Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Ιουνίου 2018


Recommended Posts

πρίν από 2 λεπτά , evaki_ είπε:

Κι εγώ έτσι σκέφτομαι! Μία δοκιμαστική αγορά να δω τι παίζει από ποιότητα και ταχύτητα αποστολής και βλέπουμε!  Έκανα ένα παρόμοιο πείραμα με ρούχα εγκυμοσύνης από το Asos τον προηγούμενο μήνα και δε το μετάνιωσα.. πήρα ένα jegging εγκυμοσύνης μ έχει βγάλει ασπροπρόσωπη..και στο 1/3 της τιμής από παρόμοια ποιότητα που είχα βρει εδώ..

Εγώ μάλλον στο Μητέρα βάσει του καινούργιου γιατρού αλλά θα δείξει..θέλω να συζητήσω το κόστος μαζί του γιατί δεν είχα την ευκαιρία ακόμα και θα δω..εάν είναι υπέρογκο το ποσό γιατί είναι πολύ καλός γιατρός και με όνομα, μάλλον θα του ζητήσω να με παρακολουθήσει μέχρι τέλους και θα πάω στο δημόσιο για τη γέννα..αν και μόνο που σκέφτομαι αυτό το σενάριο αγχώνομαι..και δη επειδή σκέφτομαι ότι μπαίνω στον 6ο και ακόμα δεν ξέρω τι θα κάνω!!! τι άγχος και αυτό..

Προσπαθώ να βρω και καμία προσφατη δημοσίευση για το Μητέρα αλλά δεν τα έχω καταφέρει όλα είναι παλιά..Σκέφτομαι ωστόσο να ζητήσω rooming in οπουδήποτε και εαν πάω τλκ..

Επειδή πιο άσχετη πεθαινεις τι είναι το rooming in και το jegging;;; 

Μην αγχώνεσαι βρε νωρίς είναι ακόμα, εγώ πρώτα ο Θεός τον τελευταίο μήνα θα αποφασίσω... Και εγώ το κόστος φοβάμαι για το ιασω γι αυτό έχω το δίλημμα... 

Ρε κοριτσια τρώω μισή σοκολάτα την ημέρα :-( :oops:


Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

rooming in  σημαίνει να έχεις συνέχεια το μωρό δίπλα σου κι όχι να στο φέρνουν μόνο για τάισμα. Στο Έλενα που γεννησα και θα γεννήσω εξ ορισμού  όλα τα μωρά ερχονται στο δωμάτιο μαζί με τη μαμά τους. Τα πας κάθε πρώι για μπανιάρισμα και περιμένεις απέξω να τα πάρεις. Και σε κάθε αλλάγή πάνας τα αλλάζεις εσύ σε ειδικό χώρο που έχουν στον όροφο.

 

jegging είναι το κολάν

 

ως μαμά 3ων και ελπίζω σύντομα 4ων έχω να σχολιάσω ότι αθάνατα φορμάκια έχουν τα mothercare και τα marks & spencer. Tα mothercare κάνουν και σε πιο μπαμπατσικα μωρα κι έχουν μεγάλη φόρμα. Τα marks κανονική ως μαζεμένη. Εμένα μου αρέσουν πολυ και τα next. Αν παραγγείλεις από το site και έρθουν από εξωτερικό είναι πιο φτηνά από το να τα αγοράσεις από Ελλάδα. Τώρα τα έχουν 70% τα πολύ μικρά νούμερα που συμφέρει πολύ αλλά δυστυχώς είναι χειμωνιάτικα κι εμείς θέλουμε καλοκαιρινά.

 

φυσικά και ψωνίζω επίσης από H&M που είναι τα φθηνότερα όχι στην ίδια ποιότητα αλλά σε αυτές της ηλικιές θα αντέξουν. Επίσης σε μεγαλύτερη ηλικιά φοριούνται τα ρούχα για 3 χρονιές γιατί τα νούμερα πάνε 2-4, 4-6, κτλ.

zara για ρούχα όχι για φορμάκια δεν εχουν αντοχή. Και τα ρούχα έχουν στυλ μεγάλου όχι μπεμπέ

benetton πολύ γερά για ρούχα αλλά ακριβά. καλές φορμές.

orchestra για μικρόσωμα ψιλόλιγνα παιδιά σε νορμάλ τιμή. Μπαμπατσικά παιδιά δε χωράνε στα ρούχα τους. Έχουν στενά μανίκια και στενές γαμπες.

 

Μετά υπάρχουν και τα φανταστικά πανάκριβα mayoral, όπως και πολλές άλλες ακριβές μάρκες αλλά μωρέ πόσες φορές θα τα βάλουν...όλο μεγαλώνουν.

τα allouette έχουν περίεργη γραμμή στα φορμάκια. Θα τα χαρακτήριζα φαρδιά και κοντά. Στο πλύσιμο αλλάζουν μορφή

 

 

  • Μου αρέσει 2

Konstantinos 04/12/10 - Eirini 26/03/13 - Nikolas 25/08/15 - Athina 11/06/18

Link to comment
Share on other sites

@KarMar84 όπως τα λέει η @chrimai!!

Jegging είναι τα κολάν που μοιάζουν με jean παντελόνια! εγώ πήρα ένα που έχει και ύφασμα για την κοιλιά, έτσι ώστε να την καλύπτει ολόκληρη! υπάρχουν και χωρίς! πολύ βολικό..παρήγγειλα και άλλο ένα σε πιο ανοιχτό χρώμα για την άνοιξη και το περιμένω!

@chrimai  είσαι φοβερή, ευχαριστούμε για τις διαφορετικές επιλογές και την ανάλυση!! 

  • Μου αρέσει 1

tt1dc2c4

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Diana. είπε:

@KarMar84 ευτυχως ολα καλα στη βητα!!Κι ο μπεμπουλης κουκλος!!!!:cool: Ευχαριστω που με θυμηθηκες!!! Η @chrimai μας καλυψε με τα ρουχα! @Farmakotriftena το ειχα παθει τελη ογδοου!

Καλησπερα και απο μενα!

Απο χθες ηθελα να σας γραψω αλλα δεν ειχα το κουραγιο να καθισω στον υπολογιστη και που να γραφω απο το κινητο ... δεν βολευομαι και πολυ για κατεβατα :) χαχα!

Μπραβο Αρτεμις, ολα καλα να πανε!

Τωρα θα κανω παραθεσεις των δημοσιευσεων σας και θα σχολιαζω ετσι ... γιατι καλε γραψατε τοσα πολλα απο προχθες που που να τα θυμαμαι ολα!

 

3 ώρες πρίν, chrimai είπε:

rooming in  σημαίνει να έχεις συνέχεια το μωρό δίπλα σου κι όχι να στο φέρνουν μόνο για τάισμα. Στο Έλενα που γεννησα και θα γεννήσω εξ ορισμού  όλα τα μωρά ερχονται στο δωμάτιο μαζί με τη μαμά τους. Τα πας κάθε πρώι για μπανιάρισμα και περιμένεις απέξω να τα πάρεις. Και σε κάθε αλλάγή πάνας τα αλλάζεις εσύ σε ειδικό χώρο που έχουν στον όροφο.

 

jegging είναι το κολάν

 

ως μαμά 3ων και ελπίζω σύντομα 4ων έχω να σχολιάσω ότι αθάνατα φορμάκια έχουν τα mothercare και τα marks & spencer. Tα mothercare κάνουν και σε πιο μπαμπατσικα μωρα κι έχουν μεγάλη φόρμα. Τα marks κανονική ως μαζεμένη. Εμένα μου αρέσουν πολυ και τα next. Αν παραγγείλεις από το site και έρθουν από εξωτερικό είναι πιο φτηνά από το να τα αγοράσεις από Ελλάδα. Τώρα τα έχουν 70% τα πολύ μικρά νούμερα που συμφέρει πολύ αλλά δυστυχώς είναι χειμωνιάτικα κι εμείς θέλουμε καλοκαιρινά.

 

φυσικά και ψωνίζω επίσης από H&M που είναι τα φθηνότερα όχι στην ίδια ποιότητα αλλά σε αυτές της ηλικιές θα αντέξουν. Επίσης σε μεγαλύτερη ηλικιά φοριούνται τα ρούχα για 3 χρονιές γιατί τα νούμερα πάνε 2-4, 4-6, κτλ.

zara για ρούχα όχι για φορμάκια δεν εχουν αντοχή. Και τα ρούχα έχουν στυλ μεγάλου όχι μπεμπέ

benetton πολύ γερά για ρούχα αλλά ακριβά. καλές φορμές.

orchestra για μικρόσωμα ψιλόλιγνα παιδιά σε νορμάλ τιμή. Μπαμπατσικά παιδιά δε χωράνε στα ρούχα τους. Έχουν στενά μανίκια και στενές γαμπες.

 

Μετά υπάρχουν και τα φανταστικά πανάκριβα mayoral, όπως και πολλές άλλες ακριβές μάρκες αλλά μωρέ πόσες φορές θα τα βάλουν...όλο μεγαλώνουν.

τα allouette έχουν περίεργη γραμμή στα φορμάκια. Θα τα χαρακτήριζα φαρδιά και κοντά. Στο πλύσιμο αλλάζουν μορφή

 

 

Πολυ μου αρεσε η αναλυση σου ... Με 3 παιδακια νομιζω οτι εχεις δοκιμασει περισσοτερα και εισαι πιο ειδικη! 

Να πω οτι τελευταια αγοραζω για τον μικρο μου απο οπου εχει προσφορες ... λιγα απο καθε μαγαζι ... τα μαγιοραλ τα εχει φορεσει γιατι ηταν ρουχακια που μας εδωσαν ... εμενα μου αρεσουν παρα πολυ τα dpam! Αλλα χωρις εκπτωσεις πανακριβα οπως και τα περισσοτερα αλλωστε! 

Εχω να προσθεσω οσο αφορα τουλαχιστον τα ρουχακια του 1ου ετους οτι slimline ειναι και αυτα απο prenatal! 

Γενικα προτιμω τα βαμβακερα, ακομη και χειμωνα ... απο τα ακρυλικα δεν ειμαι ευχαριστημενη ... σα να του βγαζουν αλλεργια!

Λατρευω τις φορμες απο τα μπενετον, τα παντελονακια δλδ! Και χωρις εκπτωσεις εχουν μια λογικη τιμη .. το απλο κλασσικο σχεδιο τους.

Επειδη με φωναζει ο μπομπιρας ... θα συνεχιζω αργοτερα ... το κατεβατο!

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

4 ώρες πρίν, evaki_ είπε:

Κι εγώ έτσι σκέφτομαι! Μία δοκιμαστική αγορά να δω τι παίζει από ποιότητα και ταχύτητα αποστολής και βλέπουμε!  Έκανα ένα παρόμοιο πείραμα με ρούχα εγκυμοσύνης από το Asos τον προηγούμενο μήνα και δε το μετάνιωσα.. πήρα ένα jegging εγκυμοσύνης μ έχει βγάλει ασπροπρόσωπη..και στο 1/3 της τιμής από παρόμοια ποιότητα που είχα βρει εδώ..

Εγώ μάλλον στο Μητέρα βάσει του καινούργιου γιατρού αλλά θα δείξει..θέλω να συζητήσω το κόστος μαζί του γιατί δεν είχα την ευκαιρία ακόμα και θα δω..εάν είναι υπέρογκο το ποσό γιατί είναι πολύ καλός γιατρός και με όνομα, μάλλον θα του ζητήσω να με παρακολουθήσει μέχρι τέλους και θα πάω στο δημόσιο για τη γέννα..αν και μόνο που σκέφτομαι αυτό το σενάριο αγχώνομαι..και δη επειδή σκέφτομαι ότι μπαίνω στον 6ο και ακόμα δεν ξέρω τι θα κάνω!!! τι άγχος και αυτό..

Προσπαθώ να βρω και καμία προσφατη δημοσίευση για το Μητέρα αλλά δεν τα έχω καταφέρει όλα είναι παλιά..Σκέφτομαι ωστόσο να ζητήσω rooming in οπουδήποτε και εαν πάω τλκ..

Καλοσωρισες στην παρεα μας! 

Για πες σε τι τιμη βρηκες απο το jegging; Μολις μου ηρθαν απο H&M μια φορμα κι ενα κολαν ... και περιμενω να τα δοκιμασω ... ενα παντελονι super stretch & skinny που πηρα μου αρεσε πολυ παντως. Το κολαν ηταν στα 10 ευρω. Καλη τιμη μου φανηκε ... Στον γιο μου 5 +χρονια πριν ειχα παρει κολαν απο prenatal που ηταν βαμβακερα αλλα αν θυμαμαι καλα ειχαν 2πλασια τιμη ... η εγκυμοσυνη τοτε ηταν σε αλλο εξαμηνο, οποτε διαφορετικες λιγο οι απαιτησεις ... αλλα οχι πολυ ... γιατι τα ιδια φοραω ή θα φορεσω απο τα αλλα ρουχα που εχω κρατησει ... απλα σε διαφορετικη φαση της εγκυμοσυνης ... ευτυχως ολα ειναι τοσο φαρδια :)

Link to comment
Share on other sites

Οσο αφορα στο μαρσιπο ... εγω ειχα σλινγκ ... στην αρχη δεν το χρησιμοποιησα γιατι φοβομουν να βαλω μεσα το μωρο. Το εβαλα απο τη στιγμη που μπορουσε να καθισει και τον εβαζα μεχρι περιπου τον 1,5 χρονο. Ειναι βαρος και αν υπαρχουν θεματα δεν ειναι καλη ιδεα ... αλλα καθε ανθρωπος ειναι διαφορετικος. Εγω ειχα θεμα με την μεση μου και ομως μπορουσα να τον σηκωσω ... μιλαμε ηταν γυρω στα 12-13 κιλα ... το σλινγκ ηταν μεχρι 15 αν θυμαμαι ... Δεν καναμε τρελες βολτες ... καπου κοντα αλλα ηταν καλυτερα απο το να τον εχω αγκαλια με τα χερια. Μετα υπαρχουν και οι μπαμπαδες που μπορουν να τον χρησιμοποιησουν!

Απο το ΠατΠατ εχει παρει καποια γνωστη ... αλλα ρουχακια ηταν ποιοτικα και αλλα οχι ... αλλα πραγματι ειναι ολα που διαφημιζονται τοσο ομορφα!

Στην αρχη ειχα λικνο διπλα στο κρεβατι. Μας το ειχαν δωσει ... και η αληθεια ειναι οτι δεν ειχαμε ακομη αγορασει κουνια! Την αγορασαμε στους 5 μηνες οπου και σταματησαμε την χρηση που λικνου μια που αν θυμαμαι καλα ηταν πια μεγαλος για αυτο αλλα ισως και να φοβομουν μην πιαστει και σηκωθει. Αν χωρα η κουνια στο δωματιο θα προτινα κουνια απο την αρχη ... αλλιως μια χαρα και το λικνο ... η καλαθουνα/πορτ μπεμπε απλα ειναι για ακομη λιγοτερους μηνες νομιζω ... παντα αναλογως το μεγεθος του μωρου. Για το πηγαινελα στα δωματιο οταν ειναι ξυπνιο μπορει να χρησιμοποιηθει και το ρηλαξ ... εγω αυτο εκανα.

 

Τελος για τα ρουχακια ... αναλογως τις διαθεσεις μας αλλα και το μωρο ... μπορει τα 10 να μην ειναι αρκετα! Μιλαω για 10 αλλαξιες ... γιατι οντας καλοκαιρι ποσα ρουχα να τους φοραμε ... Εγω δεν μπορουσα να πλενω καθε 3 και λιγο ... βεβαια ηταν και χειμωνας στον γιο μου ... και δεν ειχα και στεγνωτηριο τοτε ... αλλα χρειαστηκα 15! 15 μεσα και 15 εξω! Βρεθηκαμε μερα που δεν ειχα πλυνει ... με μια μονο ακομη αλλαξια ... γιατι ειχε λερωθει ποσες φορες! Αφηστε ... !!

Οσο για τον θα βαλουν μακρυμανικα ή κοντομανικα ... προσανατολιζομαι προς τα βαμβακερα μακριμανικα κορμακια τελικα! Ισως με ενα βαμβακερο κολαν/φορμα απο κατω ... ή μακρυμανικα βαμβακερα φορμακια ... Ειναι τοσο μικρα ακομη που δε νομιζω οτι μπορουν να διαχειριστουν την θερμοκρασια... Κοριτσια που εχετε και αλλα παιδακια ... αν ειναι γεννημενα καλοκαιρι τι τους φορουσατε ... ή αν εχετε ακουσει απο αλλες μαμαδες ... Τα 0-3 παντως τα χρησιμοποιησα κανονικατατα τους 3 πρωτους μηνες ... δεν χρησιμοποιησα καθολου περα του πρωτου 20ημερου αντε να πω μηνα το 0-1/0-2 που εχουν καποιες μαρκες. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα! 

Ησυχια σημερα με οχι πολυ διαθεση .. νυσταζω λιγο αν και χθες κοιμομουν απο τις 10 μεχρις τις 7 το πρωι ... Και ο καιρος παλι δεν βοηθαει και πολυ ... Σα να εχει περισσοτερο κρυο .. Ευτυχως δεν εχει αερα σημερα ... Τι σχεδια εχετε για το 3ημερο;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από μένα, 

Ο καιρός δεν βοηθάει έχεις δίκιο.  Τη καθαρά Δευτέρα τρίχες θα πάμε σε ένα πάρκο εδώ κοντά για πικ νικ. Μας καλέσανε κάτι φίλοι στο εξοχικό τους αλλά είναι μια ωρα με το αυτοκίνητο και δεν μπορω. Γενικά μια μούχλα με την διάθεση. ..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα κοριτσια.πως ειστε;ειχαμε ραντεβου χτες με τον γιατρο.εχει μεγαλωσει..330 γρ. Αλλα δεν μας εκανε τη χαρη να το δουμε πολυ.ηταν με πλατη και δεν ελεγε να γυρισει το μικρουλι.

θα κλεισω β επιπεδου κ ανυπομονω 

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια!! 

@mamSof ευχαριστούμε για τις πληροφορίες!!! να σαι καλά!! λοιπόν το jegging το πήρα στα 17 ευρώ, αλλά επειδή γλυκοκοίταζα και στα h&m πριν λίγο διάστημα, η ποιότητα μου φαίνεται ανώτερη και είμαι ευχαριστημένη πλήρως! ένα παρόμοιο στο σκρουτζ που κοίταγα πριν κανα μήνα, το είχε 57 ευρώ :|

τώρα έχω παραγγείλει ένα κολάν κι εγώ στα 11 ευρώ απο ASOS , να δούμε τι παίζει..την άλλη εβδομάδα το περιμένω..:)

Ο καιρός είναι άθλιος κορίτσια..κι εγώ έτσι πεσμένη αισθάνομαι..δεν κοιμάμαι και πολύ καλά τις τελευταίες 2 ημέρες..εχθές πήγα στο γιατρό και μου έγραψε την καμπύλη ζαχάρου.. έχει πάει καμια σας να την κάνει; θα πάω να την κάνω αύριο το πρωί..μου έγραψε την μικρή ευτυχώς οπότε θα μείνω μόνο 2 ώρες στο ιατροδιαγνωστικό..μ ' έχει φάει το άγχος όμως δεν είναι να διαβάζεις μερικές φορές στο ίντερνετ άλλες ιστορίες..:/ 

Κ. Δευτέρα κι εμείς εδώ θα τη βγάλουμε..μάλιστα δεν έχω όρεξη να πάω ούτε στο καθιερωμένο τραπέζι με οικογενειακούς φίλους..κάτι μ ΄εχει πιάσει και επιζητώ συνεχώς ησυχία και ηρεμία..όσες φύγετε για τριήμερο καλά να περάσετε! :)


tt1dc2c4

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, evaki_ είπε:

Γεια σας κορίτσια!! 

@mamSof ευχαριστούμε για τις πληροφορίες!!! να σαι καλά!! λοιπόν το jegging το πήρα στα 17 ευρώ, αλλά επειδή γλυκοκοίταζα και στα h&m πριν λίγο διάστημα, η ποιότητα μου φαίνεται ανώτερη και είμαι ευχαριστημένη πλήρως! ένα παρόμοιο στο σκρουτζ που κοίταγα πριν κανα μήνα, το είχε 57 ευρώ :|

τώρα έχω παραγγείλει ένα κολάν κι εγώ στα 11 ευρώ απο ASOS , να δούμε τι παίζει..την άλλη εβδομάδα το περιμένω..:)

Ο καιρός είναι άθλιος κορίτσια..κι εγώ έτσι πεσμένη αισθάνομαι..δεν κοιμάμαι και πολύ καλά τις τελευταίες 2 ημέρες..εχθές πήγα στο γιατρό και μου έγραψε την καμπύλη ζαχάρου.. έχει πάει καμια σας να την κάνει; θα πάω να την κάνω αύριο το πρωί..μου έγραψε την μικρή ευτυχώς οπότε θα μείνω μόνο 2 ώρες στο ιατροδιαγνωστικό..μ ' έχει φάει το άγχος όμως δεν είναι να διαβάζεις μερικές φορές στο ίντερνετ άλλες ιστορίες..:/ 

Κ. Δευτέρα κι εμείς εδώ θα τη βγάλουμε..μάλιστα δεν έχω όρεξη να πάω ούτε στο καθιερωμένο τραπέζι με οικογενειακούς φίλους..κάτι μ ΄εχει πιάσει και επιζητώ συνεχώς ησυχία και ηρεμία..όσες φύγετε για τριήμερο καλά να περάσετε! :)

Θα κάνεις την καμπύλη ε? Να πας με παρέα.  Εγώ όταν είχα κάνει της μεγάλης το έπαιζα ήρωας και πηγα μόνη μου και φεύγοντας κόντεψα να λυποθυμησω οπότε πρόσεχε.  

Εγώ νομίζω την κάνω σε δύο εβδομάδες, στην 26η αν δεν κάνω λάθος.  

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , katsif είπε:

Θα κάνεις την καμπύλη ε? Να πας με παρέα.  Εγώ όταν είχα κάνει της μεγάλης το έπαιζα ήρωας και πηγα μόνη μου και φεύγοντας κόντεψα να λυποθυμησω οπότε πρόσεχε.  

Εγώ νομίζω την κάνω σε δύο εβδομάδες, στην 26η αν δεν κάνω λάθος.  

αλήθεια?? κι εγώ μόνη μου έχω σκοπό να πάω..έτσι όπως μου τα λες όμως θα κανονίσω να ρθουν να με παραλάβουν!! κι εγώ αργότερα νόμιζα οτι γίνεται αλλά με συμβούλευσε να την κάνω άμεσα..ελπίζω να πάνε όλα καλά..


tt1dc2c4

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...