Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Ιουνίου 2018


Recommended Posts

πρίν από 27 λεπτά , katsif είπε:

Θα κάνεις την καμπύλη ε? Να πας με παρέα.  Εγώ όταν είχα κάνει της μεγάλης το έπαιζα ήρωας και πηγα μόνη μου και φεύγοντας κόντεψα να λυποθυμησω οπότε πρόσεχε.  

Εγώ νομίζω την κάνω σε δύο εβδομάδες, στην 26η αν δεν κάνω λάθος.  

Αυτο το κειμενο το βρηκα απο το μαμα365.

"Οι γυναίκες που δεν έχουν διάγνωση διαβήτη, από την αρχή της εγκυμοσύνης, θα πρέπει να κάνουν έλεγχο, για διαβήτη κύησης, μεταξύ της 24ης και 28ης  εβδομάδας, της εγκυμοσύνης. Από τον έλεγχο, δεν πρέπει να εξαιρείται καμία γυναίκα, διότι δεν είναι δυνατόν να προβλεφθεί, ποια γυναίκα θα αναπτύξει διαβήτη κύησης."

Εγω λεω τελικα να την κανω την επομενη εβδομαδα για να τελειωνω ... και σα να το εχω λιγο καθυστερηση ... το παραπεπτικο μου ληγει σε 2 βδομαδες βεβαια :) 

Την επομενη βδομαδα θα ειμαι στην 24η εβδομαδα ... 23+ δλδ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

γειά και πάλι!

για την καμπύλη ζαχάρου μπορείτε να πάτε και μόνες αλλά με μια τσάντα με κολατσιό οπωσδήποτε μαζί το οποίο θα φάτε πριν φύγετε από κεί στο τέλος της εξέτασης.

 

Σε κάποιες έγκυες πέφτει πολύ το ζάχαρο και η πίεση στη τελευταία μέτρηση από τη νηστικομάρα.

 

Πρέπει να είσαι 12 ώρες νηστική πριν και πας πχ στις 9 και σου παίρνουν αίμα. Άν έχεις τη 3ώρη καμπύλη και μείνεις νηστική μέχρι τις 12 και φύγεις έτσι λογικό να έρθει ζαλάδα και σκοτοδίνη.

Αμά πάρεις προμήθειες μαζί δεν υπάρχει πρόβλημα. Δηλαδή χυμός και τόστ και κάτι σε γλυκό όπως σοκολάτα.

 

Εχω διαβήτη κύησης σε όλες τις εγκυμοσύνες όπως και προδιάθεση για ζάχαρο στο μέλλον ειδικά αν δεν προσέξω. Το έλεγχω με διατροφή και περπάτημα και καλή ενδοκρινολόγο.

 

Μόνο στη πρώτη έγκυμοσύνη έκανα καμπύλη οπου με ζάχαρο νηστείας στις μηνιαίες εξετάσεις 75...ξεκίνησα τη καμπυλη επίσης με 75 και μετά χτύπησα 200+ και στη πρώτη και στη 2η ώρα!..

 

Τελειώς κρυμμένο ζάχαρο δηλαδή....και δεν έχει σχέση με τα κιλά...ήμουν αδύνατη και δεν είχα πάρει πολλά

 

 

Σε ένα καλό μικροβιολογικό μετράνε πρώτα με το μηχανάκι ζαχάρου κι αν είναι πολύ υψηλό δεν προχωράνε στη καμπύλη για να μην επιβαρύνουν κι άλλο τον οργανισμό

φορμάκια ολόσωμα με τα πόδια μέσα εγώ με την εμπειρία μου λέω ότι δε θα χρειαστούν

 

'Εχω γεννήσει τέλος Αυγούστου και αν χρησιμοποιήσα ολόσωμο χειμωνιάτικο θα ήταν μόνο 1 κι αύτο έτσι για να το βάλω αφου το είχα ετοιμάσει.

Του έβαλα τέτοια τέλος Σεπτέμβρη.

Εχω γεννήσει τέλος Μαρτη...δύσκολη εποχή για νούμερα...το νούμερο 0-3 επεσε σε αλλαγή εποχής.

φορέσαμε μακρυμάνικα όλοσωμα μέχρι αρχές Μαίου και μετά καλοκαιρινά.

Με βάση αυτή την εμπειρία μου δε σκοπεύω να ετοιμάσω πολλά ολόσωμα και 3 που θα πλύνω δε το βλέπω να χρησιμοποιούνται....εκτός κι αν γεννήσω αρχες Ιούνη και αργήσει να μπεί το καλοκαίρι.

 

0-3 να πάρετε λέω εγώ για να σας βγάλουν για 3 μήνες...ειδικά οι γραμμή του mothercare...

εγώ με βρεφη στα 3 με 3,500 κιλά το 0-1 το φόρεσαν μόνο τις πρώτες 2 εβδομάδες.

ενώ το 0-3 μπολίκο αρκετά τις πρώτες εβδομάδες αλλά μετα κράτησε μεχρι 3ων μηνών. Δεν ήταν και γιγαντάκια. Μέσου ύψους.

 

το πρώτο μήνα τα ρούχα δεν τους στέκονται....τους γλυστράνε και βγαίνουν

μόνο τα φορμάκια που κλείνουν απο κάτω στη πάνα και παντελόνι σε στύλ φορμας ή κολαν στα μπουτάκια. αν και καλοκαίρι δε θα χρειαστούν πολλά τετοια για απο κάτω.

 

το πρώτο μήνα δε γίνονται έξοδοι. είσαι εξαντλημένη και άυπνη με το μωρό στο στήθος όλη μερα (για όσες θηλάσουν) και το αλλάζεις το λιγότερο 10 φορές τη μέρα.

δε θες να είναι και πολύ ντυμένο. επίσης δεν κουνιέται. μπορείς να το σκεπάσεις και να κρατήσει τη κουβερτούλα. βέβαια εμένα ήταν υπερκινητικά από νεογεννήτα και τα πέταγαν όλα....

 

ειδικά αυτά τα γαντάκια για να μη γδέρνονται από τα νυχάκια δεν τα κράτησαν στα χέρια τους.

 

Αφήστε που θα σας φέρουν πάρα πολλά δωράκια....σκεφτείτε κι αυτό.


Konstantinos 04/12/10 - Eirini 26/03/13 - Nikolas 25/08/15 - Athina 11/06/18

Link to comment
Share on other sites

χρήσιμες οι πληροφορίες σας κορίτσια για την καμπύλη!! ελπίζω να μην έκανα βλακεία που τσίμπησα σήμερα προηγούμενη μέρα κρουασάν και λίγα πατατάκια.. καθότιν στην ανάρρωση δεν είχα φάει για 2 εβδομάδες τίποτα τυποποιημένο και βρήκα μέρα σήμερα..λέτε να επηρεάσει τα αποτελέσματα παρότι θα μείνω 12 ώρες νηστική?;/

@chrimai ευτυχώς που είπες για το κολατσιό! θα πάρω μαζί τπτ να τσιμπήσω αν και δεν έχω την μεγάλη, έχω μόνο 3 μετρήσεις..2 ώρες απ΄οτι είδα μου έχει γράψει στο παραπεμπτικό..


tt1dc2c4

Link to comment
Share on other sites

όχι δεν έκανες βλακεία ....θέλει πριν τη καμπυλη διατροφή με πολλούς υδατάνθρακες...απλά τουλάχιστον  για 10 ώρες πριν πρέπει να είσαι νηστική


Konstantinos 04/12/10 - Eirini 26/03/13 - Nikolas 25/08/15 - Athina 11/06/18

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, mamSof είπε:

Αυτο το κειμενο το βρηκα απο το μαμα365.

"Οι γυναίκες που δεν έχουν διάγνωση διαβήτη, από την αρχή της εγκυμοσύνης, θα πρέπει να κάνουν έλεγχο, για διαβήτη κύησης, μεταξύ της 24ης και 28ης  εβδομάδας, της εγκυμοσύνης. Από τον έλεγχο, δεν πρέπει να εξαιρείται καμία γυναίκα, διότι δεν είναι δυνατόν να προβλεφθεί, ποια γυναίκα θα αναπτύξει διαβήτη κύησης."

Εγω λεω τελικα να την κανω την επομενη εβδομαδα για να τελειωνω ... και σα να το εχω λιγο καθυστερηση ... το παραπεπτικο μου ληγει σε 2 βδομαδες βεβαια :) 

Την επομενη βδομαδα θα ειμαι στην 24η εβδομαδα ... 23+ δλδ.

Στην 1η εγκυμοσύνη βρε κορίτσια δεν την έκανα.  Την γλίτωσα.  Ο γιατρός μου είχε πει να την κάνω αλλά μπαινοεβγαινα με εισαγωγές που είχα από τους κολικούς και όλο το αφήναμε και τελικά δεν την έκανα. Δεν την θέλω αυτήν την εξέταση... με αηδιάζει. Τη Δευτέρα μπαίνω στην 25η δλδ πρέπει να την κάνω αμεσα;;


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 50 λεπτά , Farmakotriftena είπε:

Στην 1η εγκυμοσύνη βρε κορίτσια δεν την έκανα.  Την γλίτωσα.  Ο γιατρός μου είχε πει να την κάνω αλλά μπαινοεβγαινα με εισαγωγές που είχα από τους κολικούς και όλο το αφήναμε και τελικά δεν την έκανα. Δεν την θέλω αυτήν την εξέταση... με αηδιάζει. Τη Δευτέρα μπαίνω στην 25η δλδ πρέπει να την κάνω αμεσα;;

Αμεσα οχι ... μπορεις να περιμενεις μεχρι την 28η εβδομαδα ... δλδ 27+ ... Αλλα καλο ειναι να την κανεις ... οσο και αν αηδιαζεις με το σκευασμα που χρειαζεται να πιεις ...

3 ώρες πρίν, chrimai είπε:

 

φορμάκια ολόσωμα με τα πόδια μέσα εγώ με την εμπειρία μου λέω ότι δε θα χρειαστούν

 

'Εχω γεννήσει τέλος Αυγούστου και αν χρησιμοποιήσα ολόσωμο χειμωνιάτικο θα ήταν μόνο 1 κι αύτο έτσι για να το βάλω αφου το είχα ετοιμάσει.

Του έβαλα τέτοια τέλος Σεπτέμβρη.

 

Μακρυμανικο ομως βαμβακερο κορμακι; Μηπως θα φορεσουν κατι τετοιο; Η κουμπαρα μου που γεννησε τελη Μαη ειπε οτι το φορεσε με παντελονακι για κανενα μηνα ...Μετα κοντομανικα ... με ή χωρις παντελονακι ...

Link to comment
Share on other sites

@Farmakotriftena εμενα στην πρωτη ειχε πει ο γιατρος να μην την κανω γιατι δε χρειαζεται! Οταν τον ρωτησα γιατι μου ειπε οτι επειδη εχω χαμηλη γλυκοζυλιωμενη και χαμηλο ζαχαρο δε χρειαζεται.Σε αυτην μου ειπε θα δουμε,αλλωστε ειμαι ακομα 22!


ynwZp3.png nwg7p3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια! Τι κανετε; Εγω κοιμομουν χθες απο τις 10 ... και καπου στις 4 ξυπνησα! Ευτυχως κοιμηθηλα μετα απο κανμια ωρα και ξυπνησα τελικα στις 7+ .. Ειναι που οταν ξυπναω ξημερωματα μετα σκεφτομαι διαφορα και δυσκολευομαι πολυ να ξανακοιμηθω ...

Και πρωινη μετρηση σακχαρου δεν μου αρεσε ... 96 .. τς τς ... Μου φαινεται οτι δεν θα την αποφυγω την ινσουλινη μονο και μονο για την πρωινη μετρηση ... που την εκανα και στις 8:30 .. μια ωρα μετα που ξυπνησα ...

Ευτυχως σημερα εδω εχει ηλιο ... θα ηθελα να κανουμε μια βολτα σε ενα παρκο/πλατεια ... να μας δει ο ηλιος λιγο ... για περπατησουμε ...

Γιατι ειμαι ακομη κολοκυθα στο τικερακι ... Λετε να αλλαξει αυριο;

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κορίτσια.... ίσα που σας είπα "γεια" εξαφανιστηκα από την παρέα σας!ο λόγος ήταν ότι ημουν κυριολεκτικά 2 ολόκληρους μήνες άρρωστη!από αρχές Δεκέμβρη μέχρι πριν λίγες μέρες.τα είδα όλα!πήρα 4 φορές αντιβίωση.η τελευταία ήταν ενδοφλέβια στο νοσοκομείο για 5 μέρες...κουραστηκα ρε παιδιά.τωρα είμαι καλά κ φανταστείτε ότι φοβάμαι να το πω!!!σταμάτησα τον 3χρονο γιο μου απο τον παιδικό για να μην κολλήσω πάλι τιποτα.φρικη μιλάμε.συνέχεια πυρετούς αμυγδαλιτιδες ιγμορίτιδες τα είδα όλα! έκλαιγα συνέχεια γιατί φοβόμουν μην πάθει τίποτα το μωράκι μου! την περασμένη Τρίτη έκανα β επιπέδου.Δοξα το Θεό μου είπαν όλα τέλεια!τέλη του μηνός θα κάνω κ την καμπύλη :?.... μπλιααααααχχχχχ τωρα κοιτάω να ανεβάσω το ανοσοποιητικό μου γιατί ήταν  στα τάρταρα!να σας θυμίσω ότι Πητ έχω 16/6 αλλά θα μπω με προγραμματισμένη καισαρική κατά 2/6...... Είναι καμιά εδώ που σκέφτεται τη vbac???δλδ φυσιολογικό μετά από καισαρική???

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια! 

@mamSof κι εγω ακριβως τα ιδια με τον υπνο σημερα..αν και τελικα ξανακοιμήθηκα στις 7 και σηκώθηκα με το ζόρι μερα από 2 ώρες για να ερθω για την καμπύλη..μαλλον θα σου αλλαξει αυριο το τικερακι!!! :)

Το περπάτημα κανει καλο ! Να βγουμε να φωτοσυνθεσουμε και λίγο! Κι εγω θελω να παω μια βολτα στο παρκο μετα παροτι κάνει κρυο ..

Τωρα ειμαι στην αναμονή για την τελευταια μετρηση της καμπύλης..εχω κλεισει 17 ωρες νηστικη σχεδον και ανυπομονω να φαω σε λιγο που τελειωνω.. η γλυκοζη δεν ηταν οσο χαλια περιμενα.. ηταν πολυ παγωμενο βεβαια και δεν καταλαβαινες καμια εντονη γευση..αποτελεσματα την Τριτη τωρα πια.. φοβερη υπνηλία ομως κοριτσια μ εχει πιασει.. μου ειπαν εδω προτου πιω τη γλυκόζη οτι θα νυσταξω αλλα τετοιο πραγμα δε το περιμενα..

πρίν από 1 λεπτό , Melody90 είπε:

Γειά σας κορίτσια.... ίσα που σας είπα "γεια" εξαφανιστηκα από την παρέα σας!ο λόγος ήταν ότι ημουν κυριολεκτικά 2 ολόκληρους μήνες άρρωστη!από αρχές Δεκέμβρη μέχρι πριν λίγες μέρες.τα είδα όλα!πήρα 4 φορές αντιβίωση.η τελευταία ήταν ενδοφλέβια στο νοσοκομείο για 5 μέρες...κουραστηκα ρε παιδιά.τωρα είμαι καλά κ φανταστείτε ότι φοβάμαι να το πω!!!σταμάτησα τον 3χρονο γιο μου απο τον παιδικό για να μην κολλήσω πάλι τιποτα.φρικη μιλάμε.συνέχεια πυρετούς αμυγδαλιτιδες ιγμορίτιδες τα είδα όλα! έκλαιγα συνέχεια γιατί φοβόμουν μην πάθει τίποτα το μωράκι μου! την περασμένη Τρίτη έκανα β επιπέδου.Δοξα το Θεό μου είπαν όλα τέλεια!τέλη του μηνός θα κάνω κ την καμπύλη :?.... μπλιααααααχχχχχ τωρα κοιτάω να ανεβάσω το ανοσοποιητικό μου γιατί ήταν  στα τάρταρα!να σας θυμίσω ότι Πητ έχω 16/6 αλλά θα μπω με προγραμματισμένη καισαρική κατά 2/6...... Είναι καμιά εδώ που σκέφτεται τη vbac???δλδ φυσιολογικό μετά από καισαρική???

Καλώς την! Σιδερένια!! Τι περασες κι εσυ!!! Αυτοι οι παιδικοι ειναι ατιμο πράγμα με τις ιώσεις.. περασμενα ξεχασμένα ομως! 

Μπραβο για την β επιπεδου με το καλο το μπεμπακι!!! 

Ξεχασα να σας πω οτι ο καινουργιος γιατρος μου εβγαλε αλλη ΠΗΤ.. αντι για 2 Ιουνιου με πηγε 6 Ιουνιου! 

 

 


tt1dc2c4

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 36 λεπτά , evaki_ είπε:

Καλημέρα κορίτσια! 

@mamSof κι εγω ακριβως τα ιδια με τον υπνο σημερα..αν και τελικα ξανακοιμήθηκα στις 7 και σηκώθηκα με το ζόρι μερα από 2 ώρες για να ερθω για την καμπύλη..μαλλον θα σου αλλαξει αυριο το τικερακι!!! :)

Το περπάτημα κανει καλο ! Να βγουμε να φωτοσυνθεσουμε και λίγο! Κι εγω θελω να παω μια βολτα στο παρκο μετα παροτι κάνει κρυο ..

Τωρα ειμαι στην αναμονή για την τελευταια μετρηση της καμπύλης..εχω κλεισει 17 ωρες νηστικη σχεδον και ανυπομονω να φαω σε λιγο που τελειωνω.. η γλυκοζη δεν ηταν οσο χαλια περιμενα.. ηταν πολυ παγωμενο βεβαια και δεν καταλαβαινες καμια εντονη γευση..αποτελεσματα την Τριτη τωρα πια.. φοβερη υπνηλία ομως κοριτσια μ εχει πιασει.. μου ειπαν εδω προτου πιω τη γλυκόζη οτι θα νυσταξω αλλα τετοιο πραγμα δε το περιμενα..

Καλώς την! Σιδερένια!! Τι περασες κι εσυ!!! Αυτοι οι παιδικοι ειναι ατιμο πράγμα με τις ιώσεις.. περασμενα ξεχασμένα ομως! 

Μπραβο για την β επιπεδου με το καλο το μπεμπακι!!! 

Ξεχασα να σας πω οτι ο καινουργιος γιατρος μου εβγαλε αλλη ΠΗΤ.. αντι για 2 Ιουνιου με πηγε 6 Ιουνιου! 

 

 

Ευχαριστώ πολύ!!!κ εσύ με το καλό!ααα ωραία είμαστε μαζί...εντάξει σχετικό κ αυτό με την Πητ πάντα η πιο πριν η πιο μετά γεννάνε όλες... όποτε θέλουν κ όπως θέλουν ας έρθουν λέω εγώ αρκεί γερά να είναι!!!!το νιώθεις το μωρό?εμένα έχει ένα 10ημερο που με έχει ταράξει ο μικρούλης! ειδικά όταν πάω για υπνο.δεν μπορώ να κοιμηθώ μιλάμε.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!! Καλό τριήμερο να έχουμε :) ευτυχώς έβγαλε ήλιο γτ δεν την γλυτωναμε την κατάθλιψη όλες μας χαχα 

@mamSof θα αλλάξει αύριο λογικά 

@evaki_ καλά αποτελέσματα! Με έβαλες σε πειρασμό με το asos και έριξα μια ματιά και βρήκα ένα σετ των 2 κολάν και ένα μαύρο τζιν παντελόνι οπότε όταν τα παραλαβεις πες μου γνώμη :)

@Melody90 Περαστικά σου, σιδερενια! 


Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και απο εμενα!!Επιτελους ηλιος και σε εμας σημερα. Αυτη η μαυριλα των τελευταιων ημερων επηρεασε και εμενα τη διαθεση μου, επεσε πολυ κλαμα χθες...ουφ!ευτυχως σημερα πολυ καλυτερα! Να ρωτησω...σας εχει συμβουλευσει ο γιατρος σας κατι οσον αφορα την καταναλωση αλατιου? Εμενα το μονο που μου ειπε ειναι να το περιορισω οσο προχωρανε οι μηνες της εγκυμοσυνης (δε νομιζω βεβαια να το εχω καταφερει ιδιαιτερα)...εσας σας το επιτρεπει ή σας το εχει κοψει τελειως?

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κοριτσαρες!

Γειά melody σε χάσαμε. .... Εμείς πήγαμε λίγο πάρκο να κάνει ποδήλατο Η μικρή αλλά άντεξα 2 ώρες μετά έγινα παγωτό και φύγαμε! 

Αυριο έχει παρτυ ο δήμος για τα δημοτικά σχολεία μασκέ!  Θα σας πω εντυπώσεις....

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

@Melody90 ναι ναι!! γερά να ναι και όποτε θέλουν ας έρθουν!!! δε θα τα χαλάσουμε στην ημερομηνία!! χεχε κι εγώ το τελευταίο 10ημερο τον αισθάνομαι φουλ..και με το που ξαπλώνω κι εγώ ξεκινάει το πάρτυ! νομίζω πως απο δω και πέρα θα αρχίσουν να δυναμώνουν οι κλωτσιές!! :):)  

@KarMar84 μόλις παραλάβω θα σε ενημερώσω!! μου καθυστέρησαν μάλλον και λόγω τριημέρου.. οπότε μέσα στην άλλη εβδομάδα ευελπιστώ να σας πω άποψη!!

 

Κορίτσια με τις στάσεις ύπνου πως βολεύεστε;; εγώ πάντα μπρούμυτα κοιμόμουν και τώρα κάπως συνήθισα στο πλάι..μου χει στοιχίσει γιατί πιάνομαι απίστευτα.. και δεν ξέρω κατά πόσο βολεύει και τον μικρό..μόλις πάω να γυρίσω πλευρό κι εγώ ξυπνάω το βράδυ, και αυτός μάλλον δε βολεύεται και μου τις χώνει..:-D

  • Μου αρέσει 1

tt1dc2c4

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...