Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • καλημερα κορίτσια! χρόνια πολλά στις Μανούλες! εγώ ξύπνησα με αίμα σήμερα στις 5 το χάραμα και ειμαι στο νοσοκομείο! μου βάζουν όρους αλλά δεν σταματάει η μήτρα τις συσπάσεις , το ράμμα και ο τράχηλος οκ ! ο γιατρός είπε ότι δε καμια ώρα θα μ πει αν θα πάμε για τοκετό η οχι επειδή αν δεν σταματήσουν δεν μπορεί να διακινδυνεύσει ! αυτά τα νέα μ! 

μανουλες Μαιου 2018


xaroumenh mama

Recommended Posts

1 ώρα πρίν, Farmakotriftena είπε:

Ναι τσουζουν.  2 θα κάνεις ε; Δευτέρα που θα πάω θα τον ξαναρωτησω... 

@xaroumenh mama να σου ζήσει κι εσένα το ταυρακι σου!!! Εσύ γεννησες σχεδόν 39η βδομαδα; ίσως γι αυτό...

ευχαριστω πολυ με το καλο και το δικο σου....!!!!!!!!!! ναι γεννησα 38 κ 5 ημρων

  • Μου αρέσει 1

em82p2.png QGcTp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

2 ώρες πρίν, Farmakotriftena είπε:

Ναι τσουζουν.  2 θα κάνεις ε; Δευτέρα που θα πάω θα τον ξαναρωτησω... 

@xaroumenh mama να σου ζήσει κι εσένα το ταυρακι σου!!! Εσύ γεννησες σχεδόν 39η βδομαδα; ίσως γι αυτό...

4 θα κανω. Εκανα σημερα 2 και αυριο ακομα 2

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Farmakotriftena είπε:

Βάνα μου όλα καλά θα πάνε! Σε 3 μέρες θα κρατάς την κορούλα σου!!!

Αχ ρε εσυ εχω αγχωθει. Και με εχουν πιασει κατι νευρα. Δεν μπορω να ηρεμησω με τπτ...

Link to comment
Share on other sites

@Vana87 θα πάνε όλα καλά και με το που γεννήσεις θα σου φύγει όλο το άγχος κ τα νεύρα...υπομονή μια μερουλα έμεινε :) εγώ κορίτσια την πάτησα γτ ο μικρός μου ματωσε τις θηλες...για πολύ πονο λέμε...βέβαια ας τον πάρουμε σήμερα κανονικά σπίτι  (μν έχουμε θέμα με ίκτερο κ.τ.λ.) κ χαλάλι,θα περάσει ο πόνος... καλημέρα σε όλες! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, katrin* είπε:

@Vana87 θα πάνε όλα καλά και με το που γεννήσεις θα σου φύγει όλο το άγχος κ τα νεύρα...υπομονή μια μερουλα έμεινε :) εγώ κορίτσια την πάτησα γτ ο μικρός μου ματωσε τις θηλες...για πολύ πονο λέμε...βέβαια ας τον πάρουμε σήμερα κανονικά σπίτι  (μν έχουμε θέμα με ίκτερο κ.τ.λ.) κ χαλάλι,θα περάσει ο πόνος... καλημέρα σε όλες! 

Καλημέρα Κατρίν υπομονή κ εμένα μου είχε ματώσει τις θηλές έχεις πείρα εσύ κ θα το αντιμετωπίσεις πολύ γρήγορα ..!!! Εμένα με βοήθησε πάρα πολύ η κρέμα purelan της μεντελα ... Κάποιες ώρες που ειμουν μόνη ειμουν γυμνή από τη Μεση κ πάνω ... Και τα κοχύλια κ έτσι δεν ακουμπούσε το στήθος μου στο σουτιέν ...!!!!

  • Ευχαριστώ 1

em82p2.png QGcTp2.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, katrin* είπε:

@Vana87 θα πάνε όλα καλά και με το που γεννήσεις θα σου φύγει όλο το άγχος κ τα νεύρα...υπομονή μια μερουλα έμεινε :) εγώ κορίτσια την πάτησα γτ ο μικρός μου ματωσε τις θηλες...για πολύ πονο λέμε...βέβαια ας τον πάρουμε σήμερα κανονικά σπίτι  (μν έχουμε θέμα με ίκτερο κ.τ.λ.) κ χαλάλι,θα περάσει ο πόνος... καλημέρα σε όλες! 

Ναι μια μερουλα!! Θελω πολυ να τελειωνουμε! Μηπως πιαννει λαθος τη θηλη για να σου ματωσει;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Vana87 είπε:

4 θα κανω. Εκανα σημερα 2 και αυριο ακομα 2

Όλα καλά θα πάνε μην αγχώνεσαι!Με το καλό!

3 ώρες πρίν, katrin* είπε:

@Vana87 θα πάνε όλα καλά και με το που γεννήσεις θα σου φύγει όλο το άγχος κ τα νεύρα...υπομονή μια μερουλα έμεινε :) εγώ κορίτσια την πάτησα γτ ο μικρός μου ματωσε τις θηλες...για πολύ πονο λέμε...βέβαια ας τον πάρουμε σήμερα κανονικά σπίτι  (μν έχουμε θέμα με ίκτερο κ.τ.λ.) κ χαλάλι,θα περάσει ο πόνος... καλημέρα σε όλες! 

Υπομονή αλλά έχεις την εμπειρία εσυ και δεν σε φοβάμαι...και εγω έβαζα της μεντελα πριν γεννήσω και μετά της frezyderm γιατί της Μεντέλα μου έκανε χάλια τα ρούχα και μια φορά που την έβαλα η μικρή δεν έπιανε το στήθος και κατάλαβα ότι ήταν η κρέμα και πηγα πλυθηκα και όλα καλά...δεν είχε συνηθίσει την μυρωδιά...Με το καλό να γυρίσετε σπίτι σας!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, Vana87 είπε:

Αχ ρε εσυ εχω αγχωθει. Και με εχουν πιασει κατι νευρα. Δεν μπορω να ηρεμησω με τπτ...

Βάνα γερά με τσαμπουκά! Εγώ βιάζομαι να έρθει το άλλο Σάββατο να γεννήσω.  Μόνο λίγο η επισκληριδιος με αγχώνει αλλά οκ.. σε 2 μέρες θα έχεις την κορούλα σου και είναι υπέροχο! Όλα καλά θα πάνε και θα ξελαφρωσεις.  Αυτό να σκέφτεσαι!

@katrin* τσέκαρε βιντεάκια και φωτος στο internet για το πως  πρέπει να πιάνει το μωρό τη θηλή.  Βασικά το στόμα του πρέπει να πιάνει όλη τη θηλαια αλω όχι μόνο τη θηλή  . Αλλιως συνέχεια θα στις ματωνει. Επισης αν ειναι σκισμενες στην κορυφή κοίτα για χαλινό. Πολλά μωρακια έχουν στην αρχή θέματα.  Δύσκολο πράγμα ο θηλασμός και θέλει υπομονή 

  • Ευχαριστώ 2

yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Farmakotriftena είπε:

Βάνα γερά με τσαμπουκά! Εγώ βιάζομαι να έρθει το άλλο Σάββατο να γεννήσω.  Μόνο λίγο η επισκληριδιος με αγχώνει αλλά οκ.. σε 2 μέρες θα έχεις την κορούλα σου και είναι υπέροχο! Όλα καλά θα πάνε και θα ξελαφρωσεις.  Αυτό να σκέφτεσαι!

@katrin* τσέκαρε βιντεάκια και φωτος στο internet για το πως  πρέπει να πιάνει το μωρό τη θηλή.  Βασικά το στόμα του πρέπει να πιάνει όλη τη θηλαια αλω όχι μόνο τη θηλή  . Αλλιως συνέχεια θα στις ματωνει. Επισης αν ειναι σκισμενες στην κορυφή κοίτα για χαλινό. Πολλά μωρακια έχουν στην αρχή θέματα.  Δύσκολο πράγμα ο θηλασμός και θέλει υπομονή 

Ευχαριστώ να σαι καλα!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Να μας ζησουν τα μωρακια μας! Κι εμενα ειχαν ματωσει η θηλες, αλλα πιστευω ηταν επειδη χρησιμοποιουσα συχνα το θηλαστρο. Καμια κρεμα δεν με βολεψε γιατι μετα επρεπε να τις ξεβγαζω κ μες στη νυχτα ηταν βάρβαρο...εφαρμοσα αυτο που μου ειχε πει μια μαια, μετα τον θηλασμο να απλωνω λιγο απο το γαλα στη θηλη κ να το αφηνω να στεγνωνει πανω τους...αυτο ειναι το καλυτερο αντισηπτικό. Και αληθεια, αμεσως εστρωσαν...

Κατα τ'αλλα να σας κανω μια ερωτηση για τον υπνο? Σε ποια σταση βαζετε να κοιμαται το μωρο σας? Γιατι στην κλινικη το βαζαμε στο πλάι, ο γυναικολογος μου ειπε μπρουμυτα κ προχθες ο παιδιατρος ανασκελα...οπως καταλαβαινετε μπερδευτηκα αλλα φυσικα κ ακολουθω τη συσταση του παιδιατρου...


verzp2.pngYgrLp2.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Evangeliaa είπε:

Να μας ζησουν τα μωρακια μας! Κι εμενα ειχαν ματωσει η θηλες, αλλα πιστευω ηταν επειδη χρησιμοποιουσα συχνα το θηλαστρο. Καμια κρεμα δεν με βολεψε γιατι μετα επρεπε να τις ξεβγαζω κ μες στη νυχτα ηταν βάρβαρο...εφαρμοσα αυτο που μου ειχε πει μια μαια, μετα τον θηλασμο να απλωνω λιγο απο το γαλα στη θηλη κ να το αφηνω να στεγνωνει πανω τους...αυτο ειναι το καλυτερο αντισηπτικό. Και αληθεια, αμεσως εστρωσαν...

Κατα τ'αλλα να σας κανω μια ερωτηση για τον υπνο? Σε ποια σταση βαζετε να κοιμαται το μωρο σας? Γιατι στην κλινικη το βαζαμε στο πλάι, ο γυναικολογος μου ειπε μπρουμυτα κ προχθες ο παιδιατρος ανασκελα...οπως καταλαβαινετε μπερδευτηκα αλλα φυσικα κ ακολουθω τη συσταση του παιδιατρου...

Ανασκελα παντα το μωρο. Ετσι μειωνεις το συνδρομο αιφνιδιου βρεφικου θανατου. Το κεφαλακι να ειναι ελαφρως γυρισμενο αν και το γυρναει μονο του αν ειναι να βγαλει γουλιτσες. Επισης να το κανεις να ρευεται καθε φορα που τρωει

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Evangeliaa είπε:

Να μας ζησουν τα μωρακια μας! Κι εμενα ειχαν ματωσει η θηλες, αλλα πιστευω ηταν επειδη χρησιμοποιουσα συχνα το θηλαστρο. Καμια κρεμα δεν με βολεψε γιατι μετα επρεπε να τις ξεβγαζω κ μες στη νυχτα ηταν βάρβαρο...εφαρμοσα αυτο που μου ειχε πει μια μαια, μετα τον θηλασμο να απλωνω λιγο απο το γαλα στη θηλη κ να το αφηνω να στεγνωνει πανω τους...αυτο ειναι το καλυτερο αντισηπτικό. Και αληθεια, αμεσως εστρωσαν...

Κατα τ'αλλα να σας κανω μια ερωτηση για τον υπνο? Σε ποια σταση βαζετε να κοιμαται το μωρο σας? Γιατι στην κλινικη το βαζαμε στο πλάι, ο γυναικολογος μου ειπε μπρουμυτα κ προχθες ο παιδιατρος ανασκελα...οπως καταλαβαινετε μπερδευτηκα αλλα φυσικα κ ακολουθω τη συσταση του παιδιατρου...

Και εμενα η παιδιατρος ανάσκελα μου είπε με το κεφαλάκι στο πλάι!και εγώ την βάζω στο πλάι καμία φορά αλλά κανονικά ανάσκελα...υπάρχουν κρέμες που δεν χρειάζεται να τις ξεβγαζεις αλλά αυτό με το γάλα είναι το καλύτερο!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλες τις μανούλες!!! @Vana87 να σας ζήσει!!!να είναι γερή και τυχερή στη ζωή της!!

@Farmakotriftena Ο μπέμπης μου έχει βραχυ χαλινο και θα του τον κόψουμε...και η κορούλα μου είχε αλλά δεν με ενόχλησε ποτέ στον θηλασμό...τριών μηνών περίπου της τον κόψαμε κ θηλαζε αποκλειστικά χωρίς κανένα πρόβλημα...τώρα στο μικρό αυτό θα γίνει μάλλον νωρίτερα γτ μια μαία/σύμβουλος θηλασμού μου είπε ότι μάλλον αυτό φταίει που ματωσαν οι θηλές κ πονάω τόσο...

@Evangeliaa και εμένα οι κρέμες ποτέ δεν με βόλεψαν,προσπαθώ να αφήνω το στήθος έξω με λίγο γάλα για να επουλώσει τις πληγές...

Όσο για το πως κοιμάται το μωρό,οι πιο πρόσφατες οδηγίες λένε ανάσκελα...το μωρό όντως γυρίζει μόνο του το κεφαλάκι του,το βλέπω και με τον μικρό που μου βγάζει γουλιτσες...έχοντας χάσει μια αδερφή από το σύνδρομο του αιφνιδιου θανάτου και μάλιστα ήταν και θηλαζον βρέφος, όποιον παιδίατρο (καθώς αγχώνομαι με το συγκεκριμένο θέμα) έχω ρωτήσει μου λένε ότι τα αίτια δεν είναι γνωστά και κυρίως ότι είναι τυχαίο γεγονός και όχι κληρονομικό...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...