Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 3 λεπτά , Eflenew είπε:

      Τότε μπράβο σας με το μωράκι σας που φτάσατε 30η εβδομάδα. Με το καλό να το δεχτείς! 🥰

      μακάρι να κάτσει εκεί που είναι για βδομαδες ακόμα! είναι βιαστικός !  και συ με το καλό, μια τεραααστια χοριακη και μια καλή εγκυμοσυνη εύχομαι! 🙏

      • Μου αρέσει 1

Μανούλες Αυγούστου 2018


Recommended Posts

9 ώρες πρίν, modena είπε:

Καλώς ήρθες στην παρέα!!! Με το καλό!!! Άλλη μια νυφουλα στην παρέα!!! Χιχιχ

Όλα καλά θα ναι!!! Περιμένουμε νέα!!! Αύριο doppler σε εμβρυολογο?

ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ !!!

Caty               ΠΗΤ 02/08/2018 ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ!!!

Sunshine18          ΠΗΤ 03/08/2018 ΑΓΟΡΑΚΙ!!!

Agusta              ΠΗΤ 05/08/2018 ΑΓΟΡΑΚΙ!!!

gogouli88       ΠΗΤ 05/08/2018 ΑΓΟΡΑΚΙ!!!

anastella      ΠΗΤ 07/08/2018 ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ!!!

Sam13        ΠΗΤ 08/08/2018 ΑΓΟΡΑΚΙ + ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ!!!

katia2018       ΠΗΤ 10/08/2018 

Summer G.      ΠΗΤ 12/08/2018 ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ!!!

angeliki1979    ΠΗΤ 13/08/2018 ΑΓΟΡΑΚΙ!!!

Heidelberg      ΠΗΤ 15/08/2018 ΑΓΟΡΑΚΙ!!! 

Katerina.84    ΠΗΤ  15/08/2018 ΑΓΟΡΑΚΙ!!! 

rapounzel_rapounzel     ΠΗΤ 19/08/2018 ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ!!! 

modena    ΠΗΤ 19/08/2018  ΑΓΟΡΑΚΙ!!! 

Melissoula27  ΠΗΤ 19/08/2018 ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ!!!

Χαρά Τριανταφυλλακι.   ΠΗΤ 22/08/2018  ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ!!!

Maraki2018  ΠΗΤ 22/08/2018 ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ!!! 

Nefeli2014  ΠΗΤ 24/08/2018 ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ!!! 

samiam        ΠΗΤ 24/08/2018 ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ!!!

vaclia               ΠΗΤ 25/08/2018 ΑΓΟΡΑΚΙ!!!

Filisia87       ΠΗΤ 26/08/2018 ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ!!!

Mariloux       ΠΗΤ 26/08/2018 ΑΓΟΡΑΚΙ + ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ!!!

marakiinlove    ΠΗΤ 27/08/2018 ΑΓΟΡΑΚΙ!!!

Zouzou94        ΠΗΤ 28/08/2018 ΑΓΟΡΑΚΙ!!!

Coset               ΠΗΤ 30/08/2018 ΑΓΟΡΑΚΙ!!!

linaa                 ΠΗΤ 31/08/2018 ΑΓΟΡΑΚΙ!!!

Elfs                  ΠΗΤ 31/08/2018 ΑΓΟΡΑΚΙ!!! 

elenistam     ΠΗΤ 03/09/2018 ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ!!!

zina1987      ΠΗΤ 05/09/2018 ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ!!!

Να δίνετε νεότερες πληροφορίες κορίτσια μου να το ανανεώνουμε το πινακάκι μας!! Με το καλό να κρατήσουμε όλες τα Αυγουστιάτικα μωράκια μας!! :wub:

Καλημέρα!!

Modena , ευχαριστούμε για το πινακακι! Ναι,σε εμβρυολογο θα πάω,θα σας τα πω αύριο πρωί!!!

1 hour ago, Heidelberg είπε:

Καλημέρα! Ο γιατρός μου είπε να παίρνω duphalac σιρόπι, πριν το μεσημεριανό και το βραδυνό. Δεν έχει πάντως άμεσα αποτελέσματα. Και γάλα Μαγνησίας δοκίμασα. Νερό πίνω πάρα πολύ (πάνω από 2,5 λίτρα) και φρούτα και σαλάτες, αλλά νομίζω σε αυτήν την φάση μας δεν βοηθάνε πλέον.

Εμένα το duphalac τίποτα δε μου έκανε!! Δοκίμασε το και δες! Όλα να πάνε καλά εύχομαι!!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

On 16/6/2018 at 10:47 ΠΜ, Summer G. είπε:

Λόγω υποθυρεοειδισμου μου είπε ο γιατρός οτι γερνάει νωρίτερα ο πλακούντας γι αυτό θα κάνουμε πρόκληση καμία βδομάδα πριν την πητ Δηλαδή αρχές του μήνα 

Καλώς ήρθες. Επειδή και εγώ έχω υποθυρεοειδισμο κανένας γιατρός μου δεν μου ανέφερε κάτι τέτοιο. Ούτε γυναικολόγος ούτε ενδοκρινολογος. Χάπι παίρνεις Τ4? Και δεν ξερω κορίτσι μου. Δεν μου ακούγετε κάτι καλά σου λέει από τώρα τι θα κάνετε για τότε? Και αν ο πλακούντας είναι μια χαρά? Δεν μπορεί να ξέρει από τώρα πως θα εξελιχθεί. Μήπως θέλει να σε ξεγεννησει νωρίτερα για να πάει διακοπές? Οκ γιατρός είναι και σίγουρα ξέρει αλλά μήπως να ρωτήσεις και κάποιον ακόμα. Δεν είναι σωστό να παραβιάζουμε την φύση. ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΥΠΆΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ.:)

πρίν από 22 λεπτά , katia2018 είπε:

Καλημέρα!!

Modena , ευχαριστούμε για το πινακακι! Ναι,σε εμβρυολογο θα πάω,θα σας τα πω αύριο πρωί!!!

 

Καλημέρα όλα καλά 

Περιμένουμε να μας πεις. .:wub:


XDAlp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , Χαρά Τριανταφυλλακι. είπε:

Καλώς ήρθες. Επειδή και εγώ έχω υποθυρεοειδισμο κανένας γιατρός μου δεν μου ανέφερε κάτι τέτοιο. Ούτε γυναικολόγος ούτε ενδοκρινολογος. Χάπι παίρνεις Τ4? Και δεν ξερω κορίτσι μου. Δεν μου ακούγετε κάτι καλά σου λέει από τώρα τι θα κάνετε για τότε? Και αν ο πλακούντας είναι μια χαρά? Δεν μπορεί να ξέρει από τώρα πως θα εξελιχθεί. Μήπως θέλει να σε ξεγεννησει νωρίτερα για να πάει διακοπές? Οκ γιατρός είναι και σίγουρα ξέρει αλλά μήπως να ρωτήσεις και κάποιον ακόμα. Δεν είναι σωστό να παραβιάζουμε την φύση. ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΥΠΆΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ.:)

Συμφωνώ με αυτό! Ξέχασα χτες βράδυ να το σχολιάσω.. Αν στο doppler φαίνονται όλα καλά δεν καταλαβαίνω τον λόγο..

  • Μου αρέσει 1

XM9Hp2.png

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, katia2018 είπε:

Το πιστεύεις ότι ποτέ κανένας από τους μεγαλογιατρους που με έχουν δει δεν είπε κάτι που να συνδέει τράχηλο με δυσκοιλιότητα?????Μονο μια γιατρος στο επαρχιακό νοσοκομείο της πόλης που μένουμε μου το ανέφερε και ήταν απόλυτη ότι θα πρέπει να μην κάθομαι ώρα...κι εγώ με τρελό φόβο πήγαινα,ώσπου βρήκα τη λύση με αυτό το φακελάκι και ησύχασα.Και όντως σταθεροποιήθηκε ο τράχηλος και οι αιματολογικες εξετάσεις μου είναι πολύ καλές,δόξα τω θεώ!!!

Αύριο τα υπόλοιπα από doppler!Με αγχωνει πάρα πολύ το αμνιακό,ελπίζω να μην πάθω κανένα σοκ!!!!

Καλό ξημέρωμα να έχουμε κορίτσια μου!!

Δεν μου κάνει εντύπωση!πολλές φορές θεωρώ απλά οτι κάποια πράγματα τα ξεχνανε!αν και είναι σημαντικό στην περίπτωση του τραχήλου!για αυτό θεωρώ οτι οταν μας συμβαίνει κάτι πρέπει να έχουμε και εμείς μια σωστή ενημέρωση πάνω στο θέμα μας και να μην ακολουθούμε τυφλά εναν γιατρό!

πρίν από 26 λεπτά , katia2018 είπε:

Καλημέρα!!

Modena , ευχαριστούμε για το πινακακι! Ναι,σε εμβρυολογο θα πάω,θα σας τα πω αύριο πρωί!!!

Εμένα το duphalac τίποτα δε μου έκανε!! Δοκίμασε το και δες! Όλα να πάνε καλά εύχομαι!!

Εχτες πήρα πρώτη φορά, σήμερα το πρωί πήγα τουαλέτα!θα δείξει! Αν δω οτι δεν με βοηθάει ιδιαίτερα θα πω στον γιατρό μου για αυτά τα φανελακια που πίνει η Κάτια που είναι αποτελεσματικά!

πρίν από 8 λεπτά , Χαρά Τριανταφυλλακι. είπε:

Καλώς ήρθες. Επειδή και εγώ έχω υποθυρεοειδισμο κανένας γιατρός μου δεν μου ανέφερε κάτι τέτοιο. Ούτε γυναικολόγος ούτε ενδοκρινολογος. Χάπι παίρνεις Τ4? Και δεν ξερω κορίτσι μου. Δεν μου ακούγετε κάτι καλά σου λέει από τώρα τι θα κάνετε για τότε? Και αν ο πλακούντας είναι μια χαρά? Δεν μπορεί να ξέρει από τώρα πως θα εξελιχθεί. Μήπως θέλει να σε ξεγεννησει νωρίτερα για να πάει διακοπές? Οκ γιατρός είναι και σίγουρα ξέρει αλλά μήπως να ρωτήσεις και κάποιον ακόμα. Δεν είναι σωστό να παραβιάζουμε την φύση. ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΥΠΆΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ.:)

Καλημέρα όλα καλά 

Περιμένουμε να μας πεις. .:wub:

Για αυτό και εγω ρωτησα την κοπέλα γιατί θα μπει με πρόκληση γιατί πρώτη φορά άκουσα οτι θα γίνει λόγω θυρεοειδή!ειδικά λόγω πλακούντα που είναι κάτι που ελέγχεται η γήρανση του και ξέρουμε πότε σταματάει να θρεφεται το μωρακι!δεν είμαι κατά της πρόκλησης γιατί και εγω μπορεί να παω με ραντεβού για να εχω κόψει τις ενέσεις ενα 24ωρο πριν αλλά να υπάρχει κάποιος λόγος!

Η αδερφή μου έχει κάνει ολική αφαίρεση θυρεοειδούς και στο τέταρτο παιδάκι της είχε tsh 84!έπαθε σοκ η γιατρός που είχε τότε!της είπανε όλοι οτι το μωρό θα γεννηθεί με νοητικό πρόβλημα!ενώ η αυχενική και η β'επιπεδου δεν έδειξε κατι τέτοιο!στον 7ο πήγε στον γιατρό μου και την ανέλαβε!της είπε οτι αυτό δεν είναι ένδειξη οτι το μωρό θα έχει κάποιο θέμα και οτι έχει πολλές τέτοιες περιπτώσεις που τα μωρά είναι υγιεστατα!αν είχε ακούσει τους γιατρούς στην αρχή τώρα δεν θα υπήρχε το αντρακι μας το μικρό!γέννησε φυσιολογικοτατα αρχή της 39ης!

  • Μου αρέσει 1

Qqe8p2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , modena είπε:

Συμφωνώ με αυτό! Ξέχασα χτες βράδυ να το σχολιάσω.. Αν στο doppler φαίνονται όλα καλά δεν καταλαβαίνω τον λόγο..

Ο γιατρός μου πάντως γενικά μου έχει πει να μην αγχώνομαι και ότι είναι θα μου πει. Οπότε πιστεύω ότι αν ο πλακουντας είναι μια χαρά θα πάμε μέχρι τέλους. Αν δει κάτι θα μου πει εκείνη την ώρα πως θα προχωρήσουμε μετέπειτα. Γι'αυτό μου κάνει εντύπωση πιο πολύ. Να κλείνει ξέρω εγώ σου λέω 4 μήνες πριν το πως θα γεννήσει. Μπορεί να το κάνει εκ του ασφαλούς. Αλλά άλλο να λες θα δούμε πως θα πάει.... 

πρίν από 17 λεπτά , rapounzel_rapounzel είπε:

Δεν μου κάνει εντύπωση!πολλές φορές θεωρώ απλά οτι κάποια πράγματα τα ξεχνανε!αν και είναι σημαντικό στην περίπτωση του τραχήλου!για αυτό θεωρώ οτι οταν μας συμβαίνει κάτι πρέπει να έχουμε και εμείς μια σωστή ενημέρωση πάνω στο θέμα μας και να μην ακολουθούμε τυφλά εναν γιατρό!

Εχτες πήρα πρώτη φορά, σήμερα το πρωί πήγα τουαλέτα!θα δείξει! Αν δω οτι δεν με βοηθάει ιδιαίτερα θα πω στον γιατρό μου για αυτά τα φανελακια που πίνει η Κάτια που είναι αποτελεσματικά!

Για αυτό και εγω ρωτησα την κοπέλα γιατί θα μπει με πρόκληση γιατί πρώτη φορά άκουσα οτι θα γίνει λόγω θυρεοειδή!ειδικά λόγω πλακούντα που είναι κάτι που ελέγχεται η γήρανση του και ξέρουμε πότε σταματάει να θρεφεται το μωρακι!δεν είμαι κατά της πρόκλησης γιατί και εγω μπορεί να παω με ραντεβού για να εχω κόψει τις ενέσεις ενα 24ωρο πριν αλλά να υπάρχει κάποιος λόγος!

Η αδερφή μου έχει κάνει ολική αφαίρεση θυρεοειδούς και στο τέταρτο παιδάκι της είχε tsh 84!έπαθε σοκ η γιατρός που είχε τότε!της είπανε όλοι οτι το μωρό θα γεννηθεί με νοητικό πρόβλημα!ενώ η αυχενική και η β'επιπεδου δεν έδειξε κατι τέτοιο!στον 7ο πήγε στον γιατρό μου και την ανέλαβε!της είπε οτι αυτό δεν είναι ένδειξη οτι το μωρό θα έχει κάποιο θέμα και οτι έχει πολλές τέτοιες περιπτώσεις που τα μωρά είναι υγιεστατα!αν είχε ακούσει τους γιατρούς στην αρχή τώρα δεν θα υπήρχε το αντρακι μας το μικρό!γέννησε φυσιολογικοτατα αρχή της 39ης!

Ποπο τι άγχος θα είχε η γυναίκα. Ευτυχώς που την ανέλαβε ο γιατρός σου. Πάντως πριν μείνω έγκυος η tsh ήταν 2κατι μόλις έμεινα έγκυος πήγε 4.62 και στην τελευταία εξέταση πήγε 0.95. Οπότε δεν ξερω για ποιον λόγο θα μπορούσε να γεράσει ο πλακουντας. 


XDAlp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 42 λεπτά , Χαρά Τριανταφυλλακι. είπε:

Ο γιατρός μου πάντως γενικά μου έχει πει να μην αγχώνομαι και ότι είναι θα μου πει. Οπότε πιστεύω ότι αν ο πλακουντας είναι μια χαρά θα πάμε μέχρι τέλους. Αν δει κάτι θα μου πει εκείνη την ώρα πως θα προχωρήσουμε μετέπειτα. Γι'αυτό μου κάνει εντύπωση πιο πολύ. Να κλείνει ξέρω εγώ σου λέω 4 μήνες πριν το πως θα γεννήσει. Μπορεί να το κάνει εκ του ασφαλούς. Αλλά άλλο να λες θα δούμε πως θα πάει.... 

Ποπο τι άγχος θα είχε η γυναίκα. Ευτυχώς που την ανέλαβε ο γιατρός σου. Πάντως πριν μείνω έγκυος η tsh ήταν 2κατι μόλις έμεινα έγκυος πήγε 4.62 και στην τελευταία εξέταση πήγε 0.95. Οπότε δεν ξερω για ποιον λόγο θα μπορούσε να γεράσει ο πλακουντας. 

Άστο!!! Μέχρι που της είχε πει η πρώτη γιατρός να υπογράψει οτι αναλαμβάνει την ευθύνη οτι το παιδί θα έχει πρόβλημα και είναι ενημερη!φυσικά δεν υπεγραψε τίποτα!

Γενικά πρέπει να είναι ρυθμισμένος ο θυρεοειδής στην εγκυμοσύνη!για αυτό και τον ελέγχουμε συνέχεια!

  • Μου αρέσει 1

Qqe8p2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου έχω και εγώ πρόβλημα με τον θυρεοειδή και ο γιατρός ποτέ δεν μου έχει αναφέρει οτι είναι επικίνδυνο, αρκεί να είναι ρυθμισμένος!! Απο την στιγμή που είναι ρυθμισμένος, το μωράκι είναι μια χαρά!! 

Εγω 2 μέρες τώρα έχω κάτι πονάκια στη κοιλιά και να σας πω την αλήθεια δεν έχω πάρει ακόμα τηλ τον γιατρό γτ σε δυο μέρες έχουμε ραντεβού... Μου είχε αναφέρει οτι ίσως να έχω συσπάσεις και πόνους και είναι φυσιολογικό επομένως λέω να περιμένω μέχρι την Τετάρτη, αλλά δεν μπορώ να σας κρύψω οτι με ανησυχούν λίγο αυτοί οι πόνοι!! Εύχομαι να περάσουν και να μην είναι τίποτα κακό... 

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα το πιστέψετε τι πήγα να πάθω η γυναίκα! 

Μίλησα με τον γιατρό μου αν μπορώ να πάρω το effecol που μας είπε η katia2018 (γιατί το duphalac δεν με πολυβοηθάει) και μου είπε οκ. Πάω λοιπόν στο φαρμακείο και με ρωτάνε αν θέλω το junior ή των ενηλίκων. Τον ξαναπαίρνω τηλ, μου λέει των ενηλίκων. Το αγοράζω λοιπόν, έρχομαι σπίτι και μου'κανε εντύπωση, γιατί είχε κι ένα prep δίπλα στην μάρκα και είχε μόνο 4 φακελάκια μέσα. Διαβάζω τις οδηγίες και παθαίνω σοκ! Μου δώσανε ένα που δίνουμε πριν από κολονοσκοπήσεις κλπ (prep=preparation), όταν πρέπει να αδειάσει εντελώς το έντερο!! Εντελώς ακατάλληλο δηλαδή για εγκύους!

Τους το ξαναπήγα εννοείται πίσω, χλώμιασε ο φαρμακοποιός, όταν κατάλαβε την γκάφα τους, "ευτυχώς που δεν το πήρες" μου είπε....

Ούτε να το φανταστώ τι θα μπορούσε  να  γίνει, αν το έπαιρνα!Τι απρόσεκτοι, δεν το πιστεύω! Ευτυχώς που διαβάζω πάντα τις οδηγίες δηλαδή!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , Heidelberg είπε:

Δεν θα το πιστέψετε τι πήγα να πάθω η γυναίκα! 

Μίλησα με τον γιατρό μου αν μπορώ να πάρω το effecol που μας είπε η katia2018 (γιατί το duphalac δεν με πολυβοηθάει) και μου είπε οκ. Πάω λοιπόν στο φαρμακείο και με ρωτάνε αν θέλω το junior ή των ενηλίκων. Τον ξαναπαίρνω τηλ, μου λέει των ενηλίκων. Το αγοράζω λοιπόν, έρχομαι σπίτι και μου'κανε εντύπωση, γιατί είχε κι ένα prep δίπλα στην μάρκα και είχε μόνο 4 φακελάκια μέσα. Διαβάζω τις οδηγίες και παθαίνω σοκ! Μου δώσανε ένα που δίνουμε πριν από κολονοσκοπήσεις κλπ (prep=preparation), όταν πρέπει να αδειάσει εντελώς το έντερο!! Εντελώς ακατάλληλο δηλαδή για εγκύους!

Τους το ξαναπήγα εννοείται πίσω, χλώμιασε ο φαρμακοποιός, όταν κατάλαβε την γκάφα τους, "ευτυχώς που δεν το πήρες" μου είπε....

Ούτε να το φανταστώ τι θα μπορούσε  να  γίνει, αν το έπαιρνα!Τι απρόσεκτοι, δεν το πιστεύω! Ευτυχώς που διαβάζω πάντα τις οδηγίες δηλαδή!

πω πω καλα κ ειχε το ιδιο ονομα με το κανονικο??? ωχ παναγια μου! κ ποσο δοσολογια θα περνεις απο αυτο θα παρω κ εγω σημερα να ρωτησω να το περνω κ εγω. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , linaa είπε:

πω πω καλα κ ειχε το ιδιο ονομα με το κανονικο??? ωχ παναγια μου! κ ποσο δοσολογια θα περνεις απο αυτο θα παρω κ εγω σημερα να ρωτησω να το περνω κ εγω. 

Αυτό που μου έδωσαν (όχι το σωστό) λέγεται effecol prep και έχει 4 φακελάκια που τα παίρνεις εφ'άπαξ. Το άλλο έχει 12 φακελάκια και λέγεται σκέτα effecol 3350.

Ήταν μεγάλη απερισκεψία του φαρμακοποιού πάντως....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 28 λεπτά , Mariloux είπε:

Κορίτσια μου έχω και εγώ πρόβλημα με τον θυρεοειδή και ο γιατρός ποτέ δεν μου έχει αναφέρει οτι είναι επικίνδυνο, αρκεί να είναι ρυθμισμένος!! Απο την στιγμή που είναι ρυθμισμένος, το μωράκι είναι μια χαρά!! 

Εγω 2 μέρες τώρα έχω κάτι πονάκια στη κοιλιά και να σας πω την αλήθεια δεν έχω πάρει ακόμα τηλ τον γιατρό γτ σε δυο μέρες έχουμε ραντεβού... Μου είχε αναφέρει οτι ίσως να έχω συσπάσεις και πόνους και είναι φυσιολογικό επομένως λέω να περιμένω μέχρι την Τετάρτη, αλλά δεν μπορώ να σας κρύψω οτι με ανησυχούν λίγο αυτοί οι πόνοι!! Εύχομαι να περάσουν και να μην είναι τίποτα κακό... 

Εγω πιστεύω ότι είναι φυσιολογικό!κάποιες συσπάσεις και πονακια είναι λογικά γιατί προετοιμάζεται η μήτρα!είσαι στον 8ο!κακό δεν είναι σίγουρα,μην βάζεις στο μυαλό σου τέτοια πράγματα!σε ενα μήνα περίπου θα έχεις αγκαλιά τα διδυμακια σου!!!αν σε αγχωνει, κάνε ενα τηλέφωνο στον γιατρό να σε καθησυχάσει!

  • Ευχαριστώ 1

Qqe8p2.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια και μένα μου εμφανίστηκε θυρεοειδής στην εγκυμοσύνη. Ξεκίνησα με tsh 20 αλλά ευτυχώς το ρίξαμε αμέσως σε επιτρεπτά όρια. Και γω δεν ήξερα ότι γερνάει πιο γρήγορα ο πλακούντας. Εμένα ο γιατρός μου και ο έμβρυολόγος δεν ανέφεραν τπτ σχετικά με αυτό. :huh:

Πάντως όσες πάτε για πρώτο τοκετό  και σαν βάλουν με πρόκληση να έχετε στο πίσω μέρος του μυαλου σας ότι είναι πολύ πιθανό να καταλήξετε σε κ.τ. στο τέλος.

  • Μου αρέσει 2

ZWS3p3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 26 λεπτά , Heidelberg είπε:

Δεν θα το πιστέψετε τι πήγα να πάθω η γυναίκα! 

Μίλησα με τον γιατρό μου αν μπορώ να πάρω το effecol που μας είπε η katia2018 (γιατί το duphalac δεν με πολυβοηθάει) και μου είπε οκ. Πάω λοιπόν στο φαρμακείο και με ρωτάνε αν θέλω το junior ή των ενηλίκων. Τον ξαναπαίρνω τηλ, μου λέει των ενηλίκων. Το αγοράζω λοιπόν, έρχομαι σπίτι και μου'κανε εντύπωση, γιατί είχε κι ένα prep δίπλα στην μάρκα και είχε μόνο 4 φακελάκια μέσα. Διαβάζω τις οδηγίες και παθαίνω σοκ! Μου δώσανε ένα που δίνουμε πριν από κολονοσκοπήσεις κλπ (prep=preparation), όταν πρέπει να αδειάσει εντελώς το έντερο!! Εντελώς ακατάλληλο δηλαδή για εγκύους!

Τους το ξαναπήγα εννοείται πίσω, χλώμιασε ο φαρμακοποιός, όταν κατάλαβε την γκάφα τους, "ευτυχώς που δεν το πήρες" μου είπε....

Ούτε να το φανταστώ τι θα μπορούσε  να  γίνει, αν το έπαιρνα!Τι απρόσεκτοι, δεν το πιστεύω! Ευτυχώς που διαβάζω πάντα τις οδηγίες δηλαδή!

Ο Χριστός και η Παναγία!!!πάλι καλά που το έιδες!!!


Qqe8p2.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Heidelberg είπε:

Δεν θα το πιστέψετε τι πήγα να πάθω η γυναίκα! 

Μίλησα με τον γιατρό μου αν μπορώ να πάρω το effecol που μας είπε η katia2018 (γιατί το duphalac δεν με πολυβοηθάει) και μου είπε οκ. Πάω λοιπόν στο φαρμακείο και με ρωτάνε αν θέλω το junior ή των ενηλίκων. Τον ξαναπαίρνω τηλ, μου λέει των ενηλίκων. Το αγοράζω λοιπόν, έρχομαι σπίτι και μου'κανε εντύπωση, γιατί είχε κι ένα prep δίπλα στην μάρκα και είχε μόνο 4 φακελάκια μέσα. Διαβάζω τις οδηγίες και παθαίνω σοκ! Μου δώσανε ένα που δίνουμε πριν από κολονοσκοπήσεις κλπ (prep=preparation), όταν πρέπει να αδειάσει εντελώς το έντερο!! Εντελώς ακατάλληλο δηλαδή για εγκύους!

Τους το ξαναπήγα εννοείται πίσω, χλώμιασε ο φαρμακοποιός, όταν κατάλαβε την γκάφα τους, "ευτυχώς που δεν το πήρες" μου είπε....

Ούτε να το φανταστώ τι θα μπορούσε  να  γίνει, αν το έπαιρνα!Τι απρόσεκτοι, δεν το πιστεύω! Ευτυχώς που διαβάζω πάντα τις οδηγίες δηλαδή!

Έλα ρε συ, γι'αυτό έγραφα το effecol 3350,όχι το prep γιατί είναι προετοιμασιας για επεμβατικές πράξεις!!! Αμάν βρε κοριτσάκι μου!!!!

πρίν από 59 λεπτά , linaa είπε:

πω πω καλα κ ειχε το ιδιο ονομα με το κανονικο??? ωχ παναγια μου! κ ποσο δοσολογια θα περνεις απο αυτο θα παρω κ εγω σημερα να ρωτησω να το περνω κ εγω. 

Λοιπόν ακούστε πώς το παίρνω εγώ: Τις πρώτες μέρες που το ξεκίνησα και ήμουν μέρες πολλές χωρίς τουαλέτα,έφτασα να πάρω 3 την ημέρα γιατί δε με έπιανε.Η δράση του ξεκίνησε μετά την τρίτη ημέρα λήψης.Αρα για περίπου 3 ημέρες έπαιρνα 3 φακελάκια τη μέρα (πρωί, μεσημέρι , βράδυ), ασχέτως χρόνου φαγητού. Μόλις είδα ότι ξεκίνησε η δράση του και επειδή ήταν πολύ υδαρεις οι κενώσεις το έκοψα για μια ημέρα μέχρι να βρει το έντερο τη ροή του.Απο την επόμενη μέρα ξεκίνησα 1 τη ημέρα και έτσι είμαι μέχρι σήμερα.Το πολύ θετικό είναι ότι δε φέρνει καθόλου πόνο, δηλαδή το έντερο δε συσπάται καθόλου, γεγονός που βοηθάει και στην περίπτωση προβλημάτων με τράχηλο (δε ζοριζομαστε). Έτσι θα συνεχίσω μέχρι τέλους της εγκυμοσύνης  μου είπε ο γυναικολόγος και ο παθολόγος. Επίσης, ακόμη κι αν παραλείψω να το παρω κάποια μέρα,δε χαλάει το σύστημα και πηγαίνω κανονικά.Αν δεν πάω καμιά μέρα δε με ενοχλεί θα είναι είτε γιατί δεν έφαγα πολύ είτε γιατί απλώς δεν είναι απαραίτητο στο δικό μου οργανισμό να πάει κάθε μέρα.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...