Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Ιουνίου 2018


Recommended Posts

Καλησπερα!

Κι εγω βρεφικο κρεβατακι 60χ120 απο ΙΚΕΑ εχω, και στρωματακι επισης. Διαλεξα ενα σκληρο, το οποιο δεν ηταν το πιο ακριβο αλλα εκανε οσο το κρεβατακι αν θυμαμαι καλα. Μου βγηκαν ολα μαζι καπου στα 150 ευρω το 2013. Το στρωματακι το χρησιμοποιω ακομη στο παρκοκρεβατο που κοιμιζω τον μικρο οταν παμε στο εξοχικο του μπαμπα μου. Ίσως τωρα που το σκεφτομαι να παρω ενα ακομη ...

Το κρεβατακι ειναι ενα απλο κλασσικο με καγκελα στο ανοιχτο ξυλι χρωμα. Οξια. Μου αρεσει γενικα αυτο το χρωμα. Τωρα θα προτιμουσα ολα τα επιπλα μου να εχουν αυτο το χρωμα .. αλλα ειναι λιγο αργα για δακρυα ... και αλλαγες :) Μπηκα και ειδα οτι τωρα το εχει σε προσφορα στα 60 ευρω την κουνια!

Οσο για τα ρουχακια, εχω να σου προτεινω αφου θα αγορασεις να κοιταξεις στις εκπτωσεις. Αν νομιζεις οτι τωρα ειναι νωρις, σου θυμιζω οτι τις αρχες του Μαη εχουμε παλι ενα δεκαημερο εκπτωσεων. Υστερα αν εχεις προσεξει το H&M κανει προσφορες ολο τον χρονο! Τελος υπαρχει και το orchestra που εχει αυτη την καρτα μελους και οι τιμες του βγαινουν πολυ οικονομικες. Για την ποσοτητα θα αποφασισεις με γνωμονα παντα τι θελεις να ξοδεψεις αλλα και καθε ποτε θελεις να βαζεις πλυντηριο, στεγνωτηριο ή απλωμα/μαζεμα και αναλογως σιδερωμα ... για την αρχη ... και γενικα το πρωτο χρονο. Εγω ψωνιζω παντα στις εκπτωσεις και για τις επομενες χρονιες ... απο την αρχη αυτο εκανα. Εκπτωσεις/Προσφορες ειναι τα αγαπημενα μου ... Μετα ερχονται και δωρα ... Και φιλες που σου δινουν απο τα δικα τους αν δεν σε ενοχλει να βαλεις στο μωρο κατι χρησιμοποιημενο. Προσωπικα δεν εχω θεμα με αυτο ... Και σαν εφηβη θυμαμαι φορουσα ρουχα των γονιων μου ... Αν βρω βεβαια κατι που λεω βρε παιδι μου αυτο το θελω οπως και δηποτε ... ενταξει τοτε το παιρνω ... αλλα σπανιο :)

Αυτα για σενα Φανη ...

 

 

 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπερα κοριτσια! Σοφια λυπαμαι για τη μαμα σου...Σκεψου την κορουλα που ερχεται και θα εχει και το ονομα της!!!! Θα ξετρελλαθεις με την κορη σου θα το δεις! Απο εμπειρια μιλαω,εγω ειμαι τρελλη και παλαβη για τη μικρη μου!!!!

Κι εγω κοιταζω για κουνια-προεφηβικο.Βρηκα ενα με 300 ευρω απο λητω αλλα θα μπω τωρα να δω και λιγο ικεα. Το θεμα ειναι πως περπατιεται το ικεα αν καταληξω εκει!!!! 

Τωρα βρε κοριτσια τα βγαζουμε με μακρυμανικο απο το μαιευτηριο και μετα απο ποσο καιρο τους φοραμε καλοκαιρινα; Εγω για καλοκαιρινα λεω να του παρω κοντομανικα φορμακια με τα μπουτακια εξω!


ynwZp3.png nwg7p3.png

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, katsif είπε:

Αχ βρε σοφια,

Στεναχωρεθηκα. Να ξέρεις όμως είναι δίπλα σου και ας μην την βλέπεις.  Και εγώ έχω χάσει τον μπαμπά μου, θα κλείσω 3 χρόνια τον Μάρτιο.  Αξεπέραστος πόνος. 

Τώρα όμως ειμαστε σε άλλη φαση οκ? Αντε γιατί με το παραμικρό μας παίρνουν τα ζουμιά. .....

Ρε φιλε πόσο θέα είσαι?  Με έκανες και γέλασα!  Έψαξε υπερκινητικο μωρό?  Απίθανο! 

ΦΑν εγώ κουνια έχω ικεα. Μια χαρά,  πάρε όμως καλό στρώμα, εγώ είχα πάρει τον σκίουρο από το Coco mat. Καρότσι σου προτείνω της chicco εγώ έχω αυτό που διπλωνει το liteway αθάνατο. Μέχρι τα 4-5 το κρατήσαμε,  μπορεί να ξαπλώσει και να κοιμηθεί και δώρο ο ποδοσακος, γύρω στα 150 με 170€. 

Κι ομως η αθεοφοβη γκουγκλαρα και αυτο!!! Τελικα την πηρα την κουνια απο το ικεα!Το στρωμα θα το ψαξω παραπανω. Στο καροτσι εχω μπερδευτει πολυ!Θα παω τον αλλο μηνα να δω και αυτο που προτεινεις φιλεναδα. Για νεογεννητο κανει?

Link to comment
Share on other sites

Σοφία λυπάμαι για την μαμά σου, δυστυχώς αυτές οι απώλειες δεν ξεχνιούνται ποτέ απλά ο χρόνος τις απαλυνει αλλά θα έχεις τα παιδάκια σου και θα παίρνεις δύναμη :)

Εγώ κορίτσια δεν έχω κοιτάξει τπτ απολύτως ακόμα από ψώνια... Βέβαια θα έχω αρκετά δανεικά που ήδη μου έχουν πει αν θέλω να μου τα δώσουν... 

Άρτεμις δεν θα βάλουμε κατευθείαν κοντομανικα;; Θα πρέπει να μεγαλώσουν λίγο πρώτα;; 


Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μαρινα σιγουρα απο το μαιευτηριο τα βγαζουμε με μακρυμανικο ελαφρυ φανταζομαι! Εχει να κανει με οτι δεν μπορουν ακομα να ρυθμισουν καλα τη θερμοκρασια τους και εκτος των αλλων αυτος ο περιορισμος των μακρυμανικων τα ηρεμει. Το θεμα εινα μεχρι ποτε θα τα φοραμε! Κι αν οταν γεννησουμε σκαει ο τζιτζικας τι θα τους φοραμε;;;

Εντωμεταξυ ολο ξεχναω να ρωτησω και την παιδιατρο!

 Σοφια ο μικρος ειναι καλα σημερα;

  • Μου αρέσει 1

ynwZp3.png nwg7p3.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Diana. είπε:

Καλησπερα κοριτσια! Σοφια λυπαμαι για τη μαμα σου...Σκεψου την κορουλα που ερχεται και θα εχει και το ονομα της!!!! Θα ξετρελλαθεις με την κορη σου θα το δεις! Απο εμπειρια μιλαω,εγω ειμαι τρελλη και παλαβη για τη μικρη μου!!!!

Κι εγω κοιταζω για κουνια-προεφηβικο.Βρηκα ενα με 300 ευρω απο λητω αλλα θα μπω τωρα να δω και λιγο ικεα. Το θεμα ειναι πως περπατιεται το ικεα αν καταληξω εκει!!!! 

Τωρα βρε κοριτσια τα βγαζουμε με μακρυμανικο απο το μαιευτηριο και μετα απο ποσο καιρο τους φοραμε καλοκαιρινα; Εγω για καλοκαιρινα λεω να του παρω κοντομανικα φορμακια με τα μπουτακια εξω!

Αρτεμη μολις γυρισα απο το Ικεα του αεροδρομιου στην Αθηνα. Εδω και τα δυο Ικεα εχουν την ιδια διαρρυθμιση, με επιφυλαξη νομιζω οτι ετσι ειναι σε ολα τα Ικεα. Μολις μπαινεις δεξια εχει ασανσερ, πας στον πρωτο περπατας 100 μετρα και πεφτεις πανω στο βρεφικο τμημα. Μετα γυριζεις πισω με τον ιδιο τροπο και αν αποφασισεις να παρεις κατι κανει η παρεα σου τον γυρο του μαγαζιου το παιρνει και ερχεται και σε συναντα στην εισοδο που εχει καναπεδες και αραζεις. Κι εγω για Ιουνιο κοντομανικα υπολογιζα αλλα μηπως θελει και κανενα μακρυμανικο τελικα?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια... Πω πω πολλά γραψατε... Θέλω να πω κ γω την άποψή μου σε πολλά άλλα έχω θέμα με το ιντερνέτ στο σπίτι κ μπαίνω από κιν. Μόλις μπορέσω θα ανανεώσω το πινακακι.

Η β επιπεδου τέλεια μας είπε. Μας ταλαιπώρησε ο μπέμπης γιατί κοιμόταν κ δεν γυρνούσε κ συνολικά πήγαμε 3 φορές στην εμβρυολόγο. 490 γραμμάρια. Προσθιος πλακουντας ψηλά. Φυσιολογικα αμνιακα υγρα.κ οι πιθανοτητες για συνδρομο down πήγαν 1 προς 20000. Φώτο προσωπου 3d δεν μας άφησε να τον βγάλουμε αλλά μας άνοιξε τελείως τα πόδια του κ φωτογράφησαμε το πουλί του.. Χαχαχα. Ο άντρας μου χαζεψε κ ετοιμάζεται να την κορνιζαρει. 

Μου έδωσε calciural me d3 κ είναι τέλεια.. Σαν να τρως ζαχαρη αχνη. Τα άλλα που έπαιρνα είχαν χάλια γευση. Μου ξεκίνησε κ μαγνήσιο. 

Μέχρι τέλος του μήνα πρέπει να κάνω την καμπύλη.

  • Μου αρέσει 2

6penp2.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Diana. είπε:

Φανη το δινουν το καροτσι απο νεογεννητο αλλα δεν ξερω αν οντως κανει! Δες το λιγο στο internet!Κουνια πηρες που να γινεται και κρεβατακι η σκετη;

Πηρα μια που δεν γινεται κρεβατι, ειναι μια λευκη που εχει 159 ευρω. Μου αρεσε πολυ, ειναι απλη.

πρίν από 26 λεπτά , orianna είπε:

Καλησπέρα κορίτσια... Πω πω πολλά γραψατε... Θέλω να πω κ γω την άποψή μου σε πολλά άλλα έχω θέμα με το ιντερνέτ στο σπίτι κ μπαίνω από κιν. Μόλις μπορέσω θα ανανεώσω το πινακακι.

Η β επιπεδου τέλεια μας είπε. Μας ταλαιπώρησε ο μπέμπης γιατί κοιμόταν κ δεν γυρνούσε κ συνολικά πήγαμε 3 φορές στην εμβρυολόγο. 490 γραμμάρια. Προσθιος πλακουντας ψηλά. Φυσιολογικα αμνιακα υγρα.κ οι πιθανοτητες για συνδρομο down πήγαν 1 προς 20000. Φώτο προσωπου 3d δεν μας άφησε να τον βγάλουμε αλλά μας άνοιξε τελείως τα πόδια του κ φωτογράφησαμε το πουλί του.. Χαχαχα. Ο άντρας μου χαζεψε κ ετοιμάζεται να την κορνιζαρει. 

Μου έδωσε calciural me d3 κ είναι τέλεια.. Σαν να τρως ζαχαρη αχνη. Τα άλλα που έπαιρνα είχαν χάλια γευση. Μου ξεκίνησε κ μαγνήσιο. 

Μέχρι τέλος του μήνα πρέπει να κάνω την καμπύλη.

Χαχα με αυτο το πουλι!εμεις το ειδαμε κανονικα στην αυχενικη... σε μεγεθυνση. Ειχε ερθει και ο αδερφος μου και ειχε εντυπωσιαστει..εκτοτε βρισκονται σε διαμαχη με τον συζυγο για το απο ποιο σοι το εχει παρει..αηδιες λεω εγω!!

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , fani_ είπε:

Πηρα μια που δεν γινεται κρεβατι, ειναι μια λευκη που εχει 159 ευρω. Μου αρεσε πολυ, ειναι απλη.

Χαχα την ιδια ειδαμε!!! Απλα δεν ξερω τι συμφερει καλυτερα!!!Να παρω κουνια κουνια η κουνια κρεβατι;;;

@orianna συγχαρητηρια!! Κι εγω τα ιδια παιρνω!Κι απο μαγνησιο το πιο ωραιο σε γευση ειναι το orbimag,σαν πορτοκαλαδα!Αυτα σε αμπουλες δεν μπορω καν να τα καταπιω!

 Κατερινα που εισαι σημερα;;;

Παιδια οποιος μιλησει πρωτος με παιδιατρο ας ρωτησει για τα ρουχα! 


ynwZp3.png nwg7p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


5 ώρες πρίν, mamSof είπε:

Καλησπερα!

Κι εγω βρεφικο κρεβατακι 60χ120 απο ΙΚΕΑ εχω, και στρωματακι επισης. Διαλεξα ενα σκληρο, το οποιο δεν ηταν το πιο ακριβο αλλα εκανε οσο το κρεβατακι αν θυμαμαι καλα. Μου βγηκαν ολα μαζι καπου στα 150 ευρω το 2013. Το στρωματακι το χρησιμοποιω ακομη στο παρκοκρεβατο που κοιμιζω τον μικρο οταν παμε στο εξοχικο του μπαμπα μου. Ίσως τωρα που το σκεφτομαι να παρω ενα ακομη ...

Το κρεβατακι ειναι ενα απλο κλασσικο με καγκελα στο ανοιχτο ξυλι χρωμα. Οξια. Μου αρεσει γενικα αυτο το χρωμα. Τωρα θα προτιμουσα ολα τα επιπλα μου να εχουν αυτο το χρωμα .. αλλα ειναι λιγο αργα για δακρυα ... και αλλαγες :) Μπηκα και ειδα οτι τωρα το εχει σε προσφορα στα 60 ευρω την κουνια!

Οσο για τα ρουχακια, εχω να σου προτεινω αφου θα αγορασεις να κοιταξεις στις εκπτωσεις. Αν νομιζεις οτι τωρα ειναι νωρις, σου θυμιζω οτι τις αρχες του Μαη εχουμε παλι ενα δεκαημερο εκπτωσεων. Υστερα αν εχεις προσεξει το H&M κανει προσφορες ολο τον χρονο! Τελος υπαρχει και το orchestra που εχει αυτη την καρτα μελους και οι τιμες του βγαινουν πολυ οικονομικες. Για την ποσοτητα θα αποφασισεις με γνωμονα παντα τι θελεις να ξοδεψεις αλλα και καθε ποτε θελεις να βαζεις πλυντηριο, στεγνωτηριο ή απλωμα/μαζεμα και αναλογως σιδερωμα ... για την αρχη ... και γενικα το πρωτο χρονο. Εγω ψωνιζω παντα στις εκπτωσεις και για τις επομενες χρονιες ... απο την αρχη αυτο εκανα. Εκπτωσεις/Προσφορες ειναι τα αγαπημενα μου ... Μετα ερχονται και δωρα ... Και φιλες που σου δινουν απο τα δικα τους αν δεν σε ενοχλει να βαλεις στο μωρο κατι χρησιμοποιημενο. Προσωπικα δεν εχω θεμα με αυτο ... Και σαν εφηβη θυμαμαι φορουσα ρουχα των γονιων μου ... Αν βρω βεβαια κατι που λεω βρε παιδι μου αυτο το θελω οπως και δηποτε ... ενταξει τοτε το παιρνω ... αλλα σπανιο :)

Αυτα για σενα Φανη ...

 

 

 

Σε ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες!!!Πηρα τελικα κουνια απο το Ικεα.Λιγα ρουχαλακια θα παρω οπως λες στις εκπτωσεις Μαιου και τα υπολοιπα στις καλοκαιρινες εκπτωσεις. Νομιζω αυτο που εχει σημασια ειναι να ειναι βαμβακερα, δεν χρειαζεται να ειναι και πανακριβα..

πρίν από 26 λεπτά , Diana. είπε:

Χαχα την ιδια ειδαμε!!! Απλα δεν ξερω τι συμφερει καλυτερα!!!Να παρω κουνια κουνια η κουνια κρεβατι;;;

@orianna συγχαρητηρια!! Κι εγω τα ιδια παιρνω!Κι απο μαγνησιο το πιο ωραιο σε γευση ειναι το orbimag,σαν πορτοκαλαδα!Αυτα σε αμπουλες δεν μπορω καν να τα καταπιω!

 Κατερινα που εισαι σημερα;;;

Παιδια οποιος μιλησει πρωτος με παιδιατρο ας ρωτησει για τα ρουχα! 

Αυτες που ειχα δει πχ στο Λητω που μετατρεπονται δεν γινονταν και κανενα φοβερο κρεβατι μετα...Πολυ απλο και στενο μου φαινοταν. Αλλωστε ειχαν γυρω στα 500 ευρω κατα μεσο ορο οποτε με τη διαφορα απο την κουνια του ικεα παιρνουμε κρεβατι αξιοπρεπες. 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κοριτσια από το Λητώ τη πήρα την κούνια 100 ευρώ.Ήταν εκθεσιακό με 60% έκπτωση. Κ είναι 140 x 0.70.Έχει τραβερσες κ γινεται κ προεφηφικο κρεβάτι. Τώρα που είναι εκπτώσεις έχει ευκαιρίες γτ αλλαζουν κ τα κομμάτια τους.  Στο ικεα που κοίταξαν οι νέες που φέρανε είχαν 140 κ 160 ευρώ.


6penp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κοριτσαρες,

Φάνη κάνει για νεογέννητο,  πήγαινε στο Λητώ να το δεις! Γενικά το Λητώ είναι καλή φάση γιατί έχει μεγάλη ποικιλία αλλά είναι ακριβό.  Εγώ βλέπω κάτι και μετά το βάζω στο σκρουτζ πχ για καρεκλάκι αυτοκινήτου. 

Αχ κορίτσια έχω προβλημάτιστει πολύ με την αμνιο. Μήπως κάνω βλακεια και πρέπει να την κάνω?  Αχχχχχ

Εγώ πάντως παιδιά είχα πάρει για την κόρη μου κουνια από ικεα και όταν αρχισε να κρεμάει τα πόδια έξω από την κούνια της πήραμε κανονικό κρεβάτι από τα laro όπου τα σκασαμε αλλά θα το έχει μέχρι τα 20. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 45 λεπτά , katsif είπε:

Γειά σας κοριτσαρες,

Φάνη κάνει για νεογέννητο,  πήγαινε στο Λητώ να το δεις! Γενικά το Λητώ είναι καλή φάση γιατί έχει μεγάλη ποικιλία αλλά είναι ακριβό.  Εγώ βλέπω κάτι και μετά το βάζω στο σκρουτζ πχ για καρεκλάκι αυτοκινήτου. 

Αχ κορίτσια έχω προβλημάτιστει πολύ με την αμνιο. Μήπως κάνω βλακεια και πρέπει να την κάνω?  Αχχχχχ

Εγώ πάντως παιδιά είχα πάρει για την κόρη μου κουνια από ικεα και όταν αρχισε να κρεμάει τα πόδια έξω από την κούνια της πήραμε κανονικό κρεβάτι από τα laro όπου τα σκασαμε αλλά θα το έχει μέχρι τα 20. 

Για την αμνιο, προσωπικα αν δεν ειχαν βρει στην αυχενικη ή τη β επιπεδου κατι πολυ συγκεκριμενο, θα απεφευγα να την κανω. Για την αιματος που ειναι κυριως για το Down δεν το σκεφτεσαι? 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...