Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 9 hours ago, DizzyツMommy said:

      Κορίτσια ξεκίνησα κ γω διέγερση 8/5. Ουσιαστικά ξεκίνησε η περίοδος απ' το βράδυ της προηγούμενης μέρας και είχα αρκετή ροή μέσα στην μέρα, οπότε το βράδυ 8/5 έκανα την πρώτη μου gonal. Σήμερα πήρα την πρώτη olgalutran. 

      Είμαστε μαζί Bluee19 στην διέγερση και μαζί με τη Nima21 είμαστε κοντά όλες στην εμβρυομεταφορά. Καλή επιτυχία κορίτσια καλή δύναμη!!!!!

      Καλή επιτυχία !! Όλα δεξιά ! 

      13 hours ago, Angot said:

      κορίτσια να σας πω τα νέα μ! όπως ειπα είδα αίμα την κυριακή  (32+1)κλπ ήρθα στο μαιευτήριο , ειχα πολλές συντονισμένες  συσπάσεις  χωρίς το παραμικρό σύμπτωμα! το ραμα κρατάει αλλά επειδή έχει εμπεδωθεί ήδη το μωρο έσπρωχνε προς τα κάτω και με την πίεση το ζόρισε και μάτωσε! σκεφτείτε ο γιατρός έβαλε το δάχτυλο και έπιανε ράμμα και κεφάλι, αν δεν είχαμε θα ειχα γεννήσει! σήμερα εχω βάλει τον 2ο. όρο και έχουν ηρεμήσει οι συσπάσεις μ, το αιματακι είναι ελάχιστο καφέ σκουρο , πονάκια πάλι δεν εχω και εχω κάνει και αλλαγές 3 κορτιζονες ! θα μείνω να βάλω και αύριο έναν όρο και θα φύγω το απόγευμα! όπως φαίνεται ο γιατρός είπε ότι το γλιτωσαμε για την ώρα ! αλλά είναι κακό το γεγονός ότι δεν μ δίνει συμπτώματα , όποτε το παραμικρό του παραμικρού πρέπει να το ψάχνουμε πλεον!!  λογικά τις 33 θα τις περάσουμε και όσο πάει είπε ! αυτά .

      Όλα να πάνε καλα !!!! Είσαι δυνατη θα το καταφέρεις μέχρι τη βδομάδα που χρειάζεται !! 

      • Ευχή 1

μανουλες Μαιου 2018


xaroumenh mama

Recommended Posts

τα εχω διαβασει αυτα που λενε για τα εμβολια της γρηπης και του κοκκιτη βασικα δε το εχω συζητηση ουτε με την παιδιατρο μου ουτε με τον γυναικολογο μου... αλλα ειμαι τις αποψης για τα δικα μου πιστευω οτι δε χρειαζετε να τα κανω.... βανα λενε οτι εμπβολιο της γριπης περα του οτι προστατευει αυτον που θα το κανει για να μην αρρωστηση αλλα περνανε και αντισωματα στο μωρο μεσα απο τη μαμα οπου το προστατευουν οταν ερθει στον εξω κοσμο και εκτεθει σε καποιο μικροβιο...!!


em82p2.png QGcTp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ουτε εμενα μου ειπε για κανενα εμβολιο. 

Και κατι αλλο...εχετε κανει γενικες αιματος προσφατα? Ποση ηταν η χοληστερινη σας? Γιατι εμενα μου βγηκε 228, δλδ πανω απο το οριο που ειναι 190 και αγχωθηκα, αλλα οταν πηγα στον γιατρο μου ειπε οτι στις εγκυες ανεβαινει φυσιολογικα...και λιγο ειναι δλδ, αλλα εγω ακομα φοβαμαι


verzp2.pngYgrLp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 21 λεπτά , Vana87 είπε:

Εμενα δεν μου ειπε τιποτα για κανενα εμβολιο. Εντομεταξυ της γριπης απο δω και περα;; 

Της γριπης μου το ειχε πει απ την αρχη της εγκυμοσυνης και δεν το ειχα κανει.Τωρα γινεται η 2η δοση συνηθως κ πηγα στο γιατρο δημοσιου κ επεμενε να το κανω,οπως και για τον κοκκυτη ..

Για του κοκκυτη,ρωτησα και την παιδιατρο που θα εχω οταν με το καλο γεννησω, αν μου το συστηνει και ειναι ασφαλες για το εμβρυο και μου ειπε συγχαρητηρια για το γιατρο μου ,οτι αυτο συστηνει το εθνικό πρόγραμμα εμβολιασμών και οτι το εκανε και η ιδια 28 εβδομαδων.(ειναι εγκυος κ η ιδια)

Και εγω λιγο ανησυχω ειναι η αληθεια,ειναι σε ελλειψη οποτε εχω χρονο μεχρι να το βρω..Σε ενα μηνα μου ειπαν.

 

Ο ιδιωτης δεν το γνωριζε και μου ειπε οτι καλυτερα ειναι να το κανω αφου γεννησω. 

 

Εξετασεις χοληστερινης δεν εχω κανει...


jfgBp3.png
Link to comment
Share on other sites

On 24/2/2018 at 11:30 ΜΜ, katrin* είπε:

@Again mama εγώ πρώτα ο Θεός...Ιασω...

Μόνο εκεί δεν έχω γεννήσει... Μητέρα Λητώ τις άλλες φορές

On 24/2/2018 at 11:47 ΜΜ, Evangeliaa είπε:

Μια και το θεμα εχει παει στους τοκετους...οσες απο εσας γεννησετε φυσιολογικα, θα κανετε επισκληριδιο? Τι γνωμη εχετε?

Στην πρώτη γέννα έκανα επισκληριδιο.στη δεύτερη το έπαιξα μάγκας αλλά κάποια στιγμή ακούγοντας τη διπλανή να ουρλιαζει που δεν είχε κάνει και άρχιζα να πονάω δυνατά κ εγώ είπα στο μαιευτήρα μου να προχωρήσει σε επισκληριδιο.

On 25/2/2018 at 1:34 ΜΜ, Elina09 είπε:

Καλημέρα κορίτσια! έχω καιρό να μπω και να διαβάσω τα νέα σας, χαίρομαι που όλα πάνε καλά!

έκανα κ εγώ την καμπύλη ζαχάρου, όλα καλά! Τις τελευταίες μέρες μου έχει προκύψει κάτι και θα ήθελα να ρωτήσω και εσάς, τις ήδη μανούλες αλλά και τις καινούργιες,αν τους έχει συμβεί ποτέ. Νιώθω απο κάτω στον κόλπο ένα πόνο σαν πιάσιμο, σαν να έχω κάνει ποδήλατο,χωρίς να κάνω.. Ρώτησα το γιατρό μου και μου είπε ότι έχει κατέβει το κεφάλι του μπέμπη χαμηλά. Μου συνέστησε ξάπλα και μποσκοπάν για χαλάρωση και είπε ότι λογικά δεν είναι ανησυχητικό.  Το έκανα χθες και το πρωί που σηκώθηκα δεν με πόναγε καθόλου και σκέφτηκα ότι μάλλον άλλαξε στάση. Τώρα όμως έχει ξαναρχίσει ο πόνος, σε μικρότερο βαθμό βέβαια.Αύριο θα πάω για υπέρηχο για να δω τι ακριβώς συμβαίνει. Σας έχει συμβεί κάτι τέτοιο; Είμαι 27+6..

Εγώ το έχω σχεδόν συνέχεια.μιυ συνέστησε χαλαρά,όχι βάρη και περπάτημα. Έχω κοντό τράχηλο 

On 25/2/2018 at 5:54 ΜΜ, nena111 είπε:

Καλησπερα Ιασω θα γεννησω!!!!

Άντε άντε με το καλό! Εγώ Λητώ!

4 ώρες πρίν, agapi27 είπε:

Καλησπερα κοριτσια.

Ερωτηση: ποιες απο εσας εκαναν το εμβολιο κατα της γριπης; και σε ποιες συστησαν και το εμβολιο για τον κοκκυτη;

Ο ιδιωτης γιατρος μ,μου ειχε προτεινει το εμβολιο της γριπης αλλα δεν το ειχα κανει κ δεν επεμενε.Ουτε μου ειχε πει για του κοκκυτη.

Σημερα που πηγα στο νοσοκομειο ο γιατρος ηθελε και τα 2.

Εκανα της γριπης κατευθειαν,αλλα του κοκκυτη βρισκεται σε ελλειψη και αναμενεται να ερθει σε κανα μηνα κ θα το κανω τοτε.

Οι δικοι σας γιατροι τι οδηγιες σας εχουν δωσει;

 

Τα φιλια μου...

Αγάπη εγώ φοβήθηκα κ δεν το έκανα γτ μ είπε ο φαρμακοποιός πως είναι φρέσκο αυτό το εμβόλιο άσε που είναι απίθανο να κολλήσεις στην Ελλάδα αυτό το στέλεχος


kcVQp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 26 λεπτά , Again mama είπε:

 

Αγάπη εγώ φοβήθηκα κ δεν το έκανα γτ μ είπε ο φαρμακοποιός πως είναι φρέσκο αυτό το εμβόλιο άσε που είναι απίθανο να κολλήσεις στην Ελλάδα αυτό το στέλεχος

Εγραφα ποσο εχω αγχωθει και παραλληλα εστειλα στη μητερα μου τους προβληματισμους μου και μου εστειλε 3-4 αρθρα για τον εμβολιασμο και μου ειπε οτι ψαχνει απ το πρωι απλα δεν μου το ελεγε...αχαχαχαχα...

Την αγαπω τοσο πολυ...Η γλυκια μου... Αγχωνεται κι αυτη κι ας μην μου το λεει...Οποτε της λεω καποιον προβληματισμο μου ψαχνει στο ιντερνετ ή παιρνει τηλεφωνο το γυναικολογο της...αχαχαχαχα Αλλα μου το λεει μετα απο καιρο...

  • Μου αρέσει 2

jfgBp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα...ούτε εγώ έχω εμβολιαστεί, δεν μου είπε τπτ ο γιατρός μου...το επόμενο ραντεβου είναι σε δύο βδομάδες, θα τον ρωτήσω αν είναι....εξετάσεις χοληστερίνης ούτε εγώ έχω κάνει...

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια!ουτε εγω εχω κάνει καποιο εμβόλιο...ουτε εξετασεις χοληστερινης έχω κανει...στις 06/03 έχω ραντεβού και θα ρωτησω το γιατρό...παντως ουτε την πρώτη εγκυμοσύνη ειχα κάνει εξεταση χοληστερινης..το θυμάμαι..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 2/26/2018 at 5:35 PM, agapi27 said:

Καλησπερα κοριτσια.

Ερωτηση: ποιες απο εσας εκαναν το εμβολιο κατα της γριπης; και σε ποιες συστησαν και το εμβολιο για τον κοκκυτη;

Ο ιδιωτης γιατρος μ,μου ειχε προτεινει το εμβολιο της γριπης αλλα δεν το ειχα κανει κ δεν επεμενε.Ουτε μου ειχε πει για του κοκκυτη.

Σημερα που πηγα στο νοσοκομειο ο γιατρος ηθελε και τα 2.

Εκανα της γριπης κατευθειαν,αλλα του κοκκυτη βρισκεται σε ελλειψη και αναμενεται να ερθει σε κανα μηνα κ θα το κανω τοτε.

Οι δικοι σας γιατροι τι οδηγιες σας εχουν δωσει;

 

Τα φιλια μου...

agapi27 εγω ειχα ρωτησει για το εμβολιο της γριπης και μου ειχε πει να μην το κανω για τον κοκκυτη δεν γνωριζω κατι δεν μου ειχε πεi

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα κορίτσια! Πολύ χαίρομαι που όλα πάνε καλά με όλες σας :-D
@agapi27 επειδή λόγω του κοντού τραχήλου φοβόμουν μην αρρωστήσω και βήχω και επιβαρύνω την κατάσταση, είχα ρωτήσει τη γιατρό στην αρχή της εγκυμοσύνης και μου είχε πει όχι για το εμβόλιο, αλλά τώρα νομίζω οτι ήρθε η ώρα να την ξαναρωτήσω γιατί η αλήθεια είναι οτι φουρφουρίζω αυτές τις μέρες και αγχώνομαι μην την αρπάξω τελικά. 
Κατά τ' άλλα σήμερα έβαλα πεσσό κι ελπίζω να πάνε όλα καλά γιατί ο τράχηλος έφτασε το 1,5 cm...
Δεν πόνεσε καθόλου, ούτε τον νιώθω, όμως φοβάμαι πολύ... Είναι τόσο μικρούλα ακόμα η μπέμπα που αν συμβεί κάτι απρόοπτο δεν ξέρω αν θα τα καταφέρει και πραγματικά δεν θέλω καν να το σκέφτομαι...
Επίσης, αν κάποια έχει περάσει κύηση σε ακινησία ποιά στάση τη βόλευε περισσότερο;

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , nineta είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Πολύ χαίρομαι που όλα πάνε καλά με όλες σας :-D
@agapi27 επειδή λόγω του κοντού τραχήλου φοβόμουν μην αρρωστήσω και βήχω και επιβαρύνω την κατάσταση, είχα ρωτήσει τη γιατρό στην αρχή της εγκυμοσύνης και μου είχε πει όχι για το εμβόλιο, αλλά τώρα νομίζω οτι ήρθε η ώρα να την ξαναρωτήσω γιατί η αλήθεια είναι οτι φουρφουρίζω αυτές τις μέρες και αγχώνομαι μην την αρπάξω τελικά. 
Κατά τ' άλλα σήμερα έβαλα πεσσό κι ελπίζω να πάνε όλα καλά γιατί ο τράχηλος έφτασε το 1,5 cm...
 

Τελικα ειναι θεμα γιατρου. Ο ιδιωτης μου το ειχε προτεινει αλλα δεν ειχε επιμεινει.Του δημοσιου  θελει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ και τα 2.

@nineta μου , ελπιζω με τον πεσσο να μην ανησυχεις αλλο.

Πλεον αρχισαμε να σκεφομαστε την πιθανοτητα να γεννησω στην κλινικη .

Η μητερα μου επιμενει για την κλινικη,εγω σκεφτομαι τα χρηματα κ οτι αν γινει κατι σε στελνουν στο νοσοκομειο,που κ εκει σε στελνουν στα Γιαννενα...

Μηδεν υποδομες δλδ.


jfgBp3.png
Link to comment
Share on other sites

@agapi27 έχει η Κέρκυρα ιδιωτική κλινική; Αν ναι θα σου πρότεινα εκεί γιατί απ' ότι ξέρω το νοσοκομείο του νησιού υπολειτουργεί, αλλιώς να πας κατευθείαν στα Γιάννενα που πάνε και οι περισσότεροι από Ήπειρο και Ιόνιο. Όσο για το κόστος αν είσαι ασφαλισμένη υπάρχει κάποια έκπτωση που καλύπτεται από το ταμείο σου και εννοείται οτι επιλέγουμε τρίκλινο και όχι σουίτα :-D

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , nineta είπε:

@agapi27 έχει η Κέρκυρα ιδιωτική κλινική; Αν ναι θα σου πρότεινα εκεί γιατί απ' ότι ξέρω το νοσοκομείο του νησιού υπολειτουργεί, αλλιώς να πας κατευθείαν στα Γιάννενα που πάνε και οι περισσότεροι από Ήπειρο και Ιόνιο. Όσο για το κόστος αν είσαι ασφαλισμένη υπάρχει κάποια έκπτωση που καλύπτεται από το ταμείο σου και εννοείται οτι επιλέγουμε τρίκλινο και όχι σουίτα :-D

Ναι,εχει ιδιωτικη κλινικη και προσφατως ανακαινισμενη.

Βασικα ακομα δεν την παρεδωσαν,αλλα σε ενα 15νθημερο ακουσα θα ειναι ετοιμη...

Εννοειται οτι δεν παω για τη σουιτα και γενικα ο γιατρος μας μας ειπε μια εκπληκτικη τιμη.Αλλα και παλι το σκεφτομαι. :lol::lol:


jfgBp3.png
Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, nineta είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Πολύ χαίρομαι που όλα πάνε καλά με όλες σας :-D
@agapi27 επειδή λόγω του κοντού τραχήλου φοβόμουν μην αρρωστήσω και βήχω και επιβαρύνω την κατάσταση, είχα ρωτήσει τη γιατρό στην αρχή της εγκυμοσύνης και μου είχε πει όχι για το εμβόλιο, αλλά τώρα νομίζω οτι ήρθε η ώρα να την ξαναρωτήσω γιατί η αλήθεια είναι οτι φουρφουρίζω αυτές τις μέρες και αγχώνομαι μην την αρπάξω τελικά. 
Κατά τ' άλλα σήμερα έβαλα πεσσό κι ελπίζω να πάνε όλα καλά γιατί ο τράχηλος έφτασε το 1,5 cm...
Δεν πόνεσε καθόλου, ούτε τον νιώθω, όμως φοβάμαι πολύ... Είναι τόσο μικρούλα ακόμα η μπέμπα που αν συμβεί κάτι απρόοπτο δεν ξέρω αν θα τα καταφέρει και πραγματικά δεν θέλω καν να το σκέφτομαι...
Επίσης, αν κάποια έχει περάσει κύηση σε ακινησία ποιά στάση τη βόλευε περισσότερο;

Καλημερα!να σκεφτεσαι θετικα και οτι ολα θα πανε καλα!σου στελνουμε την θετικη μας ενεργεια!:wub:

13 ώρες πρίν, agapi27 είπε:

Ναι,εχει ιδιωτικη κλινικη και προσφατως ανακαινισμενη.

Βασικα ακομα δεν την παρεδωσαν,αλλα σε ενα 15νθημερο ακουσα θα ειναι ετοιμη...

Εννοειται οτι δεν παω για τη σουιτα και γενικα ο γιατρος μας μας ειπε μια εκπληκτικη τιμη.Αλλα και παλι το σκεφτομαι. :lol::lol:

Καλημερα!και εγω σε ιδιωτικη κλινικη θα γεννησω και θα επιλεξω την οικονομικη θεση..ειναι τετρακλινο..αλλα η τουαλετα ειναι ανα 2 ατομα ευτυχως.... ουσιαστικα ειναι σαν 2 δικλινα που δεν εχουν πορτα...επισης θα εχω συνεχεια το μωρο μαζι μου..μονο για μπανιο θα το παιρνουν και θα το ξαναφερνουν...και θα πρεπει να εχω ενα συνοδο για να με βοηθαει..ο οποιος βεβαια θα κοιμαται στην καρεκλα...αν κοιμαται..χαχαχα...σκεφτομαι οτι την μεγαλη μου κορη θα την παμε στο χωριο στην πεθερα μου (ελπιζω να μην εχει πολυ δουλεια εκεινες τις μερες στο ξενοδοχειο που δουλευει και να μπορει να μου την κρατησει)...θα ερθει η μαμα μου και θα μενουν εναλλαξ με τον αντρα μου..τρεις μερες ειναι θα περασουν...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...