Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , Marlina είπε:

      Το έχω κ εγώ αυτό το βάρος εδώ και πολύ καιρό.. και εγώ αυτό νιώθω ότι θα φύγουν 😄 Εχω την εντύπωση πως επιδεινώνεται με το πολύ ξαπλα. Επίσης και εγω το νιώθω πολύ πιο έντονα όταν θέλω τουαλέτα. Προσπαθώ να πηγαίνω αρκετά συχνά τουαλέτα γιατί πέρα από το βάρος μου δημιουργούν και συσπάσεις!

      Επίσης με το μπάνιο και εγώ το ίδιο προτιμώ το πρωί που είμαι καλύτερα!!! 

      ωραία περναμε όλες !αχαχαχχαχα 🤣 μωρέ ας πάνε όλα καλα και θα κάνω 5 φορε σ μπάνιο μετά !

Έχασα το μωρό μου 31 εβδομάδων


Recommended Posts

Το καλυτερο ειναι οτι μένεις εγκυος.. αφου μένεις εγκυος ασε τη θλίψη κσι γέμισε το σώμα σου με χαρα..το θέμα όλων μας δεν ειναι ενα παιδι ειναι ενα υγιες παιδι..καλύτερη μια αποβολή παρα ενα άρρωστο παιδι..καλυτερα μια αποβολή παρα να γεννηθει να το ζήσεις να το κρατήσεις και μετα να πεθανει απο ενα βαρυ νόσημα..κανε με καλο γιατρο τους απαραίτητους ελέγχους και συνεχισε..στο ιδιο γραφείο με εμένα εχω τη συνάδελφο μου..ειχε τρεις αποβολές συνεχόμενες στις 9-12 εβδομαδες η ηλικια της τοτε 27 χρονων (στη πρώτη αγκυμοσυνη) οι εξεταςεις της καθαρές..οι μαίες τις έλεγαν οτι ειναι φυςιολογικο κάποια έμβρυα θα αποβληθούν αν σεν ειναι βιώσιμα.. σημερα ειναι 44 χρονων μετα τις τρεις αποβολές εκανε τρία παιδια (το μικρότερο ειναι 2) φυσιολογική σύλληψη κσι κανένα αλλο προβλημα δε  παρουσιάστηκε απο τοτε..shit happens..ουτε ο θεός φταίει ουτε εσυ ουτε κανεις..απλα τυχαίνουν και ώριμαζουμε με αυτα..και γινόμαστε και καλύτεροι άνθρωποι..μη στοιχειωνεις τον εαυτό σου απλα προχώρα παρακάτω ο χρόνος να μη περνάει ανεκμετάλλευτος ξεκινά βα ετοιμάζεσαι για το επόμενο μωρο..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 232
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 hour ago, Mommy39 είπε:

Το καλυτερο ειναι οτι μένεις εγκυος.. αφου μένεις εγκυος ασε τη θλίψη κσι γέμισε το σώμα σου με χαρα..το θέμα όλων μας δεν ειναι ενα παιδι ειναι ενα υγιες παιδι..καλύτερη μια αποβολή παρα ενα άρρωστο παιδι..καλυτερα μια αποβολή παρα να γεννηθει να το ζήσεις να το κρατήσεις και μετα να πεθανει απο ενα βαρυ νόσημα..κανε με καλο γιατρο τους απαραίτητους ελέγχους και συνεχισε..στο ιδιο γραφείο με εμένα εχω τη συνάδελφο μου..ειχε τρεις αποβολές συνεχόμενες στις 9-12 εβδομαδες η ηλικια της τοτε 27 χρονων (στη πρώτη αγκυμοσυνη) οι εξεταςεις της καθαρές..οι μαίες τις έλεγαν οτι ειναι φυςιολογικο κάποια έμβρυα θα αποβληθούν αν σεν ειναι βιώσιμα.. σημερα ειναι 44 χρονων μετα τις τρεις αποβολές εκανε τρία παιδια (το μικρότερο ειναι 2) φυσιολογική σύλληψη κσι κανένα αλλο προβλημα δε  παρουσιάστηκε απο τοτε..shit happens..ουτε ο θεός φταίει ουτε εσυ ουτε κανεις..απλα τυχαίνουν και ώριμαζουμε με αυτα..και γινόμαστε και καλύτεροι άνθρωποι..μη στοιχειωνεις τον εαυτό σου απλα προχώρα παρακάτω ο χρόνος να μη περνάει ανεκμετάλλευτος ξεκινά βα ετοιμάζεσαι για το επόμενο μωρο..

@Mommy39 μακαρι να μπορουσα να ξεκινησω και απο αυριο αλλα λογω το οτι δεν ειχα αντισωματα ιλαρας αποφασισα να κανω εμβολιο και πρεπει να περασει ενα 3 μηνο οποτε μεσα στον Οκτωμβριο θα μπορω και εννοειται οτι δεν θα μπορεσω να αφησω ουτε δευτερολεπτο σε ευχαριστω 


xfHlp3.png

Link to comment
Share on other sites

Έχετε όλες απόλυτο δίκιο! Δυστυχώς κλήρωσε σε εμάς το λαχνό που μας λέει και ο γιατρός! Και όντως έτσι είναι!!! Διαβάζω το forum ένα χρόνο και διαπιστώνω απλά η φύση ότι κάνει τη δουλειά της και εκεί που κάτι της ξεφεύγει υπάρχει και η επιστήμη!!! Είμαι πιο ήρεμη απο χθες, με πιάνει το παράπονο  αλλά δεν ποναει η ψυχή  μου όσο  τις προηγούμενες μέρες. Πήγαμε στο γιατρό να μιλησσουμε για τις επιλογές διακοπής που έχω, μου πρότεινε ως καλύτερο για  τη μήτρα κάτι σαν τοκετο, φροντίζοντας βέβαια  να  μην νιώσω  πονο. Χάρηκα  γιατί  μου έδωσε το ελεύθερο μετά την επόμενη περίοδο  να ξεκινήσω προσπάθειες, προφανώς και εννοεί μετά από υπέρηχο που θα μου το επιβεβαιώνει. Κι αν δεν μου το πει αυτός θα πάω από μόνη μου. Χάρηκα γιατί μου έδωσε ελπίδες ότι μετά από αυτή τη διαδικασία μένεις πιο γρήγορα έγκυος γιατί είναι ενεργοποιημένος ο οργανισμος. Το βράδυ θα πάμε να μου βάλει υπόθετα να ξεκινήσει η διαδικασία... Φοβάμαι λίγο αλλά δεν θα το ξεπεράσω... Την ώρα που περιμέναμε μας είχαν στην αίθουσα ενημέρωσης συγγενών και σας θυμήθηκα χθες που μου λέγατε ότι έτυχε σε κάποια κοπέλα να βρίσκεται δίπλα σε ετοιμογεννες την πιο δύσκολη ώρα για αυτή. Το ίδιο ένιωσα γιατί φέραν το μωρό σε μια οικογένεια και κομπλαρα αλλά μου υποσχεθηκα ότι θα κάνω ο,τι μπορώ του χρόνου το καλοκαίρι να βρίσκομαι και εγώ στη δική τους θέση!!!

  • Μου αρέσει 2

tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Ele@n είπε:

Έχετε όλες απόλυτο δίκιο! Δυστυχώς κλήρωσε σε εμάς το λαχνό που μας λέει και ο γιατρός! Και όντως έτσι είναι!!! Διαβάζω το forum ένα χρόνο και διαπιστώνω απλά η φύση ότι κάνει τη δουλειά της και εκεί που κάτι της ξεφεύγει υπάρχει και η επιστήμη!!! Είμαι πιο ήρεμη απο χθες, με πιάνει το παράπονο  αλλά δεν ποναει η ψυχή  μου όσο  τις προηγούμενες μέρες. Πήγαμε στο γιατρό να μιλησσουμε για τις επιλογές διακοπής που έχω, μου πρότεινε ως καλύτερο για  τη μήτρα κάτι σαν τοκετο, φροντίζοντας βέβαια  να  μην νιώσω  πονο. Χάρηκα  γιατί  μου έδωσε το ελεύθερο μετά την επόμενη περίοδο  να ξεκινήσω προσπάθειες, προφανώς και εννοεί μετά από υπέρηχο που θα μου το επιβεβαιώνει. Κι αν δεν μου το πει αυτός θα πάω από μόνη μου. Χάρηκα γιατί μου έδωσε ελπίδες ότι μετά από αυτή τη διαδικασία μένεις πιο γρήγορα έγκυος γιατί είναι ενεργοποιημένος ο οργανισμος. Το βράδυ θα πάμε να μου βάλει υπόθετα να ξεκινήσει η διαδικασία... Φοβάμαι λίγο αλλά δεν θα το ξεπεράσω... Την ώρα που περιμέναμε μας είχαν στην αίθουσα ενημέρωσης συγγενών και σας θυμήθηκα χθες που μου λέγατε ότι έτυχε σε κάποια κοπέλα να βρίσκεται δίπλα σε ετοιμογεννες την πιο δύσκολη ώρα για αυτή. Το ίδιο ένιωσα γιατί φέραν το μωρό σε μια οικογένεια και κομπλαρα αλλά μου υποσχεθηκα ότι θα κάνω ο,τι μπορώ του χρόνου το καλοκαίρι να βρίσκομαι και εγώ στη δική τους θέση!!!

@Ele@nολες μαζι θα τα καταφερουμε κοριτσι μου θα δεις θα εχουμε τα μωρακια μας υγιη και στην αγκαλια μας

  • Μου αρέσει 2

xfHlp3.png

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Mommy39 είπε:

Καλημέρα..το προηγούμενο παιδι μου το έχασα στη 34εβδομαδα..η εγκυμοσυνη μου ήτανε τέλεια δεν ειχα κανένα απολύτως προβλημα..μου έτυχε ενα σπάνιο προβλημα τοσο σπάνιο που καποιοι γιατροί  απλα το γνώριζαν απο τη βιβλιογραφία αλλα οχι ως περιστατικό..τα παντα μπορει να συμβούν.. το 1 στο εκατομμυριο σε κσποια θα τύχει..γυναίκες με τέλειες εγκυμοσύνες απέκτησαν παιδια που αργοτερα εμφάνισαν βαριά νοσήματα ..γυναίκες με πολυ δύσκολες εγκυμοσύνες με πρόωρα μωρα τα είδαν να μεγαλώνουν υγιέστατα..αλλες οπως εγω ενώ δεν είχανε κανένα προβλημα ξαφνικά τα χάσανε..δυστυχως ξερω περιπτωση και στη 39εβδ..οι γιατροί το ξέρουν πολυ καλα αυτο.. κανουν καποιους ελέγχους για να αποκλείσουν κάποιες αντιμετωπίσιμες περιπτώσεις και απο εκει και πέρα μπορει να συμβούν απο το τιποτα εως και τα παντα..συνηθως ομως δε συμβαίνει τιποτα..οτι και να γίνει παμε παρακάτω και καθε εγκυμοσυνη ειναι διαφορετική απο την προηγουμενη ..εγω θρηνησα για 2 μερες οςο ήμουν στο μαιευτήριο..επελεξα την καισαρική για να μην δω ακούσω και καταλαβω τιποτα ..δεν ήθελα καμια ανάμνηση και εμπειρία  καμια εικονα..τα διαδικαστικά τα έκαναν αλλοι..μετά το μονο που με ένοιαζε να κανω τους απαραίτητους ελέγχους να περαςει το 6 μηνό και να προσπαθήσω για αλλο μωρο..μη χάνεις χρόνο και μη γεμίζεις το σώμα σου με τοξίνες απο την αρνητική σκέψη και τη στεναχώρια..αλλα ετοιμάσε το για την επόμενη εγκυμοσυνη..ολα μετα θα ειναι μια περιπέτεια που ουτε θα θυμάσαι γιατι θα εχεις να φροντίσεις το μωρο σου την οικογένεια σου και θα σκέφτεσαι και το επόμενο αδερφάκι..

Θα έρθει κι το δικό σας! Πολύ σύντομα ..όσο σκέφτεσαι θετικά θα ρθει κ θα μείνει...κοιταμεπροστα ..δε γίνεται αλλιως

πρίν από 41 λεπτά , giotitsa είπε:

@Ele@nολες μαζι θα τα καταφερουμε κοριτσι μου θα δεις θα εχουμε τα μωρακια μας υγιη και στην αγκαλια μας

Κι εμείς θα μαστε εδώ να σας τραβήξουμε στην όχθη της μητροτητας

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 5 λεπτά , island1 είπε:

 

Κι εμείς θα μαστε εδώ να σας τραβήξουμε στην όχθη της μητροτητας

Ναι, βάλτε μας στις προσευχές σας ώστε σύντομα αυτό το ταξίδι που μας σταματουν απότομα να ξαναρχίσει με ένα άλλο που θα φτάσει μέχρι το τέλος!!!! 

Δεν είναι επιθυμία εγωιστική, είναι επιθυμία να συνεχίσω κάτι που χωρίς τη θέληση μου πρέπει να τερματίσει..

Αυτό το εμβρυακι ήρθε όχι για να γεννηθεί αλλά για να με μάθει... Να με μάθει κατ αρχάς πόσο πολύ το λαχταρω, πόσο πολύ αγαπώ τον μπαμπά του και ότι υπάρχουν άνθρωποι που πρέπει να οπλιστούν με περισσότερη επιμονή για να πετύχουν!!!

Ήταν 4 1/5 υπέροχοι και χωρίς ενόχληση μήνες....αφού και την εγκυμοσύνη την κατάλαβα από την καθυστέρηση και τίποτα άλλο...κρίμα...

  • Μου αρέσει 2

tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Ele@n είπε:

Ναι, βάλτε μας στις προσευχές σας ώστε σύντομα αυτό το ταξίδι που μας σταματουν απότομα να ξαναρχίσει με ένα άλλο που θα φτάσει μέχρι το τέλος!!!! 

Δεν είναι επιθυμία εγωιστική, είναι επιθυμία να συνεχίσω κάτι που χωρίς τη θέληση μου πρέπει να τερματίσει..

Αυτό το εμβρυακι ήρθε όχι για να γεννηθεί αλλά για να με μάθει... Να με μάθει κατ αρχάς πόσο πολύ το λαχταρω, πόσο πολύ αγαπώ τον μπαμπά του και ότι υπάρχουν άνθρωποι που πρέπει να οπλιστούν με περισσότερη επιμονή για να πετύχουν!!!

Ήταν 4 1/5 υπέροχοι και χωρίς ενόχληση μήνες....αφού και την εγκυμοσύνη την κατάλαβα από την καθυστέρηση και τίποτα άλλο...κρίμα...

@Ele@n αχ με κομματιαζεις με τα λογια σου γλυκια μου μα πως ειναι δυνατον να θες να τερματισεις αυτην την εγκυμοσυνη πες μου πως αλλα τι να κανεις δεν μπορω απο χθες ειμαι τοσο ασχημα ψυχολογικα με σενα σε σκεφτομαι συνεχεια γλυκια μου ολες μου τις προσευχες ολη μου την αγαπη την δυναμη και το ολα οσα εχω στα δινω το μπεμπακι σου θα σε μαθει πολλα οπως εμαθε και μενα πολλα ο μπεμπης μου γλυκια μοου εσυυυυυ:wub::wub::wub:


xfHlp3.png

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Ele@n είπε:

Έχετε όλες απόλυτο δίκιο! Δυστυχώς κλήρωσε σε εμάς το λαχνό που μας λέει και ο γιατρός! Και όντως έτσι είναι!!! Διαβάζω το forum ένα χρόνο και διαπιστώνω απλά η φύση ότι κάνει τη δουλειά της και εκεί που κάτι της ξεφεύγει υπάρχει και η επιστήμη!!! Είμαι πιο ήρεμη απο χθες, με πιάνει το παράπονο  αλλά δεν ποναει η ψυχή  μου όσο  τις προηγούμενες μέρες. Πήγαμε στο γιατρό να μιλησσουμε για τις επιλογές διακοπής που έχω, μου πρότεινε ως καλύτερο για  τη μήτρα κάτι σαν τοκετο, φροντίζοντας βέβαια  να  μην νιώσω  πονο. Χάρηκα  γιατί  μου έδωσε το ελεύθερο μετά την επόμενη περίοδο  να ξεκινήσω προσπάθειες, προφανώς και εννοεί μετά από υπέρηχο που θα μου το επιβεβαιώνει. Κι αν δεν μου το πει αυτός θα πάω από μόνη μου. Χάρηκα γιατί μου έδωσε ελπίδες ότι μετά από αυτή τη διαδικασία μένεις πιο γρήγορα έγκυος γιατί είναι ενεργοποιημένος ο οργανισμος. Το βράδυ θα πάμε να μου βάλει υπόθετα να ξεκινήσει η διαδικασία... Φοβάμαι λίγο αλλά δεν θα το ξεπεράσω... Την ώρα που περιμέναμε μας είχαν στην αίθουσα ενημέρωσης συγγενών και σας θυμήθηκα χθες που μου λέγατε ότι έτυχε σε κάποια κοπέλα να βρίσκεται δίπλα σε ετοιμογεννες την πιο δύσκολη ώρα για αυτή. Το ίδιο ένιωσα γιατί φέραν το μωρό σε μια οικογένεια και κομπλαρα αλλά μου υποσχεθηκα ότι θα κάνω ο,τι μπορώ του χρόνου το καλοκαίρι να βρίσκομαι και εγώ στη δική τους θέση!!!

Κάπως έτσι ήμουν και γω στη πρώτη διακοπή. Όλες μπαίνανε και βγαίνανε με χαρά, και γω..... Γύρισε ένας κύριος και μου λέει: "μην κλαίς, μην τρέμεις, όλα θα πάνε καλά! Δεν είναι τίποτα!"  στη γυναίκα του μόλις είχαν τοποθετήσει γονιμοποιημενα  ωαρια. Και του λέω:  θα μου την πάρουνε! Δεν θελω να μου την πάρουνε! Και έκλαιγα και σπαραζα και έτρεμα....  Έφυγε τρέχοντας έξω ψαχνωντας τον άντρα μου . Δυστυχώς δεν με έπιαναν τα φάρμακα και έπρεπε να "μπουν" επεμβατικα. Στο δεύτερο, τον μπεμπακο μου τον γέννησα φυσιολογικά. Μεγάλο παιδί! Από το σοκ "δεν ήμουν εκεί" . Δεν είχα επαφή.... Ήμουν παγωμένη πια! Μέχρι που μπήκα σπίτι μου.... 

Κοίτα με τώρα! Περιμένω το κοριτσάκι μου! Κ αυτό θα το πάρω σπίτι.... Μην το βάλεις ποτέ κάτω! Ποτέ, Μ ακούς; Πονάει πολύ! Οπλισμού με όλη τη δύναμη που ακόμα δεν ξέρεις ότι έχεις, την έχεις όμως! Θα το δεις!

  • Μου αρέσει 1

l6GMp3.png%22%20 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Ele@n είπε:

Ναι, βάλτε μας στις προσευχές σας ώστε σύντομα αυτό το ταξίδι που μας σταματουν απότομα να ξαναρχίσει με ένα άλλο που θα φτάσει μέχρι το τέλος!!!! 

Δεν είναι επιθυμία εγωιστική, είναι επιθυμία να συνεχίσω κάτι που χωρίς τη θέληση μου πρέπει να τερματίσει..

Αυτό το εμβρυακι ήρθε όχι για να γεννηθεί αλλά για να με μάθει... Να με μάθει κατ αρχάς πόσο πολύ το λαχταρω, πόσο πολύ αγαπώ τον μπαμπά του και ότι υπάρχουν άνθρωποι που πρέπει να οπλιστούν με περισσότερη επιμονή για να πετύχουν!!!

Ήταν 4 1/5 υπέροχοι και χωρίς ενόχληση μήνες....αφού και την εγκυμοσύνη την κατάλαβα από την καθυστέρηση και τίποτα άλλο...κρίμα...

Φυσικά κ είστε στην προσευχή μου..κάθε γυναίκα που προσπαθεί..Ελένη είναι όπως το λες...μαθαίνουμε...

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να πιστεύω ότι σύντομα θα το αφήσω πίσω και θα κοιτάξω μπροστά με ψηλά το κεφάλι.... Ώρες ώρες σκέφτομαι λογικά και άλλες κυριαρχεί το συναισθημα...απλά θα ήταν πάρα πολύ ωραίο να ήταν όπως μαγικά το πλάθουμε στο μυαλό μας...τι όμορφα που θα ήταν όλα τότε!!!! Γιατί πρέπει να υπάρχει τόσος πόνος βρε παιδί μου στην πιο όμορφη στιγμή μιας οικογένειας...θα μου πείτε είναι μια δοκιμασία...

Ήδη ξεκίνησε η διαδικασία...δεν τόλμησα να σηκώσω τα μάτια μου να δω τι μου εκαναν.... Γυρίσαμε σπίτι γιατί  χρειάζεται ώρες...νιώθω όμως πονους και γουργουρητα όπως όταν περίμενα περίοδο... Αύριο το πρωί συνεχίζουμε και ας ελπίσουμε να τελειώνουμε ΓΡΗΓΟΡΑ!!!! 

2angels, άντε να περάσουν γρήγορα οι μέρες να σφίξεις στην αγκαλιά το κοριτσάκι σου!!!

  • Μου αρέσει 1

tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ακόμα και αν κάτι σταματησε θα δώσει την σειρά του σε κάτι άλλο να αρχίσει κάτι ποιο όμορφο.Ετσι κάποιες φορές γεννιούνται όμορφα πράγματα  μέσα στη λύπη.Ενα αστεράκι εκεί ψηλά θα σας φωτίζει και θα δώσει την σειρά του σε ένα άλλο αστεράκι να φωτίσει όχι τον ουρανό σας αλλά την ζωήσας.Γιατί ναι θα τα καταφέρεις θα φέρεις στον κόσμο ενα πλασματάκι υγιέστατο.Οπως εγώ όπως τόσες άλλες κοπέλες έτσι και εσύ θα παλέψεις και θα νικήσεις. Καλο σου βράδυ.Κουραγιο κοριτσι. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

αυτο το μήνυμα γράφτηκε λίγες μέρες αφού είχα χάσει το μωρό μου. Σήμερα που σας γράφω είμαι ξανά εγκυος και ελπίζω ότι θα τα καταφέρουμε μέχρι το τέλος! Είμαι ίσως το καλύτερο παράδειγμα για να μη σταματήστε να παλεύετε και να προσπαθείτε για αυτό που είναι για τους περισσότερους αυτοννοητο....ένα παιδί! Αυτός ο δρόμος είναι για εμάς στρωμένος με πολλές δυσκολίες, δάκρυα και απογοητεύσεις. Υπάρχει όμως και φως στην άκρη, αρκεί κάποιος να συνεχίσει να περπατάει... Δεν θέλω να ξεχάσω το μωρό που έχασα, αυτό δεν γίνεται να συμβεί όμως έχω υποχρέωση να προστατέψω το έμβρυο που αυτή τη στιγμή μεγαλώνει μέσα μου. Ελπίζω να γεννηθεί υγιές και όταν θα έρθει η ώρα θα μάθει και για τον αδερφό του που δεν θα γνωρίσει ποτέ. 

Μη σταματάτε να ελπίζετε, μη σταματάτε να προσπαθείτε! Εύχομαι σε όλες σας να γίνετε μητέρες σύντομα! 

  • Μου αρέσει 7

preg.png

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, palmoira είπε:

Καλημέρα σας,

αυτο το μήνυμα γράφτηκε λίγες μέρες αφού είχα χάσει το μωρό μου. Σήμερα που σας γράφω είμαι ξανά εγκυος και ελπίζω ότι θα τα καταφέρουμε μέχρι το τέλος! Είμαι ίσως το καλύτερο παράδειγμα για να μη σταματήστε να παλεύετε και να προσπαθείτε για αυτό που είναι για τους περισσότερους αυτοννοητο....ένα παιδί! Αυτός ο δρόμος είναι για εμάς στρωμένος με πολλές δυσκολίες, δάκρυα και απογοητεύσεις. Υπάρχει όμως και φως στην άκρη, αρκεί κάποιος να συνεχίσει να περπατάει... Δεν θέλω να ξεχάσω το μωρό που έχασα, αυτό δεν γίνεται να συμβεί όμως έχω υποχρέωση να προστατέψω το έμβρυο που αυτή τη στιγμή μεγαλώνει μέσα μου. Ελπίζω να γεννηθεί υγιές και όταν θα έρθει η ώρα θα μάθει και για τον αδερφό του που δεν θα γνωρίσει ποτέ. 

Μη σταματάτε να ελπίζετε, μη σταματάτε να προσπαθείτε! Εύχομαι σε όλες σας να γίνετε μητέρες σύντομα! 

@palmoira μπραβο!!!!!! Ετσι οπως τα λες ειναι!!! Κοριτσια μην σταματαει καμια να προσπαθει!!! Ολες θα τα καταφερουμε!

Link to comment
Share on other sites

Πήγαμε χθες 8 το πρωί στο μαιευτήριο, κάναμε τον έλεγχο και μου ξεκίνησαν την διαδικασία με χαπια. Με τεχνητούς πόνους στον ορο, ξανά με χάπια....και περιμέναμε μέχρι αργά το απόγευμα. Να είναι καλά οι άνθρωποι στα χειρουργεία που μας φρόντισαν και με ιδιαίτερη διακριτικότητα, ξέρετε χωρίς το βλέμμα του οίκτου και της λυπησης που με χαντακωνει προσωπικά.

Μου έκανε τρομερή εντύπωση  το πρωί που πήγαμε μπήκαμε στην υποδοχή  ταυτόχρονα 4,, 1 εετοιμονεννη και 3  για αποξεση και  μάλιστα η μια λόγω παθολογικού εμβρύου όπως εγώ.... Μα, πόσος πόνος πλέον...τελικά μετά από 9 ώρες ενώ ένιωθα πόνους δεν ήταν ικανοποιητική η διαστολή οπότε προχωρήσαμε επεμβατικα. Ευτυχώς... Ούτε είδα, ούτε άκουσα,ούτε ένιωσα... Σωματικά είμαι άριστα, να είναι καλά ο γιατρός μου!!!! Τώρα μένει το ψυχολογικό κομμάτι... Έχω το παραπονο... Μέχρι την προηγούμενη εβδομάδα έτρωγα το πρωινό μου και ξάπλωνα για να μην κουράζομαι...τώρα βλέπω το κρεβάτι και βούρκωνω.... Τελικα τίποτα σε Αυτή τη ζωή δεν είναι δεδομένο. αν είναι να σου κάτσει η βλακεία θα σου κατσει... Τρεις μήνες, για το καλό μου βέβαια, μου έλεγαν πρόσεχε τη θάλασσα,πρόσεχε μην κάθεσαι κοντά σε καπνιστές, πρόσεχε που οδηγείς, πρόσεχε προσεχε πρόσεχε.....και;;; Μηδέν από μηδέν μηδέν. Δεν πειράζει.... Ήταν μια μεγααααλη δοκιμασία, απότομη στην εξέλιξη της, ειμαια σίγουρη ότι πήραμε με τον Αντρούλη μου την σωστή απόφαση... Όλες αυτές τις μέρες μας είδαν γιατροί, γενετιστές, μαίες, νοσηλεύτριες και όλοι μου έλεγαν το ίδιο....και στο τέλος πρόσθεταν : Μην ανησυχείς,μια κουβέντα τώρα είναι αυτό,πολύ σύντομα τωρα θα ξαναμεινεις εγκυος,!!! Τώρα νιώθω ένα κενό, θέλω να έχω ένα σκοπό, θέλω να ξαναπάω στο ίδιο δωμάτιο τους έλεγα αλλά για άλλο λόγο, θέλω την επομενη φορά να το ζησω, να μην φοβάμαι, να μην ανησυχώ θέλω να το απολαύσω...άντε να περάσουν οι μέρες.... 

 

 

 


tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 56 λεπτά , Ele@n είπε:

Πήγαμε χθες 8 το πρωί στο μαιευτήριο, κάναμε τον έλεγχο και μου ξεκίνησαν την διαδικασία με χαπια. Με τεχνητούς πόνους στον ορο, ξανά με χάπια....και περιμέναμε μέχρι αργά το απόγευμα. Να είναι καλά οι άνθρωποι στα χειρουργεία που μας φρόντισαν και με ιδιαίτερη διακριτικότητα, ξέρετε χωρίς το βλέμμα του οίκτου και της λυπησης που με χαντακωνει προσωπικά.

Μου έκανε τρομερή εντύπωση  το πρωί που πήγαμε μπήκαμε στην υποδοχή  ταυτόχρονα 4,, 1 εετοιμονεννη και 3  για αποξεση και  μάλιστα η μια λόγω παθολογικού εμβρύου όπως εγώ.... Μα, πόσος πόνος πλέον...τελικά μετά από 9 ώρες ενώ ένιωθα πόνους δεν ήταν ικανοποιητική η διαστολή οπότε προχωρήσαμε επεμβατικα. Ευτυχώς... Ούτε είδα, ούτε άκουσα,ούτε ένιωσα... Σωματικά είμαι άριστα, να είναι καλά ο γιατρός μου!!!! Τώρα μένει το ψυχολογικό κομμάτι... Έχω το παραπονο... Μέχρι την προηγούμενη εβδομάδα έτρωγα το πρωινό μου και ξάπλωνα για να μην κουράζομαι...τώρα βλέπω το κρεβάτι και βούρκωνω.... Τελικα τίποτα σε Αυτή τη ζωή δεν είναι δεδομένο. αν είναι να σου κάτσει η βλακεία θα σου κατσει... Τρεις μήνες, για το καλό μου βέβαια, μου έλεγαν πρόσεχε τη θάλασσα,πρόσεχε μην κάθεσαι κοντά σε καπνιστές, πρόσεχε που οδηγείς, πρόσεχε προσεχε πρόσεχε.....και;;; Μηδέν από μηδέν μηδέν. Δεν πειράζει.... Ήταν μια μεγααααλη δοκιμασία, απότομη στην εξέλιξη της, ειμαια σίγουρη ότι πήραμε με τον Αντρούλη μου την σωστή απόφαση... Όλες αυτές τις μέρες μας είδαν γιατροί, γενετιστές, μαίες, νοσηλεύτριες και όλοι μου έλεγαν το ίδιο....και στο τέλος πρόσθεταν : Μην ανησυχείς,μια κουβέντα τώρα είναι αυτό,πολύ σύντομα τωρα θα ξαναμεινεις εγκυος,!!! Τώρα νιώθω ένα κενό, θέλω να έχω ένα σκοπό, θέλω να ξαναπάω στο ίδιο δωμάτιο τους έλεγα αλλά για άλλο λόγο, θέλω την επομενη φορά να το ζησω, να μην φοβάμαι, να μην ανησυχώ θέλω να το απολαύσω...άντε να περάσουν οι μέρες.... 

 

 

 

Θα σου πω κάτι που ίσως τώρα δεν το καταλάβεις απόλυτα. Στην πρώτη διακοπή που έκανα , ήμουν 15 εβδομάδων. Ο γιατρός με είχε 4 μέρες με cytotec για να μην μπει επεμβατικα( τελικά μπήκε όπως σου είπα) αυτές τις μέρες μπαίνανε και βγαίνανε κοπέλες με μεγαλύτερες κυήσεις από τη δική μου για διακοπη. 6 μηνών, 7 μηνών.... Και προσπαθούσα μέσα στο πόνο μου να πείσω τον εαυτό μου πόσο τυχερή είμαι που είμαι μόλις στη 15 εβδομάδα! 

Τη δεύτερη φορά ήμουν μια από "αυτές τις κοπέλες" , ο μπεμπακος μου κλωτσαγε στη κοιλιά μου και εγώ έπρεπε να τον βγάλω από μέσα μου! Καναμε Κανονικο τοκετό!  

Είσαι τυχερή αγάπη μου που βρήκατε τόσο νωρίς ότι υπηρχε προβλημα! Πίστεψέ με! Είναι πολύ δύσκολο το ξέρω! Σε νιώθουμε όλες όσες έπρεπε να πάρουμε μια τέτοια απόφαση!  Γκρεμίστηκαν τα όνειρα σου , ναι! Βάλε μπροστά τη δύναμη σου και όσο γίνεται αυτή τη στιγμή τη λογική σου. Δεν είσαι μόνη....


l6GMp3.png%22%20 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...