Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 25 λεπτά , η ζωή είναι όμορφη είπε:

      5 ημερών βάλαμε. Ενημερώσαμε την γιατρό έχει δει εγκυμοσύνη με 28.40 να πάει καλά. Πιστεύει ότι είναι νωρίς για 9 ημέρα. Εγώ πιστεύω ότι δεν είναι νωρίς γιατί 9 και 5 =14 . Πρώτη φορά βλέπουμε θετική απλά το 28.40 μασ φοβίζει. Δεν θέλουμε να το χάσουμε το μωράκι μασ . Σκέφτομαι και κάτι άλλο το πρωί την τρύπησαν 5 φορές για να βρούν αίμα και δεν έστειλαν πολύ μήπως παίζει και αυτό τον ρόλο του δεν ξέρω. Εσείς τι λέτε έχετε ακούσει καλή εγκυμοσύνη με χοριακη 28

      Ο γιατρός έχει απόλυτο δίκιο...έχουμε δει υψηλές χοριακες να πέφτουν και χαμηλές να γίνονται υγιη μωράκια! Πάνω από 25 είναι έξω από την γκρι ζώνη και θεωρείται θετικη χοριακη! Επίσης υπάρχουν καθυστερημένη ες εμφυτεύσεις. Να είστε αισιόδοξοι ως την επαναληπτική. Η κακή διάθεση και το στρες δε κάνει καλό. Επηρεάζει το νευρικό σύστημα και ίσως κάνει συσπασεις η μήτρα! Σας εύχομαι τα καλύτερα  γιατί νιώθω απολυτα το άγχος σας!!!

      Just now, Fay_ είπε:

      Στην 8η είμαι με δίδυμα. Έχω καφέ που πάνε και έρχονται από πριν την χοριακη. Τώρα έχω ηρεμήσει κάπως. Κάνω ξαπλοθεραπεια και Τετάρτη έχω προγραμματισμένο υπέρηχο.. 

      Τι ωραια! Διδυμακια! Η φίλη μου με δίδυμα 50 ετών είχε πολλές φορές αίμα. Κάποιες φορές ήταν μικρή αποκόλληση που ήθελε ξάπλα και μια ένεση. Τώρα εχει 2 πανέμορφα αγοράκια! Όσο μπορείς να ξεκουράζεται και εννοείται να ενοχλείς τον γιατρό! 😄

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

Σε ευχαριστω πολυ Ars.βρηκα τη περιγραφη σου και ηταν πολυ κατατοπιστικη.

Τίποτα! Δυστυχώς όπως ε΄πιδες από την περιγραφή δεν ήταν κ τόσο ρόδινα τα πράγματα, όμως μπορεί να τα βλέπαμε εμείς έτσι επειδή ήμασταν πεσμένες κ κάποιος νάλλος να μην το έπαιρνε έτσι. Υποκειμενικά είναι αυτά...ότι άλλο θες ρώτησε!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αχ χρυσή μου κοπέλα, σε ευχαριστώ που με καταλαβαίνεις! Με έχουν ταράξει μιλάμε, σχεδόν κάθε βράδυ με πιάνουν στον ύπνο και με ξυπνάνε. Το μαγνήσιό μου το έχω ελέγξει: είναι 2.35 με φυσ.τιμές 1.58-2.55.

Τ3 δεν μου έδωσαν μαζί με το Τ4 παρότι το ζήτησα. Καλά ένα ολόκληρο χρόνο είσαι με μουδιάσματα; Κ δεν σου προκλήθηκε σύνδρομο καρπιαίου σωλήνα; Γιατί απ'ότι διάβασα όταν ασκείται πίεση στο σημείο για μεγάλο χρονικό διάστημα υπάρχει αυτή η πιθανότητα.

Εγώ δεν ξέρω ακόμη πόση είναι η Tsh μου γιατί μου είπαν επανέλεγχο σε 3 μήνες (έκανα το ιώδιο αρχές Ιουλίου). Άρα το Σεπτέμβρη θα ξανακάνω εξετάσεις. Και για τότε μου έγραψαν μόνο FT4 Κ TSH έλεγχο, όχι Τ3.

Υγ.: καλά που το πέτυχες το μέλος του φόρουμ;; Παίξε κανα τζόκερ!

Ars δεν ξερω αν εχεισ διαβασει το στορυ μου αλλα ειχα τρομοκρατηθει παρα πολυ με τα μουδιασματα .νομιζα οτι ειχα σκληρυνση κατα πλακας.εκανα μαγνητικεσ στο εφαλι και τον αυχενα εκανα ηλεκτρομυογραφημα ανω και ατω ακρων και δεν εχω τιποτα.ουτε καν καρπιαιο σωληνα.ειναι απο τον υποθυρεοειδισμο παροδικα συμπτωματα απλα θελουν πολυ χρονο.εμενα ηταν συνεχεια ολη μερα!!!τωρα με πιανουν κυριως με καποιεσ κινησεισ αι στα ποδια οταν ειμαι πολυ ωρα ορθια.ειναι πιεσμενοι και οι μυες απο τον υποθυρεοειδισμο οποτε καταλαβαινεισ το μπαχαλο.στα χερια εμενα ειναι κυριωσ απο τον αγκωνα μεχρι τον καρπο και ο πονοσ ειναι στουσ καρπουσ.χειροτερα ειναι το αριστερο χερι και σε μενα.ξυπναω ακομα πολλεσ φορεσ με μουδιασμενο χερι στον υπνο μου.στα ποδια εγω ειχα την αισθηση οτι με γαργαλουσαν τριχες.τραγικεσ καταστασεισ.το κολυπμι βοηθαει παρα παρα πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Ars δεν ξερω αν εχεισ διαβασει το στορυ μου αλλα ειχα τρομοκρατηθει παρα πολυ με τα μουδιασματα .νομιζα οτι ειχα σκληρυνση κατα πλακας.εκανα μαγνητικεσ στο εφαλι και τον αυχενα εκανα ηλεκτρομυογραφημα ανω και ατω ακρων και δεν εχω τιποτα.ουτε καν καρπιαιο σωληνα.ειναι απο τον υποθυρεοειδισμο παροδικα συμπτωματα απλα θελουν πολυ χρονο.εμενα ηταν συνεχεια ολη μερα!!!τωρα με πιανουν κυριως με καποιεσ κινησεισ αι στα ποδια οταν ειμαι πολυ ωρα ορθια.ειναι πιεσμενοι και οι μυες απο τον υποθυρεοειδισμο οποτε καταλαβαινεισ το μπαχαλο.στα χερια εμενα ειναι κυριωσ απο τον αγκωνα μεχρι τον καρπο και ο πονοσ ειναι στουσ καρπουσ.χειροτερα ειναι το αριστερο χερι και σε μενα.ξυπναω ακομα πολλεσ φορεσ με μουδιασμενο χερι στον υπνο μου.στα ποδια εγω ειχα την αισθηση οτι με γαργαλουσαν τριχες.τραγικεσ καταστασεισ.το κολυπμι βοηθαει παρα παρα πολυ.

Marian χθες ξαναδιάβασα τα posts σου και είδα τι είχες τραβήξει κ συ...μάλιστα μου τα 'χες ξαναπει κιόλας αλλά με τη θολούρα που είχα στο κεφάλι το 'χα ξεχάσει. Καλά, δηλαδή, μέχρι να αρχίσω να συνέρχομαι από τα μουδιάσματα, θα πρέπει να ξεναγίνω υποθυρεοειδική για να κάνω σπινθηρογράφημα (απ'ότι διάβασα στους 6 ή 9 μήνες όλοι ξανακάνουν).

Πωπω και εγώ νόμιζα ότι με το που σου βρουν τη κατάλληλη δόση γίνεσαι περδίκι...:?

Πάντως ακριβώς έτσι είμαι κ εγώ...ράκος το πρωί μέχρι να συνέλθω, πόνος στον αριστερό καρπό και σαν να με σφίγγουν από τον αγκώνα κ κάτω κ καμιά φορά νοιώθω λες και το αίμα βράζει εσωτερικά κ είναι έτοιμο το χέρι μου να ''εκραγεί''....χάλια το νευρικό μας σύστημα...κυριολεκτικά κ μεταφορικά...έχω και αυτό τον ενοχλητικό κόμπο στον λαιμό...ξανάρχισε, ενώ μετά το χειρουργείο είχε σταματήσει...κ μου μπαίνουν ιδέες...

α εν τω μεταξύ διάβασα αυτό που είχες γράψει κ για τη Hashimoto, ότι δλδ συνεχίζει να υπάρχει κ μετά την αφαίρεση του αδένα....αυτό είναι σίγουρο; Μα αφού δεν υπάρχει αδένας, που υπάρχει η θυρεοειδίτιδα;

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κι από μένα! :)

Είμαι η μαμά της R. Χάρηκα τόσο πολύ που σας βρήκα!!! Διαβάζοντας τα μηνύματά σας βρήκα απάντηση σε τόσες απορίες μας, στήριξη και ανακούφιση. Η R είναι 16 χρονών και χειρουργήθηκε στις 15 Ιουλίου για θηλώδες με εστιακή διήθηση. Στις 12 Αυγούστου θα γίνει η καθήλωση και στις 19 μπαίνει στο θάλαμο ιωδίου στον Ευαγγελισμό. Ars, απ' ότι είδα κι εσύ ήσουν εκεί πρόσφατα....

Θα ήθελα κάποιες συμβουλές σε πρακτικό επίπεδο, που θα μπορούσαν να κάνουν τις μέρες της στο θάλαμο όσο το δυνατόν πιο εύκολες.... Για παράδειγμα, κάπου διάβασα (εδώ στο φορουμ) πως βοηθάνε οι καραμέλες λεμόνι, οι τσίχλες και οι λεμονάδες. Φαντάζομαι είναι για την ναυτία και την αλλιωμένη γεύση; Επίσης, πόσες πετσέτες είναι σκόπιμο να έχει μαζί της;

Σας ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια εκ των προτέρων,

Εύχομαι σε όλους σας γρήγορη και πλήρη ανάρωση σε όλα τα επίπεδα :)

Με αγάπη και φως :)

Link to comment
Share on other sites

Marian χθες ξαναδιάβασα τα posts σου και είδα τι είχες τραβήξει κ συ...μάλιστα μου τα 'χες ξαναπει κιόλας αλλά με τη θολούρα που είχα στο κεφάλι το 'χα ξεχάσει. Καλά, δηλαδή, μέχρι να αρχίσω να συνέρχομαι από τα μουδιάσματα, θα πρέπει να ξεναγίνω υποθυρεοειδική για να κάνω σπινθηρογράφημα (απ'ότι διάβασα στους 6 ή 9 μήνες όλοι ξανακάνουν).

Πωπω και εγώ νόμιζα ότι με το που σου βρουν τη κατάλληλη δόση γίνεσαι περδίκι...:?

Πάντως ακριβώς έτσι είμαι κ εγώ...ράκος το πρωί μέχρι να συνέλθω, πόνος στον αριστερό καρπό και σαν να με σφίγγουν από τον αγκώνα κ κάτω κ καμιά φορά νοιώθω λες και το αίμα βράζει εσωτερικά κ είναι έτοιμο το χέρι μου να ''εκραγεί''....χάλια το νευρικό μας σύστημα...κυριολεκτικά κ μεταφορικά...έχω και αυτό τον ενοχλητικό κόμπο στον λαιμό...ξανάρχισε, ενώ μετά το χειρουργείο είχε σταματήσει...κ μου μπαίνουν ιδέες...

α εν τω μεταξύ διάβασα αυτό που είχες γράψει κ για τη Hashimoto, ότι δλδ συνεχίζει να υπάρχει κ μετά την αφαίρεση του αδένα....αυτό είναι σίγουρο; Μα αφού δεν υπάρχει αδένας, που υπάρχει η θυρεοειδίτιδα;

ακριβως αυτο που περιγραφεισ στα χερια ενιωθα και γω.δαν καποιοσ να μου σφιγγει και να μου στριβει το χερι και σαν να μην κυρλοφορει το αιμα.τελεια περιγραφη.λοιπον το hashimoto ειναι αυτοανοσο νοσηαμ.αφαιρωντασ τον αδενα απλα αφαιρεις το οργανο στο οποιο επιτιθεται.δεν παυεισ να εχεισ hashimoto.το εχω ψαξει παρα πολυ.εγω σημερα ασ ποθμε εχω μια απιστευτη ζαλαδα και μια μυικη "αδυναμια"να το πω στο ποδι.επαθα κατι κραμπες στον τετρακεφαλο και ακομα να συνελθει το ποδι μου.ειναι σαν να εχω περπατησει χιλιομετρα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ακριβως αυτο που περιγραφεισ στα χερια ενιωθα και γω.δαν καποιοσ να μου σφιγγει και να μου στριβει το χερι και σαν να μην κυρλοφορει το αιμα.τελεια περιγραφη.λοιπον το hashimoto ειναι αυτοανοσο νοσηαμ.αφαιρωντασ τον αδενα απλα αφαιρεις το οργανο στο οποιο επιτιθεται.δεν παυεισ να εχεισ hashimoto.το εχω ψαξει παρα πολυ.εγω σημερα ασ ποθμε εχω μια απιστευτη ζαλαδα και μια μυικη "αδυναμια"να το πω στο ποδι.επαθα κατι κραμπες στον τετρακεφαλο και ακομα να συνελθει το ποδι μου.ειναι σαν να εχω περπατησει χιλιομετρα

Μήπως τα μουδιάσματά σας αυτά οφείλονται σε έλλειψη ασβεστίου; Θυμάμαι ο χειρουργός της κόρης μου μας είχε πει πως εμφανίζεται με μουδιάσματα στα άκρα κ στην μύτη...

Link to comment
Share on other sites

Μήπως τα μουδιάσματά σας αυτά οφείλονται σε έλλειψη ασβεστίου; Θυμάμαι ο χειρουργός της κόρης μου μας είχε πει πως εμφανίζεται με μουδιάσματα στα άκρα κ στην μύτη...

οχι christiK δεν ειναι απο ελλειψη ασβεστιου.τα μουδιασματα απο ελλειψη ασβεστιου εμφανιζονται οπως ειπες στη μυτη και στα ακροδαχτυλα οχι στουσ καρπουσ ουτε στουσ αγκωνεσ κτλ.τα μουδιασματα που εχουμε εμεις ειναι απο τον υποθυρεοειδισμο.δεν το εχουν ολοι αλλα δεν ειναι τοσο ασυνηθιστο οσο θελουν να πιστευουν οι ενδοκρινολογοι.οπως και ο πονοσ στισ αρθρωσεισ και στουσ μυεσ

Link to comment
Share on other sites

οχι christiK δεν ειναι απο ελλειψη ασβεστιου.τα μουδιασματα απο ελλειψη ασβεστιου εμφανιζονται οπως ειπες στη μυτη και στα ακροδαχτυλα οχι στουσ καρπουσ ουτε στουσ αγκωνεσ κτλ.τα μουδιασματα που εχουμε εμεις ειναι απο τον υποθυρεοειδισμο.δεν το εχουν ολοι αλλα δεν ειναι τοσο ασυνηθιστο οσο θελουν να πιστευουν οι ενδοκρινολογοι.οπως και ο πονοσ στισ αρθρωσεισ και στουσ μυεσ

Εύχομαι να περάσουν σύντομα!!! Κι αυτό και όλα τα άλλα!

Link to comment
Share on other sites

Εύχομαι να περάσουν σύντομα!!! Κι αυτό και όλα τα άλλα!

μακαρι!!!christiK περαστικα στη μικρη και να προσεχεις λιγο και την ψυχολογια της.μπορει να εχει νευρα,να κλαιει χωρις λογο...ορμονες ειναι ...θα περασει.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κι από μένα! :)

Είμαι η μαμά της R. Χάρηκα τόσο πολύ που σας βρήκα!!! Διαβάζοντας τα μηνύματά σας βρήκα απάντηση σε τόσες απορίες μας, στήριξη και ανακούφιση. Η R είναι 16 χρονών και χειρουργήθηκε στις 15 Ιουλίου για θηλώδες με εστιακή διήθηση. Στις 12 Αυγούστου θα γίνει η καθήλωση και στις 19 μπαίνει στο θάλαμο ιωδίου στον Ευαγγελισμό. Ars, απ' ότι είδα κι εσύ ήσουν εκεί πρόσφατα....

Θα ήθελα κάποιες συμβουλές σε πρακτικό επίπεδο, που θα μπορούσαν να κάνουν τις μέρες της στο θάλαμο όσο το δυνατόν πιο εύκολες.... Για παράδειγμα, κάπου διάβασα (εδώ στο φορουμ) πως βοηθάνε οι καραμέλες λεμόνι, οι τσίχλες και οι λεμονάδες. Φαντάζομαι είναι για την ναυτία και την αλλιωμένη γεύση; Επίσης, πόσες πετσέτες είναι σκόπιμο να έχει μαζί της;

Σας ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια εκ των προτέρων,

Εύχομαι σε όλους σας γρήγορη και πλήρη ανάρωση σε όλα τα επίπεδα :)

Με αγάπη και φως :)

Αγαπητή Cristi καλό κουράγιο!

Συμβουλές: πρώτο και κύριο αν μπορεί να έχει ίντερνετ θα ήταν το τέλειο, ειδικά για την ηλικία της!

Πετσέτες θα πρότεινα γύρω στις 6 σώματος και το ίδιο μαλλιών κτλ. Το ίδιο και οι αλλαξιές ρούχων.

Τσίχλες λεμόνι, λεμόνια 2-3 για το φαγητό, κανα μαχαίρι, πιρούνι, ταινίες στον υπολογιστή αρκετές και αισιόδοξες-όχι τίποτα μελό, νερά φυσικά (γύρω στα 7 μπούκαλια του 1,5 λίτρου), σαμπουάν-αφρόλουτρα κτλ.

Οι τσίχλες είναι για να εκκρίνουν περισσότερο σάλιο οι σιελεγόνοι αδένες ώστε να μην παραμένει η ακτινοβολία του ιωδίου.

Για τη ναυτία θα της χορηγήσουν αντιεμετικά -αν ζαλίζεται-

Το σημαντικό -κατά τη γνώμη μου πάντα- είναι να ξέρει ότι μπορεί να νοιώσει κάπως αδιάθετη, μπορεί και όχι, ώστε σε περίπτωση που έχει παρενέργειες το ιώδιο να μην πανικοβληθεί. Θεωρώ λάθος το παραμύθιασμα των γιατρών ότι αποκλείεται να νοιώσει άσχημα ο ασθενής, καλύτερα να ξέρεις τι έχεις να αντιμετωπίσεις και να πας προετοιμασμένος. Φυσικά, θα φροντίσεις εσύ να έχει ανεβασμένο ηθικό και ό,τι και αν χρειαστεί να ενοχλεί συνέχεια τη προϊσταμένη, μην ντραπεί!

Α και ας πάρει και καμιά ζακέτα μαζί της γιατί εγώ και η συνασθενής μου παρότι έξω έσκαγε ο τζίτζικας είχαμε ξεπαγιάσει και χωρίς να υπάρχει και κλιματισμός. Επίσης, δεν ξέρω αν ξυπνάει εύκολα αλλά εγώ είχα πάρει μαζί μου και ωτοασπίδες...σε περίπτωση που η συνασθενής ήταν φασαριόζα...

ό,τι άλλο θες ρώτησέ με, έχω περιγράψει αναλυτικά και τα του θαλάμου σε προηγούμενο πόστ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ακριβως αυτο που περιγραφεισ στα χερια ενιωθα και γω.δαν καποιοσ να μου σφιγγει και να μου στριβει το χερι και σαν να μην κυρλοφορει το αιμα.τελεια περιγραφη.λοιπον το hashimoto ειναι αυτοανοσο νοσηαμ.αφαιρωντασ τον αδενα απλα αφαιρεις το οργανο στο οποιο επιτιθεται.δεν παυεισ να εχεισ hashimoto.το εχω ψαξει παρα πολυ.εγω σημερα ασ ποθμε εχω μια απιστευτη ζαλαδα και μια μυικη "αδυναμια"να το πω στο ποδι.επαθα κατι κραμπες στον τετρακεφαλο και ακομα να συνελθει το ποδι μου.ειναι σαν να εχω περπατησει χιλιομετρα

Τέλεια!!! Μια χαρούλα.....τι άλλο να πω...τον θυρεοειδή μου μέσα...εσύ τι χάπι παίρνεις και πόσα κιλά είσαι αν επιτρέπεται; Μήπως δεν είναι αρκετή η δόση;; Εγώ είμαι 70 κιλά -πλέον- και με ξεκίνησαν με το 137, το Σεπτέμβρη θα το ξανατσεκάρουν...

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια καλησπέρα!!! κι εγώ στο κλάμπ.. το ανακάλυψα 3 χρόνια πριν και μετά από λάθος θεραπεία κατάφερα να το ρυθμίσω πρόπερσι! Με βοήθησε και ο γιατρός μου (ο 2ος διότι ο πρώτος ...... μην το συζητήσω...) και είμαι οκ. Τ4 των 88 παίρνω εγώ. Το πιο περίεργο ήταν ότι ένα από τα συμπτώματα ήταν ότι δεν ήθελα να κάνω έρωτα!!! Καμία όρεξη. Ο γιατρός μου είπε ότι δεν είναι σύμπτωμα αλλά δεν αποκλείεται κ όλας! Μετά τη θεραπεία πάντως επανήλθα δριμήτερη!!!!!


AXrRp3.pngFYZzp3.png
Link to comment
Share on other sites

κορίτσια καλησπέρα!!! κι εγώ στο κλάμπ.. το ανακάλυψα 3 χρόνια πριν και μετά από λάθος θεραπεία κατάφερα να το ρυθμίσω πρόπερσι! Με βοήθησε και ο γιατρός μου (ο 2ος διότι ο πρώτος ...... μην το συζητήσω...) και είμαι οκ. Τ4 των 88 παίρνω εγώ. Το πιο περίεργο ήταν ότι ένα από τα συμπτώματα ήταν ότι δεν ήθελα να κάνω έρωτα!!! Καμία όρεξη. Ο γιατρός μου είπε ότι δεν είναι σύμπτωμα αλλά δεν αποκλείεται κ όλας! Μετά τη θεραπεία πάντως επανήλθα δριμήτερη!!!!!

moody μια χαρα συμπτωμα ειναι.καμια διαθεση!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή Cristi καλό κουράγιο!

Συμβουλές: πρώτο και κύριο αν μπορεί να έχει ίντερνετ θα ήταν το τέλειο, ειδικά για την ηλικία της!

Πετσέτες θα πρότεινα γύρω στις 6 σώματος και το ίδιο μαλλιών κτλ. Το ίδιο και οι αλλαξιές ρούχων.

Τσίχλες λεμόνι, λεμόνια 2-3 για το φαγητό, κανα μαχαίρι, πιρούνι, ταινίες στον υπολογιστή αρκετές και αισιόδοξες-όχι τίποτα μελό, νερά φυσικά (γύρω στα 7 μπούκαλια του 1,5 λίτρου), σαμπουάν-αφρόλουτρα κτλ.

Οι τσίχλες είναι για να εκκρίνουν περισσότερο σάλιο οι σιελεγόνοι αδένες ώστε να μην παραμένει η ακτινοβολία του ιωδίου.

Για τη ναυτία θα της χορηγήσουν αντιεμετικά -αν ζαλίζεται-

Το σημαντικό -κατά τη γνώμη μου πάντα- είναι να ξέρει ότι μπορεί να νοιώσει κάπως αδιάθετη, μπορεί και όχι, ώστε σε περίπτωση που έχει παρενέργειες το ιώδιο να μην πανικοβληθεί. Θεωρώ λάθος το παραμύθιασμα των γιατρών ότι αποκλείεται να νοιώσει άσχημα ο ασθενής, καλύτερα να ξέρεις τι έχεις να αντιμετωπίσεις και να πας προετοιμασμένος. Φυσικά, θα φροντίσεις εσύ να έχει ανεβασμένο ηθικό και ό,τι και αν χρειαστεί να ενοχλεί συνέχεια τη προϊσταμένη, μην ντραπεί!

Α και ας πάρει και καμιά ζακέτα μαζί της γιατί εγώ και η συνασθενής μου παρότι έξω έσκαγε ο τζίτζικας είχαμε ξεπαγιάσει και χωρίς να υπάρχει και κλιματισμός. Επίσης, δεν ξέρω αν ξυπνάει εύκολα αλλά εγώ είχα πάρει μαζί μου και ωτοασπίδες...σε περίπτωση που η συνασθενής ήταν φασαριόζα...

ό,τι άλλο θες ρώτησέ με, έχω περιγράψει αναλυτικά και τα του θαλάμου σε προηγούμενο πόστ.

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ Ars!!! Κι εσένα marian. Σας εύχομαι γρήγορη, εύκολη και πλήρη ανάρωση, σε σας και σε όλους τους υπόλοιπους!

Τα νερά χρειάζεται να τα πάρουμε εμείς; Δεν τα δίνει το νοσοκομείο;

Σκεφτόμαστε να της έχουμε ασύρματο internet, για να περάσει πιο εύκολα η απομόνωση και να μπορούμε να της μιλάμε και πιο εύκολα...

Θα συνεχίζει να κάνει δίαιτα στο αλάτι όσο θα είναι στο θάλαμο; Γι'αυτό τα θέλει τα λεμόνια στο φαγητό;

Τηλεόραση υπάρχει;

Με συγχωρείτε βρε παιδιά αν σας πρήζω....

Όσο για το ηθικό, έχεις απόλυτο δίκιο!!! Το είδα στην πράξη με την επέμβαση. Ο γιατρός που τη χειρούργησε, άριστος κατά τ' άλλα, την είχε καθυσηχάσει πως είναι κάτι πάρα πολύ απλό. Αυτό τη βοήθησε πολύ στο να έχει πολύ καλή ψυχολογία πριν μπει, όμως μετά, έτυχε να πονά αρκετά, περισσότερο μάλλον από το "συνηθισμένο"... (μια κοπέλα που χειρουργήθηκαν μαζί, κοιμήθηκε μια χαρά το βράδυ και δεν είχε καθόλου ενόχληση) και τα παυσίπονα που της έδωσαν (εκτός από την ενδοφλέβια) δεν την έπιασαν με αποτέλεσμα να ταλαιπωρηθεί και να απογοητευθεί αρκετά και να πέσει η ψυχολογία της. Να φανταστείς δεν ήθελε να βγούμε από το νοσοκομείο! Είναι από τους ανθρώπους που θέλουν να είναι προετοιμασμένοι όσο το δυνατόν καλύτερα...

Γι' αυτό προσπαθώ να μαζέψω πληροφορίες, χωρίς να την πανικοβάλω εννοείται! Ταυτόχρονα θα της κάνω και ρέικι... βοηθά πολύ ;)

Την περιγραφή σου για το θάλαμο τη διάβασα. Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Τέλεια!!! Μια χαρούλα.....τι άλλο να πω...τον θυρεοειδή μου μέσα...εσύ τι χάπι παίρνεις και πόσα κιλά είσαι αν επιτρέπεται; Μήπως δεν είναι αρκετή η δόση;; Εγώ είμαι 70 κιλά -πλέον- και με ξεκίνησαν με το 137, το Σεπτέμβρη θα το ξανατσεκάρουν...

Αrs ειμαι 50 κιλα και τωρα παιρνω euthyrox 125.εμενα ο 'Καλος " μου πρωτος ενδοκρινολογοσ με ξεκινησε με τ4 88 και για 5 περιπου μηνες ημουν υποθυρεοειδικη με tsh απο 24 μετα 10 μετα 8 μετα 5 κτλ.διαβασα οτι απο τη στιγμη που θα βρεθει η σωστη δοση θελει ο οργανισμος απο 6-12 μηνες για να επανελθει.ειχε και μια δημοσκοπηση σε ατομα που εχουν κανει θυρεοειδεκτομη και το 70% ενιωσα καλα μετα απο ενα χρονο.εγω εχθεσ εκλεισα 1 χρονο και 2 μηνεσ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...