποχωρεί με την σταδιακή αποβολή του ραδιοφαρμάκου.

• Οξεία ακτινική θυρεοειδίτιδα. Συνήθως εμφανίζεται σε ασθενείς με μεγάλο κολόβωμα και εκδηλώνεται με τοπικό οίδημα και άλγος.

• Οξεία σιελαδενίτιδα που αφορά κυρίως τις παρωτίδες (παρουσιάζουν οίδημα και ευαισθησία) και οφείλεται στην τοπική ακτινοβόληση των σιελογόνων λόγω της φυσιολογικής παρουσίας του I131 στον σίελο. Συνήθως είναι παροδική, εμφανίζεται μετά την 2η ημέρα από την χορήγηση του I131 και διαρκεί 4‐6 εβδομάδες όπως και η ξηροστομία. Η χρήση μαστίχας και καραμελών λεμονιού κατά τις ημέρες νοσηλείας του ασθενούς μειώνει αφενός μεν την διάρκειά της και αφετέρου την ανάπτυξη χρόνιας σιελαδενίτιδας.

• Σπανιότερα οξεία γαστρίτιδα, εκδηλώνεται 1‐3 ημέρες μετά την θεραπευτική χορήγηση.

• Παροδική μυελοκαταστολή (συνδεόμενη με την χορηγούμενη δόση του I131 που εκδηλώνεται σε ένα μήνα από την χορήγηση). Πρόκειται για ήπια αναιμία, λευκοπενία και θρομβοκυτοπενία με προοδευτική επαναφορά στις προθεραπευτικές τιμές σε ένα τρίμηνο.

• Αλγος και τοπικά φαινόμενα στις οστικές μεταστάσεις λόγω του ακτινικού οιδήματος.

• Σπανίως οξύ σύνδρομο από ακτινοβολία (καταβολή, κεφαλαλγία, ναυτία, έμετοι), εκδηλώνεται σε υψηλές θεραπευτικές δόσεις (συνήθως >200 mCi). Επειδή οι έμετοι αρχίζουν μετά 6‐8 ώρες από την χορήγηση του I131 η απορρόφηση του ιωδίου και ως εκ τούτου η απελευθερούμενη ακτινική θεραπευτική δράση στον θυρεοειδή είναι επαρκέστατη.

β. Απώτερες ανεπιθύμητες ενέργειες

• Μυελογενής λευχαιμία, σπάνια επιπλοκή, δυνατόν να εμφανισθεί εντός 10 ετών από την έκθεση και αφορά συνολική δόση ιωδίου131 >1 Ci. Εν τούτοις τεκμηριωμένες αναλύσεις αποκάλυψαν ότι η πιθανότητα λευχαιμίας είναι πολύ μικρή (<0,33%) και τα πλεονεκτήματα της χορήγησης ραδιενεργού ιωδίου είναι αντισταθμιστικά πολύ μεγαλύτερα

• Απλαστική αναιμία, σπάνια επιπλοκή που αφορά συνολική δόση ιωδίου131 >1Ci.

• Εμφάνιση δευτεροπαθών νεοπλασμάτων σε ποσοστό 3,5%. Εν τούτοις σε διεξοδικές μελέτες δεν έχει παρατηρηθεί στατιστικώς σημαντική διαφορά στην ανάπτυξη δεύτερης κακοήθειας σε ασθενείς με καρκίνο θυρεοειδούς που έλαβαν θεραπευτικό ιώδιο συγκριτικά με ασθενείς που δεν υπεβλήθησαν σε θεραπεία με I131.

• Μετάπτωση του καλώς διαφοροποιημένου καρκινώματος σε αναπλαστικό με ταχεία εξέλιξη. Τούτο αποδίδεται σε έμφυτη τάση αναπλαστικής μετατροπής του ΔΚΘ ενώ σύμφωνα με άλλη ερμηνεία η μετατροπή αυτή ενεργοποιείται και επιταχύνεται από την ιοντίζουσα ακτινοβολία.

• Μετακτινική πνευμονική ίνωση επί ύπαρξης εκτεταμένων πνευμονικών μεταστάσεων.

• Βλάβη των γονάδων π.χ. αζωοσπερμία ή διαταραχές ωοθηκικής λειτουργίας. Σε μελέτες διαπιστώθηκε παροδική ωοθηκική ανεπάρκεια στο Ό γυναικών που παρουσίασαν παροδική αμηνόρροια και αύξηση γοναδοτροπινών τον πρώτο χρόνο μετά την θεραπευτική χορήγηση I131. Στους άνδρες δυνατόν να υπάρξει μειωμένη παραγωγή σπέρματος, εξαρτώμενη από την δόση του θεραπευτικού ιωδίου η οποία συνήθως είναι παροδική.

Πηγή: http://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=19&ved=0CHIQFjAIOAo&url=http%3A%2F%2Fwww.evaggelismos-hosp.gr%2FxmsAssets%2FFile%2FGeneral-Info%2FOrganograma%2FErgastiria%2FPiriniki-Iatriki%2Fdoctors.doc&ei=yOj3UcvILq6P4gSH_oCgDg&usg=AFQjCNEQMD1zUP2za4CRmxI6tPrjVNZr4g&sig2=uZ9ZiCO5nVfdZsQHsIfcGQ&bvm=bv.49967636,d.bGE

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους!!! επιτελους ξεμπερδεψα με την επεμβαση. την παρασκευη 26-7-13 χειρουργηθηκα στον ερυθρο σταυρο. δεν εχω λογια για τον γιατρο, τις νοσηλευτριες και τις συνθηκες νοσηλειας!!!! σας συνιστω ανεπιφυλαχτα. οποιος θελει ,μου λεει. βρισκομαι σπιτακι μου απο χθες. ασβεστιο 9. ξεκινησα Τ3 μεχρι να βγει η ιστολογικη. δεν πονεσα ουτε λεπτο !!! μονο τη ναρκωση πηρα βαρεως διοτι δυσκολευτηκαν να με ξυπνησουν και ανακατευομουν απιστευτα επι ενα 6ωρο. κατα τα αλλα οκ. εσεις τι νεα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...