Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Κορίτσια μου καλησπέρα! Έχω καιρό να μπω στο φόρουμ, χαιρετώ τα νέα κορίτσια και εύχομαι τα καλύτερα σε όλες! Είμαι σε προετοιμασία για εμβρυομεταφορα κατεξυγμενων βλαστοκυστεων. Εχω πολλές γνώσεις όσο αφορά το κομμάτι της ωοληψιας, στην εμβρυομεταφορα ειδικά κατεψυγμένων, έχω πολλές απορίες. Για παράδειγμα 2η ημέρα του κύκλου έκανα οιστραδιολη και είναι 67.Θεωρειται υψηλή? Να ακυρώσω τη διαδικασία? Έκανα και υπέρηχο και δεν υπάρχει κύστη. Γενικά δεν έχω καταλάβει τι θέλει προσοχή στην εμβρυομεταφορα. Είναι η τελευταία μου προσπάθεια και δε θέλω να πάω με ο, τι να ναι συνθήκες. 

Έχασα το μωρό μου 31 εβδομάδων


Recommended Posts

γλυκια μου δεν θελω ουτε καν να σου ξαναθυμισω αυτο που περασες δεν ξερω πως εισαι τωρα στην ζωη σου και αν εχεις ξαναμεινει εγκυος διαβασα το μυνημα σου τωρα γιατι ειμαι και εγω μια κοπελα η οποια περναει τον γοργοθα της και περνω δυναμη απο τα μηνυματα εδω μεσα δεν μπορω να το διαχειριστω αλλιως εχασα το μωρακι μου στις 28 εβδομαδες ενα μηνα  πριν ο πονος μου ειναι απεριγραπτος και ποναω παρα πολυ δεν θελω να σε βαλω καν στην διαδικασια να στεναχωρηθεις γλυκουλα μου ευχομαι μεσα απο τα βαθη της ψυχης μου να εχεις αποκτησει ενα μωρακι ως σημερα εγω θα προσπαθησω να σηκωθω στα ποδια μου πρεπει τωρα ειμαι με ενα ΓΙΑΤΙΙΙΙΙΙ και χωρις αγκαλια θα ειχα το μωρακι μου κλαιω καθε μερα και ποναω ποναω ποναω


xfHlp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 232
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσι μου γλυκό καταλαβαινω πως νιώθεις! Δεν με στεναχωρείς. Εγώ δεν το έβαλα κάτω. Ξανά σηκώθηκα και ξανά προσπάθησα! Την πρώτη φορά απέτυχα. Σήμερα όμως πριν λιγη ώρα πήρα τα αποτελέσματα της πρώτης μου χοριακης! 338! Είμαι εγκυος! Συγκρατημένα αισιόδοξη αλλά το πρώτο βήμα έγινε. Εύχομαι να βρεις το κουράγιο και τη δύναμη να προσπαθείς. Θα τα καταφέρεις! Να είσαι δυνατή και αισιόδοξη

  • Μου αρέσει 7

preg.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, giotitsa είπε:

γλυκια μου δεν θελω ουτε καν να σου ξαναθυμισω αυτο που περασες δεν ξερω πως εισαι τωρα στην ζωη σου και αν εχεις ξαναμεινει εγκυος διαβασα το μυνημα σου τωρα γιατι ειμαι και εγω μια κοπελα η οποια περναει τον γοργοθα της και περνω δυναμη απο τα μηνυματα εδω μεσα δεν μπορω να το διαχειριστω αλλιως εχασα το μωρακι μου στις 28 εβδομαδες ενα μηνα  πριν ο πονος μου ειναι απεριγραπτος και ποναω παρα πολυ δεν θελω να σε βαλω καν στην διαδικασια να στεναχωρηθεις γλυκουλα μου ευχομαι μεσα απο τα βαθη της ψυχης μου να εχεις αποκτησει ενα μωρακι ως σημερα εγω θα προσπαθησω να σηκωθω στα ποδια μου πρεπει τωρα ειμαι με ενα ΓΙΑΤΙΙΙΙΙΙ και χωρις αγκαλια θα ειχα το μωρακι μου κλαιω καθε μερα και ποναω ποναω ποναω

giotitsa σου ευχομαι σύντομα μια νεα εγκυμοσύνη για να γλυκάνει ο πόνος σου, λυπάμαι πραγματικά γι αυτό που σου ετυχε.. 


2rxqp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 45 λεπτά , palmoira είπε:

Κορίτσι μου γλυκό καταλαβαινω πως νιώθεις! Δεν με στεναχωρείς. Εγώ δεν το έβαλα κάτω. Ξανά σηκώθηκα και ξανά προσπάθησα! Την πρώτη φορά απέτυχα. Σήμερα όμως πριν λιγη ώρα πήρα τα αποτελέσματα της πρώτης μου χοριακης! 338! Είμαι εγκυος! Συγκρατημένα αισιόδοξη αλλά το πρώτο βήμα έγινε. Εύχομαι να βρεις το κουράγιο και τη δύναμη να προσπαθείς. Θα τα καταφέρεις! Να είσαι δυνατή και αισιόδοξη

γλυκια μου ποσο χαιρομαι αυτη την στιγμη αληθεια σου λεω κλαιω σαν χαζη ειναι λες και ειμαι εγω εγκυος σου ευχομαι οτι καλυτερο θελω να μου λες τα νεακια σου δεν θελω να εχεις αγχος εμενα αυτο με κατεστρεψε μαζι με τον βλακα τον γιατρο που μου ετυχε ουτε εγω θα το βαλω κατω το μονο θετικο με μενα ειναι οτι μενω πολυ ευκολα εγκυος αλλα γλυκια μου φοβαμαι παρα πολυ τωρα σκεφτομαι ολο αυτο που εγινε φαιρνω ευθυνες στον ευατο μου και οτι εγω φταιω για ολα οσα εγιναν προσπαθω μερα με την μερα να μαζευω τα κομματια μου 

πρίν από 40 λεπτά , Papaki@ είπε:

giotitsa σου ευχομαι σύντομα μια νεα εγκυμοσύνη για να γλυκάνει ο πόνος σου, λυπάμαι πραγματικά γι αυτό που σου ετυχε.. 

σε ευχαριστω Papaki@ ξερω οτι θα ξαναμεινω εγκυος ειμαι αισιοδοξη για αυτο αλλα φοβαμαι πολυ πλεον γιατι ολο αυτο που μου εγινε ειναι προσφατο ο πονος μου θα γλυκανει οταν πλεον θα εχω στην αγκαλια μου ενα υγιες μωρακι το εχω παρει πιο πεισματικα μου δινετε δυναμη να το ξερετε 


xfHlp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

@palmoira μόλις διάβασα τυχαία την περσινή σου ανάρτηση. Δεν είχα σκοπό να σου ξύσω την τραγική αυτή πληγή αλλά ειλικρινά χάρηκα πάρα πολύ που πέτυχε αυτή σου η προσπάθεια και είσαι έγκυος! Συγχαρητήρια!!! Εύχομαι να πάρεις στα χέρια σου το Φλεβάρη ένα υγιέστατο μωράκι και να πλημμυρίσετε από ευτυχία κι εσύ και ο άντρας σου!

  • Μου αρέσει 1

SF6pp3.pnguvYdp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 21 λεπτά , VictorVictoria είπε:

@palmoira μόλις διάβασα τυχαία την περσινή σου ανάρτηση. Δεν είχα σκοπό να σου ξύσω την τραγική αυτή πληγή αλλά ειλικρινά χάρηκα πάρα πολύ που πέτυχε αυτή σου η προσπάθεια και είσαι έγκυος! Συγχαρητήρια!!! Εύχομαι να πάρεις στα χέρια σου το Φλεβάρη ένα υγιέστατο μωράκι και να πλημμυρίσετε από ευτυχία κι εσύ και ο άντρας σου!

Σ ευχαριστώ πολύ! 


preg.png

Link to comment
Share on other sites

Εύχομαι μια τέτοια χαρούμενη κατάληξη και για μένα! 22 Απριλιου είχα τ.ε.ρ και το Μάη την πρώτη μεγάλη χοριακη! Ένα χρονο προσπαθούσαμε και η χαρά ήταν μεγάλη! Μάλιστα είχα αποφασίσει ότι αν και αυτό το μήνα δεν εμένα έγκυος να έψαχνα για πιο εξειδικευμένες εξετάσεις! Και πάμε στην πρώτη επίσκεψη ακούσαμε καρδουλα! Και πάμε και στη δεύτερη και οι εξετάσεις μου ήταν άψογες! Και έρχεται η σειρά της αυχενικής.... υψηλή αυχενική 3.6, υψηλά ποσοστά τρισωμιων και ο γιατρός μου λέει μην το καθυστερήσεις πήγαινε για τροφοβλαστη! Το ίδιο βράδυ βγαίνει και η papp-a, χάλια και αυτή! Με παίρνει ο γυναικολόγος μου μεσάνυχτα να μου πει ότι δεν του αρέσει αυτό που βλέπει! Δύο μέρες μετά κάνω την τροφοβλαστη! Ακόμα και πριν την επέμβαση δεν μου άρεσαν τα αποτελέσματα των εξετασεων, όλοι όμως μου λέγανε μην πτοείται είναι μόνο ποσοστά! Δύο μέρες μετά βγαίνουν τα πρώτα αποτελέσματα και είναι καλά! Επιτέλους χαμόγελα! Μας λένε κιόλας ότι εφόσον τα πρώτα είναι καλά πολύ σπάνια αλλάζουν τα επόμενα και αναθάρρησαμε! Αρχίσαμε να το λέμε σε φίλους, ο μπαμπάς να το σεξ σαν να μην υπάρχει αυριο και εγώ έχοντας διαβάσει για όλες αυτές τις δυσκολίες που περνάμε μέχρι τέλους να χαίρομαι αλλά συγκρατημένα! Ήθελα να φτάσω με καλά αποτελέσματα μέχρι τη β επιπέδου! Και χθες ήρθε το μεγάλο χαστούκι! Βγηκαν τα τελικά αποτελέσματα του μοριακού καρυοτοπου και δείχνουν ένα εμβρυακι με χρωμοσωμικες ανωμαλίες! Αυτή τη στιγμή περιμένω το γιατρό μου να με ειδοποιήσει για να ξεκινήσουμε την διαδικασία διακοπής! Είμαι χάλια και πονάω πολύ! Φοβάμαι...θα μπορέσω να ξαναμεινω έγκυος; Πότε; Είμαι και 38 και πιέζει η ηλικία! Μετά την επέμβαση θα κάνουμε και καρυοτοπου ζεύγους για να δούμε τι τελικά συμβαίνει! Πώς να το διαχειριστώ όλο αυτό; Το ξέρω ότι δεν είμαι η πρώτη, αλλά για μένα αυτό ήταν το πρωτο παιδάκι που δεν θα έχω τη χαρά ούτε εγώ ούτε ο μπαμπάς του να το πάρουμε αγκαλιά...πονάω πολύ...

  • Λυπημένη/-ος 4

tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , Ele@n είπε:

Εύχομαι μια τέτοια χαρούμενη κατάληξη και για μένα! 22 Απριλιου είχα τ.ε.ρ και το Μάη την πρώτη μεγάλη χοριακη! Ένα χρονο προσπαθούσαμε και η χαρά ήταν μεγάλη! Μάλιστα είχα αποφασίσει ότι αν και αυτό το μήνα δεν εμένα έγκυος να έψαχνα για πιο εξειδικευμένες εξετάσεις! Και πάμε στην πρώτη επίσκεψη ακούσαμε καρδουλα! Και πάμε και στη δεύτερη και οι εξετάσεις μου ήταν άψογες! Και έρχεται η σειρά της αυχενικής.... υψηλή αυχενική 3.6, υψηλά ποσοστά τρισωμιων και ο γιατρός μου λέει μην το καθυστερήσεις πήγαινε για τροφοβλαστη! Το ίδιο βράδυ βγαίνει και η papp-a, χάλια και αυτή! Με παίρνει ο γυναικολόγος μου μεσάνυχτα να μου πει ότι δεν του αρέσει αυτό που βλέπει! Δύο μέρες μετά κάνω την τροφοβλαστη! Ακόμα και πριν την επέμβαση δεν μου άρεσαν τα αποτελέσματα των εξετασεων, όλοι όμως μου λέγανε μην πτοείται είναι μόνο ποσοστά! Δύο μέρες μετά βγαίνουν τα πρώτα αποτελέσματα και είναι καλά! Επιτέλους χαμόγελα! Μας λένε κιόλας ότι εφόσον τα πρώτα είναι καλά πολύ σπάνια αλλάζουν τα επόμενα και αναθάρρησαμε! Αρχίσαμε να το λέμε σε φίλους, ο μπαμπάς να το σεξ σαν να μην υπάρχει αυριο και εγώ έχοντας διαβάσει για όλες αυτές τις δυσκολίες που περνάμε μέχρι τέλους να χαίρομαι αλλά συγκρατημένα! Ήθελα να φτάσω με καλά αποτελέσματα μέχρι τη β επιπέδου! Και χθες ήρθε το μεγάλο χαστούκι! Βγηκαν τα τελικά αποτελέσματα του μοριακού καρυοτοπου και δείχνουν ένα εμβρυακι με χρωμοσωμικες ανωμαλίες! Αυτή τη στιγμή περιμένω το γιατρό μου να με ειδοποιήσει για να ξεκινήσουμε την διαδικασία διακοπής! Είμαι χάλια και πονάω πολύ! Φοβάμαι...θα μπορέσω να ξαναμεινω έγκυος; Πότε; Είμαι και 38 και πιέζει η ηλικία! Μετά την επέμβαση θα κάνουμε και καρυοτοπου ζεύγους για να δούμε τι τελικά συμβαίνει! Πώς να το διαχειριστώ όλο αυτό; Το ξέρω ότι δεν είμαι η πρώτη, αλλά για μένα αυτό ήταν το πρωτο παιδάκι που δεν θα έχω τη χαρά ούτε εγώ ούτε ο μπαμπάς του να το πάρουμε αγκαλιά...πονάω πολύ...

Ο,τι και να σου πω αυτή τη στιγμή δεν μπορώ να απαλύνω τον πόνο που νιώθεις. Πρέπει όμως να φανείς ψύχραιμη και δυνατή. Δεν μπορείς να κάνεις κάτι για να το αλλάξεις, δεν φταις σε κάτι. Εύχομαι να πάνε όλα καλά σε πρώτη φάση για τη δίκη σου υγεία,σιγά σιγά να βρεις το κουράγιο να σηκώσεις και το ψυχολογικό βάρος. Παρε σύντομα αποφάσεις για το μέλλον. Μόλις τελειώσεις με αυτή τη διαδικασία, κάνε όλες τις απαραίτητες εξετάσεις και προχώρα μπροστά. Να θυμάσαι ότι το γεγονός ότι έμεινες εγκυος είναι  πολύ πολύ θετικό και σίγουρα θα ξανασυμβεί! Μην κοιτάς πίσω,κοίτα μόνο μπροστά. Το ξέρω ότι μπορεί να σου ακούγεται αδιανόητο αυτή τη στιγμή αλλά μόλις λίγο συνέλθεις και σκεφτείς ψύχραιμα θα δεις ότι πρέπει να σταματήσεις να λυπάσαι τον εαυτό σου,να σταθείς στα πόδια σου και να ξανασηκωθεις. Εύχομαι να πάνε όλα καλά για σένα κορίτσι μου! 


preg.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 37 λεπτά , Ele@n είπε:

Εύχομαι μια τέτοια χαρούμενη κατάληξη και για μένα! 22 Απριλιου είχα τ.ε.ρ και το Μάη την πρώτη μεγάλη χοριακη! Ένα χρονο προσπαθούσαμε και η χαρά ήταν μεγάλη! Μάλιστα είχα αποφασίσει ότι αν και αυτό το μήνα δεν εμένα έγκυος να έψαχνα για πιο εξειδικευμένες εξετάσεις! Και πάμε στην πρώτη επίσκεψη ακούσαμε καρδουλα! Και πάμε και στη δεύτερη και οι εξετάσεις μου ήταν άψογες! Και έρχεται η σειρά της αυχενικής.... υψηλή αυχενική 3.6, υψηλά ποσοστά τρισωμιων και ο γιατρός μου λέει μην το καθυστερήσεις πήγαινε για τροφοβλαστη! Το ίδιο βράδυ βγαίνει και η papp-a, χάλια και αυτή! Με παίρνει ο γυναικολόγος μου μεσάνυχτα να μου πει ότι δεν του αρέσει αυτό που βλέπει! Δύο μέρες μετά κάνω την τροφοβλαστη! Ακόμα και πριν την επέμβαση δεν μου άρεσαν τα αποτελέσματα των εξετασεων, όλοι όμως μου λέγανε μην πτοείται είναι μόνο ποσοστά! Δύο μέρες μετά βγαίνουν τα πρώτα αποτελέσματα και είναι καλά! Επιτέλους χαμόγελα! Μας λένε κιόλας ότι εφόσον τα πρώτα είναι καλά πολύ σπάνια αλλάζουν τα επόμενα και αναθάρρησαμε! Αρχίσαμε να το λέμε σε φίλους, ο μπαμπάς να το σεξ σαν να μην υπάρχει αυριο και εγώ έχοντας διαβάσει για όλες αυτές τις δυσκολίες που περνάμε μέχρι τέλους να χαίρομαι αλλά συγκρατημένα! Ήθελα να φτάσω με καλά αποτελέσματα μέχρι τη β επιπέδου! Και χθες ήρθε το μεγάλο χαστούκι! Βγηκαν τα τελικά αποτελέσματα του μοριακού καρυοτοπου και δείχνουν ένα εμβρυακι με χρωμοσωμικες ανωμαλίες! Αυτή τη στιγμή περιμένω το γιατρό μου να με ειδοποιήσει για να ξεκινήσουμε την διαδικασία διακοπής! Είμαι χάλια και πονάω πολύ! Φοβάμαι...θα μπορέσω να ξαναμεινω έγκυος; Πότε; Είμαι και 38 και πιέζει η ηλικία! Μετά την επέμβαση θα κάνουμε και καρυοτοπου ζεύγους για να δούμε τι τελικά συμβαίνει! Πώς να το διαχειριστώ όλο αυτό; Το ξέρω ότι δεν είμαι η πρώτη, αλλά για μένα αυτό ήταν το πρωτο παιδάκι που δεν θα έχω τη χαρά ούτε εγώ ούτε ο μπαμπάς του να το πάρουμε αγκαλιά...πονάω πολύ...

Ο πόνος και ο θυμός και τα γιατί κατακλύζουν τώρα την ψυχή σου όμως το ότι έγινε δεν σημαίνει ότι θα ξανασυμβεί.Οπως δυστυχώς συμβαίνουν τα άσχημα στην ζωή μας έτσι μπορούν να συμβούν και όμορφα πράγματα γι αυτό το κεφάλι σου μην το χαμηλωνεις να το κρατάς  ψηλά για να μπορείς να τα δεις. Αυτές οι πληγές είναι ανεπουλωτες όμως μπορεί να είναι και η τελευταία γλυκιά μου στο εύχομαι ολόψυχα και ας μη σε ξέρω άλλωστε δεν χρειάζεται να γνωριζόμαστε για προσφέρουμε στήριξη και κουράγιο.Εγω είχα μια άτυχη εγκυμοσύνη από ενδομήτριο θάνατο το γιατί άγνωστο το κενό δυσαναπληρωτο έχω 3 παιδάκια όμως τίποτα δεν μπορεί να αναπληρώσει το κενό κάποια πράγματα έχουν την δικιά τους υπόσταση και οι άνθρωποι την δικιά τους θέση και αξία . Το εχασα στον 9.Οσο για τις υπόλοιπες εγκυμοσύνες μου αν εξαιρέσεις μια τις άλλες 2 τις βίωσα μέσα από περιπέτειες.  Δεν στα λεω για να επιβαρυνω την ψυχολογία σου απλά μόνο για σου πω πως ο αγώνας δεν χάνεται αν δεν παραδώσεις τα όπλα.Κουραγιο και πίστη κοριτσι ένα αγγελούδι να έρθει να γεμίσει την αγκαλιά σου.

Link to comment
Share on other sites

 Σε ευχαριστώ τοοοσο πολύ!!!!! Τα δάκρυα δεν προλαβαίνουν να στεγνώσουν...ξέρω ότι η απόφαση είναι η καλύτερη για το εμβρυακι, αλλά πονάω....σήμερα γράφτηκα στο forumγιατι λόγια παρηγοριάς έχουν οι άνθρωποι γύρω μου... Αλλά μόνο κάποιος που το έχει βιώσει μπορεί να με νιωσει! Θέλω σαν τρελή να μου ξανασυμβεί!!! Μακάρι να είμαι τυχερή όπως εσύ!!!!!

  • Μου αρέσει 1

tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 1 λεπτό , Ele@n είπε:

 Σε ευχαριστώ τοοοσο πολύ!!!!! Τα δάκρυα δεν προλαβαίνουν να στεγνώσουν...ξέρω ότι η απόφαση είναι η καλύτερη για το εμβρυακι, αλλά πονάω....σήμερα γράφτηκα στο forumγιατι λόγια παρηγοριάς έχουν οι άνθρωποι γύρω μου... Αλλά μόνο κάποιος που το έχει βιώσει μπορεί να με νιωσει! Θέλω σαν τρελή να μου ξανασυμβεί!!! Μακάρι να είμαι τυχερή όπως εσύ!!!!!

Θα σου ξανασυμβεί είναι σίγουρο. Τίποτε δεν είναι θέμα τύχης. Εάν το βάλεις στο μυαλό σου και συνεχίσεις να προσπαθείς θα το καταφέρεις!


preg.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , Ele@n είπε:

 Σε ευχαριστώ τοοοσο πολύ!!!!! Τα δάκρυα δεν προλαβαίνουν να στεγνώσουν...ξέρω ότι η απόφαση είναι η καλύτερη για το εμβρυακι, αλλά πονάω....σήμερα γράφτηκα στο forumγιατι λόγια παρηγοριάς έχουν οι άνθρωποι γύρω μου... Αλλά μόνο κάποιος που το έχει βιώσει μπορεί να με νιωσει! Θέλω σαν τρελή να μου ξανασυμβεί!!! Μακάρι να είμαι τυχερή όπως εσύ!!!!!

@Ele@nκοριτσι μου ομορφο ποσο λυπαμαι ποσο σε νιωθω ποσο στεναχωριεμαι κανε κουραγιο γλυκια μου τι συνδρομο εμφανισε ο μοριακος κατυοτυπος ειναι κατι οντως πολυ σοβαρο ;;;; δεν ξερω τι αλλο να σου πω δεν θελω να ακουβ τετοια κομματιαζομαι για αλλη μια φορα αλλα θα σου πω κατι γινε σκυλι μην το βαζεις κατω κοριτσι μου σφηξε τα δοντια κλαψε φωναξε κανε οτι μπορεις για να το διωξεις απο πανω σου αλλα οπλισου δυναμη πιστευε με ειναι δυσκολο θα πεις πω θα μπορεσω εγω παλι θα μπορεσεις κοριτσι μου και θα ξαναμεινεις εγκυος θα εχεις το μωρο σου στην αγκαλια σου κανε κουραγιο


xfHlp3.png

Link to comment
Share on other sites

On 20/10/2017 at 7:25 ΜΜ, palmoira είπε:

επόμενη

 

On 20/10/2017 at 7:25 ΜΜ, palmoira είπε:

Καλησπέρα σας,

η τύχη τα έφερε έτσι που από το θέμα μανούλες Δεκεμβρίου 2017 να πρέπει να γράφω εδώ. Λίγα λόγια για την ιστορία μου. 4 χρόνια παντρεμένη και στο 6μηνο ένα άσχημο προαίσθημα μας οδήγησε σε εξετάσεις. Εκεί ανακάλυψα ότι έχω μονοκερο μήτρα εκ γενετής, η αριστερή σάλπιγγα υπό πλασμένη και η δεξιά μη διαπερατή. Σοκ πρώτο, μπορείς να μείνεις έγκυος μόνο με εξωσωματική, μου είπε ο τότε γυναικολόγος μου. Εντάξει λέω, θα δοκιμάσουμε και θα τα καταφέρουμε, ούτε η πρώτη ούτε η τελευταία είμαι. 3 προσπάθειες πέρασαν από τότε και μια μεταφορά κατεψυγμένων εμβρύων η οποία πέρυσι τον Αύγουστο μας έδωσε  το πρώτο θετικό τεστ. Δυστυχώς η χαρά μας κράτησε πολύ λίγο γιατί η κύηση παλινδρομήσε στις 8 εβδομάδες. Μάζεψα τα κομμάτια μου, αλλάξαμε γιατρό και με αισιοδοξία ξεκινήσαμε το Μάρτιο τη νέα προσπάθεια. Και ναι, όλα πήγαν επιτέλους καλά. Το μωρό μας ένα υγιέστατο αγοράκι μεγάλωνε φυσιολογικά. Αυχενική διαφάνεια τέλεια, Β επιπέδου το ίδιο. Τον Αύγουστο για προληπτικούς λόγους προχωρήσαμε σε περιδεση λόγω της μονοκερου μήτρας και κάναμε τις ωραιότερες διακοπές. Όνειρα και σκέψεις για το πως θα είναι η ζωή μας από εδώ και πέρα με ένα μωρό, πώς θα φτιάξουμε το δωμάτιο. Παρακολουθούσα σεμινάρια για το θηλασμό, τη φροντίδα του μωρού και σταμάτησα και τη δουλειά αμέσως μετά τις διακοπές γιατί δεν ήθελε ο γιατρός μου να κουράζομαι. Στις 19/9 πήγαμε προγραμματισμένα στο γιατρό να δούμε το μωρό μας. Όλα καλά. Πήρε βάρος, η αιμάτωση καλή, η καρδούλα του φυσιολογική. Θα γεννούσα στις 38 εβδομάδες με καισαρική και γενικά ήξερα ότι λόγω της μονοκερου μήτρας θα είχαμε ένα σχετικά μικρό μωράκι περίπου 2.5 κιλά. Λόγω έλλειψης χώρου δεν περιμένουμε κάποιο μεγάλο μωρό μου έλεγε ο γιατρός αλλά να μη στεναχωριέμαι 2.5 κιλά είναι ένα φυσιολογικοτατο μωράκι. Στις 3/10 , δυο εβδομάδες μετά,πήγαμε στο συνεργάτη του για Doppler. Εκεί χάσαμε τη γη κάτω από τα πόδια μας. Ενδομητριος θάνατος. Ένα νεκρό μωρό μέσα μου! Ένα νεκρό μωρό που επειδή επέπλεε στο αμνιακό υγρό και έκανε συσπάσεις και κινήσεις η μήτρα κουνιόταν μέσα μου με αποτέλεσμα να μην καταλάβω ότι ήταν νεκρό. Σε κατάσταση σοκ γυρίσαμε σπίτι μην πιστεύοντας αυτό που μας συμβαίνει. Ζούσα σε ένα παράλληλο σύμπαν και νόμιζα ότι κάποια στιγμή θα ξυπνήσω και θα είναι όλα ένας εφιάλτης. Το επόμενο πρωί πήγαμε στο μαιευτήριο και γέννησα με καισαρική. Μέχρι την τελευταία στιγμή είχα την ελπίδα ότι στον υπέρηχο πριν την καισαρική θα μου πουν ότι έχει γίνει λάθος. Έκλαιγα συνεχώς και το μόνο που ήθελα ήταν να τελειώσει αυτό το μαρτύριο. Μου έκαναν επισκληρίδειο και ελαφριά μέθη για να μη δω το μωρό την ώρα που έβγαινε. Όταν ξύπνησα το πρώτο που ρώτησα ήταν γιατί? Μου έδειξαν μια φωτογραφία με έναν κόμπο στον ομφάλιο λώρο. Αυτός ο κόμπος έσφιξε και έκοψε την παροχή οξυγόνου , αίματος και ταυτόχρονα ξερίζωσε ένα κομμάτι της καρδιάς μου. 31η εβδομάδα κύησης. Ολόκληρο παιδί που υπό άλλες συνθήκες θα μπορούσε να γεννηθεί πρόωρο και το χειρότερο να μείνει στη θερμοκοιτίδα για κάποιο διάστημα. Όμως όχι, η μοίρα μας ήταν να γεννηθεί νεκρό. Μετά από τόσες προσπάθειες έπρεπε η μοίρα να μας στερήσει ένα παιδί με τον πιο σκληρό τρόπο. Η συνέχεια ήταν ακόμη πιο δύσκολη, όχι μόνο για εμένα αλλά και για το σύζυγο μου. Οι διαδικασίες και η γραφειοκρατία αμείλικτη. Σε δυο μέρες γύρισα σπίτι. Τα πράγματα ειχε μαζέψει ο άντρας μου σε κούτες για να μην τα δω. Ακόμη σε κούτες τα έχω σε μια άκρη από το σαλόνι και αποφεύγω να περάσω μπροστά τους. Αρχίσαμε να ακυρώνουμε τα έπιπλα και όλες τις διαδικασίες ετοιμασίας του δωματίου. 10 ημέρες μετά έγινε και η ταφή. Εγώ δεν άντεξα να πάω, αποχαιρετίσα το παιδί που δεν γνώρισα με ένα σημείωμα και ατέλειωτες ημέρες κλαίγοντας , ο σύζυγος μου ήταν εκεί. Δεν είπαμε σε κανέναν άλλο για την ταφή. Δεν θέλαμε. Εχουν περάσει 16 ημέρες από τότε. Ακόμη δε λέω να το πιστέψω. Οι σωματικοί πόνοι της καισαρικης έχουν υποχωρήσει, τα σημάδια όμως της εγκυμοσύνης στο σώμα μου κάθε φορά που με βλέπω γυμνή φροντίζουν να μου θυμίζουν όλα όσα συνέβησαν. Δε θέλω να με κοιτάω ακόμη, είναι πολύ σκληρό για εμένα. Δε θέλω όμως και να ξεχάσω τι έχει συμβεί. Πώς να ξεχάσω?Ριχνω όλες τις ευθύνες στον εαυτό μου, όχι για αυτό που συνεβει,αλλά για το γεγονός ότι στερώ από τον άνθρωπό μου τη δυνατότητα να γίνει πατέρας.προσπαθω να φανώ δυνατή και να λέω στον εαυτό μου ότι πρέπει να ξανά δοκιμάσουμε. Ότι η επόμενη φορά θα έχει καλύτερο τέλος και θα κρατήσω αγκαλιά το μωρό μας. Είμαι με τις ώρες μου, άλλες φορές καλά άλλες χάλια. Πολύ νωρίς ακόμη μου λένε όλοι. Ευτυχώς έχουμε μεγάλη στήριξη από τις οικογένειες μας και από φίλους. Υπάρχουν μέρες που δε θέλω να ακούω και να βλέπω κανεναν. Μόνο ο άντρας μου είναι η παρηγοριά μου. Δεν ξέρω τι θα έκανα χωρίς εκείνον. 

Κοριτσάκι μου κάνε κουράγιο !!!!! Πριν 13 μερες γέννησα το μικρό μου 25 εβδομαδων και τώρα είναι στην εντατική και δεν ξέρουμε πως θα πάει και αν θα ζήσει...Θέλω να σου πω για την κοπέλα που είχα απέναντι μου είχε μονοκερη μήτρα και έκανε τρελές συσπασεις!!!οι γιατροί της έλεγαν στην πρώτη εγκυμοσύνη ότι δεν θα τα καταφέρει και αν μείνει εγκυος δεν θα φτάσει ούτε 28 εβδομαδων....και εγώ την είχα απέναντι μου εγκυος στο δεύτερο παιδάκι της !!!!!! Τράβηξε πολλά έκανε πολύ ξάπλα και οι δυο εγκυμοσύνες στα νοσοκομεία λόγο της μονοκερης μήτρας !!! Κι όμως άντεξε και γέννησε και της δυο στις 35 εβδομάδες με καισαρική ....Αυτό που σου έτυχε ήταν μια άτυχη στιγμή κάτι που έτσι έγινε και το είπε ο θεουλης....Φαντάσου άλλες μανούλες που γεννάνε τα δούνε τα μεγαλώνουν και τα χάνουν ...εκεί είναι πραγματικός πόνος ....Να έχεις πίστη και να ξανακάνεις προσπάθεια και όλα θα πάνε καλά ...Δυστηχως ανήκουμε στις περιπτώσεις που έιχαμε και θα έχουμε εγκυμοσύνες με φόβο ....όμως ότι είναι να γίνει θα γίνει... Κοιτα τώρα να συνέλθεις να πάρεις τα πάνω σου και θα δεις ότι θα σου φέρει ο θεός πολλά παιδιά μπορεί να σου πήρε ένα αλλά αργότερα θα σου δώσει δυο....μπορεί να σου δώσει 3!!!!ολα για κάποιο λόγο γίνονται να το ξέρεις αυτό και να το πιστεύεις μέσα σου ....

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 29 λεπτά , giotitsa είπε:

@Ele@nκοριτσι μου ομορφο ποσο λυπαμαι ποσο σε νιωθω ποσο στεναχωριεμαι κανε κουραγιο γλυκια μου τι συνδρομο εμφανισε ο μοριακος κατυοτυπος ειναι κατι οντως πολυ σοβαρο ;;;; δεν ξερω τι αλλο να σου πω δεν θελω να ακουβ τετοια κομματιαζομαι για αλλη μια φορα αλλα θα σου πω κατι γινε σκυλι μην το βαζεις κατω κοριτσι μου σφηξε τα δοντια κλαψε φωναξε κανε οτι μπορεις για να το διωξεις απο πανω σου αλλα οπλισου δυναμη πιστευε με ειναι δυσκολο θα πεις πω θα μπορεσω εγω παλι θα μπορεσεις κοριτσι μου και θα ξαναμεινεις εγκυος θα εχεις το μωρο σου στην αγκαλια σου κανε κουραγιο

Ναι, giotitsa!!! Δυστυχως ο γενετιστής μας είπε ότι αν καταφέρει να γεννηθεί θα είναι ένα πλάσματακι δυστυχισμενο με πάρα πολλά προβλήματα υγείας, δυσμορφίες προσωπείου, καρδιολογικά και αλλα... Δύο χρωμοσώματα παρουσιάζουν τομέα έλλειψη και το άλλο διπλασιασμο. Το απίστευτο είναι ότι συνδυασμός αυτών των δύο προβληματικών χρωμοσωμάτων δεν υπάρχει στη διεθνή βιβλιογραφία!!!! Την επόμενη εβδομάδα με αιμοληψια θα κάνουμε το δικό μας καρυότυπο για να δούμε τελικά τι ακριβώς συμβαίνει. Μόλις με πήρε και ο γιατρός και ξεκινάμε αύριο με χάπια την πρόκληση τοκετού για να γεννηθεί ακέραιο και να προβούν σε ιστολογική. Πρέπει να έχουμε όλες κουράγιο να αντεξουμε. Το ξέρω ότι με καταλαβαίνετε πολύ περισσότερο από τους γύρω μου γιατί εχετε ανάλογες εμπειρίες. Προσεύχομαι για όλες μας κι ας μην σας ξέρω και εύχομαι να συμβεί ένα θαύμα και σύντομα να έχω στα χέρια μου μια θετική χοριακη και έναν μπαμπά τρελαμενο από τη χαρά του...ήταν  4 1/5 όμορφοι μήνες που θέλω να επαναληφθούν!!!!!

  • Λυπημένη/-ος 1

tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , Ele@n είπε:

Ναι, giotitsa!!! Δυστυχως ο γενετιστής μας είπε ότι αν καταφέρει να γεννηθεί θα είναι ένα πλάσματακι δυστυχισμενο με πάρα πολλά προβλήματα υγείας, δυσμορφίες προσωπείου, καρδιολογικά και αλλα... Δύο χρωμοσώματα παρουσιάζουν τομέα έλλειψη και το άλλο διπλασιασμο. Το απίστευτο είναι ότι συνδυασμός αυτών των δύο προβληματικών χρωμοσωμάτων δεν υπάρχει στη διεθνή βιβλιογραφία!!!! Την επόμενη εβδομάδα με αιμοληψια θα κάνουμε το δικό μας καρυότυπο για να δούμε τελικά τι ακριβώς συμβαίνει. Μόλις με πήρε και ο γιατρός και ξεκινάμε αύριο με χάπια την πρόκληση τοκετού για να γεννηθεί ακέραιο και να προβούν σε ιστολογική. Πρέπει να έχουμε όλες κουράγιο να αντεξουμε. Το ξέρω ότι με καταλαβαίνετε πολύ περισσότερο από τους γύρω μου γιατί εχετε ανάλογες εμπειρίες. Προσεύχομαι για όλες μας κι ας μην σας ξέρω και εύχομαι να συμβεί ένα θαύμα και σύντομα να έχω στα χέρια μου μια θετική χοριακη και έναν μπαμπά τρελαμενο από τη χαρά του...ήταν  4 1/5 όμορφοι μήνες που θέλω να επαναληφθούν!!!!!

@Ele@n ναι κοριτσακι μου να εισαι δυνατη να εισαι ψυχραιμη να δινεις κουραγιο στον ανδρουλη σου δεν θελει να σε βλεπει ετσι ξερω ποσο δυσκολο ειναι κοριτσι μου αλλα αν το μωρο ειναι αρρωστο να σκεφτεσαι καλυτερα ουτε εσυ θες ενα μωρακι που θα ταλαιπωρειται γλυκια μου ξερω οτι θες να γινεις μια μανουλα αλλα πανω απο ολα κοριτσι μου με υγιες μωρακι και στην αγκαλια σου ξερω τι περνας και ολες οι κοπελες εδω μεσα σε νιωθουμε και ειμαστε διπλα σου οταν βγεις απο το νοσοκομειο να μπαινεις να μας γραφεις οτι νιωθεις μην κρατας τιποτα μεσα σου να μας τα λες ολα να φευγουν απο πανω σου να παιρνεις δυναμη και να μαζευεις τα κομματια σου θα δεις κοριτσακι μου θα ερθουν ολα ολα 


xfHlp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...