Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Εννοείται πως θα τους παίρνεις τηλέφωνο όταν δεν νιώθεις καλά,δεν χρειάζονται ντροπες!Άντε μερικές εβδομάδες έμειναν και σε λίγο καιρό θα κρατάς τον μπέμπη αγκαλίτσα 🥰 ❤️Μοναδικό συναίσθημα ❤️

      μμμ δεν ξέρω για βδομαδες…. με προβλημάτισαν τα πονάκια αυτά! το μωρο επισης είναι τρομερά υπερκινητικό και δεν μπορώ να καταλάβω αν κάμω συσπάσεις ! 

μανουλες Μαιου 2018


xaroumenh mama

Recommended Posts

πρίν από 1 λεπτό , katrin* είπε:

Δεν ξέρω τι γίνεται στις περισσότερες ιδιωτικές,από την εμπειρία μου στο Ιασω, η κοπέλα που είμασταν μαζί στο δωμάτιο και ήθελε να δώσει ξένο την ρώτησαν δέκα φορές αν είναι σίγουρη και υπέγραψε και χαρτί για να δώσουν στο μωρό της...

Χαρούμενη μαμά εγώ σε δίκλινο το 15 έδωσα 1500 περίπου...τώρα το τρικλινο νομίζω είδα στο ίντερνετ ότι έχει 2000 :confused:!!

@nineta καλώς ήρθες!!!άγχος πιστεύω υπάρχει σε όλες μας αλλά ειλικρινά μεγαλύτερο άγχος θα έχεις οταν έρθει το παιδάκι σου με το καλό!προσπάθησε να απολαύσεις όσο το δυνατόν περισσότερο την εγκυμοσύνη σου,εδώ θα είμαστε να στηρίζουμε η μία την άλλη :)

Σιγουρα υπαρχουν ισιωτικα που στηριζουν τον θηλασμο. Ειπα για τα περισσοτερα!! Μια φιλη μου που γεννησε με φυσικη και ιδιωτικο εδωσαν ξενο στο μωρο χωρις να την ρωτησουν για να την αφησουν να ξεκουρασττει και καλα. Μαντεψε! Δεν επιασε θηλη ποτε το μωρο. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

παντως περα απο τις ιδιωτικες κλινικες η τα δημοσια νοσοκομεια... πολυ μεγαλη σημασια για τον θηλασμο εχει και τη νεογνολογο-παιδιατρο εχουμε διαλεξει αν στηριζει δλδ η οχι τον θηλασμο ποσο ενημερωμενες ειμαστε εμεις και τι υποστηριξει  υπαρχει και απο το οικογενειακο περιβαλον πιστευω...!!  nineta καλος ηρθες στην παρεα μας και με το καλο το μωρακι σου...!!!!!!!!!

  • Μου αρέσει 1

em82p2.png QGcTp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 27 λεπτά , xaroumenh mama είπε:

παντως περα απο τις ιδιωτικες κλινικες η τα δημοσια νοσοκομεια... πολυ μεγαλη σημασια για τον θηλασμο εχει και τη νεογνολογο-παιδιατρο εχουμε διαλεξει αν στηριζει δλδ η οχι τον θηλασμο ποσο ενημερωμενες ειμαστε εμεις και τι υποστηριξει  υπαρχει και απο το οικογενειακο περιβαλον πιστευω...!!  nineta καλος ηρθες στην παρεα μας και με το καλο το μωρακι σου...!!!!!!!!!

Χρειαζεται μεγαλη θεληση. Δεν ειναι ευκολο. Οσες το εχουμε ζησει ξερουμε...!

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, nineta είπε:

Κορίτσια καλησπέρα! Σας διαβάζω μέρες τώρα κι έπεσα πάνω στο site ψάχνοντας να βρω απαντήσεις σε θέματα που με αγχώνουν πολύ...
Είναι η πρώτη μου εγκυμοσύνη κι έχω φρικάρει... Χαίρομαι που το απολαμβάνετε, αλλά από την άλλη εγώ τρελαίνομαι που δεν μπορώ να νιώσω αυτή τη χαρά της μητρότητας που περιγράφετε.
Είμαι 34 ετών, σήμερα μπήκα στην 23η εβδομάδα και μετράω αντίστροφα μέχρι τις 22/5 που μου έχουν δώσει ΠΗΤ.
Εν ολίγοις αγχώνομαι για όλα και σταμάτησα και τη δουλειά από τον Σεπτέμβριο. Φοβάμαι να βγω, να βάλω πλυντήριο, να σκύψω, να τεντωθώ, να φάω ότι θέλω, να πάω βόλτα ακόμα και με το αυτοκίνητο...
Η αρχή του φόβου ξεκίνησε όταν διαπίστωσα την εγκυμοσύνη μου και λίγες μέρες μετά είδα αίμα και ο εφημερεύον γιατρός του νοσοκομείου που επισκέφτηκα μου είπε απλά ότι έχει ξεκινήσει η διαδικασία της αποβολής. Φοβήθηκα τόσο πολύ που έκλαιγα μέρα νύχτα. Όταν επέστρεψε η γιατρός μου και με εξέτασε μου συνέστησε utrozestan και ανάπαυση για δυο εβδομάδες, ενώ διαπίστωσε κοντό τράχηλο 2.0 cm κι ένα ινομύωμα 4cm που δεν ξέρουμε πως θα εξελιχθεί. Να σημειώσω ότι τον Ιούνιο του 2016 είχα κάνει loop τραχήλου οπότε ήξερα ότι θα είναι πιο κοντός σε σχέση με το φυσιολογικό μήκος, αλλά παρ' όλα αυτά έκλαιγα όλη μέρα. Αφήστε που όλοι μου μεταφέρουν το άγχος με κάτι ατάκες του τύπου "Μην κάνεις το ένα ή το άλλο γιατί θα πάθεις τίποτα και πρόσεχε να φύγει από εσένα με το καλό". Λες και είμαι από γυαλί ή μόνο εγώ η εγκυμονούσα. Και που να ξέρανε και το ιστορικό μου...
Αισίως έχω φτάσει ως εδώ αλλά τώρα έχει καρφωθεί στο μυαλό μου μήπως γεννήσω πρόωρα και δεν καταλαβαίνω αν αυτό που νιώθω είναι συσπάσεις ή το μωρό κι επίσης κάθε φορά που πάω τουαλέτα έχω ένα μόνιμο άγχος μήπως και δω ξανά αίμα γιατί πριν από δυο εβδομάδες είδα και είχα μια βαρβάτη ουρολοίμωξη την οποία δεν έχω κάνει επαναληπτικές εξετάσεις ακόμα για να δω αν το ξεπέρασα με την αντιβίωση.
Κορίτσια βοήθεια... Πραγματικά νιώθω να χάνω τη γη κάτω από τα πόδια μου γιατί μόνο κακές σκέψεις γυρνάνε στο μυαλό μου... Έχω φοβηθεί τόσο πολύ που δεν μπορώ να χαρώ με τίποτα όμως και νιώθω δυστυχισμένη μ' αυτό...

 

Καλημερα nineta!Καλωσορισες στην παρεα μας!με το καλο να υποδεχτεις το μωρακι σου!σου ευχομαι ενα υγιες μωρακι και μια τελειομηνη εγκυμοσυνη!εγω περιμενω την δευτερη κορη μου και μπορω να σου πω οτι αυτη την φορα ειμαι πιο αγχωμενη απο την πρωτη....ισως ειναι και η ηλικια...τωρα ειμαι πιο συνειδητοποιημενη, εχω διαβασει περισσοτερο...και το γεγονος οτι εκανα καποιες επιπλεον εξετασεις αυτη την φορα... Αυτο που θα σου πω ειναι να σκεφτεσαι θετικα και να προσπαθησεις να μην αγχωνεσαι τοσο...προσπαθησε να το απολαυσεις οσο μπορεις και θα δεις θα περασει γρηγορα ο καιρος και θα εχεις το μωρακι σου στην αγκαλια σου....

Link to comment
Share on other sites

On 23/1/2018 at 10:07 ΜΜ, Vana87 είπε:

Χρειαζεται μεγαλη θεληση. Δεν ειναι ευκολο. Οσες το εχουμε ζησει ξερουμε...!

Έχεις τόσο δίκιο...εγώ σε αυτή την εγκυμοσύνη νομίζω αυτό που με αγχώνει περισσότερο είναι αν θα τα ξανακαταφέρω με το θηλασμό...κυρίως γτ υπάρχει ένα παιδί ακόμα και δεν ξέρω πως θα ανταπεξερχομαι στις δικές της ανάγκες σε συνδιασμο με τους μαραθώνιους θηλασμούς του νεογέννητου...για να δούμε...το θέλω πάντως πολύ να τα καταφέρω και αν μη τι άλλο θα το προσπαθήσω...καλημέρα κορίτσια! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, Vasia21 είπε:

Καλημερα κοριτσια!! Ειμαι στην αναζητηση κουνιας και στρώματος. Εσεις που εχετε κι αλλα παιδακια τι προτείνεται??

Βασια εμάς μας είχαν δώσει μια κούνια Disney και την χρησιμοποιησα στην κορη μου από περίπου τριών μηνών μέχρι 18-20 μηνών που πήγε στο κρεβατάκι της...από τότε κοιμάται μόνο στο κρεβάτι της (μαζί με εμένα βέβαια) και ποτέ δεν ήρθε στο δικό μας...της αρέσει που έχει το κρεβατάκι της στο δωμάτιο της, στο χώρο της...και στον μικρό το ίδιο θα κάνω σκέφτομαι...στρώμα κουνιας είχα πάρει αυτό που μας είχαν προτείνει ως καλύτερο (γτ δεν είμασταν ούτε εγώ ούτε ο άντρας μου σχετικοί με το θέμα οπότε τους ακούσαμε) από το Λητώ ή το Ήρα δεν θυμάμαι...ήταν με κοκοφοινικα...

Link to comment
Share on other sites

γεια σας και απο εμενα ...!!!! και εμας κουνια μας εδωσαν και ετσι δεν ειχα ασχοληθει ιδιαιτερα με το θεμα..!!!! οι κουνιες που βολευουν ειναι να ανεβοκατευενει το καγκελο αλλα και το στρωμα εστι ωτσε να μη κουραζεσε και να σκιβεις οσο ειναι βρεφος και ταν ξεκινησει να καθετε το μωρο ανεβαζεις καγκελο κατεβαζει στρωμα για να μη σκαρφαλωσει...καλο ειναι αν θα την χρησιμοποιεις τη κουνια περισσοτερο απο 18 μηνες κ δυο χρονια να βγενει τελειος και το καγκελο γιατι σκαρφαλωνουν και πεφτουν στο πατωμα και απο ποιο μικρα ακομα αναλογα με την αναπτυξη του μικρου...!!! στρωμα του πηρα κοκοφοινικα με λατεξ και το εχω απο τη μερια του λατεξ να κοιματε.. οταν δουλευα σε μαγαζι με βρεφικα και ειδη προικος πανε βεβαια δεκα χρονια κιολας απο τοτε το καλυτερο στρωμα που προτειναμε ηταν με σκετο λατεξ.... το θεωρω ομως πολυ ακριβω και οτι δεν υπαρχει λογος να παρω ενα τετοιο στρωμα για να ξαπλωσει ενα μωρο το πολυ δυο χρονια γιαυτο πειρα κοκοφοινικα με λατεξ.. τον σκετο κοκοφοινικα δεν τον προτειναμε για καλο στρωμα αλλα ως μια ποιο οικονομικη λυση.. αυτα...!!!!


em82p2.png QGcTp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Η μαια που παρακολουθω στα σεμιναρια προτεινε ενα σκληρο στρωμα με ελατηρια. Εγω θα ρωτησω και την παιδιατρο και φιλες μαμαδες για να αποφασισω. Κουνια θα μου δωσουν κ εμενα...


jfgBp3.png
Link to comment
Share on other sites

παντως κοριτσια μου να ξερετε ειδικα οι πρωτομανουλες.. οτι δε χρειαζετε να αγχωθητε και τοσο για το στρωμα γιατι εαν θηλασετε η ακομα και αν δε θηλασετε μπορει τελικα να κανεται συγκοιμηση αναλογα τη εξηπηρετει βεβαια εσας και την οικογενεια σας... και ετσι την κουνια να μην την χρησιμοποιεισετε σχεδον καθολου..και πιστευω πως το στρωμα στα κρεβατια μας συγουρα δεν εχει βρεφικες προσδιαγραφες...!!! ειναι πολλα που τα βλεπουμε στην πορεια αφου γεννηθουν τα μικρουλια μας και καταλληγουμε παντα να λεμε τι λαθος επιλογες τελικα καναμε.... και η πρωτη και καλυτερη λαθος επιλογη πολυ κανουμε οι πρωτομανουλες ειναι το καροτσιιι....!!!!!

  • Μου αρέσει 1

em82p2.png QGcTp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια! 

Εγω σαν πρωτομανουλα πιυ δεν ξερω και πολλα πολλα ακομα πηρα μια κουνια που γινεται προεφηβικο κρεβατι και στρωμα ενα σκληρο με ελατηρια και λατεξ απο τα mothercare που μας το προτειναν ως το καλυτερο. 

@xaroumenh mama , μια και το ανεφερες, κι εχουμε σκοπο να παρουμε και καροτσι, τι λαθος γινεται συχνα και τι πρεπει να προσεξουμε στην επιλογη του?


verzp2.pngYgrLp2.png

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, xaroumenh mama είπε:

παντως κοριτσια μου να ξερετε ειδικα οι πρωτομανουλες.. οτι δε χρειαζετε να αγχωθητε και τοσο για το στρωμα γιατι εαν θηλασετε η ακομα και αν δε θηλασετε μπορει τελικα να κανεται συγκοιμηση αναλογα τη εξηπηρετει βεβαια εσας και την οικογενεια σας... και ετσι την κουνια να μην την χρησιμοποιεισετε σχεδον καθολου..και πιστευω πως το στρωμα στα κρεβατια μας συγουρα δεν εχει βρεφικες προσδιαγραφες...!!! ειναι πολλα που τα βλεπουμε στην πορεια αφου γεννηθουν τα μικρουλια μας και καταλληγουμε παντα να λεμε τι λαθος επιλογες τελικα καναμε.... και η πρωτη και καλυτερη λαθος επιλογη πολυ κανουμε οι πρωτομανουλες ειναι το καροτσιιι....!!!!!

Αυτο με το καροτσι ξαναπες του. Μου δανεισαν ενα ειλικρινα μας εβγαλε τη ψυχη...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!το πρώτο καρότσι που πήραμε (cam) μπορεί να μην άρεσε στη μικρή,σε εμάς παντως άρεσε χαχα!ήταν βέβαια 3 σε 1 και όλα τα 3 σε 1 έχουν αρκετά βαρύ σκελετό...επίσης είναι πιο ογκώδη από αυτά που δεν είναι πολυκαροτσια οπότε προσοχή αν κάποια έχει μικρό πορτ παγκαζ στο αυτοκίνητό της,μπορεί να μην χωράει...έχει ρόδες μικρότερες μπροστά και λίγο μεγαλύτερες πίσω (αν θυμάμαι καλά, έχω να το δω και κάνα δυο χρόνια αφού πλέον χρησιμοποιουμε ένα πιο ελαφρύ, τύπου μπαστούνι για τη μικρή), με αναρτήσεις ώστε να μην ενοχλειται τόσο πολύ το παιδί στις λακκούβες...το καθισματακι αυτοκινήτου κουμπώνει σε δική του βάση (μόνιμα τοποθετημένη στο αυτοκίνητο) οπότε δεν χρειάζεται να το δένουμε εντελώς κάθε φορά που το βάζουμε μέσα στο αυτοκίνητο αλλά μόνο σε ένα σημείο...το πορτ μπεμπέ εμένα προσωπικά με ένα έξτρα στρωματακι με είχε βολέψει για να έχω το μωρό δίπλα μου τις πρώτες μέρες της ζωής του...μάλιστα είχαμε πάρει και την έξτρα βάση για να το "κουμπωνουμε" επάνω...και στη βάση αυτή, κάτω στο πάτωμα στην πλευρά που βρισκόταν το κεφαλι του μωρού είχε φτιάξει ο άντρας μου ενα ξύλινο σαν σκαλοπατάκι γτ μας είχε πει ο παιδίατρος να είναι λίγο σε ανάκληση το παιδί...είχε και από μόνο του το πορτ μπεμπέ ανάκληση αλλά δεν την χρησιμοποιησα ποτέ όσο κοιμόταν...τώρα ας μας πουν και οι άλλες μανούλες τι δεν τις βόλεψε να πάρετε ιδέες!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...