Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 2 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Χμ δεν ξερω..παντως μέτρα την πίεση να δεις πόσο έχεις 

      έφαγα τώρα σαλατουλα με φετα και συνήλθα ! πάντως με το λίγο που έφαγα πριν πιροσκί και λίγους ξηρούς καρπούς δεν μου πέρασε  ! 

Μανούλες Αυγούστου 2018


Recommended Posts

On 20/6/2018 at 11:57 ΜΜ, λιλιτο είπε:

εχω ακουσει πολλες περιπτωσεις που θηλασαν διδυμα και μαλιστα αποκλειστικα. θεληση να εχεις μονο γτ ειναι πολυ δυσκολο. ασε κια γω αλλιως τα ειχα στο μυαλο μου κι αλλιως ηρθαν .θετικα σκεψου οτι ολα θα γινουν οπως τα θες. το σημαντικο ειιναι να γεννηθουν υγιη τα μωρακια σου. μην στεναχωριεσαι

μπορεις να μου στειλεις το σαιτ?

 

Αποκλειστικό θηλασμός σε δίδυμα είναι λιγάκι αδυνατο

  • Μπερδεμένη/-ος 2

zTF7p3.png

dj8Lp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 hour ago, Summer G. είπε:

Να μην αγχωνεσαι κορίτσι μου! Το άγχος δεν βοηθάει σε τίποτα. Να σκέφτεσαι οτι έφτασες μέχρι εδω και έχει μείνει πολυ λίγο να πάρεις την κορακλα αγκαλιά :) Ίσα ίσα αν κανεις πρόκληση θα έχεις την πολυτέλεια να οργανώθεις  καλυτερα και να μην έχεις απρόοπτα, αν πάλι όχι δεν θα κανεις επισκληρίδειο αλλα λίγες ώρες ειναι θα περάσουν, εξάλλου από εμπειριες που ακούω δεν πονάνε όλες πολυ. Όπως και να χει πλέον εν έτη 2018 ολα αντιμετωπίζονται, τις 34 βδ να φτάσουμε και δεν υπάρχει κίνδυνος κανένας 

Το ξέρω αλλά με όλα αυτά που εχω τραβήξει και συνεχίζω να τραβάω εχω άγχος!απο την μία το σκέφτομαι όπως το λες και εσύ και λεω καλύτερα θα είναι!ναι, αυτές τις 34 περιμένω και μετά ολα καλά!!!

1 ώρα πρίν, Summer G. είπε:

Αυτό μου το είπε για την 38η βδομάδα, επειδή τον ρώτησα γιατι να μην το δούμε τότε και ανάλογα να παμε για πρόκληση ή να περιμένουμε και μου είπε οτι τότε ειναι αργα και δεν φαίνεται. Εμένα Doppler έκανε ο ίδιος τον προηγούμενο μήνα.

Σε εμβρυολογο γιατι πάτε; ο γυναικολόγος σας παραπέμπει; Πάτε όλες ή αν υπάρχει κάποιο θέμα για να δείτε πιο αναλυτικά;

Στον εμβρυολογο κάνεις τις 3 βασικές εξετάσεις!αυχενική διαφάνεια, β'επιπεδου και doppler!αν μπορούσαν να κάνουν οι γιατροί μας ολοκληρωμένο doppler θα κάνανε και την β'επιπεδου, δεν θα σε έστελναν αλλού!για αυτό σου είπε οτι στο doppler δεν Φαίνεται το grade του πλακούντα!δεν έκανες doppler σε εμβρυολογο!απλά κοίταξε τις αρτηρίες!

  • Μου αρέσει 1

Qqe8p2.png

Link to comment
Share on other sites

On 20/6/2018 at 11:44 ΜΜ, λιλιτο είπε:

οταν  μαθεις σιγουρα τι ζητανε πες μου και εμενα σε παρακαλω...νομιζα φορμακια δινουν απο κει

επισης με καθισμα αυτοκινητου να βγει-αυγο και οχι καλαθουνα ειναι πολυ επικινδυνο.σε ολο τον κοσμο απαγορευεται να βει  αποτα μαιευτηρια χωρις ειδικο καθισμα. ψαξε στο φβ παιδι και οδικη ασφαλεια να ενημερωθεις...

Καλημέρα κορίτσια στο Έλενα εμάς μας έδωσαν λίστα και μας είπαν ότι το ντύνουν εκεί το μωρο και αν θέλουμε παίρνουμε φορμακια όπως και πάνες μας είπαν να μην πάρουμε πρώτων γιατί δεν ξέρουμε το νούμερο και δεύτερον γιατί θα έχουν εκει αλλά και επειδή θα περάσουν και οι εταιρίες να μας αφήσουν δείγματα να δούμε τι θα κάνει στο δέρμα του μωρού μας.

Τέλος δεν σαφηνουν να φύγεις χωρίς το ειδικό καθισματακι. Μας το είπαν. 

Ζευγάρι φιλικό δεν τους άφηναν να φύγουν σε ιδιωτικό νοσοκομείο χωρίς το κάθισμα.

On 20/6/2018 at 11:50 ΜΜ, elenistam είπε:

ΘΑ ΤΗ ΒΓΑΛΩ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΛΑΘΟΥΝΑ ΚΑΙ ΘΑ ΤΗΝ ΒΑΛΩ ΣΤΟ ΚΑΘΙΣΜΑ ΤΟΥ ΑΜΑΞΙΟΥ ΦΥΣΙΚΑ....ΔΕ ΘΑ ΠΑΡΩ ΑΥΓΟ....ΠΗΡΑ ΚΑΘΙΣΜΑ ΑΜΑΞΙΟΥ ΑΠΟ ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΟ ΜΕΧΡΙ 4 ΧΡΟΝΩΝ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ...ΦΟΡΜΑΚΙΑ ΔΙΝΟΥΝ ΕΚΕΙ ΔΙΚΑ ΤΟΥΣ ΝΑΙ ΑΛΛΑ ΘΑ ΕΧΩ ΚΑΙ ΔΙΚΑ ΜΟΥ 

Το μωρό για να το βγάλεις από το νοσοκομείο πρέπει να το βγάλεις με το καθισματακι του αυτοκινήτου. Δεν θα σαφησουν με την καλαθουνα. Το ρώτησα.


XDAlp3.png

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, gogouli88 είπε:

Αποκλειστικό θηλασμός σε δίδυμα είναι λιγάκι αδυνατο

Γνωρίζω κοπέλα που θηλασε μια χαρά τα δίδυμά της! Όλα γίνονται!

9 ώρες πρίν, Summer G. είπε:

Αυτό μου το είπε για την 38η βδομάδα, επειδή τον ρώτησα γιατι να μην το δούμε τότε και ανάλογα να παμε για πρόκληση ή να περιμένουμε και μου είπε οτι τότε ειναι αργα και δεν φαίνεται. Εμένα Doppler έκανε ο ίδιος τον προηγούμενο μήνα.

Σε εμβρυολογο γιατι πάτε; ο γυναικολόγος σας παραπέμπει; Πάτε όλες ή αν υπάρχει κάποιο θέμα για να δείτε πιο αναλυτικά;

Κ εμένα λέει θα μου το κάνει αυτός κ παραξενευτηκα.. Βρε λες να έχουμε τον ίδιο; Στείλε μου αν θέλεις πώς λένε τον δικό σου σε μήνυμα! Αυχενική διαφάνεια κ β'επιπέδου έκανα σε εμβρυολογο, αλλά τότε με παρακολουθούσε άλλη γιατρός εδώ που μένω, μετά ξεκίνησα Θεσσαλονίκη!

Καλημέρα κιόλας σε όλες!!

Κορίτσια μου χθες το απόγευμα βγήκα να περπατήσω και αισθάνθηκα βάρος χαμηλά κ έντονη κινητικότητα. Πριν στο σπίτι άλλαζα κάτι βιβλία από τη μια βιβλιοθήκη σε άλλη, ίσως κουράστηκα, δεν ξέρω. Το θέμα είναι ότι από χθες το βράδυ έγινε πιο υποτονικός στις κινήσεις του.. υπήρξε μια στιγμή που μου έριξε 2-3 καλές κλωτσιές και μετά έριξε τους ρυθμούς του. Επίσης το πρωί πριν σηκωθώ από το κρεβάτι τον αισθάνομαι έντονα, σήμερα πολυ λίγο κ χαλαρά.. Να αγχωθω λέτε παραπάνω ή έτυχε;;


hutep2.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Χαρά Τριανταφυλλακι. είπε:

Καλημέρα κορίτσια στο Έλενα εμάς μας έδωσαν λίστα και μας είπαν ότι το ντύνουν εκεί το μωρο και αν θέλουμε παίρνουμε φορμακια όπως και πάνες μας είπαν να μην πάρουμε πρώτων γιατί δεν ξέρουμε το νούμερο και δεύτερον γιατί θα έχουν εκει αλλά και επειδή θα περάσουν και οι εταιρίες να μας αφήσουν δείγματα να δούμε τι θα κάνει στο δέρμα του μωρού μας.

Τέλος δεν σαφηνουν να φύγεις χωρίς το ειδικό καθισματακι. Μας το είπαν. 

Ζευγάρι φιλικό δεν τους άφηναν να φύγουν σε ιδιωτικό νοσοκομείο χωρίς το κάθισμα.

Το μωρό για να το βγάλεις από το νοσοκομείο πρέπει να το βγάλεις με το καθισματακι του αυτοκινήτου. Δεν θα σαφησουν με την καλαθουνα. Το ρώτησα.

Εφόσον υπάρχει κάθισμα στο αυτοκίνητο δεν νομίζω ότι υπάρχει θέμα. Αν θέλουν ας πάνε στο αμάξι να το δούνε.ετσι κι αλλιώς μπροστά στην είσοδο θα είναι το αμάξι.

  • Μου αρέσει 1

MBIdp2.png00R4p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, Χαρά Τριανταφυλλακι. είπε:

Καλημέρα κορίτσια στο Έλενα εμάς μας έδωσαν λίστα και μας είπαν ότι το ντύνουν εκεί το μωρο και αν θέλουμε παίρνουμε φορμακια όπως και πάνες μας είπαν να μην πάρουμε πρώτων γιατί δεν ξέρουμε το νούμερο και δεύτερον γιατί θα έχουν εκει αλλά και επειδή θα περάσουν και οι εταιρίες να μας αφήσουν δείγματα να δούμε τι θα κάνει στο δέρμα του μωρού μας.

Τέλος δεν σαφηνουν να φύγεις χωρίς το ειδικό καθισματακι. Μας το είπαν. 

Ζευγάρι φιλικό δεν τους άφηναν να φύγουν σε ιδιωτικό νοσοκομείο χωρίς το κάθισμα.

Το μωρό για να το βγάλεις από το νοσοκομείο πρέπει να το βγάλεις με το καθισματακι του αυτοκινήτου. Δεν θα σαφησουν με την καλαθουνα. Το ρώτησα.

Και καλά κάνουν!γιατί δεν ξέρουν αν στο αυτοκίνητο έχεις καθισματακι!

πρίν από 57 λεπτά , Agusta είπε:

Γνωρίζω κοπέλα που θηλασε μια χαρά τα δίδυμά της! Όλα γίνονται!

Κ εμένα λέει θα μου το κάνει αυτός κ παραξενευτηκα.. Βρε λες να έχουμε τον ίδιο; Στείλε μου αν θέλεις πώς λένε τον δικό σου σε μήνυμα! Αυχενική διαφάνεια κ β'επιπέδου έκανα σε εμβρυολογο, αλλά τότε με παρακολουθούσε άλλη γιατρός εδώ που μένω, μετά ξεκίνησα Θεσσαλονίκη!

Καλημέρα κιόλας σε όλες!!

Κορίτσια μου χθες το απόγευμα βγήκα να περπατήσω και αισθάνθηκα βάρος χαμηλά κ έντονη κινητικότητα. Πριν στο σπίτι άλλαζα κάτι βιβλία από τη μια βιβλιοθήκη σε άλλη, ίσως κουράστηκα, δεν ξέρω. Το θέμα είναι ότι από χθες το βράδυ έγινε πιο υποτονικός στις κινήσεις του.. υπήρξε μια στιγμή που μου έριξε 2-3 καλές κλωτσιές και μετά έριξε τους ρυθμούς του. Επίσης το πρωί πριν σηκωθώ από το κρεβάτι τον αισθάνομαι έντονα, σήμερα πολυ λίγο κ χαλαρά.. Να αγχωθω λέτε παραπάνω ή έτυχε;;

Να μην αγχωθεις καθόλου!μπορεί σήμερα να μην είχε τα κέφια του το πρωί!σημασία έχει οτι τον καταλαβαίνεις!υπάρχουν μέρες που είναι πιο υποτονικά!μετά την 32η μπορεί η κινητικότητα τους να αλλάξει!απο την στιγμή που δεν έχεις πρόβλημα απλά οταν κουράζεται θα σταματας και θα ξεκουραζεσαι!απο εδω και πέρα θα κουραζεσαι πιο εύκολα!λογικό είναι!μπαίνεις στον μήνα σου σε 2 βδομάδες!!!

Και εγω ξέρω κοπέλα που θήλασε τα διδυμακια της!!!εδω θηλάζουν γυναίκες με εναν μαστό γιατί έχουν κάνει αφαίρεση στον άλλον!

  • Μου αρέσει 2

Qqe8p2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες τις εγκυούλες.

Είμαι κι εγώ μια μανούλα του Αυγούστου, περιμένω αγοράκι με ΠΗΤ 23/8, και είμαστε περίπου 1.900 γρ. Ενώ έχω κι ένα κοριτσάκι 6 ετών που ανυπομονούσε πάντα για αδερφάκι.

Απευθύνομαι κυρίως σε όσες κόπελες κάνετε αντιπηκτικές, εγώ ξεκίνησα τις Inohep στο δεύτερο τρίμηνο λόγω φλεβιτιδας και κυρσων για την αποφυγή θρόμβωσης, επίσης παρόλο που είναι καλοκαίρι φοράω ειδικές καλτσουλες ( χάρμα). Χρησιμοποιεί κάποια κοπέλα, ειδικό"στυλό" για να κάνει την ένεση πατώντας απλά ένα κουμπί; Είναι πιο εύκολο έτσι; Γιατί όσο"τσιτωνει" η κοιλιά όσο να' ναι δυσκολεύομαι. Κάποια φίλη μου, η οποία κάνει εδώ και χρόνια υποδόριες ενέσεις για κάποιο πρόβλημα υγείας, μου είπε για αυτό το "στυλό".

Με το καλό να έρθουν, τα μωράκια σε όλες,  με έναν ομαλό και ασφαλή τοκετό! Να τα κρατήσουμε όλες στην αγκαλιά μας.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , Anactacia είπε:

Καλημέρα σε όλες τις εγκυούλες.

Είμαι κι εγώ μια μανούλα του Αυγούστου, περιμένω αγοράκι με ΠΗΤ 23/8, και είμαστε περίπου 1.900 γρ. Ενώ έχω κι ένα κοριτσάκι 6 ετών που ανυπομονούσε πάντα για αδερφάκι.

Απευθύνομαι κυρίως σε όσες κόπελες κάνετε αντιπηκτικές, εγώ ξεκίνησα τις Inohep στο δεύτερο τρίμηνο λόγω φλεβιτιδας και κυρσων για την αποφυγή θρόμβωσης, επίσης παρόλο που είναι καλοκαίρι φοράω ειδικές καλτσουλες ( χάρμα). Χρησιμοποιεί κάποια κοπέλα, ειδικό"στυλό" για να κάνει την ένεση πατώντας απλά ένα κουμπί; Είναι πιο εύκολο έτσι; Γιατί όσο"τσιτωνει" η κοιλιά όσο να' ναι δυσκολεύομαι. Κάποια φίλη μου, η οποία κάνει εδώ και χρόνια υποδόριες ενέσεις για κάποιο πρόβλημα υγείας, μου είπε για αυτό το "στυλό".

Με το καλό να έρθουν, τα μωράκια σε όλες,  με έναν ομαλό και ασφαλή τοκετό! Να τα κρατήσουμε όλες στην αγκαλιά μας.

γεια σου με το καλο το μωρακι!! δεν ξερω για το στιλο αλλα ρωτα τον γιατρο σου αν μπορεις να τις κανεις στο μπουτι ξερω κοπελες που δεν μπορουσαν στην κοιλια κ τις καναν στο μπουτι. ρωτα τον γιατρο σου!!! 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Summer G. είπε:

Αυτό μου το είπε για την 38η βδομάδα, επειδή τον ρώτησα γιατι να μην το δούμε τότε και ανάλογα να παμε για πρόκληση ή να περιμένουμε και μου είπε οτι τότε ειναι αργα και δεν φαίνεται. Εμένα Doppler έκανε ο ίδιος τον προηγούμενο μήνα.

Σε εμβρυολογο γιατι πάτε; ο γυναικολόγος σας παραπέμπει; Πάτε όλες ή αν υπάρχει κάποιο θέμα για να δείτε πιο αναλυτικά;

Ααα οκ, εγώ δεν το κατάλαβα καλά. Ίσως στην 38η εβδομάδα είναι σε όλες τις περιπτώσεις ο πλακούντας grade 4, οπότε δεν έχει νόημα πια.

Εγώ αυχενική διαφάνεια έκανα στον γυναικολόγο μου, β'επιπέδου και doppler με μαιευτήρα-εμβρυολόγο (την β'επιπέδου πάντως στο ιατρείο του γυναικολόγου μου). Μήπως παίζει ρόλο και τι μηχανήματα έχει ο κάθε γιατρός;

@Anactacia, καλώς ήρθες και με το καλό το μωράκι σου!

@Agusta, δεν νομίζω ότι πρέπει να ανησυχείς, βρε συ...Μεγαλώνουν και δεν έχουν τον ίδιο χώρο για κινήσεις. Απλώς, το συνδύασες με τις δουλειές που έκανες και αγχώθηκες. Και το βάρος χαμηλά που λες, κι εγώ το νιώθω εδώ και μέρες στο περπάτημα, αλλά μου φαίνεται φυσιολογικό πια. Για αυτό κυκλοφορούν και αυτές οι ζώνες εγκυμοσύνης στο εμπόριο εξάλλου.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, λιλιτο είπε:

Εφόσον υπάρχει κάθισμα στο αυτοκίνητο δεν νομίζω ότι υπάρχει θέμα. Αν θέλουν ας πάνε στο αμάξι να το δούνε.ετσι κι αλλιώς μπροστά στην είσοδο θα είναι το αμάξι.

Εμάς μας είπαν από το δωμάτιο θα φύγουμε με το καθισματακι. Τώρα τι να σου πω. Δεν νομίζω ότι θα υπάρχει κάποιος που θα παίρνει από πίσω τα ζευγάρια.

  • Μου αρέσει 1

XDAlp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 22 λεπτά , Anactacia είπε:

Καλημέρα σε όλες τις εγκυούλες.

Είμαι κι εγώ μια μανούλα του Αυγούστου, περιμένω αγοράκι με ΠΗΤ 23/8, και είμαστε περίπου 1.900 γρ. Ενώ έχω κι ένα κοριτσάκι 6 ετών που ανυπομονούσε πάντα για αδερφάκι.

Απευθύνομαι κυρίως σε όσες κόπελες κάνετε αντιπηκτικές, εγώ ξεκίνησα τις Inohep στο δεύτερο τρίμηνο λόγω φλεβιτιδας και κυρσων για την αποφυγή θρόμβωσης, επίσης παρόλο που είναι καλοκαίρι φοράω ειδικές καλτσουλες ( χάρμα). Χρησιμοποιεί κάποια κοπέλα, ειδικό"στυλό" για να κάνει την ένεση πατώντας απλά ένα κουμπί; Είναι πιο εύκολο έτσι; Γιατί όσο"τσιτωνει" η κοιλιά όσο να' ναι δυσκολεύομαι. Κάποια φίλη μου, η οποία κάνει εδώ και χρόνια υποδόριες ενέσεις για κάποιο πρόβλημα υγείας, μου είπε για αυτό το "στυλό".

Με το καλό να έρθουν, τα μωράκια σε όλες,  με έναν ομαλό και ασφαλή τοκετό! Να τα κρατήσουμε όλες στην αγκαλιά μας.

Καλώς ήρθες Αναστασία μου!!!εγω κάνω ηπαρινη απο πρώτη μέρα της εγκυμοσύνης!με το καλό το θρεμενο σου αντρακι!

Πρώτη φορά ακούω για στυλό σε αντιπηκτικες!αλλά δεν θα το χρησιμοποιούσα γιατί θα μπαίνει απότομα ή βελόνα με το στυλό ενώ τώρα το ελέγχω!κοιλιά της κάνω απο την αρχή και οταν θελω να αποσυμφορησω την περιοχή κάνω μια στο μπουτι, αλλά μετά πάλι κοιλιά μου είπε ο γιατρός!ακόμα άντεχω, αν και είναι πολύ Τσιτά η κοιλιά μου!και εμένα στο μπουτι κάνει πάντα μελάνια και πρήζεται!

  • Μου αρέσει 1

Qqe8p2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 24 λεπτά , Anactacia είπε:

Καλημέρα σε όλες τις εγκυούλες.

Είμαι κι εγώ μια μανούλα του Αυγούστου, περιμένω αγοράκι με ΠΗΤ 23/8, και είμαστε περίπου 1.900 γρ. Ενώ έχω κι ένα κοριτσάκι 6 ετών που ανυπομονούσε πάντα για αδερφάκι.

Απευθύνομαι κυρίως σε όσες κόπελες κάνετε αντιπηκτικές, εγώ ξεκίνησα τις Inohep στο δεύτερο τρίμηνο λόγω φλεβιτιδας και κυρσων για την αποφυγή θρόμβωσης, επίσης παρόλο που είναι καλοκαίρι φοράω ειδικές καλτσουλες ( χάρμα). Χρησιμοποιεί κάποια κοπέλα, ειδικό"στυλό" για να κάνει την ένεση πατώντας απλά ένα κουμπί; Είναι πιο εύκολο έτσι; Γιατί όσο"τσιτωνει" η κοιλιά όσο να' ναι δυσκολεύομαι. Κάποια φίλη μου, η οποία κάνει εδώ και χρόνια υποδόριες ενέσεις για κάποιο πρόβλημα υγείας, μου είπε για αυτό το "στυλό".

Με το καλό να έρθουν, τα μωράκια σε όλες,  με έναν ομαλό και ασφαλή τοκετό! Να τα κρατήσουμε όλες στην αγκαλιά μας.

Καλώς ήρθες στην παρέα μας και με το καλό το μωράκι σου!

Έχω κι εγώ πρόβλημα με φλεβιτιδα και κιρσους,αλλά θα κάνω αντιπηκτικες μετά τον τοκετό που είναι και μεγαλύτερος ο κίνδυνος.Επισης ο γιατρός μου είπε να φοράω την ώρα του τοκετού τις κάλτσες και μετά για τουλάχιστον 10 μέρες. Οι κιρσοι σου είναι επιπολής ή εν τω βάθει? Τον είχα ρωτήσει αν υπάρχει "στυλό" και δεν ήξερε κάτι ο γυναικολόγος.Θα το τσεκαρω τώρα με παθολόγο και θα σου πω.Εσενα τι σου είπαν για τις κάλτσες και τις ενέσεις?Θα τις κάνεις μέχρι πότε?Πόσες ώρες σου είπε ότι πρέπει να μεσολαβήσουν μεταξύ ένεσης και τοκετού?

 

Τα λέμε με νεότερα!

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Agusta είπε:

 

Κορίτσια μου χθες το απόγευμα βγήκα να περπατήσω και αισθάνθηκα βάρος χαμηλά κ έντονη κινητικότητα. Πριν στο σπίτι άλλαζα κάτι βιβλία από τη μια βιβλιοθήκη σε άλλη, ίσως κουράστηκα, δεν ξέρω. Το θέμα είναι ότι από χθες το βράδυ έγινε πιο υποτονικός στις κινήσεις του.. υπήρξε μια στιγμή που μου έριξε 2-3 καλές κλωτσιές και μετά έριξε τους ρυθμούς του. Επίσης το πρωί πριν σηκωθώ από το κρεβάτι τον αισθάνομαι έντονα, σήμερα πολυ λίγο κ χαλαρά.. Να αγχωθω λέτε παραπάνω ή έτυχε;;

Καλημέρα γλυκούλα μου. πιστευω ότι ειναι επειδή κουράστηκες λίγο χθες. Αλλά έτσι κι αλλιώς τώρα δεν έχουν και πολύ χώρο για σβουρες. Δες το και αύριο τι θα σου κάνει και πάρε να κάνεις μια ερώτηση στον γιατρό για να μην αγχώνεσαι. Τι να κάνουν και αυτά τα έρμα δεν έχουν συνέχεια όρεξη...♡

  • Μου αρέσει 1

XDAlp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αχ με ηρεμησατε λίγο κορίτσια μου!

πρίν από 45 λεπτά , Anactacia είπε:

Καλημέρα σε όλες τις εγκυούλες.

Είμαι κι εγώ μια μανούλα του Αυγούστου, περιμένω αγοράκι με ΠΗΤ 23/8, και είμαστε περίπου 1.900 γρ. Ενώ έχω κι ένα κοριτσάκι 6 ετών που ανυπομονούσε πάντα για αδερφάκι.

Απευθύνομαι κυρίως σε όσες κόπελες κάνετε αντιπηκτικές, εγώ ξεκίνησα τις Inohep στο δεύτερο τρίμηνο λόγω φλεβιτιδας και κυρσων για την αποφυγή θρόμβωσης, επίσης παρόλο που είναι καλοκαίρι φοράω ειδικές καλτσουλες ( χάρμα). Χρησιμοποιεί κάποια κοπέλα, ειδικό"στυλό" για να κάνει την ένεση πατώντας απλά ένα κουμπί; Είναι πιο εύκολο έτσι; Γιατί όσο"τσιτωνει" η κοιλιά όσο να' ναι δυσκολεύομαι. Κάποια φίλη μου, η οποία κάνει εδώ και χρόνια υποδόριες ενέσεις για κάποιο πρόβλημα υγείας, μου είπε για αυτό το "στυλό".

Με το καλό να έρθουν, τα μωράκια σε όλες,  με έναν ομαλό και ασφαλή τοκετό! Να τα κρατήσουμε όλες στην αγκαλιά μας.

Αναστασία μου καλώς ήρθες στην παρέα! Με το καλό ο μπέμπης σου!!

  • Ευχαριστώ 1

hutep2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , katia2018 είπε:

Καλώς ήρθες στην παρέα μας και με το καλό το μωράκι σου!

Έχω κι εγώ πρόβλημα με φλεβιτιδα και κιρσους,αλλά θα κάνω αντιπηκτικες μετά τον τοκετό που είναι και μεγαλύτερος ο κίνδυνος.Επισης ο γιατρός μου είπε να φοράω την ώρα του τοκετού τις κάλτσες και μετά για τουλάχιστον 10 μέρες. Οι κιρσοι σου είναι επιπολής ή εν τω βάθει? Τον είχα ρωτήσει αν υπάρχει "στυλό" και δεν ήξερε κάτι ο γυναικολόγος.Θα το τσεκαρω τώρα με παθολόγο και θα σου πω.Εσενα τι σου είπαν για τις κάλτσες και τις ενέσεις?Θα τις κάνεις μέχρι πότε?Πόσες ώρες σου είπε ότι πρέπει να μεσολαβήσουν μεταξύ ένεσης και τοκετού?

 

Τα λέμε με νεότερα!

Λοιπόν μόλις μίλησε με ειδικό παθολόγο.Δεν υπάρχει αντιπηκτική σε "στυλό".Οπότε είναι μονόδρομος η κλασσική.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...