Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

Εξωσοματικη και θετική σκέψη.....


Recommended Posts

πρίν από 37 λεπτά , Gogoula2017 είπε:

εγώ υπολόγιζα ότι η κάθε προσπάθεια θέλει περίπου τρεις μήνες.... είμαι εκτός τόπου και χρόνου μάλλον :-/ 

τι εννοείς??ότι τρεις μήνες διαρκεί η κάθε προσπάθεια εξωσωματικής??

Γενικά επειδή μπαίνεις σε αυτή την διαδικασία προσπάθησε ότι απορία έχεις να την συζητήσεις με τον εξωσωματικό σου.

Έχεις βρει κέντρο που θα κάνεις την προσπάθεια?Αν όχι συζήτησε και αυτό με τον γιατρό να σε βοηθήσει στην επιλογή σου.


 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 15 λεπτά , kotsifikos είπε:

τι εννοείς??ότι τρεις μήνες διαρκεί η κάθε προσπάθεια εξωσωματικής??

Γενικά επειδή μπαίνεις σε αυτή την διαδικασία προσπάθησε ότι απορία έχεις να την συζητήσεις με τον εξωσωματικό σου.

Έχεις βρει κέντρο που θα κάνεις την προσπάθεια?Αν όχι συζήτησε και αυτό με τον γιατρό να σε βοηθήσει στην επιλογή σου.

Ότι η διαδικασία για την κάθε προσπάθεια είναι περίπου τρεις μήνες από τ πρώτο βήμα! Όχι δεν έχω βρει κέντρο και θα ήταν το επόμενο που θα ρωτούσα αν γνωρίζεται ποιο είναι ποιο αξιόπιστο στην Θεσσαλονίκη 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Gogoula2017 είπε:

Ότι η διαδικασία για την κάθε προσπάθεια είναι περίπου τρεις μήνες από τ πρώτο βήμα! Όχι δεν έχω βρει κέντρο και θα ήταν το επόμενο που θα ρωτούσα αν γνωρίζεται ποιο είναι ποιο αξιόπιστο στην Θεσσαλονίκη 

Η κάθε γυναίκα έχει διαφορετικά κριτήρια επιλογής κέντρου οπότε καλό είναι να μιλήσεις με τον γυναικολόγο σου να σου προτείνει 2-3 να κάνει μία επίσκεψη σε αυτά και να επιλέξεις αυτό που εσένα σου ταιριάζει περισσότερο.

Να κοιτάξεις να έχει καλό εξωσωματικό και καλούς εμβρυολόγους.


 
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , kotsifikos είπε:

Η κάθε γυναίκα έχει διαφορετικά κριτήρια επιλογής κέντρου οπότε καλό είναι να μιλήσεις με τον γυναικολόγο σου να σου προτείνει 2-3 να κάνει μία επίσκεψη σε αυτά και να επιλέξεις αυτό που εσένα σου ταιριάζει περισσότερο.

Να κοιτάξεις να έχει καλό εξωσωματικό και καλούς εμβρυολόγους.

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου και τον χρόνο σου! :-)

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα να δεις, καθε περίπτωση ειναι διαφορετικη εγω δεν περνω φαρμακα για την εξωσωματική γιατι δεν εχω κανένα πρόβλημα . αντίθετα εχω κληρονομικοτητα απο τον πατέρα μου και κανω δυο ωαρια καθε μηνα οποτε ο γιατρός μου δινει χλομιφενη, και μπορώ να κανω προσπάθεια μηνα παρα μηνα , βέβαια και αυτο εχει πρόβληματα γιατι η χλομιφενη αδυνατιζει το ενδομιτριο και ειναι ο μεγαλύτερος μου φόβος...και δυστυχώς εχει και ενα άλλο μειονέκτημα κανω πολύ λιγα ωαρια και δεν μπορώ να κατάψυξω να φανταστείς την πρώτη και την δεύτερη φορά εκανα 6 και τωρα τον Οκτώβριο 10 απο τα οποία μονο τα 2 μου πήραν...που ούτως η άλλως κανω δηλαδή ....μιλα με τον γιατρό σου και θα βρεις ενα πρωτοκόλλο να σου ταιριάζει...και όλα θα πάνε καλά..

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα και από εμένα! Μετά από 4 εξωσωματικές έχω να σας πω τα εξής:

1) οπωσδήποτε κάντε τις εξετάσεις που θα σας πουν οι γιατροί σας πριν ξεκινήσετε οποιαδήποτε προσπάθεια.

2) η διαδικασία της επιτροπής μπορεί να φαίνεται σε κάποιους ότι είναι ταλαιπωρία κτλ, όμως πραγματικά αξίζει τον κόπο! Για τα χαρτιά συνήθως σας βοηθούν από το κέντρο και τα συμπληρώνουν όλα εκείνοι. Οι εξετάσεις που ζητούν από την επιτροπή είναι ούτως η αλλιώς εξετάσεις που μάλλον θα κάνετε πριν ξεκινήσετε την προσπάθεια.

3) διαλέξτε έναν γιατρό και κέντρο που θα νιώσετε ότι μπορείτε να εμπιστευτείτε. Να ρωτήσετε οτιδήποτε απορία έχετε. Είναι κάλιο να ξέρετε τον τρόπο που σκέφτεται ο γιατρός σας. Ανάλογα με το ιστορικό και το πρόβλημα εκείνος θα αποφασιστεί ποιο πρωτόκολλο είναι αυτό που σας ταιριάζει καλύτερα.

4)μην αμελείτε το ρόλο του συζύγου. Είναι αυτός που θα σας στηρίζει σε ο.λη αυτή τη διαδικασία που δεν είναι συνήθως σωματικά δύσκολη αλλά ψυχολογικά. Από την μια οι ορμόνες από την άλλη η προσμονή για το αποτέλεσμα...

5) τέλος η ψυχολογία. Να είστε ήρεμες. Προσπαθήστε να περιορίσετε το άγχος, όσο αυτό είναι δυνατόν! 

 

Καλή επιτυχία σε όλες σας! Εμείς θα ξανά προσπαθήσουμε τον Μάρτιο!!

  • Μου αρέσει 1

preg.png

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...