Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Αυγούστου 2018


Recommended Posts

πρίν από 21 λεπτά , katia2018 είπε:

Έλα ρε συ, γι'αυτό έγραφα το effecol 3350,όχι το prep γιατί είναι προετοιμασιας για επεμβατικές πράξεις!!! Αμάν βρε κοριτσάκι μου!!!!

 

Ναι, στο φαρμακείο έτσι τους το είπα. Και μου είπαν ότι το 3350 είναι, λέει, η ουσία και υπάρχει junior και ενηλίκων. Παίρνω τηλέφωνο τον γιατρό, μου λέει να πάρω των ενηλίκων, και οι βλάκες μετά μου έδωσαν το prep!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 18 λεπτά , Heidelberg είπε:

Ναι, στο φαρμακείο έτσι τους το είπα. Και μου είπαν ότι το 3350 είναι, λέει, η ουσία και υπάρχει junior και ενηλίκων. Παίρνω τηλέφωνο τον γιατρό, μου λέει να πάρω των ενηλίκων, και οι βλάκες μετά μου έδωσαν το prep!

Ωχ θεέ μου!!!Ποια ουσία καλέ σου είπαν....αφού έξω το κουτί γράφει effecol 3350,αυτή είναι η ονομασία του!!

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Maraki2018 είπε:

Κοριτσια και μένα μου εμφανίστηκε θυρεοειδής στην εγκυμοσύνη. Ξεκίνησα με tsh 20 αλλά ευτυχώς το ρίξαμε αμέσως σε επιτρεπτά όρια. Και γω δεν ήξερα ότι γερνάει πιο γρήγορα ο πλακούντας. Εμένα ο γιατρός μου και ο έμβρυολόγος δεν ανέφεραν τπτ σχετικά με αυτό. :huh:

Πάντως όσες πάτε για πρώτο τοκετό  και σαν βάλουν με πρόκληση να έχετε στο πίσω μέρος του μυαλου σας ότι είναι πολύ πιθανό να καταλήξετε σε κ.τ. στο τέλος.

Αυτό με τον πλακούντα δεν ξέρω αν ισχύει πάντως εμένα μου είπε ο γιατρός τελευταία φορά που πήγα (27 εβδ & 3) πως ο ένας πλακούντας έχει αρχίσει να ωριμάζει, αλλά δεν είναι κάτι που μας ανησυχεί γτ είναι σε πολύ αρχικό στάδιο!! Στην αρχή τρόμαξα αλλά μετά ηρέμησα αφού ο,τι είναι γραμμένο να γίνει θα γίνει & εμείς απο πλευρά μας το παρακολουθούμε!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 35 λεπτά , Mariloux είπε:

Αυτό με τον πλακούντα δεν ξέρω αν ισχύει πάντως εμένα μου είπε ο γιατρός τελευταία φορά που πήγα (27 εβδ & 3) πως ο ένας πλακούντας έχει αρχίσει να ωριμάζει, αλλά δεν είναι κάτι που μας ανησυχεί γτ είναι σε πολύ αρχικό στάδιο!! Στην αρχή τρόμαξα αλλά μετά ηρέμησα αφού ο,τι είναι γραμμένο να γίνει θα γίνει & εμείς απο πλευρά μας το παρακολουθούμε!! 

Όχι μωρέ μην ανησυχείς. Είναι φυσιολογικό ένας πλακούντας να ωριμάζει από ένα σημείο και μετά. Για να φτάσει από grade 1 σε grade 3 έχει πάρα πολύ δρόμο. Και ξες λίγες είναι αυτές που φτάνουν σε grade 3. Απλά τα μωράκια βγαίνουν μικρούλια.

Σίγουρα όμως θέλει παρακολούθηση για να βλέπετε αν παίρνει βάρος το μωρο.

 Όταν με το καλό κάνεις το ντοπλερ θα σου πει και ο έμβρυολόγος ακριβώς τι και πώς. :)

  • Μου αρέσει 1

ZWS3p3.png

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, katia2018 είπε:

Έλα ρε συ, γι'αυτό έγραφα το effecol 3350,όχι το prep γιατί είναι προετοιμασιας για επεμβατικές πράξεις!!! Αμάν βρε κοριτσάκι μου!!!!

Λοιπόν ακούστε πώς το παίρνω εγώ: Τις πρώτες μέρες που το ξεκίνησα και ήμουν μέρες πολλές χωρίς τουαλέτα,έφτασα να πάρω 3 την ημέρα γιατί δε με έπιανε.Η δράση του ξεκίνησε μετά την τρίτη ημέρα λήψης.Αρα για περίπου 3 ημέρες έπαιρνα 3 φακελάκια τη μέρα (πρωί, μεσημέρι , βράδυ), ασχέτως χρόνου φαγητού. Μόλις είδα ότι ξεκίνησε η δράση του και επειδή ήταν πολύ υδαρεις οι κενώσεις το έκοψα για μια ημέρα μέχρι να βρει το έντερο τη ροή του.Απο την επόμενη μέρα ξεκίνησα 1 τη ημέρα και έτσι είμαι μέχρι σήμερα.Το πολύ θετικό είναι ότι δε φέρνει καθόλου πόνο, δηλαδή το έντερο δε συσπάται καθόλου, γεγονός που βοηθάει και στην περίπτωση προβλημάτων με τράχηλο (δε ζοριζομαστε). Έτσι θα συνεχίσω μέχρι τέλους της εγκυμοσύνης  μου είπε ο γυναικολόγος και ο παθολόγος. Επίσης, ακόμη κι αν παραλείψω να το παρω κάποια μέρα,δε χαλάει το σύστημα και πηγαίνω κανονικά.Αν δεν πάω καμιά μέρα δε με ενοχλεί θα είναι είτε γιατί δεν έφαγα πολύ είτε γιατί απλώς δεν είναι απαραίτητο στο δικό μου οργανισμό να πάει κάθε μέρα.

Εγω εχω μια απορία για ολα αυτά που είναι για την δυσκοιλιότητα!μήπως το έντερο μαθαίνει με τα φάρμακα οταν τα παίρνουμε κάθε μέρα και μετά δεν λειτουργεί σωστά;;;


Qqe8p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 17 λεπτά , rapounzel_rapounzel είπε:

Εγω εχω μια απορία για ολα αυτά που είναι για την δυσκοιλιότητα!μήπως το έντερο μαθαίνει με τα φάρμακα οταν τα παίρνουμε κάθε μέρα και μετά δεν λειτουργεί σωστά;;;

ααααχ ναι μερικα δεν κανει να τα περνουμε συνεχεια για αυτο το λογο  !!αλλα ειναι κ αλλα που γραφουν οτι δεν προκαλουν εθισμο στο εντερο οποτε αντε λιγο εμεινε μετα θα επανελθει κ αυτο η τουλαχιστον δεν θα φοβομαστε μηπως παθουμε τιποτα με το μωρο μεσα στην κοιλια!!! ουτε δυο μηνες δεν μειναν ας μην εχουμε κ αυτο να σκεφτομαστε!!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 31 λεπτά , rapounzel_rapounzel είπε:

Εγω εχω μια απορία για ολα αυτά που είναι για την δυσκοιλιότητα!μήπως το έντερο μαθαίνει με τα φάρμακα οταν τα παίρνουμε κάθε μέρα και μετά δεν λειτουργεί σωστά;;;

Να σου πω την αλήθεια,δεδομένης της κατάστασης μου τώρα και με όλα αυτά που περνάω,το τελευταίο που με απασχολεί είναι το αν θα συνηθίσει το έντερο.Η κατάσταση ήταν στο απροχώρητο,μου έφερνε απίστευτο εκνευρισμό η δυσκοιλιότητα και τώρα πια νιώθω ευτυχής που το ρύθμισα έστω και με σκεύασμα.Μην ξεχνάς ότι λόγω ξάπλας και απουσία  δραστηριότητας το πρόβλημα έχει επιδεινωθεί πολύ.Ευελπιστω ότι μετά που θα περπατάω θα είμαι καλύτερα!!!

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, linaa είπε:

ααααχ ναι μερικα δεν κανει να τα περνουμε συνεχεια για αυτο το λογο  !!αλλα ειναι κ αλλα που γραφουν οτι δεν προκαλουν εθισμο στο εντερο οποτε αντε λιγο εμεινε μετα θα επανελθει κ αυτο η τουλαχιστον δεν θα φοβομαστε μηπως παθουμε τιποτα με το μωρο μεσα στην κοιλια!!! ουτε δυο μηνες δεν μειναν ας μην εχουμε κ αυτο να σκεφτομαστε!!

Ναι, για αυτό το λεω!ασε γιατί εμένα κοντεύει να μου στρίψει με όλα αυτά που εχω φορτώσει το κεφάλι μου!άγχος για τα πάντα, φόβος....πλησιάζει ο καιρός και εχω αρχίσει και κάνω σενάρια επιστημονικής φαντασίας!

πρίν από 56 λεπτά , katia2018 είπε:

Να σου πω την αλήθεια,δεδομένης της κατάστασης μου τώρα και με όλα αυτά που περνάω,το τελευταίο που με απασχολεί είναι το αν θα συνηθίσει το έντερο.Η κατάσταση ήταν στο απροχώρητο,μου έφερνε απίστευτο εκνευρισμό η δυσκοιλιότητα και τώρα πια νιώθω ευτυχής που το ρύθμισα έστω και με σκεύασμα.Μην ξεχνάς ότι λόγω ξάπλας και απουσία  δραστηριότητας το πρόβλημα έχει επιδεινωθεί πολύ.Ευελπιστω ότι μετά που θα περπατάω θα είμαι καλύτερα!!!

Και εγω είναι απο αυτά που δεν άντεχω καθόλου!μια μέρα να μην παω εχω φοβερή δυσφορία!το πιστεύεις οτι ακόμα και αυτό με φοβίζει;λεω πόσα φάρμακα να πιω ακόμα!πίνω ενα κάρο και φοβάμαι μήπως και αυτά κάνουν κακό!


Qqe8p2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , rapounzel_rapounzel είπε:

Ναι, για αυτό το λεω!ασε γιατί εμένα κοντεύει να μου στρίψει με όλα αυτά που εχω φορτώσει το κεφάλι μου!άγχος για τα πάντα, φόβος....πλησιάζει ο καιρός και εχω αρχίσει και κάνω σενάρια επιστημονικής φαντασίας!

Και εγω είναι απο αυτά που δεν άντεχω καθόλου!μια μέρα να μην παω εχω φοβερή δυσφορία!το πιστεύεις οτι ακόμα και αυτό με φοβίζει;λεω πόσα φάρμακα να πιω ακόμα!πίνω ενα κάρο και φοβάμαι μήπως και αυτά κάνουν κακό!

Κάποτε έλεγα κι εγώ "πόσο κακό κάνουν πια αυτά τα φάρμακα".Τώρα πια βλέπω ότι κάποιες κυήσεις δεν κρατιούνται διαφορετικά και αποδέχτηκα την κατάσταση.Αυτο που λες όσο περνάει ο καιρός σκέφτεσαι διάφορα,το έχω πάθει κι εγώ τελευταία.Αυτες τις μέρες κόλλησα με το θηλασμό,επειδή δεν τα κατάφερα την πρώτη φορά,θέλω τώρα να τα πάω καλύτερα,όχι ότι θα τρελαθώ κιόλας αν δεν πετύχω, απλώς τότε με είχε επηρεάσει πολύ ψυχολογικά η αποτυχία αυτή!!Τώρα ξέρω ότι σημασία έχει η δική μας καλή ψυχολογία πρώτα,τα άλλα όλα γίνονται!!!

Εχει αποφασίσει καμιά αν θα κάνει rooming in?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , rapounzel_rapounzel είπε:

Ναι, για αυτό το λεω!ασε γιατί εμένα κοντεύει να μου στρίψει με όλα αυτά που εχω φορτώσει το κεφάλι μου!άγχος για τα πάντα, φόβος....πλησιάζει ο καιρός και εχω αρχίσει και κάνω σενάρια επιστημονικής φαντασίας!

Και εγω είναι απο αυτά που δεν άντεχω καθόλου!μια μέρα να μην παω εχω φοβερή δυσφορία!το πιστεύεις οτι ακόμα και αυτό με φοβίζει;λεω πόσα φάρμακα να πιω ακόμα!πίνω ενα κάρο και φοβάμαι μήπως και αυτά κάνουν κακό!

ασε γιατι κ εγω με τα σεναρια εχω πολυ καλη σχεση!!! εχω πιασει ολες τις περιπτωσεις!!! εισαι πολυ κοντα στο dobbler οποτε θα παρεις μια ανασα μετα κ απο αυτο δεν εμεινε τιποτα σκεψου ειναι 4 εβδομαδες μονο για να μπεις 37 εβδομαδες κ 36 να πας παλι μια χαρα εισαι!!! οποτε παει αυτο ηταν!!!

πρίν από 4 λεπτά , katia2018 είπε:

Κάποτε έλεγα κι εγώ "πόσο κακό κάνουν πια αυτά τα φάρμακα".Τώρα πια βλέπω ότι κάποιες κυήσεις δεν κρατιούνται διαφορετικά και αποδέχτηκα την κατάσταση.Αυτο που λες όσο περνάει ο καιρός σκέφτεσαι διάφορα,το έχω πάθει κι εγώ τελευταία.Αυτες τις μέρες κόλλησα με το θηλασμό,επειδή δεν τα κατάφερα την πρώτη φορά,θέλω τώρα να τα πάω καλύτερα,όχι ότι θα τρελαθώ κιόλας αν δεν πετύχω, απλώς τότε με είχε επηρεάσει πολύ ψυχολογικά η αποτυχία αυτή!!Τώρα ξέρω ότι σημασία έχει η δική μας καλή ψυχολογία πρώτα,τα άλλα όλα γίνονται!!!

Εχει αποφασίσει καμιά αν θα κάνει rooming in?

εγω το σκεφτομαι γιατι αν ολα πανε καλα θα ειναι κ αυγουστος οποτε επισκεψεις δεν θα εχω πολλες αρα λιγα τα μικροβια πορτες παραθυρα ανοιχτα δεν ειναι ασχημη ιδεα!!! 

εσυ καλε εκανες το dobbler σημερα δε ηταν??? 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 20 λεπτά , katia2018 είπε:

Κάποτε έλεγα κι εγώ "πόσο κακό κάνουν πια αυτά τα φάρμακα".Τώρα πια βλέπω ότι κάποιες κυήσεις δεν κρατιούνται διαφορετικά και αποδέχτηκα την κατάσταση.Αυτο που λες όσο περνάει ο καιρός σκέφτεσαι διάφορα,το έχω πάθει κι εγώ τελευταία.Αυτες τις μέρες κόλλησα με το θηλασμό,επειδή δεν τα κατάφερα την πρώτη φορά,θέλω τώρα να τα πάω καλύτερα,όχι ότι θα τρελαθώ κιόλας αν δεν πετύχω, απλώς τότε με είχε επηρεάσει πολύ ψυχολογικά η αποτυχία αυτή!!Τώρα ξέρω ότι σημασία έχει η δική μας καλή ψυχολογία πρώτα,τα άλλα όλα γίνονται!!!

Εχει αποφασίσει καμιά αν θα κάνει rooming in?

Μωρέ είναι σωτήρια σε κάποιες περιπτώσεις!εγω χωρίς αυτά δεν θα έφτανα μέχρι εδώ αλλά είναι απο αυτές τις μέρες που όλα τα βλέπω αρνητικά και ο φόβος με κυριεύει!εχω σκεφτεί οτι μπορείς να φανταστείς, μέχρι και οτι στην γέννα θα πάθω κατι!

Εγω για τον θηλασμό διαβάζω εδω και 3 μήνες!κάθε μέρα διαβάζω την σελίδα θηλασμού που είμαι!είναι απο τα πράγματα που θέλω σαν τρελή να κάνω για αυτο και ρίχνω διάβασμα!

Πρώτα ο θεός να πάνε ολα καλά και Rooming in θα κάνω!θελω το μωρό κοντά μου και λόγω θηλασμού!γιατί αν της δώσουν σκόνη, τους έφαγα!

πρίν από 22 λεπτά , linaa είπε:

ασε γιατι κ εγω με τα σεναρια εχω πολυ καλη σχεση!!! εχω πιασει ολες τις περιπτωσεις!!! εισαι πολυ κοντα στο dobbler οποτε θα παρεις μια ανασα μετα κ απο αυτο δεν εμεινε τιποτα σκεψου ειναι 4 εβδομαδες μονο για να μπεις 37 εβδομαδες κ 36 να πας παλι μια χαρα εισαι!!! οποτε παει αυτο ηταν!!!

εγω το σκεφτομαι γιατι αν ολα πανε καλα θα ειναι κ αυγουστος οποτε επισκεψεις δεν θα εχω πολλες αρα λιγα τα μικροβια πορτες παραθυρα ανοιχτα δεν ειναι ασχημη ιδεα!!! 

εσυ καλε εκανες το dobbler σημερα δε ηταν??? 

Στο επισκεπτήριο το παίρνουν το μωρό, δεν τα αφήνουν εκεί!

Τουλάχιστον δεν είμαι η μόνη,ε;;;πάντα είχα αυτό το τελεντο!ε, τώρα η φαντασία μου έχει οργιασει!να μπω στον μήνα μου θέλω στις 22 Ιουλίου!μετά ας κάνει οτι θέλει η τσαουσα!!!


Qqe8p2.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, rapounzel_rapounzel είπε:

Εγω εχω μια απορία για ολα αυτά που είναι για την δυσκοιλιότητα!μήπως το έντερο μαθαίνει με τα φάρμακα οταν τα παίρνουμε κάθε μέρα και μετά δεν λειτουργεί σωστά;;;

Υποτίθεται ότι δεν πρέπει να συνηθίζουμε το έντερο, σωστά. Αλλά απ'την άλλη στην κατάστασή μας κοιτάς το μικρότερο κακό... Άσε που εμένα προσωπικά τώρα πια δεν με βοηθάει ούτε η διατροφή ούτε το πολύ νερό, φαντάζομαι δεν είμαι η μόνη! Οπότε ας λύσουμε αυτό το θέμα προσωρινά με βοήθεια και μετά την γέννα ας ελπίσουμε ότι θα επανέλθουμε.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , rapounzel_rapounzel είπε:

Μωρέ είναι σωτήρια σε κάποιες περιπτώσεις!εγω χωρίς αυτά δεν θα έφτανα μέχρι εδώ αλλά είναι απο αυτές τις μέρες που όλα τα βλέπω αρνητικά και ο φόβος με κυριεύει!εχω σκεφτεί οτι μπορείς να φανταστείς, μέχρι και οτι στην γέννα θα πάθω κατι!

Εγω για τον θηλασμό διαβάζω εδω και 3 μήνες!κάθε μέρα διαβάζω την σελίδα θηλασμού που είμαι!είναι απο τα πράγματα που θέλω σαν τρελή να κάνω για αυτο και ρίχνω διάβασμα!

Πρώτα ο θεός να πάνε ολα καλά και Rooming in θα κάνω!θελω το μωρό κοντά μου και λόγω θηλασμού!γιατί αν της δώσουν σκόνη, τους έφαγα!

Στο επισκεπτήριο το παίρνουν το μωρό, δεν τα αφήνουν εκεί!

Τουλάχιστον δεν είμαι η μόνη,ε;;;πάντα είχα αυτό το τελεντο!ε, τώρα η φαντασία μου έχει οργιασει!να μπω στον μήνα μου θέλω στις 22 Ιουλίου!μετά ας κάνει οτι θέλει η τσαουσα!!!

 το επισκεπτηριο διαρκει παρα πολλες ωρες ρε δεν γινετε να λειπει το μωρο αμα θυλαζεις τοσες ωρες. σκεψου δεν θα εισαι μονη στο δωματιο ειναι κ οι επισκεψεις των διπλα κρεβατιων... επειδη εχω πετυχει rooming in ειναι μεσα το μωρο συνεχεια..  

μονο αν θελησεις για λιγο κ το εχεις ταισει το δινεις. αλλα σκεψου 5-8 9 το βραδυ που ειναι τα επισκεπτηρια...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , Heidelberg είπε:

Υποτίθεται ότι δεν πρέπει να συνηθίζουμε το έντερο, σωστά. Αλλά απ'την άλλη στην κατάστασή μας κοιτάς το μικρότερο κακό... Άσε που εμένα προσωπικά τώρα πια δεν με βοηθάει ούτε η διατροφή ούτε το πολύ νερό, φαντάζομαι δεν είμαι η μόνη! Οπότε ας λύσουμε αυτό το θέμα προσωρινά με βοήθεια και μετά την γέννα ας ελπίσουμε ότι θα επανέλθουμε.

Καλά σίγουρα!ξεκίνησα και εγω από εχτες αναγκαστικά!δεν θα παίρνω κάθε μέρα όμως!αλλά τουλάχιστον στα δύσκολα γιατί δεν γίνεται και αυτή η κατάσταση!

πρίν από 14 λεπτά , linaa είπε:

 το επισκεπτηριο διαρκει παρα πολλες ωρες ρε δεν γινετε να λειπει το μωρο αμα θυλαζεις τοσες ωρες. σκεψου δεν θα εισαι μονη στο δωματιο ειναι κ οι επισκεψεις των διπλα κρεβατιων... επειδη εχω πετυχει rooming in ειναι μεσα το μωρο συνεχεια..  

μονο αν θελησεις για λιγο κ το εχεις ταισει το δινεις. αλλα σκεψου 5-8 9 το βραδυ που ειναι τα επισκεπτηρια...

Στο Ρέα ειναι 3 ώρες!αν ζητήσεις να το πάρουν, στο παίρνουν!αν υπάρχει πολύς κόσμος θα τους πω να την πάρουν και αν είναι να θηλασω και έχει κόσμο θα τους εχω εκτός δωματίου!θα βλέπω τον κόσμο στην καφετέρια!γενικά δεν χωρανε μέσα στα δωμάτια λαός και να θέλουν!2 άτομα να μπουν στην κάθε μία, φτάνει!μετά δεν θα μπορούν να στριψουν!


Qqe8p2.png

Link to comment
Share on other sites

@katia2018 τι έγινε με το doppler? Όλα καλά??

Κ εμείς rooming in κοριτσια! Μας είπαν βέβαια ότι αν το επιλέξουμε τότε δεν έχουμε την επιλογή να το δώσουμε να το κρατήσουν καθόλου. Εμένα δεν με νοιάζει. Τόσους μήνες τον περιμένω! Θα τους βγάζω έξω όλους! Γλυκος άνθρωπος.. Χαχαχα 

  • Χαχα 2

XM9Hp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...