Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Τι κάμετε κορίτσια μου !!! Μου έκλεισαν το πρώτο υπέρηχο να δπυμε πως προχωράμε κ εάν είναι όλα καλα στις 7 εβδομάδες … αλλά νιώθω τρομερή αδυναμία … λαχάνιασμα θέλω να είμαι μόνο στο κρεβάτι να κοιμάμαι … μήπως μου λείπει Σίδηρος ; Τους πήρα τηλέφωνο σήμερα αλλά δεν με έχουν καλέσει ακόμα πίσω .. 

Μανούλες Ιουνίου 2018


Recommended Posts

πρίν από 30 λεπτά , katsif είπε:

Γειά σε όλες!  

Α ρε κορίτσια θα μπούμε στον 7ο.... ρε πως πέρασε ο καιρός. .... απίστευτο! 

Σαν χτες μου φαίνεται που είδαμε το τεστ και πριν το καταλάβουμε θα έχουμε και τα μωράκια!  Μην χαθούμε και τότε ε? Να λέμε τα νέα μας όταν ξενυχτάμε!

Εγώ κορίτσια εκεί κοντά στα Χριστούγεννα θα ξανά ψάξω για δουλειά,  δεν την παλεύω άλλο.  Όχι μόνο από οικονομικής άποψης αλλά και από ψυχολογικής.  Έχω τρελαθεί μέσα στο σπίτι.  Θα μου πεις θα έρθει το μωρό και θα τρέχεις. .. οκ ναι αλλά πάλι μέσα θα είμαι! 

Σήμερα πήγα κολυμβητηριο και δεν μπορούσα να βγω από την πισίνα. .. ξεφτίλα.  Έχω βαρύνει,  θα βγαίνω μαζί με τις κυρίες από τις σκάλες! 

Farmakotriftena δεν ξεκινάς το αντιηλιακό λέω εγώ?  Μην κάνεις κανένα λεκέ και τρέχεις μετά. ... 

Βάζω πάντα αντιηλιακό , με χρωμα κιολας αντι για μεικ απ! 

Εσενα σου φαίνεται ότι πέρασε γρήγορα ο καιρός ε;; εγώ μονίμως γκρινιάζω ότι περνάει αργά και βασανιστικά.  Ίσως γιατί από τον Σεπτέμβρη μέχρι και σήμερα δεν έχει περάσει μέρα που να ειμαι τελείως καλά.  Όλο αναγούλες πονακια συσπάσεις γοπ  φουσκωματα. 3 μήνες μου έμειναν και μου φαίνεται αιώνας ακόμα!


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 ώρα πρίν, Farmakotriftena είπε:

Βάζω πάντα αντιηλιακό , με χρωμα κιολας αντι για μεικ απ! 

Εσενα σου φαίνεται ότι πέρασε γρήγορα ο καιρός ε;; εγώ μονίμως γκρινιάζω ότι περνάει αργά και βασανιστικά.  Ίσως γιατί από τον Σεπτέμβρη μέχρι και σήμερα δεν έχει περάσει μέρα που να ειμαι τελείως καλά.  Όλο αναγούλες πονακια συσπάσεις γοπ  φουσκωματα. 3 μήνες μου έμειναν και μου φαίνεται αιώνας ακόμα!

Σε αυτό δεν έχεις άδικο  άμα ταλαιπωριεσαι σου φαίνεται αιώνας.  Κάνε κουράγιο το γαϊδούρι το φάγαμε,  η ουρά έμεινε. ....

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, katsif είπε:

Καλημέρα, 

Από μάνγκο γίνεσαι καλαμπόκι!  Χοχο

Και εγώ έχω αυτό το άγχος με την ασφάλεια αλλά το ταμείο ανεργίας θεωρητικά μου κολλάει ενσημα. Ούτε εσύ θα έχεις πρόβλημα.  Θα πρέπει να έχεις νομίζω 50 ενσημα μέσα στον χρόνο για να έχεις ασφάλεια οπότε είμαστε καλυμμένες έως τον Φλεβάρη του 19. Τώρα αν γίνει καμιά στραβή μπες στο βιβλιαριο του αντρα σου, μην πας ακαλυπτη να γεννήσεις, μόνο και μόνο τα φάρμακα είναι ένα κόστος.  Λέω εγώ τώρα. 

Καλή επιτυχία σήμερα.  Έχεις παρέα φαντάζομαι ε? Γιατί εγώ στην μεγάλη μετά την καμπύλη κοντεψα να σωριαστω....

Καλησπερα!

Μια χαρα πηγε τελικα η καμπυλη .. λιγο βαρεθηκα εκει μονη μου .. διαβασα .. μιλησα στο τηλεφωνο .. χαζεψα τον κοσμο και τις συζητησεις .. ψυχοπλακωθηκα λιγο αλλα περασε και αυτο! Το πρωι ειχα σουπερ μετρηση ... νηστεις 85! Μετα την καμπυλη πηρα να φαω μια σπανακοπιτα που λυμπιστηκα ... και καφε [πινω μονο εναν καφε την ημερα ... αν πιω 2ο θα ειναι ντεκαφεινε ... δυσκολα για ενα ατομο που επινε τουλαχιστον 3 καφεδες την μερα!]... και η μετρηση μια ωρα μετα ηταν 83! Θαυμα; Τι δεν πηγε καλα :) Φευγοντας παντως απο το μικροβιολογικο εργαστηριο μια χαρα ενιωθα ... ενιωσα για πολυ λιγα λεπτα καπως .. σαν ενοχληση, ζαλαδα καπου στο μισαωρο αφου ηπια την γλυκοζη ... που ειχε γευση πορτοκαλι ... και ναι ναι ειμαι απο αυτες που τους αρεσε μια χαρα! 20 μερες χωρις γλυκο μια στερηση τη νιωθω ... η αληθεια ειναι οτι και τις αλλες φορες που εκανα καμπυλη .. 2 ακομη φορες στην ζωη μου ... το 12 και το 16 ... μια χαρα μου φανηκε το σκευασμα! Καποτε ... πολυ καποτε βεβαια ... επινα καφε με 4 κουταλιες ζαχαρη! Εδω ομως και 13 χρονια τον πινω σκετο! Αν βρεθει ζαχαρη μεσα ... αναγουλιαζω! Βεβαια το τσαι μου το προτιμω με μια κουταλια ζαχαρη ...

 

10 ώρες πρίν, evaki_ είπε:

Καλημέρα κορίτσια!!!

Πήρα τα αποτελέσματα της καμπύλης και ευτυχώς ήταν καλά!! @mamSof καλά αποτελέσματα σου εύχομαι κι εσένα με τη σειρά σου και σε όλες!!

Εγώ όντας κάτασπρη είχα φοβηθεί για αυτή τη "μάσκα εγκυμοσύνης" στο πρόσωπο...προς ώρας δεν έχω βγάλει κάτι παρότι δεν έχω βάλει καθόλου αντιηλιακό όπως με είχαν συμβουλεύσει..λόγω αμέλειας :/ και για την καφέ γραμμή δεν ξέρω αν είναι νωρίς αλλά δεν έχω εμφανίσει κάτι...

προσπαθώ να βάζω αμυγδαλέλαιο στην κοιλιά για να γλιτώσω τις ραγάδες γιατί είμαι επιρρεπής και νομίζω τώρα που μεγαλώνει μέρα με τη μέρα αισθητά πρέπει να προσέξω περισσότερο..είναι αρκετά ενυδατικό..εσείς βάζετε τίποτα;;;;  έχω πάρει και μια κρέμα για το στήθος για προετοιμασία, η οποία χρησιμοποιείται και μετά εάν θηλάζεις! να δούμε τα αποτελέσματα...Σήμερα έρχεται και η παραγγελία από το ASOS οπότε θα σας κρατήσω ενήμερες!

Τελικά μάλλον βρήκαμε και καρότσι οπότε μου έφυγε ένα άγχος παραπάνω! :D 

Ευχαριστω ... εσυ τι αποτελεσματα ειχες;

Δεν βαζω αυτη την φορα τιποτα ακομη ... θα δω αν θα βαλω κατι στην κοιλια ... για το στηθος τι ειναι αυτο που βαζεις;

8 ώρες πρίν, Farmakotriftena είπε:

Αχαχα γλυκούλα μου!! Επειδή όλο ξεχνάω,  αγόρι περιμενεις; συνήθως τριχοφυια στα αγόρια έχουμε. 

Διάβασα τελικά γύρω στον 7ο βγαίνει.  Ε τώρα μπήκαμε εμείς, οπότε όπου να ναι θα βγει. Χθες που ειδα την κοιλια μου σε φως, έχει αρχίσει να αχνοφαίνεται. 

Καφε γιατι δεν μπορείς αν επιτρέπεται; Στον έχει απαγορεύσει ο γιατρος;

Είχες βγάλει πανάδες ε; ο φόβος μου είναι αυτός γιατί ξέρω πολλές που έβγαλαν πανάδες στο πρόσωπο στην εγκυμοσύνη  .  Είμαι πολύ λευκή εγώ και οι πιο σκούρες επιδερμίδες έχουν μεγαλύτερη ευαισθησία σε πανάδες  αλλά ξέρω και ξανθές επιδερμίδες που κληρονόμησαν πανάδες μετά την εγκυμοσύνη. 

Εγώ αυτό που έπαθα μετά είναι ότι έγινε πάρα πολύ λιπαρό το πρόσωπο μου, ευτυχώς όμως χωρίς ακμή.  Έκανα αγωγή μήνες για να το επαναφέρω.  Ορμόνες.. .

Δες ... μετα την εγκυμοσυνη εφυγαν τα σημαδια ... η διχρωμια δλδ. Κι εγω ειμαι γενικα λευκη ... ισως να φταιει και ο πεσμενος σιδηρος ... Αλλα νομιζω οτι φευγουν ολα αυτα ...

... Εκτος απο αυτες τις τριχες στο πηγουνι για μενα ... αλλα τις βγαζω με το τσιμπιδακι των φρυδιων ... μικρο το κακο ...

 

6 ώρες πρίν, aspa80 είπε:

Καλημερα!

Πηγα και εγω να κανω καμπυλη σακχαρου σημερα...αυριο τα αποτελεσματα! Δεν ηταν τοσο δυσκολο τελικα,την ηπια τη γλυκοζη στο λεπτο!Ελπιζω να βγει και καλη βεβαια!Εγω δυστυχως απο 1/3 ανασφαλιστη θα ειμαι, δεν εχω ουτε τα 50 τα περσινα που απαιτουνται οποτε θα πρεπει να μπω στου αντρα μου το βιβλιαριο....αφηστε το ...ουτε επιδοματα δικαιουμαι ουτε τιποτα...

Γιατι δεν δικαιουσαι επιδομα τοκετου και λοχειας; Δεν ειχες τα τελευταια 2 χρονια 200 ενσημα; Δεν χρειαζεται να εργαζεσαι τωρα ...

Καλα αποτελεσματα στην καμπυλη!

4 ώρες πρίν, katsif είπε:

Γειά σε όλες!  

Α ρε κορίτσια θα μπούμε στον 7ο.... ρε πως πέρασε ο καιρός. .... απίστευτο! 

Σαν χτες μου φαίνεται που είδαμε το τεστ και πριν το καταλάβουμε θα έχουμε και τα μωράκια!  Μην χαθούμε και τότε ε? Να λέμε τα νέα μας όταν ξενυχτάμε!

Εγώ κορίτσια εκεί κοντά στα Χριστούγεννα θα ξανά ψάξω για δουλειά,  δεν την παλεύω άλλο.  Όχι μόνο από οικονομικής άποψης αλλά και από ψυχολογικής.  Έχω τρελαθεί μέσα στο σπίτι.  Θα μου πεις θα έρθει το μωρό και θα τρέχεις. .. οκ ναι αλλά πάλι μέσα θα είμαι! 

Σήμερα πήγα κολυμβητηριο και δεν μπορούσα να βγω από την πισίνα. .. ξεφτίλα.  Έχω βαρύνει,  θα βγαίνω μαζί με τις κυρίες από τις σκάλες! 

Farmakotriftena δεν ξεκινάς το αντιηλιακό λέω εγώ?  Μην κάνεις κανένα λεκέ και τρέχεις μετά. ... 

Τωρα που τα κοιτουσα ο εβδομος ξεκινα στην 27η εβδομαδα ... εχω 2 ακομη για τοτε :)

Χθες μια κυρια στο σουπερ μαρκετ προσεξε οτι ειμαι εγκυος! Της εδινα την σειρα μου στο ταμειο γιατι ειχε μονο ενα πραγμα και αυτη δεν δεχοταν και μου εβγαλε και τα πραγματα απο το καλαθι! Δεν το περιμενα οτι φαινεται ... με το παλτο ... Χωρις αυτο ενταξει ... εχει σιγουρα 3 εβδομαδες που το προσεξε μια αλλη κυρια οταν καθομουν με ανοιχτο το παλτο ... και μια οικογενειακη φιλη γιαγια σε ηλικια μεγαλη που μαλλον εχει εμπειρια γιατι με το παλτο με ειδε αυτη; Φτασαμε λοιπον στο φαινεται :)

 

4 ώρες πρίν, Farmakotriftena είπε:

Αχ αυτό με το φαγητό το έχω κι εγω... δραμα.... Και. Έχω και έναν πόνο δεξιά κάτω από το στήθος. Δεν παλεύεται!!  Ευτυχώς τρυχοφυια δεν έχω.  Μόνο λίγες στα πόδια που γενικά επειδή ειμαι ξανθιά, πριν και στα πόδια ξανθές έβγαζα τώρα όμως είναι πιο έντονες.  Από την άλλη το δέρμα και το μαλλί μου το νιώθω χάλια.  Ειδικά το μαλλί βρε κορίτσια.  Στην κόρη μου έλαμπε και είχε φτάσει μέχρι την μέση.  Εδώ δεν λέει να μακρυνει με τίποτα!!

Νομιζω οτι ειναι σε καθε εγκυο και εγκυμοσυνη διαφορετικη η επιδραση των ορμονων ... Και στον γιο αλλα και τωρα το μαλλι μου μαλλον μακραινει σχετικα γρηγορα και ειναι μια χαρα .. δεν αλλαξε δραματικα με την εγκυμοσυνη αυτη ... ειχε χαλασει και ειχε γινει απιστευρα λιπαρο περιπου ενα χρονο μετα τη γεννα του γιου μου! Κι εφτιαξε μετα απο 3 + χρονια .. δεν ξερω αν συνεβαλλε σε αυτο η ενδιαμεση εγκυμοσυνη [την οποια διεκοψα] και οι ορμονες μου τοτε ...

 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, mamSof είπε:

 

Χθες μια κυρια στο σουπερ μαρκετ προσεξε οτι ειμαι εγκυος! Της εδινα την σειρα μου στο ταμειο γιατι ειχε μονο ενα πραγμα και αυτη δεν δεχοταν και μου εβγαλε και τα πραγματα απο το καλαθι! Δεν το περιμενα οτι φαινεται ... με το παλτο ... Χωρις αυτο ενταξει ... εχει σιγουρα 3 εβδομαδες που το προσεξε μια αλλη κυρια οταν καθομουν με ανοιχτο το παλτο ... και μια οικογενειακη φιλη γιαγια σε ηλικια μεγαλη που μαλλον εχει εμπειρια γιατι με το παλτο με ειδε αυτη; Φτασαμε λοιπον στο φαινεται :)

 

 

Εγώ έχω ακούσει κακία από γιαγιά στη τράπεζα που είχα πάει με την κόρη μου που ήταν μηνών, ότι πήγα με το μωρό για να μπω μπροστά.  Εντωμεταξύ εγώ περίμενα κανονικά στη σειρά μου, ο ταμίας με φώναξε.  Επίσης στο σούπερ μάρκετ άνετα οι γιαγιάδες παλεύουν να σου φάνε τη θέση. Δε σέβονται  ούτε μωρά ούτε κοιλιές εγκυμοσύνης.  Φυσικά υπάρχουν και καλές γιαγιάδες που είναι μάλαμα.  Εγώ δυστυχώς παίρνω κάθε μέρα το τρένο και είναι το χειρότερο μου εκεί να δεις σπρωξιδι και κακό. 

Συγχαρητήρια για την καμπύλη σου! Εγώ να δω πότε θα την κάνω αυτή τη σιχαμερη εξέταση.  Και μόνο στην ιδέα της ποσιμης γλυκόζης αναγουλιαζω.  Πώς είναι στη γευση; κρατάει πολύ ώρα η εξέταση; 


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 48 λεπτά , Farmakotriftena είπε:

Εγώ έχω ακούσει κακία από γιαγιά στη τράπεζα που είχα πάει με την κόρη μου που ήταν μηνών, ότι πήγα με το μωρό για να μπω μπροστά.  Εντωμεταξύ εγώ περίμενα κανονικά στη σειρά μου, ο ταμίας με φώναξε.  Επίσης στο σούπερ μάρκετ άνετα οι γιαγιάδες παλεύουν να σου φάνε τη θέση. Δε σέβονται  ούτε μωρά ούτε κοιλιές εγκυμοσύνης.  Φυσικά υπάρχουν και καλές γιαγιάδες που είναι μάλαμα.  Εγώ δυστυχώς παίρνω κάθε μέρα το τρένο και είναι το χειρότερο μου εκεί να δεις σπρωξιδι και κακό. 

Συγχαρητήρια για την καμπύλη σου! Εγώ να δω πότε θα την κάνω αυτή τη σιχαμερη εξέταση.  Και μόνο στην ιδέα της ποσιμης γλυκόζης αναγουλιαζω.  Πώς είναι στη γευση; κρατάει πολύ ώρα η εξέταση; 

Τις "κακες" γιαγιαδες (και παππουδες ενιοτε) τις εχω ζησει και εγω στα μεσα μεταφορας γιατι λογω της δουλειας τα χρησιμοποιουσα ολα!Εμενα πιο πολυ με εκνευριζε που οταν ανοιγουν οι πορτες πχ του λεωφορειου σκοτωνουν ανθρωπο για να μπουν πρωτες, ορμανε σαν να μην υπαρχει αυριο και αν βρεθεις κοντα τρως ανετα χτυπημα απο τη μαγκουρα ή απο τη γεματη βιβλιαρια σακουλα του φαρμακειου που κουβαλουν! Και δεν αναφερομαι στους πραγματικα ανημπορους αλλα σε αυτους που δεν σεβονται ουτε εγκυο, ουτε μαμαδες με μωρα και απλα θεωρουν οτι επειδη εχουν περασει καποια ηλικια εχουν αυτοματα απορροφησει αυτοι ολα τα προνομια του κοσμου.

Σημερα ειχα ραντεβου με τον γιατρο, τελικα ολα οκ αλλα η αληθεια ειναι οτι το μεσημερι τα χρειαστηκα...ειδα στο εσωρουχο μια σταγονιτσα αιματακι. Ευτυχως στον υπερηχο δεν φανηκε κατι. Επισης μου εδωσε διαιτα...τελικα εχω παρει 8 κιλα συνολικα αλλα επειδη τα πηρα μαζεμενα με κατσαδιασε. Απο αυριο μετραω γραμμαρια και λεω αντιο στα γλυκακια και εγω.

Θα κανω την καμπυλη την αλλη εβδομαδα!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κορίτσια! Μου αρέσει πολύ η παρέα σας αλλά δυστυχώς το τελευταίο διάστημα μου εχουν πεσει πολλα μαζί.. ξεκίνησα που λέτε Να διαβάζω τα μνμτα που έχω χάσει και μόλις έφτασα σε ένα μνμ της @mamSof που αναφερόταν στην μανούλα της με πήραν τα κλάματα... τουλάχιστον με παρηγορεί ότι είμαστε πάνω κάτω ολες εδώ σε εύθραυστη κατάσταση. @mamSof λυπάμαι πολύ για την απώλεια σου.

Μιας και διάβασα τις σκέψεις σου αποφάσισα να μοιραστώ μαζί σας και τη δική μου στεναχώρια μιας και δεν μπορώ να μιλήσω πουθενά αλλού.. Η μαμά μου μόλις που μπήκε στα 49, πολυ ζωντανός άνθρωπος, πολυ χαρούμενη που θα την κάνω γιαγιά  (έγινε 3η φορά μαμά πριν 8 χρόνια!!)

Πριν λίγους μήνες μάθαμε ότι έχει καρκίνο στο στήθος. Έκανε ολική αφαίρεση και πρόσφατα ξεκίνησε και χημειοθεραπείες. Είναι το κοινό μας μυστικό, εμένα, του αδερφού μου, του μπαμπά μου και του άντρα μου. Είναι τόσο δύσκολο όλο αυτό που περνάμε και σε συνδυασμό με την εγκυμοσύνη ειναι κάποιες μέρες που με παίρνει πολύ από κάτω.. όπως η σημερινή.. αυτή η αρρώστια ήταν πάντα ο μεγαλύτερος μου φόβος και μακάρι πραγματικά κάποια στιγμή να μην υπάρχει πια.. μακάρι να τελειώσει όλο αυτό και να είναι όλα όπως πριν.. κ ακόμα καλύτερα αφού θα έχουμε και μια μπέμπα μαζί μας...

(Συγγνώμη αν σας στεναχώρησα.. διαβάζοντας το μνμ της Σοφίας ένιωσα τον πόνο της και ηθελα να βγαλω από μέσα μου και το δικό μου μαράζι.. Είναι αυτοί οι τελευταίοι 4 μήνες πολύ δύσκολοι.. εύχομαι να μην ταλαιπωρηθεί ποτέ κανείς άλλος απ αυτήν την παλιό αρρώστια)

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, annaefin είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Μου αρέσει πολύ η παρέα σας αλλά δυστυχώς το τελευταίο διάστημα μου εχουν πεσει πολλα μαζί.. ξεκίνησα που λέτε Να διαβάζω τα μνμτα που έχω χάσει και μόλις έφτασα σε ένα μνμ της @mamSof που αναφερόταν στην μανούλα της με πήραν τα κλάματα... τουλάχιστον με παρηγορεί ότι είμαστε πάνω κάτω ολες εδώ σε εύθραυστη κατάσταση. @mamSof λυπάμαι πολύ για την απώλεια σου.

Μιας και διάβασα τις σκέψεις σου αποφάσισα να μοιραστώ μαζί σας και τη δική μου στεναχώρια μιας και δεν μπορώ να μιλήσω πουθενά αλλού.. Η μαμά μου μόλις που μπήκε στα 49, πολυ ζωντανός άνθρωπος, πολυ χαρούμενη που θα την κάνω γιαγιά  (έγινε 3η φορά μαμά πριν 8 χρόνια!!)

Πριν λίγους μήνες μάθαμε ότι έχει καρκίνο στο στήθος. Έκανε ολική αφαίρεση και πρόσφατα ξεκίνησε και χημειοθεραπείες. Είναι το κοινό μας μυστικό, εμένα, του αδερφού μου, του μπαμπά μου και του άντρα μου. Είναι τόσο δύσκολο όλο αυτό που περνάμε και σε συνδυασμό με την εγκυμοσύνη ειναι κάποιες μέρες που με παίρνει πολύ από κάτω.. όπως η σημερινή.. αυτή η αρρώστια ήταν πάντα ο μεγαλύτερος μου φόβος και μακάρι πραγματικά κάποια στιγμή να μην υπάρχει πια.. μακάρι να τελειώσει όλο αυτό και να είναι όλα όπως πριν.. κ ακόμα καλύτερα αφού θα έχουμε και μια μπέμπα μαζί μας...

(Συγγνώμη αν σας στεναχώρησα.. διαβάζοντας το μνμ της Σοφίας ένιωσα τον πόνο της και ηθελα να βγαλω από μέσα μου και το δικό μου μαράζι.. Είναι αυτοί οι τελευταίοι 4 μήνες πολύ δύσκολοι.. εύχομαι να μην ταλαιπωρηθεί ποτέ κανείς άλλος απ αυτήν την παλιό αρρώστια)

Καλημέρα σε όλες, 

Στεναχωριεμαι πολύ με αυτά που γράφεις.  Καλό κουράγιο κοριτσάκι και να έχεις πίστη.  Ελπίζω να το ξεπεράσει και να χαρεί το εγγονάκι της. Μάλλον είμαι σίγουρη ότι θα γίνει καλά γιατί στέλνουμε όλες την θετική μας ενέργεια. 

Και μένα ο τρόμος μου είναι μην χάσω την μαμά μου. Τον μπαμπά μου τον έχω  χάσει δυστυχώς και ακόμα δεν μπορώ να το ξεπεράσω και Σ έχουν περάσει κοντά τρία χρόνια. Αλλά η μαμά είναι άλλο πράγμα. Από εμένα είσαι στην προσευχή μου.... 

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Farmakotriftena είπε:

Εγώ έχω ακούσει κακία από γιαγιά στη τράπεζα που είχα πάει με την κόρη μου που ήταν μηνών, ότι πήγα με το μωρό για να μπω μπροστά.  Εντωμεταξύ εγώ περίμενα κανονικά στη σειρά μου, ο ταμίας με φώναξε.  Επίσης στο σούπερ μάρκετ άνετα οι γιαγιάδες παλεύουν να σου φάνε τη θέση. Δε σέβονται  ούτε μωρά ούτε κοιλιές εγκυμοσύνης.  Φυσικά υπάρχουν και καλές γιαγιάδες που είναι μάλαμα.  Εγώ δυστυχώς παίρνω κάθε μέρα το τρένο και είναι το χειρότερο μου εκεί να δεις σπρωξιδι και κακό. 

Συγχαρητήρια για την καμπύλη σου! Εγώ να δω πότε θα την κάνω αυτή τη σιχαμερη εξέταση.  Και μόνο στην ιδέα της ποσιμης γλυκόζης αναγουλιαζω.  Πώς είναι στη γευση; κρατάει πολύ ώρα η εξέταση; 

Καλημερα! 

Υπαρχουν ανθρωποι και ανθρωποι ... και μην σε νοιαζει τι λενε ... Τα ατομα με ειδικες αναγκες, προβληματα οποιασδηποτε ηλικιας και οι εγκυμονουσες προηγουνται ... Σε ολες τις υπηρεσιες το γραφουν! Δεν θα ξυπνησε καλα η γιαγια αυτη μου φαινεται! Μην δινεις σημασια σε τετοιες χαζομαρες ... Κανονικα ολοι απο μονοι τους θα επρεπε να τα σκεφτουν αυτα ... Τωρα γιατι δεν το κανουν ... Ο καθενας εχει τα δικα του και κανει ο,τι μπορει ... Δεν θα σκασουμε κιολας ... Κι εσυ δεν πηγες με το ετσι θελω ... Αφου σε φωναξαν ... Τελος ... Επρεπε να κλαιει και το μωρο για να τους εκνευριζει! χαχα!

Η γευση της γλυκοζης σε μενα αυτη την φορα ηταν πορτοκαλι ... Νομιζω υπαρχει και βανιλια ... Με τοση στερηση γλυκων μια χαρα μου φανηκε δυστυχως ... Για να δω το απογευμα τα αποτελεσματα! Με το καλο να κανεις κι εσυ την δικη σου και καλα αποτελεσματα!

11 ώρες πρίν, fani_ είπε:

Τις "κακες" γιαγιαδες (και παππουδες ενιοτε) τις εχω ζησει και εγω στα μεσα μεταφορας γιατι λογω της δουλειας τα χρησιμοποιουσα ολα!Εμενα πιο πολυ με εκνευριζε που οταν ανοιγουν οι πορτες πχ του λεωφορειου σκοτωνουν ανθρωπο για να μπουν πρωτες, ορμανε σαν να μην υπαρχει αυριο και αν βρεθεις κοντα τρως ανετα χτυπημα απο τη μαγκουρα ή απο τη γεματη βιβλιαρια σακουλα του φαρμακειου που κουβαλουν! Και δεν αναφερομαι στους πραγματικα ανημπορους αλλα σε αυτους που δεν σεβονται ουτε εγκυο, ουτε μαμαδες με μωρα και απλα θεωρουν οτι επειδη εχουν περασει καποια ηλικια εχουν αυτοματα απορροφησει αυτοι ολα τα προνομια του κοσμου.

Σημερα ειχα ραντεβου με τον γιατρο, τελικα ολα οκ αλλα η αληθεια ειναι οτι το μεσημερι τα χρειαστηκα...ειδα στο εσωρουχο μια σταγονιτσα αιματακι. Ευτυχως στον υπερηχο δεν φανηκε κατι. Επισης μου εδωσε διαιτα...τελικα εχω παρει 8 κιλα συνολικα αλλα επειδη τα πηρα μαζεμενα με κατσαδιασε. Απο αυριο μετραω γραμμαρια και λεω αντιο στα γλυκακια και εγω.

Θα κανω την καμπυλη την αλλη εβδομαδα!

Εχω ακουσει και για αλλες εγκυους που ειχαν λιγο αιμα καθε μηνα χωρις να ειναι κατι ...

Ολα καλα λοιπον κι ετσι να πανε ως τη γεννα ευχομαι!

Τι διαιτα σου εδωσε; Εγω θυμαμαι στην εγκυμοσυνη του γιου μου σε προηγουμενο μηνα ... πρεπει να ηταν 3ος προς 4ο που με μαλωσεη γιατρος τοτε που ειχα παρει 5 κιλα! Ειχε πει να κοψω τα ζυμαρικα :) Με το καλο να κανεις κι εσυ την καμπυλη και καλα αποτελεσματα!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, annaefin είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Μου αρέσει πολύ η παρέα σας αλλά δυστυχώς το τελευταίο διάστημα μου εχουν πεσει πολλα μαζί.. ξεκίνησα που λέτε Να διαβάζω τα μνμτα που έχω χάσει και μόλις έφτασα σε ένα μνμ της @mamSof που αναφερόταν στην μανούλα της με πήραν τα κλάματα... τουλάχιστον με παρηγορεί ότι είμαστε πάνω κάτω ολες εδώ σε εύθραυστη κατάσταση. @mamSof λυπάμαι πολύ για την απώλεια σου.

Μιας και διάβασα τις σκέψεις σου αποφάσισα να μοιραστώ μαζί σας και τη δική μου στεναχώρια μιας και δεν μπορώ να μιλήσω πουθενά αλλού.. Η μαμά μου μόλις που μπήκε στα 49, πολυ ζωντανός άνθρωπος, πολυ χαρούμενη που θα την κάνω γιαγιά  (έγινε 3η φορά μαμά πριν 8 χρόνια!!)

Πριν λίγους μήνες μάθαμε ότι έχει καρκίνο στο στήθος. Έκανε ολική αφαίρεση και πρόσφατα ξεκίνησε και χημειοθεραπείες. Είναι το κοινό μας μυστικό, εμένα, του αδερφού μου, του μπαμπά μου και του άντρα μου. Είναι τόσο δύσκολο όλο αυτό που περνάμε και σε συνδυασμό με την εγκυμοσύνη ειναι κάποιες μέρες που με παίρνει πολύ από κάτω.. όπως η σημερινή.. αυτή η αρρώστια ήταν πάντα ο μεγαλύτερος μου φόβος και μακάρι πραγματικά κάποια στιγμή να μην υπάρχει πια.. μακάρι να τελειώσει όλο αυτό και να είναι όλα όπως πριν.. κ ακόμα καλύτερα αφού θα έχουμε και μια μπέμπα μαζί μας...

(Συγγνώμη αν σας στεναχώρησα.. διαβάζοντας το μνμ της Σοφίας ένιωσα τον πόνο της και ηθελα να βγαλω από μέσα μου και το δικό μου μαράζι.. Είναι αυτοί οι τελευταίοι 4 μήνες πολύ δύσκολοι.. εύχομαι να μην ταλαιπωρηθεί ποτέ κανείς άλλος απ αυτήν την παλιό αρρώστια)

annaefin περαστικα στη μανουλα σου!!!Προσπαθησε οσο μπορεις να σκεφτεσαι θετικα και να δεις που ολα θα πανε καλα! Η θεια μου περασε το ιδιο το 2005 και μεχρι τωρα ειναι περδικι!!Ακομα θυμαμαι την αγωνια και τη στενοχωρια που περασαμε ομως.

 

πρίν από 54 λεπτά , mamSof είπε:

Καλημερα! 

Υπαρχουν ανθρωποι και ανθρωποι ... και μην σε νοιαζει τι λενε ... Τα ατομα με ειδικες αναγκες, προβληματα οποιασδηποτε ηλικιας και οι εγκυμονουσες προηγουνται ... Σε ολες τις υπηρεσιες το γραφουν! Δεν θα ξυπνησε καλα η γιαγια αυτη μου φαινεται! Μην δινεις σημασια σε τετοιες χαζομαρες ... Κανονικα ολοι απο μονοι τους θα επρεπε να τα σκεφτουν αυτα ... Τωρα γιατι δεν το κανουν ... Ο καθενας εχει τα δικα του και κανει ο,τι μπορει ... Δεν θα σκασουμε κιολας ... Κι εσυ δεν πηγες με το ετσι θελω ... Αφου σε φωναξαν ... Τελος ... Επρεπε να κλαιει και το μωρο για να τους εκνευριζει! χαχα!

Η γευση της γλυκοζης σε μενα αυτη την φορα ηταν πορτοκαλι ... Νομιζω υπαρχει και βανιλια ... Με τοση στερηση γλυκων μια χαρα μου φανηκε δυστυχως ... Για να δω το απογευμα τα αποτελεσματα! Με το καλο να κανεις κι εσυ την δικη σου και καλα αποτελεσματα!

Εχω ακουσει και για αλλες εγκυους που ειχαν λιγο αιμα καθε μηνα χωρις να ειναι κατι ...

Ολα καλα λοιπον κι ετσι να πανε ως τη γεννα ευχομαι!

Τι διαιτα σου εδωσε; Εγω θυμαμαι στην εγκυμοσυνη του γιου μου σε προηγουμενο μηνα ... πρεπει να ηταν 3ος προς 4ο που με μαλωσεη γιατρος τοτε που ειχα παρει 5 κιλα! Ειχε πει να κοψω τα ζυμαρικα :) Με το καλο να κανεις κι εσυ την καμπυλη και καλα αποτελεσματα!

Ευτυχως δεν ξαναειδα κατι! Να εισαι καλα! Ακομα και ο γιατρος μου λεει ολο κατι σου τυχαινει και δεν μπορεις να χαρεις την εγκυμοσυνη σου..Δεν πειραζει λεω εγω, αρκει να πανε ολα καλα και να παρουμε ολες αγκαλια υγιη τα μπεμπουλινια μας!!

Το προβλημα με τα κιλα μου ειναι οτι τα πηρα μαζεμενα..και δεν βοηθαει οτι ημουν στο κρεβατι και σηκωνομαι πια αλλα ειμαι στο σπιτι ολη μερα και δεν κανω δουλειες....αρα παλι στον καναπε καταληγω! Οχι βεβαια οτι τρωω σαλατουλα με φιλετο :oops: .... 

Μου εδωσε τη διαιτα που εχει φτιαξει ενδοκρινολογος του Ιασω για τις εγκυους με διαβητη. Το καλο ειναι οτι οταν θα παω για την καμπυλη θα κανω ηδη τη διατροφη αυτη 10 μερες οποτε φανταζομαι αν υπαρχει προβλημα θα βοηθησει αν παλι δεν υπαρχει κακο δεν θα κανει.. Ειναι 1800 θερμιδων δεν πεινας αλλα εχει λιγες ποσοτητες απο μεγαλη ποικιλια σε καθε γευμα. Εγω να φανταστεις δεν τρωω απο μονη μου και σε καμια περιπτωση τοση ποικιλια σε μια μερα. Τρωω βεβαια λιγα και γεματα θερμιδες!!! 

Οποια κοπελα ενδιαφερεται, ευχαριστως να της την στειλω με πμ.

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, fani_ είπε:

Τις "κακες" γιαγιαδες (και παππουδες ενιοτε) τις εχω ζησει και εγω στα μεσα μεταφορας γιατι λογω της δουλειας τα χρησιμοποιουσα ολα!Εμενα πιο πολυ με εκνευριζε που οταν ανοιγουν οι πορτες πχ του λεωφορειου σκοτωνουν ανθρωπο για να μπουν πρωτες, ορμανε σαν να μην υπαρχει αυριο και αν βρεθεις κοντα τρως ανετα χτυπημα απο τη μαγκουρα ή απο τη γεματη βιβλιαρια σακουλα του φαρμακειου που κουβαλουν! Και δεν αναφερομαι στους πραγματικα ανημπορους αλλα σε αυτους που δεν σεβονται ουτε εγκυο, ουτε μαμαδες με μωρα και απλα θεωρουν οτι επειδη εχουν περασει καποια ηλικια εχουν αυτοματα απορροφησει αυτοι ολα τα προνομια του κοσμου.

Σημερα ειχα ραντεβου με τον γιατρο, τελικα ολα οκ αλλα η αληθεια ειναι οτι το μεσημερι τα χρειαστηκα...ειδα στο εσωρουχο μια σταγονιτσα αιματακι. Ευτυχως στον υπερηχο δεν φανηκε κατι. Επισης μου εδωσε διαιτα...τελικα εχω παρει 8 κιλα συνολικα αλλα επειδη τα πηρα μαζεμενα με κατσαδιασε. Απο αυριο μετραω γραμμαρια και λεω αντιο στα γλυκακια και εγω.

Θα κανω την καμπυλη την αλλη εβδομαδα!

Άσε κι εγώ αυτά τραβάω και πριν απλά με εκνεύριζαν, τώρα δεν τους μπορώ με τίποτα.  Σε μένα πάντως μόνο μια φορά έχει σηκωθεί μια κοπέλα για να κάτσω. Και επειδή ποτέ δεν είχε σηκωθεί κανένας ένιωσα και άβολα αχαχα  

Αυτό με το αίμα που έχεις κάθε τρείς και λίγο ,  πρέπει να είναι απίστευτα ψυχοφθόρο.  Τουλαχιστον οσο περναει η κυηση θα εισαι λιγο πιο χαλαρη... κουράγιο φίλη μας!

Όσο για τα κιλά,  τώρα που μπαίνουμε στον 7ο, τα θεωρεί πολλά τα 8; 

  • Μου αρέσει 1

yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 30 λεπτά , Farmakotriftena είπε:

Άσε κι εγώ αυτά τραβάω και πριν απλά με εκνεύριζαν, τώρα δεν τους μπορώ με τίποτα.  Σε μένα πάντως μόνο μια φορά έχει σηκωθεί μια κοπέλα για να κάτσω. Και επειδή ποτέ δεν είχε σηκωθεί κανένας ένιωσα και άβολα αχαχα  

Αυτό με το αίμα που έχεις κάθε τρείς και λίγο ,  πρέπει να είναι απίστευτα ψυχοφθόρο.  Τουλαχιστον οσο περναει η κυηση θα εισαι λιγο πιο χαλαρη... κουράγιο φίλη μας!

Όσο για τα κιλά,  τώρα που μπαίνουμε στον 7ο, τα θεωρεί πολλά τα 8; 

Σε ευχαριστω πολυ! Για τα κιλα...το θεμα ειναι οτι τα πηρα μαζεμενα δηλαδη απο τις 11/1 που με μετρησε τελευταια φορα στο ιατρειο μεχρι χθες εχω παρει 5. Ο ρυθμος με τον οποιο τα παιρνω ειναι ανησυχητικος, εγω εκανα τον πολλαπλασιασμο μηνες που μας απομενουν × 5 κιλα τον μηνα συν τα τρια που πηρα τους πρωτους μηνες = :shock:   !!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια όλα καλά με τα κιλα. Μόλις γεννήσουν θα γίνουμε σούπερ φιτνες! Και εγώ γύρω στα 7 έχω πάρει και φοβαμαι ότι από εδώ και πέρα είναι τα πολλά.  Δεν πειράζει κιλά είναι και χάνονται! Μοντέλα τα Χριστούγεννα αυτός είναι ο στόχος! !!!:)

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια!Τα αποτελεσματα της καμπυλης σακχαρου μου εχουν ως εξης

προ γλυκοζης 83

1 ωρα μετα 135

2 ωρες μετα 106

Πως τα βλεπετε?Την Δευτερα εχω γυναικολογο και δεν εχω ιδεα πως ειναι τα αποτελεσματα....βασει μικροβιολογικου ειμαι καλα αλλα για εγκυμοσυνη?

Link to comment
Share on other sites

Annaefin ευχομαι ολα αυτα που περνατε τωρα με τη μαμα σου να γινουν μακρινη αναμνηση για ολους σας. Παλιοκατάσταση για να μην πω τιποτα αλλο.

 

Ποτε σε εκανε και ειναι τοσο νεα...

Εμενα οι γονεις μου ειναι 71 η μαμα και 80 ο μπαμπας....με κανανε μεγαλοι...αλλα βαστανε ακομα....ειναι γεροι και δυνατοι με τα προβληματακια τους....

 

Βγηκαν τα αποτελεσματα απο το harmony test για το νταουν και ειναι αρνητικα

 

Μπαινουμε στον εβδομο???? καλε ποτε φτασαμε στον 7ο?

Aspa 80 τα αποτελεσματα σου ειναι τέλεια!

  • Μου αρέσει 2

Konstantinos 04/12/10 - Eirini 26/03/13 - Nikolas 25/08/15 - Athina 11/06/18

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τη θετική ενέργεια! Σήμερα ειμαι λίγο καλυτερα, πιο αισιόδοξη. Είναι μια δύσκολη περίοδος μέχρι τέλη Μαΐου αλλά θα περάσει! Απλώς έτυχε να συμπέσει με την εγκυμοσύνη και όσο να ναι...

Γύρω στα 23 με έκανε! Μικρομανουλα! Κ στα 26 είμαι εγώ..

Η μπέμπα μου είναι ιδιαίτερα κινητική.. Κ μ αρέσει πολύ που την καταλαβαίνω.. με ανακουφίζει γιατί είμαι γενικά πολύ αγχωτική!! Φοβάμαι συνέχεια μην έχει πάθει κάτι. Τώρα που κλωτσαει όμως ειμαι πιο ήρεμη! Γιατρό στις 7/3 και κάπου εκεί θα κανω κ εγώ την καμπύλη! Ελπίζω να είναι καλή γιατί θα μου είναι πολύ δύσκολο να ζήσω χωρίς γλυκά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...